DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vijfhonderd lijken geborgen uit puin van Oostturkse stad Kieskeurige mannenmode 1 De in Turkije ontvoerde Israëliër Epliraim Elrom vermoord Brand aan boord van Noors passagiers schip eist 32 mensenlevens Strijd om natuurbehoud in het Utrechtse Intellectuelen breken met Cuba Geen troepenvermindering zonder regeling kwestie-Berlijn Welke premier wil liet volk? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muantlag 24 mei 1971 127ste jaargang Nr. 20880 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 f REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. "In dit nummer: Ex-stadsivaag onderdeel van stadhuis Ernstige aardbeving in Turkije ISTANBUL. 23-5. Het semi-offi- ciële Anatoliselie Persbureau meldt dat er tot dusver rond 500 lijken zyn geborgen uit het puin van ingestorte gebouwen in de Oostturkse stad Bin- gol die zaterdagavond door een aard beving werd getroffen. In dorpen in de buurt van Bingol heeft men tot nu toe 113 lijken geborgen. Het persbureau had deze cijfes venomen van een provinciale func tionaris. Bingol, dat op circa 1600 km ten oosten van Istanbul ligt, heeft rond 17.000 inwoners. Ruim 500 gewonden zouden voor lopig in veiligheid zijn gebracht. Volgens het persbureau is 90 procent van de gebouwen in Bingol, dat in een bergachtig gebied ligt, verwoest. Militaire vliegtuigen hebben le vensmiddelen, medicijnen en tenten naar het gteroffen gebied gebracht. Geen steen op de ander Functionarissen lieten telefonisch weten dat er in Bingol „geen steen meer op de andere staat". Het epi centrum van de aax-dbeving lag in dit bergachtige gebied, maar tot in Advertentie Meg mil DEÜRLQO 1 BEPPOIE. HAVtVPLP* tl. TBL mtMBM Adana in het zuiden en de Zwarte- zeehaven Samsun zijn tussen 16.47 en 19.30 uur pl. tijd trillingen waar genomen. Het seismologisch instituut in dc Zweedse stad Uppsala mat 6.7 op de Richterschaal en deelde mee dat de beving viermaal zo krachtig leek als die welke elf dagen tevoren het ge bied van Erzurum in Oost-Turkije trof, Waar bij honderd mensen om het leven zouden zijn gekomen. De provincie Bingol is ook in 1966 door een aardbeving geteisterd. Toen vonden daar 2000 mensen de dood. Alleen al de afgelopen vijf jaar zijn in Turkije meer dan 3.500 doden ge vallen door aardbevingen. Rode Kruis-lutlp DEN HAAG, 23-5. Het Nederlandse Rode Kruis heeft zondagochtend be sloten per vliegtuig een eerste partij hulpgoederen naar Turkije te zenden voor de slachtoffers van de aardbe vingsramp. Deze partij ter waarde van f 35.000,omvat drieduizend dekens en een grote voorraad baby- en kleutervoeding. ISTANBUL, 23-5. De in Turkije ontvoerde Israëlische consul-gene raal Ephraim Elrom is vermoord. Zijn lijk werd zondagochtend vroeg in een verlaten woning in Istanbul aangetroffen. De 58-jarige diplomaat had een schot door de linkerslaap gekregen. Zijn handen waren op de rug gebonden. Het lijk werd gevonden door de concierge van het bewuste woonblok die een onderzoek had ingesteld toen de deur van het appartement open bleek. De man rende de straat op en waarschuwde militairen die enkele uren tevoren, 30.000 man sterk, Is tanbul hadden afgezet en met groot scheepse huiszoekingen waren be gonnen om Elrom en zijn ontvoer ders op te sporen. In het woonblok is een meisje«ge- arresteerd. Volgens een arts moet Elrom zaterdagavond vermoord zijn. Naar veluidt hadden vier of vijf mannen de woning zaterdagavond ongeveer vier uur voor