Ik heb allang gemerkt dat 1 allerbeste niet 1 duurste boeit te zijn. U toeh ook? N.V. Nederlandse Melk Unie werd C.M.C. - Melk Unie N.V. STREEKNIEUWS Dobbelman. Gewoon overal te koop. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 juni 1971 Nr. 20811 Historische aantekeningen bij een naamswijziging ROTTERDAM, juni. - Recentelijk is de naam van de N.V. Nederlandse Melk IJnie „N.M.U." veranderd in C.M.C. - Melk Unie N.V. Op een enkele uitzondering na zullen de bedrijven voortaan de naam „Melk Unie" dragen, met daarachter dan de plaatsnaam of de soort van aktivitcit. De nieuwe be drijfsnamen zijn voor de C.M.C. - Melk Unie N.V. aanleiding geweest de nodige dokumentatie te verschaffen, met name wat de historische achter gronden betreft. Met name voor de leveranciers, die in die hoedanigheid nauw bij de Melkunie N.V. betrokken zijn, moet dit onderwerp interessant zijn. De geschiedenis van de C.M.C.- Melk Unie is te splitsen in twee de len: die van de C.M.C., de Coöpera tieve Melkcentrale in Den Haag en die van de N.V. Nederlandse Melk Unie, waarvan het hoofdkantoor ge vestigd is in Amsterdam. De Cöperatieve Melkcentrale is een vereniging van veehouders. De ver eniging \verd opgericht in 1945 en heeft ten doel een zo goed mogelijk resultaat te behalen bij de afzet van de melk die op de bedrijven van de leden wordt gewonnen. In het eerste boekjaar van de ver eniging stonden er bijna 11.000 vee houders op de ledenlijst. In de loop der jaren daalde het aantal leden - vrijwel uitsluitend als gevolg van be drijfsbeëindigingen - tot bijna 8.900 vorig jaar. De bedrijven van de leden-vee- houders bevinden zich in de provin cies Zuid-Holland, Utrecht, de „on derste helft" van Noord-Holland, en een gedeelte van Zeeland. Oorspronkelijk lag het niet in de bedoeling dat de C.M.C. zich zou be zighouden met de melkverwerking in de fabrieken. Ei werden leverings- kontrakten afgesloten met de in het westen van het land opererende par- tikuliere zuivelfabrieken. Bij de af sluiting van die kontrakten werd ge tracht zo voordelig mogelijke kondi- ties te bedingen. Tweede fase De tweede fase in de ontwikkeling was, dat de C.M.C. financiële bij stand ging verlenen aan fabrieken de bij deze bedrijven de nodige mo- waaraan melk werd geleverd, tenein de bij deze bedrijven de nodig mo dernisatie te bewerkstelligen. Daar na kwam de fasae van het financieel deelnemen in die bedrijven. Het benodigde kapitaal daarvoor werd verkregen uit het „ledenkapi taal". Dit kapitaal kwam bij elkaar door de afrekening met de leden aan het eind van het jaar - de zogenaam de slotuitkering - te reserveren in de vorm van tegoedschrijvingcn. In de loop der jaren is hel leden kapitaal uitgegroeid tol een bedrag van ruim 50 miljoen gulden, hetgeen een belangrijke bijdrage vormt in de financiering van het huidige concern Met dit geld was de C.M.C. in staat zich belangen te verwerven in vrij wel de gehele West-Nederlandse zui velindustrie. Groei De N.V. Nederlandse Melk Unie werd opgericht in het jaar 1961 door de N.V. 's-Gravenhaagsche Melkin richting „De Sierkan" en haar toen malige dochterondernemingen, o.a. de kaasfabriek „Oud-Holland" in Bo degraven en de kondensfabriek „Nieuw-Holland" in Woerden. In de Nederlandse Melk Unie nam de C. M.C. vanaf het begin voor 50 pet. deel in het aandelenkapitaal. In 1962 volgde d efusie van de N.M.U. met de Verenigde Gooise Melkbedrijven in BA in Amsterdam. Een jaar later Hilversum, in 1963 met de OVV-MO- volgden de „Holland" in Amsterdam en Leimuiden, „Neerlandia" in Weesp. de Handelmaatschappij „Nij- enrode" in Amsterdam en het Stero- vita-concern met vestigingen in Am sterdam. Breukelen en Rotterdam. I'.T.T.