Fiscus en vakantie MIJN VROUW, MIJN SUPERIEUR Bouw van openbare en bijzondere basisschool te Ooslerland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 juni 1971 Nr, 20808 Gemeenteraad Duiveland Komt er ook een open- hare kleiitersehool DUIVELAND, 4-6. Dc gemeente- raad van Duiveland kwam in een openbare zitting bijéén in het ge meentehuis te Nieuwerkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. De voorzitter opende de vergadering, waarop alle leden te genwoordig waren, met het ambts gebed, en heette voorts alle aanwe zigen welkom. Hierna volgden ver schillende antwoorden op vragen, ge steld door de leden op de vorige ver gadering. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten is een aanbieding ingekomen tot het aangaan van een geldlening, groot f 660.000 voor de bouw van een open bare en bijzondere basisschool in Oosterland. De lening wordt aange boden tegen een rente van 7% pro cent per jaar, met een looptijd van 25 jaar. De kosten bedragen Vs pro cent van het nominale leningsbedrag wegens aandeel in de kosten van verkrijging van de fondsen, waaruit deze lening wordt verstrekt. De bouwkosten bedragen voor genoem de scholen in totaal f 748.000,en het restant moet uit eigen middelen worden betaald. Het plan is om met de bouw te beginnen op 15 juni en de eerste oplevering zal kunnen ge realiseerd in december van dit jaar. Dit is volgens de raadsvoorzitter ook de reden dat deze vergadering wat is vervroegd. Bij de voorwaarden voor deze lening staat o.m. dat de aflossing moet plaats hebben in 25 jaren, vanaf 1972 t/m 1996, jaarlijks f 26.400,De raad besloot hierop in te gaan. Ook werd goedgekeurd om met de Bank voor Ned. Gemeenten een kasgeldlening aan te gaan, groot f 500.000,voor den tijd van zes maanden tegen een rente van 4"/s procent. Door verschillende kapitaals uitgaven, zoals' b.v. de bouw van de burgemeesterswoning, bouwrijp ma ken van bestemmingsplannen etc. is het maximumkrediet bij de Bank de laatste maanden aanmerkelijk over schreden. Er zullen echter binnen kort weer kapitaalsinkomsten te verwachten zijn uit diverse grond- verkopen, etc. Aan de orde kwam hierna een wijziging in de gemeen schappelijke regeling regionaal woonwagencentrum. Destijds werd een gemeenschappelijke regeling re gionaal woonwagencentrum door de raad vastgesteld. Door verschillende gemeenten zjjn over een aantal punten bezwaren naar vroen gebracht met als resul taat dat momenteel een vernieuwde gemeenschappelijke regeling ter vaststelling is gezonden. Bijgaande was een veranderde tekst bij de bescheiden aanwezig. De' raad keurde deze goed. Besloten werd verder aan de heren W. Bom en L. Tieleman. resp te Nieuwerkerk en te Haamstede, te verkopen twee percelen grond aan de Erlingsteen- straat te Nieuwerkerk, beiden groot 250 ca, voor de prijs van f 25,per ca, of in totaal voor beiden f 6.250, Kopers zijn verplicht op de gekochte percelen binnen twee jaar na datum van acte van overdracht van de grond, een woning te stichten. Ver der werd met de heer Tieleman een ruiling aangegaan als volgt: In het perceel A. 297 te Nieuwerkerk, gele gen op de hoek Ooststraat-Esdoorn straat, welk perceel eigendom is van de heer Tieleman, is de gemeente consort voor 48 ca, terwijl de heer Tieleman consort is in het aan de gemeente toebehorend perceel A 474 de raad werd goedgekeurd. Verder (Ooststraat) voor 42 ca. Om te be reiken dat beide eonsortstellingen opgeheven worden is het nodig een ruiling toe te passen, hetgeen dooi kwam in behandeling een verzoek van de heren W. Vijverberg en P. A. Remeeus te O uwer kerk tot aankoop van enige percelen grond, resp. aan