het van kracht worden van een uitgaansver bod verlaten. Het appartement was cix-co zes we ken geleden gehuui'd door twee mannen en een vrouw, die er van tijd tot tijd kwamen. De ontvoering Elrom, een voormalige Israëlische politiechef die destijds de ondervx'a- ging van Adolf Eichmann leidde, was maandag jongstleden door vier mannen ontvoerd die zeiden te be- hoi'en tot het uiterst-linkse „Volks bevrijdingsleger". De ontvoex-ders waarschuwden dat ze Elrom donder dag zouden doden als geen politieke gevangenen in vx-ijheid werden ge steld, maar de x-egering weigerde met hen te onderhandelen, en gin3 over tot arrestaties op grote schaal. In Israël heeft het nieuws van de moord grote bex-oering gewekt. De radiostations ondex-bx-aken zondag- morgen hun programma's om het be richt om te roepen. Veel Israëliërs geloven dat de moord is gepleegd door een groep „die niet uitsluitend uit Turken bestaat". Explosie noordwestelijk van Vancouver Gewapende bankoverval ROTTERDAM, 22-5. De Rotter damse i'echerche zoekt een ongeveer 30-jarige man. die vrijdagavond een gewapende overval heeft gepleegd op het filiaal van de Boex-enleenbank aan het Bentinekplein in Rotterdam, en daarbij een bedrag tussen de vijf- en tienduizend gulden aan Neder lands geld heeft buitgemaakt. De onbekende stal het geld uit de kassa, na eerst de 28-jarige kassier, die als enige in het filiaal aanwezig was, onder bedreiging met een pis tool in het toilet te hebben opge sloten. De kassier kon pas alarm siaan, nadat hij door klanten was bevrijd. De rover was er toen al met het geld vandoor. DOKKUM. De Dokkumer Vluyyev- centrale produceert in deze dager. honderden Aja.v-vlaggen en emble men aan de lopende band. zoals d: foto toont. UTRECHT, 22-5. Meer dan ticn- duizend handtekeningen tegen de aantasting van de landgoederen oud en nieuw Amelisweerd, een uniek rivierbosgebied van 47 hectare tus sen Utrecht en Bunnik, zijn al inge zameld en er worden er nog veel meer verwacht. Het gaat tegen de geprojecteerde Rijksweg 27, van Rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem) oostelijk langs Utrecht richting Hilversum, Behalve dat deze achtbaansweg de renbaan Merevcld doorsnijdt - waardoor die baan voor de paax'densport verloren gaat - hakt de weg ook een grote moot van het bos af. Volgens Hans Sleurink en Ronald Jansen, leden van de werkgroep Amelisweex'd, moet voor de aanleg van deze weg een strook bos van 145 meter breed te worden gekapt. De werkgroep, heeft een alternatief trace ontwor pen. buiten het bos om. In de weg zal dan een bocht moeten komen, ook betekent het, dat er tussen de 350 en 500 woningen minder zullen kunnen worden gebouwd in het Utrechtse uitbreidingsplan Lunetten. VANCOUVER, 24-5. Een ontplof fing, gevolgd door een brand aan boord van het Noorse passagiers schip „Meteor" heeft aan 32 beman ningsleden het leven gekost. Vier bemanningsleden liepen verwondin gen op. Alle 66 passagiers bleven on gedeerd. PARIJS, 22-5. In een open brief aan premier Fidel Castro hebben 61 prominente linkse schrijvers en an dere intellectuelen, onder wie Jean- Paul Sax'tre, Albex-to Moravia, Si- mone de Beauvoir, Susan Sontag, Marguerite Dux*as en Hans-Magnus Enzensberger, met Cuba gebroken en hun verontwaardiging uitgesproken over „de jammerlijke inhoud van de biecht" van de Cubaanse dichter Heberto Padilla. Padilla heeft onlangs zelfkritiek geleverd en zich zelf beschuldigd van het te schande maken van de Ci - baanse revolutie. In