AGENDA Regionale branclweerwedstrijden te Oosterland op hoog peil 1 'ns ^laus 0VC1 niilieu-vei vuiling Ver. Staten bereid met Moskou te praten ZENDSCHIP RADIO-NORDSEE IN BRAND NA BOMAANSLAG Kleutertjes maakten „echt" Indianenkanip Huwelijksfeest met tragisch afloop - dertien gasten gedood Korpsen Kerkwerve en Bruinisse behaalden hoogste aantal punten - 11," V UA«n n.inc rioni' kon» Hot >ln «(l-ii. OOSTERLAND. 15-5. Het anders zo rustige dorp Oosterland was za terdag 15 mei jl. een toonbeeld van druk doende brandweermannen op de Molenweg, toen daar de brand weerwedstrijden voor 1971 werden gehouden. Een elftal corpsen van Schouwen-Duiveland en van Tholen kampten met elkaar om de hoofd prijs. Begunstigd door fraai zomer weer kan deze wedstrijd uitstekend geslaagd worden genoemd. Als wed strijdobject was aangewezen de bouwvallige woning Molenweg 18, waar werd verondersteld dat brand was uitgebroken terwijl de bewo ners afwezig waren. De timmerwerkplaats van de heer L. M. Meerman, het aangrenzende pand, dierjde als administratiepost. De „brand" werd aangegeven door vlammenborden en aanwijsborden. Er moest met drie stralen worden gewerkt. Een grote rol vervulde de hee C. J. de Later, die trachtte uit het brandende huis nog wat meubels te redden en dit deed op een onna volgbare wijze. De wedstrijd was georganiseerd door de Vereniging van Bevelvoerenden bij de Gemeen telijke Vrijwillige Brandweren op Schouwen-Duiveland. Als wedstrijd leider fungeerde de heer J. Bouw man te Roosendaal. Een zestal jury leden was in aktie om de verrichtin gen van de 11 korpens gade te slaan, terwijl de heren M. F. de Vos en A. van der Schelde met assistentie van mej. Quant te Zierikzee, de admini stratie voerden. Voor de middag kwamen de korp sen Oosterland (Duiveland), Renesse, Haamstede en Scharendijke aan bod; na de middagpauze waren het Kerk werve, Dreischor. Brouwershaven. Tholen, Zierikzee I en II en tot slot Bruinisse. Ongeveer een half uur voor de aanvang werden de deelne- menden verwelkomd door de burge meester van Duiveland de heer De Kam, die zijn vreugde uitsprak over het feit dat de brandweerwedstrijd ditmaal in Oosterland werd gehou den, spreker hoopte dat dit evene ment aan de gestelde verwachtin gen zou voldoen. Gezamenlijke koffiemaaltijd Tot slot verenigden alle deelne mers met jury en anderen zich in de „Conferentiekamer" aan een geza menlijke koffiemaaltijd. Burgemees ter De Kam heette allen hartelijk welkom op deze slotbijeenkomst, in zonderheid de burgemeester van Tholen en anderen. Een dankwoord werd gericht aan alle deelnemers. De burgemeester legde duidelijk het accent op het feit dat de brandweer lieden allen nog werken op basis van vrijwilligheid, en „waar kom je dat in dezen tijd nog tegen". Een bijzon der dankwoord richtte de burge meester tot de heer De Later die zich zo .zeer van zijn taak kweet op de zen dag. Uit dank hiervoor ontving de heer De Later een enveloppe met inhoud. Een daverend applaus volg de hierop. Verder werd de brand weerman Post uit Kerkwerve naar voren geroepen, waarvan de burge- meeste verklapte dat hij vandaag juist zijn zilveren huwelijksfeest vierde, doch deze wedstrijd hiervoor niet wilde verzuimen. De heer Post werd hartelijk gefeliciteerd en de hoop werd uitgesproken dat hij én zijn echtgenote deze heugelijke dag nog lang in gezondheid mogen her denken. Daverend applaus ook voor de heer Post en een „lang zal hij leven". De wedstrijdleider, de heer Bouwman, bracht vervolgens een algemeen overzicht van de wed strijd, die goed geslaagd was. In het kort ging hij de verschillende facet ten na van de blussingsaktie en sprak zich lovend uit over de orga nisatie, die weer prima was voorbe reid. Het technisch gedeelte van de verrichtingen bij de „brand" wer den namens de jury vertolkt dooi de heer J. Brabers te Oudenbosch, die erop wees dat sommige ploegen