0LGA de postgiro DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Mislukking van E.E.G.-gesprek zou betreurenswaardig zijn met de girobetaalkaart kunt u al in 8 Europese landen zonder kosten valuta opnemen! da's makkelijk! Informateur rondt vandaag (dinsdag) zijn consultaties af Belangenvereniging voor minderjarigen Aanslag op Radio Nordsee uitgelokt door concurrentie deze week bij SOEPBALLETJES of LEVERPASTEI 2 blikjes Spoortarieven weer omhoog China heeft eigen militair toestel Israëlische consul ontvoerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 mei 1971 127ste jaargang Nr. 20878 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Buitenlandse radiomensente Zierikzee B.B.C.-interview met Pompidou LONDEN, 17-5. President Pompi dou van Frankrijk heeft maandag avond in een televisie-interview voor de B.B.C. verklaard, dat het doel van zyn gesprek in Parijs deze week met premier Heath zal z(jn, na te gaan of Engeland werkelijk een Europese op vatting huldigt. „Essentieel is de in tentie, de wil", zo zei hij. Het is duidelijk, aldus Pompidou, dat „mislukking van de onderhande lingen betreurenswaardig zou zijn omdat dit tot spanningen zal leiden tussen u, Britten, en ons, Fransen en andere continentalen. Maar vergist u niet, het is een belangrijk besluit dat de Britse eerste-minister en zijn re gering gaan nemen. Ik van mijn kant hoop dat de keuze oprecht en van ganser harte zal worden gedaan wat een macht voor Europa, wat een toekomst, als wij overeenstemming bereiken, en vastbesloten samenwer ken om Europa tot een realiteit te maken." kijk, De vorige week in Brussel geno men besluiten hadden veel weggeno men van de Franse vrees dat Enge land bij toetreding tot de gemeen schap haar fundamentele reglemen ten zou trachten te wijzigen, zo ver klaarde Pompidou. Op de vraag of hij in de komende besprekingen met Heath, donderdag en vrijdag, een kans zag voor een nieuw hoofdstuk in de Brits-Franse betrekkingen, antwoordde hij: „ik geloof dat de tijd gekomen is om sa men verder te gaan. We hebben nu verscheidene jaren die kwestie van de gemeenschappelijke markt gehad en een sfeer van hartelijke gevoelens onderhouden. Soms verrichtten we samen een paar dingen, maar soms mokten we, en de kwestie is nu of we dat mokken kunnen ophouden en de gemeenschappelijke wil hebben samen verder te gaan". Geen Franse schade Pompidou geloofde niet dat Frank rijk schade zou ondervinden van nauwer direct contact met Engeland. Maar hij wees er de Britten op dat het Frans de voornaamste werktaal van de gemeenschap is. Hij hoopte dat deze rol van het Frans erkenning zou blijven vinden. Per slot van re kening is het Engels ook de taal van de Verenigde Staten, zo zei hij, en als Europa werkelijk zichzelf wilde zijn moest het zich ook van de V.S. on derscheiden. De Franse politicus Jean Charbon- nel wil het behoud van het Frans als voornaamste werktaal zelfs als voor waarde stellen voor Britse toetreding Charbonnel, minister onder De Gaul le, bepleitte maandag in het blad „Le Monde" een speciale overeenkomst daarover. Volgens hem bedreigt „een groeiende Angelsaksische vloedgolf" het voortbestaan van Europa's diver se culturen. Veroordeeld wegens wapenbezit AMSTERDAM, 17-5. De politie- rechter in Amsterdam heeft maan dagochtend de 33-jarige speelgoed winkelier W. van der L. uit Purmer- end veroordeeld tot honderd gulden boete wegens bezit van acht speel goedrevolvers, die hij in zijn winkel in de hoofdstad te koop aanbood. De officier van justitie, die het speel goed geschikt achtte voor afdreiging, had vier honderd gulden boete ge- eist. De verbouwereerde winkelier vond de aanklacht tegen hem „ver gezocht". „Ik voldoe aan de vraag", zo zei hij, „en als dit niet mag waar- ,om wordt het hele pakket speelgoed revolvers dan niet verboden". AMSTERDAM, 17-5. De man die ervan wordt verdacht de opdracht te hebben gegeven tot de aanslag