Kaasje laat maar schuiven MIJN VROUW, MIJN SUPERIEUR Het grote miljoenen-rioleringsplan voor Schouwse Westhoek Veel schade door noodweer in België In behandeling op dinsdag 8 juni YVESTEllSCf JOUWEN, 29-5. Het duurste besluit dut de gemeente raad van W'esterschouwen samenge vat in een voorstel, gaat nemen op dinsdag 8 juni a.s. is zo belangrijk dat het college - gelijk gemeld - besloten heeft om deze vergadering in"het Dorpshuis te Renesse te hou den. De ongetwijfeld grote toeloop kan hitr rustig verwerkt worden. Het publiek kan getuige zijn van toelichting en debatten over het gro te recieatie-rioleringsplan dat rond de f 15.000.000,- gaat kosten. Dit be- diag wordt aan de r^ad ter goedkeu ring gevraagd. In het uitgebreid begeleidend schrijven '/-egt het college dat naast de dan ontstane mogelijkheid om een groot aantal recreatiegebieden van hun afvalwater af te helpen, ook de ontwikkeling van nieuwe gebieden in de gemeente, zowel voor recreatie als voor woningbouw, vlotter kan gaan. Via een zuiveringsinstallatie wordt het water geloosd in de Gos- terschelde, doch het RIZA heeft ge- eist dat na de afsluiting van de Oos- terschelde nadere eisen zullen wor den gesteld aan de kwaliteit van dit water. Het plan vroeg veel voorbereidend werk, Er kwamen grote bezwaren tegen de heffing ineens voor de re- ereatiebedrijven tot een bedrag van f 3750,- per hectare en in overleg met de Vereniging Rekron kon men wel achter een heffing van jaarlijk se rioolrechten staan. Opnieuw do ken er toen moeilijkheden op in de vorm van de open brief van de toen malige Wethouder v. d. Klooster, waarin hij bezwaren had tegen het plan en n-eende dat het veel goed koper kon. Doch in de vergadering van 6 april 1970 werd met 8-3 stem men besloten om het plan goed te keuren. Opnieuw doken er problemen op. De werkgroep Milieubeheer afd. Waterverontreiniging van de univer siteit in Leiden kwam met een be zwaarschrift doch dit adres werd op adv ies van verschillende deskundige instanties afgewezen. Momenteel is het affluent nog niet geschikt te ma ken voor de be vloeiing van de dui nen, zonder hoge kosten. De werkgroep kwam na uitvoeri ge besprekingen met het college tot de conclusie toch de raad te moeten adviseren het pLn te steunen, doch tevens een onderzoek in te laten stellen naar de kosten van bevloei- ing dei- duinen. Een onderzoek waarmede de Wa termaatschappij Zeeland ininiddels bezig is. D: financiering Cp basis van prijspeil november 1970, incl. 14 pet. BTW zijn de in vesteringen van riool en zuiverings- Glaasje op, laat je rijen. Maar een enkel glaasje met een enkel kaasje: dat scheelt wel. Want kaas uit 't vuistje remt de invloed van alcohol. Dus als u plezier wilt maken en helder wilt blijven - neem dan wat hartige blokjes. Maar laat u toch maar rijen, zeker, is zeker, nietwaar? BRUSSEL, 29-5. In de streek ten westen van Brussel tussen Aalst en Brussel, is zeer veel schade aange richt als gevolg van een hevig on weer en zware regen- en hagelbuien. Bij het plaatsje Ternat werd grote schade toegebracht aan de te velde staande gewassen. Het snel vallende hemelwater zette in korte tijd bijna het gehele plaatsje blank, waardoor de kelders van praktisch alle huizen volliepen. De brandweer van Asse pompte de kelders leeg. Ze moest ook het begin van een brand blussen die was ontstaan door blikseminslag in een woning. Op verschillende plaatsen vielen grote hagelstenen zoals onder meer te Herdersem. De hagel bleef er lan- Een feestelijk