Zierikzees burgemeester Th. H. de Meester sprak over 'gemeenschappelijke interesse' Wachtmeester bekend moord op meisje Toch uitbreiding ambtenarenkorps - Nog geen subsidie Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 juni 1971 Nr. 208Ü7 Hatfield-bezoek afgesloten Russen lanceren bemand ruimtevaartuig MOSKOU, 6-6. De Sowjet-Unie heeft zondagmorgen het ruimteschip Sojoez-11 met drie man aan boord in een baan om de aarde gebracht, zo meldt het persbureau Tass. Het doel van de vlucht is een nieuwe koppeling met het nog steeds om de aarde cirkelende ruimtestation Sal- joet. De gezagvoerder van de Sojoez-11 is Georgi Bobrovolsky. Volgens het Russische persbureau Tass is het doel van de lancering, de voortzetting van een uitvoerige we tenschappelijke en technische studie in een gezamenlijke vlucht met het ruimtestation Saljoet. Met de bemanning van de Sojoez- houden per radio en televisie. 11 wordt voortdurend contact onder- Tass meldt nog, dat de ruimtevaar ders het goed maken, dat de appara tuur aan boord normaal functioneert en dat de omstandigheden in het ver blijf van de bemanning op peil ge houden worden. (Van onze redakteur) HATFIELD, 3-6. Gevat in een typisch, traditioneel, protocolair kader werd het bezoek van de Zierikzeese gemeenteraad aan de ,,twin"-stad Hatfield, afgeslo ten niet een officieel diner, aangeboden door de „Hat field Rural District Council", in het ter plekke voor ifficialiteiten niet onvermaarde gebouw „Cramborne Rooms". Menselijk specimen van het Engels traditionalisme, dat zich tot in onze tijd bljjkt te handhaven, bleek de „toastmaster" te z\jn, een in rode frak gekleed heer, die met proportioneel ongebruikelijk stemverheffing de namen van de binnenkomende gasten door de zaal liet schallen, die daarop werden voorgesteld aan de burgemeester van beide steden en hun dames. Later ontpopte de man zich als zanger by de Rikki Morley-band, die de dans muziek verzorgde en juwelen van klassieke ritmen op de gladgepoljjste par ketvloer legde. voor bestuur en inwoners van Zie- rikzee en hief het glas te hunner ere. brachte wensen zijn respect uitend voor de wijze waarop gemeentese cretaris mr. Leslie Asquith de orga nisatie van het bezoek had uitge voerd. Het was hem tijdens de raads vergadering opgevallen, dat er rond het Zierikzeese bezoek, geen tegen stellingen waren. „De gehele raad van Hatfield was één". Jongere generatie Bij de verdere ontwikkeling van de verhouding van de beide steden zullen wij vooral de jongere genera tie in gedachten moeten houden, zo vervolgde hij. Dieper overigens nog greep het pa troon van Engelse „customs" (ge woonten in, want - om een voorbeeld te noemen - wie toegedronken wordt blijft zitten en brengt niet onmidde- lijk een tegentoast uit. Dank zij een zo-hoort-het-hier-lesje van tevoren werden de Zierikzeese gasten keurig door dit mijnenveldje van eventuele vergissingen ge-coacht. Tegen het einde van de maaltijd, waaraan meer dan honderd gasten aanzaten, bracht Hatfields nieuwe burgemeester (chairman) I. Thomas een toast uit op koningin Elisabeth van Groot Brittannië en koningin Juliana. Wensen voor Zierikzee Hatfields burgemeester 1. Thomas aan het woord. De heer De Meester wilde niet op nieuw de „common market" gemeen- schappelijke markt) noemen, maar - met het oog op de banden tussen beide steden - thans liever spreken over een „common interest" (een ge meenschappelijke interesse). De „toastmaster" - om hem nog eens te noemen - kreeg nog een prachtkans bij het aankondigen van generaal majoor Sir George Burns, Lord Lieutenant (luitenant) van het district Hertfordshire, een man die al ver afstaat van de laatste door hem