ZIERIKZEESE WAAG WERD ONDERDEEL VAN STADHUIS STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 mei 1971 Nr. 20800 Ongeëvenaard specimen van restauratie ZIERIKZEE, 21-5. Van een soort door tijd en com merciële traditie in stand gehouden „stal", is de Stadswaag geworden tot een architectonisch pronk juweel en een funktioneel en artistiek verantwoord onderdeel van het stadhuis. De Waag - nieuwe sty! (maar het Is nu geen waag meer) biedt onderdak aan de afdeling comptabiliteit van de gemeente-secretarie en de „geld- ambtenaren" komen hier te zitten in de alleen in een oude stad mogelijke synthese-sfeer tussen eigentijdse efficiency en antiek-traditionele vormge ving. Heel bijzonder dat het kon te Zierikzee; deze restauratie die de ge meente geen cent kost, maar die er wel het volle profijt van trekt. Er is in deze stad geen vergelijkbaar voorbeeld te vinden van een zo geslaagde restauratie waaraan de Waag „ten offer" viel plus een belendend pand - een voormalig piepklein sigarenzaakje, gedreven door een Zierikzeese - die in de top van de by de bouw betrokkenen onmiddellijk tot „Tante Pie" is geworden. Een hoge eer voor „T.P." is, dat zy - vervormd tot Zeeuwse boerin in hout gesneden - op de bovenverdieping een plaatsje heeft gevonden. Bur gemeester Th. H. de Meester plaatste het houten bouw-herinneringsvrouwtje op een staafvormige houten sokkel en daarmede was „de afdeling comptabi liteit" officieel geopend. Het „sigarenzaakje' had men nodig voor een royale entree, de schei dingsmuur met de werkvertrekken waarvan voorzien is van een gesti leerd loket, waar het publiek terecht kan. Zowel in het eigenlijke kantoor, als in de daaraan palende het hart van de voormalige Waag - treft die al genoemde symbiose tussen modern en antiek, flexibel gemaakt - als men dat woord wil gebruiken - door de mogelijkheid ingebrachte (gebouwde) stukken uit te nemen. In laatstgenoemde ruimte de ori ginele waag, netjes opgepoetst en op geschilderd in de stadskleuren, als versierend ornament, maar ook als blijvende herinneringen aan „toen", toen de keutjes en de koetjes hier neg hupsakee aan de weeghaak gin gen, onder leiding van oud-waag - meester Rcskam, die er vrijdagmid dag ook by was, toen dat „heel an dere" in gebruik werd genomen. Treffend in de waagruimte de open trap, aanloop tot de trait-d'union met de rest van het stadhuis;, eiken hout, smeedijzer, sierlijke vormen en links in de hoek een juweel van een antieke wasbak met dito kraan, ge zet tegen een wandje van oude te gels. De bovenverdieping - als bene den mooie eikenhouten zolderbalken - bevat o.m. een aparte spreekkamer voor de Volkskredietbank. „Men" - de architect en de bouwers - hebben zich in dit combipand estetisch uit geleefd en we willen hier wel pleiten voor een bezichtigingsmogelijkheid door het publiek. Als inwoner van Zierikzee moet men dit wel gezien hebben. Van de beesten naar mensen „Het is een voorbeeld hoe ingrij pend een verbouwing kan zijn", al dus de burgemeester in zijn toe spraak; „het ging van een beesten- naar een mensenbestemming". (Een serie oude foto's aan de muur van de Kijkje in het trappenhuis. kantoorruimte herinnert nog aan de Waag in oude toestand, compleet met keutjes, wachtend op hun beurt). Feitelijk is alles tegen de grond gegaan en een dankwoord past voor de samenwerking waarmee dit pro- jekt tot stand kwam, zo vervolgde de heer De Meester, zich in eerste instantie richtend tot de architect, ir. B. V. van den Bergh, stadsarchitect van Rotterdam. De Waagverbouwing bleek een zaak van Monumentenzorg onder architectuur van de gemeente Rotterdam, die al eerder heel intiem betrokken was bij de stadhuisrestau ratie. Andere namen, belangrijk