RAAD AKKOORD MET HET 15 MLN. RIOLERINCSPLAN STREEKNIEUWS HISTORISCHE MONUMENTEN SCHOUWEN-DUIVELAND Overheid neemt 60 van kosten zeeweringen voor zijn rekening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 juni 1971 Nr. 20809 Perspektief voor Westerschouweii RENESSE. 8-6. Westersehouwen gaat een nieuwe ont wikkeling tegemoet op het gebied van de recreatie, want het grote rioleringsplan is dinsdag in de raads vergadering (voor dit doel in het Dorpshuis te Renesse gehouden, waar 80 personen aanwezig waren) zonder één stem legen aanvaard. Geen beletsel meer voor de verdere aanleg van eventuele kampeerterreinen oi' andere plaatsen waar de recreatie tot nu toe een halt werd toegeroepen. Geen stinkende sloten meer waar by lange droogte de afvalstoffen zich ophopen om by een flinke regenbui weer te worden weggespoeld. Over een paar jaar zal alle vuil in byna meters dikke rioolbuizen afgevoerd worden om na een reinigingsprocedé in de Oosterschclde te worden geperst ter hoogte van Koudekerkc. Hel college in zijn oude samen stelling en de nieuwe wethouder hebben er zes jaar lang voor geploe terd, bracht legio bezoeken aan Den Haag, klopte bij diverse ministeries aan, kreeg nul op het request, doch boekte uiteindelijk succes. Dinsdag avond 8 juni, voor de gemeente Wes- terschouwen een dag om nooit te vergeten. Na afloop der vergadering werd de gehele raad dan ook door de aanwe zigen de hand geschud als een mede instemming met dit besluit dat rond de f 15.000.000,gaat kosten. Voor al voor burgemeester Evcrwijn en zijn beide wethouders moet het een geweldige verlichting zijn, nu dit probleem aan zijn praktische oplos sing toekomt. Verantwoordelijkheidsverschuiving naar het waterschap Aan de aan de stemming vooraf gaande diskussies werd deelgenomen door de heer Lustig (P.v.d.A.), die er aan herinnerde dat destijds de tegen kanting voortvloeide uit het feit dat door aanvaarding Wefcterschouwen een artikel 12-gemeente zou worden en mitsdien financiële zelfstandig heid zou verliezen. Inmiddels echter kwam de Wet Verontreiniging Op pervlaktewateren tot stand, met ver schuiving van de zuiverwater-zorg naar het waterschap, dat t.z.t. de zuiveringsinstallatie zal overnemen tegen boekwaarde, waardoor de ge meente bevrijd wordt van afschrij vingskosten. Bovendien zullen hier door de exploitatiekosten aanzienlijk dalen. De gemeente kan als gevolg hiervan de totale exploitatiekosten opvangen zonder noodlijdend te wor den, zij het dat de rioolbelasting tot f 107 gemiddeld moet worden opge trokken. De fraktie is wel van mening dat de waterhuishouding van^de West hoek door het rioleringsplan zal worden benadeeld. De zorgen hier omtrent woi*den gedeeld door ver schillende instanties en instellingen, maar er is geen eensluidendheid ten aanzien van het vinden ener oplos sing. Vast staat echter dat bevloei ing van het duingebied in de kortst mogelijke tijd zal moeten plaats vin den, hetzij door gezuiverd rioolwater hetzij door oppervlaktewater. De „tegenstroom" va nde fraktie destijds heeft tot gevolg gehad dat deze be langrijke zaak niet lichtvaardig is behandeld; een voordeel dat opweegt tegen een vertraging van een half jaar. De heer Lustig adviseerde een stu dierapport op te maken betreffende de waterhuishouding van de West hoek, waardoor nodige maatrege len kunnen worden getroffen tot be houd van de flora en fauna. Commissie bepleit „De voorgestelde verhoging van de heffing van de rioolbelasting tot een gemiddeld bedrag van f 107,per aansluiting, zouden wij gaarne zoda nig zien worden uitgevoerd, dat een zo eerlijk mogelijke verdeling van de daaruit voortvloeiende lasten wordt verkregen", aldus de heer Hendrikse. De P.v.d.A.