ZWAN BIERWORST DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond achter Bouw-c.a.o. deze week bij 4 stuks 485" De „Hollandse Nieuwe" is er Drie tuinders aan dood ontsnapt Kieskeurige mannenmode Afscheid ir. F. J. Philips Stookolie in de Rijn De kabinetsformatie Eilandbewoners (bij Sicilië) niet ingenomen met Maffia-invasie I VERTON'S 1 SCHOENEN Perspectief voor Engeland's toetreding tot de E.E.G. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE E 'Donderdag 27 mei 1971 127ste jaargang Nr. 20802 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Raad contra verzoek 36 winkeliers Een heleboel kritiek DEN HAAG, 26-5. De woensdag in Scheveningen gehouden jaarver gadering van de Nederlandse Aan- nemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven heeft zich achter de bereikte bouw-CAO geschaard, zij het dat er van verschillende zijden niet alleen vragen werden gesteld maar ook kritiek werd geleverd, waarbij vooral de verhoging van de vorstverletuitkering en het verdwij nen van het loonplafond het moes ten ontgelden. De voorzitter van de werkgevers delegatie naar de CAO-onderhande- lingen, de heer J. de Groot, gaf ant- Advertentie |59 VLAARDINGEN, 27-5. In Vlaar- dingen is in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks half een Te eerste afslag gehouden van de Hol landse Nieuwe. Aan de markt waren 84 kantjes nieuwe maatjesharing na melijk 60 kantjes kleine 1000-1100 stuks, zes kantjes zeer kleine (1200- 1300 stuks) en achttien kantjes grote 600-700 stuks. De kwaliteit was voor deze vroege vangst goed te noemen. De prijzen liepen voor het kleine goed van 850 tot 980 gulden, de zeer kleine 790 gulden en de grotere soort ging voor 700 gulden per kantje. MUNCHEN. Met een geheel niexiw stereofonisch toestel hoopt de medi sche techniek, slechthorende en doof stomme kinderen te kunnen helpen. In de D.B.R. heeft een elektrocon- cern een draadloze luister-spreek - installatie ontwikkeld, die het mo gelijk maakt, enige naast elkaar ge leden klaslokalen met verschillende onderwijsprogramma's gelijktijdig te verbinden. De leerling behoeft niet meer op een bepaalde plaats te blijven, maar kan zich zonder lastigs draden vrij in de ruimte bewegen. Via een centrale microfoon en zijn koptelefoon (foto) is hij voortdurend in radio-contact met leraar en mede scholieren. De transmissie vindt plaats met behulp van onzichtbare, in de vloer aangebracht apparatuur. woord op de vele vragen en daarbij kwam onder meer naar voren, dat in eerste instantie oud-minister Bo- gaers van bouwnijverheid als be middelaar tussen werkgevers en werknemers heeft gefungeerd, nadai de'onderhandelingen werden opge schort en uitmondden in een staking. Drie weekends achtereen zijn be sprekingen gevoerd, zonder dat de moeilijkheden werden opgelost. Ten slotte heeft de tweede voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, na mens de vakcentrales geprobeerd het gesprek andermaal op gang te krij gen en van de voorgestelde personen bleek de heer J. Bosma bereid de „ondankbare taak" als onafhanke lijk voorzitter te aanvaarden, aldus de heer De Groot. 4V2 procent prijsstijging Cijfers, die op 17 mei bekend werden en aantoonden dat half ap ril de prijzen sinds december al weer vier en een half procent waren ge stegen, waren aanleiding om te trach ten tot overeenstemming te komen, zo vervolgde de heer De Groot in antwoord op desbetreffende vragen. Dat is gelukt, maar de vorstverlet uitkering was een „zware zaak" ge weest. Hij wees er verder op, dat ge dacht werd dat door voortzetting van de staking weinig meer van de eisen van de werknemers af zou kunnen worden gekregen. Op de vraag uit de vergadering wat nu eigenlijk was gelukt, een vraag, die applaus opleverde, ant woordde de heer De Groot, dat in principe een bouw-CAO kon worden afgesloten, die vandaag moet worden goedgekeurd. (Afgekeurd had hij eerst - zich versprekend - gezegd onder hilariteit). Be heer J. van Eesteren uit Rot terdam merkte op, dat de bonden van tevoren hadden gezegd, dat het vorstverlet een zaak was waaraan niet te tornen viel. Toen de werkgeversonderhande laars zagen, dat het geen haalbare kaart was vroeg hij waarom niet