de Achterweg en aan de Vissersweg aldaar. De heer Vijverberg vroeg 200 m- ter vergroting van zijn erf bij zijn bedrijfsgebouwen en de heer Re meeus 300 m- voor eventuele vergro ting van zijn bedrijf (autogaragebe drijf), aan de Vissersweg, hoek Ko ningin Julianaweg. Kosten voor de heer Vijverberg f 5.000,en voor de heer Remeeus f 7.500,De raad had ook tegen deze transactie geen bezwaar. Alleen informeerde de heer Romeijn (Gein. Bel.) of het perceeltje aan de Vissersweg niet geschikt was voor bouwgrond. Dit is wel juist vol gens wethouder Kuijper. De heer Romeijn zag echter graag dat het bedrijfsgebouw, hier in het geding, expansie krijgt, en hij geloofde dat het perceel toch niet voor bouw grond belangstelling zal genieten. Namens de heer L. Tieleman is door de architect P. Tieleman te Nieuwer kerk een verzoek om toekenning van een subsidie in de kosten van res tauratie van het, op de monumenten lijst voorkomende, pand Ring 29 te Ouwerkerk, ingediend Mede tenge volge van het verschil in rente-per centage tussen rijks- en bankrente subsidie van 25 procent in de door werd goedgekeurd door de raad een het Rijk aanvaax-de restauratiekos- ten, groot f 38.647,of wel f 9.661,75 te verlenen. Subsidiekwestic Ter tafel kwam vervolgens een voorstel om, zodra de combinatie zwembad/sporthal te Zierikzee ge reed is, door de gemeente Duiveland f 1,50 per inwoner te doen -bijdragen in het exploitatietekort, hetgeen door de raad werd goedgevonden omdat het hier een regionale zaak betreft en Zierikzee zelf het allergrootste gedeelte van het tekort zal dragen. De heer Stouten (SGP) bleek geen voorstander van deze subsidieverle ning in het exploitatie-tekort en de heer Van Klinken. Zijn fractiegenoot wilde deze bijdrage wel verstrekken maar hij zou de absolute zekerheid moeten hebben dat het zwembad op zondag niet opengesteld zal worden. „Daar weten we helemaal niets van" aldlus de voorzitter, „het bestuur zal hierover nog moeten beslissen". Ten slotte bleken de overige acht raads leden geen bezwaar te zien in het zondagzwemmen zodat de bijdrage zal worden verstrekt met de drie stemmen van de SGP-fractie tegen. Om kleuterschool Door de dames M. van der Werf- van der Maas en P. Troost-Speelman is destijds een adres aan de raad ge richt, mede namens 30 ouders van kleuters te Oosterland, zulks met het verzoek tot stichting van een open bare kleuterschool aldaar. Omdat volgens de kleuteronderwijswet bin nen drie maanden een besluit moet vallen en er geen wettelijké redenen bestaan om het onderhavige verzoek niet in te willigen werd de raad voorgesteld te besluiten tot stichting van een openbare kleuterschool in het dorp Oosterland. Niemand van cle raadsleden toonde zich gelukkig met dit besluit. De heer Bakker (P.v.d.A.) meende dat dit besluit niet tot de oplossing kon leiden en hij wees er verder op dat, als deze nieu we school er komt, de openbare kleuterschool in Ouwerkerk terug zou lopen wat het aantal leerlingen betreft. Elke dag gaan er nu kleu ters naar Ouwerkerk, omdat de christelijke Kleuterschool „Radda Barnen" in Oosterland met zijn twee LONDEN. Op de veiling van Sotheby in Londen is een Stradivarius-viool verkocht voor de topprijs van rond f 700.000. Het instrument, in 1721 in Cre mona ueruaardigd, werd gekocht door de firma HUI Zn.' in Londen. Het wordt hier door de jongste deelgenoot in de firma met trots getoond. i lokalen aan uitbreiding naar drie lo kalen toe is. Hiervan zal voorlopig nog wel niet veel kunnen komen, zomin als dat de nieuwe openbare kleuterschool er zo maar zal zijn. De christelijke kleu terschool wilde voorlopig een derde klas vestigen in