-fractie denkt hierbij aan bijv.: een basisbedrag, gebaseerd op de kadastrale op brengst van de gebouwde eigendom men met daarnaast of daarboven een bedrag voor het waterverbruik per m'!, waarbij dan een x-aantal m:! vrijgesteld zou kunnen worden. Eén en ander zou kunnen worden voorbereid in een commissie uit de raad, waarin alle drie frakties zullen moeten zijn vertegenwoordigd. „Van deze gelegenheid maak ik gebruik om ook namens onze fraktie er de aandacht op te vestigen, dat het van groot belang zou kunnen blijken te zijn, indien ter begeleiding van de uitvoering van het voorge stelde rioleringsplan eveneens een commissie uit de raad zou worden geformeerd waarin behalve x*aadsle~ den van de frakties tevens een ver tegenwoordiger va nhet Ingenieurs bureau Witteveen en Bos alsmede een vertegenwoordiging v?n de dienst gemeentewerken dienen zit ting tc hebben", aldus de-heer Hen drikse. De heer Tielcman zei na grondige bcstulering van de studierapporten waterverontreiniging over verschil lende zaken tot andere gedachten te zijn gekomen, o.a. inzake de lozing en eventueel bevloeiing van het duin gebied. Met nadruk wees hij op de veel .te grote onttrekking in 1970 mede een gevolg van de droge zomer. Wat betreft de bevloeiing van het duingebied met gezuiverd afvalwa ter zei de heer Tieleman dat hij zijn eerst ingenomen standpunt, na be studering van de rapporten, wel te kunnen wijzigen „Dit neemt niet weg", aldus spr., „dat ondanks alle te nemen voorzorgen, een hoeveel heid water uit het duingebied in de Oosterschelde verdwijnt, water dat wij moeilijk kunnen missen". Gezien de vrij positieve resultaten in de uitgebrachte adviezen zei de P. C.-woordvoerder weinig resultaat te zien in de bestudering van de Wa terleidingmij. Zeeland om toch te ko men tot infiltratie, vooral omdat deze maatschappij ook bezig is aan een studie voor aanvoer van watér uit een spaarbekken. Veel liever zag hij dat het college aandrong bij de Wa- terleidingmij. om spoedig tot aanvoer van buiten over te gaan, gezien de zeer sterke verdroging in het duin gebied. Het liefst zou spr. dit willen verbinden aan de aanvaarding van het rioleringsplan, wat echter te ver zou gaan. De heer Tieleman sprak hierna zijn volle vertrouwen uit in het plan en in het beleid van de ge meente ten opzichte van de dek kingsmiddelen. „Ik weet dat het van enorm belang is voor de ontwikke ling van de streek en het leefgebied van de Randstad". Haast geboden De heer Dalebout vond de belang stelling voor het plan begrijpèlijk, gelet op het bedrag van f 15 miljoen, dat er mee gemoeid is. Hij geloofde niet dat van tevoren precies te zeg gen is hoe het in de toekomst alle maal precies zal gaan. Gaat het af fluent de Oosterschelde in en komt water terug in het duingebied? Het laatste zal wel noodzakelijk zijn, want het tekort aan water wordt in versneld tempo steeds groter en door het toenemend gebruik is er geen houden meer aan. Wat cie fi nanciering betreft is er voor de ge meente het lichtpunt dat de lozing verlegd wordt naar de waterschap pen. Na overname van de installaties heeft de gemeente er geen