even gewacht op deze vergadering. Wat hem betreft had de staking kunnen doorgaan (applaus). De heer De Groot had Buys („met die grote PIJNACKER, 26-5. Drie inwo ners van Pijnaeker zijn woensdag ternauwernood aan de dood ontsnapt toen de kas waarin ze tomaten aan liet plukken waren eensklaps met denderend geraas in elkaar stortte. Toevallig werkten ze vlakbij een deur, waardoor ze nog bijtijds een goed heenkomen konden zoeken. Zo dra ze buiten waren stortte het vier duizend ramen tellende warenhuis in. De gehele tomatenoogst werd door het-vallende glas vernield. De schade bedraagt ruim een ton. De eigenaar, tuinder J. M. Kerk- laan, kan de f 100.000,- niet als stormschade bij de verzekerings maatschappij declareren, omdat het op het moment van de instorting windstil was. Maandag was het hem opgevallen, dat de tien jaar oude kas scheef gezakt was. Hij had maat regelen genomen om hiertegen voor zieningen te treffen. mond") moeten verwijzen naar deze vergadering. „V bent als onderhan delaar nog nooit in zo'n sterke posi tie geweest als toen" (applaus). De indexering De heer De Groot antwoordde dat de vergadering de CAO niet behoeft te aanvaarden. Verder verklaarde hij, dat voordat de bouw ten aan zien van de indexering in de CAO overstag ging, reeds tachtig procent van de werknemers in ons land een indexering in de CAO had staan. De bouwwerkgevers hadden dit zolang mogelijk tegengehouden. Hij noemde de indexering een levensgroot kwaad om daarna op te merken, dat de bouw van het vorstverletfonds af zou moeten en de werkgevres hun eigen risico zouden moeten dragen. mvENPiBN*t.Tn-«nfra— BONN, 26-5. Naar schatting der tig ton stookolie is woensdag in de Rijn gelopen na een aanvaring in Bonn tussen het Belgische motor tankschip „Mathijs van Kortehof" van 1695 ton en een ander motor schip. Volgens de waterpolitie is er olie-alarm gegeven. Persoonlijke on gelukken heben zich aan boord van de schepen niet voorgedaan. DEN HAAG, 26-5. Informateur prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp zal de komende dagen in het overleg met de fractievoorzitters van KVP. ARP, CHU, VVD, en DS'70 zoeken naar een basis voor een akkoord, de basispunten verder uitwerken, daar na het programma als geheel aan de orde stellen en trachten een akkoord over het programma te bereiken De laatste fase zal, naar de woord voerder van de informateur meedeelt bestaan uit het zoeken naar een for mule voor de verdeling van de ze tels tussen de deelnemende partijen. Prof. Steenkamp zal deze onder werpen aan de orde stellen in, zoals hy het noemt, de vyfde, de zesde, de zevende en de achtste fase van zijn informatie-arbeid, nadat hij vorige week de vier verkennende fasen af werkte. EINDHOVEN, 26-5. Ir. F. J. Phi lips heeft woensdagmiddag tijdens een zeer drukbezochte receptie af scheid genomen als president-direc teur van de N.V. Philips gloeilam- Steeds weer zwaluwen in Nederland MIDDELBURG, 26-5. Tijdens eens onderzoek gedurende de afgelopen vier jaar naar het voorkomen van huiszwaluwen in Nederland, is ge bleken, dat hun aantal op het ogen blik sterk toeneemt. De resultaten van een telling waren onverwacht hoog. In totaal werden in ons land naar schatting 62.500 nesten gevon den. Dit staat in een onlangs ver schenen rapport van .de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vere niging (K.N.N.V). penfabrieken. Hij zal worden opge volgd door jhr. H. A. C. van Riems dijk. De heer Philips wordt presi dent-commissaris van de N.V. Op de afscheidsreceptie, die in het Evaluon in Eindhoven werd gehou den, kwamen zeer velen de scheiden de Philipsdirecteur de hand drukken. Tot hen behoorden de commissaris van de koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortman, de bisschop van Den Bosch, mgr Bluyssen en leden' van gedeputeerde staten. In een interview met een redak teur van het NOS-journaal heeft ir. Philips woensdagavond gezegd, dat Philips in de nabije toekomst wel licht zelf een communicatiesatelliet voor eigen gebruik gaat maken. „De hoeveelheid informatie, die tussen onze vestigingen over de gehele we reld uitgewisseld wordt, is zo groot dat het best eens zou kunnen lonen om een eigen comunicatiesatelliet