de kantine van de sporthal aan de van den Abeele- straat, die echter volgens de heer Bakker afgekeurd moet zijn door de inspectie van het kleuteronderwijs. De wethouder van onderwijs de heer S. Overbeeke (AR) deelde mee dat de kantine met enige veranderingen tij delijk nog wel gebruikt zou kunnen worden. En wat het verzoek betreft aangaande nieuwe openbare kleu terschool, deelde de wethouder me de dat men nu aan het desbetreffen de verzoek moet voldoen, wanneer echter geen ondertekenaars, die spijt hebben van hun naam te hebben ge zet, hun poot terug trekken door een proces-verbaal op te stellen en dit aan gedeputeerde staten zenden. De heer Stouten meende dat tal van ou ders zijn overrompeld met de lijst en maar hun naam gezet hebben om hun kleuters kwijt te raken die nu niet wegens een wachtlijst op de Chr. Kleuterschool aan bod kunnen ko men. Mevrouw Van der Zande-Vleu- gels Schutter betreurde het feit dat kinderen van vier jaar nu al gecon fronteerd worden met onze confes sionele verzameling en ze vroeg aan wethouder Overbeeke of hij er ver trouwen in heeft of de school over tien jaar nog wel voldoende leerlin gen zal hebben. „Daar kunnen v«e niets van zeggen" was het antwoord. Het raadslid Stoutjesdijk (CHU) was de mening toegedaan dat de nieuwe school, als hij er komt, misschien volgend jaar maar tien leerlingen zai hebben, want er hebben genoeg ou-j ders getekend op de lijst die nu hun kinderen al opgaven bij de Christe-j lijke school. Wethouder Kuijper (P.v.d.A.) maakte een einde aan de diskussies door mede te delen dat, hoelang we ook over deze zaak redeneren, er in elk geval een wettige aanvraag is in gediend, en hier valt niet'aan te tor nen. „Hoe deze zaak zich verder ont wikkeld zullen we wel zien". „Flitsen" uit het buitenland FORT LAMY. In de Afrikaanse re publiek Tsjaad zijn 320 mensen aan cholera gestorven, zo is in medische kringen in Fort Lamy gezegd. MOSKOU. Het Russsiche persbu reau Tass heeft zich in een bericht uit Lissabon krachtig gekeerd tegen de benoeming van mr. J. Luns tot se^ cretaris-genera'al van de Navo. GAZA. Arabische verzetsstrijders hebben twee Arabieren in Gaza ge dood. PREVEZA. De Griekse vice-pre mier en minister van binnenlandse zaken Stylianos Pattakos is onge deerd ontkomen toen zijn vliegtuig bij de landing in brand vloog nadat een band was gesprongen. MOSKOU. De minimumpensioenen voor fabrieks- en kantoorpersoneel zullen volgende maand met 50 pro cent worden verhoogd, zo meldt het Russische persbureau Tass. Ook de werknemers bij collectieve boerderij en kregen een hoger pensioen. SAIGON. De Noordvietnamese ma joor Mai Van So, broer van een hoge diplomaat in Hanoi, is overgelopen naar de Zuid-Vietnamezèn, zo heeft een regeringswoordvoerder in Saigon meegedeeld. BEIROET. Vier Israëlische solda ten zijn gedood toen zij met hun vrachtwagen in een hinderlaag van Palestijnse commando's vielen, zo heeft een woordvoerder van het Pa lestijnse verzet in Beiroet zaterdag meegedeeld. LISSABON. De burgemeester van het Portugese industriestadje Moita nabij de hoofdstad Lissabon en de loco-burgemeester werden gewond toen zij een aan de burgemeester over de post gezonden pakje openden. Er bleek een zelfgemaakte bom in te zitten. WASHINGTON. De Chinese volks republiek is waarschijnlijk bezig met de bouw van haar eerste door kern energie aangedreven onderzeeër. Dit heeft het Amerikaanse blad „Was hington Post" bericht. MADRID. 