Poldermans DE ZIERIKZEESCHE COURANT Deserteur Ralph Waver wordt uitgewezen Deskundigen waarschuwen:ondervoeding van eiwitten bedreiging vrede in wereld' Besprekingen rond kabinetsinformatie SupjK ose* „Pakistaanse vluchtelingen kunnen niet blijven in India" Jonge vrouw gewurgd in Haarlemse flat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 juni 1971 127ste jaargang Nr. 20810 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus t, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar J 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie'. 4 B.T.W. In dit nummer: Bruiiiisse krijgt muziekconcours DEN HAAG, 10-6. Ralph Waver, de Amerikaanse deserteur, zal wor den uitgewezen. Aldus heeft de mi nister van justitie mr. Polak don derdagmiddag meegedeeld in een be sloten vergadering van de vaste commissie voor justitie uit de Twee de Kamer. Na een diepgaand onderzoek zijn geen termen aanwezig geacht om geen gevolg te geven aan de weder zijdse verdragen tot uitlevering tus sen Nederland en de Verenigde Sta ten van Amerika. Ralph Waver werd op 1 juni in opdracht van de Haarlemse officier van justitie gearresteerd op verzoek van de minister van justitie. De aan leiding tot deze arrestatie was een verzoek tot overlevering door de /Amerikaanse militaire autoriteiten op grond van het Navo-statusver- drag van 1951. Waver beriep zich erop dat hij niet onder de bepalingen van dit "verdrag valt! 'De rechter-commissaris bij de Haarlemse rechtbank, mr. R. C. Sweers, twijfelde eveneens of Ne derland Waver op grond van dat verdrag kan overleveren. Hij bracht op 3 juni advies uit aan de minister van justitie, die vanaf dat moment voor de beslissing stond. Inmiddels is van vele kanten druk uitgeoefend op de minister en op staatssecretaris Wiersma, om Waver vrij te laten. NEW YORK, 11-6. Een groep van zeven deskundigen inzake de ont wikkelingshulp, onder hen de Ame- ïikaanse Nobelprijswinnaar Nils Borlaug, heeft een ernstige waar schuwing doen uitgaan dat onder voeding van eiwitten een zodanige crisisvorm heeft aangenomen dat van een „bedreiging voor de vrede en stabiliteit in de wereld" moet woiden gesproken. De wereldge meenschap kan alleen met de groot ste lisicc's aan deze bedreiging voor bijgaan, zo stellen de zeven in een rapport aan de economische en so ciale raad van de Verenigde Naties. In een begeleidend schrijven zegt secretaris-generaal Ce Thant de me ning te delen „dat dit probleem een van de Indiase minister voor ont- voor de ontwikkelingswereld zich gesteld ziet, nu en in de rest van deze eeuw". De deskundigen stellen in het rap- va nde Indiase minister voor ont wikkelingszaken Chidambaram Sub- ramaniam bevat deskundigen uit Indonesië, Chili, Zweden, Ghana en Frankrijk. De Amerikaan Nils Bor laug, hoofd van het internationaal centrum voor verbetering van mais- en tarwe-verbouw in Mexico, won in 1970 de Nobelprijs voor zijn presta ties op het gebied van de ontwikke ling van granen. De dskundigen stellen in het rap port voor dat de Verenigde Naties een internationale beweging op gang brengen voor 'gezamenlijke doel matige en langdurige actie om de eiwit-crisis te* beven te komen". On dervoeding van eiwitten is volgens het rapport „de grootste veroorza ker van sterfte onder de zuigelingen en kinderen in de ontwikkelingslan den. Deze sterfte is van ontstellende omvang en vormt een scherp con trast met de vooruitgang die is ge boekt bij het verlagen van het sterf tecijfer onder de ouderen. In de meeste ontwikkelingslanden sterft 25 tot 30 procent van de kinderen voor het vijfde levensjaar". Zwitserland wil geen supersonische kanalen BERN, 10-6. Het Zwitserse Lager huis heeft eenstemmig besloten te verbieden dat burgervliegtuigen su personisch vliegen boven Zwitser land. Het verbod maakt deel uit van een serie maatregelen ter bestrijding van lawaai. Advertentie Dealer: ISTA Oosterland In Tsjaad twaalfhonderd cholera-slachtoffers FORT LAMY, 10-6. De eholcra- epidemie in de Midden-Afrikaanse staat Tsjaad heeft tot dusver 1200 mensenlevens gecist. Dit is meege deeld door een woordvoerder van dc gezondheidsdienst in Fort Lamy. DEN HAAG, 10-6. Informateur Steenkamp heeft donderdag zijn be sprekingen met de fractie-voorzit ters van K.V.P., A.R.P., V.V.D., C.H.TJ. en DS'70 voortgezet. -Bij het overleg kwamen aan de orde de pa ragrafen ontwikkelingshulp, defen sie, volkshuisvesting en staatkundi ge vernieuwing aan de orde, evenals het vraagstuk van de sociale verze keringen en de democratisering van de ondernemingen. „Zeer fundamen