die zaterdagavond op het zendschip Me- bo 2 van Radio Nordsee Internatio nal werd gepleegd is maandagmid dag wegens uitlokking aangehouden. Het is de 48-jarige radioreclamead viseur N. J. uit Loosdrecht, die een concurrerende organisatie, World Wide, gevestigd in Liechtenstein, vertegenwoordigt. Volgens de recher che van de rijkspolitie te water in Amsterdam is het zendschip van Ra dio Veronica eigendom van deze or ganisatie. J„ die in loondienst van Radio Veronica is, heeft financiële belangen in World Wide. De drie da- De kabinetsformatie DEN HAAG, 17-5. Informateur prof. dr. P. Steenkamp zal dinsdag ochtend de politieke fase van zijn informatieopdracht afsluiten. Hy ontvangt dan de fractievoorzitters van C.H.U. en DS'70 in de Tweede Kamer, resp. drs. B. Udink en dr. W. Drees jr. MADRID. De 9e Europese Turnkam- pioenschappen werden plechtig ge opend in het sportpaleis te Madrid. Hieraan nemen de Nederlandse turn- kampioenen Cor Smulders en Hans Gunneman deel. Hier een beeld van de openingsceremonie van de kam pioenschappen, waaraan 22 landen deelnemen. De maandag besteedde de infor mateur voor besprekingen met de fractievoorzitters drs. J. M. den Uyl (P.v.d.A.), dr. G. Veringa (K.V.P.), mr. Biesheuvel (A.R.P.), mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66) en mr. W. Geertsema (V.V.D.). Na in de eerste fase de politieke wil tot deelneming aan een meerder heidskabinet te hebben onderzocht, zal prof. Steenkamp dinsdagmiddag een aanvang maken met de tweede fase: de financiee(-economische con sultaties. Naar de woordvoerder van de in formateur maandagavond meedeelde zullen dinsdagmiddag de demissio naire ministers van financiën, dr. H, ders van de aanslag zouden na afloop van het „karwei" elk een bedrag van f 25.000 ontvangen. Zij kregen reeds f 10.000 om bepaalde materialen, zo als kettingen, staaldraad, een buiten boordmotor e.d. te kopen. Ook schaften zij zich negen kilo spring stof aan. Het doel vms de Mebo 2 zodanig te beschadigen dat het een haven zou moeten binnenlopen om te worden gerepareerd. De schuldeisers van Ra dio Nordsee zouden vervolgens be slag op het schip laten leggen. De directie van Radio Veronica distancieert zich aldus de recherche van de activiteiten van J. Hij zou op eigen initiatief hebben gehandeld. AMSTERDAM, 17-5. Tijdens een bijeenkomst, waar een aantal min derjarigen uit de Kinderbescherming samen was, is de Belangenvereniging Minderjarigen (B.M.) opgericht. Dit is het resultaat van een initia tief dat door de bond voor Vrij heidsrechten werd genomen naar aanleiding van het filmpje „Gale is dead" Er werd een telegram gezon den naar de Nationale Federatie voor de Kinderbescherming, waarin de B.M. „zich distancieert van het manipuleren met minderjarigen door het Nationaal Beraad". De B.M. is Advertentie J. Witteveen en de demissionaire be windsman van economische zaken, mr. R. Nelissen, hun opwachting bij de informateur maken. De financi- eel-economische besprekingen zullen ook de gehele woensdag in beslag nemen. Hemelvaartsdag, vrijdag en zater dag volgt dan de derde fase. Econo mische problematiek en o.a. ver scheidene vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorga nisaties en de voorzitter van de So ciaal-Economische Raad ontvangen. Na zaterdag zal prof. -Steenkamp. zoals de woordvoerder het noemde, in meditatie gaan. HerbepJanting van Zuid-Limburg MAASTRICHT, 17-5. Een groot- scheepse herbeplanting van Zuid- Limburg met bomen, struiken en ha gen is een van de punten uit het ac tieprogramma dat het onlangs opge richte comité Herbeplanting Zuid- Limburg heeft bekendgemaakt. Vol gens het comité zijn in die provincie de laatste jaren nodeloos veel bomen gerooid. Een ander actiepunt van het comi té is het veiligstellen van hel hele gebied.lussen Vaals, Valkenburg, Be- melen en Eijsden als natuurgebied. UTRECHT, 17-5. De Nederlandse Spoorwegen zullen de rcizigcr§taric- ven