Havenpleiv in 1907 bij gelegenheid van het koninklijk be zoek in september 1907. Zelden voor heen en nadien was de stad zo fraai uitgedost dan bij de komst van ko ningin Wilhelmina en prins Hendrik. ger dan een kwartier liggen. Rond Meldert 'en Moorsel heeft de hagel grote schade toegebracht aan de kas sen van tuinders. Kostbare houten beelden gestolen BRUSSEL, 29-5. Vorige week heeft men geconstateerd dat uit de Onze Lieve Vrouwenkerk in Temse twee kostbare houten beelden verdwenen zijn die deel uitmaakten van de preekstoel in de kerk. De beelden stellen engelen voor. De preekstoel werd tussen 1712 en 1714 gebeeld houwd door Adriaan Nijs, een in Temse wonende kunstenaar. De preekstoel, waarvan de waarde ge schat wordt op enige honderd dui zenden guldens staat bekend als een der mooiste kerkmeubelen uit die tijd. installatie, lozingsconstructie, grond aankopen groot f 12.174.500,-. Dat is het subsidiabele bedrag. Hiervan wordt terug ontvangen van Verkeer en Waterstaat 50 pet. is f 6.087.250,- en van Economische Zaken 10 pet. tot een maximum van f 1.000.000,-. Totaal f 7.087.250,- zodat de gemeen te zelf moet investeren f 5.087.250,-. De kosten van de detailrioleringen worden begroot op f 1.930.000,-, ter wijl geraamd wordt aan renteverlie zen f 763.250,- dus voor de gemeente een totaal investering van f 7.780.500. Dekkingsmiddclen De geschatte uitgifte aan grona voor partikuliere bouw wordt ge raamd op 1.284.610 m- en van bouw door de gemeente op 130.000 m-. Sa men dus 1.414.610 m-. Na 1971 kan de oppervlakte geraamd worden op to taal 1.229.546 m-\ Bij het verlenen van bouwgi'ond-exploitatie-vergun- ningen bedraagt de heffing f 2,50 per m-, dus een geraamde ontvangst van f 3.074.000,- waarvan de contante waarde gesteld wordt op f 2.282.300,-. Voor uitbreiding kampeerterreinen wordt f 0,75 gevraagd en voor sta caravanterreinen f 1,50 per m-. To taal gesteld op 20 hectare aldus een inkomst van f 450.000,- met een con tante waarde van f 229.400,-. Aan contante waarde levert dat dus f 2.511.700,- op. Jaarlijkse exploitatiekosten In de voorlopige opzet van de ka- pitaalslasten is gekozen voor een 7V2 pet., 35-jarige annuïteit. Met alle kosten daarin verwerkt komt dit be drag op f 987.775,-. De jaarlijkse ex ploitatie-baten te verkrijgen door het heffen van een rioolbelasting mogen hoogstens 85 pet. van dit be drag opbrengen of te wel f 839.600,-. Met een aansluiting van f 107,- per jaar (voorwaarde van ministerie al vorens subsidie te verlenen) komt men tot een totaal opbrengst riool belasting van f 834.414,-. Hierin dus 1080 aansluitingen van f 107,-; 217 gemeentewoningen van f 107,-; 1285 nieuw te realiseren woningen van f 107,-; 16 horecabedrijven van f 107,- (zonder slaapplaats); 13 ho tels en pensions met 400 slaapplaat sen ad f 15,- per slaapplaats, meer dere opbrengstverfijningsregeling, rioolbelasting kampeerterreinen (uit gaan de van 12.000 slaapplaatsen ad f 5,-); slaapplaatsen in caravans, tenthuisjes en primitieve houten zo merhuisjes ad f 12,50 (gerekend op 8.000 slaapplaatsen) en nog binnen 5 jaar te bouwen 1000 nieuwe wo ningen. Er blijft dan een geraamd exploitatie tekort van f 153.361,-. Afgerend op f 150.000,- 'zou dit uit de gewone middelen moeten koenen. Doch al deze cijfers zijn gebaseerd op prognoses. Geen rekening is ge houden met mogelijke aansluiting van Scharendijke en Ellemeet qn. de werking van de Wet Verontreiniging oppervlaktewateren. Het college is dan ook van oordeel dat met bekwame spoed