DE NATUUR ONTVOUWDE ZICH IN VOLLE SCHOONHEID STREEKNIEUWS Zierikzees' café „De Bierhal" weer open ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 mei 1971 Nr. 20801 Westhoek vóór en na (le regen WESTHOEK. 24-5. „Regen in mei, gras in de wei" zegt c enoude spreuk, doch dat hoeft al niet meer en vooral in de Westhoek blaken de weiden van groene gezondheid. Het zat de boeren dan ook wel byzonder mee dit voorjaar, want het snel opdro gende land liet zich lekker klaar maken, inzaaien en dichteggen. En geruime tyd lag het land erbij alsof het gestreken was, zo glad als een pennetje en de aardappelbedden HAAMSTEDE, 22-5. Haamstede heeft een bar en een ieder die ge noegens en het amusement ervan nog niet kent kan zich daarvan op de hoogte stellen in de door burge meester Everwijn gepoende bar „De Oude Zeef", gevestigd in het pand Weststraat 8. De man waarom het bar-leven hier draait, is Ad Wielemaker, een Walcherse boerenjongen die er niet tegen opziet om nog eens gauw 6 ge meten peeën door te slaan. Doch ook hij had ergens een niet-agrarische kriebel in zijn lijf en met ontzag blikkende naar het recreatie-indu strie, was hij stellig van mening dat hij, ondanks zijn opleiding Middelba re Landbouwschool, nooit boer zou worden. Hij wist zijn ouders, (beiden in Walcherse „dracht" op de ope ningsavond aanwezig) te bepraten en begon de landbouwschuur in Kou- dekerke bij Middelburg om te bou wen tot een grote bar met zeer veel antiek en opende een paar jaar ge leden de bar „Het Karrewiel" aan de Zwaanweg. Het werd een grandioos succes en hierdoor gestaafd zocht hij uitbreiding en vond die in Haam stede. Hij huurde het pand Weststraat 8 van de heer M. Quist en richtte het naar eigen inzicht, zonder architect in. Ad Wielemaker is een handig ie mand met hamer en kwast en bijna alle werk van de verbouwing deed hij zelf. Vrijdagavond kon een ieder zien dat hij een echte boerenjongen is, want overal komt men in de bar, aan de wanden en aan de zolder ou de spulletjes tegen die een 50 jaar geleden nog volop in de landbouw werden gebruikt. Vooral de oude ze ven („ziften") overheersen het alge- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) keurig recht getrokken. Doch ook de andere landbouwgewassen die snei uit de grond kwamen bleken als langs een lijntje, gezaaid. Met de hedendaagse apparatuur is het echt niet meer zo moeilijk om recht te ploegen en te zaaien. Weldra verschenen de mannen met de schrepel in de bietenvelden om hier en daar nog eens overbodige plant weg te slaan en deden de Ineen beeld, doch ook een „plons- karn" van een 70 jaar geleden tesa- men met de latere draaikarntonne- tjes zijn ware blikvangers. Oude graan schoppen, een „slikschopje", stallantaarns en ter verdere ver lichting oude koperen petroleum lampen, die vroeger in elk huis voor de tafel verlichting zorgden. Boven de uitgang waar een stevige portier een ieder een welkom toeroept, oude wa gen wielen en elke wand is bespij kerd met „schabben' 'hout. Twee grote bars met veel zetels en da mesbediening maken „De oude Zeef" compleet. Aanvaardbaar In het bijzijn van talloze genodig den tapte burgemeester Everwijn het eerste glaasje waarmede de opening een feit was. De burgemeester zei dat hij bij de eerste besprekingen niet zo bijster enthousiast was ge weest, doch na het vervallen van de fcoutique-plannen werd de bar aan vaardbaar geacht. In een toeristen gebied is het noodzakelijk om met de tijd mee te gaan. Voor Haamstede is een bar echter geheel nieuw en volgens de burgemeester is de plaats „volkomen verkeerd", omdat het pu bliek zich meestal in de Noordstraat ophoudt. De burgemeester was stom verbaasd dat van de winkel van de voormalige huurder, de heer v. d. Hoeven, nu dit terecht is gekomen en noemde het bijzonder sfeervol. Met nog de waarschuwing er geen rommel tent van te maken en voor al de buren tevriend te houden wenste hij de heer Wielemaker veel succes toe. Ad Wielemaker dankte de burge meester voor zijn woorden en hoopte zijn