DE ZIERIKZEESCHE COURANT Polilick akkoord tussen „de vijf" nog deze week „op tafel" In maand mei zeker 46 mensen verdronken Moorden in Detroit Tweede memorandum-Steenkamp gereed Neofascisten behalen succes op Sicilië Opbrengst twintig miljoen gulden actie voor de Oost-Pakistaanse vluchtelingen Longontsteking bedreigt Pakistaanse vluchtelingen in Bengalen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dins (Jag 15 juni 1971 127stc jaargang Nr. 20812 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o/o B.T.W. dit nummer: Nieuwe gymnastiekzaal te Zierikzee Verwacht van A.R.-kriimtm: Mr. Biesheuvel: „Informateur deed uiterste best" DEN HAAG, 15-6. Naar liet oor dcel van de A.R.-fractie heeft infor mateur Stcenkamp „zijn uiterste best gedaan" om aan een aantal wensen van de fractie tegemoet te komen. Mr. B. W. Biesheuvel, de A.R.-fractie voorzitter, zei dit maan dagnacht na afloop van het fractie- beraad. Wel ontvouwde lii.i nog enkele specifieke wensen, liggend op het terrein van de democratisering van de onderneming en op het terrein van de omroep. Van de omroep kan, naar de mening van de A.R.-fractie, geen vrije kwestie worden gemaakt. Er dienen enkele beleidslijnen te worden getrokken, aldus de heer Biesheuvel. Hij uitte kritiek op ener zijds de ..sterk toegenomen versnip pering" in de omroepwereld en op anderzijds de toekenning aan de NOS van bijzonder veel zendtijd. Mr. Biesheuvel noemde dit in strijd met de authentieke taak van de NOS. In het fractie-beraad kwam voorts nog aan de orde het vraagstuk van de ontwikkelingssamenwerking. Hij constateerde terzake een duidelijk verschil met DS'70. Overigens was er, aldus de heer Biesheuvel, in het recente verleden sprake van „hele belangrijke verschillen" en thans nog slechts van verschillen. Naar het oordeel van de A.R.-fractie kan er op dit „voor ons zeer aangelegen punt" overeenstemming worden be reikt. HULP AAN VAKANTIEGANGERS UTRECHT, 14-6. De Kruisvcreiii- gingen vestigen er de aandacht op, dat vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvan gen van een wijkverpleegster, deze verpleeghulp - in overleg met huis arts en de wijkverpleegster en (ac cent) in overeenstemming met plaat selijke regelingen - ook kunnen ver krijgen op het vakantie-adres. Dit kan b.v. het geval zijn voor het ge ven van injecties. De behandelend arts dient dan de betreffende vakan tiegangers een briefje met enige ge gevens mee te geven. Wanneer iemand tijdens de va kantie ziek wordt en een arts raad pleegt, kan zonodig op vertoon van de lidmaatschapskaart van een kruisvereniging, ok de hulp van een wijkverpleegster worden verkregen. Als men nog niet lid is van een Kruisvereniging, behoort een zoge naamd noodlidmaatschap te worden aangegaan. Deserteur Waver vrij DEN HAAG, 14-6. Ralph Waver is op vrije voeten. Naar het ministerie van justitie desgevraagd meedeelde is. direct nadat op het departement de uitspraak van de recher bekend werd, aan de Haarlemse officier van justitie verzocht de heer Waver vrij te laten. Mr. Biesheuvel merkte op, het vraagstuk van de kiesdrempel des gewenst als een vrije kwestie te wil len beschouwen. Ook de wet op de kansspelen is, naar zijn oordeel, een vrije kwestie. Het vraagstuk van de abortus kan niet tot een vrije kwes tie worden gemaakt, zo zei hij. De A.R.-fractievoorzitter consta teerde, dat het bereikte akkoord over de financiering van de over heidsuitgaven voor de confessionele partijen bevredigend is. „Op rede lijke wijze is met onze opvattingen rekening gehouden", zo stelde hij. Mr. Biesheuvel bestreed de opvat ting van P.v.d.A.-fractievoorzitter Den Uyl, als zouden de confessionele partijen bij dit akkoord „door dc knieën zijn gegaan". In A.R.-kring leeft de verwachting dat eind deze week of begin volgen de week het politiek akkoord tussen de „vijf" op tafel kan liggen. Over het bereikte akkoord betreffende de defensie merkte mr. Biesheuvel nog op, dat de fractie daartegen niet in opstand is gekomen, doch wel prijs stelt op opschorting van een defini tief oordeel daarover, totdat meer bekend zal zijn over de resultaten van het onderzoek van dc werk groep-Nelissen. HAARLEM, 15-6. In de maand mei zijn in Nederland tenminste 46 personen door verdrinking om het leven gekomen. Hieronder waren 17 jongens, drie meisjes, 23 mannen en drie vrouwen. Uit een overzicht van de Kon. Ned. Bond tot het redden van dren kelingen blijkt dat tien personen verdronken nadat zij met een auto te water geraakt waren. Vier von den de dood in een zwembad, 32 in andere wateren. Onder de drenke lingen waren vijf opvarenden van schepen. Het aantal verdrinkingsge- vallen sinds het begin van dit jaar is hiermee opgelopen tot 177. In de Amsterdamse tijdens vakantie in Oostenrijk verongelukt WENEN. 