0LGA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Uitbuiting van Joegoslavische meisjes? 1 Bezwaren V.V.D. en D.S.70 tegen voorstellen informateur Sowjet-Unie wil conferentie over Europese veiligheid Bontmantels voor reparatie Drehsen-Poell Schade door hagel en regen in Italië OPDRACHTEN VOOR FOKKER REEDS BIJNA VIJF MILJOEN 00ST- PAKISTAANSE VLUCHTELINGEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 juni 1971 127ste jaargang Nr. 20808 waarin opgenomen 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. (n dit nummer: 1970 was goed jaar voor waterschap Sch.-D. BREDA, 7-6. Het jaarverslag van 1970 van de Stichting Buitenlandse Werknemers West-Brabant maakt melding van een „schandalig en vol strekt willekeurige manier van uit buiting" van Joegoslavische meisjes die bij bepaalde bedrijven in zuid west Biabant werken. Als voorbeelden noemt het verslag onzinnige boetes in pensions, onder- betaling, onredelijke ontslagen en het onvoldoende voorlichten over belas tingaftrek en kinderbijslag. Het jaarverslag noemt geen namen van_ bedrijven die aanleiding zijn tot klachten. In West-Brabant werken ongeveer 400 Joegoslavische meisjes bij 13 bedrijven in Breda, Zundert. Roosendaal, Ossendrecht. Ouden bosch en Etten-Leur. Het jaarverslag wijst ook op gebrekkige informatie bij de werving en.de selectie in Joe goslavië. Belangrijke punten van on duidelijkheid zijn: de duur van het contract, de huisvesting in groeps verband, huisregels en do samenslel- ling van het loon. Advertentie EXCELSIOR— Re uitgekiende I met matras 1 ^et gouderuTary WASHINGTONBijna is de directeur van de Amerikaanse dienst voor keu ringen Curtis Tarr door burgers in zijn bureau gearresteerd, toen hij een delegataie van vijf anti-oorlogsde- monstranten ontving. Drie van hen wilden hem in arrest nemen, maar Tarr (r.) sloeg Jzm Martin van zich af, zodat Jim Good (l.) werkeloos bleef toekijken met de handboeien in de hand. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Jeugd is geen leeftijd, 1 het is een geestestoestand. j 4 4 Verwachting tot woensdavond: Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk regen, maar in het zuidoosten van het land ook zonnige perioden; minimumtem peraturen omstreeks 11 graden, ma xima van 14 graden aan zee tot 18 graden in het zuidoosten van het land; zwakke tot matige wind, voor namelijk uit westelijke richtingen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen:- van 1 tot 5 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 9 juni. Zon op 4.21. onder 20.57. Maan op 22.12, onder 3.58. 10 juni. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 22.56. onder 4.59. Volle maan: 9 juni (1.04). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 juni 3.24 v.m. 15.46 n.m. 10 juni 4.07 v.m. 16.30 n.m. Springtij: 11 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-6. Hol K.N.M.I deelt mede: Een koel en onstandvastig weertype met wind van zee en een grotere kans op regen staat ons voor woensdag te wachten. Koude lucht uit de Poolstreken stroomt voor de Noorse kust langs naar de Noordzee en zal het komende etmaal ons land binnendringen. Deze stroming wordt in stand gehouden door een hoge- drukgebied ten zuidwesten van IJs land en een depressie die, over Dene marken naar het zuiden trekt. Wij komen daarbij in onstabielere luchl. Hierbij kwamen buien voor boven Schotland, do Noordzee en Noorwe gen. De kabinetsformatie Overheidsuitgaven vormen het struikelblok DEN HAAG, 7-6. De ongezouten kritiek van de liberale fractieleider mr. w. Geertsema en de niet mis te verstane opmerkingen van fractievoorzitter dr. w. Drees jr. (DS'70) inzake de financiering der overheidsuitgaven zullen het gesprek van dinsdagochtend tussen de informateur prof. dr. p. j. A. M. Steenkamp en de fractievoorzitters van de „v(jf" niet tot een eenvoudige bezigheid hebben gemaakt. In hun antwoord op het memorandum van de Eindhovense professor geven beide kamerleden, dit in tegenstelling tot hun confessionele collega's dr G. h. Veringa (k.V.p.), mr b. w. Biesheuvel (A.r!p.) en drs b. j. Udink (C.h.U.), te kennen het op wezenlijk belangrijke zaken niet eens te z(jn met de opvattingen van de informateur De WD-fraktieleider stelde met nadruk het oneens te zijn met de voorgestelde verzwgring van de be- Nu brengen, dan bent u zeker vóór de winter klaar. Bewaarmantels kunnen ook afgegeven worden. Modehuis Da m 10 Zierikzee Verolme trekt alle proeessen in DEN HAAG, 8-6. „Na openhartig overleg met het bestuur van de Rijn- Schelde heb ik besloten alle lopende processen in te trekken". Dit heeft de heer C. Verolme