zorg meer over. De heer Dalebout wilde spoed betracht zien, want de tijd dringt. De prijzen stijgen immers en lang wachten kan mogelijk de subsidies in gevaar brengen. ZIERIKZEE Bijzonder fraai resultaat voor show-band „Rust Roest" Het majoretten-peloton, de tam boers en hoornblazers van de gym nastiekvereniging „Rust Roest" heb ben op het zaterdag jl. te Dubbel dam gehouden cvoncours een bijzon der fraai resultaat weten te behalen. Van het totaal aantal punten van 200 dat kon worden behaald kende de jury er 186% toe aan de „Rust Roest" showband. Voor de beste show werd de eerste prijs toegekend aan de Zierikzeec- naars, dat wil zeggen de medaille van de gemeente Dordi-echt en een her- inneringsbekcr. Miss Majorette, mej. M. Verkaart, kreeg eveneens een eer ste prijs toebedeeld. Bovendien werden voor de origineel ste presentatie, zowel als voor de best verzorgde kleding aan „Rust Roest" nog eens twee eerste prijzen toege kend. In de marswedstrijd eindigde „Rust Roest" als derde. Al met al bij zonder mooie resultaten voor de Zie- rikzeese show-band. Bouw R.T.M.-hooidkantoor Het constructiebedrijf De Vries Robbé en Co N.V. uit Gorinchem is aan de Grachtweg te Zierikzee be gonnen met het plaatsen van de ijzer constructie voor het nieuwe kantoor van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, dat aldaar gaat verrij zen. Diploma-uitreiking Huishoudschool Op woensdag 16 juni a.s. vindt in het schoolgebouw de uitreiking van de diploma's plaats aan de leei'lingen van de Vormingsklas en de T. en P. leerlingen. Stadhuistoren in steigers De ranke stadhuistoren van Zierik zee staat al sinas enkele weken in de steigers. Een plaatselijk schildersbe- Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gcziiishank U bent welkom by uw Nutsspaarbank VERHUUR KLUISLOKETTEN ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. Woensdagmorgen zijn de kinderen van de 3e en 4e klas der openbare basisschool te Brouwershaven weer voor een driedaags verblijf vertrok ken naar de Koebel te Burgh. De tocht wérd weer gemaakt per fiets, zodat ook de Westhoek met dit ver voermiddel bezocht kan worden. Vrij dagavond keren de kinderen weer te rug. De leerlingen uit de 5e en 6e klas zijn eveneens voor drie dagen op reis en wel naar Den Haag, waar wordt gelogeerd in de jeugdherberg Ocken- burg. BOEKEN EN BROCHURES Het is wellicht voor het eerst in de geschiedenis dat de oudheidkundige monumenten van stad en streek ten onzent, zo diepsnijdend en wetenschappelijk ver antwoord zijn beschreven als llians is geschied in liet bulletin van de Kon. Nederlandse Oudheidkundige Bond, die een apart hoekje maakte van de „Histori sche monumenten van Schouwen-Duiveland'". Gevaarlijk pootje kaden aan Krammerplaat Voor de liefhebber om te water tanden, vindt ook de wat meer op pervlakkig ge-interesseerde hierin zoveel stof, dat hij of zij gemakkelijk komt tot een intensivering van die 4 belangstelling. De veelheid van on derwerpen - zo bij elkaar heeft Schouwen-Duiveland heel wat in vergelijking met sommige andere streken - is behandeld door specia listen, die heel ver in de materie zijn gedoken cn een uitgebreide hoeveel heid bronnenmateriaal hebben gebe zigd. Het resultaat was een beschrij ving der monumenten op niveau, compleet in een bandje dat talrijke illustraties, schetsen en tekeningen bevat, die het geschreven woord dc nodige ondersteuning geven. Gedetailleerd