bedrijf „waar" te maken. Alge meen beheerdster is mevrouw De Markies uit Vlissingen. Talloze geno digden brachten aan de heer Wiele maker en zijn medewerkers hun ge lukwensen over en bleven nog ge ruime tijd bijeen. wiedmachines hun werk. De granen kregen nog even een duw door een bespuiting tegen het onkruid, doch volgens de boeken kunnen ze hier goed tegen en de achterstallige groei wordt snel ingehaald. Op een wat donkere zondag kreeg het land een paar milimeters regen, net genoeg voor de al wat dorstige plantjes. Toen in de namiddag de zon weer voor flink wat warmte zorgde be gon het water te verdampen en de witte dampsluiers over de velden ga ven een vreemd effect aan de omge ving. Het was of de aarde kookte. Groen en bloesems Inmiddels is nu ook het groen van de bomen ontloken en de eerste bloe sems zijn al historie. In de fruitaan- plantir.gen zijn de eerste vruchtjes verschenen ondanks wat nachtvorst die echter elders in den lande meer schade deed dan hier. Doch ook de loofbomen zijn gaan bloeien en op vele plaatsen kan men dit duidelijk zien, want de overtollige bescher ming voor het vruchtbeginsel werd al afgestoten en dwarrelde omlaag waardoor de grond wit bezaaid werd. Schitterend mooi was en is nog de kastanje die vooral in de Noord straat in Haamstede weer eens een feestelijk aanzien gaf. Echt de mooi ste straat die Haamstede heeft. En wie zelf een rose meidoorn heeft ge niet er hele dagen van, ofschoon de veel in het wild voorkomende witte meidoorn een even fraai gezicht biedt. Na de mooie 6 weken kwam zater dag de ommekeer. Donkere wolken pakten zich samen en de in de verte rommelde reeds de donder. De eer ste buien in de nacht van zaterdag op zondag brachten geen overvloedi ge regenval doch in de loop van zon dag en maandag zijn er heel wat mi- limetertjes in de meters afgetapt. De vruchten op het veld deden er hun voordeel mee, doch voor de vroege vakantiegangers was het minder goed. Er zijn reeds een flink aantal gasten en hun aandeel zal in deze w^ek oplopen tot een voortopje van het seizoen 1971. Voor deze mensen, die gehoopt hadden op een lekker meizonnetje kan tot troost gezegd worden dat Burgh-Haamstede in de regen ook zeer mooi zijn. Zevibel-forum Na afloop van de jaarvergadering van „Zevibel", die gehouden wordt op zaterdag 19 juni a.s. in het „Hof van Holland" te Tholen, wordt een forum gehouden, waarin zitting heb ben de heren drs. D. J. van Dijk, de heer J. van Haga (scheepvaartinspec tie) en dr. H. A. Kranenburg. Ge poogd zal worden nog een vervanger te vinden voor prof. Korringa, die verhinderd is. 25 miljoen voor zwakzinnigeninrichting te Clinge MIDDELBURG, 24-5. Ged. staten hebben provinciale staten van Zee land gevraagd het college bevoegd te verklaren van provinciewege te ga randeren de betaling van hoofdsom, rente, aflossing en kosten van één of meer geldleningen ten hoogste of ge zamenlijk ten hoogste groot f 25 mil joen, aan te gaan door de Stichting „De Sterre" te Clinge, voor de finan ciering van de kosten verbonden aan de bouw van een zwakzinnigenin richting te Clinge. Classisvergadering Hervormde Kerk De zg. mei-vergadering van de classis Zierikzee van de Ned. Herv. Kerk, wordt ditmaal niet te Zierik zee maar in St. Philipsland gehouden vandaag (dinsdag 25 mei). Na de pauze' zal ds. G. Samsom uit Rotter dam een referaat houden over „De Ned. Herv. Kerk en haar toekomst". Afscheid burgemeester W. Baas Op zaterdag 19 juni a.s. zal de heer W. Baas in een buitengewone raadsvergadering afscheid nemen als burgemeester van de gemeente Sint Annaland. In een periode van 34 jaar heeft de heer Baas het ambt van burgemeester bekleed in een drietal Zeeuwse gemeenten, w.o. de toenma lige gemeente Kerkwerve. Oude liefde niet geroest ZIERIKZEE, 25-5. Het bekende café „De Bierhal" aan het Korte Groendal is weer in vertrouwde han den van de familie M. Kleppe-van Leeuwen. Na een afwezigheid van vier en een half jaar, heeft de heer Kleppe de handschoen weer opgeno men en gebruik gemaakt van de ge legenheid, die zich voordeed in dit café opnieuw te beginnen, in herin nering de vyf en een half jaar, waar in hij eerder deze zaak leidde en overtuigd dat er nog altjjd perspek- tieven zijn. Oude liefde bleek ook in dit geval niet geroest. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. ZIERIKZEE Benoeming Met ingang van 1 september a.s. is onze stadgenote mej. R. Anker be noemd tot onderwijzeres te Larnaca (op Cyprus), in dienst van de Shell Internationale Petroleum Maat schappij. Veertig jaar „Mevrouw Co" In kringen van zeilers, die regel matig Zierikzee bezoeken, is een co mité gevormd, dat zich ten doel stelt mevr. J. van der Schee-Schoonaard, te huldigen in verband met het feit dat zij 40 jaar de Zierikzee bezoe kende zeilers op voortreffelijke wij ze heeft geholpen en bediend. Op allerlei wensen van de jachtbeman- ningen wist zij de oplossing en zij trad bovendien op als communicatie middel tussen varende - of in de ha ven liggende jachten - en de ergens aan de wal verblijvende achterban, dan wel zakelijke rplaties. Bovendien kende en kent zij het geheim van ge kookte mosselen en dito kreeftjes Haar wordt een receptie aangeboden in Mondragon op zaterdag 19 juni a.s. Gemeentelijke delegatie naar Hatfield De gemeentelijke delegatie, die - onder leiding van burgemeester Th. H. de Meester een bezoek brengt aan Hatfield, vertrekt op maandag 31 mei (tweede Pinksterdag) per bus van Zierikzee naar Oostende, waarna per boot de overtocht wordt gemaakt naar Dover. Rond 16 uur kan men in Londen zijn. De terugreis wordt vrij dag 4 juni gemaakt. Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland De jaarlijkse excursie van de ver eniging „Stad en Lande" gaat dit jaar naar Viancn, IJsselstein cn Schoonhoven. Te Vianen zullen met name het stadhuis en de Ned. Herv. Kerk worden bezichtigd. De excursie vindt plaats op zaterdag 12 juni cn staat onder leiding van mr. W. P. Marlens. Telefonische mijlpaal gepasseerd Verleden week werd de appara tuur van de openbare telefooncel aan dc Calandweg te Zierikzee ver vangen. Hiermede werd het nutomn- tiscrlngsprogrnmma voor telefoon cellen in de provincie Zeeland vol tooid; dit betekent dat thans vanuit De heer Kleppe - inmiddels in be zit van alle vereiste' vergunningen - vond een zaak terug, die er nog piek fijn uitziet; vooral door een in die tussentijd aangebrachte houten lam- brizering, die in het kleurbestel het uitstekend doet en bijzonder fraai oogt. Inmidels heeft het café drie maanden buiten bedrijf gestaan, maar die tijd was nodig en nuttig om de nodige voorbereidingen te treffen de zaak op de beoogde da tum voor het publiek open te kun nen stellen. De heer Kleppe - optimistisch als alle in deze provincie geplaatste te lefooncellen zelfstandige lokale en interlokale gesprekken kunnen wor den afgewikkeld zonder dat hier voor de tussenkomst van een PTT- telefoniste nodig zal zijn. SEROOSKERKE Aanrijding Op de kruising Serooskerkseweg- Stoofweg deed zich een aanrijding voor. Ter plaatse stond een file au to's in stilstand, met als laatste een wagen van T. te Nieuwerkerk. De automobilist W. v. D. .te Barendrecht zag te laat dat de auto('s) stil stond (en) en reed tegen T.'s wagen op, waardoor beide auto's schade oplie pen. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. De maandelijkse vergadering van de N.C.V.B. afdeling Haamstede werd geopend met het zingen van Gez. 113 vs. 1 t.m. 4, waarna de presidente, mevrouw Hack, voorging in gebed. Na het gebruikelijke welkom volg den nog enige mededelingen waarna mevrouw V. d. Velde twee series kleurendia's vertoonde over de hu welijken van de prinsessen Beatrix en Margriet. In de pauze verzorgde mevr. Sor- gedrager een verkoop van levens middelen ten bate van de Suriname- zending. Deze aktie heeft tot doel om een docente voor vier jaar naar Su riname te zenden om meisjes op te leiden voor verpleegster. Na de pau ze werd o.l.v. mevr. Hack een spel gehouden waarbij de namen van o.a. politieke en koninklijke