1200 artsen verbonden aan 21 ziekenhuizen over geheel Spanje hebben voor onbepaalde tijd het werk neergelegd uit protest te gen het ontslag van twintig jonge collega's van de psychiarische inrich ting in Oviedo. Eeuwenoude fuik gevonden UTRECHT, 7-6. Utrechlse l>J- sisch-geografen hebben het af gelopen weekeinde tijdens op gravingen bij het aan hef Vre- denburg grenzende Achter Cla- renburg een deel van een fuik gevonden. De vissersfuik, ge vlochten van wilgentenen, da teert waarschijnlijk van voor het jaar 1200 en stamt mis schien zelfs uit de Romeinse tijd. Bij de opgravingen, die mogelijk zijn door de bouw van een nieuw V. en D.-wa- renhuis aan het Vredenburg, zijn al eerder voor archeologen interessante vondsten gedaan. De fuik zal nauwkeurig wor den onderzocht. Het grootste probleem op het ogenblik is de conservering. „We houden hem maar goed nat", zei een van de studenten. Voor hoeveel mag u belastingvrij invoeren De fiscus is wel de laatste man, die u tijdens uw vakantie zou willen ontmoeten. Toch kunt u naar aan leiding van uw vakantie met hem te maken krijgen. Wanneer u goederen in het buitenland koopt (souvenirs, cadeaus, goederen voor eigen ge bruik enz.) dan mag u die niet onge limiteerd invoeren. Zodra de ingevoerde goederen een waarde vertegenwoordigen die een bepaald maximum te boven gaat, zult u belasting moeten betalen, soms over de gehele waarde, soms over de hoeveelheid, die het vrijge stelde te boven gaat. Hieronder ga ven wij de belangrijkste douanebe palingen voor hel reizigersverkeer. Hooguit 200 sigaretten of 1 liter wodka De goederen die tot de uit Neder land meegenomen x-eisbagage beho ren, mag u vrij van belasting weer mëe naar Nedex-land terugnemen. Het is daarbij niet van belang of u de goederen bij u heeft of dat u deze apart laat verzenden. Maar de doua ne is soms wantrouwender dan u wellicht denkt en zal dus in vele ge vallen twijfelen of u de goederen, die u in Nederland invoei't, bij uw vertrek naar het buitenland al in uw bezithad. U gaat vermoedelijk niet op va kantie zonder uw foto- of filmappa raat mee te nemen. Doet u dat, dan is het natuurlijk logisch dat u het toestel weer mee terugneemt. Dan behoeft u natuurlijk geen invoer rechten te betalen. Maar soms wil de douane toch graag dat u de Ne derlandse herkomst van uw foto- of' filmtoestel even aantoont. Steek daarom een schriftelijk bewijs bij u, waaruit blijkt dat u het toestel echt in Nedex-land heeft gekocht. Dat kan een faktuur van een Ne derlandse handelaar zijn, of een ga rantiebewijs van een Nederlandse importeur. Eventueel kan de douane u een identiteitsbewijs verstrekken dat u bij terug keer naar Nederland aan de douane kan tonen. Kentekenbewijs Het motorrijtuig, waarmee de x-eis wordt gemaakt, kan mij terugkeer in Nederland vrij worden ingevoerd FEUILLETON op vertoon van het originele kente kenbewijs (een fotokopie wortd niet aanvaai'd!). Voor cax-avans, bagagewagens en andere aanhangwagens dient het x-e- gistx'atiebewijs, een identiteitsbewijs of een faktuur van een Nederlandse handelaar te worden getoond. Dat is niet nodig, indien u kunt aantonen dat het vervoermiddel reeds voor 1 januari 1969 uw eigendom was. In het buitenland gekochte goede ren kunnen vrij worden ingevoerd tot een bedrag van f 270, indien zij in de E.E.G.