beschermt tegen tandbederf MIJN VROUW, MIJN SUPERIEUR Algemene Bank Nederland Met ingang van heden is ons nieuwe kantoor te Haamstede, Noordstraat 47, telefonisch bereikbaar onder nummer (01115) 1764. Geen adhesie aan motie van Ooststellingerwerf inzake de B.B. Aanslag in Belfast Verolme verliest kort geding DODENTAL IN TURKIJE STIJGT NOG Veel stakingen in Italië Volledig akkoord over bouw-c.a.o. H.A.L dreigt cruisse-bedrijf op te heffen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 mei 1971 Nr. 20802 ZIERIKZEE, 25-5. De gemeente- iaad van Zierikzee, onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. de Meester heeft dinsdagavond vrij langdurig gepraat over de bekende motie van de gemeenteraad van Ooststellingerwerf betreffende de B.B. die men ginds wil omgezet zien in een regionale hulpverlenings dienst (H.v.D.), een ontwikkeling overigens die in Zeeland reeds dui delijk aan de gang is, waardoor de diskussie enigermate werd gecompli ceerd. De heer Doeleman wilde wel adhe sie betuigen. De gemeente Ooststel lingerwerf zoekt steun om sterk te staan bij het ministerie. De heer Becu was het hier wel mee eens, want „helemaal ongelijk hebben ze niet". De heer Sprengelmeijer onder streepte dat de B.B. nu eenmaal geen sympathie heeft bij het publiek en de mensen er met veel tegenzin mee bezig zijn. Daar staat tegenover dat de organisatie toch nut heeft, maai de B.B. mag niet in slaap vallen. De heer Van Kessel onderschreef dit en onderkende dat het in Zeeland al de richting uitgaat, die in de motie van Ooststellingwerf wordt aangewezen.. Instrument in vredestijd De voorzitter voelde niets voor ad hesiebetuiging; de meerderheid van het college was trouwens tegen deze verlangde adhesiebetuiging. De voor zitter maakte duidelijk dat een voor kennisgeving-aannemen nog niet be tekent, dat men het met de feitelijke inhoud niet eens is, maar het thans adhesiebetuigen is een open deur in trappen, omdat landelijk de overheid al bezig is de B.B. om te buigen naar een bruikbaar instrument in vredes tijd. In Zeeland speelt dat ook al vol op. De heer De Moor had geen be zwaar tegen adhesiebetuiging, maai de voorzitter wilde in ieder geval geen „oeverloze diskussies". De heer Van den Doel deed mededeling van de voortreffelijke samenwerking tussen de B.B. en het Rode Kruis en zou het alleen uit dien hoofde niet juist vinden adhesie aan de motie te betuigen. De voorzitter was het hier mee eens, want „je suggereert dan feitelijk dat de B.B. te weinig heeft gedaan", In het algemeen was de voorzitter trouwens niet zo gebrand op moties. Het gaafr vaak over za ken, die de aandacht van de regering al hebben en het praktische nut is doorgaans gering. U bent welkom bij de Haamstede, Noordstraat 47, telefoon (01115) 1764 Gemeenteraad Zierikzee De heer Simmers merkte op dat men sinds de motie van Ooststellin gerwerf intussen al weer bijna vier maanden verder is, zodat adhesie niet veel zin meer heeft. Het voorstel van b. en w. de motie voor kennis geving aan te nemen, werd daarop door de raad aanvaard. Helft van Indonesische kinderen kan niet naar school DJAKARTA, 26-5. De helft van de Indonesische kinderen gaat niet naar school. Scholenbouw en de op leiding van leraren zijn niet afge stemd op de bevolkingsgroei, als ge volg waarvan de helft van de 36 mil joen kinderen tussen de 6 en 19 jaar- geen scholen kan bezoeken, aldus heft de minister van Onderwijs. Mashuri, meegedeeld. Mashuri meent dat de oplossing moet worden gevonden in geboorte beperking, al zullen de resultaten hiervan pas over 30 tot 50 jaar merk baar zijn. BELFAST, 26-5. Bij een aanslag op* een politiebureau in Belfast zijn zeker twintig mensen gewond. Vol gens een woordvoerder van de poli tie had een man een tas door de deur gegooid, waarin een grote hoeveel heid explosieven zou hebben gezeten. Het politiebureau, dat gebruikt,werd door Britse militairen en de plaatse