verklaard. De verklaring werd maandagnacht aan het A.N.P. bekendgemaakt door een medewerker van de president directeur van het Rijn-Schelde-con- cern, dr. J. de Vries. Op de aandeelhoudersvergadering van het Rijn-Schelde-concern was maandag de vraag gesteld hoe het staat met de processen die de heer Verolme had aangespannen. lastingdruk met meer dan 1,2 pro cent van het nationaal inkomen, ter wijl ook dr. Drees zich tegen een forse drukverzwaring keerde. Tevens tekende hij er bezwaar tegen aan dat de zgn. reële progressie volledig voor uitgaven en voor het doorvoe ren van een additionele, zij het be perkte, drukverzwaring wordt ge bruikt. Beiden wijdden ruime aandacht aan de inflatiebestrijding. Dr. Drees wilde aangegeven zien dat enkele voorstellen tot matiging van de over heidsuitgaven onmiddellijk dienen te worden aangepakt, wil de inflatoire spanning in de loop van 1972 dras tisch verminderen. Mr. Geertsema ging verder door prof. Steenkamp onvoldoende begrip voor de ernst van de situatie te ver wijten. De inflatie behoort naar zijn mening niet te worden afgezwakt, zoals de informateur had gesteld, maar zo krachtig mogelijk te worden bestreden. Hij keerde zich tegen de voorge stelde subsidiëring van de dagbla den en tegen de verhoging van een aantal belastingen die prof Steen kamp nodig oordeelde, zoals verho ging van de successierechten in de zijlijn, de vermogensbelasting. Evenmin kon hij akkoord gaan met de defensieparagraaf, waarin de vor ming van een brede commissie was bepleit. Noordzakelijke beslissingen moeten nu worden genomen, verder uitstel is niet verantwoord, zo schreef hij de informateur. Tech nog praten Wel voegde hij aan zijn schrijven toe toch nog te willen praten over de vorming van een vijf partijenkabi net en te bezien hoe aan zijn reeks van bezwaren tegemoet zou kunnen worden gekomen. Maar dan zouden ook punten als het omroepbestel en de wet op de kansspelen aan de orde moeten komen. De drie confessionele fraktievoor- zitters stelden zich in het algemeen positief tegenover het door prof. Steenkamp ontvouwde programma op, al hielden zij met name vast aan enkele specifieke punten uit hun ei gen programma's. Prof. Steenkamp zei maandag avond dat hij de „vijf" een plan zal voorleggen dat hen mogelijk dichter tot elkaar zou kunnen brengen. „Uit de antwoorden blijkt nog steeds een positieve bereidheid om te pra ten. Ondanks alle bezwaren heb ik uit geen enkele fraktie het onaan vaardbaar gehoord. Niemand wil voor zijn plezier de belasting verho gen en ook bij de confessionele par tijen wordt dat niet uit wellust ge daan", .aldus de informateur. De drie confessionele fractievoor zitters voerden maandagmiddag nog een gesprek met mr. Geertsema om te bezien welke mogelijkheden er nog bestonden om tot een vijfpartjj- en kabinet te komen. ROME, 7-6. Grote gebieden van Italië zijn maandag getroffen door zware hagel- en regenbuien, waar door grote delen van de oogst zijn beschadigd en in verscheidene steden een chaos werd veroorzaakt. Het ergste werd Livorno getroffen, waar de regen twaalf uuit lang neer stroomde en in enige beken het wa ter een meter hoog kwam te staan. Brandweerlieden brachten de inwo ners met bootjes in veiligheid. In het centrum van Rome werd het verkeer door het noodweer ont wricht. Bij Bari en Terni in het zuiden werden citrus- en olijfplanten door hagel ernstig beschadigd. SCHIPHOL, 7-6. De Italiaanse chartermaatschappij Touravia heeft b(j Fokker/VWF 2 F-28 Fellowship straal verkeersvliegtuigen en 1 F-27 Friendship schroefturbinevliegtuig besteld. Touravia zal de Fellowships, die 65 tot 68 zitplaatsen hebben, gebrui ken voor I,T.-chartervluchten. De Friendship gaat uitsluitend vracht vervoeren. De Deense maatschappij Maersk- Air heeft bij Fokker een nabestel ling geplaatst voor een F-27 Friend ship in de verlengde uitvoering, ter wijl voorts twee verlengde Friend ships werden verkocht aan de lucht macht van Urugay door de Ameri kaanse licentiehouder van Fokker Fairchild-Hiller. Het totaal aantal verkochte Fel lowships bedraagt nu 40, het aantal Friendships 573. Griekse gevangene ontsnapt van eiland ATHENE, 7-6. In Griekenland is een grootscheepse klopjacht gaande naar de 26-jarige Nicolas Zambelis die ontsnapt is uit een gevangenis op het eiland Aegina. De man zat een straf van 18 jaar uit wegens zijn aandeel in een complot-de regering van premier Papadopoelos omver le werpen, en een door communisten gedomineerde regering aan de macht te brengen. Zambelis ontsnapte zaterdag na dat hij de tralies van zijn cel had doorgezaagd. Zijn verdwijning werd pas zondag opgemerkt omdat hij een pop in zijn bed had achtergelaten. CALCUTTA. Een triest beeld: een patiëntje ligt op een kaal bed en krijgt via het been een zoutoplossing toegediend. De opname werd gemaakt in het Krishnagar ziekenhuis bij Calcutta, waar het personeel het werk nanwelijks aan kan door een enorme toeloop van cholera-patiënten. Een groot aantal vluchtelingen uit Oost-Pakistan is het slachtoffer geworden van de cholera- epidemie in hun kampen. t LONDEN. 