j Eén-derde van uw leven j „De Meubelshowroom van Zierikzee" Angst dat cholera zich over geheel India zal gaan uitbreiden Auto ging over de kop en reed sloot in AGENDA Koningin Juliana opende de nieuwe ingang voor Europoort H.A.L schort het ontslag personeel op Dode bij vliegtuigkaping in de V.S. Drie doden bij ernstig verkeersongeluk De „Henri Dunant II" begin 1973 klaar Haven Liverpool gesloten „Dorp" voor gehandicapten in Zeeland Te Sydney werd negenling geboren Veel entstof nodi" om eampagne uit te breiden CALCUTTA, 12-6. In India groeit de vrees, dat de cholera die heerst in de overvolle kampen met Oost- pakistaanse vluchtelingen, zich over het gehele land zal uitbreiden, nu de eerste moessonregens beginnen te vallen. Tot dusver is er nog betrekkelijk weinig regen gevallen in de Indiase staat West-Bengalen, waar het me rendeel van de naar schatting meer dan vijf en een half vluchtelingen verblijft onder zeer primitieve om standigheden. De kampen zijn gele gen op laag. moerassig terrein dat na regenval var» enige omvang di rect in meren wordt herschapen. De sanitaire voorzieningen zijn, zo er al zo iets bestaat, uiterst gebrekkig. Nog steeds komen er vluchtelingen over de grens, naar schatting 60.000 tot 100.000 per dag. Volgens officiële gegevens be- bedraagt het aantal choleragevallen in de vluchtelingenkampen meer dan 18.000, waarvan 2.405 met dode lijke afloop. Hierbij dient te worden opgemerkt dat circa 3,5 miljoen Oostpakistancn in kampen verblijven en twee mil joen daarbuiten. Naar schatting zijn onder deze twee miljoen zeker even veel doden gevallen als in de kam pen. Massale inenting Cm verspreiding van de cholera over geheel India met zijn 550 mil joen inwoners te voorkomen, zijn de autoriteiten bezig in gebieden met een straal van acht km rondom elk kamp of elk geconstateerd cholera geval iedereen in te enten. Voor het ogenblik is er voldoende entstof, maar er zal veel nodig zijn om de inentingscampagne uit te breiden. Cok bestaat behoefte aan voertuigen voor het vervoeren van zieken en voorraden. Ondanks de aanvoer van hulpma teriaal uit het buitenland heeft In dia tot dusver voor 99 procent van de medische voorraden gezorgd die voor de bestrijding van de cholera worden gebruikt. Dit verklaarde donderdagavond een hoge functio naris van het Indiase ministerie van volkgezondheid. Hij zei dat de reak- tie van het buitenland op het ver zoek om hulp, aanvankelijk nihil te zijn geweest, nu traag op gang komt. Grote tragedie In dit verband herinnerde hij er aan, dat vorig jaar nade wervel storm in Oost-Pakistan in drie we ken 80 miljoen dollar ter beschik king van het getroffen gebied was gekomen, terwijl nu pas 24 miljoen dollar is toegezegd. Volgens de In diase woordvoerder gaat het nu om een „veel grotere tragedie". Intussen worden plannen uitge werkt om per vliegtuig vluchtelin gen van Tripoera in het grensgebied met Oost-Pakistan naar de staat As sam in het noordoosten over te brengen. Bij een proef met een transportvlietuig van de Amerikaan se luchtmacht is gebleken, dat 900 tot 1000 vluchtelingen per dag kun nen worden overgevlogen, als Wash ington het plan goedkeurt. HOEK VAN HOLLAND, 12-6. On der luid getoeter van begeleiden de en toevallig aanwezige schepen is ko ningin Juliana, minister Bakker van verkeer en waterstaat, staatssecre taris Keijzer en ongeveer 500 geno digden vrijdagmiddag met het m.s. ..Koningin Wilhelmina" de Nieuwe ingang voor de Europoort binnenge varen. Met een druk op de knop zette de koningin het toeterconcert in. waar op twee blojckenschepen die dwars op de vaarroete lagen de weg naar het havengebied vrijgaven. Met hun vooruitstekende kranen hielden de schepen de vaargeul tot de komst van de ..Wilhelmina" symbolisch gesloten. Op even symbolische wijze werd de verbindingmet de zee onder grote belangstelling geopend. De plechtigheid vond rond drie uur plaats. Drie kwartier later meerde het schip af in Hoek van Holland. ROTTERDAM, 12-6. De Holland Amerika Lijn in Rotterdam heeft besloten het ontslag van ruim 1000 man personeel op de cruiseschepen „Rotterdam", „Nieuw Amsterdam" en „Statendam" op te schorten. Dit besluit is genomen na het hernieuw de overleg tussen de H.A.L. directie enerzijds en de Federatie van YVer- nemersorganisaties in de Zeevaart en de Katholieke Bond van Vcr- voerspersoneel anderzijds. Eind vorige maand kondigde de H.A.L. aan dat in het najaar van 1971 en het voorjaar van 1972 ruim 1000 personeelsleden van de H.A.L. (Nederlands <?n andere Europeanen) beneden de rang van officier zouden worden ontslagen. Hun plaatsen zou den worden ingenomen door Indone sisch personeel. In een gezamenlijke verklaring zeggen de H.A.L. en de werknemers bonden dat de ontslagaanzeggingen zijn opgeschort teneinde de huidige en toekomstige behoefte aan Euro pees personeel op de passagiers schepen nader te bezien. Als uitgangspunt zal gelden het streven zoveel mogelijk Nederlands personeel in dienst te houden. De Holland Amerika Lijn zal bekijken of personeel dat voor ontslag in aan merking komt niet via om- of bij scholing op een andere plaats in het bedrijf kan worden geplaatst. „Aan hen die desondanks zullen worden tontslagen *zal een afvloeiingsrege ling worden aangeboden", zo wordt in de gezamenlijke verklaring ge zegd. CHICAGO. 12-6. Op het vliegveld van Chicago heeft een luchtpiraat die een Boeing-7027 wilde kapen, bij een schietpartij een passagier dodelijk ge wond. De man drong het toestel, van de Trans-World Aii lines, binnen en eis te naar Vietnam te worden gevlogen. Hij bedreigde de stewardes met een geweer en zei, dat alle passagiers het vliegtuig moesten verlaten. Tijdens het uitstappen werden schoten ge lost, waarbij een man van ongeveer 60 jaar werd getroffen. Deze over leed op weg naar het ziekenhuis. Toen de politie de Boeing omsin gelde, werd uit het vliegtuig verno men, dat de kaper vroeg om 750.000 dollar in contanten, een machinege weer en een vliegtuig, dat hem naar Vietnam zou brengen. Later verklaarde de luchtpiraat echter, dat hij naar New York wilde. Daarop vertrok het vliegtuig naar die stad. Veerboot vergaan Aantal doden: 26 MANILLA, 12-6. Minstens 26 men sen zijn zaterdagmiddag verdronken door het vergaan van een veerboot tussen Manilla en het eiland Corrc- gidcr in de Philippijnen. Er waren ongeveer 130 opvaren den, voor het merendeel arbeiders van een glasfabriek die een uitstap je naar het historische eiland had den gemaakt. De oorzaak van de schipbreuk is niet bekend. Er zijn 61 overlevenden opgepikt. Aangezien het aantal opvarenden niet bekend is, kan het aantal slachtoffers groter zijn dan 26. Egyptisch parlement keurt verdrag met Rusland goed socjajj;.tjsc]ie CAIRO, 13-6. De Egyptische volks vergadering (parlement) heeft zon dag met algemene stemmen het vriendschaps- en samenwerkings verdrag met de Sowjet-Unie goedge keurd. zo is door het persbureau voor het Midden-Oostij bekendge maakt. Het verdrag, dat vorige maand is ondertekend, voorzie,t in versterking van de Egyptische defensie en oplei ding van Egyptisch personeel in het gebruik van moderne Russische wa pens. De commissie voor buitenlandse beterekking van het parlement had goedkeuring aanbevolen als ,.de nselste weg om de gevolgen van de Israëlische agressie ongedaan te ma ken". Het verdrag was op 27 mei geslo ten tussen de Sowjetrussische presi- dient, Podgorny, en zijn Egyptische ambtgenoot Sadat. Advertentie brengt U op Uw bed door Vele verstandige mensen liggen gelukkig op een anti-hernia spiraal van Deurloo. Zakt nooit door O Piept en kraakt niet Uw bed verstikt er niet op Voorkomt en verhelpt rugklachten U rust beter uit Levenslang garantie Vraag het uw vrienden en kennissen Aanbevolen door H.H. doktoren S Alléénverkoop bij: Deurloo - Meelstraat 31 concentratie in Frankrijk PARIJS, 13-6. Op een „herenigings congres" van Franse socialisten, die zondag in Epinay bij Parijs zijn over gegaan tot de vorming van een en kele „socialistische partij", is de po liticus Frangois Mitterand opnieuw op de voorgrond getreden. Mitter rand. die in 1965 bij de presidents verkiezingen als eenheidskandidaat voor de linkse partijen mededinger was van generaal de Gaulle met een kleine minderheid werd veslagen, toonde zich nu een groot voorstander van het socialisme. Schieten met vlugschriften MUNCHEN, 12-6. Het Beierse mi nisterie van binnenlandse zaken heeft vrijdag meegedeeld dat Oost- Duitse grenswachten donderdag naar schatting 23.000 vlugschriften naar Beieren hebben geschoten. In de pamfletten wordt bekrachti ging van de verdragen van West- Duitsland met de Sowjet-Unie en Polen en het houden van een Euro pese veiligheidsconferentie geëist. Man verdrinkt bij poging zoon te redden LEEUWARDEN. 