0LGA DE ZIERIKZEESCHE COURANT AKKOORD IN DE BOUW OVER NIEUWE TWEEJARIGE CAO Papierfabrieken Van Gelder en Zonen gaan 1300 man ontslaan Overval op geldlopers: Buit van twee ton Complot in Egypte Koningin ontving prof. Steenkamp Weer proces tegen Russische Joden Dr. W. Drees sr. uit P.v.d.A. Informateur prof. Steenkamp sprak met dr. Grapperhaus over financiële aspecten PC &ILT Massa-ontslag bij Holland-Amerika Lijn Plaatselijk regen Beroep Indiase premier Indira Gandhi op grote mogendheden inzake Pakistan Veronica-directeur gaf ook duiker geld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 mei 1971 127ste jaargang Nr. 2OSül WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) ^255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar J 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Uitbundig groen in Westhoek na regen Overeenstemming over lonen, verhoging vorstverlet- uitkeringen en uitbreiding van vakantierechten UTKECHT, 24-5. Vertegenwoordi- gers van de werkgevers- en werkne mersorganisaties in het bouwbedrijf hebben maandagavond in een infor meel overleg in principe een akkoord bereikt over een tweejarige CAO. Daarbij kwamen zij onder andere tot overeenstemming over de lonen, een verhoging van de vorstverletuitke- ring en uitbreiding van de vakantie rechten. De voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisaties zullen di rect contact opnemen met hun be sturen. De onderhandelingen om de principiële overeenkomst af te ron den worden dinsdag (25 mei) her vat. Het akkoord is voor de drie bouwbonden aanleiding om de acties, die op het ogenblik worden gevoerd, met onmiddellijke ingang te schor sen. De bonden roepen hun leden op het werk dinsdag te hervatten. Ze zullen hun bondsraden in spoedver gaderingen bijeenroepen, teneinde hen het bereikte akkoord voor te leggen. Van de zijde van de bonden was men niet bereid tot nadere me dedelingen over de inhoud van het akkoord, evenmin als over de ma nier waaiop het overleg yeer op gang is gekomen; Verklaard werd dat heden (dinsdag) opening van zaken zal worden gegeven. Enkele personen uit de centrale werkgevers- en werknemersorgani saties hebben de bij de bouw-CAO betrokken partijen maandag weer aan de tafel gebracht. Zij slaagden daarin na een reeks pogingen, die eind vorige week een hoogtepunt be reikte en uiteindelijk maandagoch tend resulteerden in een telefoontje naar het actiecentrum van de drie bouwbonden in Utrecht. De uitnodi ging luidde: laten we weer eens in formeel gaan praten. Het informele overleg begon maan dag om 12.30 uur in hotel Noord- Brabant in Utrecht en leidde uitein delijk 's avonds omstreeks 21.00 uur na een onafgebroken gesprek tot een formeel akkoord over de hoofdpun ten van de bouw-CAO. Over de uit werking van het akkoord vindt he den (dinsdagmiddag)) verder over leg plaats in Den Haag, waarna par- Kort geding vakbonden DEN HAAG, 24-5. De papierfa- biieken Van Gelder en Zonen graan 1300 man ontslaan. De heer F. de Vries, bestuuislid van de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale, deelde maandagavond desgevraagd mee dat in Apeldoorn 710 ontslagen zullen vallen (hetgeen betekent dat de pa- pierproduktic daar helemaal wordt gestaakt), in Wapenveld 200 en in Renkum 390. De vakbonden hebben maandag avond besloten een kort geding aan te spannen. Hun raadsman is mr. M. G. Rood uit Amsterdam. De penningmeester van de Alge mene Bedrijfsgroepencentrale, 'de heer Lokhorn, zei in de televisieru briek „Achter het nieuws", dat de bonden onder meer