op 1 juni a.s. opnieuw verhogen. Voor de enkele reizen moet dan gemiddeld 6 procent en voor de re tours 6.9 procent meer worden be taald. De laatste verhoging, op 16 december 1970, lag ongeveer in de zelfde orde van grootte. N.S. heeft niet om de nieuwe ta riefswijziging verzocht. Dat blijkt uit het communiqué waarin de verho ging wordt aangekondigd en waarin staat dat „de regering zich, in over leg met N.S.. heeft beraden over mo gelijkheden om de toenemende ver liezen die bij N.S. in de komende ja ren worden voorzien, door tarief- maatregelen te beperken". van mening, aldus het telegram, „dat dit Beraad niet representatief is voor de gehele Kinderbescherming en evenmin kan worden gezien als groep die onze belangen behartigt. Wij zijn geen koopwaar". NEW YORK, 17-5. Volgens Ameri kaanse China-specialisten heeft de volksrepubliek China voor het eerst een eigen model van een militair straalvliegtuig ontwikkeld, zo be richt de „New York Times". Het gaat volgens hen om een twee- motorig straalvliegtuig „F-9" geïn spireerd op de Russische Mig-19, maar in een aanmerkelijk verbeter de uitvoering. Het toestel weegt on geveer 10 ton, is 15 meter lang en heeft een vleugelwijdte van 9,75 me ter. De maximum snelheid is 2.250 km per uur. De actieradius is 800 km en het kan op een hoogte van 15.000 meter vliegen. Het vliegtuig is uitgerust met 30 mm mitrailleurs en raketten. Er worden al tien toestel len van dit model per maand gepro duceerd. Tot dusver produceerde China al leen kopieën van de Mig-19, waar van Peking ook toestellen naar Pa kistan exporteerde, aldus de New York Times. A.s. donderdag 20 mei.(Hemel- vaartsdag) zal de Zierikzee- sche Nieuwsbode niet worden uitgegeven en zullen drukkerij en kantoren de gehele dag X gesloten zijn. CAIRO. Schreeuwend, juichend en met spreekkoren drukken de inwo ners van Cairo hun verbondenheid met president Anwar Sadat uit, tij dens een gehouden massale betoging in de straten van Cairo. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het geluk behoort aan de j tevredenen. DE DIRECTEUR ISTANBOEL. 17-5. De Israëlische consul-generaal in Istanbul is maan dag ontvoerd, zo meldt de politie in die stad. Acht gewapende en gemaskerde mannen zijn de woning van 'de con sul-generaal binnengedrongen, die in het centrum van Istanbul ligt. Zij bonden hun slachtoffer en namen hem mee in een auto. Ook de andere bewoners van de flat werden gekne veld. De naam van de ontvoerde is Epraim Elrom. Advertentie PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui; weinig wind, maar aan de kust in de middag zwakke tot matige zeewind; min.-temperaturen omstreeks 9 graden, maxima morgen ongeveer 21 graden, aan zee enkele graden lager. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 mei. Zon op 4.41. onder 20.32 Maan op 2.16, onder 14.07 20 mei. Zon op 4.40. onder 20.34 Maan op 2.29, onder 15.34 21 mei. Zon op 4.39, onder 20.35 Maan op 2.43, onder 17.02 Nieuwe maan: 24 mei (13.32). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 mei 20 mei 21 mei Doodtij: 19 mei. 10.03 v.m. 11.21 v.m. 12.27 v.m. 22.27 n.m. 23.41 n.m. n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Oceaanlueht dringt geleide lijk verder het vasteland op. De de pressie. die hiervan mede de oor zaak is bevond zich dinsdagmorgen met zijn centrum even ten noorden van Schotland, maar zal in de ko mende vierentwintig uur naar mid den Scandinavië trekken. Aan de achterzijde van dit lagedruksysteem breidt een rug van hoge luchtdruk zich via Engeland naar onze omge ving uit. Hierdoor zal de buienacti viteit kleiner worden en ziet het er ook naar uit dat er morgen meer zonneschijn zal zijn. In de afgelopen nacht zijn op de meeste plaatsen in ons land buien gevallen. Hier en daar werd ook on weer gemeld. Op enkele waarne mingsstations werd ongeveer 10 mm regen afgetapt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1