gesnoven kruitdamp, maar be giftigd met een groot aantal onder scheidingen, die „onze toastmaster" het etende gezelschap luide mede deelde; een onvoorstelbaar anachro nisme, dat men echter zal moeten pikken om iets van Engeland te kun nen begrijpen. Op dezelfde welsprekende manier als tijdens de bijzondere raadsver gadering, eerder in de week, kweet burgemeester De Meester zich van zijn taak met een toespraak, waarin hij - namens de Zierikzeese raad - dankte voor door Sir Burns uitge- Sir Burns bracht de beste wensen uit Burgemeester De Meester overhan digde op een bijzondere raadsverga dering - eerder in de week - aan Hatfiels gemeentesecretaris mr. Les lie Asquith de zilveren ere-medaiUe van Zierikzee. Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Brok Engelse humor uit de mond van mr. Thome. Uitvoerig werd de toespraak be antwoord door burgemeester I. Tho mas, die een dronk op de gasten uit bracht, waaróp werd ge-antwoord door de direkteur van de Hawker Siddeley Aviation Limited - de grote vliegtuigfabriek in Hatfield, die o.m. de „Trident" bouwt. Deze Engelsman slaagde er in - springend van de ene woordspeling op de ander en van de ene grap op de ander - de tafels een kwartier lang op een soort Wim Kan- se manier te vermaken, zonder ove rigens een spier van zijn gezicht te vertrekken. De grond was toen voldoende ge ploegd voor nog enkele genoeglijke uren. Het was beter in Engeland dan tijdens de „Blitz" van Londen; beter stellig ook dan onder de Bengaalse vluchtelingen in India, maar recapi tulerend stuit men op dergelijke on gehoorde tegenstellingen in ruimte en tijd, die men niet kan doorgron den, maar als verslaggever slechts kan denken en neerschrijven. Terugreis SOESTERBERG, 5-6, De 47-jarige wachtmeester eerste klas uit de Prins Bei nhardkazerne te Amers foort heeft zaterdag bekend het veertienjarige Amersfoortse meisje Gerrie van de Biezen om het leven te hebben gebracht. dagavond op zijn kamer in de kazer ne van het leven hebben beroofd, zo werd door een woordvoerder van de marechausseebrigade te Amers foort bekend gemaakt. Na ëen voorspoedige reis via Do- ver-Ostende arriveerde de Zierikzee se deputatie vrijdagavond weer te Zierikzee. Sommige deelnemers en deelneem sters evenwel aanzienlijk bleker dan normaal, want een flinke bries over Het Kanaal eiste een ongenadige tol. Weer zorgde mede voor succes Bejaarden van Elleineet maakten heel bijzondere trip (Van een bijzondere medewerker). ELLEMEET, 4-6. Alles werkte er j.I. vrijdag toe mee de jaarlijkse reis van de bejaarden van Ellemeet vol ledig te doen slagen. Stralend weer, een comfortabele bus met een chauf feur, die niet alleen de kunst van het chauffeuren volledig beheerste, maar zich ook ontpopte als een uitstekend reisgids, een zorgvuldig en met smaak opgezette reisroute: beter kon het niet. Om 8 uur begonnen, voerde de tocht eerst over Zijpe naar Breda; bij het mooie natuurbad Suroe in het. Mastbos werd gestopt voor een wel kom kopje koffie. Door Brabant ging het verder naar Eindhoven, waar het beroemde Evoluon het doel was. Wie er de tijd voor heeft kan daar ge makkelijk enkele dagen doorbrengen zonder uitgekeken te raken, op wat er is tentoongesteld op het gebied van techniek en samenleving. De El- lemeetse bejaarden konden er echter niet meer dan een boeiend uurtje aan besteden. Afwisseling Het bejaardencomité had blijk baar bij het opzetten van de tocht als uitgangspunt gekozen, dat afwisse ling de aandacht gespannen houdt. Dan had het eer van zijn werk, want de middag bood ruimschoots gele genheid van de Brabantse natuur te genieten en te ontdekken hoeveel prachtige landelijke wegen er nog zijn, als