in Waag- verband, genoemd op deze bijzondere middag: ir. G. Plantenne, hoofdinge nieur-directeur van Gemeentewer ken Rotterdam, mr. W. Eysberg, hoofd secretarie-afdeling Openbare Werken, de heer J. C. Bardet, archi tect van Monumentenzorg en na tuurlijk de aannemer D. Wouden berg, de uitvoei'der de heer J. Hame link en heel in het bijzonder de op zichter der gemeente Zierikzee de heer W. J. v. d. Werff, die een onge lofelijke „sjouw" aan dit karwei heeft gehad en mitsdien door de bur gemeester - als blijk van waardering - werd bedacht met een boekwerk. Ook de architect ir. Van den Bergh ontving een boekwerk (Zierikzee) en dit was een stijlvolle inhaker op een toespraak zijnerzijds en een uniek geschenkje voor de gemeente, in de persoon van de burgemeester. Uit het land der meerminnen In 1908 - zo bleek - maakte de va der van ir. Van den Bergh, eveneens architect, met collega's een trip naar Schouwen-Duiveland. Na deze tijd rovende (reizen) excursie werd een boekje gepubliceerd„Uit het land der meerminnen"; de meerminnen bleken Zierikzee en Brouwershaven te zijn. Het werkje is uniek en thans „dus" in gemeente-bezit door deze geste van ir. Van den Bergh, die ver- (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode). De burgemeester zet „Tante Pie" op de sokkel. schillende bijzonderheden vertelde over deze ingrijpende restauratie; de waag kan nog wegen en het beeldje van „T. P." werd vervaardigd dooi de beeldhouwer Peter de Jong. Dank en lof De burgemeester dankte voor het geschenk en toonde zich dankbaar voor de door Rotterdam verleende steun. Hij had alle lof voor aanne mer, uitvoerder, opzichter en de vas te werkstaf, de leden waarvan be dacht werden met een geschenk on der couvert, t.w. de heren H. Merle, M. Meerman, P. Woudenberg, J. van Nieuwenhuize, S. Hanse en A. Steen- poorte. De enveloppes werden in handen gesteld van de heer Hame link. Een woordje ook voor de heer Ros kam, die de burgemeester had toe vertrouwd: „toch wel blij te zijn van die troep af te zijn". Het krediet voor de verbouwing bedroeg f 285.000 en de nieuwe be stemming hield opheffing van het waaginstituut in. In september 1968 ging het werk van start. Hét fijdsschema werd iets over schreden. Architect en alle genoemde anderen komen woorden van lof en dank toe voor hun inzet. „U zult ze ker met voldoening op dit resultaat terug zien", aldus de heer De Mees ter, die schetste hoe het moderne in deze omgeving niet stoort. Het ge restaureerde is aangepast aan het nieuwe funktionele. Een prettig kan toor is ontstaan, waarin het goed werken zal zijn. Vierde fase Bij een glas op de trouwzaal deelde, ir Bardet nog mede dat hgt onder- werpelijk projekt de vierde fase in de stadhuisrestauratie betekent. Het specialistenwerk heeft grote voldoe ning geschonken en hij hoopte dat spoedig de stadhuisrestauratie zal worden voltooid en een stoot zal worden gegeven voor nog meer res tauraties in deze stad. De heer M. A. Sweere - hoofd van de afdeling comptabiliteit - uitte zijn voldoening en dankbaarheid over de fraaie nieu we kantoorruimte, thans nog „clean", maar straks wel ingewijd met siga renrook. Zierikzee heeft er een monument bij, dat impliciet inhoudt een tweede ingang van het stadhuis. Het is alle maal bijzonder knap gedaan en de bewondering van de gemeentebe stuurders, hoofden van dienst, per soneel en andere genodigden, werd vrijdagmiddag terecht niet onder stoelen of banken gestoken. Subsidievoordrachten naar ministerie van C., R. en M. Op woensdag 2 juni a.s. zal in het Statenzaalcomplex (Abdij) te Middel burg een openbare vergadering plaatsvinden van de prov. raad voor de recreatie in Zeeland. Uit de voorstellen van de werkcom- missie van de raad - vast te stellen in de komende vergadering - blijkt dat ged. staten van Zeeland, wat be treft Schouwen-Duiveland, voor 1971 de volgende subsidievoordrachten als volgt hebben vastgesteld: Middenschouwen, (met als urgen tienummer één): sportvishaven te Scharendijke, f 50.000.