Belangrijk in dit werkje is dat dc schrijvers zich niet hebben bepaald bij de grote Ujn, maar nu werkelijk eens gedetailleerd dc monumenten hebben „uitgekleed", hun bouwkun dige merites hebben vastgelegd, hun historie geschetst. Veel wat in andere werkjes ontbreekt, wordl hier met een zclfvcr/.ckerheid naar voren ge bracht, die frappeert, want de res- pektievelijke studies tonen wel aan dat er van dc verschillende objecten nog veel meer studiemateriaal aan wezig is, clan men zeker als leek of amateur - historicus zou durven ver moeden. Bij het artikel van Th. Haakma Wagenaar over „De Sint Lievens Monstertoren te Zierikzee" behoort een serie studie-tekeningen van de ooit gedachte vcltooiing van het ko lossale Zierikzee dominerende bouw werk. De spijt dat het er nimmer van gekomen is, keert terug bij het be kijken van deze tekeningen. Aansluitend op het verhaal van de Sint Lievens Monstertoren, een arti kel van A. H. H. Bonekamp over: „Bronnen voor de bouwgeschiedenis van dc voormalige Sint-Licvensmon- sterkerk te Zierikzee", een „kei van een stuk" om doorheen te worstelen, maar met bijzonderheden die - al thans bij elkaar - zeker voorheen niet zijn neergeschreven. Aanslui tend interessant in ditzelfde (kerk)- verband is een artikel van J. F. van Agt onder de titel: „Een ccntraal- bouw naar Akens model in Zierik zee?", met een tekening van de ver onderstelde centraalbouw uit de 11e eeuw, gereconstrueerd in de platte grond (1657) van de Sint Lievens Monstcrkerk. Een apart hoofdstuk wijdt D. Bouvy aan hel „Middel eeuws Beeldhouwwerk uit dc Sint Lievens Monstcrkerk tc Zierikzee", met o.a. foto's van Gclhsemané cn dc Gevangenneming, beiden in het ge meentemuseum. Dc Nieuwe, Kerk Archivaris W. H. Keikes en H. P R. Rosenberg schreven aansluitend op de oude kerk een artikel over „De Nieuwe Kerk te Zierikzee", met foto's geïllustreerd van de oorspron kelijke ontwerpen, die aan dit bouwwerk vooraf gingen. Terecht wordt de nieuwe kerk een unicum genoemd in het neo-klassieke genre. Vervolgens - het laat zich raden - komen de „Verdedigingijpoorten van Zierikzee" aan de orde. Met ruime gebruikmaking van beslaande wer ken, jaarverslagen, raadsnotulen enz. schreven H. Janse en W. H. Keikes over de poorten, die mede to/, het schoonste bezit van Zierikzee beho ren. Huizen, kastelen, kerk De „Woonhuizen in Zierikzee" kre gen ruime aandacht in een artikel van C. A. van Swigchem, die de ver schillende woningtypen bespreekt, met name de monumentale Oude Ha ven-huizen. Over slot „Moermond" wordt geschreven door J. G. N. Rc- naud. Het eerste (13e ecuwse) Moer mond bestaat niet meer. De toren van het huidig kasteel dateert uit de 14e eeuw en werd gewijzigd omstreeks 1513. Aansluitend hierop „Kasteel Haam stede" door Th. van Straalen en J. G. N. Renaud. Veel van de hierin ver werkte stof publiceerden wij eerder in een artikel van mr. F. Th. Dijck- meester, burgemeester van Haarlem mermeer. Een slothoofdstuk - van H. Jansc - is gewijd aan De Middel eeuwse kerk en dc kerkring van Dreisehor". Aan voorgeschiedenis cn de langdurige, maar fraai geslaagde restauratie worden alle aandacht be steed. Geroemd wordt dc harmoni euze kerkring, enkele panden waar aan uit dc 16e eeuw dateren. Dit „bulletin" vormt bij elkaar een waardevol bezit, dat veel als bron voor allerlei populaire schrijfsels ge bruik i dient fo worden, wil men his torisch juist zilten. drijf is druk doende om de toren van een nieuwe verflaag te voorzien. Nog voor de stroom van toeristen komt, zal de toren weer goed voor de dag kunnen komen. Geslaagd Aan dc Pcd. Ak. Gerardus Majella to Dongen slaagde voor het H.A.V. O.