14-6. De 67-jarige mevr. E. Pet uit Amsterdam is zondag tij dens haar vakantie in Oostenrijk ver- ongelukt. Zij viel in een dertig meter diep ravijn en werd meegesleurd door een riviertje. Maandagmorgen vond men haar stoffelijk overschot in de nabije plaats Mattling. Mevr. Pet was met haar man op vakantie in de plaats Liesing. even ten noorden van de Italiaanse grens. Zij waren zondag weggegaan voor een bergwandeling, maar raakten verdwaald toen het donker werd. Koningin ontving informateur Steenkamp DEN HAAG, 14-6. De koningin heeft maandagmiddag op paleis Huis ten Bosch de informateur prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp ontvangen, die de koningin heeft ingelicht om trent dc voortgang b(j dc informatie- werkzaamheden. Dit is maandag avond door het kabinet van dc ko ningin meegedeeld. overeenkomstige periode van hel vorig jaar was dit aantal 195. In de maand mei werden toen 48 gevallen bekend. Gift van koningin en prins op 999 DEN flAAG. 14-6.'Koningin Juli- ana en prins Bernhard hebben een bedrag overgemaakt op gironummer 999 ten name van het Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1971 te Amsterdam, ten behoeve van de hulp aan Oostpakistaanse vluchte lingen in India. Aldus een medede ling van de Rijksvoorlichtingsdienst. Meisje tijdens schoolreisje verongelukt HILVARENBEEK, 14-6. De negen- jarige Mario Mooymans uit Monster is maandagmiddag tijdens een schoolreisje om het leven gekomen. Zij raakte in het recreatiepark Beeksebergen onder een wagon van een kindertreintje en werd 74 me ter meegesleurd. Zij overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. DETROIT, 14-6 In een flat in De troit zijn maandag zeven geboeide lijken gevonden. Het bleken de stof felijke overschotten te zijn van vier mannen en drie vrouwen die doodge schoten waren. De politie die in de flat onder meer verdovende middelen, jachtgeweren en revolvers aantrof, vermoedt dat het huis een centrum is geweest voor de handel in verdovende middelen. Meubelfabriek door brand verwoest UITHIUZERMEEDEN, 14-6. Maan- dagochtend is in Uithuizermeeden de meubelfabriek van de N.V. AMI ge heel uitgebrand. Het gebouw met de verloren gegane inventaris vertegen woordigde een waarde van ongeveer f 700.000. Het bedrijf was tegen brandschade verzekerd. Nog meer diefstallen van geld voor Pakistan ARNHEM. 14-6. Behalve in Laren hebben zondagavond ook in Arnhem en Oosterbeek onbekenden giften voor Oost-Pakistan ontvreemd. In de Gelderse hoofdstad werden envelop pen met inhoud uit enkele brieven bussen gehaald, in Oosterbeek werd ruim f 6500 voor de actie uit een kerk gestolen, van de daders ontbreekt elk spoor. DEN HAAG, 14-6. Het nieuwe memorandum van informateur prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp is maandag gereed gekomen en aan de fractievoorzitters van KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 ter hand gesteld. In dit tweede memorandum komen, naar de woordvoerder *ran de infor mateur meedeelde, twee nieuwe punten voor waarvan er één dc ontwikke lingshulp betreft. Dit is n.l. één van de kwestjes waarover tussen dc „vgf" nog geen overeenstemming was bereikt. ROME 14-6. De neofascistischc „Italiaanse sociale beweging" (MSI) heeft bij de zondag op Sicilië gehou den regionale verkiezingen een on verwacht groot succes weten te boe ken. Toen maandag meer dan dc helft van het op het eiland uitgebrachte stemmen was geteld, bleek dat het percentage van de M.S.I. was geste gen van 6.6 in 1967 tot 16,4. De neofascistisehe winst is ten koste gegaan van de chrjsten-demo- craten. Zij liepen terug van 40,0 tot 33,3 procent. Frontale botsing eist vierde dode DRIEMOND. 15-6. De frontale bot- sing in Driemond, waarbij zaterdag drie mensen verbrandden, heeft nu ook het leven van de 25-jarige mili tair E. Bruens uit Utrecht geëist. De auto waarin hij samen met de drie andere slachtoffers zat, vloog in brand na door een tegenligger te zijn geramd. Hij wist zich toen le redden door brandend in het water te sprin gen. De sociaal-democraten en de so cialisten hebben blijkens de binnen gekomen uitslagen een lichte winst weten te maken. Deze ging ten koste van de ultralinkse „sociale proleta riërs" (P.S.I.U.P.), die samen met de communisten ongeveer een half pro cent achteruit zijn gegaan. Geeii iiitlevei'iiig Ralph Wiivei' DEN HAAG, 14-6. De president van de rechtbank in Den Haag. mr. J. H. C. Slotemaker, heeft de staat der Nederlanden verboden de 22- jarige Amerikaanse deserteur Ralph Waver aan de Verenigde Staten over te leveren. Het verbod geldt