aan de rea lisering van het plan begonnen moet worden. Gezien de subsidieregelin gen is spoed gevraagd omdat de mo gelijkheden waarvan nu nog gepro fiteerd werd, al zijn komen te ver vallen. „Het is voor een gemeente van de grootte als Westerschouwen een niet alledaags object. Gelukkig zouden we .willen zeggen. Maar het is wel een noodzakelijk object en laten we met elkaar dit object aandurven ook al lopen we enig risico dat we ten aanzien van het dekken van de jaar lijkse lasten van het object mis schien ook in de toekomst nog eens moeilijkheden zouden kunnen onder vinden", aldus het college van b. en w. DEN HAAG. Het door de gemeente besturen van Klundert en Zevenber gen vastgestelde en door gedeputeer de staten van Noord-Brabant goed gekeurde bestemmingsplan „Indus trieterrein Moerdijk" - het plan is noodzakelijk voor ondermeer de ves tiging van Shell Chemie - is donder dag ter sprake gekomen in een zit ting van de Raad van State. Dertig bezwaarschriften waren ingediend tegen het plan. Portugal trekt zich terug uit Unesco LISSABON, 29-5. Portugal heeft besloten zich terug te trekken uit de Unesco, de organisatie van de Ver enigde Naties voor onderwijs, we tenschap en cultuur. De Portugese minister van buiten landse zaken, Rui Patricio, maakte de beslissing bekend op een perscon ferentie in Lissabon, waarop hjj kri tiek oefende op de houding van de Unesco en de VN tegenover zijn land. Kind overreden door achteruitrijdende wagen AERDENHOUT, 29-5. Op weg naar het marinehospitaal in Overveen is de twee en een half jarige Petrus C. L. Kleverlaan uit Aerdenhout over leden. Het kind werd vlak bij de ouder lijke woning aan de Veldhof overre den door een achteruit rijdende vrachtauto. Het jongetje had op het trottoir staan kijken en stak plotse ling de weg over. Bengaalse vluchtelingen over grens met India 'DEN HAAG, 27-5. Achtduizend .Bengaalse vluchtelingen trekken da gelijks uit Oost-Pakistan de grens met India over. Het totale aantal vluchtelingen bedraagt al ruim drie- en-een half miljoen. Dit stelt het „Comité vrij Benga len", dat een tiental uit Bengalen af komstige leden in Nederland zegt te hebben en duizenden in Engeland en Westduitsland. De in Roermond wo nende chemicus Mohammed Jaheru- ddin (47) van het comité heeft don derdag in Den Haag het comité mee gedeeld dat het comité bij het Inter nationaal Gerechtshof een klacht te gen Pakistan wil laten indien we gens genocide in Oost-Pakistan. Het comité gaat voorts hulp in de vorm van voedsel, medicijnen en kleding verlenen aan de Bengaalse vluchte lingen in India. Engelse pers boos op koningin Elisabeth LONDEN, 29-5. Koningin Eliza beth van Engeland is het mikpunt geworden van een unieke aanval, in het weekblad „Nev/ Statesman", om dat zij „salarisverhoging heeft dur ven vragen". „Wat een koninklijke lef" schryft het blad (van socialis tische inslag) in een hoofdartikel op de voorpagina dat getiteld is „De koninklijke belasting ontduiking". „Als stratenruimers loonsverho ging vragen worden ze*ervan be schuldigd de natie het vel over de oren te willen trekken. Als de ko ningin hetzelfde doet spreekt men van de hartelijkste boodschap van Hare Majesteit". De „New States man" verzet zich met kracht tegen het feit dat de koningin geen belas ting betaalt: haar rijkheid is niet onderworpen aan successierechten en het grootste deel van haar privé-in- komen is niet belast. „Kort gezegd geniet de koningin fiscale voorrech ten waarvoor in het openbaar nooit een duidelijke