Dijkgraaf A. M. Geluk rept van goed 1970 in zijn openingsrede Confectiefabriek te Bruinisse sluit De heer J. Koster 25 jaar in dienst bij bouwbedrijf Tieleman ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 juni 1971 Nr. 20808 Waterschap Schouwen-Duivelaiid ZIERIKZEE, 8-6. Op «ie heden (dinsdag)morgen gehouden vergade ring van het Waterschap Schouwen- Duiveland in 's Landskanier, werd de openingsredcuit gesproken door de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk, die opmerkte dat de eerste der zeventi ger jaren voor het waterschap niet ongunstig is geweest. Er was voor 1970 een batig saldo van t' 60.000, ter wijl daarnaast enige reserveringen voor 1971 kenden plaats vinden. Er is geen sprake geweest van ernstige schade aan de zeeweringen. Het bestuur heeft gekonstateerd dat het op uitgebreide schaal volwassen van de glooiingen in vorige jaren het optreden van schade bij harde wind of storm voorkomt. De peilingen wijzen uit dat plaat selijk in 't Zijpe en in de Ooster- scheldb - namelijk bij Ouwerkerk - verdiepingen optreden. NIEUWERKERK, 8-6. Zaterdag 5 juni j.l. hei dacht de heer J. Koster het feit dal h'y op 2 juni 1946 als tim merman in dienst trad by het aanne mersbedrijf Ticleman en Zn. te Nieuwerkcrk. Voor zowel de jubila ris als het bedrijf, is dit feit niet on opgemerkt voorbijgegaan. In de ..grote zaal" van „Ons Dorps huis" te Nieuwerkerk werd de jubi laris en zijn familie een receptie aangeboden. In het officiële gedeel- Fcn belangrijke mijlpaal is bereikt op 1 mei 1971, de dag van de sluiting van het Brouwershavense Gat. Deze afsluiting - als onderdeel van de Deltawerken - betekent voor het waterschap de eerste daadwerkelijke verhoging van de veiligheid. Immers de noordzijde van het waterschap tussen Scharendijke - Bruinisse is nu tweede waterkering geworden. Vaak is na 1953 de wenselijkheid \an \erhoging of versterking van de Langendijk of van de Noorddijk van Dreisqhor bepleit. Het risico dat hier genomen werd behoort tot het ver leden.. Voor de zuidkant van het water schap zullen nog de risico's tot 1978 - het jaar van de afsluiting" van de Oosterschelde - moet worden aan vaard. Samen met andere water schappen in Zuid-Holland, Noord- Brabant en Zeeland heeft het de noodzaak van regelmatige voortgang (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). te, dat een intiem karakter droeg, met familie en collega's, stond de heer L. Tieleman in zijn openings woord en toespraak nader stil bij deze mijlpaal in het leven van de heer Koster. Spreker merkte op dat precies 25 jaar geleden de jubilaris na het eerste kontakt met de Tiele- mans, de schrepel verwisselde voor hamer en zaag. Nadat hij - ofschoon hij gediplomeerd timmerman was, maar door verschillende omstandig heden niet in staat geweest was eer dei zijn vak uit te oefenen - „pejen" had gedund in de omgeving van Sommelsdijk en Middelharnis, kwam de heer Koster naar Nieuwerkerk toe. „Het was werkelijk een gokje', aldus de heer Tieleman, „want onze jubilaris was een hele poos uit het vak geweest. Toch was deze gok he lemaal niet zo gek. want hij deed het weik heel goed". Als Flakkeënaar, werkzaam op Schouwen-Duiveland, speelde de slechte verbinding tussen Flakkee en Schouwen-Duiveland een rol. De enige verbinding was met de fiets via de hoek van Sint Jacob, de ..Hoek van Sint Jaepe". Near Nieuwerkerk In Nieuwerkerk vond hij de eerste jaren van zijn Nieuwerkerks verblijf onderdak bij het gezin C. Heyboer, die nog steeds voor zijn „tweede ou ders" doorgaan. In die 25 jaar is er ontzettend veel gebeurd, de heer Koster heeft in die tijd niet alleen veel goede maar ook dagen van zorg en verdriet gekend. Gelukkig is hij gebleven die hij was". van de Deltawerken en van de af- sluitinb van de Oosterschelde in een brief aan de Volksvertegenwoordi ging nog