lijke politie, werd geheel vernield. Behalve politiemannen en militai ren werd een aantal burgers gewond. Brandweerlieden en ambulance-per soneel graven in het puin, waaron der zich mogelijk nog meer slachtof fers bevinden. Aanrander gepakt UTRECHT, 26-5. Het onderzoek van de Utrechtse recherche naar cle dader van de moord op de 48-jarige Utrechtse prostituee Johanna Wever Hofman heeft geleid tot aanhouding van een man die van vijf verkrach tingen wordt verdacht.Volgens de ïe- cherche heeft hij niets met de. moord uitstaande. Zijn aanhouding is alleen maar een gevolg van het politie-on- derzoek op het. Zandpad, waar de' vermoorde vrouw in een woon- schuilje woonde. Het gaat hier om de 28-jarige W. D. uit Scherpenzeel. Hij zou hebben bekend dat hij vijf verkrachtingen heeft gepleegd, drie in Utrecht en twee in Arnhem of omgeving. FEUILLETON door LENA SCHAGEN Hoofdstuk 19 Sinds Erik van Boot toezicht hield in de Amsterdamse havens, bleven de diefstallen uit. Eén of twee keer was hij aanwezig bij het overladen van de grote trailers in het aan de wal liggende schip, controleerde nummers en merken, stapte mee aan boord om te zien, of alles behoorlijk gestouwd werd, zodat tijdens de reis bij een eventuele storm geen moei lijkheden met verschuivingen zou den ontstaan en liet dan tenslotte de kapitein voor ontvangst tekenen, waarop de verantwoording niet meer bij hem berustte, doch bij de gezagvoerder van het schip. Door gaans bleef hij nog een poosje in de buurt en als het mogelijk, was ver trok hij pas nadat het schip losgeko men was van de wal. Gp een gloeiend hete zomerdag in het midden van juli reed Erik 's morgens vroeg uit Antwerpen weg, waar hij toegezien had op de verlsding van machines. Uit de stad had hij een telefoontje ontvangen, waarin hem verzocht werd, na kla ring van het werk terstond naar Amsterdam le rijden, omdat er een extra loding textiel onderweg was om geladen te worden in een ge reedliggend schip. Gmdat hij nu al de halve weck van huis was geweest, stond hem dit riet bijster aan. Twee dagen had hij in Le Havre gezeten, daarvoor was hij maandagmorgen in het prille morgenlicht weggereden. Dinsdag avond laat was hij daar klaar en voer het schip weg, waarna hij naar een hotel was gegaan om uit te rus ten, doch de volgende morgen vroeg was hij al gebeld door het hoofdkan toor en vroeg men hem onmiddellijk raar Antwerpen te vertrekken om toezicht te houden bij het inladen van machines. Half uitgeslapen was hij in zijn wagen gestapt en had de lange reis naar Antwerpen gemaakt. Min of meer uit zijn humeur had hij ook hier de volle dag gewerkt en was het bijna midernacht, toen het schip wegvoer, de Schelde af. In het hotel waar hij doorgaans placht te overnacht, lag een telefonische op roep gereed, of hij er maar voor wil de zorgen de volgende morgen zo vroeg mogelijk in Amstèrdam te zijn voor een extra partij textiel. Nota bene in opdracht van zijn eigen vrouw. Het moest toch werkelijk niet gekker worden. Wat dachten ze op het hoofdkantoor? Dat hij een ro bot was, die vier en twintig uur in een etmaal kon doorpezen; Een mens kreeg tegenwoordig nauwelijk nog tijd om te slapen, Iaat staan om te eten of drinken. In elk geval kon hij de moed niet meer opbrengen om nog in de nacht weg te rijden, dus at hij wat en dook in bed met een wekkerklokje naast zich. Maar hij sliep de volgende morgen door de wekker heen en werd om half acht met schrik wak ker. Zonder zich de tijd te gunnen zich te scheren, at hij vlug wat, be taalde en stapte in zijn wagen, waar na hij in snelle vaart de stad uitreed Waar het mogelijk was, trapte hij het gaspedaal diep in om zo snel mogelijk in Amsterdam te kunnen zijn. Desondanks was hij er pas te gen de middag en werd geconfron teerd met twee boze chauffeurs, die al anderhalf uur stonden te wachten gedachtig aan hun orders: niets af laden zonder aanwezigheid van een inspecteur van