-; Wester- schouwen, (nr. 5), strandtoegang en parkeerterrein bij de Strandweg te Haamstede, f 186.000; Westerschou- wen, (nr. 10), reconstructie Hoogen- boomlaan, P.M. Deze subsidievoor drachten betreffen het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. Als urgentienr. één staat op de voordracht voor het ministerie van economische zaken: jachthaven Bruinisse, f 3.618.450,-; nr. 3: jacht haven Brouwershaven, f 1.701.000.-. Zomerseizoen CJ.V.-bibliotheek Gedurende de zomermaanden zal de C.J.V.-bibliotheek haar uitlenin gen op donderdagavond houden. Met ingang van 27 mei a.s. is de biblio theek elke donderdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in het C.J.V.-jcugdgc- bouw, Visstraai 5. geopend. Voorstel aan de staten inzake opdracht tot vervaardiging nieuwe Zeelandfilm Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zich met een uitvoerig schrij ven gericht tot de provinciale staten en daarbij voorgesteld het college machtiging te verlenen om aan de n.v. Cinecentrum te Hilversum op dracht te verlenen tot het vervaar digen van een op Zeeland betrekking hebbende kleurenfilm tegen een be drag van 1' 125.000. Ged. Staten zetten uiteen dat het niet nodig zal zijn voor het totale bedrag een krediet te vragen, omdat het mogelijk is uit de post voorlich ting op de prov. begrotingen van 1970, 1971 en 1972 steeds een bedrag van f 25.000 te putten, zonder dat andere uit deze begrotingspost te bekostigen voorlichtingsactiviteiten in het ge drang komen. Ter financiering van de film zal dan nog een bedrag ad f 50.000 no dig zijn, tot welk bedrag aan de sta ten een krediet wordt gevraagd. Voorgesteld wordt dit bedrag te put ten uit het ontwikkelingsfonds van de provincie. ZIERIKZEE Voormalige ambtswoning De gemeente Zierikzee adverteert in de landelijke pers met de voor malige ambtswoning van de burge meester, 't Vrije 29. Adspirant kopers kunnen de woning bezichtigen. In schrijvingsbiljetten kunnen worden ingediend bij de burgemeester tot 15 juli. Rode Kruis Korps Bij de te Middelburg gehouden examens voor helpster 3e klasse, ter verkrijging van het zakboekje, slaag den o.a. mevrouw C. P. de Haan-v. d. Schelde en N. H. Verwijs-Willemse. Zij werden hiertoe opgeleid door mevr. L. v. d. Sluis-Bij- de Vaate. WESTERSCHOUWEN Collecte Astmafonds De collecte voor het Astmafonds in Westerschouwen is achter de rug. Het totaal bedrag bedroeg f 935,25, waarvoor de organiserende commis sie ten zeerste erkentelijk is. Ver deeld over de kernen kwam het lo taal bedrag als volgt tot stand: Burgh f 88,51, Haamstede f 401, Renessè f 281,15, Noordwelle f 85,82 en Se- rooskerke f 78,77. SEROOSKERKE Hersenschudding na aanrijding Zaterdagmiddag te omstreeks 12 uur had op het fietspad gelegen naast de rijbaan van de Serooskerkseweg een aanrijding plaats tussen een bromfiets, bestuurd door J. C. N. uit Capelle aan den IJssel met een be stelauto, bestuurd door G. H. uit Straelen (Gld.). De aanrijding ont stond toen de bestum-der van de be-; stelauto op de Serooskerkseweg ging' keren en daarbij achteruit het fiets pad op reed. De bestuurder van de bromfiets zag de auto te laat met ge volg dat hij tegen de auto bolste. De besuurder van de bromfiets liep een hersenschudding op en werd, na doer dokter Simons te zijn behandeld, per ambulance naar zijn woning ver voerd. Zijn vrouw, welke zich achter op de bromfiets bevond werd bij Je aanrijding over de