13-6. In Lccu- warden is zondagavond de heer Tjecrd Feddcma (38) verdronken bij een poging zyn zoontje uit het wa- tet te redden. Het kind is tijdig door omstanders in veiligheid gebraeht. De jongen was over boord geval len van het plezierbootje van de heer Feddema in de wijde Grcuns. een vaarwater in Leeuwarden. De man is verscheidene keren te water gegaan om de jongen te vinden. Bij zijn laatste poging kwam hij niet meer boven water. Anderhalf uur later is zijn stoffelijk overschot ge vonden. De auto na het ongeval. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). waar de koningin van boord ging. Vandaar reed zij per auto naar Soest- dijk. „Kaas" in de Rijn LOBITH, 12-6. De slib-vervuiling van de Rijn is tol dusver niet in grote concentratie in Nederland te consta teren. Schippers in Lobith beiden za terdagmorgen dat onder de opper vlakte wel lagen „kaasachtig spul" zijn, die zich soms langs het schip vastzetten. Dit verschijnsel nam ech ter af naarmate men Nederland na derde. Bankloper overvallen ARNHMEM, 12-6. In het centrum van Arnhem hebben vrijdagmorgen drie jongemannen een bankloper een tas met 2800 gulden afhandig ge maakt. De bankloper, de 19-jarige Hans van Lunteren, werd door één der overvallers vastgepakt en kreeg en kele kloppen. Ondertussen pakte de andere overvaller de tas met geld. De derde zat in een gereedstaande auto. Met behulp van omstanders kon de Arnhemse politie één van het drie tal, de 20-jarige magazijnbediende T. W. D. uit Arnhem, vrij snel inreke nen. Zijn beide handlangers, even eens uit Arnhem, de 19-jarige los ar beider W. S. en de 18-jarige metaal bewerker J. B. K. werden in de loop van de morgen aangehouden. ELLEMEET, 13-6. Zondagavond 7 uur vloog P. A. D. de G. uit Elle- meet met zijn sportwagen op de Stoofweg onder Renesse uit de bocht. G„ die naar zijn zeggen 100 km per uur reed trachtte zijn in de berm geraakte wagen nog op de weg te krijgen. Door deze poging schoot hij echter dwars over de weg de sloot in waar hij over een afstand van ongeveer 20 meter enkele malen over de kop sloeg. De wagen werd hierbij totaal vernield. De chauffeur bleef ongedeerd. Leden van de ver- keersgroep Middelburg inspecteer den de wagen. Ten huize van de plaatselijke arts onderging de heer De G. een bloedproef. Later op de avond werd de wagen naar Renesse gesleept. DRIEMOND, 12-6. Bij een ernstig verkeersongeluk op de provinciale weg van Diemen naar Hilversum onder Driemond zijn zaterdagmid dag de 62-jarige H. H. Brüns uit Amsterveen, zijn 58-jarige echtgeno te A. C. M. Briins-Faas en hun 21- jarige zoon H. A. M. Brüns om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten vloog in brand na een frontale botsing met een wagen, bestuurd door de 24-ja rige A. J. D. uit Amsterdam. Deze wagen was door nog onbekende oor zaak gaan slingeren en op de ver keerde weghelft geraakt. De vierde inzittende van de Amstelveense au to, de 16-jarige Eddie Brüns, kon uit de vlammenzee ontsnappen. De jongen sprong brandend in de Weespér Trekvaart en werd met ernstige brandwonden in het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis in Amster dam opgenomen, evenals D., die minder ernstig werd gewond. De wagen van de Amsterdammer sloeg na de botsing over de kop en kwam in een greppel terecht. DEN HAAG, 12-6. Het nieuwe hos pitaalkerkschip van het Nederlandse Rode Kruis, waarvoor in oktober van het vorige jaar door de Nederlandse bevolking tijdens de actie „Schip Ahoy" acht miljoen gulden is bijeen gebracht, zal worden aanbesteed bij de Arnhemsche Scheepsbouw Maat schappij N.V. De nieuwe „J. Henry Dunant". die circa 8,5 miljoen gulden exclusief B. T.W. gaat kosten, zal in januari 1973 worden opgeleverd en in maart van dat jaar zijn eerste weektocht met 74 chronisch zieken en invaliden kun nen maken. Het schip krijgt een lengte van 80 meter, een breedte van 11,20 meter en eeh maximum snel heid van 20 kilometer per uur. Arrestatie in Haarlemse moordzaak HAARLEM. 