figuren ge raden moesten worden. De avond werd met dankgebed gesloten. RENESSE Schoolreis openbare basisschool De kinderen van de klassen 1 Lm. 5 der openbare basisschool ,,'t Stac- pel'of" te Renesse maakten hun jaar lijkse schoolreis. De reis voerde dit maal via het veer Kruiningen-Perk- polder naar Hulst, waar de grote kerk zou worden bezichtigd. Omdat de kerkdeuren hermetisch gesloten waren en bleven werd slechts de bui tenkant bezichtigd. Men reed vervol gens door naar de Antwerpse dieren tuin, waar de kinderen, verdeeld in groepen, de dieren bewonderden. Na dat men had gegeten verliet men België weer. Er werd koes gezet naar Bosbad Hoeven, waar de kinderen zich bijzonder vermaakten. Tenslotte werd de thuisreis aanvaard en na nog een consumptie aan het veer Zij- pe te hebben genuttigd kwam men om ongeveer 6 uur in Renesse aan. SCHARENDIJKE Noodlanding zweefvliegtuig Zondagmiddag rond 1.30 uur maak te een zweefvliegtuig, afkomstig van de basis Woensdrecht, een noodlan ding in de buurt van Scharendijke. Na de onweersbuien, die het toestel begeleidden, verloor het boven Schouwen hoogte en was de piloot gedwongen zijn toestel aan de grond te zetten. Hij koos hiervoor een mooi stuk weiland uit en de landing ver liep dan ook perfekt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor cn het toestel kwam onbeschadigd aan de grond. OUWERKERK Muzikale medewerking „Nieuw-Leven" aan godsdienstoefening Op Eerste Pinksterdag zal dc mu ziekvereniging „Nieuw Leven" me- De heer en mevrouw Kleppe-van Leeuwen in de heropende zaak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). altijd - gelooft dat ook in deze tijd een zaak als de onderhavige leiden, gewoon een kwestie is van het goed doen. Men moet de sfeer wat aan voelen en afstemmen op het publiek, dat een vriendelijke bejegening juist in deze tijd best op prijs weet te stellen. Bij gelegenheid van de ove rigens onofficiële heropening van „De Bierhal" sierden vele bloem stukken de zaak. dewerking verlenen aan de gods dienstoefening der Ned. Herv. Ge- - meente. Herv. Gemeente Het verjaringsfonds heeft over april opgebracht f 54, Bejaardenreisje Negenentwintig personen, die de bejaardensociëteit bezoeken hebben op 24 mei een reisje gemaakt per bus van het touringcar-bedrijf v. Oeve- ren, met als chauffeur de heer Van Aken, richting Rotterdam. Aldaar werd het Dolfinarium bezocht en koffie gedronken. Na de terugreis is te Ouwerkerk in het paviljoen „De Vier Bannen" nog een consumptie gebruikt. Om kwart over 6 arriveer de het gezelschap na een heel mooie tocht weer op Ouwerkerk.- Jaarvergadering Oranjevereniging De Oranjevereniging „Prinses Bea- trien" te Ouwerkerk hield in zaal Pankow de jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer M. K. Romeyn. De rekening 1970 vermeldt aan ontvangsten f 1.251,44 en uitga ven f 602,69. Het batig saldo is nu gestegen met f 104,36. Volgens rooster trad de voorzitter af en deze werd herkozen, hetgeen de heer Romeyn onder dankzegging voor het vertrouwen aanvaardde. Daar de heer M. de Rijke heeft ge meend, als bestuurslid te moeten be danken werd in diens plaats gekozen de heer P. A. Dalebout. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: M. K. Romeyn, voorz., W. Vijverberg, 2e voorz., L. de Later, secr., M. Hage, penn. en W. Bolijn, A. J. Romeyn en P. A. Dalebout, bestuursleden. Aan het prins Bernhard-fonds (voor Ar- tis) zal een gift worden overgemaakt Tenslotte werd nog eens benadrukt, dat de muziekvereniging een extra - pluim toekomt voor de zeer goede medewerking, verleend tijdens het gehouden Koninginnefeest. Advertentie BERGMANS vakopticiëns - Havenpark Zierikzee - Telefoon 2029 Vy AMSTERDAM. Dc Amsterdamse polltic heeft ccn minderjarige Am sterdammer vastgehouden, omdat hij in hel bezit was van hasjiesj. De kastanjeboom bij de Noordstraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bar te Haamstede Antieke landbouw„spnllen" sieren „De Oude Zeef"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3