038» rSM AGENDA Diskussie over liet probleem van de „kwartjesgeschiedenis" 603de Staatsloterij een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei KOSTUUMS 98- Vergadering V.V.V. Bqrgh, Haamstede BURGH, 18-5. In de voorjaarsver gadering van de V.V.V. „Burgh Haamstede", in hotel Bakker te Burgh gehouden, heeft de vergade ring onder voorzitterschap van dr. H. J. van Zuijlen, geruime tyd stil gestaan bij de op handen zijnde toe ristenbelasting. De heer Van Zuij len zei hierover dat het V.V.V.-be stuur haar gedachten heeft laten gaan cn tot de conclusie is gekomen dat, gezien de zeer hoge kosten die aan de voorzieningen hiervoor zijn te verwachten, V.V.V, de admini stratie daarvoor zonder vergoeding niet kan uitvoeren. De grote kosten die de gemeente hier heeft aan^parkeerterreinen, ont sluitingswegen, duinovergangen, en reddingsbrigade, komen meest vol gens de voorzitter op rekening van de dagtoerist. Deze vormen nog steeds een veelvoud van de verblijfs- toeristen hier. Daarom meende spre ker de toeristenbelasting te moeten heffen op de parkeerterreinen, mits in een andere opzet en een verdub beling van het tarief. Indien het an ders moet dan liefst niet met een kwitantie en kwartjes, want dat zou een administratieve rompslomp wor den. Over dit belangrijke punt van de vergadering deden velen „hun zeg je". De heer Lustig meende dat men op deze manier alleen de autobezit ters treft. Volgens de voorzitter is het aantal recreanten dat hier niet per auto komt zeer gering. Doch het bestuursidee is slechts een praktisch hanteerbare maatstaf. Toch meende de heer Lustig dat de gemeente, ge zien het aantal overnachtingen, op een bepaalde inkomst zal rekenen en die zal veel lager worden op de door de voorzitter voorgestelde ma nier. De Streek-V.V.V.-secretaris, de heer Holm zag meer in een wettelij ke regeling, terwijl wethouder Hoo- gerhuis opmerkte dat het dagtoeris- me nog lang geen veelvoud is van de verblijfsrecreatie en verre in de minderheid verkeert. Het aantal overnachtingen De heer Lysen zeide dat er dan een groot tekort aan parkeerterreinen zal ontstaan en dat bovendien een aantal parkeerterreinen (Strandweg) geen parkeerheffing kennen. De provin- ciaal-direkteur, de heer J. de Regt meende dat het aantal overnachtin gen niet bij benadering te bepalen is. Wel zullen meer dagtoeristen ver schijnen na voltooing van de Brou- wersdam. Ook de heer J. Peters t Zeepe) meende dat de kwartjes geschiedenis niet te regelen is; op de manier van de voorzitter zouden de tweede huis-mensen en de sta-cara- vans buiten het tarief vallen. Spre ker was tevens van oordeel dal de Advertentie Tweede klasse 19 mei 1971 Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van 15,- 50,- 50,- 100,- 100,- 200,- 400,- 1.000,- 2.000,- 2.000,- 2.000,- 2.000,- zijn geyallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers óp nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op' eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: 2.000,- is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000,- is gevallen op het nummer: De prijs van 50.000,— is gevallen op het nummer: 1 07 84 766 208 998 448 7023 023934 092534 094399 097429 070092 071275 087502 De extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie L op het nummer 003688 en de troostprijs van f 2.000 op nummer 003688 van elk van de andere series. L'cn belangrijke aanwinst Renesse Idees; nieuw verzoranssjrebouw „Dc Kotter' ItENESSE, 18-5. Het pas voltooide cn ingerichte Verzorgingsgebouw „De Kotter" te Renesse werd ge opend. Dit prachtige pand is ge bouwd temidden van het bungalow park „De Horizon" aan de Hoogcn- boomlaan cn eigendom van Bijkerk N.V. te Burgh. Het gebouw heeft een lengte van 32 meter en een breedte van 20 me ter. Op deze respectabele oppervlak te was ruimschoots de mogelijkheid om een supermarkt te bouwen, een restaurant, een bar en een wasseret te die een dezer dagen geopend wordt. Het beheer