Ik heb allang gemerkt dat 1 allerbeste niet 't duurste hoeft te zijn. U toch ook? Lijstcollecte gaf flinke eerste aanzet voor uniformen-fonds STREEKNIEUWS Dobbelman. Gewoon overal te koop. Ontwerp streekplan Goeree-Overflakkee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag is juni mi wr. 20812 Deze week begint ook lotenverkoojiactie „Kunst en Eer" Succesvolle toepassing mangaanstcen Er zit schot in burgemeesterswoning te Duivelantl (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIEIUKZEE, 14-6. Vorige week is een flink aantal enthousiaste mensen van de Zierikzeesche Oranje Vereni ging. de Unie van Vrouwlijke Vrij willigers, de funktionaris van het Jeugd Rode Kruis, een bestuurslid van het V.V.V. en leden van K. E. op pad geweest om gelden in te za melen* om Kunst en Eer binnen de kortst mogelijke tijd aan nieuwe uni formen te helpen. Hoewel alles nog niet geteld is ziet het er naar uit dat er een flink bedrag voor de nieuwe uniformen bijeen gekollekteerd is. Voorlopig is er op de bank via giro en de lijst- kollektc een bedrag van f 5814, binnengekomen. Frappant in dit geval is dat er ook oifd-Zierikzeeënaars een bijdrage op het gironummer van de Nuttsspaar- bank overgemaakt hebben, hoewel zij niet meer in Zierikzee woonach tig zijn. Vele oud-Zierikzeeënaars willen wellicht dit goede voorbeeld volgen. Het giro-nummer van de Nutsspaarbank is 18770. Het hotel-restaurant Mondragon heeft het bedrag voor een compleet uniform toegezegd. Intussen gaat de aktic onvermin derd verder. De kollcktanten zijn bezig de laatste mensen te bezoeken die niet thuis waren teneinde deze alsnog in do gelegenheid te stellen hun bijdrage voor het uniformen fonds ter beschikking te stellen. Het aktie-comité hoopt dat er niet te- Goedaardige vorm van paratyfus op Goeree Naar het A.N.P. verneemt heeft een (goedaardige) vorm van paraty fus de afgelopen weken bij meer dan honderd mensen, voornamelijk te Hcrkingen op Goeree-Overflakkee een aanhoudende en lastige diarree veroorzaakt. Eer onderzoek wordt ingesteld naar het Grevelingcnwater als mogelijke ziektebron. De uitslag van het onderzoek van een water monster is echter nog niet bekend. ZIERIKZEE Aktie Apencrèche De R.K. basisschool is bijzonder aktief geweest voor de apencrèche op Sumatra. De leerlingen zamelden f 653,10 in voor de World Wildlife Rangers. Dit fonds wil een apenchrê- che openen op Sumatra voor de daar met uitroeiing bedreigde Orang Oe- tangs. Geslaagd De heer E. Nieland, vaste organist van de R.K. parochiale kerk en diri gent van verschillende koren op Schouwen-Duiveland. slaagde aan het Utrechts conservatorium, waar hij studeerde bij Anton Dresden, voor het praktijkdiploma koordirektie. De heer Nieland vestigde zich in 1967 als musicus te Zierikzee. Hij stu deerde (tot 1969) bij de orgelpedagoog Nico van den Hooven en kreeg ook lessen van Jan van Vlijmen en Joep Straesser. Na zijn conservatoriumdi ploma voor orgel, hield hij zich bezig met „zijn" orgel - het Markussen orgel in de R.K.-kerk, met koor di- rektie en het componeren voor orgel en koor. De heer Nieland, in het bezit „dus" van een dubbel conservato riumdiploma geeft in stad en regio ook les aan een aantal leerlingen. De Pakistan-inzameling Aanvullend op de in de maandag krant bekend gemaakte resultaten van de zondagavond in de kerken gehouden aktie voor de vluchtelingen in Oost-Pakistan - in speciale bussen konden giften worden gedeponeerd - wordt medegedeeld dat de in de Chr. Ger. Kerk alhier geplaatste bus een bedrag heeft opgeleverd van f 606,90. Automobilist eet rijbewijs op LUEBECK, 14-6. Een automobilist in Lübeck, die bang was dat de po litie hem zijn rijbewijs zou ontne men, heeft dit, voordat de politie daartoe de kans kreeg, opgegeten. De man reed zig-zag op de weg, waarna hij werd aangehouden. Hij werd onderworpen aan een alcohol proef, die