HEM0 De Biesbosch is dood en (olie)vies AUSTIN MORRIS Sadat belooft hervormingen „Pechiney" in het Vlissingse Sloegebied Kabinetsinformateur Steenkamp: economische situatie moeilijk CASAL I f w'Ar UQT DE Defecten ontdekt in de Mariner-9 Kieskeurige mannenmode (oleatmt Belangrijke doorbraak bij besprekingen Ver. Staten-Rusland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toestand op helling Etna wordt kritiek Het dorp Sant' Alfio loopt direct gevaar. De lava kan dit dorp in de loop van de nacht al bereiken. Als er geen wonder gebeurt, aldus een ver slaggever van de Italiaanse radio, is het lot van Sant Alfio bezegeld. Bladen willen 40 miljoen steun per jaar AMSTERDAM, 19-5. In een tele gram aan de minister-president en aan de kabinetsformateurheeft het testuur van de Nederlandse Dag blad Pers (N.D.P.) aangedrongen op een onverwijld besluit ten aanzien van de door de N.D.P. gevraagde be schikbaarstelling van een jaarlijkse bijdrage van 40 miljoen gulden aan de dagbladen uit de opbrengst van de radio- en t.v.-reclame en/'of de algemene middelen. De N.P.D. heeft, zoals eerder ge meld, vorige week in een brief aan de toen nog aan te wijzen kabinets (in) formateur tien wensen voorge legd, waarvan de verwezenlijking volgens het bestuur noodzakelijk is om de structurele moeilijkheden van de dagbladen te boven te komen. Italiaanse bus in Spanje verongelukt SANTANDER, 20-5. Bij een bus ongeluk bij Santander, in Noord- Spanje, zyn tien Italianen omgeko men. Hun bus raakte van de weg af en maakte een val van 40 meter in een rivier. Twintig passagiers zijn gewond. Overval snel opgelost ARNHEM, 19-5. Binnen een half uur waren twee mannen aangehou den die ervan worden verdacht een overval te hebben gepleegd op een filiaal van de Gemeentespaarbank, aan de Klarendalseweg in Arnhem. Zij maakten daarbij een bedrag van, naar voorlopige schattingen ,25.000 a 30.000 gulden buit. Het geld is-terug- gevonden in de 'auto waarin zij de vlucht hadden genomen en die dooi de politie in Ede werd klemgereden. Dealer: 1ST A Oosterland CAIRO, 19-5. President Sadat heeft de Egyptenaren woensdag bin nenlandse hervormingen toegezegd en de verzekering gegeven dat hij al leen vrede met Israël zal sluiten in ruil voor teruggaven van de bezette gebieden. Hij lichtte zijn nieuw kabi net in over de zuiveringsmaatregelen na het vorige week ontdekte komplot tegen zijn bewind en verklaarde dat de politieke beroering nu voorbij was. „Het is nu onze plicht te werken voor het welzijn van het volk, en een nieuw tijdperk in te luiden", zo zei hij. DEN HAAG, 19-5. Als het waar is, dat de Biesbosch nog steeds geheel met olie bevuild is, moeten dan de activiteiten van waterstaat tot ver wijdering van de olie als grotendeels mislukt worden beschouwd. Deze vraag heeft het kamerlid C. k Egas (PvdA) voorgelegd aan de mi- nister dr. M. A. M. Klompé van CRM en drs. J. A. Bakker van ver keer en waterstaat voorgelegd. Ge vraagd wordt, of de ministers, in het bevestigende geval, maatregelen overwegen die tot een zo goed moge lijk herstel van het unieke waterge bied kunnen leiden. Ook wil het ka merlid weten of er maatregelen ge troffen zijn die een herhaling van de olievervuiling zullen voorkomen. Volgens het kamerlid heeft de be- vuiling van de Biesbosch gemaakt dat alle watervogels gedood zijn. Herstel van de vogelstand, zo stelt hij, is voorlopig onmogelijk en de re creatieve betekenis van de Biesbosch is aanzienlijk beperkt. Advertentie iillllllllllllllllllllllllllllllllllllDlllJIIlllli Voor artistieke E bruidsreportages Nieuwe Boogerdstraat 12 Zierikzee. Tel. 01110 2691 VLISSINGEN, 19-5. Het Franse aluminiumbedryf „Pechiney Neder land", in het Vlissingse Sloegebied dat volgend jaar volledig in produk- tie gaat, zal dan ongeveer 750 mensen werk bieden, 300 meer dan nu. DEN HAAG, 19-5. Prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp, de informateur, heeft zich woensdag laten inlichten over de economische situatie op korte en lan gere termyn. Achtereenvolgens ont ving hij dr. J. Zylstra, president van de Nederlandse Bank, drs. J. W. de Pous, voorzitter van de SER en prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centrale Planbureau. Samenvattend zei informateur Steenkamp dat de economische si tuatie „echt moeilijk" is. Hij zei niet in te zien, dat de nieuwe regering „goede wittebroodsweken" krijgt. Prof. dr. Steenkamp ontvangt heden (donderdag) minister B. Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) en zal vrijdag en zaterdag nog ge sprekken hebben met achtereenvol gens delegaties afkomstig uit de werknemers-organisaties, de werk geverskring, de landbouworganisa ties en de middenstand. Vrijdag heeft hij ook een gesprek met minister it*. P. J. Lardinois (landbouw). De informateur ontvangt tal van „verzoekschriften", zo deelde hy woensdagavond mee. Het aantal daarvan is intussen opgelopen tot „een hele grote koffer vol", maar in geen der verzoekschriften wordt geld aangeboden, wel waarin om geld wordt gevraagd. Prof. dr. Steenkamp ontvangt ook veel brieven „met heel veel goede raad", zo deelde hij mee. Ook wor den hem pillen en medicijnen aan geboden en zelfs is er een aanbod voor een regelmatig saunagebruik. Onder de aanbiedingen bevinden zich ook complete kabinetten met de namen van toekomstige ministers. De economische situatie Vrijwel onafgebroken heeft de for mateur Steenkamp zich bezig gehou den met de economische situatie van ons land. Daarbij werd van gedach ten gewisseld over o.a. de tekorten op de betalingsbalans,-de bijzonder grote overbesteding. de toenemende werkloosheid en over het teruglopen van de investeringen. „We hebben wal sommetjes zitten maken", aldus dr. J. Zijlstra na af loop van het gesprek. Drs. J. W. de Pous (SER) was van één uur tot 4 uur bij de informateur en bij dat ge- sprëk was aandacht geschonken aan de grote betekenis van een goed sa menspel tussen overheid en bedrijfs leven. Het vraagstuk van het ongewij zigd beleid en de betekenis daarvan stond mede centraal in het overleg, evenals de hoogte van de overheids uitgaven en de vraag naar de moge lijkheden van een blijvende afrem ming van uitgaven. De informateui deelde mee, dat dr. Zijlstra bad aan gedrongen op het kritisch bekijken van bestaande taken. De nieuwste brommer 4 versnelling ZIE ETALAGE Weststraat 5-7, Zierikzee WASHINGTON. ,Binnen het vol gende decennium of nog eerder, zul len er geen barrières meer zfyn tus sen het Amerikaanse en het Chinese volk", aldus heeft president Nixon van de V.8. woensdag verklaard. LE MANS. Arbeiders van de Franse Renaultabrieken luisteren hier naar een toespraak van een vakbondsbe stuurder, voordat zij zouden stem men over het afbreken of voortzet ten van de staking in de autofabriek, die nu al twintig dagen duurt. Be sloten werd de staking voort te zet ten. De directie heeft inmiddels me degedeeld dat praten met de vak bonden geen zin meer heeft. JAN KRAKEEL t Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Rijkdom verhardt het har sneller dan kokend ivater 'n ei. „J 1111111111111111111111111111111111111111111111ITI &IIT Pechiney Nederland vervaai*digt ruwe aluminium uit aluinaarde door middel van electrolyse. De Zeeuwse bevolking en vooral de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland maakten en maken nog bezwaar tegen het uitsto ten van schadelijke stoffen, zoals fluor door dit bedrijf. Op een ontvangst heeft de alge meen directeur van het concern, de heer J. Poincaré uit Parijs meege deeld dat het bedrijf beschikt over een gaswasinstallatie die gerekend kan worden tot de meest volmaakte die momenteel bestaat. WASHINGTON, 21-5. In het Ame rikaanse ruimtevaartuig Mariner-9 zijn nieuwe defecten ontdekt, maai de Amerikanen hopen dat de voor genomen lancering naar Mars op 6 juni kan doorgaan. Dit is donderdag op een persconferentie in Washing ton bekend gemaakt. Het gaat om een mankement in het elektrische systeem. Soortgelijke fouten leiden er toe, dat op 8 mei de Mariner-8 kort na de start van Kaap Kennedy stuurloos in de Atlantische Oceaan stortte. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond: Vrij zonnig weer Droog en vrij zonnig weer met wei nig wind; minimumtemperaturen van omstreeks 7 graden en maxi mumtemperaturen van 16 graden aan zee tot ongeveer 20 graden in het binnenland. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. tempera turen omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droag etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 mei. Zon op 4.37, onder 20.37 Maan op 3.00, onder 18.33 23 mei. Zon op 4.36, onder 20.38 Maan op 3,21, onder 20.03 24 mei. Zon op 4.35, onder 20.39 Maan op 3.50, onder 21.28 Nieuwe maan: 24 mei (13.32). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 mei 0.48 v.m. 23 mei 24 mei 1.48 v.m. 2.40 v.m. 13.27 n.m. 14.23 n.m. 15.13 n.m. Springtij: 25 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-5. Het K.N.M.I. deelt mede; Het droge en zonnige weer zal ook zaterdag voortduren. Het weer in ons land blijft namelijk nog onder invloed van een zwak hogedrukge- bied boven de Noordzee. Wij bevin den ons hierbij in droge polaire lucht met gematigde temperaturen. Warm weer is het in de Balkan waar de middagtcmperaluren 30 graden be reiken. alsook in midden-Europa, zuid Duitsland en een groot deel van Frankrijk. Deze lucht wordt be grensd door een front dal zich ruw weg van Parijs in noordoostelijke richting naar Warschau uitstrekt. Langs dit front wordt regen en on weer gemeld. Tussen IJsland en Groenland bevindt zich een depres sie, die zijn invloed naar het zuid oosten uitbreidt. Een bijbehorend koufront dringt hierbij over de oce aan oostwaarts op. maar zal zaterdag niet veel verder vorderen dan tot aan Schotland en Engeland. WASHINGTON, 20-5. President Nixon heeft donderdag in een toe spraak voor de televisie bekendge maakt dat de V.S. en de Sowjet-Unie bij de besprekingen over de beper king van de strategische bewapening - het zogenaamde Salt-overleg - be sloten hebben zich dit jaar te con centreren op de uitwerking van een akkoord ter beperking van het ra ketafweersysteem. Beide partijen, aldus Nixon, heb ben ook besloten dat zij tegelijkertijd akkoord zullen gaan met bepaalde maatregelen ter beperking van de offensieve strategische wapens. De besluiten zijn ook in Moskou gepu bliceerd. Hiermee is de impasse doorbroken van ruim een jaar bij het Salt-over leg dat in november 1969 in Helsinki begon. De Amerikaanse regering, zou de doorbraak zien als een compromis tussen de standpunten van beide landen. Sommige waarnemers zien er echter een belangrijke concessie van de kant van de Sowjet-Unie in. Tot nu toe hebben de Russen geha merd op een akkoord dat alleen hei defensieve wapensysteem beperkt. De Amerikanen hielden vast aan een veel omvattend akkoord dat zowel een beperking van de offensieve als van de defensieve wapens moest in houden. Amerikaanse functionarissen me nen dat de kan§ op het sluiten van een overeenkomst nog voor het eind van dit jaar over de beperking van het defensieve wapensysteem en be paalde offensieve wapens nu reëel is. Een dergelyk akkoord zou dan de weg vrijmaken voor nieuwe onder handelingen ter beperking van de offensieve wapens die niet vallen onder de voorlopige overeenkomst. Advertentie 1 »1 DEFWZn, MAVEHElf IN 11. TH. 011VMBOO ZUID-VIETNAM. Met bezorgde blik sjokt deze Amerikaanse soldaat voort, twee kruisen om de hals, op pa trouille in de buurt van de artelleric- basis Nancyten westen van de A Schau-vallei in Zuid-Vietnum. Het zal hem duidelijk zijn dat „de jon gens" het vuile werk moeten op knappen. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: Ie). (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 °/o B.T.W. in au nummer: Vergadering V.V.V. BurgliHaamstede Uitwerking van akkoord ter beperking van raket-afweer-systeem ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 mei 1971 127ste jaargang Nr. 20879 WAARIN OPGENOMEN Nixon verklaarde dat het besluit van de Russen en Amerikanen het gevolg is van onderhandelingen op het hoogste niveau in Moskou en Washington. Hij wees erop dat er nog intensieve onderhandelingen nodig zijn om het akkoord bij de Salt-be- sprekingen in een concrete overeen komst vast te leggen. Als wij hierin slagen, aldus Nixon, dan zal deze gemeenschappelijke verklaring mogelijk in de herdinne- ring blijven voortleven als het begin van een nieuw tijdperk waarin allé volkeren meer energie en een groter- deel van hun hulpbronnen zijn gaan gebruiken voor de werken des vre- des en niet voor oorlogswapens. ROME, 20-5. De toestand op de oostelijke hellling van de vulkaan de Etna is donderdag gevaarlijker ge worden. By het dorp Fornazza heeft de lavastroom de weg van Milo naar Linguaglossa bereikt. Voor het eerst werden donderdag de bewoners van het bedreigde ge bied door paniek gegrepen. Koorts achtig vvei'd huisraad in veiligheid gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1