over dit imposan te gebouw heeft de heer en mevrouw v. d. Vlies, voorheen in Schiedam, toen in Bruinisse en nu in Renesse. Tevens heeft de heer v. d. Vlies twee visboten in bedrijf waaronder een coaster, de „Cascade" die vanuit de werkhaven Schelphoek opereert. Dit mooie gebouw werd geopend door de heer A. C. W. v. d. Vet, voor zitter van de V.V.V. „Renesse Voor- uit". Door ziekte was burgemeester Everwijn verhinderd doch later gaf wethouder Hoogerhuis wel akte de présence. De heer v. d. Vet roemde de deugdelijkheid en de inrichting van „De Kotter", die volgens hem zeker in een behoefte voor de bewo ners van de bungalows op „De Hori zon voorziet. Hij wenste de familie v. d. Vlies veel succes toe. Het woord werd verder gevoerd door een ver tegenwoordiger van het IFA-toe- voerbedrijf. Bijzonderheid is de aanwezigheid van een eigen slagerij achter de gro te winkel zodat vers vlees steeds voorhanden is. Achter de bar, die ge bouwd is in de vorm van een roei boot vraagt een prachtig schilder stuk de aandacht van de bezoekers. Het geschilderde wandtableau van ca. 30 m- beeldt een baai uit met scheepjes en een welig begroeide kuststrook. Door een typisch blauwe verlichting maakt het geheel een merkwaardige indruk. Er is ruim schoots gelegenheid om te parkeren. Bar in de vorm van een roeiboot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dagrecreant niet zoveel gebruik maakt van de recreatie-voorzienin gen, doch juist de blijvende gast. Toch bleef de voorzitter bij zijn mening over de dagjesmensen die gezien Ouddorp hier volgend jaar massaal neer zullen strijken. Het zal echter wel moeilijk worden om de meest praktische oplossing op te gaan zoeken. De voorzitter had in zijn wel komstwoord tot de ca. 25 aanwezigen daai in o.a. betrokken de heer J. de Regt Frov. V.V.V.-direkteur, de col leges van de Streek V.V.V.-en van V.V.V.-Renesse, vertegenwoordiger gemeente Westerschouwen en van „Kerk en Recreatie". De heer Van Zuijlen dankte dege nen die in de raad getracht hebben de subsidie verhoogd te krijgen, het geen niet gelukte, alsnog hartelijk. Öp het V.V.V.-kantoor gaat dit sei zoen mej. Janneke Boot werken. Ie der V.V.V^-lid krijgt binnenkort een „sticker" op de zaak of winkel. De achterstallige contributie van hotel „Witte van Haemslede" is door te ruggave van 4 aandelen geregeld. Enquêtes Het Deens voorbeeld om enquetes te houden via te verstrekken formu lieren, (als Renesse reeds doet) zal 'ook in Burgh Haamstede gevolgd worden. Inspraak van zaken via een commissie bij de gemeenteraad is zeer belangrijk, vooral omdat er steeds problemen blijven. De voorzitter beloofde verder aan dacht te schenken in de vorm van reclame en het plaatsen van offer- busjes aan de strandreddingsbrigade. Een voorstel van de heer J. D. v. Nieuwenhuize (oud-bestuurslid) om de voortuinen weer in competitie te brengen werd aanvaard. V.V.V. zal hiervoor een beker beschikbaar stel len. Zij die hiervoor interesse heb ben kunnen op het V.V.V.-kantoor hun naam op een lijst plaatsen. Na 100 namen zal een bestuur gekozen worden. (In een Nuts-vergadering werd dit plan al eerder benaderd, doch er was geen enkele animo voor Red.) De heer Lysen sprak hier een opwekkend woord over, terwijl de heer Verton gevelversieringen er bij wilde betrekken. Wat het zómerprogramma betrof, zei de voorzitter dat met „Kerk en Rekreatie" goede samenspraak heerst. Evenementen zullen bestaan uit de wielerronde, wandeltochten, ballonoptochten met muziek, auto rally voor de leden, auto-cross, mo torcross en muziek op de campings. De penningmeester, de heer J. v. d. Graaf lichtte de rekening over 1970 toe. Met een verlies van f 1884,50 meende de voorzitter vóór aflossingen en afschrijvingen te zijn, doch de contributie aan P.Z. V.V.V. en Streek-V.V.V. liggen wel heel zwaar. Spreker bracht dank aan de administrateur van het kantoor, de heer W. J. Flohil die enorm veel werk verricht voor een eenvoudige vergoeding. Ook de