DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERDWENEN RUSSISCHE RUIMTEVAARDER IN ENGELAND Britse parlementsleden noemen berichten over Oost-Pakistan overdreven Aan onze abonnees Nieuwe kabinet komt op breed front met uitgaven-ombuigingen Belgisch riviertje de Haine vergiftigd Moord op 8-jarig meisje in Anderlecht ei n X ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 juni 1971 127ste jaargang Nr. 20895 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel, (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag ,dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Foto-expositie te Zierikzee LONDEN, 20-6. Het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft zondag bekend gemaakt dat de vooraanstaande Russische ruimte- vaartgeleerde Anatol Fedossejevv in Engeland is en een verblijfsvergun ning heeft gekregen. Fedossejew verdween op 27 mei uit zijn hotel in Parijs. Hij maakte deel uit van de Russische delegatie naar de internationale luchtvaart tentoonstelling op het vliegveld Lc Bourget. De 52-jarige Fedossejew zou onder rheer aan de Loena- en Sojouz-projecten hebben gewerkt. De Russische ambassade in Parijs had de Franse politie van Fedosse- jews verdwijning op de hoogte ge steld. Plet Britse ministerie wilde geen verdere mededelingen doen, uit welingelichte kringen in Parijs was eerder vernomen dat de Rus met een Engelse vriendin in een buitenwijk van Londen zou wonen. In Londen wordt aangenomen dat Fedossejew na zijn aankomst grondig is onder vraagd door de Britse inlichtingen dienst, en dat de Amerikaanse rege ring van de ontwikkelingen op de hoogte wordt gehouden. Eerder zon dag lieten het ministerie van bui tenlandse zaken en Scotland Yard weten dat ze niet van Fedossejews verblijfplaats op de hoogte waren. Engelse kranten berichten dat Fe dossejevv eerst in Frankrijk asiel had gevraagd, maar dat de Franse auto riteiten dat hadden geweigerd omdat ze hun Russische gasten niet in ver legenheid wilden brengen. Daarop zou hij in een Amerikaanse helicop ter naar Brussel zijn gebracht, waar hij aan NAVO-vertegenwoordigers was overgedragen, aldus deze be richten. Niet duidelijk is hoe hij van Brussel naar Engeland zou zijn ge komen. Volgens niet bevestigde be richten is Fedossejew vrijdag in Londen aangekomen. De Russische ambassade in Londen wilde geen commentaar geven op de mededeling dat Fedossejew een ver blijfsvergunning in Engeland had ge kregen. „We hebben er geen idee van waar hg is, en er is hier niemand op het kantoor", zo zei een woordvoer der. LONDEN, 20-6. Drie leden van het Britse Lagerhuis, die acht dagen in Oost- en West-Pakistan hebben dooi gebracht, hebben by hun terug keer in Londen de berichten over gruwelen in Oost-Pakistan „over- dieven" genoemd. De conservatieve parlementsleden mevrouw Jill Knight en James Tinn en het Labourlid James Killfedder konden naar eigen zeggen overal in Ccst-Pakistan vrij rondreizen. „De kranten in Engeland schrijven nog steeds over gruwelen en schokken de bewijzen van geweldpleging. Maar nu gebeuren dat soort dingen niet meer. In feite doet het leger een hele hoop werk", aldus de parle mentsleden. Het di'ietal heeft ook een onder houd gehad met president Jachja Khan, die naar hun zeggen een enorm vertrouwen geniet. „Hij gaf toe dat hij een politieke vergissing- had gemaakt door niet van het begin af aan journalisten toe te laten, maar Pakistan heeft nu niets te verber gen", zo menen ze. Het ministerie van economische zaken heeft in verband met de voortgezette kostenstijgingen, de Nederlandse nieuwsbladen toe stemming gegeven hun abonne mentsprijzen te verhogen. Alle Nederlandse nieuwsbladen maken van deze toestemming