niet goed voor hem uitviel. f vergeefs een beroep op hen gedaan wordt want men is nog lang niet aan de benodigde f 15.000. Intussen gaat het aktie-comité on verminderd voort om de binnenge komen bedragen te tellen, zodat hel aan het einde van deze week kan mededelen hoeveel de opbrengst van de lijstkollekté bedraagt Belangrijke zeilrace Vandaag (dinsdag) om 1 uur geeft burgemeester Th. H. de Meester het startschot voor de belangrijke zeil race Zierikzee-Yerseke, die gehouden wordt in het kader van de Deltaweek. Eerder al - vrijdag - werd de race op Dintelsas gevaren. Aan deze zeil race nemen schepen deel van „De Maas" te Rotterdam en van dc Zeeuwse watersportverenigingen. BURGH Ernstig ongeluk In dc afgelopen nacht, omstreeks half drie, is de 23-jarige P. v. M. te Dreischor, met grote snelheid in een slip gekomen en tegen een boom ge reden. De chauffeur werd in ernstige toestand vervoerd naar het Dijkzigt- ziekenhuis te Rotterdam. De auto moet als verloren worden beschouwd. De politie stelt een onderzoek in naai de toedracht van het ongeluk. HAAMSTEDE Nieuw orgel In kerk Ger. Gemeente De kerk van de Gereformeerde Ge meente krijgt een nieuw orgel. Zater dagavond te 20 uur zal het in gebruik genomen worden. Het wordt dan be speeld door de heer L. Eversdijk uit Goes, die het 12-stemmige instru ment in Goes heeft omgebouwd. Op deze avond is iedereen van harte welkom. SCHARENDIJKE Geldinzameling voor Pakistan De opbrengst van de collecten op zondag jl. voor de nood in Pakistan was: f 722,65 werd gecollecteerd in de gereformeerde kerk en f 851,16 was de inhoud van de ton in het her vormde kerkportaal. Totaal f 1573,81. Verder was gisteren de stand bij de (overigens nog niet afgesloten) actie van de Chr. Nat. School al over f 875 heen. BROUWERSHAVEN Schoolreizen leerlingen openbare basisschool De schoolreizen door de kinderen van de openbare basisschool te Brouwershaven behoren weer tot het verleden. De kleintjes uit de eerste en twee de klas maakten een dagtocht naar „De Efteling", waar naar hartelust werd genoten van alle bezienswaar digheden. De derde en vierde klas was drie dagen te gast in de Koebel te Burgh. Op de heenreis per fiets werd een bezoek gebracht aan het Slot Moer- mond te Renesse, waar het werk van de Outward Boundschool werd be keken. In de Westhoek werden een meeuwenkolonie en de Domeinen bezocht. Op de terugweg werd te Scharendijke ingescheept voor een rondvaart naar de Deltawerken. De vijfde en zesde klas vertoefden drie dagen in Ockenburgh te Den Haag. Met particuliere auto's reed men naar Rotterdam om vandaar per trein naar Den Haag af te reizen. Hier werden bezoeken gebracht aan het onderwijsmuseum, Madurodam bij avond, Panorama Mesdag en een rondleiding in de Ridderzaal en de Tweede Kamer; een leerzaam pro gramma. Vrijdagavond arriveerden den de drie groepen gezamenlijk in Brouwershaven waar ze werden bin nengehaald door de drumband van de muziekvereniging Apollo. Kijkavond „De Blokkendoos" Vorige week was er weer gelegen heid voor ouders en belangstellenden om het werk der kinderen van de kleuterschool „De Blokkendoos" te Brouwershaven te bewonderen. Ook dit jaar had mejuffrouw Quant met haar leerlingen er weer veel werk van gemaakt. Naast de gebruikelijke tekeningen en plakwerk was er een prachtige kabelbaan te bewonderen Deze week worden ten bate van het uniformfonds 2000 loten te koop aangeboden Dc loten kosten f 1, per stuk, aan deze loterij zijn aan trekkelijke prijzen verbonden Zij die een kansje willen wagen kunnen nu op deze manier het uniformfonds steunen zodat de f 15.000,snel be reikt worden. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank V bent welkom b uw Nutsspaarbank voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. met pijlers van luciferdoosjes, com pleet met gondels, steenblokken enz. Ook nu bleek weer, wat de kleintjes onder deskundige leiding met soms oude materialen kunnen creëren. ZON N EM AIRE Collectes Hervormde Kerk Gedurende de maand mei. jl. werd in de Hervormde Kerk van Zonne- mairc als volgt gecollecteerdvoor de kerkvoogdij f 163,05; voor de dia- konie f 54; derde collecte f 105,31. DREISCHOR Collectes in mei In de maand mei 1971 werd in de Hervormde Kerk te Dreischor als volgt gecollecteerd: voor de kerk voogdij f 167,72; diakonie f 76,48; fonds derde collecte f 93,31; zitplaat sen f 30,22; Pinksterzendingscollecte f91,01; kerkbussen zending f 115,85. NIEUWERKERK Bouwaktiviteiten Binnenkort zullen er in de Erling Steenstraat te Nieuwerkerk weer twee nieuwe woningen worden bijge bouwd. Bouwer hiervan is het Bouwbedrijf L. Tieleman te Haam- stede-Nieuwerkerk. Deze woningen zullen deel uitmaken van een blokje. Opbrengst inzameling vluchtelingen O.-Pakistan Maandagavond jl. is in de, Herv. Kérk en in de Ger. Kerk een inzame ling gehouden t.b.v. de vluchtelingen uit Oost-Pakistan in India. In totaal werden naar beide punten f 2207,15 gebracht. In de Herv. Kerk was dit f 1247,50 en in de Ger. Kerk werd dit f 959,65. In de Ger. Gem. zal voor dit doel nog een collecte worden gehouden a.s. zondag. OOSTERLAND Collecte voor sanatoria De opbrengst van de hier gehouden huis aan huis-collecte ten bate van de sanatoria „Sonnevanck" te Har derwijk en „Zonnegloren" te Soest bracht onder lediing van mevr. M. van der Maas- van 't Hoff op, de mooie som van f 345,50. Collectanten waren de dames M. van den Berge- van der Maas, R. Beije-Boogert, L. van 't Hoff-van der Maas, M. van der Hulle-van 't Hoff, J. Istha-Boogert, N. Stouten-Otte, J. Stoutjesdijk- Borst en Rian Rotte. De Pakistan-inzameling Door het luiden van de beide kerk klokken werden de inwoners van het dorp er zondagavond aan herin nerd dat er in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente alhier kon worden geofferd ten bate van de vluchtelingenhulp in Oost-Pakistan. Ofschoon betrekkelijk maar een klein gedeelte van de bevolking hieraan 'Advertentie deelnam (een groot deel wist van de ze actie zo goed als niets af) was de opbrengst toch nog zeer bevredigend, nl. f 1325,50. Een dankwoord voor dit resultaat is zeker op z'n plaats. Vrouwver. „Martha" krijgt „Winkel van Sinkel" Op donderdagavond 17 juni komt de „Sinkel-Winkel" van Bruinisse naar Oosterland om in de vergade ring van de chr. vrouwenvereniging „Martha", te houden in het Ned. Her vormd Verenigingsgebouw, een geva rieerd programma te presenteren, uitgaande van de winkeliersvereni ging te Bruinisse. Het wordt een boeiende klank- en kleurpresentatie. Verder er ook een merkwoordenspel worden uitgevoerd met vele mooie en aantrekkelijke prijzen. De avond kan ook door niet-leden van de vrouwenvereniging worden bezocht, mits ze zijn voorzien van een kaart, gratis te verkrijgen bij de vice-pre- sidente van de vrouwenvereniging. ZIERIKZEE BRUINISSE Volop halfwasmosselen naar Zeeland De mosselzaadvisserij 1971 is voor lopig weer geëindigd. Ook van het Groninger Wad werden behoorlijke hoeveelheden halfwasmosselen naar Zeeland verscheept. Aan dc oor spronkelijk nog levende gedachte de openstellingstermijn van het Gronin ger Wad na 11 juni nog met een week te verlengen is geen gevolg meer ge geven. Zoals eerder gemeld zijn de voorraden consumptiemosselen zeer ruim. BRUINISSE Motorschip voer op dijk Omdat de stuurman waarschijnlijk door slaap was overmand, liep zater dag vond het Belgische 1000 ton grote motorschip Annie uit Brussel, schip per Geldof, even zuidelijk van het kustlicht op de Zoete bout, op de dijk. De Annie, die leeg op weg was van Antwerpen naar Rotterdam, meerde af in de vluchthaven aan het Zijpe waar het lek door kikvorsman nen werd onderzocht en voorlopig ge dicht. Het schip heeft daarna de reis op eigen kracht weer voortgezet. Opbrengst collecte De te Bruinisse gehouden collec te voor Het Zonnehuis (jubileum collecte voor meer Zonnehuizen) bracht f 620,53 op. Vergadering N.C.V.B. De Nederlandse Chrsitelijke Vrou wenbond, afd. Bruinisse, houdt haar maandelijkse vergadering op donder dag 17 juni in het Ned. Herv. Ver.