heer v. d. Graaf werd dank gebracht. Levenslang in zaak Lapoi lc MONTREAL, 21-5. In Montreal is donderdag de 23-jarige student Francis Simard tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de wurging van de minister van, justitie van Quebec Pierre Laporte. Eerder was de 27-ja- rige docent Paul Rose wegens het zelfde feit ook tot levenslang ver oordeeld. Twee verdachten moeten nog worden berecht. Verónica-direcleur „Buil" V. gearresteerd AMSTERDAM, 20-5. Vcronicaili- rccteur H. (Bull) V. uit Loosdrecht is woensdagavond laat door de recher che van de Rijkspolitie te water dis trict Amsterdam aangehouden. V. (61) wordt verdacht van uitlokking, e.q. mededaderschap dan wel mede plichtigheid aan uitlokking van de aanslag die zaterdagavond op het zendschip Mcbo II van Radio Nord- see Internationaal werd gepleegd. Zoals bekend werd maandag reeds de Vcronica-mcdcwerkcr en aan deelhouder Norberl J. (48) wegens uitlokking aangehouden. Gezocht wegens wurgpogiiig op vrouw ROTTERDAM, 20-5. De Rotter damse recherche is op zoek naar een ongeveer 40-jarige man, die volgens de politie donderdagmiddag in een pand aan de Brede Hilledijk in de Maasstad heeft geprobeerd een 34- jarige publieke vrouw te wurgen. De prostitué vertelde de politie dat do man met haar het pand was binnen gegaan en haar daar bij de keel had gegrepen. „Ik heb een hekel aan jul lie soort vrouwen. Ik ga je vermoor den", zou de man hebben gezegd. Stranribedrijf uitgebrand PETTEN, 21-5. Tot' nog toe onbe kende oorzaak is donderdagavond brand uitgebroken in een strandbe- drijf uit Feiten in Noord-Holland. De brandweer van het reactor-centrum Nederland werd direct gealarmeerd, doch kon nauwelijks iets uitrichten wegens gebrek aan water ter plaatse Men kon echter uitbreiding van de brand tot het duingebied voorkomen Het bedrijf brandde geheel uit. De schade wordt geschat op f 30.000, A. te Pas treedt af als voorzitter van Middeiistandsparlij UTRECHT, 19-5. De heer A. te Pas is op een vergadering van de Nederlandse Middenstandspartij in Utrecht afgetreden als partijvoorzit ter. Zijn plaats werd ingenomen dooi de heer Jac. de Jong. Deze zal als landelijk voorzitter „ad interim" op- terden tot het „op korte termijn" bijeen te roepen partijcongres, aldus wordt medegedeeld in een perscom muniqué van deze partij. I Anti-rook kerkdienst AARDENBURG, 19-5. In de St. 4 Baafskerk in Aardenburg zal 4 zondagmorgen 23 mei een ge- zinsdienst worden gehouden 4 waarin hel onderwerp roken t wordt behandeld. In deze Zeeuwse gemeente start een anti-rook campagne, die o.m. omvat het tekenen van een verzoekschrift aan de nieuwe Nederlandse regering betref fende te nemen maatregelen tegen het roken. Langs de openbare weg in Aardenburg ivordt met affiches de cam pagne ondersteund. Volgens de directeur van de Stichting Ko ningin Wilhelmina Fonds, dr. L. Meinsma, die de kerkdienst zal bijwonen, is deze een pri meur voor Nederland. De landbouw straks DEN HAAG, 19-5. In de eerstko mende rijksbegroting moet de hoge re prioriteit van land- en tuinbouw tot uiting komen in: versterking van het door de EEG aan de nationale overheid overgelaten landbouwbe leid: voortzetting en geleidelijke uit bouw van de reconstructie van het platteland: positief zelfstandigenbe- leid door aanpassing van het belas tingsysteem. Het „Landbouwschap" schrijft dit in een brief aan de kabinetsinfor mateur. Hel vraagt diens aandacht 'voor de enkele belangrijke punten uit het „meerjarenprogramma van de Nederlandse land- en tuinbouw'. Met hoiidesleden naar de Noordpool OTTAWA, 21-5. Eemrijke Italiaan, de 43-jarige Guido Monzino, heeft laten toeten, dat hij met een expedi tie van 27 man (Noren, Denen, Es kimo's en Canadezen) met hondeslc- den de Noordpool heeft bereikt. Dit is donderdga in Ottawa bekend ge maakt. Een vliegtuig van de Canade se luchtmacht zal nagaan, of het be richt juist is. Monzinoafkomstig uit Rome, heeji de route gevolgd van admiraal Ro bert Peary, die in 1909 als eerste dc Noordpool bereikte. De Italiaan wis op 5 april met zijn expeditie van Kaap Columbia op het eiland Ells- mere - het noordelijkste punt van Canada - op weg gegaan. (van de enkele reis) Jaarkaartf 50.