12-6. De politie in Haarlem heeft een 29-jarige buffet- bediende, uit Haarlem aangehouden, verdacht van de moord op de 26-ja- rige mevr. Ineke Visser in in de Ier- landstraat in Haarlem. De man heeft tot dusver bekend dat hij donderdag in het huis is ge weest en met mevr. Visser heeft ge vochten. De buffetbediende H. M. is in de nacht van vrijdag op zaterdag aan gehouden in „De Waag" aan het Spaarne, waar hij een biertje dronk. De man was dinsdag ontslagen uit het Huis van Bewaring in Amster dam, waar hij een straf uitzat van dertien maanden voor een poging in april 1970 een 29-jarige vrouw in haar pensioen te verkrachten. Aardschokken in Dominicaanse republiek SANTO DOMINGO. 12-6. In Santo Domingo in de Domicaanse republiek heeft zich een reeks aardschokken voorgedaan. Twee mensen kwamen, vermoedelijk als gevolg van hartver lamming, om. Verder zijn er tal van gewonden. Twee werklieden werden tijdens het graven van een put dool aarde bedolven, maar zij konden door collega's worden bevrijd. Zij zijn met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. G.S. van Zeeland akkoord met afsluiting; van Oosterschelde MIDDELBURG. 12-6. Gedcpu- teerde Staten van Zeeland zien geen aanleiding het Ryk te vragen om af te zien van de afsluiting van de Oos terschelde. Wel wensen zü een diep gaand onderzoek naar dc gevolgen van dc afsluiting voor het milieu. Ook zal aandacht moeten worden besteed aan dc verschillende ideeën over nieuwe kansen voor dc visserij. Het onderzoek naar de milieu-ge volgen moet niet leiden tot vertra ging. zo menen gedeputeerden van Zeeland. LONDEN, 13-6. De haven van Li verpool is zondag voor alle scheep vaart gesloten nadat meer dan twee miljoen liter zeer ontvlambare nafta uit een tank is gestroomd. Havenau toriteiten noamden de toestand ge vaarlijk. Alle havenlichten zijn ge doofd en de bewoners is gevraagd niet de kaden te naderen en in geen geval te roken. Volgens een woordvoerder van de Esso, waartoe de tank behoort, is het wegstromen van de nafta veroor zaakt door „onbekenden" die één van de kranen hebben geopend. Politieke moord in Indonesië DJAKARTA, 12-6. Het orgaan van Indosië's belangrijkste Mohame- daanse partij de „Nachdatoel Oela- ma", bericht vrijdag dat vorige week in een dorp in Cost-Java een poli tieke moord is gepleegd. Een 70-jarige boer, lid van de Mo- hamedaans partij, zou in koelen bloede zijn doodgeschoten nadat hij voor de derde keer had geweigerd een loyaliteitsverklaring voor de re geringspartij „Golkar" te onderteke nen. De loyaliteitsverklaring was hem door het dorpshoofd gegeven. Op 3 juli a.s. worden in Indonesië algemene verkiezingen gehouden. De ontslagen Itij Van Gelder DEN HAAG. 12-6. De Kamerleden dr. J. v. d. Doel en drs. J. J. Voogd (beiden P.v.d.A.) hebben vrijdag mi nister mr. R. J. Nelissen schriftelijk gevraagd of het waar is. dat de di rectie van de papierfabrieken Van Gelder en Zonen tot nu toe geen overleg heeft gepleegd met het ge westelijk arbeidsbureau te Apeldoorn over de consequenties van een even tueel ontslag van het 700 man tellend personeel. In hun vragen wijzen de Kamerleden er op. dat het wel ge wenst is al het gewetelijk arbeids bureau tijdig kan optreden. MIDDELBURG. 12-6. De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland zal bij wijze van experiment een soort ..Dorp" in het klein creëren voor jeugdige gehandicapten. De stichting heeft het plan opgezet, dat tien wooneenheden omvat, elk bestaande uit een zitslaapkamer. portaal mot aanrecht en een kook gelegenheid. een eetkamer, een keu ken en een knutsclkamer. Het ..Dorp" zal gebouwd worden op een 15 hectare groot terrein in Koudekerkc. gemeente Valkenisse, daar zal tegelijkertijd een tehuis voor 120 somatische (lichamelijk gehandi capte) patiënten worden gesticht. Het hele project zal 12 miljoen gulden gaan kosten. Maandag 14 juni Zierikzee Havenplein, 6.45 uur, start Avond vierdaagse. Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering raad Brouwershaven. Wcslcrschouwen Gemeentehuis Haamstede, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Dinsdag 15 juni Zierikzee Kerkgebouw Ger. Gem. in Ned., 7.30 uur, voorlichtingsavond Ger. Bijbel stichting. Chr. kleuterschool, 7-9 uur', „kijk"- avond. Woensdag 16 juni Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 8 uur, N.C.V.B.- afdeling Zierikzee. Vrijdag 18 juni Zierikzee Herv, Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ouderavond openbare basisscholen. Zaterdag 19 juni YVcsterschouwcn Pompstation A. v. d. Weydeweg, 9.30 uur, start excursie Jeugdvogelwacht. Maandag 21 juni Zierikzee R.T.M.-station, 14.00 uur, start ex cursie afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Verkiezingen in Italië ROME, 13-6. Miljoenen Italianen hebben zondag hun stem uitgebracht bij plaatselijke verkiezingen die waarschijnlijk een wending naar zo wel uiterst rechts als uiterst links zullen opleveren. Meer dan zeven miljoen Italianen zijn kiesgerechtigd. Politieke commentators hebben een „polarisatie" naar links en rechts voorspeld en premier Colombo heeft gewaarschuwd dat meer steun aan de communistische partij tot een „diepe en gevaarlijke crisis" zou lei den. Verzwakking van zijn centrum linkse coalitie zou de extremisten in beide vleugels aanmoedigen. Hij her innerde er aan dat Italië onder het fascisme zijn vrijheid had verloren. SYDNEY, 14-6. Drie van de zeven levend geboren baby's van een ne genling die de 29-jarige mevr. Ge- raldine Brodrick zaterdag in Sydney ter wereld bracht, zijn in de nacht van zendag op maandag overleden. De toestand van drie kinderen baart zoig. Dit is maandag in een medisch bulletin meegedeeld. Twee jongetjes waren dood gebo ren. Die anderen - drie jongens en vier meisjes - wogen tussen de 450 en 90 Ogram. De geboorte was acht weken te vroeg. De kinderen die overleden waren twee jongens en een meisje. De toestand van het eni ge overlevende jongetje en twee van de meisjes is zorgwekkend. Mevr. Brodrick, echtgenote van een slager, was tevoren met hormo nen behandeld die de vruchtbaarheid kunnen bevorderen, ofschoon dit niet de bedoeling was. Het echtpaar had al twee kinderen, meisjes van vier en vijf jaar. De toestand van de moeder is be vredigend. Weer proces in Praag WENEN. 12-6. In Praag is momen teel het vooronderzoek gaande voor een politiek proces tegen oud-leden van het geschiedkundig instituut van de Tsjechosloweakse academie van wetenschappen. Dit wordt uit kringen van dissi dente communisten in Wenen verno men. De staatsveiligheidsdiensten schij nen al verscheidene burgers te heb ben ondervraagd die verdacht wor den van medewerking aan een zwart boek getiteld „Zeven dagen Praag" dat in augustus 1968 in de Tsjecho- slowaakse hoofdstad werd gepubli ceerd naar aanleiding van de inval van de Warschau-paet-troepen. Op het moment, zo zegt men in Wenen, vindt er al een onderzoek plaats te gen Milan Otahal, Irene Seidlerowa, Wilem Precan en Victoria Ceckowa. Al deze personen waren medewer kers van hel geschiedkundig insti tuut en zijn in de loop van de jaren 1969-1970 ontslagen. Politiek en voetbal HILVERSUM, 11-6. Op 28 april de dag waarop de verkiezin gen voor de Tweede Kamer ge houden teerden, maar ook de voetbalwedstrijden Aja.v-Atle- tico Madrid en Real Madrid- PSV wreden gespeeld, hebben negen maal zoveel mensen naar het roef bal gekeken als naar de t.v.-uitiendingen otter de verkiezingsuitslag op het an dere net. De voetbalwedstrij den haalden een kijkdichtheid van 66.5 procent, de verkiezin gen 7,3 procent. Dit blijkt uit een in opdracht van de NOS gehouden onderzoek door het bureau Intomarl. Vooraf de kijkers beneden de 35 jaar toonden opvallend wetuip be- langstelling voor de verkiezin- gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2