eens onderstreept. De laatste jaren is door de Unie van Waterschappen herhaalde malen betoogd dat de waterschappen ook algemene belangen behartigen, en als zodanig aanspraak mogen maken op bijdragen uit de Rijksmiddelen. Het is verheugdend dat de overheid zulks erkent, aldus de voorzitter. Dit betekent dat ook aan het water schap financiële bijdragen worden verleend voor onderhoudskosten van zeeweringen en van wegen, terwijl eveneens in de kosten voor de wa terbeheersing - zij het in zeer ge ringe mate - wordt bijgedragen. In totaal beliepen de Rijksbijdra gen voor 1970 ongeveer f 572.000,- wat neer komt op ongeveer f 25,- per ha. Het is duidelijk dat het mede hierdoor tot nu toe mogelijk is ge weest de lasten voor de ingelanden op het peil van voorgaande jaren, namelijk f 75,- per ha te houden, zo merkte de heer Geluk op wegen De onderhoudskosten voor de we gen stijgen aanzienlijk. Door aan schaf van materieel - zoals trilwals, vrachtauto's en bijbehorende rand apparatuur - gaat het waterschap zelf een deel van het onderhoud uit- voeren.- Belangrijk blijft het verbeteren en verbreden van de wegen. In verband met de voorwaarden, verbonden aan de subsidie-verle ning, zullen aan de tertiare wegen belangrijke onderhoudswerken ver licht kunnen worden, met name dit jaar aan de Stolp/Nieuweweg. De waterafvoer functineert goed. Het waterschap dient ervoor te zor gen dat het doodspuiten van de ge hele sloottaluds niet doorzet. Zorg voor de zuiverheid van het polder water is geboden. Naast vele -vroe ger al genoemde - ongewenste lezin gen, die het polderwater vervuilen, dient voorkomen dat spuitappara tuur, tanks e.d. worden geledigd of schoongepompt in polderleidingen. Het D.B. doet een beroep op de ingelanden om de sloten vrij te hou den van plastic zakken en van - min of meer - geledigde bussen en dozen van bestrijdingsmiddelen. De verzameling van artikelen die regelmatig bij de gemalen wordt aangetroffen en van de kroosrekken verwijderd moet worden bestaat on der andere uit: verpakkingsmateri aal van allerlei soort en uit een groot aantal plastic kunstmestzakken. Wanneer allen de nodige zorg hier aan besteden kan dit ertoe bijdragen dat het waterschap niet nog méér. te maken krijgt met allerlei beperken de voorschriften en bepalingen, of zelfs het verbieden van te gebruiken middelen. In het gebouw is men momenteel bezig om beneden de nieuwe archief bergplaats in te richten, terwijl de keuken verplaatst werd naar de eer ste verdieping. Het kantoor voldoet goed; er is ruimte voldoende. Wanneer in de toe komst de aktieve taak voor de wa terzuivering aan het waterschap wordt opgedragen, is er in het ge bouw plaats om ook de daarbij be horende administratie onder te bren gen. Het D.B. geeft de verzekering dat steeds in goed overleg en in een goede samenwerking, de belangen van het waterschap worden bespro ken, waarbij gesteund wordt op het vertrouwen en de medewerking van de algemene vergadering, zo besloot de dijkgraaf. WEST-BERLIJN. Van geallieerde wordt vernomen dat de ambassa deurs van de Grote Vier bemoedi gende voortgang hebben geboekt over Berlyn. Ovpr de helft van de punten die zijn vervat in twee ont- werp-regelingen - een westelijke en een Russische - is voorlopige over eenstemming bereikt. De heer Tieleman sprak zijn waar dering uit over het vakmanschap van de jubilaris. „Men heeft hem wel eens spottend de „milimeterman" ge noemd. Zijn eigenschappen zijn inzet ijver en nauwkeurigheid. Deze zijn van grote betekenis voor het werk geweest dat de heer Koster in al die jaren heeft geleverd". Geschenken Namens het bedrijf overhandigde de heer Tieleman de jubilaris een gouden horloge met inscriptie 1946- 1971, als blijvend aandenken. „Er zijn in die 25 jaar niet alleen banden gegroeid tussen het bedrijf en de fa milie Koster, maar ook met