-service voor verzamelaars DEN HAAG, 12-6. Binnen af/.icn- bare tijd zal het voor de Nederlandse filatelisten mogelijk zijn bij de fila telistische dienst van PTT te 's-Gra- venhage in abonnement de postze gels van Nederland. Suriname en de Nederlandse Antillen te bestellen. Deze beslissing tot uitbreiding van de service in genomen na langdurig aan dringen van de zijde van de Neder landse verzamelaars en hun organi saties. In 1965 kwamen daarbij de Rot terdamse Melkinrichting en de Fa briek van Melkprodukten der Ver- eenigde Zuivelbereiders - het VZ- RMI-concern - met melk-, frisdran ken- en ijsfabrieken in Rotterdam, Heusden, Zierikzee en Oudewater. Huur opgezegd; kleedlokaal verkocht HAAMSTEDE, 12-6. De sportver. „D.F.S." heeft in een, een dezer da gen gehouden bestuursvergadering besloten om het tweede terrein aan de J. J. Boeijesweg (het vroegere Zeemeeuwen-terrein) terug te geven aan de gemeente Westerschouwcn van wie het gehuurd was. Vooral de zaterdagmiddagwedstrijden en wat kcrfbalwedstrijden werden hier ge speeld. De oorzaak is het steeds toe nemende vandalisme van „sportlie den" uit omliggende kampeerterrei nen die dit terrein van D.F.S. mogen gebruiken. Vorig jaar werd hiervoor f 10,- per wedstrijd betaald waarvoor een bal beschikbaar werd gesteld, netten ge bruikt mochten worden en het kleedlokaal met water enz. Dit jaar hebben deze jongelui de moeite niet eens meer genomen om het te vra gen en gingen resoluut aan het werk. Na of tijdens de wedstrijden werd met een kalkwagen over het terrein gereden, waardoor overal witte stre pen ontstonden, werden de ruiten gesloopt, het latwerk kapot gemaakt, de korballinten (splinternieuw) in stukken gereten, de nelten vernield de vlotters der stortbakken van de w.c.'s omgebogen waardoor deze dag en nacht liepen en de waterrekening zeer hoog zal worden, het licht werd aangelaten en er werd vol in gesla pen. Diefstal Gestolen werden twee rollen glad- dedraad voor afrasteringen een 40- lal pennen voor bevestigen netten en nog meer kleinere artikelen. De le den van D.F.S. en tevens de dona teurs werden bij wedstrijden altijd gevraagd om hun auto's langs de Boeijes weg te parkeren waaraan steeds werd voldaan. De gebruikers van het terrein van nu, hun wagens het terrein op waardoor beschadi ging der grasmat ontstond. Al deze praktijken hebben het be stuur van D.F.S. doen besluiten om dit, overigens zo fraaie sportveld, rondom beschut door natuurgroen, prijs te geven en de huur met de ge meente op te zeggen. Het kleedlo kaal zal verkocht worden. Twee jaar later volgde de Dordt- sche Melkinrichting, in 1968 „De Vooruitgang" in Woudenberg, in 1969 de „Vemiez" te Veenendaal en in 1970 de N.V. Quak te Zuidland, „De Hoop" in Katwijk en „Land van Heusden en Altena" in Genderen. In 1968 bracht de C.M.C. een bod uit op de nog niet in haar bezit zijn de aandelen van' de N.M.U. Daarnaast had de coöperatie zich meerderheids belangen verworven in een aantal andere West-Nederlandse zuivelbe drijven, zoals bv. „De Combinatie" met bedrijven in Rotterdam, Maas dam, Naaldwijk en Terneuzen, de „Melkcentrale Amersfortia" en de „Melkcentrale Gouda". (Het is betreurenswaardig dat der gelijke jongelui, die hier hun vakan tie door brengen, menen het recht in eigen hand te moeten nemen en on gevraagd van een sportterrein met gebruik van alle wedstrijdonderde-r len gebruik te gaan maken. Was het daar maar bij gebleven, wat de ver nielingen die ze na de wedstrijden aanrichtten, zijn bijzonder groot en in geld uitgedrukt beloopt de schade vele honderden guldens. Andere" verenigingen zijn gewaarschuwd!) ZIERIKZEE Aan de Hogere Economische School te Rotterdam slaagde voor het eindexamen Commerciële Econo mie de heer R. Willemse te Zierik zee. Ouderavond