willen bereiken inzage te krijgen in de structuuron derzoeken die bij Van Gelder zijn gedaan. De bonden willen duidelijkheid over de' werkelijke achtergronden van het afspringen van de fusie tus sen Van Gelder en de Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken. Verder willen zij weten wat de mogelijkhe den zijn voor een voortbestaan van het bedrijf zonder de fusie, vooral nu het ontslag van de 1300 bekend is geworden, aldus de heer Lokhorn. Banklopers boden geen weerstand EINDHOVEN, 24-5. Precies 200.000 gulden was de buit van een gewa pende overval op twee banklopers maandagmiddag in Eindhoven. Beide daders zyn nog spoorloos. De overval vond omstreeks 12.20 uur plaats. Twee banklopers van de Nederlandse Middenstandsbank brachten de twee ton in coupures van honderd en 25 gulden in een geldtas van een filiaal van de bank naar de 500 meter verder gelegen EDE. Als een ontwortelde boom ligt deze opgekrulde portaalmusl van <J" bovenleiding naast de spoorbaan, na dat hier tussen Veenendaal en Ede, op het baanvak Utrecht-Arnhem, een ertslrein is ontspoord, welke een enorme ravage heeft veroorzaakt. Nederlandse Bank op het Stadhuis plein. De tas werd gedragen door de 43-jarige Th. van de Krieken. Hij werd vergezeld door de 21-jarige J. van den Oever. Vlak voor de Nederlandse Bank werden beide mannen staande ge houden door twee gemaskerde jon gemannen, een blonde en donker blonde, beiden gewapend met een pistool. Eén van de overvallers zei: „halt, hier met de tas". De banklopers boden geen weer stand en gaven de geldtas uit han den, waarop de overvallers verdwe nen in een groene auto die bij een nabij gelegen parkeermeter stond. De auto bleek bij een later onderzoek te zijn gestolen in Weert. Korte tijd la ter vond éen politiepatroulle de auto op een parkeerterrein bij de stad huisschouwburg,' niet ver van het Stadhuisplein. De auto was leeg. Elke maandagmorgen omstreeks dezelfde tijd werd geld overgebracht van de Nederlandse Middenstands- bank naar de Nederlandse Bank. De lopers liepen meestal dezelfde route. tijen het definitieve akkoord zullen bekendmaken tijdens een persconfe rentie in Nieuwspoort.' „Uit het feit dat wij onze leden hebben opgeroepen het werk dinsdag te hervatten, kan worden geconclu deerd dat we over het in het infor mele overleg bereikte akkoord bij zonder tevreden zijn", zo verklaar den desgevraagd de voorzitters van de drie bouwbonden. (Zie verder Laatste nieuws). CAIRO. 24-5. Bij huiszoekingen in de nacht van zondag op maandag is materiaal gevonden, dat zwaar be lastend is voor het onlangs ontdekte complot legen de Egyptische presi dent Sadat. Het Egyptische persbu reau voor het Midden-Oosten heeft dit meegedeeld. In opdracht van het hoofd van het openbaar ministerie doorzocht de po litie ook de woningen van 26 led"fi van de „geheime organisatie" in -de Arabische Socailistische Unie, de enige partij in Egypte. DEN HAAG, 24-5. H.M. de konin gin heeft maandagmiddag op paleis Huis Teil Bosch de informateur prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp ontvangen Prof. Steenkamp heeft de koningin op de hoogte gebracht van zijn be vindingen tot nu toe, zo deelt het kabinet der koningin mede. MOSKOU, 24-5. In Riga is maan dag een proces begonnen tegen vier Russische burgers van Joodse af komst, zo meldt het Russsiche pers bureau Tass. De vier verdachten zijn Boris Maftzer (24), Af kadi Tsjpilberg (33), Mikhail Tsjeptsjelovitsj (28) en een vrouw, Roeta Alexandrovitsj. Zc worden beschuldigd van het voorbe reiden en