-diploma onze ex-stadgenote mej. D. Snijders. Aktie voor Kon. Harmonie „Kunst en Eer" Hier Ier stede is een lljstcollecte aan de gang met het oogmerk gelden bijeen te verzamelen voor het unifor- menfonds van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". De huidige unifor men zijn al oud en hard aan ver nieuwing toe. Naar schatting is in- geveer f 15.000 nodig. RENESSE Geslaagd Een dezer dagen slaagde onze dorpsgenote mej. F. Teeuw in Rot terdam voor het diploma kleuterleid ster. Inmiddels werd zij op de chr. kleuterschool te Scharendijke aange steld. Concert „Luctor et Emergo" Zaterdag a.s. geeft het fanfare-or kest „Luctor et Emergo" uit Renesse een concert in de muziektent in de dorpskom. Het korps, dat op 19 juni zal deelnemen aan het concours te Bruinisse zal zaterdag ook beide nummers ten gehore brengen die op het concours zullen worden gespeeld. Het programma is zeer gevarieerd en bevat de volgende nummers: 1. The fairest of the fair, van J. Ph. Sousa; 2. Een serie van drie Oud- Hollandse Taferelen, van H. v. Lijn- schooten; 3. The Jamaican Folk-suite van H. L. Walters; 4. Die Post im Walde, van A. Scheffer, gearrangeerd door Alb. Meijns; 5. Colorado, een mars van R. B. Hall; 6. Enige Robert Stolz successen; 7. Amor (begunie), van G. Ruiz, gearrangeerd door W. Haulvast; 8. James Last op klompen, gearrangeerd door M. Everaarts; 9. Longstreet Dixie, van Lex Abel en tenslotte 10. True Comrades van Vin cent Turner, gearrangeerd door W. Maas. Reisje kleuterschool Eén dezer dagen maakten de kin deren van de kleuterschool hun jaar lijkse schoolreisje. Met hun 9 leid sters vertrokken zij per bus naar de Domeinen, waar een wandeling werd gemaakt. Om 10.15 uur kwam men op het Haamsteedse strand aan, waar limonade en „friet" genuttigd werd en waar de kinderen naar hartelust konden spelen. Om 3.30 uur reed men per bus weer terug naar Renesse, waar men kon terugzien op een ple zierig verlopen dag. BROUWERSHAVEN Reisje openbare basisschool Afd. Plattelandsvrouwenbond De Bond van Plattelandsvrouwen afd. Brouwershaven, houdt haar laat ste bijeenkomst op dinsdag 22 juni a.s. Er zal dan een excursie worden gehouden naar de zilvermeeuwen kolonie. Het vertrek vindt plaats van af de Markt, waarna men hoopt te starten naar de broedplaatsen vanaf het waterleidingstation. De excursie duurt plm. IV2 uur. Op 14 juni a.s. zal in het Dorpshuis te Ouwerkerk een instuifmiddag ge houden worden, met als thema Bloemschikken en kamerplantenver zorging. Deze middag staat onder leiding van mej. Bij de Vaate, lerares van de Huishoudelijke Voorlichting. DREISCHOK Vergadering raad Brouwershaven De raad der gemeente Brouwers haven komt op maandag 14 juni a.s. in openbare vergadering bijeen in het Plaalsenhuis te Dreisehor. ZIERIKZEE, 8-6. Dc algemene vergadering van Iicl waterschap Schouxven-Duiveland, onder voor zitterschap van dykgraaf A. M. Ge luk. besloot tot voorlopige vaststel ling van de rekening over het dienst jaar 1970. Het rapport van de finan ciële commissie (later aangevuld door dc heer L. M. Moermond) was de leden toegestuurd. Dc voorzitter gaf op dc rekening een toelichting. Voor stormschade-reserve