openb. basisscholen De gezamenlijke ouderavond van de openbare basisscholen Nieuwe Boogerdstraat en Theo Thijssen- school zal gehouden worden op vrij dag 18 juni aanstaande in het Herv. Verenigingsgebouw. Deze ouder avond betekent tevens de afscheids avond voor de leerlingen van de 6e klassen van de beide scholen. De collectes voor Oost-Pakistan Gisteravond waren ook te Zierik zee de kerken geopend en voorzien van een speciale bus, waarin giften konden worden gedeponeerd voor de vluchtelingen in Oost-Pakistan. In de Gasthuiskerk werd f 2951,56 ingeza meld; in de Ger. Kerk f 1705 en in de R.K. Kerk f 1230. In laatstgenoemd bedrag was inbegrepen f 127 van de R.K. Kerk te Haamstede en f 216 van „De Ark" te Renesse. De bedragen van de overige ker ken konden we vanmorgen nog niet te weten komen. WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad komt vanavond (maandag) in vergadering ten ge meentehuize bijeen. Slechts twee punten op de agenda: een voor dracht voor de benoenyng van een hoofdonderwijzer voor de openbare basisschool te Serooskerke en een vo tering voor een krediet groot f 24.966 voor de verbouw van de onderwij zerswoning te Serooskerke. Strand-reddingsbrigade actief De strandreddingsbrigade, dit voorjaar tot leven geroepen, is dit weekeinde begonnen met de werk zaamheden. De behuizing is nog wal provisorisch, doch er wordt gewerkt en: vooral uitgekeken naar (te) roe keloze badgasten. Daanaast zijn er de dagelijkse oefeningen met de vlet, waarmee zowel met de buitenboord motor als met riemen gemanoe- vreerd wordt. Tevens is een goed ge bruik van de portofoons zeer belang rijk cn iedereen wordt er mee op de hoogte gebracht. Voor de akkomodatie beschikt de Strandreddingsbrigade nu over een klein observatiehokje boven op een duintop vlak bij het Toledo's Pad en vlak daaronder op het strand komt het door de gemeente toegezegde ge bouwtje. Daarnaast slaat reeds de vlet onder een afdakje. Voorlopig wordt alleen tijdens de weekends gewerkt. Bij de topdrukte zal ge tracht worden om dagelijks het srand te bewaken. RENESSE Geslaagd concert „Luctor et Emergo" Zaterdagavond heeft het fanfare korps „Luctor et Emergo" een bij zonder geslaagd concert gegeven in dc muziektent in het dorpscentrum. Er hadden zich deze avond bijzonder veel toehoorders rond de tent ge schaard. Zij genoten van het hoog staande spel van de muzikanten. De ze speelden o.m. twee nummers, die ook op het aanstaande concours in Bruinisse ten gehore zullen worden gebracht. Voor de muzikanten bete kende dit dan ook eigenlijk een gene rale repetitie, welke, gezien het luide applaus, dat na ieder nummer op klonk zeer geslaagd genoemd mag worden. Collectes mei hervormde kerk In de maand mei werd in de Ned. Herv. Kerk van Renesse als volgt ge collecteerd: kerkvoogdij f800,50; dia conie f 350; extra collecte voor het tekort met giften f 1.480 en vpor het orgelfonds f 95,80. DREISCHOR Aansluiting op aardgasnet In Dreischor is men vorige week begonnen met het aansluiten van een aantal percelen op het landelijk aardgasnet. Na Zierikzee zal men dus ook in Dreischor binnenkort de aardgaskraan open kunnen draaien. Opheffing Groene Kruis-afdeling Woensdag 16 juni a.s. wordt in hel wijkgebouw de jaarvergadering ge houden van de plaatselijke Groene Kruis-afdeling. Op de agenda staat o.a. het punt opheffing van de plaat selijke afdeling in verband met schaalvergroting. Tevens zal men af scheid nemen van de wijkzuster, zus ter A. K. Werkman en een plaatse lijke commissie gaan benoemen. Aan vang 8 uur. Geslaagd Door de heer J. de Jonge te Drei schor werd het diploma hoofdbrand wacht bij de vrijwillige brandweer behaald. Hiervoor werd door hem een cursus gevolgd aan de