DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dependance Stichting Vormingsinstituten Werkende Jongeren Roemeens vliegtuig Mysterieuze massamoord in de V.S. Verdovende middelen ernstige bedreiging voor de Ver. Staten Soc. Internationale spreekt zich uit over wereldsituatie Kabinet neemt alsnog maatregelen tegen Extra inspanning Europese Navo-landen is nu praktisch rond de piraten-zenders ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 mei 1971 I27ste jaargang Nr. 20803 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. tn dit nummer: 1 De Kabinetsformatie DEN HAAG, 27-5. Mr. B. W. Bies- heuvel, de voorzitter van de A.R.- fractie in de Tweede Kamer, ver wacht eerst eind volgende week een basis voor een akkoord voor een vijf-partijen-kabinet. Hij zei dit donderdag in Den Haag, waar het gesprek met informateur prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp werd voortgezet. Naar de mening van d$ heer Biesheuvel is de politieke be reidheid tot samenwerking „bepaald aanwezig'. Hij zei de kansen op het welslagen van het overleg te stellen op 49-51. Een knelpunt in het over leg is, naar zijn oordeel, de huidige structurele overbesteding. BELGRADO. President Tito van Zuid-Slavië vierde deze week zijn 79ste jaardag. Hier snijdt hij samen met het jongste Zuidslavische pop-zangeresje de 12-jarige Snetsana Djoerisic de traditionele verjaarstaart aan. Meer lijken in Californische boomgaard WENEN, 27-5. De piloot van een Roemeens vliegtuig is donderdag ge dwongen naar Wenen te vliegen, waar hij het toestel op de luchtha ven Schwechat aan de grond zette. Aan boord bevonden zich vijftien passagiers en een bemanning van vier leden. De machine zou zijn ge kaapt door vier Roemenen. WASHINGTON, 27-5. De myste rieuze massamoord in een Califor nische perzikenboomgaard lijkt een der grootste misdaadzaken in de Amerikaanse criminele geschiedenis te worden. Politie-agenten, die graafmachines hebben laten aanrukken om de grond om te woelen, ontdekten don derdag in %1e uitgestrekte perziken- en' pruimenboomgaard van de Sulli- van-farm bij Yuba City nog twee lij ken. Het aantal met kapmessen ver moorde landarbeiders steeg 'daar door tot veertien. Terwijl de speuraktie onvermin derd voortgaat ontkent de woens dag gearresteerde 37-jarige koppel baas Juan v. Corona iets met de moorden uitstaande te hebben. Zijn verdediger zegt dat men de verkeer de te pakken heeft. Corona, vader van vier kinderen, wordt ervan verdacht de slachtof fers met een slag van zijn kapmes in de nek te hebben gedood. BRUSSEL, 27-5. De verslaafdheid aan verdovende middelen betekent een regelrechte bedreiging voor de Amerikaanse samenleving. Volgens officiële cijfers zijn er 200.000 tot 250.000 personen verslaafd aan he roïne, maar volgens de ambtenaren van het ministerie van volksgezond heid bedraagt hun aantal mintens 600.000. Dat zijn gegevens die voor komen in een rapport van de Ame rikaanse democratische afgevaardig de Peter W. Rodino, dat hij heeft sa mengesteld voor de wetenschappe lijke en technische commissie van de Navo-assemblcc. De Amerikaan stelt in zijn rapport dat iedere week in New York 20 personen sterven aan het innemen van een te grote dosis verdovende middelen. Tien van hen zijn jonger dan 23 jaar en vijf jonger dan 19 jaar. De statistieken wijzen uit dat 50 procent van de overvallen op straat gepleegd wordt door mensen die geld nodig hebben om verdoven de middelen te kopen. In de grote steden zou dit percentage zelfs op 75 liggen. Misdaden en sociale pro blemen, die het gevolg zijn van het gebruik van drugs, kosten de Vere nigde Staten jaarlijks acht miljard dollar. De bedragen die verslaafden per dag uitgeven om heroïne te ver krijgen. variëren van 50 tot 150 dol lar. Artsen in de U.S.A. z(jn er van overtuigd dat op het miljoen Ameri kaanse soldaten dat in de ioop der jaren in Vietnam is geweest er zeker 250.000 verdovende middelen heeft gebruikt of er aan verslaafd geraakt In 1970 werd ongeveer elf ton he roïne de Verenigde Staten binnenge smokkeld tegen 2,5 3 ton in 1969. Slechts één procent daarvan kon in beslag genomen worden. Het verslag van de Amerikaan zegt verder dat slechts 8000 verslaaf den in de V.S. (nauwelijks vier pro cent van het officiële totaal) een ontwenningskuur volgen. Nieuw programma In een ander rapport zegt hel Amerikaanse parlementslid Bertram L. Podell, dat er een volledig nieuw programma moet komen voor de strijd tegen de heroïne. Hij stelt voor dat erkende medische centra en zie kenhuizen gratis heroïne verstrek ken aan verslaafden wier opneming in