Een Blijde Boodschap van de koeien MIJN VROUW, MIJN SUPERIEUR Kassaldo afd. Burgh/Haamstede voor liet gehandicapte kind UITBREIDING BESTUUR STICHTING SPORTCENTRUM Meisje werd door acht mannen verkracht Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 mei 1971 Nr. 20879 „Mobilisatiekruis" exit BURG/HAAMSTEDE, 18-5. Ten huize van de voorzitter, de heer L. C. v. d. Velde, vond deze week de laatste vergadering plaats van de „Afdeling Brugh/Haamstede van de Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis". De afde ling werd opgericht in 1923 met als leden de gemobiliseerden uit de oorlog 1914-1918, die als doel had zo nodig hulp en steun te verlenen aan leden die daarvoor in aanmerking kwamen. Na de oorlog 1940-1945 vond een samenvoeging plaats tus sen het Mobilisatiekruis 1914-1918 en de Oud-Stryders 1940-1945. De afdeling Burgh/Haamstede tel de gemiddeld 125 leden en dona teurs, waarvoor elk jaar een gezelli ge avond werd georganiseerd. Vele jaren werd deze avond verzorgd door leden en donateurs zelf, doch op het laatst werd hiervoor een toneelge zelschap aangetrokken. Regelmatig trok „Het Mobilisatiekruis" zoals de afdeling in de volksmond heette, vol le zalen op de gezellige avonden, doch in de laatste '10 jaar nam de toeloop sterk af. Na rijp beraad be sloot het bestuur, na een bijna 50- jarig bestaan van de afdeling, om over te gaan to.t ontbinding van de afdeling. Via een rondschrijven werd dit besluit aan leden en donateurs voorgelegd en werd voorgesteld het kassaldo ter beschikking te stellen van de Federatie van Oudervereni gingen voor het geestelijk gehandi capte kind Schouwen-Duiveland, waartegen geen enkel bezwaar werd ingebracht. Op deze laatste bijeenkomst me moreerde de heer v. d. Velde dat één der oprichters de heer W. J. v. d. Maas gedurende 48 jaar onafgebro ken secretaris van de afdeling is ge weest. Hiervoor werd hij hartelijk be dankt. Ook de heer L. van Damme (boerderij Groenewoud) werd als laatst overgebleven lid van de mobi lisatie 1914-1918 dankbaar herdacht. De heer Van Damme was steeds pre sent op de algemene vergaderingen en tevens op de gezellige avonden. Een trouw lid die 48 jaar lang de vereniging steunde. Verder dankte de voorzitter de heer W. G. Jonker, die eerst als lid en later als penning meester veel goed werk voor de af deling deed. Verder dankte de voor zitter ook het bestuurslid de heer H. Slager die vele jaren zijn beste krachten aan de vereniging gaf. Lof- en dankwoorden De heer W. G. Jonker bracht woor doen van lof en dank aan het adres van de heer v. d. Velde die vanaf Hebt u gezien dat ze weer buiten zijn? Hebt u toen gedacht: Haha, gauw weer graskaas? Hebt u beseft wat dat prille, malse gras en die brave beesten voor u gaan doen? Dat is straks genieten geblazen van goudgele brokjes ge-zon-de kaas uit 't vuistje! Wuit es naar een koe als u zondag een eindje gaat rijden 1925 lid was en vanaf 1945 tot heden voorzitter was. Ook de heer W. J. v. d. Maas sprak een dankwoord tot de voorzitter en memoreerde tevens dat zij samen vele jaren de leiding hadden, niet alleen in het Mobilisa tiekruis, doch ook vóór 1940 in de Bijzondere Vrijwillige Landstorm (B.V.L.), Steun Wettig Gezag (S.W.. G.) en Vrijwillige Brandweer Haam stede. Na dit officiële gedeelte kwamen ter vergadering de heren P. de Graaf en D. Dokman, resp. voorzit ter en secretaris van de Federatie van Ouderverenigingen voor het Geestelijk Gehandicapte kind Schou wen-Duiveland. De heer v. d. Velde deelde mede dat besloten was tot op heffing van de afdeling en het kas saldo te bestemmen voor deze Fede ratie. De heren De Graaf en Dokman deelden mede dat deze gelden be stemd zullen worden voor verbete ring van de infrastructuur of de in- inrichting van het te Zierikzee te stichten dagverblijf voor het geeste lijk gehandicapte kind Schouwen- Duiveland. De penningmeester van het Mobi lisatiekruis, de heer W. G. Jonker overhandigde hierna aan de heer De Graaf een bedrag van f 300,- met voornoemde bestemming. Zowel de heer De Graaf als de heer Dokman spraken hartelijke woorden van dank voor deze gave, die zeer wel kom is voor de Federatie en zeker zal bijdragen tot een betere inrich ting van het te stichten dagverblijf voor de kinderen, waarvoor