de buitendienst. En boze havenbazen, die al enkele ar beiders naar de boot hadden gezon den, maar ze na een poosje ergens anders heen dirigeerden, want niets doen moet ook betaald worden. Erik verontschuldigde zich niet, doch antwoordde enkel: ..Heren, als u klachten hebt, moet u zich vervoe gen op het hoofdkantoor. Tenslotte kan ik maar op één plaats tegelijk zijn. Geeft u me de papieren maar eens. Hij bekeek de cognossementen, de douaneverklaringen en de lijst van merken en nummers, waarna hij le gen de chauffeurs, die nog altijd stonden te wachten, knikte. „Gaat uw gang". De dekzeilen waren er gauw af, maar nu moesten er eerst havenar beiders komen. Erik belde in een der kantoortjes op om mensen en kreeg te horen, dat hen er niet vóór één uur op moest i"ekenen. Dus keer de hij terug naar de chauffeurs en zei: „Gaan jullie maar.eten, jongens; ik blijf hier wel wachten tol de an deren komen". Hoewel zijn maag eveneens ram melde. stak hij een sigaret op en maakte het zich gemakkelijk op de kaderand, vanwaar hij beide trailcs in het oog kon houden. Nog voor je havenarbeiders kwamen om de trai lers te lossen, kwamen er nog twee hoog beladen auto's aanrijden. Erik keek op zijn staten: dat wa ren minstens twaalf vrachten; hoe laat zou alles in de haven zijn en verstouwd in de ruimen? Als ik het met middernacht geklaard heb, mag ik blij zijn. Dank u wel. mevrouw mijn superieur, van je familie moet je het maar hebben. Terwijl de mannen aan het werk waren, liet Erik wal te eten en ie drinken halen en nam tussen de be drijven door een hap cn een slok. Uiterlijk liet hij niets merken, want niets ontging hem. Maar inwendig was hij woedend om de poets die zijn eigen vrouw hem gebakken had. Kon voor die ene keer Droog dit kar wei niet opknappen? Ze wist toch. dat hij twee dagen en nachten in Le Havre had gewerkt .voor dag en dauw in de wagen was gestapt, om naar Antwerpen te rijden, daar tot middernacht aan de haven had ge staan en nauwelijks enkele uren ge slapen? Hij was toch zeker geen ma chine? (Wordt vervolgd). VLAARDINGEN. Prinses Beatrix en prins Claus kregen door burgemees ter mr. J. Heusdens een fraai model van een visserschip aangeboden na de opening van het Visserij-museum te Vlaardingen. DEN HAAG, 26-5. De heer C. Verolme heeft zijn tegen de staat dei- Nederlanden, de Rijn-Scheldegroep, de Verolme scheepswerven N.V. en Verolme beheer N.V. aangespannen kort geding verloren. De president van de Haagse rechtbank, mr. Slote- maker, heeft overwogen, dat de heer Verolme niet heeft kunnen aanto nen, dat hij schade lijdt door de uit voering van het advies van ae „Commissie Winsemius". Dit betekent, dat de fusie tussen Verolme Scheepswerven N.V. en de Rijn-Scheldegroep naar de mening van mr. Slotemaker niet behoeft te worden opgeschort totdat er een ge rechtelijke uitspraak is over de rechtsgeldigheid van het besluit van de regering uitvoering te geven aan het fusie-advies. ROME, 26-5. In Italië is het ge- meentepersoneel van Milaan voor 48 uur in staking gegaan, waardoor het verkeer vastliep, dat waterdruk ver minderde en alle overheidsinstellin gen gesloten bleven. In Turijn werden weer korte sta kingen gehouden in de bedrijven van Fiat. De vakbonden hervatten dins dag hun overleg met de directie over loon- en andere kwesties. Deze on derhandelingen zijn al zes weken ge leden begonnen. Intussen neemt het politieke ge weld in Italië toe, naar mate de be langrijke gemeenteraadsverkiezingen van 13 juni naderbij komen. Auto reed in op menigte Aantal doden: 69 HYDERABAD, INDIA, 26-5. Bil Hyderabad in India zijn 69 mensen omgekomen en 53 gewond toen een een religieuze bijeenkomst bijwoon- vrachtauto inreed op een menigte die de. Volgens de politie raakt de wagen van de weg af, werden twee slapen de mensen overreden en reed de au to vervolgens op de menigte in. Tot deslachtoffers behoren 35 kinderen en 23 vrouwen. De chauffeur