DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tweeduizend doden door cholera jongetje in doos door auto overreden Informateur legt laatste hand aan memorandum voor de „vijf" Prinses Beatrix en prins Claus naar feest van Amager-boeren Aanslag met springstof bij opening NAVO-conferentie Lissabon Rijkspolitie in lichtgevende witte vesten Ajax in Amsterdam door honderdduizenden verwelkomd Wrede moord op Fries emigrantenpaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 juni 1971 127ste jaargang Nr. 20800 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; Succesje(max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer Concert fanfare Harmoniete Zierikzee Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Vliegtuig neergestort boven Spanje MADRID, 3-6. Een Amerikaans militair vliegtuig is donderdag bij Guadalajara, 80 km ten noordwesten van Madrid, neergestort en in brand gevlogen. Alle vijf bemanningsleden kwamen om het leven, het vliegtuig was gestationeerd op de luchthaven Torrejon, die door de Amerikaanse luchtmacht wordt gebruikt. KRISJiyAGAR, 3-6. De cholera- epidemie onder de Oostpakistaanse vluchtelingen in het district Nadia van de Indiase staat West-Bengalen heeft tot dusver aan meer dan 2000 mensen het leven gekost. Dit heeft een plaatselijke bestuursambtenaar donderdag meegedeeld. Volgens hem bevinden zich in het district al 600.000 vluchtelingen. Hoewel er geen plaats meer was, verwachtte hij de komende dagen nog 200.000 uitge wekenen. Advertentie ililllliiiiiilililllimiiillllliiiililllliillllliJL j=[ Voor artistieke E bruidsreportages 1 JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 S E Zierikzee. Tel. 01110 2691 11 i 11111111111111111111111II11111111111111111111111 PAPENDRECHT, 3-6. Het zeven jarig jongetje J. M. Hcijdt uit Papcn- d recht is donderdagmiddag om streeks kwart voor zes op de S. Loh- manlaan in zijn woonplaats door een vrachtwagen overreden nadat hü in een van de lege dozen, die op straal lagen, was gekropen. De bestuurder van de vrachtwagen had geen enkel vermoeden dat zich in de doos een kind zou bevinden. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij dacht dat de doos door de wind was opgebold. Het jongetje was op slag dood. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 juni 0.18 v.m. 12.52 n.m. 6 juni 1.10 v.m. 13.39 n.m. 7 juni 1.57 v.m. 14.22 n.m. Springtij: 11 juni. HET WEEROVERZICHT DE BtLT. 4-6. Hel K.N.NI.I. deelt mede: Een hogedrukgebied tussen IJsland en Noorwegen blijft hei weer in ons land beïnvloeden. Het zorgl ervoor, dat ook zaterdag de regenkansen maar klein zijn. Om dit hogedrukgebied heen is geleidelijk minder warme lucht naar ons land gestroomd. De temperaturen die vrij dag op de meeste plaatsen al een paar graden minder hoog zijn dan donderdag, zullen zaterdag opnieuw wat lager worden. Wel wordt daarbij in het algemeen zonnig weer ver wacht. Tn de rest van Europa is het. afgezien van enkele lokale onweers buien. vrij zonnig mei maxima rond 25 graden. Alleen op de Britse eilan den en aan de kusten van Frankrijk is het wat koeler. AMSTERDAM. 3-6. Prinses Bea trix en prins Claus zullen op 10 sep tember een bezoek brengen aan het ten zuiden van Kopenhagen gelegen Deense schier-eiland Amagar, zo meldt het Deens verkeersbureau in Amsterdam. Het ligt in de bedoeling, dat zc een deel van de feestelijkhe den zullen bijwonen ter gelegenheid van het feit, dat zich hier precies 450 jaar geleden op verzoek van koning Christian II tweehonderd waterland- se (Nederlandse) boeren vestigden om de Deense land- en tuinbouw nieuw leven in te blazen. Koning Frederik en koningin Ingrid van De nemarken zullen het kroonprinselijk paar vergezellen. Op het programma van het Deens- Nederlandse koninklijke bezoek aan de afstammelingen van de Neder landse boeren staan onder meer be zoeken aan de kerk en het Amager museum. (Opening van een expositie zeventiende eeuwse Nederlandse kunst door Prinses Beatrix) en een demonstratie ton-slaan, een popu lair volksvermaak op Amager. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een goede kok weet ook f restanten te verwerken DEN HAAG, 3-6. Informateur prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp, heeft don derdag de laatste hand gelegd aan het ontwerp memorandum voor de fractieleiders van de drie confessio nele partijen, V.V.D. en D.S. '70. Don derdagavond en vrijdagmorgen zou prof. Stcenkamp het nog eens rustig op zich laten inwerken, waarna het - eventueel nog wat bijgeschaafd - in de loop van vrijdag (vanaag) de deur uit gaat. Gevraagd of tijdens het jongste overleg in de „vijf" was gebleken dat dc fractievoorzitter van D.S. '70, dr. W. Drees jr., bereid is verhoging van de belastingdruk boven de reële pro gressie te aanvaarden, zei mr. Geert- sema dat hij die indruk niet heeft gekregen. „Maar het valt niet ge makkelijk een bepaalde indruk van de heer Drees te krijgen. Daar ken ik hem te kort voor. Dat ligt nu een maal anders met mensen die al jaren op het politieke toneel opereren. Van hen weet je wel ongeveer welke kant ze op willen". Mr. Geertsema sprak de hoop uit dat er een kabinet van de „vijf" uit de bus zal komen, omdat het op dit ogenblik de enige combinatie is waar van een krachtig beleid valt te ver wachten. Naar de woordvoerder van de in formateur meedeelde, bestaat de nota niet uit een aantal losse notities, maar is het een gedegen werkstuk. Niet al leen de geschilpunten tussen de mo gelijke regeringspartners zijn er in opgenomen, maar ook alle terreinen waarover men het eens is. Ten aanzien van de geschilpunten heeft prof. Steenkamp eigen voor stellen in de nota neergelegd, zonder dat overigens sprake is van een dik- taat. Intussen was donderdag de enige activiteit op het Binnenhof de ach terstallige fractiebijeenkomst van de V.V.D., tijdens welke fractievoorzit ter mr. W. Geertsema verslag deed van het overleg in de „vijf". Alle an dere fracties waren eerder deze week bijeengeweest. DRIEBERGEN, 3-6. Rijkspolitie mannen, die 's nachts of bij slecht zicht overdag op wegen hun werk doen, zijn sinds 1 juni verplicht daarbij een speciaal wit vest te dra gen, met op de voor- en achterzijde drie V-vormige lichtgevende strepen. De leiding van de rijkspolitie is tot' deze maatregel overgegaan, omdat gebleken is dat het werken op we gen voor dè politiemannen in hun donkerblauwe uniformen 's nachts levensgevaarlijk is en ook omdat de weggebruikers betei*e kansen te ge ven de politiemannen tijdiger te zien. De rijkspolitie was al tot aanschaf van vierduizend van deze verkeers- vesten overgegaan, maar het was niet verplicht deze ook te dragen. Weinig rijkspolitiemannen maakten tot nu toe van de vesten gebruik. Gezien de goede herkenbaarheid van bijvoorbeeld kantonniers in hun oranje vesten, is de rijkspolitie er toe overgegaan het dragen van de reeds aanwezige vesten onder be paalde weersomstandigheden dwin gend voor te schrijven. De liberale fractieleider zei na af loop van de fractiebijeenkomst dat de financieel-economische problema tiek niet met de fractie was doorge nomen. Dat gebeurt zaterdagmiddag, als de V.V.D.-fractie - evenals de overige vier fracties - zich over het stuk van de informateur zal buigen. Feestvreugde op de Dam DEN HAAG. - Dit is een luchtop name van de camping Ockenburg, gezien rond de Pinksterdagen: goed bezet, maar niet afgeladen. En dat is toch juist wat de kampeerder die van gezelligheid houd, het liefste wil Verwachting tot zaterdagavond: Droog Droog weer met wolkenvelden, maar vooral in het binnenland ook flinke zonnige perioden: minimumtempera turen ongeveer 11 graden? maxima morgen van 16 graden in het noord westen tot rond 22 in het zuidoosten van het land; matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen noord en noordoost. Voor zondag: Aantal uren zon: 8 of meer. Min.-temperalui'en: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 juni. Zon op 4.23. onder 20.54. Maan op 17.33. onder 2.03. 6 juni. Zon op 4.23. onder 20.55. Maan op 18.49, onder 2.20. 7 juni. Zon op 4.22. onder 20.56. Maan op 20.04. onder 2.42. Volle maan: 9 juni (1.04). de nationale vergadering geopend door de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken. Aldo Moro. Brosio verklaarde dat vergeleken met 1952, toen de Navo voor de eer ste maal in de Portugese hoofdstad bijeenkwam en de huidige structuur werd bepaald, de internationale si tuatie zich aanzienlijk heeft gewij zigd. Toentertijd stonden militaire aspecten op de voorgrond, thans wekken veiligheidsprobelemen min der zorg. Sprekend over de betrekkingen tussen oost cn west verklaarde Moro dat het westelijk bondgenootschap bereid is besprekingen te beginnen over politieke problemen wanneer dc tijd daarvoor rijp is. ..Er z(jn ech ter gebieden waarop wij reeds thans ccn vreedzame wedloop kunnen aan gaan. een vruchtbare uitwisseling van ideeën cn ervaringen". Dc Portugeese premier. Marcello, merkte daarentegen op dat „zelfs grote westelijke mogendheden van mening zijn dat er. buiten het kader van vreedzame coëxistentie om. mo gelijkheden bestaan voor nuttige contacten, voor de ontwikkeling waarvan defensieve voorzorgmaat regelen een hindernis kunnen vor men". De dreiging die leidde lot de op richting van de Navo is echler nog niet verdwenen, aldus Caetano: de dreiging te land bestaat nog steeds, de Sowjetvloot wordt voortdurend