zeer veel geld nodig is. Flitsen uit het buitenland KARATSJI. Bij een ontploffing in een mijn te Sinjadi op 800 km ten noordwesten van Karatsji .zijn 32 mijnwerkers om het levengekomen en twee zwaar gewond geraakt. BONN. Het openbaar ministerie in Bonn heeft een gerechtelijk on derzoek wegens meineed tegen de Westduitse voormalige bondskanse lier Kurt Georg Kiesinger gestaakt. PARIJS. De directie van de Franse Renaultfabrieken heeft laten weten verdere onderhandelingen met de vakbonden nutteloos te achten. RIO DE JANEIRO. In het afgelo pen weekeinde zijn bij 96 gewapen de overvallen in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro 24 mensen doodge schoten, doodgeslagen of doodgesto ken. Van deze overvallen werden er 26 gepleegd op taxichauffeurs, 30 op winkeliers en 40 op voetgangers-. PARIJS. In de Franse hoofdstad reden deze week nog slechts 400 van de 1600 bussen. Maandag reden er nog een -kleine duizend bussen. Het metro-verkeer daarentegen is normaal. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 20-5. Op 25 mei a.s. zal in het stadhuis een vergadering worden gehouden van de gemeente- laad. De agenda telt een twaalftal punten. Een voorstel heeft betrekking op benoeming van leden van de Stich ting Sportcentrum. Het algemeen be stuur van de Stichting Sportcen trum, adviseert-tot benoeming van de heren L. J. Steendijk, voorzitter STUTTGART. Tot de onlangs te Stuttgart tentoongestelde typische voor beelden van moderne vormgeving op de expositie van het Design-Center, behoorden een schrijfmachine met een gesplitst toestenbord van Nederlands ontwerp en de servieskogel, bedacht door een Duitse ontwerpster. In de kogel passen de borden en schalen - een compleet eetservies voor vier personen - als bouwelementen in elkaar. van de korfbalvereniging NOAD ie Dreischor en de heer H. J. Simons, voorzitter van de voetbalvereniging „Renesse" te Renesse. In verband met een vraag in een vorige raadsvergadering naar een plan tot continue stroomvoorziening, deelt het college mee dat de voor zitter van het college een gesprek heeft gehad met het hoofd B.B. Me degedeeld werd dat de B.B. zelf al leen over generatoren voor schijn werpers beschikt. Bij het leger be schikbare generatoren evenwel kun nen worden ingezet. Zij kunnen bin nen enkele uren ter plaatse zijn. Voorgesteld wordt de heer J. A. Brandenburg, onderwijzer in tijde lijke dienst aan de openbare basis school, met ingang van 1 augustus te benoemen tot onderwijzer in vaste dienst. Regionaal woonwagencentrum Een ander voorstel heeft betrek king op de gemeenschappelijke rege ling woonwagencentrum. Krachtens dit voorstel zal het mogelijk worden, dat in het algemeen bestuur ook een zetel klaar staat voor een vertegen woordiger van de organisatie van woonwagenbewoners. Op grond van de nieuwe regeling kan het stem recht meer gedifferentieerd worden op basis van het inwonertal van een gemeente. Ten aanzien van een per ceel, nodig voor bouw in plan West II, is met de eigenaresse mevr. H. Overduijn. douairière A. C. F. van Kinschot te Veere een voorlopige overeenkomst getroffen. Het komt echter het college wenselijk voor het door de raad goedgekeurde plan tot onteigening van bedoeld perceel on gewijzigd te laten, aangezien bij minnelijke aankoop de procedure kan worden geslaakt. Voorgesteld wordt het pand Nieuwe Haven 141 onbewoonbaar le verklaren. Bespre kingen zijn gelukt met ir, J. van der Linde te Aalst (N.B.) tot aankoop van een strook grond, deel uitma kend van een perceel grond, gelegen langs de Boerenweg, groot 780 m-\ Betere zuivering Deze aankoop is noodzakelijk om dat de waterloop, eigendom van het Waterschap Schouwen-Duiveland, lopend door bestemmingsplan West V eerst in eigendom van de gemeen te verkregen kan worden, wanneer de gemeente op andere (afdoende) wijze de situatie ter plaatse en de lozing van de rioolzuiveringsinstal latie heeft opgevangen, hetgeen dient te geschieden door verbreding van de zuidelijke bermsloot langs de Boerenweg. AMSTERDAM, 20-5. Eind vorige week is in Amsterdam een dertien jarig meisje dat van huis was weg gelopen, door acht mannen ver kracht. Drie zijn inmiddels door de Amsterdamse zedenpolitie aangehou den. Vorige week donderdag kwam het