de fami lie Ticleman". Van de familie Ticleman ontving de heer Koster een enveloppe met inhoud. Voorts richtte de heer Tiele man zich tot Ria, de dochter van de jubilaris en dankte haar hartelijk voor de inzet in het gezin Koster, wat al op zeer jeugdige leeftijd be gon. Zij kreeg een flinke ruiker. Tot slot dankte de heer Tieleman alle werknemers van het bedrijf voor hun goede opkomst. De heer J. J. v. Veldhoven sprak namens de collega's en overhandig de de heer Koster een prachtige ba rometer en bloemen. Overweldigd door de grote belangstelling en om- rigd door talrijke bloemstukken bracht de jubilaris dank voor alle goede woorden, wensen en cadeau's. Hiermee was het officiële gedeelte afgelopen, waarna de receptie een aanvang nam, waarin vele Nicuwer ker kers de heer Koster proficiat kwamen wensen. BRUINISSE. 5-6. Het uit zestien personen, meest vrouwen, bestaande personeel van de confectiefabriek ,J. K. Bout te Bruinisse heeft deze week op staande voet ontslag gekregen. Zij kregen een gedeelte van hun loon uitbetaald. De verdere uitbetaling loopt via de bedrijfsvereniging. Het bedrijf heeft op 25 maart van dit jaar surseance van betaling gekre gen. Ook het personeel in Rotterdam, vijftien personen, kreeg ontslag. En kele jaren geleden werd het bedrijf wegens personeelsgebrek in Rotter dam gedeeltelijk naar Bruinisse over geplaatst. Ontslagen bij werktüigcnfabriek NIEUW-VENNEP, 7-6. De directie' van de landbouwwerktuigen en ma chinefabriek Vicon N.V. te Nieüw- Vennep heeft voor de tweede maal binnen een jaar bekend gemaakt dat ongeveer 80 personeelsleden zullen moeten afvloeien. De verkopen bin nen de E.E.G.-landen vallen nog steeds tegen. De-directie is ook voor de naaste toekomst pessimistisch ge stemd. Ongeveer een jaar geleden werden honderd personeelsleden bij Vicon ontslagen. Inbr ekerscomplo t opgerold HAARLEM, 7-6. De, Haarlemse po litie heeft klaarheid gebracht in veer tien inbraken (dertien in Haarlem en een in Haarlemmermeer) waarbij te levisietoestellen en elektrische appa- rataen - de totale waarde f 175.000 - werden gestolen. Zes personen zijn in arrest en een mah verblijft in een re validatiecentrum, omdat hij tijdens een inbraak een been op twee plaat sen brak. Reeds zijn zestig toestellen een grote hoeveelheid cognac en di verse voorwerpen in beslag genomen, waarvan de gezamenlijke waarde op f 100.000 wordt geschat. De politie zoekt verder naar andere gestolen goederen. Marinevliegtuigen helpen moeder en babies DEN HAAG, 8-6. Een Neptune en een helikopter van de Koninklijke Marine waren vanmorgen onderweg naar een coaster, die ongeveer 20 mijl ten noorden van Schiermonnikoog vaart. Aan boord van dit schip is een vrouw te vroeg- bevallen van een tweeling. Het was de bedoeling te proberen de moeder en de babies naar een zie kenhuis op de vaste wal te brengen, aldus een woordvoerder van de ma rinevoorlichtingsdienst. Koninginneharing is er VLAARDINGEN, 7-6. Maandag middag is in Vlaardingen uit een la ding, afkomstig van de VL 34 Anita, schipper L. van der Harst, aange bracht door de jager VL 105 Eliza beth, schepen C. Roeleveld (beide schepen van dè rederij Kwakkel- stein) door controleurs van de Ne derlandse haringcontrole de haring gekeurd welke zal worden aangebo den aan de koningin. Deze Hollandse Nieuwe is van uit stekende kwaliteit en is gevangen op 58 N.B. De uitgesorteetrde haring wordt thans ingevroren en zal daarna in de traditionele oranjegeverfde vaatjes worden gepakt. De haring zal waar schijnlijk in de loop van deze week aan de koningin kunnen worden aangeboden door een Vlaardingse deputatie. Scheepsgeschut in visnet DEN HAAG. 7-6. De kotter Jaco- mina Maria, Tholen 42, heeft maan dagmiddag bij het vissen op tien mijl voor Hoek van Holland een stuk scheepsgeschut in de netten gekregen De schipper schat