te hebben", aldus ir. Philips. FILICUDI, 26-5. De vyftien „hoge pieten" van de Siciliaanse misdadi- gersorganisatie Maffia, die door de Advertentie jj.1 minium minium milium minimi mi „Cherry Boetiek" sandalen Vlot én sportief E Nu weer in rnime keus bij: E e Havenplein 13 - Zierikzee e Telefoon 2488 lUMMMMUUMUMUMMUMIMMMUMUMIMIÏi DEN IIAAG, 26-5. Vooral na het geen premier Edward Heath in het Blitse Lagerhuis heeft meegedeeld over zyn gesprekken met president Pompidou, heerst in Den Haag de indruk dat de Engels-Franse top de weg lot een succesvolle beëindiging van de ondei handelingen over Enge land's toeticding tot de E.E.G. heeft geopend. Aanvankelijk had men de indruk op grond van hetgeen beide staats lieden journalisten hadden verteld en wat van officiële Franse en En gelse zijde aan de vijf regeringen was meegedeeld, dat weliswaar op sommige punten een grote mate van overeenstemming was bereikt, maar dat verschillen van inzicht op ande- ïc punten waren blijven bestaan. Thans echter, na het optimisme dat premier Heath in het Engelse CHATTANOOGA (Tennessee, V.S.). Wetsdienaren met schietwapens -en wapenstokken, bewaken de toegang van het gemeentehuis in Chattanoo ga. Meer dan 200 mensen moesten voor het gerecht verschijnen na de arrestaties in de afgelopen drie da gen van wanordelijkheden in de stad. Het grootste deel hiervan betrof overtredingen van het uitgaansver bod. Een 23-jarige neger werd dood geschoten door politiemannen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's j p De natuur schept het veulen, de fokker het paard! Italiaanse justitie naar het eilandje Filicudi voor de noordkust van Si cilië zyn verbannen, zijn daar woensdag met een protestbetoging van de enkele honderden bewoners ontvangen. By de ballingen waren beruchte figuren als John Bonventre en Jack Coppola. De protestbetoging van de bewo ners, die vrezen dat hun eiland een tweede duivelseiland wordt en deze reputatie de toeristen zal afschrik ken, verliep zonder incidenten. De gemeenteraad van* Lipari, het be langrijkste dorp van Filicudi, is in vergadering gegaan en zal deze niet eerder beëindigen dan nadat de bal lingen van het eiland zijn verwij derd. De verbanning van beruchte Maf fia-figuren is een nieuwe stijl van de Italiaanse justitie in haar strijd tegen de misdaad. Men is daarmee begonnen na de moord in Palermo op de procureur-generaal van Sici lië, Pietro Scaglione, die onlangs op klaarlichte dag op straat werd dood geschoten. parlement heeft getoond, heeft de mening post gevat dat Frankrijk meer dan voorheen geneigd is begrip te tonen voor de Engelse problemen en dat, na een lange periode van on zekerheid, een goede kans bestaal dat de onderhandelingen met een gunstig resultaat kunnen worden af gesloten. Advertentie Verwachting tot vrydagavond: Tijdelijk regen Tijdelijk zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen regen; zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit zuid oost tot zuid, later ruimend naar zuidwest tot west; minimumtempe raturen ongeveer 10 graden, maxi ma morgen van 14 graden aan de kust tot 18 graden in het oosten van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 mei. Zon op 4.29, onder 20.46. Maan op 9.10, onder 0.34. Eerste kwartier: 1 juni (1.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 mei 5.50 v.m. 18.12 n.m. Doodtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de loop van vrijdag vloeit met westelijke winden vrij koude en onstabiele lucht over ons land uit. In deze lucht zullen enkele builen tot ontwikkeling komen. De vrij koude lucht wordt voorafgegaan door een front, dat donderdagochtend boven midden-Engeland was aangekomen. Daar do verplaatsin van dit front het grootst is in zuidoostelijke richting zal hel geruime tijd duren voor hel het gehele land is gepasseerd. Plaat selijk zal het passeren van het front gepaard gaan met regen. Met uilzon dering van oost en zuidoost Europa, waar het warm en vrij zonnig is. komt er in Europa vrij veel bewol king voor en zijn de temperaturen niet hoog. Dit laatste geldt vooral voor het westen van hel Middelland se zeegebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1