verspreiden van lasterlijk materiaal met ondermijnende doel einden, van pogingen om kennissen en ondergeschikten mee te slepen m dze staatsvijandige activiteit en van het bedrijven van anti-sowjet acti viteit met de personen die in Lenin grad zijn veroordeeld wegens voor- bez-eiding van vliegtuigkaping, aldus Tass. Tien van de Joden, die in twee processen van Leningrad zijn ver oordeeld. zullen in Riga getuigen,. Volgens Tass zal het proces openbaar zijn. DEN HAAG, 24-5. Dr. W. Drees sr., gedurende enige perioden minister president, heeft de Party van de Ar- fceid verlaten „Ik kan de party op de weg die zij is ingeslagen niet in cprechtheid blijven volgen", aldus de heer Drees in zyn afscheidsbrief. Het bestuur va nde P.v.d.A. zegt in een reactie de stap van de heer Drees ten zeerste te betreuren. Zijn besluit wordt in deze reactie „een tragische vergissing" genoemd. OEN HAAG, 24-5. De informateur, gedachte tot het blokkeren van be- SCHEVENINGEN. H.M. de Koningin aan het stuurwiel van het hospitaal kerkschip „De Hoop" tijdens de ope ning van de nieuwe Schevenings'e havenmond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's OEN HAAG, 24-5. De informateur prof. P. A. J. M. Steenkamp, heeft maandagmorgen van 11.00 tot 12.30 uur een onderhoud gehad met dr. Grapcrhaus, de demissionaire staats secretaris van financiën. Onderwerpen van gesprek waren het spaarloon, de gevolgen van het optrekken van de belastingvrije voet, de financiële problemematiek van de' zelfstandigen en de onlangs door de bewindsman naar voren gebrachte gedachte tot het blokkeren van be lastinggelden. 's Middags heeft prof. Steenkamp van 14.30 tot 15.50 uur drs. A. J. Mid- delhoek ontvangen, de directeur van de rijksbegroting, met wie hij een gesprek' over de vei-schUlèxidVopvat- tingen ten aanzien van de nota on gewijzigd beleid heeft gevoerd. De informateur heeft daardoor een be ter inzicht gekx'egen in de financiële mogelijkheden in de komende, jaren, zo heeft de woox'dvoerder van de in formateur meegedeeld. V/AT mr Verwachting tot woensdagavond: ROTTERDAM, 24-5. In het komen de najaar en in het voorjaar van '72 zullen 1.021 personeelsleden van de Holland-Amerikalijn in Rotterdam worden ontslagen, zo heeft het ANP maandagavond vernomen. Dit perso neel is thans in de hoteldienst van de maatschappij, werkzaam op de pas sagiersschepen „Rotterdam". „Nieuw Amsterdam" en „Statendam". Hun plaatsen op deze schepen zul len door.Indonesische pex-soneel wor den ingenomen. Het betx-eft hier het ontslag van pèx-soneel beneden de rang van onder-officier.' „De maatre gelen die wij hebben genomen, heb ben uitsluitend ten doel liquidatie van het cruise-bedrijf van de Hol land-Amerikalijn te voorkomen", aldus de directie van de Holland- Amerikalijn maandagavond. Van de 1021 wex*knemex's, die zul len wox'den ontslagen, hebben er 508 de Nederlandse en 513 een buiten landse nationaliteit. „De overschakeling op Indonesisch personeel in de lagere uitvoerende functies van dek-, machine- en ho teldienst op de passagiersschepen, maakte de voortzetting van het crui- sebedryf van de Holland-Amerika- lyn mogelijk en betekent voor 784 officieren en onderofficieren het be houd van hun werkkring", aldus de H.A.L.-directie. Het overleg met de Nedei'landse vakbonden over het vei'vangen van meer dan 1000 H.A.L.-werknemers door Indonesisch personeel vex'loopt bijzonder moeizaam. Vrij koud met veel -bewolking en plaatselijk regen; overwegend ma tige nooi-doostelijke wind; minimum temperaturen omstx-eeks 7 graden, maxima morgen rond 13 graden. Voor donderdag; Aantal uren zon; 0 tot 5. Min.