auto geslingerd doch liep geen verwondingen op. Auto en bromfiets werden bescha digd. ZONNEMAIRE Hert in bouwland gesignaleerd Zaterdagavond, omstreeks half acht werd op een stuk bouwland bij de Veerdijk een volwassen hert ge signaleerd. Het is overigens niet de eerste keer. dat het dier opgemerkt werd, want verleden week is het. beest ook door verschillende mensen gezien. Waarschijnlijk is het hert af komstig uit het hertekamp van Ou- werkerk of uit de Domeinen. Het zal moeilijk zijn het dier te vangen, om dat het ontsnappingsruimte genoeg heeft en zich overdag schuil houdt. NOORDGOUWE Verkeersproef afgelegd door de schooljeugd Door de leerlingen van de openba re basisschool te Noordgouwe werd Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezin,sbank U bent welkom bU uw Nutsspaarbank voor SALARIS of PENSIOEN DREISCIIOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. de verkeersproef 1971 met succes af gelegd. Aan de proef werd in totaal door zestien leerlingen deelgenomen. Allen slaagden. De leerlingen Ad v. d. Werf en Ad Vis mogen best apart genoemd worden, want zij slaagden voor deze proef met lof. Concert in Hervormde Kerk In de hervormde kerk te Noord- gouwe gaf het Zierikzees Kamer koor onder leiding van de dirigent Eduard Nieland, samen met het Zie rikzees muziekensemble zaterdag avond een concert. Men had zijn op stelling gekozen in het koor van de kerk; een helder brandende kroon droeg bij tot de sfeer in het destijds zo fraai gerestaureerde kerkgebouw. Een welkomstwoord werd gesproken door het koorlid de heer A. van Aken. Het concert werd geopend met een instrumentaal nummer van Gio vanni Gabrieli, waarna het koor zong Ps 121 en Ps 122 van Heinrich Schütz, gevolgd door een werkje van Orlando di Lasso en een tweetal ko ralen van Johan S. Bach. Het Ka merensemble bracht een sonate voor blokfluit en clavecimbel van Georg Friedrieh Handel ten gehore en een sonate voor viola da gamba en clave cimbel, eveneens van Handel. Het koor liet zich nog horen met een tweetal koraalmotetten van Hugo Distier en het ensemble met een trio sonate in F voor blokfluit, altviool en basso continuo van G. P. Tele- mann. Het koor besloot met het Magnificat van Henry Purcell. Kooi en ensemble ontvingen een waarde rend applaus van een vol kerkge bouw. Aan de uitgang werd - op ver zoek van het koor - een collecte ge houden voor de orgelrestauratie, die f 152,50 opbracht. NIEUWERKERK Brandje in varkenshok Op de boerderij „De Eerste Heul" aan de Stolpweg, vond een brandje plaats in een varkenshok. De brand onstaan door met vuur spelende kin deren, richtte slechts weinig schade aan. Twee varkens, die op dat mo ment aanwezig waren konden, voor dat het vuur sneller om zich heen greep, uit het betonnen gebouwtje worden geloodst. Na het brandalarm waren direkt twee brandweerwagens van de gemeente „Duiveland" op weg, om de helpende hand te bieden. Met behulp van de nevelspuit kon het vuur, dat zich beperkte tot het aldaar aanwezige stro, bedwongen worden. Tevoren had een omwonen de, zijn schuimblusapparaat op de vlammen beproefd en leeggespoten. Op het erf was het een drukte van belang, want, daar de schoolkinderen vrij hadden, was er veel publiek op de been. Gelukkig viel alles geweldig mee. Enkele balken waren geblakerd en geschroeid en ruitjes gesprongen. Auto-ongeluk op Rijksweg Zaterdagavond jl„ omstreeks 8.30 uur, vond ter hoogte van Nieuwer- kerk op rijksweg 18 een auto-onge luk plaats, waarbij twee personen auto's betrokken raakten. Uit de richting Ziefikzee naderde een file Nieuwerkerk. Tussen de Stolpweg en „De Wereld" probeerde de bestuurder van een personenwa gen. A. v. d. K. uit Gouda uit de file te komen en begon