verklaring is gegeven, maar die vertaald moeten worden in enorme bedragen". Volgens het blad wil de koningin dat haar civiele lijst wordt verhoogd zonder rekening te houden met haar privé-inkomen. „En dit inkomen is veel sneller toe genomen dan de kosten van levens onderhoud. Omdat het voornamelijk inkomen is uit bezittingen reageert het ook nog bijzonder gunstig op pe rioden van inflatie. En ondanks dat vraagt ze nog meer. Deze koninklijke lef is werkelijk opmerkelijk", zo be sluit het blad. Arbeiderspensions dicht wegens brandgevaar ROTTERDAM, 29-5. Het college van b. en w. in Rotterdam heeft de sluiting bevolen van twee pensions voor buitenlandse arbeiders aan de West-Kruiskade en in de Teiliner- straat op grond van de zeer gevaar lijke situatie, die bij brand voor de pensiongasten kan ontstaan. De hui zen boden plaats aan respectievelijk 28 en 15 mensen. BONN. In het dorp Berrenrath bij Keulen zal het vee er binnenkort ge noegen mee moeten nemen, dat het in zijn stallen door televisie-ogen ge observeerd wordt. Dat is één van de vele maatregelen, die experts op grond van een door het ministerie van landbouw en veeteelt met de deelstaat Noordrijn-West falen uitge schreven Europese ideeënwedstrijd voor de her organisatie van de vesti- gings- en bedrijfsvormen in de agra rische sector willen verwezenlijken. Iedere boer moet zijn viervoeters van zijn woning uit kunnen zien. De foto loont een overzicht van het proefge bied met t.v.-torens. GEERVLIET. Bij het plotseling oversteken van de provinciale weg onder Geervliet is de 47-jarige me juffrouw M. A. Vogelenzang uit Rot terdam met haar bi'omfiets geschept door een personenauto. Zij werd zwaar gewond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Vorstelijke rondborstigheid KOPENHAGEN, 29-5. Koning Frederik van Denemarken, een oud-marine-of f icier, houdt niet van matrozen, die hun haar lang dragen en heeft dat ook luid en duidelijk tc kennen ge geven op de jaarlijkse Deense vlootschouw, die donderdag in Aarhus werd gehouden. Bij de inspectie van matrozen aan boord van het fregat „Peter Skram", stond de koning stil voor 'n matroos met bijzonder lange lokken en merkte op. „Dit lange haar is verschrikke lijkDe bevelvoerend officier, die dè koning vergezelde, be aamde dit met: „Inderdaad, majesteit, het ziet er vreselijk uit". Enkele jaren geleden is het Deense militairen toege staan. hun haar tot even boven de schouders te dragen). FEUILLETON Hoe lang Erik geslapen had, wist hij niet, doch op een gegeven ogen blik werd hij wakker van een licht flits, kort daarop gevolgd door een zware donderslag. Hij luisterde en kele ogenblikken en hoorde de regen in stromen neervallen. Gelijk schoot hem een verschrikkelijke gedachte te binnen: waren de luiken gesloten, toen hij wegreed van de kade? Hij wist het niét meer. Een ruk aan de dekens en hij sprong uit bed. Ria werd wakker, knipperde tegen het licht, toen Erik het knopje had omgedraaid en vroeg: „Is er wat?" „Ik heb vergeten te controleren,of de luiken gesloten waren," zei hij, naar de telefoon rennende. „Waar?" Ria was meteen klaar wakker. Even keek ze met grote ogen voor zich uit om de woorden van haar man geheel tot zich te la ten inwerken, toen sprong ze ook uit bed en liep naar de hal, waar Erik al aan het draaien was. „Bedoel je, dat de lading misschien onbeschermd is tegen de rgen?" Hij knikte. „De kapitein was er niet.ik heb een poosje gewacht toen kwam de eerste officier, die heeft getekend, zonder