- gebouw. De heer G. H. Postma, hoofd-inspecteur van politie zal spre ken over „Beschermnig van de jeugd tegen zendenmisdrijven". Het concours van muziekverenigingen Wethouder W. van Gilst te Brui nisse deelde mede geen prijs te stel len op het voorzitterschap van het ere-comité, dat is gevormd ter gele genheid van het concours van mu ziekverenigingen op zaterdag 19 juni. De loco-burgemeester zal wel na mens burgemeester Hokken (die naar elders moet voor andere ambtsbezig heden) het concours openen en de deelnemers welkom heten, maar de vermelding in het programma dat hij deel uitmaakt van het ere-comité is onjuist. De inzameling voor Oost-Pakistan De opbrengst van de collecten voor Pakistan waren te Bruinisse als volgt Ned. Herv. Kerk zondagavond f 2933, maandagavond f 1803, totaal f 4736; Geïnformeerde Gemeente f 1375,50; Gereformeerde Kerk f 491,70 (ook in de kerk van de Oud Ger. Gemeenten en in het gemeentehuis kon men nog zijn giften inleveren, zodat het totaal van f 6603,20 nog wel zal stijgen. Vlees voor de armen CORDOBA (Argentinië), 14-6. Vier Argentijnse verzetsstrijders die ver klaarden te behoren tot het „ERP" (Ejercito Revolucionario del Pueblo - revolutionaire volksleger) hebben maandag een vrachtauto met ge slachte kalveren gestolen. De buil hebben zij verdeeld onder de arme bevolking in de buitenwijken van de Argentijnse stad Cordoba. NIEUWERKERK, 14-8. In Nieu werkerk wordt momenteel hard ge werkt aan dc nieuwe burgemees terswoning voor Duivclands eerste burger, de heer J. D. de Kam en diens gezin. Hoofdaannemer voor dit projekt is Fa. J. J. Capelle-M. Stou ten te Oosterland, die al in grote lü- nen gereed is gekomen met de vol tooiing van het exterieur. Bouwterrein voor deze riante woning is het voormalige landbouw- perceel aan de burgemeester A. A. van Eetenstraat, aan de ijsbaan, grenzend aan en tevens uitziende op het gemeentelijk zwembad „Dol fijn". Dichte bossages van het slin- gerbós vormen een welkome achter grond, terwijl men vanuit de woon kamer een prachtig uitzicht op het dorp heeft. Dit huis naar een ont werp van de architect Pieter C. Tie leman te Nieuwerkerk is opgetrok- HAAMSTEDE, 14-6. Vanaf woens dag 16 juni zullen weer geregeld rondleidingen worden georganiseerd door de hossen van het Slot Haam stede en het aangrenzende natuurge bied „Het Zeepe". Gestart wordt ie dere woensdagmorgen bij de ingang van het Slot aan de Noordstraat, om 10.00 uur. De leiding berust bij na- tuurgidsen van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Van de prachtige flora, die in dit gebied ongecultiveerd voorkomt, zijn momenteel te zien: Vogelmelk, Ere prijssoorten, Helmkruid, Heggerank, Vleugeltjesbloempje, Muizeoor, Big- gekruid, Boksbaard, Valeriaan, Wil de asperge, Wilde roos, Egelantier, Kamperfoelie, Vlier en nog vele an der, terwijl binnen niet al te lange tijd ook Liguster, Wederik, Katte- staarten Duizguldenkruid hun bloe men zullen tonen. Uit de dierenwereld noemen we de bergeenden, die nu ongeveer aan 't ZIIERIKZEE, 14-6. Dc streekplan commissie Goeree-Overflakkee heeft een voorlopig rapport uitgebracht, waarin mede de opvattingen van de bevolking zijn weergegeven met be trekking tot de toekomstige ontwik keling van dit gebied. Het rapport berust op een vijftal uitgangspunten, en wel de volgende: Goeree-Over flakkee moet in hoofdzaak zyn be langrijke agrarische functie behou den; dc werkgelegenheid moet wor den bevorderd; industrie op grotere schaal is ontoelaatbaar; het weste lijk deel van Goeree-Overflakkee zal een in hoofdzaak recreatieve funk- tie krijgen