een kliniek door een psychiater wordt aanbevolen. Dat voorkomt dal de verslaafden zelf in het bezit ko men van heroïne omdat ze in het ziekenhuis worden ingespoten. Dat kan de smokkel en zwarte handel weer legen gaan. Podell oppert tevens het denk beeld dat een consortium van Navo- landen de in de wereld aangeboden heroïne tegen marktprijs zou opko pen. Aan papavertelers zou een rechtstreekse toelage moeten worden verleend om tarwe of andere gewas- 6.31 v.m. 7.14 v.m. 7.59 v.m. 8,50 v.m. 18.49 n.m. 19.29 n.m. 20.12 n.m. 21.03 n.m. Verslaving kost staat 8 miljard dollar per jaar sen te zaaien die hun evenveel geld opbrengen dan opium. Volgens cij fers uit dit rapport is de opiumpro- duktie in de wereld ongeveer 2000 ton. De normale behoefte zou 800 ton bedragen en er verdwijnt dus 1200 ton in de smokkelhandel. Ook in Bondsrepubliek In een Duits rapport over verdo vende middelen wordt gezegd dat in de Bondsrepubliek het aantal mis drijven dat met verdovende midde len samenhangt steeg van 800 in 1963 tot ongeveer 12.000 vorig jaar. In 1970 werd in Duitsland 4.332 kg hasjis en marihuana in beslag geno men tegen 38 kg in 1963. In het Duit se rapport wordt veel meer aange drongen op preventieve maatregelen om het gebruik van verdovende middelen tegen te gaan dan op maatregelen gericht op genezing van verslaafden. In Duitsland meent men namelijk dat 90 procent van de behandelden na enige tijd toch weer verslaafd raakt. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog-etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 mei. Zon op 4.29, onder 20.46 Maan op 9.10, onder 0.34 30 mei. Zon op 4.28, onder 20.47 Maan op 10.26, onder 0.52 31 mei. Zon op 4.27, onder 20.48 Maan op 11.38, onder 1.06 1 juni. Zon op 4.27, onder 20.49 Maan op 12.49, onder 1.18 Eerste kwartier: 1 juni (1.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 mei 30 mei 31 mei 1 juni Doodtij: 2 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Oceaanstoringen zullen de ko mende dagen over de Golf van Bis- caje Frankrijk intrekken en vervol gens het weer in midden- en zuid- Europa ongunstig beïnvloeden. Hoe wel de grootste activiteit voorname lijk ten zuiden van ons land ver wacht wordt, zal het weer ook bij ons wisselvallig zijn. Daarbij zijn de tem peraturen in het algemeen gematigd. Een koufront, dat vrijdag in een lang zaam tempo van zuidwest naar noordoost over ons land trok, bracht in het algemeen 5 tot 10 mm regen. Daar aan voorafgaand vielen donder dagavond en de daarop volgende nacht vooral in het midden van het land onweersbuien, waardoor daar de regenhoeveelheden tot ruim 20 opliepen. Zoals al opgemerkt is het weer in de vakantiegebieden rond de Middellandse zee niet Iraai. De tem peratuur bereikt er met moeite de 20 graden. LONDEN. Premier Heath van En geland is niet van plan om vlak voor het zomerreces een stemming in het Britse Lagerhuis over de kwestie van Engelands toetreding tot de EEG ie forceren, zo is donderdag van goed- ingelchtc z(jdc in Londen vernomen. Dealer: ISTA - Oosterland HELSINKI. 27-5. De 150 afge vaardigden naar de socialistische in ternationale in Helsinki hebben don derdag na lang intern beraad een aantal resoluties over de toestand in de wereld aangenomen. De meerder heid van de deelnemers ging ak koord met de zeer omstreden reso lutie over het Midden-Oosten. Hierin zegt de internationale on gerust te zijn over de rekente esca latie van de bewapeningswedloop in het Midden-Oosten, die is veroor zaakt door de nieuwe en verbeterde wapenleveranties aan Egypte en Sy rië. Ze eist een evenwicht in de be wapening tussen Israël en de Ara bische buurlanden. Een overeen komst over de vrede mag volgens de resolutie slechts berusten op onder handelingen tussen dc betrokken partijen en niet op een dictaat van buitenstaanders. Israël en de Ara bische landen wordt gevraagd zon der voorwaarden vooraf samen te werken met V.N.