dat het vier a vijf ton wegende gevaarte aan het vis tuig een schade van rond 4.000 gul den heeft toegebracht. De TH 42 heeft de ruim vier meter lange vuurmond in Scheveningen meldt het jaartal 1916. Het zal door aan wal gebracht. Het geschut ver- de marine worden onderzocht. Moordenaar ontsnapt UTRECHT, 8-6. De Van der Hoe ven-kliniek in Utrecht wist dinsdag morgen nog niet mee te delen hoe de 31-jarige Jackie Knoups, die in 1965 op de Leenderhei bij Eindhoven de zesjarige Corrie Hofman om het le ven bracht, zondagavond uit deze kliniek is ontsnapt. Knoups is in 1966 veroordeeld tot acht jaar ge vangenis (met aftrek van voorarrest) en terbeschikkingstelling van de re gering. Het is op dit moment niet bekend in hoeverre de 31-jarige man gevaar kan opleveren voor de samenleving. Gp de rechtzitting gaf hij toe dat de neiging om een medemens te ver moorden, toen bij hem nog steeds aanwezig was. Acht-en-twintig doden bij vliegongeluk NEW HAVEN (Connecticut), 7-6. - Achtentwintig mensen hebben maan dag het leven verloren doordat een tweemotorig vliegtuig, een Convair 580, bij de landing in New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut verongelukte. Zij behoorden tot de 31 inzittenden van het toestel. De ove rige drie werden gewond. Het toestel raakte een huis voordat het neerkwam. Vrijdag jl. werd in Retiesse wederom f een nieuwe zaak geopend. Hel is de i kledingzaak „Het Zwarte Schaap" van de heer L. Bakker uit Dordrecht. Deze opende hiermee zijn 32e zaak. De zaak, gelegen aan de Korte Reke OOSTERLAND, 8-6. Vorige week vond de laatste bejaardenbijéén komst plaats van het seizoen in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De ze laatste van de wekelijkse midda gen was zeer goed bezocht. De lei ding had op deze afscheidsmiddag mej. A. Boot. Deze middag kwa men de leerlingen van de hoogste klasse van de Chr. Kleuterschool, onder leiding van de hoofdleidster mej. M. K. Beije, de aanwezigen een gezellig uurtje bereiden. Mej. Boot heette mej. Beije en haar uit 38 kleuters bestaande klas hartelijk welkom. De kleuters begonnen met het zingen van een vijftal liederen, die telkens werden aangekondigd door één der kleuters, Elsje van dei- Have. Hierna droegen verschillende kinderen gedichten voor, gevolgd door verschillende spelletjes, o.m. het ABC. Leuk was ook de methode om de kinderen als het ware al spe lende te leren rekenen. Alle aanwezi gen kregen van de kleuters een zelf- NIEUWERKERK, 7-6. Vorige week vond de traditionele schoolreis plaats van de klassen vier, vijf, en zes van de openbare basisschool te Nieuwer- .kerk. Al heel vroeg* omstreeks zes uur, stond de bus al voor en werd vertrokken. De bus koerste direkt naar de Aals- meerse bloemenveiling, waar men te gen acht uur arriveerde. Hierna ging het naar Schiphol, waar men genoot van het opstijgen en dalen der vlieg tuigen. Ook Amsterdam werd aange daan. Oud-Amsterdam werd vanuit een rondvaartboot bekeken, een tochtje door de havens was voor de jeugd een geweldige verrassing. Ver volgens toog men naar het Automo bielmuseum te Leidschendam. Na eerst een interessant filmpje te heb ben gezien werden de talrijke auto mobielmodellen bezichtigd. Ook de speeltuin „De Drievliet" te Rijswijk werd aangedaan, waar de kinderen naar hartelust konden spelen. Na een vlotte bustocht richting Schouwen- BRUINISSE, 5-6. De afdeling Bruinisse van de Jeugd Vogelwacht Schouwen-Duiveland maakte zater dag 5 juni een excursie naar de Paardenplaat. Op deze zandplaat die in de Gre- velingen ter hoogte van Stellendam ligt en voor een groot deel perma nent droog blijft bevindt zich een van de laatste grote sternkolonies van Zuid-West-Nederlnad. De tocht kon worden gemaakt dank zij de heer H. Kik, die met zijn schip Bru 38, de deelnemers aan de excursie vervoerde. De grote stern is in Ne