en: het vinden van geëi gende oplossingen voor dc vervulling van een woonfunctie ten behoeve van dc Rotterdamse agglomeratie moet worden gezien als een geëigen de oplossing voor Goeree-Overflak kee. ken uit gele, rode en donkerbruine mangaansteen, hetgeen prachtig aan de omgeving aansluit. Het woonhuis zelf is opgetrokken uit gele steen, en het platte gedeel te aan de noordzijde uit rode steen, wat echter binnenkort zal worden gestukadoord en een grof-witte aan blik zal krijgen. De schoorsteen, dak rand van het platte gedeelte, en een daaraan verbonden muurtje bestaan uit donkerbruine mangaansteen. Het dak is bedekt met bruine as- falleien. Al met al krijgt Duiveland een riante burgemeesterswoning. Het werd indertijd aanbesteed voor f 73.260,- (plus 14 procent B.T.W. f 10.256,40). De familie De Kam is thans nog woonachtig in de pastorie van de Gereformeerde Gemeente aan de Ooststraat, maar weldra zal het een echt eigen 'home' kunnen betrekken. eind van hun broedtijd zijn, naast vele kleinere zangers, waarvan vooral de fitis nog zijn bekoorlijk liedje laat horen. Zelfs de nachte gaal is soms nog te horen (deze vo gel zingt evengoed overdag). Voor meer lawaai zorgen de scholeksters (bonte Piet) en de twee of drie paar wulpen die nu met de opkweek van hun jongen bezig zijn. Aan typische duinvlinders zijn te zien de zwartrode St.-Jacobsvlinder, die nu eieren legt waaruit straks de masa's geelzwart geringde „Zebra rupsen" het Jacobs Kruiskruid zul len bevolken en voorts de Parel moervlinders met zijn als parelmoer glanzende vlekken op de buitenkant der vleugels. Laatstgenoemde vlin der heeft als rups op de driekleuri ge viooltjes geleefd. Al met al weer interessante moge lijkheden voor de bezoekers die van een mooi stuk Schouwse natuur wil len genieten Samenvattend wordt aanbevolen de dorpen met een aanvaardbaar tot goed voorzieningspeil en gunstig ver spreid liggende in het gebied met de „sterkste aanzet" te geven, nl. de dorpen Middelharnis-Sommelsdijk, Dirksland, Oude Tonge en Stellen dam. Voor de constructie op langere termijn worden geacht in aanmer king le komen Goedereede, Haven hoofd, Herkingen, Melissant, Batten- oord, Achthuizen, Langstraat en Zuidzijde. Verder: te Middelharnis- Sommelsdijk, Dirksland, Oude Tonge en Stellendam moet de sterkere aan zet gehonoreerd worden met een te stimuleren groei van 2 a 3 procent per jaar. Het wordt gewenst geacht om, mede met het oog op een door gaans slechts langzaam op gang ko men van een geplande ontwikkeling, om voorshands de natuurlijke groei van de overige bestaande woonker nen (1 pet. per jaar) te bevorderen. Middelharnis-Sommelsdijk zal dc voorfnaamste centrumfunctie blijven vervullen. Er is plaats voor subcen tra te Dirksland, Oude Tonge en Stel lendam. Aanbevolen wordt verder aandacht te besteden aan de omscho ling van uit de landbouw afvloeiende werknemers en zelfstandigen en het stichten van een middelbare techni sche school en een gymnasium-oplei ding. Een algehele en snel uitvoer bare ruilverkaveling behoort verder tol de in dit streekplan uitgesproken wensen aanbevelingen. Schoonheid in dia's voor gasten in Bergen BERGEN, 14-6, Dc V.V.V. in Bert- gen (N.H.) zal vanaf vrijdag a.s. elke vrijdagavond tol en met 13 augustus bij de Ruïnckcrk in het dorpscen trum acht projectoren inschakelen om vakantiegangers op ccn dock van 36 vierkante meter dc schoonheid van Bergen en omgeving tc laten zien. De voorstelling duurt veertig minuten. De V.V.V. beschikt over 250 kleu rendia's pedaal voor dit evenement gemaakt. De beelden worden toege licht met ccn op dc band opgenomen commentaar. Dobbelmanis wit- en kleuraktief Veilig voor de wasmachine. Verpakt in een handige;vochtwerende zak. 6,15 Veel tc zien in die buurt Rondleidingen in gebied Slot Haamstede van start

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3