-bemiddelaar Jar ring om op basis van de veiligheids- raads-resolutie van 1967 tot een vre desverdrag te komen. Met name de Zweedse en Finse delegaties hadden zich tegen deze tekst verzet. Ze hadden duidelijker willen maken dat Israël zich dient terug te trekken uit de bezette ge bieden. In een resolutie over Pakistan eist de internationale een onmiddellijke wapenstilstand en onderhandeling over een oplossing, waarbij ook de verkiezingsuitslag tot zijn recht moet komen. Ook in Vietnam wen sen de afgevaardigden een wapen stilstand en vrije verkiezingen in Noord- en Zuidvietnam. De Ameri kanen zouden zo snel mogelijk een termijn voor de troepenterugtrek king moeten bekendmaken, en Hanoi zou plannen moeten indienen voor een spoedige vrijlating van de Ame rikaanse krijgsgevangenen. DEN HAAG, 27-5. Het demissio naire kabinet De Jong zal alsnog maatregelen treffen tegen de pira ten-zenders voor de Nederlandse kust. Minister-president De Jong heeft dit donderdag meegedeeld na afloop van het vervroegd gehouden wekelijks kabinetsberaad. Bij goedkeuring door de Staten- generaal van regeringsvoorstellen tot goedkeuring van het Verdrag van Straatsburg (1966) en tot wijziging van de telegraaf- en telefoonwet 1904 zal elke vorm van medewerking (door leverantie en assistentie bij voorbeeld) aan de exploitatie en in standhouding van een piratenzender strafbaar worden gesteld. Beide voorstellen zullen op korte termijn bij de Tweede Kamer worden inge diend. Advertentie lijf Hiifflffllf l(lf iilfillflfffffllflilfifflIflfUL Voor artistieke bruidsreportages JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 Zierikzee. Tel. OHIO 2691 111111111111111111111111111111111 ii 1111111111111 in Het is niet de bedoeling van hei kabinet-De Jong de behandeling van deze voorstellen door de Staten-Ge- generaal zelf geheel af te ronden. Men is van oordeel, dat de te stellen vragen bij de schi'iftelijke voorbe reiding zullen moeten worden be antwoord door een volgend kabinet. Het ligt niet op de weg van dit ka binet zulks nog te doen, aldus pre mier De Jong. Als reden voor een optreden thans tegen de piraten zenders noemde hij de ontvangst van klachten van de Australische rege ring. Bejaarde vrouw maakte dodelijke val DEN HAAG, 27-5. De 71-jarige mevrouw M. W. R. Westerbaan-Al- bers is donderdag in haar woning op de tweede etage aan de Oudemans- straat in Den Haag uit het raam ge vallen, toen zij dit openschoof. De vrouw liep bij haar val op straat ernstige verwondingen op, waaraan zij tijdens het vervoer naar een zie kenhuis overleed. Drie jaar maximumstraf in Riga MOSKOU, 27-5. In het proces te gen vier Joodse Russen in Riga zijn donderdag vrijheidsstraffen opge legd, variërend van drie tot één jaar. De verdachten werden schuldig be vonden aan „het verspreiden van voor de Sowjet-Unie lasterlijke ge schriften". BRUSSEL, 27-5. De extra finan ciële inspanning van 420 miljoen dol lar, die de Europese Navo-landen zich willen getroosten, is voor 90 pet. rond. Tot die conclusie zijn donderdag in Brussel de Europese ministers van defensie gekomen. Zoals bekend heeft vorig jaar de Nederlandse mi nister Den Toom het initiatief tot die extra inspanning genomen. Het Ne derlandse aandeel erin is 150 mil joen gulden, gespreid over vijf jaar. Dit resultaat zal vandaag (vrijdag) als alle defensieministers van de Navo in Brussel vergaderen, meege deeld worden aan de Amerikaanse minister van defensie, Laird. In Na- vo-kringen verwacht men dat Laird dti Europees gebaar als een grote ruggesteun voor zijn regering zal waarderen, maar dat hij er wel op zal aandringen dat het niet bij een eenmalige inspanning van de Euro pese Navolanden zal blijven. Met de extra 420 miljoen dollar zal het geïntegreerde Navo-commu- nicatiesysteem verbeterd worden en zullen er op de militaire vliegbasis vliegtuigbunkers gebouwd worden. Het veroorzaken van „heel krach tige storingen" op het zuidelijk half rond, als gevolg van de weerkaatsing van radio-golven, leverde ernstig ge vaar op voor lucht- en scheepvaart en maakt het treffen van maatrege len accuut. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's I Ook de fraaiste vlinder was eens een lelijke rups. Minister-president De Jong zei, dat de recente gebeurtenissen rondom Radio-Nordsee geen rol gespeeld hebben bij het besluit van het ka binet tot een wettelijk optreden te gen de piratenzenders. Er was spra ke van een coïncidentie, zo zei hij. Naar de mening van de premier zal het voorgenomen optreden „heel ef fectief' zijn. Advertentie HILVERSUM. De aktie „Van llartc" rart de VARA, geleid door Henk van Stipriaan bracht voldoende geld op om een geëmigreerde Nederlander uit Amerika te laten overkomen, samen met vrouw om Nederland en Rot terdam te zien. De 42-jarige Willem George van Bunren (foto) leeft sinds januari 1970 met een getransplanteerd hart. Hij vertoeft sinds 1963 in de V.S. i Verwachting tot zaterdagavory}: Buien In het algemeen veel bewolking met af en toe buien; zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen; minimum-temperaturen ongeveer 9, maxima morgen rond 15 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: twee tot negen. Min.-temperaturenomstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1