werd gearresteerd. ROTTERDAM, 26-5. Als de vak- de oorlog hebben verklaard tegen het bonden, die thans in verband met de reorganisatie van het cruise-be drijf van de Holland-Amerika-Lijn DEN HAAG, 26-5. De onderhan delingsdelegaties van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hebben volledige over eenstemming bereikt over de nieuwe tweejargie C.A.O. voor het bouwbe drijf. Zij gingen akkoord met het principe-besluit dat de voorzitters van de verschillende organisaties maandag reeds tijdens een geheim overleg in Utrecht hadden ingeno men. Dit betekent dat de bouwvak arbeiders met ingang van 1 juli een loonsverhoging krijgen van zes pel. en voor de bouwvakvakantie voorts een uitkering ineens van 125 gulden. scheepvaartbedrijf, de betrokken schepen plat leggen, zal het cruise- bedrijf onmiddellijk worden opge heven. Hierdoor zal ook de werkgelegen heid voor 784 officieren en onderof ficieren aan boord van de passa giersschepen „Rotterdam" „Staten dam" en „Nieuw Amsterdam" in ge vaar komen. Dit deelde de raad van bestuur van de H.A.L. tijdens een persconferentie mede. Het cruise-bedrijf maakt een ver lies van meer dan zes miljoen gul den per jaar. Als het lagere perso neel niet wordt vervangen door In donesische werknemers zal dit ver lies jaarlijks met enkele miljoenen blijven stijgen. Het is daarom vol gens de raad van bestuur niet langer meer verantwoord de passagiers schepen in dé vaart te hóuden. „Als de Nederlandse vakbonden bij hun onredelijke eisen blijven en acties gaan voeren, zullen wij genoodzaakt zijn de schepen te verkopen", aldus de heer N. van der Vorm, lid van de raad van bestuur. reld nu binnen te stromen. Vanuit Iran, Nederland, Finland, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten kwamen tenten, dekens en medica menten, terwijl Australië, Duitsland en Japan geld stortten in het hulp fonds. Jongen betlreigile verkoper met buks AMSTERDAM, 26-5. „En nu wil ik ook het geld uit de kassa hebben Dit zei maandagmiddag de 17-jarige G. O. terwijl hij de verkoper van een sportzaak op de Ceintuurbaan in Amsterdam met een luchtbuks be dreigde. De buks had hij zich in cle win kel laten demonstreren. had beslo ten het wapen te kopen en daarbij tevens een telescoopvizier en een doosje kogeltjes besteld. Terwijl de verkoper, de 23-jarige P. Telgen kamp, naar de kassa liep om een bon uit te schrijven, laadde verdach te het wapen en hij eiste het kasgeld De verkoper riep om hulp en greep de buks bij de loop. De jongeman rukte zich los en vluchtte, achter volgd door de heer Telgenkamp, met het wapen de straat op. Een passe rende politieman kon de overvaller later aanhouden. Advertentie ISTANBUL, 26-5. Het dodental na de zware aardbeving in en rond de stad Bir.gol in Oost-Turkjje is ge stegen tot 995. Reddingsploegen slaagden erin nog eens 168 lijken onder de puin hopen van de totaal vernielde stad vandaan te halen. De gouverneur van de provincie Bingol heeft de vrees uitgesproken dat het doden cijfer nog verder zal oplopen. Hij heeft een dringende oproep gedaan meer tenten beschikbaar te stellen. Er zouden er nog wel 15.000 nodig zijn om alle daklozen in het getrof fen gebied onder te brengen. Nieuwe schokken Terwijl het reddingswerk nog steeds in volle gang is werd het wes telijk deel van Turkije dinsdag ge troffen door nieuwe schokken. Het centrum van deze beving leek te lig gen bij Gediz, de stad die vorig jaar bij een aardbeving werd verwoest waardoor 1000 mensen om het leven kwamen. Er zijn tot nu toe echter, geen berichten binnengekomen over slachtoffers of aangerichte schade. Volgens het Turkse Rode Kruis be gint de hulp vanuit de gehele we- Een „fijn" plaatje van de reede van Brouwershaven in 1906. Een duide lijk specimen van oude Schouwse ro mantiek en schoonheid, wel door al lerlei vervangen, maar misschien niet ge-evenaard. ■CA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7