de zaterdag gepubliceerde brief zeggen de ondertekenaars dat de zelfkritiek van Padilla slechts tot stand gebracht kan zijn met midde- len die in strijd zijn met de wet en de „revolutionaire gerechtigheid". BONN. 22-5. In West-Duitsland zijn regering en oppositie beide van me ning, dat eventuele besprekingen over evenredige tx'oepenvei'minderiri- gen in west- en oost-Europa niet los kunnen worden gezien van een be vredigende regeling voor de kwestie- Berlijn. Regeringswoordvoerder Ahlex-s ver klaarde vrijdag, dat de westelijke mogendheden het tot dusver hierover niet eens zijn. Wel bestaat eensge zindheid over het standpunt, dat deelneming aan de door Moskou voorgestelde confexentie over de vei ligheid in Eux'opa afhankelijk moet zijn van een oplossing voor Berlijn. Dit geldt echter niet voor de wes telijke houding tegenover de oproep van de Russische partijleider Bx'ezj- nev van vorige week vrijdag om tot wederzijdse txoepenverminderingen te komen. V.olgens Ahlers zal dc bondsx-epubliek op de Navo-confe- rentie, die begin juni in Lissabon wordt gehouden, met haar bondge noten proberen tot een gézamenlijk standpunt te komen. Rainer Baxv.el. de voorzitter van de chx'isten-democratische opposilie- cUe in de bondsdag, pleitte er in een rede in Hamm voor. eerste langs diplomatieke weg de werkelijke in houd van de Russische voorstellen te peilen. Ook de voorzitter van de Beiexse C.S.U.. oud-minister Strauss, heeft tot voorzichtigheid gemaand. Brits militair doodgeschoten in Belfast BELFAST. 22-5. In de Noord-Ierse hoofdstad Belfast is in de nachl van vrijdag op zaterdag oen Britse mili - tair doodgeschoten. Hij was met an dere militairen in een legerwagen op patrouille, toen in de buurt van Cro- mac street, waar overwegend katho lieken wonen, vanuit een hinderlaag het vuur werd geopend. De militai ren. van wie er nog een gewond raakte, schoten terug en cr ontspon zich con hevig vuurgevecht waaraan spoedig Britse vei-sterkingen deelna men. Na tien minuten kwam er een einde aan toen de onbekende schut ters in een wirwar van zijstratenver- dwenen. De Britse troepen hebben dc buurt met pantserwagens afgezet en zijn huiszoekingen begonnen. Het 2.856 ton metende schip be vond zich op 60 mijl ten noox'dwesten van Vancouver, op weg naar Alaska; toen zich zatex'dagmiddag in het voox-schip een explosie voox-deed. Hierdoor ontstond brand. Toen het vaartuig slagzij begon te maken, gingen de passagiers in de boten. Zij werden door een passerende veer boot naar Vancouver gebracht. De achtergebleven bemanning slaagde er in het vuur te bedwingen, dank zij schuimblusmatex-iaal dal met helikoptex's was aangevoex-d. Zondag werd de „Meteox-" de haven van Vancouver binnengesleept. Aanvankelijk was gemeld dat ex geen slachtoffex-s te betx-eui'en waren. Later bleek echter dat in elk geval veertien bemanningsleden bij de ontploffing om het leven wax-en ge komen. Het aantal doden steeg tot .32, toen ook van achttien vex-misten de stoffelijke i'esten wei-den gevon den. Beslaglegging op lading van Nederlands schip MONTEVIDEO. 