is f 50.000 uitgetrokken en f 80.000 voor bescherming van de taluds. Overgeboekt is voor de tertiaire wegen f 60.000 cn f 25.000 voor de quartaire wegen. Het wordt een zaak in Nederland dat de overheid de di recte kosten voor dc zeeweringen gaal dragen. De overheid mikt daar bij op 60 voor de weringen in ge heel Nederland; d.w.z. ook voor de Noordzeekust. De rekening 1.970 toont een goed slot van f 6.156.30. De rijksbijdrage bedroeg f 53.932,50. Voor de hoofdwalerleidingcn slaat f 210.892 en voor onderhoud tertiare wegen f 144.000 cn voor quartaire we gen f 89.100. Salarismaatregelen per 1 januari 1971 cn per 1 april 1971. werden van overeenkomstige toepassing ver klaard op het waterschapspersoneel. BRUINISSE, 9-6. Nu door de af sluiting van heft Brouwershavense Gat eb en vloed verdwenen zynen een stuk van de Krammerplaat voortdurend droog ligt is voor dc pootje badende jeugd een uiterst gevaarlyke toestand ontstaan, die straks nog gevaarlyker wordt als de rinquetten in de deuren van de Gre- velingensluis na 20 juni zullen wor den opengezet cn het waterpeil nog lager wordt. Aan de orde komen: het woonwa gencentrum en een te verlenen ga rantie van een geldlening deelnemer Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Belangrijk is de vaststelling voorbe- reidingsbesluil Brouwershaven-zuid. Een ander vooi-stel heeft betrekking op de instandhouding van de open bare basisscholen te Noordgouwe en Zonnemaire. Tenslotte enkele begro tingswijzigingen. OOSTERLAND Geslaagd Aan de Opleidingsschool voor het Christelijk Kleuteronderwijs te Mid delburg slaagde dezer dagen bij de gehouden examens voor de akte Kleuterleidster, onze dorpsgenote mej. J. A. Stouten Hd. Ger. Bijbelstichting tot handhaving Statenvertaling Het enige jaren geleden opgerich te comité tot behoud van de Staten vertaling is inmiddels uitgegroeid tot een zelfstandig Bijbelgenootschap onder de naam „De Gereformeerde Bijbelstichting tot Handhaving van de Statenvertaling" en heeft een ei gen orgaan, dat eens per kwartaal verschijnt onder dc naam „Stand vastig". Doel en streven van dit genoot schap is de verspreiding te stimule ren van protestantse en onvei'valste bijbeluitgaven, in nauwe samenwer king met het Engelse „Trinitarian Bible Society", een genootschap dat éénzelfde doel nastreeft op dezelfde grondslag. De leden van de Geref. Bijbelstichting hebben tot hun spijt om principiële redenen gemeend te moeten breken met het Nederlandse Bijbel Genootschap. Lange tijd heeft men steun gegeven hieraan, maar aangezien men steeds meer en meer afwijkt van de aloude beginselen en men zich leent om allerlei vertalin gen van de H.S. uit te geven, die ge acht worden in te druisen tegen de waarheid, is langer samengaan on mogelijk gebleken. En dat terwijl bet Ned. Bijbel Genootschap nog in 1937 bij het 300-jarig herdenken dat de eerste Statenbijbel kon worden aan geboden aan de Stalen-Generaal, verklaarde, dat er geen zuiverder weergave van uit oorspronkelijke taal bestond dan de Staten-Vertaling Voorzitter van de nieuwe stichting is ds. J. van Haaren te Amersfoort en eerste secretaris: ir. L. R. T. Os kam te Dordrecht. Ook op Schou wen-Duiveland is thans een streek- comité opgericht waarin de volgen de heren zitting hebben: J. Bil en P. Geluk uit Zierikzee; A. IJzelenberg en M. C. Bolier, Bruinisse; S. C. Coo- mans, A. v. d. Hoofd en Chr. van der Wekken, Haamstede; J. C. van