meisje, dat huilend op straat liep voor een dancing in contact met de 20-jarige in Suriname geboren auto monteur R. L. Hij zou haar wel aan onderdak en eten kunnen helpen, had hij gezegd. De man nam haar mee naar een kraakpand in de Sint Willeb rordusstraat in Amsterdam- Zuid, en verkachtte het meisje, ter wijl zij met armen en benen op een bed was vastgebonden. Later arri veerden drie Surinaamse vrienden van L., die haar eveneens gebruikten. Vrijdagmorgen ging het kind naar huis terug, waar een hevige twist ontstond met haar moeder over het lange wegblijven. Het meisje liep op nieuw weg en ging regelrecht naar hetzelfde kraakpand. Vrijdagavond BELFAST. Een politiebureau te Toombridge in Noord-Ierland is door een bomontploffing zwaar be schadigd. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. BRUSSEL. Militairen en mate- ri al van het vierde Belgische genie bataljon zijn ingezet om in Fumal enkele straten te ontdoen van een dikke sliblaag. Fumal ligt een kilo meter of tien noordelijk van Hoei. BRUSSEL. De slagregens die de laatste dagen in België zijn gevallen hebben, aldus, de Belgische Boeren bond een tamelijk grote schade aan gericht aan de té velde staande ge wassen. BORDEAUX. Enkele wolkbreu ken hebben grote gebieden in het zuidwesten van Frankrijk onder wa ter gezet. Het gebied van Castillon- nes is door enorme watervloed van de buitenwereld afgesneden. gebruikte L. haar opnieuw. Weer daagden er vrienden op (vier ande ren) die hetzelfde deden. Uitwisselen van legeronderdelen DEN HAAG/BONN, 18-5. Neder- land en West-Duitsland gaan leger onderdelen uitwisselen. Minister W. den Toom (defensie) en zijn Westduitse collega H. Schmidt zijn hiervoor e'en regeling overeengekomen. Nog dit jaar zullen een compagnie en vier peletons van het Nederlandse eerste legerkorps vier weken lang dienst verrichten bij het eerste korps van de Duitse Bun- deswehr. Tegelijkertijd zullen soortgelijke onderdelen van het in het westen van de bondsrepubliek gestationeer de Westduitse legerkorps naar Ne derland komen. Nachtwaker overvallen DEN HAAG, 20-5. De 33-jarige Rotterdammer J. J. Vossaert is tij dens zijn werkzaamheden als nacht waker van het ziekenhuis aan de Leyweg in Den Haag door twee tot dusverre onbekende jongemannen overvallen. Nadat de nachtwaker door het tweetal mishandeld was werd hij ge dwongen in gezelschap van het duo in zijn eigen auto te stappen en koers te zetten in. de richting Leiden. In de omgeving van Warmond stopte de wagen en stalen de twee jongeman nen, die volgens de Rotterdammer „dik in de twintig jaar" zijn, uit een garage een rode Opel Rekord en zet ten de tocht voort. Kort na de start werd V. uit de auto gezet. Hij keerde onmiddellijk naar Den Haag terug. In het ziekenhuis Zuidwal bleek hij slechts licht letsel te hebben. Na te zijn verbonden kon hij weer vertrek- ken. Deze oude foto geeft een beeld van het ver-vooroorlogse Schuddebeurs. Dit weelderig met bomen omzoomde plekje was in de dertiger jaren be kend als het begin van de Zuiddijk. Links op de foto kan men vaag hel begin onderscheiden van het fraai beboste talud naar de vijver Weel- zicht en in die richting dient ook de bekende boerderij van familie Geluk - de „lichtvlek" op de fQlo is het dak van de schuur - ie worden gezocht. Advertentie KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. ROME. De Italiaanse douane heeft na een jacht van een uur een Pana- mees schip, de Isiport, aangehouden met smokkelsigaretten ter waarde van drie miljoen gulden aan boord. De acht opvarenden zijn aangehou den. FEUILLETON „Wel, als. jij de Amsterdamse ha ven zo goed kent, wat is er dan voor bezwaar tegen om een poosje daar te werken? Dat is een kwestie van één of tweemaal per week. Zo vaak verschepen we nog niet." „Als ik er eenmaal zit, kom ik er niet meer uit. Wat mankeert er aan Droog? Hij is vast geen groentje." „Akkoord. Maar onder zijn handen vandaan drukken ze tWee balen ka toen achterover. Nu al weer." „Ach, jullie ook met je mousse- lientjes!" smaalde hij. „De hele tent beschouwt het nog altijd als een la chertje. Wat kan daar nu aan ver diend worden? Hoeveel balen waren het?" „Twee en tachtig." „Twee en tachtig," herhaalde hij nadenkend. „Moet je eens even na gaan: de aankoopkosten inclusief het stransport naar Mokum. De verla ding, de vrachtkosten, lossen en de transportkosten naar de groothande laar ter plaatse. Dan moet de klein handel er nog aan verdienen. Jij zit er met je neus bovenop, dus jij zult nog beter kunnen uitrekenen, wat er tenslotte overblijft voor Van Win gerden en Kolenbrander." „Van Wingerden, Kolenbrander en ondergetekende." verbeterde ze op zakelijke toon. „Je vergeet, dat ik momenteel ook tot de direktie be hoor. En wat die verdiensten be treft, maak je daarover maar geen zorgen, Erik. Dat is heel wat meer dan jij denkt. Ik kan natuurlijk geen concrete cijfers noemen, dat is een vertrouwenszaak. Laat ik enkel dit vaststellen: iedere maand stijgt de winst van mijn afdeling, elke maand is hot aantal orders groter. Enfin, ik zal wel een ander zoeken, als jij niet wilt." „Het is geen kwestie van niet wil len. Ria." „Dan zeker het feit, dat je zodoen de mijn ondergeschikte wordt?" Ze keek hem onderzoekend aan. „Wat? Ondergeschikte? Wacht eens even...." Hij dacht na. Hun blikken ontmoetten alkaar en gelijk tijdig begonnen ze te lachen. Lang zaam kwam hij overeind en liep om de tafel heen naar zijn vrouw. Hij trok ook haar omhoog uit de stoel en omarmde haar. „Mij vrouw, mijn superieur...." konstateerde hij knikkend. „Dat dringt nu pas tot me door. En eerlijk.... ik vind het een kostelijke mop. Als ik accepteer om de inspectie van de buitendienst voor jouw verschepingen op me te nemen, kom ik dus regelrecht onder jou te staan. Daar ga ik van profi teren. Hoe laat wilt u me morgen op kantoor hebben, mevrouw de direk- trice?" Ze had "schik in het spelletje, dus deed ze mee. Ze trok een pruimen mondje en antwoordde. „Negen uur ben ik er, dus komt u dan maar meteen. En als ik zeg meteen, dan bedoel ik daarmee precies om negen uur, meneer. Is dat duidelijk?" „Zeker, mevrouw. Ik stel me voor. dat ik zal beginnen met het vragen om salarisverhoging. Alle kosten zijn de laatste tijd zo gestegen, ik heb een vrouw, die ook buitenshuis werkt, dus hebben we een werkster moeten nemen en die doen het te genwoordig ook niet voor noppes." „We zullen een dergelijk verzoek in welwillende overweging nemen." „Ben je mal, Riawe gaan geen misbruik maken van deze zotte si tuatie; ze zouden al gauw zeggen: Twee handen op één buik. Mevrouw de direktrice verhoogt het salaris van haar man, de inspecteur van de buitendienst. Kreeg je het grootste geduvel mee." „Dus je doet het? Volgende week maandag heb ik zeshonderd rollen onbedrukte stof. Om een uur of tien komen de eerste wagens." Hij knikte lachend. „U kunt op me rekenen, mevrouw. Maar laten we zeggen: voorlopig ben ik bij u gede- door LENA SCHAGEN tacheerd. Dat zal ik ook meneer Van Wingerden zeggen." Ze kuste hem blij en dankbaar. „Geweldig, Erik, dat je het wilt doen. Een pak van m'n hart." Hij legde zijn hand op haar borst. „Ik voel het, ja; het is een stuk lich ter, hè?" Ria trok hem opeens wild naar zich toe en met hese slem zei ze, haar gezicht tegen het zijn: „Man van me. Erik.wat houd ik verschrikkelijk veel van je!" Hoofdstuk 19 Felie was op bezoek geweest met haar aanstaande man. Erik en Ria hadden het tweetal op hartelijke, jo viale wijze ontvangen. Bert Leen- stra bleek helemaal niet het type van een bohemien te zijn, integen deel. Wie zijn beroep niet kende, zou hem verslijten voor een ambtenaar, direkteur van een bedrijfje of za kenman. Bovendien bleek hij heel ontwikkeld te zijn en zijn hele ma nier van doen deed sympathiek aan. Al bij het binnenkomen had hij de gastvrouw hoffelijk de hand gekust en verzekerd .het een eer le vinden kennis te mogen maken met Fclie's familieleden. Derhalve werd het een gezellige avond, die omvloog, voor men er erg in had. Tegen midder nacht namen ze afscheid. Maar in dc hal had Felie nog gelegenheid om haar schoonbzuster in het oor tc fluisteren: „Nu bestaat er voor mij misschien nog de kans een baby te krijgen. Ria." „Wil je dat zo graag?" „Het zou m'n geluk volkomen ma ken." Na hun vertrek waren Ria en Erik het er beiden over eens. dat Bert een gsechikte man leek. Maar naderhand dacht Ria: dat dachten we indertijd ook van Bas en hoe is het afgelo pen? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 9