wel wat ruw met het materiaal om sprongen en het wel wat kalmer aan konden hebben gedaan. „Het mate riaal is duur tegenwoordig" aldus spreker, „en laten we'er zuinig mee omspringen". Verder betoogde deze deskundige spreker dat de pompbe- dieners prima werk hadden verricht. Hij deelde mede dat sommige pom pen „op leeftijd" raakten. Overigens wees hij erop dat de wedstrijd van hoge kwaliteit was. De uitslagen Verder was het burgemeester De Kam die de uitslag van de wedstrijd bekend maakte. Alle korpsen kregen achter hun puntenaantal het predi- caat „zeer goed". Van onder begon nen kwam Zierikzee 1 met 491 pun ten uit de bus. Renesse met 492 en Scharendijke met 493 punten. Oos terland behaalde 494 punten, gevolgd door Tholen met 497 punten. Haam stede bracht het tot 502 en Brou wershaven tol 508 punten. Zierikzee 11 bracht het er beter af dan zijn plaatsgenoot, namelijk 515 punten en Dreischor kreeg er 510. Kerkwerve en Bruinisse haaiden het hoogste aantal punten, de eerste 524 en Brui nisse de eerste prijs met 532 punten. De laatste twee korpsen werden bij zonder geluk gewenst en de hoogste prijswinnaar kreeg behalve een klei ne beker, ook nog een wisselbeker aangeboden die trots door de onder commandant, de heer L. Kik in ont vangst kon worden genomen. Boven dien mogen de beide hoogste prijs winnaars naar de provinciale wed strijd, die op 19 juni a.s. zal worden gehouden. De burgemeester felici teerde de prijswinnaars zeer harte lijk en ook de overige deelnemenden en memoreerde verder dat hij op deze dag lot de slotconclusie geko men was dat de brandweerkorpsen een eenheid vormen die niet licht kan worden verbroken. Het denk beeld dat wel eens wordt' geopperd om de brandweer maar bij de B,B- te voegen verwierp hij dan ook met de slotzin „Laat de brandweer de brand weer blijven". Een daverend applaus bzwces hoezeer alle aanwezigen het hiermee eens waren. Met een dank woord tot allen werd deze gezellige koffiemaaltijd besloten. DEN HAAG, 15-5. Prins Claus heeft verklaard dat de strijd tegen de milieuvervuiling door de huidige generatie gestreden moet worden. „Anders is het to laat". De prins zei d|t in de t.v.-docu- mentaire „We stinken er in", die gewijd was aan de milieuvervui ling. Samensteller Jan van Hiljo heeft hiervoor op kasteel Drakcn- stcyn een gesprek gehad met prins Claus. De prins stemde in met de opvattingen van de Amerikaanse eco loog Paul Ehrlicht, die ook werd geïnterviewd en die van mening is dat zon der maatregelen er nauwelijks overlevingskansen voor de mens zijn. „Als je namelijk in'het jaar 2000 tussen de twintig en vijfentwintig, miljard mensen op aarde hebt, dan lijkt np wel de grens bereikt, waar het niet meer verder kan, aldus de prins. „We hebben de technische middelen en het geld", aldus de prins, „om alles te doen wat nodig is. We moeten het alleen ook willen". Prins Claus is op langere termijn gezien, optimistisch. Hü meende dat iedereen dat zou moeten zyn, anders zal men niet meer kunnen leven. Hij heeft vertrouwen in de mens, dat deze niet zichzelf de nek zal omdraaien. Wederzijdse Iroepeiiveriniudering in Europa? WASHINGTON, 16-5. De Ameri kaanse regering is bereid op korte termijn met de Sowjet-Unic te gaan onderhandelen over een wederzijdse en evenwichtige troepenverminde ring in Europa. Minister van buitenlandse zaken William Rogers deelde zondag in een televisie-interview mee dat de Ame rikaanse ambassadeur in Moskou Jacob Beam spoedig naar de Russi sche regering zal gaan om een ver duidelijking te vragen van het re cente aanbod van partijleider Leonid Brezjnjew over troepenverminde- ring. De onderhandelingen zouden kunnen worden gevoerd in de vorm van een Europese veiligheidsconfe rentie of in een andere vorm maar dan in ieder geval ook met deelname van Amerika's bondgenoten. De eer ste Amerikaanse stap is volgens Ro gers deze verduidelijking in Moskou halen, de tweede de inter-geallieerde bespreking op de Navo-conferentie begin juni in Lissabon. „Vaag" Rogers** noemde het aanbod van Brezjnew „een beetje vaag' maar voegde er aan toe dat de V.S. „zeer dringend" in onderhandelingen over wederzijdse -troepenterugtrekking zijn geinteresseerd. ,Hij zegt dat we niet naar de wijn moeten vragen maar hem zo moeten MEXICO. 