voorlo pig voor de duur van zes maanden. Doelman Van Leeuwen met auto verongelukt GRONINGEN, 15-6. Tonny van Leeuwen, de doelman van het on langs naar de eredivisie gepromo veerde FC Groningen, is in dc nacht van maandag op dinsdag op de rijks weg onder Meppel verongelukt. DEN HAAG, 14-6. Maandagavond hebben dc organisatoren van de actie voor Oostpakistaanse vluchtelingen in India meegedeeld dat z(j - op basis van de nu bekende tellingen - dc opbrengst van dc actie op f 20 miljoen schatten. De opbrengst kan pas definitief tegen het eind van deze weck worden opgegeven. Opvallend noemde men de vele soorten buitenlands geld in dc bussen van kerken en van dc PTT. Zo vond men o.m. vele dollars en ook een aanmerke lijk aantal Surinaamse guldens. Een percentage van het vreemde geld durfde men echter niet te geven. WASHINGTON. President Richard Nixon en echtgenote iet hun doch ter Tricia en schoonzoon Edward Fi- nach Cox. na dc huwelijksvoltrek king van het jonge paar. CALCUTTA. 11-6. Onder dc Pa kistaanse vluchtelingen in dc kam pen in' West-Bengalen is longontste king uitgebroken. Indiase autoritei ten zijn bevreesd dat deze als gevolg van dc mocssonrcgens een massale omvang zal aannemen. Artsen in een vluchtelingenkamp in ccn van de buitenwijken van Cal cutta hebben het afgelopen weekein de 40 gevallen van longontsteking per dag gemeld. Een aantal patiën ten is inmiddels Overleden. Twee grote Russische vliegtuigen van het type Antonow-12 beginnen dinsdag een luchtbrug voor het overbrengen van 50.000 Oostpakis taanse vluchtelingen naar de streek van Mana in Madhya Predesj in Centraal India. Woensdag worden bij deze luchtbrug vier Amerikaan se transportvliegtuigen van het tvpc C-130 ingeschakeld. Deze toestellen zullen per dag 1000 vluchtelingen overbrengen van het gebied van Tripira naar Gauhati in Assam. De Indiase autoriteiten hebben ex tra-treinen ingelegd om 20.000 vluchtelingen over te brengen naar Mana. de stations in West-Bengalen zijn overvol met vluchtelingen die uit het grensgebied willen vertrek ken. Veel anderen weigeren echter de kampen in deze streek te verla ten. In Barasat. een stad van 90.000 in woners. 25 km ten oosten van Cal cutta. dreigden maandag moeilijk heden te ontstaan. In en nabij dc stad hebben zich 150.000 vluchtelin gen genesteld. Hot Leger dos Hcjls wilde voor de oholerapatienten on der deze vluchtelingen oen tenten kamp als ziekenhuis inrichten. Dc plaatselijke bevolking verijdelde dit plan echter. De vorige week moest dc politie tussenbeide komen bij ge vechten tussen de bevolking en de vluchtelingen, die onderdak probeer den te vinden in moskeen en wonin gen. DEN HAAG. Albert Hak van het ak- tiecomilé deponeert een petitie in de brievenbus van defensieminister Den Toom, na de demonstratie voor de vrijlating van de Haagse dienstplich tige Rinus Wehrman. In het portiek werden 2500 adhesiebetuigingen ach tergelaten. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's De letter cloodl, f 4 maar de geest maakt levend. Verwachting tot woensdagavond: Geleidelijke verbetering Vanavond voornamelijk in het oos ten van het land plaatselijk nog re gen; morgen zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui; tot over wegend matig afnemende wind tus sen noord en west; minimum-tempe raturen ongeveer 8 graden; maxi mum-temperaturen van 14 tot 17 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2-9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0-5 graden on der normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 0.36, onder 13.19. 17 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 0.50. onder 14.45. Laatste kwartier: 16 juni (2.24). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 juni 17 juni 8.36 v. m. 9.36 v.m. 20.49 n.m. 21.51 n.m. Doodtij: 18 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-6. Het K.N.M.I. meldt: Een depressie, die gisteren bij Bre- tagne aankwam, verplaatst zich ver der noordoostwaarts. Ze bracht lang durig cn veel regen in zuidoost-En- gcland. Noord-Frankrijk. België en onze omgeving. Tot vanmorgen was er op ver schillende plaatsen al meer dan 30 mm regen gevallen. Een koufront van de depressie trok met regen- en onweersbuien over midden- cn zuid- Frankrijk en het Alpengebied. Intussen trekt de depressie naar noord-Duitsland weg. Ze wordt gevolgd door ccn gebied met enkele opklaringen en minder wind. dat zich langzaam van het westen uit over onze omgeving zal gaan uitbreiden. Een storing bij Schotland doet evenwel morgen la ter op de dag de kans op buien weer toenemen. Dc temperaturen blijven hierbij aan de lage kont. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1