brand- weerschool te Breda. Hervormde pastorie weer bewoond De hervormde pastorie aan de Ring te Dreischor is sinds kort weer be woond door een predikant van de hervormde gemeenten Dreischor- Noordgouwe. Na een flinke opknap beurt heeft de nieuwe predikant ds. J. Geers er zijn intrek genomen. ZONNEMAIRE Huize „Wageningen" wordt afgebroken Binnen afzienbare tijd zal worden begonnen met het oude woonhuis van de bekende boerderij „Wageningen" te Zonnemaire af te breken. Op de- Adverlentie Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor SALARIS of PENSIOEN KENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. zelfde plaats zal een nieuw modern huis worden gebouwd. KERKWERVE Rode Kruis collecte Te Kerkwerve heeft de collecte ten behoeve van het Rode Kruis op gebracht f 872,09. Deze collecte werd georganiseerd door mevr. G. Keste- loo-Berrevoets. Aan verdere mede werkers en gevers wordt dank ge bracht voor dit mooie resultaat. Schooljeugd naar Antwerpen Donderdag 10 juni maakten de leerlingen van de klassen 1 t.m. 6 van de openbare basisschool te Kerkwer ve hun jaarlijks schoolreisje. De reis ging dit keer naar Antwerpen, waar een bezoek werd gebracht aan de dierentuin. Op de terugweg gingen de leerlingen naar de speeltuin „Ro zenhof" in Bergen op Zoom, waar ze naar hartelust konden ravotten. Me de dank zij de hulp van de ouder commissie kunnen de leerlingen te rugzien op een zeer geslaagde school reis. Geslaagd Voor het diploma hoofdbrandwacht bij de vrijwillige brandweer slaagden de heren J. M. van Langeraad en J. Landman, beiden verbonden aan het korps van de vrijwillige brandweer te Kerkwerve. De opleiding hier voor werd gevolgd te Breda. NOORDGOUWE Schooljeugd maakte reisje Op vrijdag 11 juni maakten de leer lingen van de openbare lagere school te te Noordgouwe hun jaarlijkse schoolreisje. Begunstigd door goed weer ging de tocht met een bus van de firma Van Oeveren via het Helle gatsplein naar Kaatsheuvel, waar een bezoek werd gebracht aan het na tuurpark „De Efteling". Tot vier uur bleven de kinderen in dit park. Ze bewonderden het sprookjesbos en vermaakten zich geruime tijd in de grote speeltuin. Wie de moeite er voor over had om ruim twintig mi nuten in de rij te staan, kon een tochtje per roeiboot over de vijver maken. Op de terugweg werd nog enige tijd gepauzeerd in de speeltuin bij Teteringen. Om half acht kwa men de kinderen, vermoeid doch vol daan, weer in Noordgouwe terug. Kerkcollecles in mei Gedurende de maand mei werd in de Ned. Herv. Kerk van Noordgouwe als volgt gecollecteerd: kerkvoogdij f 271,15; diakonie f 75,31; Pinkster collecte f 86,30, collecte tijdens mu ziekavond f 152,50. De laatste collec te komt ten goede aan het orgelfonds. Intrede ds. Geers In de kerkdienst van zondagmor gen in de hervormde kerk heeft de bevestiging plaats gevonden van ds. J. Geers. De bevestiging vond plaats door ds. Kloosterman uit Neede. De nieuwe predikant werd toegezongen Gez. 263, vers 1. Ds. Geers is de nieuwe predikant van de hervormde gemeente Noordgouwe-Dreischor. De predikantsplaats was vakant sinds februari 1970. Gitten voor Pakistan De bevolking van Noordgouwe heeft zondagavond op spontane wij ze een bedrag bijeengebracht groot f 404,50, ter leniging van de rampen in Pakistan. Zoals overal in het land was de collectebus geplaatst in het kerkgebouw, waarheen velen zich na het luiden van de klokken begaven om een gift voor het goede doel af te staan. NIEUWERKERK Zangvereniging bezocht bejaardentehuis Donderdagavond 10 juni jl. ver trokken de leden van de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Eén Naam is onze Hope" te Nieuwerkerk naar Zierikzee, om daar te gaan zin gen in het bepaardentehuis „Irene". In de