-tempex'atux-en: omstx-eeks nor maal. Max.-temperatux-en: 0 tot 5 graden onder nox-maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel di-oog etmaal: 50 px-ocent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 mei. Zon op 4.31. onder 20.43. Maan op 6.36, onder 28 mei. Zon op 4.30. onder 20.45. Maan op 7.52. onder 0.08. Eerste kwartier: 1 juni (1.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 mei 27 mei 4.19 v.m. 5.08 v.m. 16.51 n.m. 17.34 n.m. NIEUW DELHI, 24-5. Premier In dira Gandhi van India heeft maan dag een beroep gedaan op de grote mogendheden, hun invloed le doen gelden teneinde een politieke oplos sing tot stand te brengen voor dc crisis in Oost-Pakistan. De Indische premier verklaarde dit in de Indische Tweede Kamer, nadat leden van de oppositie de vergade ring hadden verlaten toen hun ver zoek om een spoeddebat over Oost- Pakistan niet ingewilligd werd. Volgens mevrouw Gandhi zijn in de afgelopen acht weken 3.5Ó0.000 Gost-Pakistanen naar India gevlucht voor de „militaire terreur in Oost- Pakistan". De dagelijkse toeloop van Oost-Pakistanen was gemiddeld 60.000. Mevr. Gandhi noemde dij „een ongeëvenaarde migratie op gi-ote schaal". DEN HAAG. 24-5. Dc 61-jarige di recteur van Radio-Vcronica H. (Buil) V. uit Loosdrecht heeft niet alleen geld voor acties tegen dc Mebo-2 van Radio Nordscc gegeven aan zyn me dewerker N. J. maar heeft ook per soonlijk a3" ven van dc drie duikers, die de aanslag pleegden, f 2.000 ver strekt voor aanschaf van een buiten boordmotor. V. heeft dit maandag in Den Haag verklaard tegenover dc recliter-commissaris mr. J. Vcldstra. Deze verhoorde dc Vcronica-diree- teur. nadat die aan dc Haagse offi cier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer was voorgeleid. Mr. Vcldstra heeft een bevel tot inverzekering stelling afgegeven voor V.. die dc voorlopige' hechtenis in het huis v.m bewaring in Utrecht zal doorbren gen. Van de andere verdachten in dc Mebo-affaire verblijven de drie dui kers in het huis van bewaring in Scheveningen en Veron ica - medewer ker N. J. in Amsterdam. Advertentie EXCELSIOR de uitgekiende ^?rnansuden hart Springtij: 25 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich in een overgangsgebied van koude lucht bo ven Scandinavië en Denemarken, waar de miÖdagtemperaturen lot 9 a 12 graden oplopen, en koele lucht boven Frankrijk en midden-Europa waar het kwik bij ongeveer 16 gra den blijft steken. In het algemeen is er boven het continent en Engeland veel bewol king. waarin verschillende regen zones voorkomen. Een van deze zones strekte zich dc afgelopen dagen uil van midden-Duitsland over hel zui den van ons land naar Engeland, waarbij plaatselijk 40 tot 50 millime ter regen is gevallen. Ook in het Al pengebied regent het af en toe. ter wijl boven zuid-Frankrijk een nieuw regengebied tot ontwikkeling is ge komen. Zonnig weer is het ten noorden van de lijn Helsinki. Stockholm. Os lo. Zonnig is het ook in dé Balkan- landen. waar zomerse temperaturen van omstreeks 25 graden voorkomen. In het komende etmaal blijft ons land in een noordoostelijke luchtstro ming. waarmede dc aanvoer van ta melijk koude lucht uit het Oostzee gebied voortduurt. Deze stroming wordt in stand gehouden door een gebied van hoge barometerstanden boven Finland en een vlak lagedruk gebied boven zuid-Europa. Plaatse lijk moet opnieuw met regen reke ning gehouden worden. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1