ge bruik. Voor de „Zierikzeesche Nieuws bode" betekent dit dat met in gang van 1 juli 1971 de abonne mentsprijzen zullen zijn: 4,per maand f 11,90 per kwartaal 45,per jaar Van abonnees die ons machtigden tot automatische afschrijving van abonnementsgelden zullen wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs woi-dt aange houden. De Directie Het oil t wei'])-regeerakkoord DEN HAAG, 19-6. Het te vormen meerderheidskabinet zal op een breed front ombuigingen van de rijksuitgaven tot stand brengen. Aldus blijkt uit het ontwerp-regeerakkoord dat aan de fracties van K.V.P., A.R.P. C.H.U., V.V.D. en D.S/70 is ter hand gesteld. Uit het akkoord blijkt dat voor de ontwikkelingshulp in de komende jaren de volgende bedragen worden beschikbaar gesteld: in 1972 f 1050 miljoen: in 1973 f 1150 miljoen; in 1974 f 1325 miljoen en in 1975 f 1525 miljoen. In 1972 zal naast een groei van het defensiebudget met 6 procent, een be drag van f 55 miljoen extra beschikbaar worden gesteld, teneinde een begin te maken met het inlopen van de in de laatste jaren ontstane achterstand in de materiele sfeer. Orkaan in Mexico MEXICO-STAD, De orkaan „Brid get" die vorige week over de kust van de Mexicaanse staat Guerrerol en in het bijzonder over de haven stad Acapulco, is getrokken, heeft ongeveer 5000 mensen dakloos ge maakt en voor een bedrag van ruim 90 miljoen gulden schade aange richt. DEN HAAG. Vorige week werd de dienstplichtige Rinus Wehrmann, op last van de advokaat-fiskaal van de krijgsmacht in vrijheid gesteld. Hij ivas eerder tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij zijn haar niet wlide laten knippen. Op de foto Rinus met zijn ouders en zijn kleine neefje, dot ook Rinus heet. De aangekondigde beleidsombui gingen tot een totaal van ongeveer 900 miljoen gulden houden in: Temporisering van investeringen (scholen voorgezet onderwijs, rijks gebouwen, waterstaatswerken, we genaanleg, ruilverkavelingen) circa f 375 miljoen; Verhoging van eigen bedragen waardoor de overheidssubsidies kun nen dalen; toepassing van het pro fijtbeginsel; verhoging van school geld, kleutergeld en collegegeld; ver hoging van opcenten op de motorrij tuigenbelasting ca f 215 miljoen; Versobering van het wetenschap pelijk onderwijs en wetenschappelijk onderzoek ca f 135 miljoen; Temporisering aankoop bossen en natuurterreinen ca f 15 miljoen; Niet vervullen van de helft van de bestaande vacatures van het rijkspersoneel ca f 35 miljoen; Overige uitgavenverlagingen ca f 125 miljoen. Vervulling oude en nieuwe wensen Het nieuwe kabinet zal er naar streven, zo blijkt uit het regeerak koord, de vervulling van een aantal lang bestaande en nieuwe wensen naderbij te brengen. Enkele van deze knelpunten kun nen pas in een later stadium worden aangepakt. In de komende kabinets periode zijn de prioriteiten: de volks huisvesting; lager- en kleuteronder wijs; werkende jeügd; de zelfstandi gen; het regionaal beleid, metmame in het noorden; milieubeheer; ont wikkelingshulp; bijstelling defensie uitgaven; optrekken belastingvrije voet (in de richting van gelijkstelling belastingvrij bedrag voor gehuwden met één kind aan het netto mini mum loon) en eventueel eerste aan zet tot verzachting van de progressie in de loon- en inkomstenbelasting voor de middengroepen; optrekken van de A.O.W. voor gehuwden tot het besteedbare minimumloon-inko men; tot standkoming van een volks verzekering arbeidsongeschiktheid, als bodemvoorziening met name met het oog op zelfstandigen en vroeg- gehandicapten; optrekken van de W.A.O.