teel" werd van gedachten gewisseld over het vraagstuk van de afrem ming van de overheidsbestedingen. Het overleg zal heden (vrijdag) worden voortgezet en ook nog ge durende de eerste drie dagen van de komende week. Over een aantal punten van beraad werd overeen- steming bereikt, zo is meegedeeld. Op andere punten zal worden ge werkt aan nieuwe formuleringen, zulks naar aanleiding van de plaats gehad hebbende discussies. Shellvloot: 4V2 miljard aan tankers ROTTERDAM, 10-6. Op de don- derdag gehouden algemene aandeel houdersvergadering van „Shell" Transport and Tradnig Company Ltd., de Engelse moedermaatschappij van de Koninklijke Shell groep, heeft Sir David Barran, chairman van de ze maatschappij meegedeeld dat de bestellingen voor nieuwe tankers, waarvoor de opdracht reeds is ge plaatst of waarover nog wordt on derhandeld, althans in totaal 32 sche pen omvatten. Hiermee is in de ko mende vijf jaar een bedrag van on geveer 4,5 miljard gulden gemoeid. Brugge wil Nederlandse bedrijfsnamen BRUSSEL, 10-6. Het stadsbestuur van Brugge heeft in een brief aan alle eigenaars ot huurders van be drijven. gelegen aan de Brugse Markt gevraagd de Franstalige namen van die bedrijven te vervangen door Ne derlandstalige. Bijna alle café's op de Markt in Brugge dragen een Franse naam. De ze namen dateren nog uit de vorige eeuw toen er ir. Brugge nog veel Frans werd gesproken. Advertentie Erkend dealen Itbellp. X Havenplein 4, Zierikzee *j; lonosfeer van de aarde. Na een dag reis werd de Russische Sojoez-11 ge koppeld aan het eerste ruimtevaart station in de geschiedenis, de Sal- joet, in de ionosfeer van de aarde rondcirkelend op een hoogte van meer dan 200 km. Op de tekening zijn de beide ruimtevaartuigen uit gebeeld vlak voordat de. koppeling plaats vindt. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Af en toe zon Af en toe zon, maar plaatselijk ook regen of onweer en in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit zuid tot zuid west. Minimumtemperaturen om streeks 10 graden, maximum tempe raturen ongeveer 19 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tol 7. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tol 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 12 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 23.50, onder 7.38. 13 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op onder 9.04. 14 juni. Zon op 4.20, onder 21.01. Maan op .0.08, onder 10.30. Laatste kwartier: 16 juni (2.24). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 juni 5.30 v.m. 17.41 n.m. 13 juni 6.09 v.m. 18.23 n.m. 14 juni 6.55 v.m. 19.10 n.m. Springtij: 11 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-6. Het KNMI meldt: Voor het weer hier te lande zijn twee lagedrukgebieden van belang. Het eerste lag vrijdagochtend boven Polen en trok langzaam noord- waards en zal zaterdag in het Oost zeegebied liggen. Hol tweede lage drukgebied* bevond zich 's vrijdags- ochtends len noorden van de Britse eilanden en hel verplaatste zich naar het noordwesten. Verwacht wordt, dat het uiteindelijk naar het zuidwesten afbuigt en zaterdag bij de ingang van Het Kanaal zal liggen De verbinding tussen beide depres sies zal dan als een vore van lage- druk boven de Noordzee, vrij dicht bij de Wadden, gesitueerd zijn. Met merendeels zuidelijke winden wordt ook zaterdag onstabiele lucht aange voerd. Naast perioden met zon moet ook op buien worden gerekend, bij ongeveer normale temperaturen. Verklaring van minister Singli: BONN, 10-6. De Indiase minister van buitenlandse zaken, Swaran Singh, heeft in Bonn verklaard, dat de miljoenen vluchtelingen uit Pa kistan die nu in zijn land zyn, daar zeer tijdelijk verblijven. Zij zouden naar andere landen moeten gaan als de voorwaarden voor terugkeer naar eigen land voor hen niet goed zou den zjjn. „Wij kunnen de vluchtelingen niet houden. Als de internationale ge meenschap denkt, dat zij niet kun nen terugkeren, laat men dan rege lingen treffen om hen op te nemen. Minister Singh zei dit op een pers conferentie na een bespreking met bondskanselier Brandt en zijn West- duitse ambtgenoot. Scheel. Op de vraag of er een termijn ge steld was voor het verblijf van de vluchtelingen, zei minister Singh, dat er begrotingsvoorzieningen waren getroffen voor een tijdelijk onderdak gedurende zes maanden. Het aantal vluchtelingen was echter zo gestegen dat deze voorzieningen nu mogelijk slechts toereikend zijn voor slechts drie cf vier maanden. De Westduitse regering heeft be sloten nog vijf miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de vluchte lingen. Er was reeds 1 miljoen gul den voor dit doel gegeven. Unicef Het Kindernoodfonds van de Ver enigde Naties, Unicef, heeft een program bekendgemaakt om voor 17,5 miljoen gulden aanvullende hulp te verstrekken aan moeders en kinderen onder de vluchtelingen. Unicef zond eerder voor twee mil joen gulden aan hulpgoederen. Advertentie Miiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy. 5 Voor artistieke E bruidsreportages 1 JAN KRAKEEL 1 E Nieuwe Boogerdstraat 12 E Zierikzee. Tel. 01110 2691 iniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiimiii BONN. Een dag voordat hij honderd jaar werd, stapte Wilhelm Deffner voor de eerste maal in zijn leven in een vliegtuig en reisde naar Bonn. Hier ver wachtte de fractie van de Sociaaldemocraten haar oudste partijlid op een speciale zitting. Na redevoeringen van de fracieleider Herbert Wehner en SPD-voorzitter Bondskanselier Willy Brandt nam de nog flinke jubilaris zelf het woord. Met vaste stem vertelde de eens als afgevaardigde en vak bondsman begeerde redenaar uit zijn 80-jarige partij-ervaring. Als blijk van waardering voor zijn „verdienste aan volk en staat" verleende de Bonds president Gustav Heinemann de SPD-senior het „Bundesverdienstkreuz" am Band". Zondag actie voor Öo&t-Pakistaanse vluchtelingen HILVERSUM, 10-6. NOS cn VARA moeten zondag hun televisieprogram ma's wijzigen in verband met de inzamelingsactie voor de Pakistaanse vluchtelingen. s Om 20.25 uur zal via beide netten NED. I en NED. II een filmreportage worden uitgezonden, die een NOS-team, bestaande uit Henk Tceuw, Almar Tjcpkema cn Paul van den Bosch in het grensgebied tussen Pakistan en India hebben gemaakt. Na afloop van de reportage zal de voorzitter van het Comité Vluchtelingenhulp 1971, de heer mr. F. S. M. van Thiel een beroep doen op het Nederlandse volk om de op deze avond te houden Inzamelings actie te steunen. De Liga van Rode-Kruisvereni gingen heeft donderdag meegedeeld, dat 23 nationale Rode-Kruisvereni gingen tot nu toe voor meer dan vijf miljoen gulden steun heeft verleend. Hulp van de V.S. De V.S. hebben donderdag een overeenkomst getekend voor het vertrekken aan Pakistan van een bedrag van 3,5 miljoen gulden, dat besteed zal worden voor het char teren van buitenlandse schepen die hulpgoederen naar Oost-Pakistan zullen brengen. De schepen zullen granen e.d. vervoeren naar het on langs door een wervelstorm getrof fen gebied van de Ganges-Delta. Een woordvoeder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit be kendgemaakt. Diplomatieke waarnemers zeiden, dat deze bekendmaking schijnt te zijn gesteld in bewoordingep, die niet de indruk kunnen wekken, dat de V.S. hun hulp aan Pakistan heb ben hervat. Deze hulpverlening werd bevroren, toen. in maart in Cost-Pakistan gevechten uit braken. Op de vraag waarom de V.S. de boten nu, bijna zes maanden na de wervelstorm, verstrekken, zei de woordvoerder van het ministerie, dat er vervoersproblemen waren ge weest. HAARLEM, 10-6. Een 26-ja^ige vrcuw is donderdagmiddag door haar man dood op bed aangetroffen. Haar 7 maanden oude zoontje kroop bloedend door de kamer. De politie vermoedt dat het slachtoffer, me- Toen hij zo zijn huis binnen kwam ontdekte hij het tragische schouw spel. vrouw I. V.-F. 's morgens tussen half elf en elf uur met een radiotoe stel bewusteloos is geslagen en daar na gewurgd. Er is sprake van een sexueel misdrijf. De politie kreeg het bericht van de moord om half zes. Bij aankomst in de woning, in een flatgebouw met galerijen in de Ierlandstraat, trof de politie de vrouw bijna geheel ont kleed op bed aan. In de huiskamer vond de politie een bebloed aardap pelmesje en in de slaapkamer een radiotoestel dat eveneens bloedspo ren vertoonde. De huisdeur was vol gens de politie niet geforceerd. Naar voorlopig wordt aangeno men heeft de onbekende de vrouw in de woonkamer aangevallen en met het mesje verwond. Waarschijnlijk is zij na een worsteling naar haar bed gesleurd, waar zij met een ra diotoestel bewusteloos moet zijn ge slagen. Vervolgens zou de bezoeker met haar sexuele handelingen heb ben - gepleegd, en haar na afloop hebben gewurgd. De echtgenoot, de 26-jarige verte genwoordiger V., was om half negen naar zijn werk in Den Haag en Rot terdam geweest. Ongeveer om vijf uur kwam hij thuis. Hij had geen sleutel op zak en op zijn bellen werd niet opengedaan. Hij ging terug naar zijn auto om daar de sleutel te halen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1