gecontroleerd te hebben. Anders worden de luiken altijd na de controle gesloten. Ik vrees, dat nu alles open en bloot ligt." Ria hield haar hand voor de mond. ..Maar Erik. dat zou een ramp zijn. „Ik weet hetik probeer hel havenkantoor te pakken te krijgen. En anders bel ik de havenpolitie. wat ga je doen?" „Me aankleden, natuurlijk. Ik rijd meteen rear Amsterdam. Als de stoffen waterschade hebben geleden, m.ceten ze weer uitgeladen worden. Dan kunnen we ze zo niet versche pen." „Ik ga met je mee.... Tenslotte ben ik verantwoordelijk." Ze draaide zich om. „We zijn het samen, Erik," antwoordde ze op ernstige toon. „Dat is de tragiek van dit moment. Laten we hopen, dat ze op het schip hun hersens gebruikt hebben Hoofdstuk 20 In de wagen zei hij: „Heb je enig idee, hoeveel schade je loopt, als de hele partij weg moet?" Ria haalde haar schouders op. „Geen idee. Dat is morgen nog vroeg genoeg om uit te rekenen. Maar de indirekte schade zou veel groter zijn, want het zou betekenen, dat wij niet aan onze verplichtingen zouden kun nen voldoen ten opzichte van de le vertijden. En wat daar uit kan voortkomen, is nog niet te overzien." „Laten we hopen, dat het mee valt." Maar in zijn stem beluisterde Ria de twijfel. Binnen het uur waren Erik en Ria. ondanks het zware onweer, aan de haven. Daar was men schijnbaar al gealarmeerd, want er stonden schijnwerpers op het schip en Erik zag mensen rondlopep. Hij zette dc wagen vlak bij het schip neer, hielp Ria via de looplank op de boot en liep naar de ruimen, waarin ze en kele uren geleden de balen katoen hadden neergelaten. Het eerst ont dekte de kapitein hem. „Zo, inspec teur, u hebt me daar wat moois ge leverd. Waarom hebt u niet gecon troleerd, of de luiken gesloten wa ren? Nu zitten we met de gebakken peren." Erik liep n?ar de man toe. „Is het erg? „Ze zijn op 't ogenblik beneden. Naar ik gehoord heb, staat er twin tig tot dertig centimeter water bene den." „Nee.prevelde Ria verschrikt door LENA SCHAGEN „De havenpolitie kwam me wek ken. Ik wist niet beter, of alles was gesloten. We heben als de wind de luiken er op gelegd, om erger te voorkomen. Maar het regende al een klein half uurtje; en hoe." „Wat doen we nu?" informeerde Ria. De kapitein haalde zijn schouders op. „Zo lang het regent, kunnen we toch niets doen. We zullen er een paar pompen opzetten, die hebben in een uurtje de boel droog. Wat wilt u ermee?" Ria nam het initiatief. „Als er wa terschade aan de stoffen is, moeten ze morgenochtend uitgeladen wor den en terug naar Enschede. Daar kunnen ze er misschien nog wat mee doen." „Dus dat betekent, dat ik morgen niet kan varen?" vroeg de kapitein ontstemd. „Ik vrees van niet." „Wie bent u eigenlijk?" informeer de de kapitein, de vrouw aankij kend. „Dc verantwoordelijke direktrice van het Cargadoorskantoor. Textiel is mijn afdeling." „Dan bent u verduveld gauw hier. Nou. ik bel morgenochtend mijn maatschappij wel; dan moet die het maar zeggen. We hebben nog meer stukgoed aan boord en ik ben er al een etmaal mee over tijd." Van slapen kwam niet veel meer. Tegen dc tijd, dat het licht werd, hield de regen op en dreef de bui weg. Havenarbeiders openden de lui ken en de nachtmachinist haalde een paar balen omhoog. Ria had het al spoedig bekeken, toen Erik met een mes de gonje lossneed. „Kunnen we zo niet versturen. Waar kan ik er gens bellen? We moeten wagens heb ben om alles terug te rijden naar En schede." (Wordt vervolgd). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5