-uitkeringen aan de zgn. oud invaliden. In het ontwerp, waaraan de frak- ties van de vijf deelnemende partij en nog goedkeuring moeten hechten, wordt een opsomming gegeven van de voorgenomen herwaardering van overheidsuitgaven. Als voorbeeld van de taken die in een bepaald tijdvak mogelijk zullen worden afgebroken of gereduceerd worden o.a. genoemd het matigen, eventueel achterwege laten van een aantal wegenbouw- en waterstaat- werken. Verder wordt een aantal maatregelen genoemd teneinde te komen tot evenwichtiger inkomens- en vermogensverhoudingen, o.a. ver hoging van de successierechten in de zijlijn, en matiging van de hogere in komens, met name in de vrije beroe pen. Verder: intrductie van de spaar- -loongedachte en fiskale fasciliteiten voor het spaarloon. In de komende regeringsperiode zullen de sociale verzekeringen verder worden uitge bouwd. Tot de taak van het nieuwe kabi net wordt o.a. gerekend de voorbe reiding van de algemene pensioen voorziening. De kinderbijslag voor het eerste kind zal niet verder wor den verhoogd. Uit het ontwerp blijkt dat de uit breiding van het woningbouwpro gramma in beginsel voor de helft zal plaatsvinden in de woningwetbouw en voor de ander helft in de gesub sidieerde particuliere bouw. Twee andere hoofdpunten uit het akkoord zijn: aanstelling van een on afhankelijke ombudsman en bevor dering van de krotopruiming, invoe ring van een klachtrecht voor indi viduele werknemers en verruiming van de bevoegdheden van de onder nemingsraden. In de komende rege ringsperiode zullen de sociale verze keringen verder worden uitgebreid. Het kabinet zal in de komende pe riode geen principiële wijzigingen van de omroepwet voorstellen, zo blijkt uit het regeerakkoord. Ten slotte omvat het regeerakkoord een paragraaf over het vraagstuk van de abortus-provocatus. De huidige wetgeving zal o.a. in de volgende zin gewijzigd worden: toe passing van abortus provocatus door onbevoegden blijft strafbaar als mis drijf tegen het leven; de vrouw die abortus provocatus vraagt of onder gaat is niet strafbaar; de geneesheer, die de handeling verricht onder bü of krachtens de wet te stellen voor waarden, handelt bevoegd en is dus niet strafbaar. Nixon over drugprobleem ROCHESTER, 19-6. President Ni xon heeft in een toespraak te Ro chester in de Amerikaanse staat New York verklaard dat het gebruik van en de verslaafdheid aan verdovende middelen het snelst stijgt bij de blanke Amerikanen die de hoogste inkomens hebben. „De verslaafdheid is zeker geen probleem dat zich al leen voordoet in de negergetto's". Nixon onthulde voorts dat vijftig procent van de jongemannen die in militaire dienst zijn gegaan, al voor rij opgeroepen werden, in de een of andere vorm verdovende middelen hebben gebruikt. Motorrijtuigen) belasting gaat omhoog DEN HAAG, t9-6. De Instelling van een algemeen verkeersfonck; be tekent dat de motorrijtuigenbelas ting in dc toekomst opnieuw zal worden verhoogd. Informateur prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp zei vrijdagmiddag in een toelichting op het door de „vijf" overeengekomen regeerakkoord, dat het fonds in belangrijke mate zal worden gevoed uit belastingen op motorrijtuigen en het gebruik ervan. VERHOGING MINIMUMLOON DEN HAAG, 19-6. Het minimum- loon wordt met ingang van 1 juli aanstaande verhoogd. De minister raad heeft hiertoe vrijdag besloten en binnenkort wordt een algemene maatregel van bestuur uitgevaar digd, waarin deze verhoging is vast gelegd. Het minimumloon, aldus deelde minister-president P. J. S. de Jong na afloop van de ministerraadsver gadering mee, per maand f 770,90 (was f 726,70) en per week f 177,90 (was f 167,70). De verhoging is nood zakelijk in verband met de jaarlijkse aanpassing van het minimumloon aan de algemene loonontwikkeling. BRUSSEL, 