- voor echtparen f 75. 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw $34-kaart nu! l'rof. Steeiikainp vollooil politieke fase van informatjeojxlraehl DEN IIAAG. 19-5. Informateur prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp heeft er na dc afsluiting van de politieke fase van zün Informatieopdracht nog geen idee van hoe hü de problema tiek tussen eventuele toekomstige re geringspartners kan oplossen. Hij zei dit op zijn dagelijkse pers conferentie, tijdens welke hij een uiteenzettng gaf over de gesprekken met de fractievoorzitters, welke de hele maandag en een deel van de dinsdag in beslag hadden genomen. Wel kon hij meedelen, dat bij de KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 de politieke bereidheid aanwezig is om met elkaar aan tafel te gaan zitten. „Niemand heeft daarbij voorwaarden gesteld, of gezegd niet te zullen ko men als bepaalde verlangens niet zouden worden vervuld". Rechter in Leningrad vonnist conform de eis MOSKOU, 20-5. De rechtbank in Leningrad heeft de negen Russische Joden die terechtstaan op beschuldi ging van anti-Russische activiteiten veroordeeld tol een totaal van 41 jaar werkkamp met streng regiem. Dit is uit Russische kringen in Moskou ver nomen. Op twee na waren alle vonnissen conform de eis van de openbare aan klager. Hoogste Himalaya-lo|) bedwongen KATMANDOE, 19-5. Twee Japan se Alpinisten zijn erin geslaagd de bergtop Manasloe, op vijf na de hoogste van de Himalaya te beklim men.. Zij bereikten de top maandag, aldus een boodschap van de leider van de expeditie die woensdag in Katmandoe is ontvangen. De Manasloe is 8.156 meter hoog. De twee Japanners zijn Motojosji Tanaka, student, en K. Kohara, za kenman. Beperkingen bepleit voor autogebruik UTRECHT, 19-5. „Gelet op de groei van het autopark en de be schikbare ruimten zal het onvermij delijk zijn, aan het gebruik van de personenauto bepaalde beperkingen op te leggen. Dat kan onder andere gebeuren door het scheppen van voetgangersgebieden, het beperken van het parkeren op de openbare weg en het afremmen van investe ringen in wegen e.d. ten behoeve van andere belangrijke vervoersvoorzie ningen". Dit staat in een voor de kabinets informateur bestemde nota van het samenwerkingsorgaan Vervoersvak- beweging Nederland. Predikant verongelukt OUDE PEKELA, 19-5. In Wed- derveer (gemeente Bellingwedde) hebben voorbijgangers dinsdagavond op het rijwielpad langs de Hoofdweg de zestigjarige evangelist van dc Ge reformeerde Kerk D. J. van Eek uil Gude Pekela gevonden. Dc man lag bewsteloos naast zijn bromfiets. Hij werd overgebracht naar het „St. Lu- kas ziekenhuis" in Winschoten waar hij in de nacht aan zijn verwondin gen is bezweken. Vermoedelijk is de heer Van Eek legen een van de langs dc weg slaande boom gebotst. Vissterfte in liet Wilheliniuakanuul DEN HAAG. 19-5. Op het ogen- blik wordt in het Wilhelminakanaal op enkele plaatsen vissterfte gecon stateerd, aldus een mededeling van Verkeer en Waterstaat. Naar men vermoedt, vindt dit zijn oorzaak in een onder de huidige weersomstan digheden niet zelden voorkomend gebrek aan zuurstof. Aangezien hier omtrent qog geen volledige zeker heid bestaat, adviseert het ministe rie om in de eerstkomende dagen niet in hel kanaal te baden. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 22 cn zondag 23 mei Dokter C. M. van Hoorn, Zicrikzcc, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkcs cn dokter v. d. Waarden. Iïe wcckcindedicnst voor Zicrikzcc c.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur cn duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter II. Simons, Rcncssc, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. Dc wcekcindcdienst Haumstcdc- Rcncssc-Brouwershavcn gaat in za terdagmorgen 9.00 uur en eindigt maandagochtend 8.00 uur. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, lel. (01113) 280. neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zandc. Nicuwer- kerk, tel. (01114)-1383. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster Adriaanse, Drcisclior. lele- foon(01112)-341. heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Rrrgsma. Zicrikzcc. tel (01 IJ 11)21110 heeft dienst. Vrijdag 21 mei Scharcndijkc Gemeentehuis, 1.30 uur, vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Zaterdag 22 mei Westerschouwen 13.00 uur internat, hengelconcours H.S.V. „Dc Krabbe". Maandag 24 mei Ouwerkerk Café Pankow, 8 uur, jaarvergadering Oranjevereniging. Dinsdag 25 mei Zierikzce Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Mondragon, 8 uur, afdeling Philate- lica. Woensdag 26 mei Zicrikzcc Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. (afsluiting van het seizoen). Zicrikzcc Gasthuiskerk, 8 uur, zangavond. Donderdag 27 mei Dreischor Lagere school, 13.30 uur, cursus „Va riaties met brood". Vrijdag 28 mei Zierikzee Mondragon, clubavond Delta Foto. Zaterdag 29 mei Zicrikzcc Levensstrijd. competitiewedstrijd, H.S.V. „Het Zijpe". (Advertentie Vrijetijds terlcnka - wol folegmit deurloo MOSKOU. Woensdagmiddag heb ben de) Russen een onbemand ruim tevaartuig gelanceerd in de richting van de planeet Mars. W AT ER Gegarandeerd dat men vroeger met vergelijkbare voorjaarsweers- omstundighedeu. omhoog zat met drinkwater voor mens en dier. Voor al het (ziltige) Schouwen-Duiveland had er mee te maken; door zijn ge ïsoleerde ligging en door het ontbre ken van duidelijke zoelwatervoorra- den, want hel duinwater zal diep en een leiding was er nog niet. Als het erg werd, was de Zicrikzeese bevol king aangewezen op de regenbak van de Grote Kerk, die jaren dienst ge daan heeft. Hier ook wel, maar voor al in dc buitengemeenten, was er de „trasbak", de regenbak, in het water waarvan kleine rode wormpjes moes ten ronddartelen, als„bcwijs" dat het water goed was. Maar ik heb di" rode wurmjijesthcorie ook wel eens horen tegenspreken. Werd het allemaal nog erger dan kwam „den tram" er aan te pas, die wagons water aanvoerde. Ook dc „spoorboot" sleepte wel water van elders aan, De mensen spoedden zich geëmmerd naar de kaai, om voor en kele centen wal water te kopen, uit eraard op basis van een duidelijke rantsoenering. Hel grootste probleem vormde de watervoorziening voor d» dieren in de dorstende weilanden. De boeren deden wat ze konden om water - als hel ergens nog was - aan te slepen, maar soms was er geen be gin of eind aan cn kwam hel vee om. Bij hel overdenken van die ge brekkiger maatschappij van „toen" treft altijd weer, hoe de elementair kwade kansen toesloegen: ziekte, honger, dorst. Het „bestel" kende geen verfijningen en differentie; hei regende niet en de dorst diende zich aan; de oogst mislukte en het bete kende karig brood op de plank; men werd ziek en de juiste medicijnen ontbraken om van operaties te zwij gen. Geen wonder dat het afhnnkclijk- hcidsbescj bij de mensen groot was cn dat correleerde weer met een in tenser geestelijk leven, want er is een gewenning aan de „logica" van hel bestel, vooral, in overvloediger omstandigheden en dat is de omge keerde situatie: de dorst prikt niet meer cn als het warm is douchen wc desnoods tioeemaal per dag. Als dc oogst slecht is, wordt er graan inge voerd; als er ziekte is slaat het dé cor volgesehilderd met mogelijkhe den. En toch - hoe vreemd het klinkt - is er niets veranderd, alleen het af- lmnkelijkheidsbcscf ets typische hoofdlijn in het deuken ?n het maa1- schappelijk pofroon ging teloor. Van daar misschien stakingen om geld dal eerst volgend jaar rerdiend moet worden, om procenten, om bijslagen, om „rechten". Hrt is maar een ge dachte cn iedereen mag tegenspre ken.' St III Ell El LAN DMAS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2