der Werf Lz. en Joh. van der Have Jacz., Oosterland en L. van Klinken Jacz. en P. de Jonge, Nieuwerkerk. Leden of donateurs, die de stichting willen helpen steunen kunnen zich opgeven aan één van deze heren of rechtstreeks aan de eerste secretaris van de stichting: ir. L. R. T. Oskam, Mauritsweg 60, Dordrecht. Schooljeugd op kampeerboerderij Onder leiding van de heer P. T. Bolkenbaas, hoofd van de openbare ibasis school te Oosterland, die werd geassisteerd door dc handwerkon- derwyzeres mevrouw A. M. Hagrc- Hage maakten de leerlingen van de hoogste klas een vierdaags uitstapje naar de kampeerboerderij „Kleine Mclane" tc Bergen op Zoom. De reis werd per fiets gemaakt. De eerste middag bracht men door in het natuurzwembad „De Zanderijen" en op de terugweg werden wat spel- Een aantal verordeningen werd vastgesteld, waarmede de rechtspo sitieregelingen van het waterschaps personeel op landelijk niveau is vastgesteld. De jaarweddeverorde- ning werd vastgesteld en daarmee in overeenstemming gebracht met die Voor het rijkspersoneel. Dc rondvraag Bij dc rondvraag attendeerde de heer Steur op dc ophopingen langs de bermen van wegen, die van een nieuwe slijt- cn deklaag zijn voor zien. Er ontstaan gevaarlijke, scher pe zijkanten. Met het herstel is dc technische dienst druk bezig. Hij informeerde verder naar de voordelen van het wegvallen van eb cn vloed aan de noordkant. De voor zitter lichtte toe dat zwakke stukken thans niet meer behoeven tc worden vol gewassen. Peilen is ook niet meer nodig, evenmin als het bestortcp van dc vooroever. Ook stormbcwaking achtte dc voorzitter overbodig. Mo gelijk moeten echter toch nog voor zieningen worden getroffen, door het wegvallen van wier en alikruiken. Overigens gaat de aflossing van ren te van schulden door. De heer Franckc vroeg of hierdoor geen verlaging kan ontstaan van de De bedoelde zandplaat is namelijk op een bepaalde plaats zeer steil om dat daar zand werd gezogen voor do Grevelingendam en ter paatse is eer der een ernslig ongeluk gebeurd. Door het gemeentebestuur is aan Rijkswaterstaat gevraagd, de ge vaarlijke plaats, door waarschu wingsborden aan te geven. Zo lang deze er nog niet staan ligt het wel licht op de weg van ouders en op voeders de kinderen zelf op de ge vaarlijke plek te wijzen. letjes in de bossen gedaan. De twee de dag werd per fiets een bezoek ge bracht aan een Canadees militair kerkhof. Vervolgens ging hel door de mooie bossen van de Wouwse plan tage, langs een jeugdherberg en het vliegveld Woensdrecht vanwaar de kinderen naar de Belgische grens trokken. Na de picknick werden ver schillende boombladeren verzameld jdie later dienst zullen doen bij de biologielessen. Na deze picknick iwerd gezwommen en in de avond uren woonde men een taptoe te Ber gen op Zo om bij. De derde dag werd per autobus een bezoek aan Ouden bosch gebracht. Bijzonder interes sant bleek de basiliek, nagebootst naar het model van de St. Pieter te Rome. Vervolgens stond een bezoek aan de Volkssterrenwacht te Hoeven op het programma. Na een voorlich tingsfilm bekeek men een tentoon stelling waar diverse foto's van de ruimtevaart bezichtigd werden. Te vens bevond zich hier een stukje maansteen. In de avonduren vond een boswandeling plaats afgewisseld met spelletjes. De laatste dag werd van het programma afgeweken, daar de speeltuin „Rozenoord" gesloten was. Een bezoek werd aan V. en