in te halen. Op dat moment naderde uit tegenover gestelde richting een andere perso nenauto. bestuurd door K. de J. uit Rotterdam. Deze werd niet door A. v. d. K. uit Gouda opgemerkt. Wel waarschuwde plotseling zijn mede- passagiere hem, die de tegenligger in eens zag aankomen. Doch het was al te laat. De auto van K. pikte zijn te genligger en vloog over de kop. De tegenligger werd aan de linkerzijde ernstig beschadigd. K.'s wagen was „total loss" .Wonder boven wonder vielen bij dit ongeluk geen gewon den. OOSTERLAND Collecte „Het Hoogeland" De huis aan huis-collecte welke hier ter plaatse werd gehouden U'.n bate van de stichting „Het Hooge land" te Beekbergen door Lianne van den Houten, Piet van der Maas, EUy Rotte en Tonnie Verhoek, onder lei ding van mevr. C. van Dijke-Bolle bracht op de mooie som van f 200,75, waarvoor een dankwoord aan hen die gaven, aan leiding en collectan ten Tweemaal brandalarm op één dag Het zal nog niet dikwijls gebeurd zijn in de geschiedenis van de brand weer van Oostcrland (Duiveland) dat er op één dag tweemaal moest wor den uitgerukt van een brandmelding en dat op twee verschillende plaat sen en op twee verschillende dorpen. Omstreeks half vier vrijdagmiddag kwam de eerste melding van Nieu werkerk. Op de boerderij van de heer P. Flikweert Joh.z. aan de Stolpweg was brand uitgebroken in een varkenshok doordat kinderen met lucifers hadden gespeeld. De brandweer had het vuur spoedig on der controle en vooral hier werd weer het nut gezien van een hoge drukspuit die zelf zijn bluswater meebrengt De tweede brandmelding kwam vrijdagmiddag van Sirjansland waar in een bosje dicht onder de zeedijk sterke rookontwikkeling werd waar genomen. Ook hier was de brand weer spoedig ter plaatse doch be hoefde geen dienst te doen, omdat, naar toen bleek, de brand niet veel te betekenen had. Men kon onver- richterzalce terugkeren. BRUINISSE Uitbreiding en nummerwijziging telefooncentrale Op maandag 24 mei (vandaag) wordt de capaciteit voor de telefoon centrale te Bruinisse met 200 num mers uitgebreid. Tevens wordt in dit telefoonnet de tot nog toe gebruikelijke „Neder landse" informatietoon vervangen door de „internationale" 3 delige in formatietoon. Een 60-tal gegadigden voor een te lefoonaansluiting hebben enige tijd op hun aansluiting moeten wachten omdat de centrale geheel was bezet. Behalve in enkele gevallen, waar voor de kabelverbinding nog ont breekt, kan PTT aan alle verzoeken om een telefoonaansluiting te Brui nisse voldoen. Op 30 juni a.s. te 24 uur zullen de telefoonnummers van het net Brui- nisse welke uit 3 cijfers bestaan wor den gewijzigd in telefoonnummers met 4 cijfers door vóór de bestaande nummers het cijfer 1 te plaatsen. Omdat voor deze nummerwijziging de aansluitingen korte tijd worden onderbroken, worden de werkzaam heden 's nachts uitgevoerd, het on gerief voor de abonnees blijft daar door tot een minimum beperkt. Abonnees die na 30 juni nog de oude nummers kiezen worden voorlopig door middel van een berichtenauto- maa tover de nummerwijziging inge licht. Schade bij kettingbotsing Terugkerend van de Waddenzee kwam M.V. bij Broek in Waterland in een kettingbotsing terecht, waar door zijn auto aan de voorzijde flink werd beschadigd. Hij kon nog wel rijden. Blikschade Op de kruising Hagelaan-Nieuw- stx-aat bij Hotel. Storm, kwam de auto bestuurd door mevr. S. van der D. in botsing met een andere perso nenauto bestuurd door mevr. M. W. F. uit Vlaardingen. Beide auto's kre gen blikschade. M.E.V.O. B I, winnaar van de voor ronde van het jubileumtoernooi van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. gehouden tc Burgh. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3