-landen zijn verkregen en tot een bedx-ag van f 90, indien zij uit andere landen afkomstig zijn. In dien de waarde van een goed hoger is dan het vastgestelde bedrag per reiziger, zal de verschuldigde belas ting over de gehele waarde worden berekend. Hoeveel? Tot- de meest ingevoerde artikelen behoren tabaksprodukten, alcoholica en parfumexteën. Tot een bepaalde hoeveelheid kunnen deze artikelen belastingvrij worden ingevoerd. Die maximale hoeveelheid bedraagt voor sigaretten 200 stuks, cigarillo's 100 stuks, voor sigaren 50 stuks en voor x-ooktabak 250 gram (of een even redige hoeveelheid van deze goede ren tezamen). Voor alcoholische dranken geldt een enigszins andere regeling, in zo- verre dat de maximale hoeveelheid waax'voor geen belasting is verschul digd ,hier afhankelijk is van het al coholpercentage. De maximale be lastingvrije hoeveelheid bedraagt voor dx-anken met een alcoholper centage van meer dan 22 1 liter. Wilt u mousserende wijnen of li keurwijnen invoeren, dan mag u gaan tot 2 liter zonder last te krij gen met de fiscus. Niet mousserende wijnen dito. Van niet mousserende Luxemburgse wijnen mag u zelfs 8 liter of 10 flessen belastingvrij in voeren. Parfum, reukwater, eau de cologne enz. kunt u belastingvrij invoeren tot een hoeveelheid van maximaal 50 gram, toiletwater tót 0,25 liter. Benzine mag slechts belastingvx-ij worden ingevoerd, voorzover deze zich in de normale tank bevindt. Voor rookartikelen en alcoholica wordt geen vx-ijstelling van belasting vex'leend aan personen beneden 15 jaar. DEN HAAG. Ter inleiding van de nationale straatcollecte ten batae van het Rode Kruis, heeft minister-pre- siden De Jong in Den Haag, als eer ste zijn steentje bijgedragen. Op de foto voorziet zuster Slemons de pre mier van het gebruikelijke speldje. Op cle achtergrond cle voorzitter van het Rode Kruis, de heer Crommelin. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Voor 50 jaar.... ZONNEMAIRE. - Zaterdagavond werd de jaarlijkse vergadering van het Ziekenfonds alhier gehouden. Diverse problemen werden bespro ken en de belangstelling was goed. SEROOSKERKE. Op de deze week gehouden gemeenteraadsvergadering werd besloten een nieuwe klok in de kerktoren aan te brengen daar de oude klok versleten is en de klokke nist veel werk heeft de klok op haar tijd te laten luiden. ZONNEMAIRE. Gedurende de af gelopen week heeft te Zonnemaire een wilde hond veel schade aan het kleinvee, in het bijzonder aan kip pen, aangericht. Pogingen het schuwe dier te vangen zijn tot heden toe mis lukt. ZIERIKZEE. Advertentie. Vreest geen examens want er bestaat een middel dat u rustig en kalm houdt, zonder cle geest te benevelen! Mijn- hardts zenuwtabletten. ZIERIKZEE. Velen betreuren het dat Zierikzee thans geen muziekver eniging meer heeft. De .7.0.-jarige ver eniging „Nut en Genoègen''"'is'opge houden te bestaan. De zomerconcer- ien zullen nu ook geen doorgang meer vinden. BURGH. Door het droge weer van de afgelopen wellen is in de nabij heid van de duintrap bij Westelijk Schouwen een brand uitgebroken, die zich in het begin vrij ernstig liet aanzien maar later toch snel geblust kon worden. BURGH. De loods der reddingsboot die vorig jaar door brand werd ver nield, wordt thans hersteld. Men is .druk bezig een uit Vlissingen over gebrachte loods op te slaan die dient cle binnenkort verwachte nieuwe red dingsboot te herbergen. LONDEN. China wenst volgens het Britse blad „Observer" hex-stel van de sinds 1951 verbroken diplomatie ke betrekkingen met het V-aticaan. Op kantoor werd ze verwelkomd door haar sekx-etax-esse. „Er lag een briefje, dat u later zou komen, omdat u naar de dokter was. Het is toch niets ernstgs mevrouw?" Het meisje keek haar angstig aan. „Welnee. Hannie, het heeft niets te betekenen". „O, gelukkig maar. Ja, nu zie ik het: u ziet er heel anders uit. Zo blij, zou ik zeggen Ria knikte. „Ik ben ook blij, Han nie, want ik ging met een beetje vx-ees naar de doktei*. maar hij heeft me helemaal gerustgesteld. Ik ben kerngezond". Het kind bleef nog even dralen. „Mijn vader zegt altijd: een mens waardeert nooit, ^voldoende zijn ge zondheid. Eigenlijk is dat wel zo. vindt