derland mede als gevolg van de mi lieuvervuiling een zeldzame vogel geworden, een reden voor de instan- werd niet officieel geopend. Het ligt in-de bedoeling dat de zaak alleen gedurende het zomerseizoen geopend zal zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). gemaakte boekenlegger cadeau. Na afloop van het „programma" dankte mej. Boot namens alle bejaarden mej/ Beije voor het gebodene op de ze middag. Zij gaf de verzekering dat de bejaarden buitengewoon hebben genoten. Alle leerlingen werden nog verrast met de aanbieding van een reep chocolade. Mej. Beije dankte voor de prettige ontvangst en voor de tractatie op deze middag. Tot slot dankte mej. Boot allen die in het af gelopen seizoen weer meewerkten om de bijéénkomsten zo goed te doen slagen. Helaas moest zij constateren dat één trouwe bezoeker deze af scheidsmiddag niet meer heeft kun nen meemaken om dat hij door de dood ontviel. Hopelijk zullen allen weer bij de aanvang van het vol gend seizoen present zijn was de slotwens van de leidster. Met orgel begeleiding door mevr. J. Stoutjes- dijk-Borst werden tenslotte nog ge zongen de vijf verzen van Gez. 282. Duiveland, werd nog even gestopt bij het Hellegatsplein. Omstreeks acht uur bereikte men weer veilig de thuishaven Nieuwerkerk, waar, tra ditioneel, het Nieu werkerkse fanfare corps „Oefening en Uitspanning"'de vrolijke reizigers met trompetgeschal en tromgeroffel begroette. Het was een onvergetelijke dag met prachtig weer en interessante reisdoelen. Uitstapje lagere klassen Daarvoor waren de leerlingen van de klassen één, twee en drie ook op schoolreis geweest, en wel vrijdag 28 mei. 's Middags vertrok men naar het bosbad „Hoeven". Aanvankelijk leek het erop dat de reis in het water zou vallen, daar het slecht weer was en regende. Maar gedurende de tocht knapte het weer behoorlijk op. De kinderen leefden zich heerlijk uit in de grote speeltuin. Ook voor hen is het een onvergetelijke middag ge worden! ties, die zich inzetten voor het be houd van deze watervogel, het broedgebied op de Paardenplaat dag en nacht te bewaken. De broedende vogels mogen niet worden gestoord om zo veel mogelijk broedsels tot hun recht te laten komen. Het gelukte de jeugdige vogel wachters dan ook niet de vogelkolo nie binnen te komen. Er mocht wel omheen worden gewandeld en men zag het redelijke van het verzoek de vogels vooral niet te storen, natuur lijk in. Met de kijker kon men de broedende sterns uitstekend zien. Enige nesten van het visdiefje en van een andere sternsoort kon men wel minitieus bekijken en zo werd het een zeer geslaagde tocht. RENKSSE. Nogmaals die nieuwe uiterst moderne ambulance van Westelijk Schouwen. Voor de wagen staan opgesteld, resp. van links naar rechts, de heren li. J. Simons, B. J. van Fraassen, mevr. Verwest-de Vrieze. de heer A. C. de Jonge en mej. A. C. Houtman. De artsen Simons en Van Fraassen waren de initiatiefnemers voor de met zo'n fraai succes bekroonde actie, de anderen zijn bestuursleden van dc actieve Rode Kruis-afdeling Schouwen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Tijdens de vorige week gehouden Zierikzee-Hatfield-manifestaties, bood bur gemeester Th. H. de Meester de stad Hatfield een schilderij aan, dat door bur gemeester I. Thomas in ontvangst werd genomen. Een foto van mr. Leslie Asquith - ereburger van Zierikzee-, gemeentesecre taris van Hatfield, hier geflankeerd door de echtgenote van burgemeester De Meester (r.) en de echtgenote van het raadslid de heer Van Kessel. Huldiging tijdens receptie in Dorpshuis, Nieuwerkerk Interessante reisdoelen op uitgaansdag van openbare basisschool te Nieuwerkerk Bejaardenmiddagen Oosterland tijdelijk weer gestopt Bezoek aan Grote Stern-kolonie Jeugvogelwachters Bruinisse naar de Paardenplaat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3