sterker. Agitatie op bepaalde terrei nen en verrassende „coups de main", gecombineerd met een geraffineerde propaganda, beoogt bet staatsbestel te ondermijnen en de defensie te ver zwakken. Daarom kan nooit te veel natlrnk Morden gelegd op dc noodzaak, een doeltreffend veiligheidssysteem te handhaven als voorwaarde voor een dialoog tussen dc Navo en het com munistische blok. aldus de Portugese premier. AMSTERDAM, 3-6. Honderddui zenden mensen hebben donderdag op overweldigende wijze in Amsterdam hun Ajax verwelkomd. Direct na het begin van de zegetocht der Europese kampioenen stroomden de duizenden by de poort van het Ajax-stadion sa men tot een kluwen, die ternauwer nood ontward kon worden door de politie. In zes open luxe-wagens, met in de eerste de grote fel begeerde Europa-cup, omhooggestoken door aanvoerder Vasovic, trainer Michels en Sjaak Swart. Honderden bloemen werden naar de spelers geworpen. Donderdagavond tijdens de ont vangst door het gemeentebestuur op het Amsterdamse stadhuis, is Ajax onderscheiden met de gouden me daille van de stad Amsterdam. „Het is de hoogste onderscheiding die de stad te bieden heeft", aldus burge meester Samkalden. De vereniging bezit reeds de zilveren medaille. De spelers, trainers, masseur, beide me disch adviseurs en de administrateur ontvingen uit handen van de burge meester een zilveren gedenkpenning, die in opdracht van het gemeentebe stuur, speciaal ter herinnering aan de voor Ajax zo succesvolle finale om de Europa-cup, was geslagen. De 60 mm grote penning geeft aan de voorzijde het beeld van de mytholo- gische figuur Ajax met de beker in de hand, waarbij Pallas Athene toe kijkt. Het randschrift luidt: „Lon den, 2 juni 1971, Ajax verslaat Pana- thinaikos en wint Europa-cup". Op de Dam Onder de klanken van Oscar Har- ris and the Twinkle Stars verza melden zich donderdagavond op de Dam en de daarop uitkomende stra ten vele tienduizenden mensen om het Europa-cupfeest te vieren. Breed glimlachende politiemannen met ro zetten op hun borst kuierden in hemdsmouwen rustig door de vro lijke menigte. Op een gegeven ogen blik werden drie wetsdienaars door het uitgelaten publiek bij het Natio nale Monument op de' schouders genomen en na een kort rondedansje weer neergezet. Achter het konink lijk paleis op de Dam waren, even als woensdagavond, lange rijen cla xonnerende auto's, met vlaggen en ratels lopende supporters en hier en daar snurkende Ajax-supporters, die iets te diep in het glaasje hadden ge keken. LEEUWARDEN. 3-6. In West Orange in de Amerikaanse staat New Jersey is, naar eerst nu blijkt, woensdagmorgen een Fries emigran tenpaar op afschuwelijke wijze om het leven gebracht. De man, de der tig jaar oude Piet Dijkstra afkom stig uit Leeuwarden, werd in zijn auto gevonden, het hoofd doorboord met veertig kogels. Het lichaam van zijn vrouw, een Poolse, lag, eveneens met kogels doorzeefd, naast de auto. De moord werd 's morgens vroeg ontdekt, toen een zwager van de heer Dijkstra hem wilde ophalen voor het werk. Omtrent het motief tast men nog in het duister. Men denkt echter aan de mogelijkheid, dat de moord is ge pleegd uit jaloezie. De heer Dijkstra boekte namelijk nogal veel succes sen bij een motorclub en men neemt aan, dat zijn directe rivalen dit niet hebben kunnen verkroppen. Het echtpaar had vier kleine kinderen. Piet Dijkstra emigreerde in 1955 met zijn ouders vanuit Leeuwarden naar Amerika. LISSABON. 3-6. Ruim acht uur voor de opening van dc voorjaarszit ting van dc NAVO Ministerraad, donderdagochtend in Lissabon, heb ben onbekenden met springstof een aanslag gepleegd op ccn tclccomniu- nicaticcentrum in het centrum van Lissabon. MOSKOU. - De orthodoxe patriarch Pimen is donderdagochtend in Mos kon plechtig gc'introniseerd ah patriarch van Moskou en alle Russen. Pimejl irns woensdag gekozen als opvolger van dc in a/tril 1970 overleden patriarch Ale vei, na een concilie van vier dagen dat in het L inoster van Zugorsl: bij Moskou was gehouden. De ontploffing, die omstreeks half twee in de ochtend plaats had. ver nielde een kabel met telexvcrbindin- gen naar het buitenland. Na enkele uren was de schade hersteld, en wa ren verbindingen tussen het pers centrum in hel Paalacio de Ajudo. in een buitenwijk van Lissabon, waai de conferentie wordt gehouden, en het buitenland, weer mogelijk. De zitting, die twee dagen zal du ren en gedurende welke minister Luns vrijwel zeker als opvolger van de Italiaan Manlio Brosio zal wor den benoemd tot secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Verdrags- organisatic, werd donderdagochtend tijdens een plechtige bijeenkomst in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1