men even de autoweg de au toweg laat. De Branbantse koffie maaltijd werd gebruikt in het mooie vennengebied van Oisterwijk en ver volgens ging het aan op de „Beekse Bergen", waar na het technische en het landelijke het „wilde" Brabant aan bod kwam. De vele leeuwen en de jachtlui paarden, de talrijke apen, die zich vrij kunnen bewegen in het wild park, trokken begrijpelijkerwijs aller aandacht. Het was wél warm. Alles moest er dicht, en dat bleek geen overbodige maatregel, want een aan tal apen klauterde op motorkap en dak. stelde weg over de Volkerakdam leidde de tocht naar de laatste stop plaats, het wegrestaurant „Greve- lingen". Een voortreffelijk diner in een genoeglijke sfeer sloot de pret tige dag af. De dankwoorden van een van de leden van de bejaardensocië teit aan allen, die de reis hadden ge organiseerd, waren naar het hart van alle deelnemers gesproken. Nog net bij daglicht werd Elle meet bereikt na ruim dertien ple zierige en afwisselende uren, waar op de bejaarden, die aan de tocht deelnamen, met groot genoegen zul len terugzien. DEN HAAG, 5-6. Van 7 tot en met 16 juni zal een Nederlandse eco nomische missie in de Sowjet-Unie verblijven. Deze missie wordt geor ganiseerd door de Centrale Kamer van Handelsbevordering in samen werking met het Nederland-U.S.S.R. instituut en heeft een grote belang stelling gekregen van de zijde van 't Nederlandse bedrijfsleven: ruim zes tig vertegenwoordigers uit vrijwel allé bedrijfstakken zullen aan de missie deelnemen. Van 7 tot en met 9 juni zal de missie onder leiding staan van de staatssecretaris van economische zaken, drs. L. J. M. van Son, waarna de voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsbevor- derinng, de heer Sidney J. van den Bergh, het voorzitterschap van de missie zal overnemen. CAPE MAY. Bij een vliegwedstrijd in New Yersay zijn zaterdag vier vliegtuigen neergestort. De vier pilo ten kwamen om het leven. Buitengewone zomerdiensten in Herv. kerk Renesse RENESSE, 7-6. Evenals vorig jaar zullen tijdens het zomerseizoen in de Ned. Hervormde Kerk te Renesse weer een serie buitengewone dien sten gehouden worden. Men begint hiermee op woensdag 30 juni. Er wordt dan een specifieke zang avond gehouden, waarbij de combo „Ichthus" uit Goes haar medewer king zal verlenen. Ook zullen op*deze avond het Renesses kinderkoor en een Renessese blokfluitgroep, beide onder leiding van de heer J. H. Blom te beluisteren zijn. Woensdag 7 juli zullen de gezamenlijke koren van Schouwen-Duiveland o.l.v. de heer C. Groenleer een avond verzorgen, 14 juli komt de bekende organist van de Doelen weer naar Renesse. Hij zal improviseren op door de aan wezigen op te geven melodieën. Don derdag 22 juli volgt dan een jonge renavond, waarbij de combo „Nova Melodica" uit Kapelle-Biezelinge het muzikale gedeelte voor een groot deel voor haar rekening zal nemen. Het Middelburgs Kamerkoor o.l.v. de heer Leynse treedt op 28 juli in de kerk op. De serie buitengewone dien sten wordt afgesloten met een inter nationale zangdienst, waarbij een kinderkoor uit het Duitse Wupper- tal en de groep „The Spirit of Beth Cherem" uit Vlissingen hun mede werking zullen verlenen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VELDHOVEN. Tijdens afwezigheid van de eigenaar is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in het modehuis van de heer J. Hoes uit Veldhoven. De inbrekers namen confectie mee ter waarde van onge veer 50.000 gulden. WINSCHOTEN. Het comité Nood klok Oost-Groningen heeft in een brief aan de gemeentebesturen van de zeventien samenwerkende Oost- Groninger gemeenten erop aange drongen dat aan de bevolking wordt bekendgemaakt