7-6. Dc Russische ont- wapeningsdesktindige Semjon Tsa- rapkin heeft er bij Groot-Brittannië op aangedrongen de mogelijkheid van een spoedige conferentie over de Europese veiligheid te bezien. Dit weten welingelichte kringen uit Lon den tc melden. Tsarapkin verbleef maandag zo'n 45 minuten op het mi nisterie van buitenlandse zaken in de Britse hoofdstad waar hij een ge sprek had met dc onderminister Sir Denis Greenhill. Het ministerie wilde na afloop slechts vertellen dat de mo gelijkheid was bekeken van een ont moeting tussen Tsarapkin en minis ter van buitenlandse zaken Sir Alec Douglas. NIEUW DELHI, 7-6. De Indiase minister van volksgezondheid, Sjan- kar Diksjit, heeft maandag het par lement in Nieuw Delhi meegedeeld dat vóór vrijdag j.l. 4.738.054 Oostpa- kistaanse vluchtelingen India waren binnengekomen. Aangezien volgens officiële ramin gen dagelijks 100.000 'mensen de grens overschrijden, ligt het totale aantal vluchtelingen nu waarschijn lijk al rond de vijf miljoen. Schade (IV2 ton) door brandstichting DELFT, 7-6. De 24-jarige D. G. uit Delft heeft maandagavond tegenover de politie bekend 's morgens vroeg brand te hebben gesticht in enkele directieketen op een bouwterrein in Delft, waardoor een schade van bij na anderhalve ton ontstond. De Delf tenaar kon geen duidelijk motief ge ven voor zijn daad. Op het moment van de brandstichting was hij onder invloed van het middel mescaline". Tijdens de blussingswerkzaamhe- den werd G. aangehouden, die zich verdacht in de omgeving ophield. Zijn kleding rook naar benzine. Aan vankelijk ontkende hij hardnekkig iets met de brand te maken le heb ben. School-leerlingen „pikten" de Sojoez-11 KETTERING, 7-6. Leerlingen van een middelbare school in Kettering, in de Engelse Midlands, hebben kans gezien enige gebeurtenissen van het huidige Russische ruimte-experi ment te onderkennen, voordat de Russen deze bekend maakten. Onder leiding van hun leraren na tuurkunde en scheikunde pikten zij zondagochtend signalen van de So joez-11 op, ruim een uur voordat Moskou melding maakte van dc lan cering. Zondagnacht tegen half vier concludeerden de scholieren uit de gewijzigde signalen van de Sojoez, dat de Russen bezig waren hun ruimteschip te koppelen aan dc Sal- joet, die al sinds 19 april om de aar de draait. Minister Diksjit zei dat 2.000.000 vluchtelingen zijn ondergebracht in kampen in de staten West-Bengalen, Assam en Bihar, en dc'V-:NV;ieden in de openlucht. Diksjit deelde een en ander mee .tijdens een speciaal debat over de cholera-epidemie onder de vluchtelingen. Volgens de gegevens waarover de regering op 4 juni beschikte waren ongeveer 1.250 personen aan de ziek te gestorven en bevonden er zich 9.500 in ziekenhuizen. De autoriteiten in West-Bengalen zeiden echter zon dagavond, dat er alleen in het dis trict nadien al 3.000 doden waren gevallen. In totaal zouden al 8.000 cholerapatiënten zijn overleden. Kraak in gemeentehuis COEVORDEN, 7-6. In het week einde is, naar eerst maandagavond bekend is geworden, uit de kluis van het gemeentehuis in Coevorden on geveer 6.000 gulden gestolen. De die ven kraakten de kluis naar het oor deel van de politie deskundig met behulp van lasapparaten. Zij kenden het type brandkast, met name de pal len lamellen, want de brandkast kon niet worden geopend door alleen het slot uit te branden. In de kluis wordt steeds een bedrag van 5.000 tot 10.000 gulden achter gelaten. De politie is de daders nog niet op het spoor. Versnelde troepenterugtrekking door drugverslaving WASHINGTON, 7-6. De Ameri- kaanse regering gaat pogingen in het werk stellen om de tvoepenterug- trekking uit Vietnam te versnellen met het oog op de gi-ote omvang van de drugverslaving in het leger daar. Het congreslid Robert Steele zegt dit uit hoge regeringskringen te hebben vernomen. Volgens hem, zal getracht omhoog te brengen van 14.300 naar worden het tempo van terugtrekking 20.000 man per maand. Tegen juli volgend jaar zouden er dan nog slechts 40.000 tot 50.000 Amerikaan se militairen in Vietnam zijn. Noodtoestand in India

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1