23 studenten, die ver oordeeld waren voor vergrijpen tij dens de studentenonlusten van 1968 in Mexico, zijn donderdag vrijgela ten. drinken. Wij willen echter graag we ten of het inderdaad wijn is en of het zoete dan wel zure wijn is", zo meende Rogers. In dit verband her haalde Rogers met grote nadruk de argumenten van de regering-Nixon tegen de door senator Mike Mans- field voorgestelde eenzijdige terug trekking van Amerikaanse troepen uit Europa. De spanningen in Euro pa zouden volgens hem slechts door een wederzijdse terugtrekking kun- nnen worden verminderd. Aanneming van het voorstel van Mansfield het troepencontingent van 300.000 tot 150.000 terug te brengen zou. zo meende Rogers, catastrofale gevolgen hebben. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 17-5. Aangevoerd: 1502 dieren, t.w. 1209 runderen en 293 varkens. Prijzen per kilogram: slachtrunde- ren extra f 5,35-5,85, le f 4,80-5,30, 2e f 4,35-4,65, 3e f 4,10-4,25; stieren f 4,60-5,25; worstkoeien f 4,10-4,25; slachtvarkens le f 2,22-2,24, 2e f 2,20- 2,22, 3e f 2,16-2,20; slachtzeugen 1' 1,75-1,83; zware varkens f 2,00-2,05. Runderen: aanvoer korter, handel kalm, prijzen prijshoudend. Varkens: aanvoer kleiner, handel vlot, prijzen prijshoudend. Medeplichtige moord op Stürmann gearresteerd BONN, 15-5. Een dag nadat zijn signalement via de Duitse pers en de televisie was verspreid is zaterdag de 27-jarige Duitser Paul Walter Drechsel door de politie van Frank fort gearresteerd. Drechsel wordt er van verdacht samen met de onlangs in Karlsruhe aangehouden 31-jarige Karl Heinz Wiegand op 16 april de apothekersbediende Josef Störman in zijn woning in de Tweede Ooster parkstraat in Amsterdam te hebben gewurgd. NEW DELHI. De Indiase regering heeft alle verzekeringsmaatschappij en in het land genationaliseerd. Bevolking Rijnmond stijgt minder snel ROTTERDAM, 15-5. De bevolking van het Rijnmondgebied stijgt min der snel dan in geheel Nederland. Sinds I960 vertrokken meer mensen uit Rijnmond dan er zich vestigden. Van 1960 tot 1965 bedroeg het ver schil 2.000. Dit getal heeft zich de af gelopen jaren verdubbeld. Door het geboorteoverschot neemt de Rijn mondbevolking niettemin nog steeds toe. Boerderij in de as gelegd GROOTEGAST. 15-5. In het Gro ningse Grootegast is in de nacht van vrijdag op zaterdag een als zomer verblijf ingerichte boerderij aan de Munnekeweg door brand vernield. De boerderij, eigendom van de fami lie J. Raadhorst uit Zwanenburg, was tegen brandschade verzekerd De inboedel, die geheel verloren, ging was niet verzekerd. De totale scha de wordt geschat op f 100.000. Prostituee vermoord UTRECHT, 15-5. In Utrecht is de 48-jarige prostituee Johanna Wever- Hofman vermoord. De vrouw werd door haar zoon in haar woonschip aangetroffen aan het Zandpad, de Utrechtse „rosse buurt". De vrouw was toen al dood. Haar waren een groot aantal messteken aan dè hals en linkerpols toegebracht. Er wei-den ook sporen van wurging gevonden. Dinsdag 18 mei Zierikzee Bezoek Rode Kruisschip „Henry Du- nant", (programma N. Haven van 6.30—8.30 uur). Ger. Kerk, bovenzaal, 7.30 uur, Ver. lot Bevordering Chr. Schoolonder wijs. Burgh Hotel Bakker, 20.00 uur, vergadering V.V.V. Burgh-Haamstede. Pompstation A. v. d. Weijdeweg, 19.00 uur, start excursie naar de zil vermeeuwen. Haamstede 7.45 uur, vergadering N.C.V.B. Woensdag 19 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, vergadering N.C.V.B. Bremvershavcn Markt, 12.45 uur ('s middags kwart voor éen), vertrek bejaardenreis naar Z. Vlaanderen. Donderdag 20 mei Haamstede Splitsing Moolweg-Verlonsweg, 07.00 uur, start geluidenexcursie Vogel wacht. Woensdag 26 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. (afsluiting van het seizoen). Donderdag 27 mei Dreischor Lagere school, 13.30 uur, cursus „Va riaties met brood". Vrijdag 28 mei Zierikzee Mondragon, clubavond Delta Foto. Twe van de drie gearresteerde mannen hebben bekentenis afgelegd Afsluiting van succesvolle werkweek ZIERIKZEE. 