welke werkzaamhe den er in de afgelopen zes maanden in het belang van dit deel van de provincie zijn verricht. AMSTERDAM. Op de aandeelhou dersvergadering van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven N.V. (V.N.U.), heeft de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van journa listen, de heer J. J. van Raalte, ge pleit voor een uitstel betreffende de beslissing van de raad van bestuur van de V.N.U. over het al dan niet stopzetten van de uitgave van het dagblad „De Tijd". RAVENSTEINHet café van de heer A. van de Poel te Ravenstein (N. B.) is door onbekende oorzaak totaal uitgebrand. De totale schade - ook de gehele inboedel ging ver loren - wordt op rond honderddui zend gulden geschat. NIEUW-BUINEN. De N.V. Heren confectiefabriek A. J. de Levita en Co zal heden (maandag) de produk- tie in Nieuw-Buinen (Dr.) - 190 werknemers - beëindigen. Alle per soneelsleden - 120 vrouwen en 70 mannen - is per die datum ontslag aangezegd. DELFT. De 53 leraren van de ste delijke scholengemeenschap „Hugo Grotius" in Delft hebben de minister van justitie een brief gezonden, waarin zij hun ongerustheid uitspre ken over het door de krijgsraad ge velde vonnis tegen de dienstplichtige soldaat Rinus Wehrmann, die wei gerde zijn haar te laten knippen. DEN HAAG. Het Haagse Ge rechtshof heeft acht leden van de „Holy Family" te Leiden veroor deeld, ieder tot vijftig gulden boete, wegens overtreding van de opium wet. OOST-STELLINGWERF. De ze venjarige Hendrik Klaas Ploegstra geluk zondag zodanig gewond, dat hij uit Haulerwijk is bij een verkeerson- bij aankomst in een Gronings zieken huis overleed. Gemeenteraad Bruinisse elk geval dit rapport afwachten". Burgefneester Hokken zette uiteen, dat dit uitstel misschien zou leiden, tot het achter het net vissen. „We kunnen iemand krijgen, die ook wel oren heeft om naar Bruinisse te ko men, alleen is nodig een wijziging van de verordening die de perso neelsbezetting regelt". Mevrouw Van Leeuwen-Sieling en de heer H. Groeneveld deelden de bezwaren van de heer Van de Velde. In beslo ten zitting werd toen de zaak door gesproken. Bij heropening bleek de raad in meerderheid bereid te zijn, b. en w. in hun voorstel te volgen. Een volgend punt was de subsidië ring van regionale voorzieningen als het jeugdwerk op Schouwen-Duive land, de schouwburg te Zierikzee en de sporthal-zwembadcombinatie. B. en w. zegden alleen hun mede werking toe, om een subsidie be schikbaar te stellen voor het jeugd werk (f 1,50 voor het regionale en f 1 voor het plaatselijke jeugdwerk per inwoner. De voorzitter zei niet afwijzend te staan tegen de subsidiëring van de schouwburg en de sporthalzwembad- combinatie, maar Bruinisse heeft daar eenvoudig geen geld voor, om dat alles zoals eerder gezegd moest worden ten koste gelegd aan de Bij stand-gevallen in het bejaardente huis. De heer Groeneveld is teleurge steld over de houding van b. en w. Hij venvees naar de nota's van Brouwershaven en Westerschouwen waarin gezegd wordt, dat we veel samen doen als gemeenten. Waarom zullen we dan nu niet samen doen. Alle andere gemeenten doen wel mee Er zijn op Bruinisse enkele tientallen ZVU leden; de 50 schoolkinderen die in Zierikzee een onderwijsinrichting bezoeken zullen straks ook van het zwembad gebruik maken. Mevrouw A. J. van. Leeuwen-Sie ling vond ook wel dat Bruinisse zich in een akelig hoekje werkt als de gemeente niet mee doet aan de subsi diëring- De voorzitter zette nogeens uiteen dat alleen geldgebrek is, dat het standpunt van b. en w. in deze be paalt. Hij nodigde de heer Groene veld uit de middelen aan te geven waaruit de bedoelde subsidies kun nen worden gefinancierd, Zierikzee