hal werd iedereen welkom geheten door mej. Smit, waarna de recreatiezaal werd opgezocht. Hier zaten de bewoners al in afwachting gereed van de dingen, die komen zouden. Onder leiding van de diri gent, de heer Eduard Nieland, werd het repertoire gebracht, hetgeen ap plaus oogste. Vervolgens werden de dorstig ge worden kelen gelaafd met een heer lijk kopje koffie en thee. De zangers kregen hierdoor tevens gelegenheid zich gezellig met de andere aanwezi gen te onderhouden. Het gebodene bleek zeer te zijn op prijs gesteld. Na een hartelijk dank woord werd de terugtocht aanvaard. Het is de bedoeling, in de loop van dit jaar op dezelfde manier nog en kele andere tehuizen te bezoeken. Gevonden voorwerpen Bij de postcommpndant der rijks politie te Nieuwerkerk, Schoolstraat 2, zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: zilveren kettinkje met hanger, beel tenis Waterman; vlaggestok, goudfa zant; achterschot van aanhangwa- gentje; wit wollen kinderwantje; rie ten boodschappentasje; gebloemde damessjaal; goudkleurig schakelarm bandje; damesbril met donker mon tuur; vier hengels in foudraal; rijks daalder; goudkleurig damespolshor loge met zwart bandje. BRUINISSE Hond beet kind Het tweejarig dochtertje van de heer C. Deuroo te Bruinisse werd door een hond van de familie K. zo danig in gelaat en hoofd gebeten, dat opneming in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis noodzakelijk was. Won den ontstonden in het voorhoofd bo ven de oogjes. De hond stond als zeer mak bekend, zodat het een raadsel blijft, hoe een en ander heeft kunnen gebeuren. Het kind speelde met een kindje van de familie K. BRUINISSE Voetballer brak sleutelbeen De heer B. de Ruiter te Bruinisse, bekend voetballer van Bruse Boys kwam bij een val op het voetbalveld, zodanig terecht, dat hij een sleutel been brak. „Winkel van Sinkel" Donderdagavond, werd in het Ncd Herv. Verenigingsgebouw te Brut- nisse een „Winkel van Sinkel" ge houden, zo werd althans de aktie aangeduid door de Bruse midden standers georganiseerd, om het ko pen in Bruinisse te bevorderen. Aan alle vrouwenverenigingen, te weten de Hervormde, Gereformeer de, de Vrouwenvereniging van de Partij van de Arbeid en de Ned .Chr. Vrouwenbond afd. Bruinisse was een uitnodiging gezonden en er was een uitstekende opkomst. Mevrouw De Loze, secretaresse van de Kon. Ned. Midenstandsbond afd. Bruinisse riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Er werd een serie dia's vertoond, bekende winkelpuien of interieurs van winkels uitbeelden (in kleur), er werd een uitgebreide dokkumenta- tiemap verspreid en er werd bij de dia's ook mondelinge toelichting ge geven. De heer C. Bolijn bood de aanwezigen een kop koffie aan, het bijbehorende koekje was van bakke rij Schrier. Na de koffie werd een zeer gezel lige quiz gehouden, waarin iedere keer een viertal dames, naar voren werd geroepen, waarvan er één een prijs kon winnen, door als eerste uit een lettercombinatie, een bepaalde slagzin of middenstands zaak te noe men. Een geanimeerd spel, een leu ke avond, waarvoor de betreffende commissie uit de Middenstand zeker eer mee inlegt. De heer J. P. van de Velde sprak een kort slotwoord. Door laatstgenoemde werden uit uit zijn artikelen ook monsters aan het publiek uitgereikt. Eerder was men in het Bejaardentehuis. Het is de bedoeling dat ook buiten Bruinis se reclame zal worden gemaakt. GAZA. Een inwoner van Gaza is gedood en twee kinderen zijn licht gewond door schoten van een Israë lische patrouille. Dobbelmanis wit- enkleuraktief. Veilig voor de wasmachine. Verpakt in een handige,vochtwerende zak. 6,15 S.V. D.F.S. sluit tweede terrein om vandalisme

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3