22-5. De Uruguy- aanse douane heeft vrijdag aan boord van het ruim 7.000 ton metende Ne derlandse schip Straat Hobart van de K.J.C.P.L. een partij goedei'en ter waarde van ca. twee miljoen gulden in beslag genomen. Het schip was 's moi-gens de haven van Montevideo binnengelopen. Volgens de douane wilde men langs illegale weg 224 col li het land binnenbrengen. Daartoe behoorden televisietoestellen, horlo ges en platenspelers. HILVERSUM, 22-5. De demissio naire minister-president P. J. S. de Jong, die voor de verkiezingen steeds van een meerderheid van de Neder landse bevolking de voorkeur kx-ecg ais nieuwe premi'ei-, heeft die positie moeten afstaan aan de A.R. fractie leider mr. B. W. Biesheuvel. Onge veer 23 procent van de bevolking geeft op dit moment de voorkeur aan de heer Bieshexivel als premier. Met 15 procent volgt drs. J. M. den Uyl (P.v.d.A.) op de tweede plaats, tei- wijl premier de Jong mei 1) procent op dc derde plaats is gekomen. 34 procent van de bevolking weet ove rigens geen naam te noemen voo. een nieuwe minister-president. Voor de verkiezingen was dat percentage aanmerkelijk hoger, nl. 50. Een en ander blijkt uit een enquête, die door het bureau ..Intomart" te Hilversum is gehouden cn waarvan de resulta ten vrijdagavond in de KRO-televi- sierubrick ..Brandpunt zijn bekend gemaakt. Som jet-vleugelboot vaart 0111 Europa BERLIJN. 22-5. Dc Russische draagvleugelboot „Komel-M" is uG Jalta aan de Zwarte Zee vertrokken voor een reis om Europa naar Hel sinki. Volgens het Oostduitse persbu reau ADN zal het vaartuig o.a. Varo 1 in Bulgarije. Istanbul. Napels. Ge nua.. Marseille cn Le Havre aandoen. Dc ..Komct-M" kan 116 passagiers met een snelheid van 33 knopen vei - voeren. LINOS A-EILAND (Sicilië). - Vorige week werd een groep bekende Maf fia-bendeleiders, begeleid door poli tiemannen, per roeiboot overgebracht naar het eiland Linosa. Zestien Maf fia-kopstukken zullen voor onbe paalde tijd op het eiland hun ver blijfplaats moeten houden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat i-egen; matige, in het Waddengebied af en toe krachtige oostelijke wind; minimumtempera turen ongeveer 10 graden, maxima morgen rond 18 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 lol 9. Min.-lemperatux-envan ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-tempex-aturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 mei. Zon op 4.34. onder 20.41. Maan op 4.31, onder 22.38. Nieuwe maan: 24 mei (13.32). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 mei 3.30 v.rn. 16.02 n.m. Springtij: 25 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde drong rond een lagedrukgebied bo ven dc Britse eilanden en west Frankrijk warmere cn vochtige kon- tinentale lucht ons land binnen. In deze lucht ontwikkelde zich zondag in het zuiden en midden van hel land op vele plaatsen onweersbuien, waarbij 6 tot 10 mm regen viel. Op het vliegveld Zuid-Limburg werd 15 mm gemeent en daar is de afgelopen nacht nog 11 mm bijgekomen. De circulatie wordt bepaald door een gebied van hoge barometerstan den boven Scandinavië en een vlax lagedxukgebied boven west- en mid den-Europa. In Scandinavië is hol nog koud. 's Nachts vallen cr plaat selijk sneeuwbuien en overdag ko men de tempexaturen nauwelijks bo ven de 12 graden. Ook elders.in Europa is het weer minder fraai. Met uitzondering van onze omgeving en west-Duitsland. waar het kwik overdag tot 18 a 20 graden oploopt, blijven in Engeland. Frankrijk cn het Alpengebied de temperaturen bij 15 a 17 graden ste ken. In het komende etmaal zal een kleine depressie bij zuichvest-Engc- land zich naar west-Frankrijk ver plaatsen. waardoor in onze omge ving de oostelijke luchtstroming aan houdt. Hiermede dringt weer wat drogere lucht binnen, maar er blijft veel bewolking, waaruit af en U-e wat regen kan va Ilea

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1