krijgt dan prompt zijn subsidie. Maai de heer Groeneveld zei dat hij niet wist, waar het geld vandaan moet komen, maar dat hij toch voorstan der blijft royaal mee te doen. Andere bezwaren Wethouder Jumelet zei ook nog wel andere bezwaren te hebben. In de eerste plaats de financiële, er is geen geld. was er geld, dan zou men zich nog kunnen agvragen, of voor enkele bezoekers uit Bruinisse, (meer zijn er niet) f 2500,moet worden neergeteld. Er zijn ook nog princi piële bedenkingen. Er is gezegd dat de gemeenten geen inspraak hebben in wat door de toneelgezelschappen wordt gebracht. Welke stukken zal oen gezelschap als „Globe", voor het voetlicht brengen. Er gebeurt op dit gebied de laatste jaren nogal wat. Er is zeer veel, waar men als christen niet achter kan staan. „Laten we daarom voorzichtig zijn en geen din gen gaan steunen, waarover we ons zullen moeten schamen". Met 3-3 staakten de stemmen, zo dat het voorstel van b. en w. om al leen het jeugdwerk te steunen en niet de andere objecten werd aange houden. De burgemeester tijdens zijn toespraak aan het diner. Achter hem „toast master" mr. H. Owens. Zaterdag tegen de avond werd op het militaire oefenterrein „De Vlas akkers" het stoffelijk overschot van het meisje, dat al enkele dagen ver mist werd, gevonden. Na de vondst werd de wachtmees ter aangehouden. Tijdens het verhoor dat volgde legde hij een bekentenis af. B. zou het meisje, dat geestelijk niet helemaal volwaardig is, donder- Nederlandse economische missie naar de U.S.S.R. DEN HAAG. Vijftien personen be nutten vrijdag het lunchuur, om voor de Israëlische ambassade op het Buitenhof in Den Haag te demon streren tegen de onderdrukking van Palestijnen in Gaza en voor solida riteit met het volk van Gaza. AMSTERDAM. Uit het water van de Oudezijds Achterburgwal in Am sterdam is het lijk opgehaald van de 26-jarige Curacjao-ënaar C. A. Do- metilia. Hij moet een week geleden zijn verdronken. De politie heeft niet kunnen achterhalen waar de man heeft gewoond. Hij was niet als ver mist opgegeven. De laatste maanden kwamen onder dit personeel enkele ziekte gevallen voor, waardoor nog meer achterstand in het werk ontstond, dan er reeds al was. Vorig jaar werd een aan vraag aan Ged. Staten om een amb tenaar te mogen aanstellen „uit de kapitaaldienst" afgewezen. Door het gebrek aan liquide mid delen, werd een post voor het aan stellen van een nieuwe ambtenaar door de raad geschrapt, omdat men alles nodig had voor financiering van de Bijstandwetgevallen in het bejaardenhuis en tenslotte werd en kele maanden geleden besloten, dooi de Ver. van Nederlandse Gemeenten een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheid van een meer ratio nele wijze van werken ter gemeente secretarie. Hel rapport. Naar het te verwachten rapport hierover, verwees het raadslid de heer M. J. van dc Velde, toen b. cn w. vroegen een nieuwe ambtenaar te mogen aanstellen, om de ontstane achterstand te kunnen wegwerken. Laten we eerst de conclusies van dat rapport afwachten meende de heer Van de Velde. Blijkt daaruit dat twee ambtenaren meer nodig zijn, dan zal ik daar voor stemmen aldus de heer Van de Velde, „maar ik wil in BRUINISSE, 4-6. De raadsagenda van vrijdag 4 juni j.I. bevatte een tweetal punten, waarin het college van b. en w., tegenover een deel van de gemeenteraad kwam te staan, te weten het verzoek van b. en w. tot wijziging van de desbetreffende ver ordening waardoor het mogelijk zou worden een wijziging te brengen in het ambtenarenkorps van de ge meentesecretarie. Over Willemstad en de sinds kort ook voor zwaarder vervoer openge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3