19-6. Het Belgische be drijf „Tubes de la Meuse" te Jemap- pes heeft bij vergissing ongeveer 900 liter van een sterke oplossing (75 gram per liter) van cyaanzink in het riviertje de Haine geloosd. De Haine die uitmond in de Samber (die op haar beurt weer uitkomt in de Maas) is daardoor sterk vergiftigd. De men sen die langs de oevers van het ri viertje wonen zijn gewaarschuwd het water niet te gebruiken noch voor het sproeien van hun tuinen, noch voor het drenken van vee. Laatste kind van negenling overleden SYDNEY, 20-G. Het laatste overle vende kind van de vorige week zon dag in een ziekenhuis in Sydney ge boren negenling is zaterdagmiddag overleden. De koninklijke vrouwen kliniek in deze Australische stad heeft dit zondagmiddag meegedeeld. Het was een jongetje dat bij de geboorte 339 gram woog en daarmee de kleinste van de negen was. Twee kinderen waren dood geboren. Zes zijn later overleden. Het enige nog in leven zijnd meisje overleed donder dagnacht. De moeder, do 29-jarige mevrouw Geraldine Brodrick, had ter bevorde ring van de vruchtbaarheid medicij nen gebruikt. BRUSSEL, 20-6. Een achtjarig meisje uit Anderlecht, een van de Bi usselsc agglomeratiegemeenten, is v.atei dagavond gewurgd gevonden op een hiaakliggend terrein. Do politie is er zondag in geslaagd een vrijgezel uit dezelfde gemeente te arresteren, die in de loop van de dag bekend heeft het kind te hebben gewurgd. Hij ontkent echter zich aan het meisje te hebben vergrepen. Lijkschouwing heeft aan het licht gebracht dat het kind geweld is aan gedaan. De man heeft bekend dat hij het meisje heeft meegelokt uit een park, waar het met andere kinderen aan het spelen was. Hij nam haar mee in zijn vrachtwagen, waarna hij het kind doodde. NEW YORK. De uitgever van de New York Times Arthur Sulzberger, beantwoordt hier vragen van ver slaggevers op de Kennedy luchtha ven van New York. Hij besprak het rechterlijk verbod tot publikatie van met McNamara-rapport over de Vietnamese oorlog in de N.Y.T. Sulz berger ontkende dat de publikatie een schadelijk gevolg zou hebben i>oor de nationale veiligheid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wat de eb neemt. t geeft de vloed terug. - Sr£i V V/AT tEQT PE VN Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht regen Eerst zwaar bewolkt met regen; mor gen geleidelijk van het noordwesten uit ook opklaringen; matige tot krachtige wind ruimend van zuid naar west; minimumtemperaturen ongeveer II, maxima morgen rond 16 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen; van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-lemperaturen: 1 tot 6 graden onder noVmaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 juni. Zon op 4.20. onder 21.04. Maan op 3.12, onder 21.21. Nieuwe maan: 22 juni te 22.57 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 juni 2.30 v.m. 15.03 n.m. Springtij: 25 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-6. Het K.N.M.I. deelt mede: In een westelijke luchtstro ming die vochtige oceaanlucht naar het kontinenl voert komen regelma tig storingen voor. Eén van deze sto ringen Irok zondag over hel land, waarbij op vele plaatsen omstreeks 10 mm regen viel. Maandagochtend was een verbetering ingetreden, maar deze is slechts van tijdelijke aard. een nieuwe regenzone boven Engeland koerst in onze richting en het wissel vallige weer is dus nog niet ten ein de. In grote delen van Europa is het weer trouwens nauwelijks beter dan hier. Slechts langs de kusten van de Middellandse zeo is hel zomers, in het weekeinde liepen de temperatu ren daar op tot rond de 25. en hier en daar zelfs tot 30 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1