D. gebracht en de lunch werd in hel Duinkerkenpark te Bergen op Zoom gebruikt. Hierna trokken de kinde ren huiswaarts en tegen de avond werd Oosterland bereikt. Deze trip die zowel een ontspannend als een leerzaam karakter droeg is bijzonder bij de leerlingen in de smaak geval len. „Martha"-leden maakten lange reis Begunstigd door buitengewoon mooi zomerweer maakte de Chr. Vrouwenvereniging „Martha" dins dag j.I. de jaarlijkse reis per auto bus van de fa. Van Oeveren uit Zie rikzee, met als chauffeur de heer Willemse. Omstreeks half zeven vertrok men van het dorp met 40 deelneemsters en linia recta ging het over het Hel legatsplein op Willemstad aan, en daarna langs Klundert, Zevenbergen Wagenberg, Made, Geertruidenberg en Raamsdonkveer naar de eerste pleisterplaats Waalwijk, waar in het restaurant „De Gekroonde Leersse" de koffie werd gebruikt. Hierna naar Grave en verder over de rivier de Maas naar Neder- en Over Hasselt en naar Groesbeek om in het mooie Berg en Dal te belanden, waar voor de tweede maal gepauzeerd werd, in het „Park Tivoli" waarook nog door verschillende dames gebruik werd gemaakt van enige zich daar bevin dende attracties, onder hilariteit van de overigen. Verder werd over de brug bij Nederrijn naar Arnhem ge koerst, waar nog wat gewinkeld kon worden. Omstreeks kwart over twee werd de bus weer bestegen en ging het door het schone Loener bos naar Loenen en Hoenderloo, en verder naar Lunteren, waar in het panne- koekenhuis de thee werd gebruikt. Hier was ook nog tijd om een mooie boswandeling te maken waardoor de reizigers zeer genoten van deze bij uitstek fraaie natuur. Hierna ging het naar Huis ter Heide waar in hel restaurant „De Dijnstelhoek" een di ner stond aangericht dat de dames zich goed lieten smaken. De tijd ging weer snel door in deze gezellige sfeer en zonder dat men het merkte was het tijd om de bus weer te bestijgen cn huistoe te rijden, het was toen omstreeks half acht. Langs Utrecht en Rotterdam, via de Brieneroord- brug, ging het op huis aan waar men ongeveer half tien arriveerde, vol in drukken van deze mooie reis. In dc bus sprak mevr. J. van 't Hotf-Dovst vice-presidente van de vereniging, namens alle deelneemsters een dank woord tot chauffeur Willemse voor zijn correcte wijze van rijden en voor de gedegen uitleg tijdens dc rit waardoor alles veel begrijpelijker werd. rijksuitkcringcn. Dc voorzitter ge loofde dat niet, gelet op de doorgaan de kosten. Hcuvelswcg Mr. Gast vroeg naar dc Heuvels- weg, waar dc situatie onhoudbaar is geworden. De heer Franckc zei dat deze zaak dc hoogste aandacht van de gemeente Middcnschouwen heeft. De heer Moermond merkte op dat sommige ingelanden dc dijken dood spuiten. De voorzitter zei dat het waterschap alleen iets doen kan, als het binnendijken- tweede kering be treft. De heer Moermond zag over dit onderwerp aan betrokkenen graag een brief uitgaan. De voorzitter zal de zaak in het D.B. brengen. De heer Barendrcgt sprak over dc wijziging van het nieuwe wegenplan De voorzitter zei dat de noordelijke weg komt te vervallen. Dc roete Br'haven-Br'nisse wordt straks: Br'haven, Delingsdijk, langs Noord- gouwe, Bcttewacrdc. Kruispunt; de rijksweg moet wat noordelijker op schuiven. De zaak is in handen van G.S. Voorlopig wordt de oude rijks weg geen 4-baansweg. Hierna slui ting. Waterschap Schouwen-Duiveland 1 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3