u niet, mevrouw?" „Precies wat je zegt, Hanneke. Zo, en nu gaan we eens met bekwame spoed aan het werk. Wel foei. al bij tienen! De tijd vliegt gewoon om.." Toen ze 's avonds thuiskwam, keek ze in de hal, maar zag zijn jas. niet hangen. Erik is dus niet thuis, dacht zc met voldoening. Vluk pakte ze de boodschappen uit, die ze na kantoor tijd gehaald had cn liep vlug naar de kouken om de aardappels op te zet ten. Hij zou vroeg thuis zijn van avond. Voor hem zou het ook een ge weldige verrassing zijn. Erik, wat heerlijk lieverdwe krijgen een baby. Om zeven uur hoorde ze de sleutel in het slot. Vlug inspecteerde ze de tafel en stak de beide kaarsen aan. Daarna stond ze bij de tafel en wachtte. Enkele ogenblikken later betrad hij de kamer, maar toen hij de feestelijk versierde tafel zag, bleef hij staan. Zijn ogen zwierven over de heerlijkheden, waarna hij zich naar zij nvrouw dx-aaide. „Hela. wie is ex- jarige, vandaag?" Ze liep op hem toe en sloeg haar armen om zijn hals. „Niemand, schat tebout. Toch is er reden om een in tiem feestje te vieren. Raad eens?" „Ben je soms een jaar op kantoor?" „Welnee.nog geen acht maan den", „O nee, dat is ook zo. Vier ik soms een jubileum? Ben ik soms toch heb ik toch promotie gemaakt?" „Dat weet ik niet. In elk geval is het dit niet". Hij dacht nog even na, maar hij schudde zijn hoofd. „Ik ben nooit sterk in raadseltjes oplossen geweest. En voor puzzelen hed ik nooit vol doende geduld. Ik geef het op". „Denk eens goed na? Hé, jullie mannen maken zich er zo gauw en gemakkelijk van af. Wat was er de laatste dagen aan de hand?" „De laatste dagen? Hebben jullie soms een belangrijke order gekre gen?" Ze schudde ongeduldig het hoofd. „Het heeft niets met het bedrijf te maken. Enkel met ons tweeën". I-Tij schrok. „Zeg, ik heb je verjaar dag toch niet vergeten?" Ria schaterde het uit. „O. Erik. ik ben toch in het voorjaar jarig? Waar is je geheugen?" Opnieuw haalde hij zijn schouders op. „Ik snap het nog niet. hoor. Ze ker oerdom van me. rè?" Ze kuste hem innig. „Je bent lief. lief, lief. En heerlijk naief. Zeg.... vind je niet. dat ik veel beter ben dan vanmorgen?" „Vanmorgen? O ja.... hoe is het afgelopen? Wat zei de dokter?" Ze maakte zich los en liep door de door LENA SCHAGEN kamer, haar handen op de rug. „M'n bloeddruk is pico bello: m'n longen zijn kerngezondHij heeft me. als het ware, van top tot teen onder zocht. Ik ben zo goed, als een vrouw onder mijn omstandigheden maar zijn kan. Moet ik nog meer zeggen, domme schat?" „Dus je mankeert niets?" Halverwege dc kamer bleef ze staan, half omgekeei-d. Nog altijd lachend, antwoordde ze: „Ja, ik man keer wel wat. Je bent zomaar niet voor niets 's morgens wat duizelig. Daar is een zeer .steekhoudende re den voor." „Nou, zie je nu wel? En wat doet hij. er aan? Heb je wat voor gekre gen?" Hoofdschuddend keek zc hem aan. „Erik.... laat je hersens nu eens even werken) Ik.... ik kan het niet langer voor me houden." Ze rende op hem toe. sloeg haar armen om zijn hals en fluisterde hem in het oor: „We krijgen een baby; als alles goed gaat: over ongeveer zeven maan den)" „Ria. Dotje....)" Ze speurde de liefkozing uit zijn stem. „Zeg. is hel heus?" Ze knikte, maar doordat de opge kropte spanning nu brak, begon zc te snikken. „Ik ben zo gelukkig. Erik. Zacht voerde hij haar naar dc bank. waar ze samen gingen zitten. Met de armen om elkaar heen, had den ze elk hun eigen gedachten. Tenslotte zei hij op kalme toon: „Ik moest even tol mezelf komen. Dotje, maar nu ik het goed besef, zeg ik enkel: wat heerlijk, lief vrouwtje van me. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7