14-5. Vrijdagmiddag was op het gazon roor de Chr. Kleu terschool aan de Baden-Powcllvvcg een echt Indianenkamp te zien waai de kleutertjes onder leiding van drie meisjes van de 2c klas Pedagogische Akademie te Middelburg de dames A. Cats uit Nieuwerkerk, F. Reyngoudt uit St. Philipsland en A. Haeck uit Middelharnis zich helemaal als Indi anen gedroegen. Deze middag was de afsluiting van oen werkweek die deze drie meisjes hadden. Als opdracht werd door hen gekozen het leven van de indianen. Met behulp van voorlichtingsmateri aal van de Amerikaanse ambassade in Nederland leerden zij de kleuters alle facetten van het leven der Indi anen en maakten dit de kleuters met behulp van platen en boekenmateri- aal duidelijk. Doel van deze werk week is dat de drie meisjes zelfstan dig met de kleuters leren omgaan en dat de kleuters van alles komen te weten omtrent het leven der Indi anen. Voor de kleuterschoolkinderen was aan deze middag waarop de ou ders konden zien hoe „Indiaans" hun kinderen zich al wel niet voelden een feestelijke maaltijd op school voorafgegaan, met pannekoeken en limonade. Het hoofd van de kleuter school mejufffrouw M. Verhage zal verslag uitbrengen aan de school over de werkwijze van de meisjes, terwijl deze zelf een verslag over het gebeuren van de werkweek schrijven. De „Indiaantjes" zinyen en dansen in hun dorp met wigwams en totem palen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 16-5. Radio Nordsce is zaterdagavond om vijf minuten over twaalf uit de ether verdwenen, omdat er brand op het zendschip was uitgebroken als gevolg van een bomaanslag. Het was het derde inci dent om het zendschip „Mebo II" sinds augustus van het vorige jaar. De zender viel het eerst uit even na elf uur een paar minuten latei- meldde het schip zich terug met de mededeling, dat er brand aan boord van het schip woedde en dat er hulp nodig was. Tegen half drie in de nacht van zaterdag op zondag was het vuur geblust. Op dat tijdstip waren, voor zovier bekend, de bemanningsverblij- ven uitgebrand en was de brug in eengestort. De brand is veroorzaakt door een bom, die kort na half elf uit een bootje met buitenboordmotor door een patrijspoort in de machine kamer van de „Mebo II" was ge worpen. Nadat de brand was uitgebroken, zijn tien leden van de bemanning van boord gegaan en overgestapt op de sleepboot „Eurotrip" uit Schevc- ningen, die de dagelijkse bevoorra ding van de „Mebo II" verzorgt. In middels waren een ondcrzockings- vaartuig van Rijkswaterstaat uit Scheveningen en een blusboot uit Europoort te hulp gevaren. Zij had den de brand tegen half drie onder de knie. De bemanningsleden aan boord van de „Eurotrip" besloten daarop niet naar de wal te gaan, maar terug te gaan naar de „Mebo II". Arrestaties AMSTERDAM, 16-5. De recherche van de Rijkspolitie te water in Am sterdam heeft zondag drie mannen gearresteerd die worden verdacht met een soort brandbom zaterdag avond brand te hebben gesticht op het radio-zendschip „Mebo II" van Radio Nordsee, ruim zeven kilome ter uit de kust voor Scheveningen. Dit heeft de officier van justitie in Amsterdam, mr. J. E. Hartsuiker, zondag meegedeeld. Voor zover nu bekend zouden de mannen een rubberboot hebben ge bruikt om naar het schip te 'varen. Die boot zou later - nadat de terug reis was volbracht - in stukken zijn gesneden. Delen daarvan zou de re cherche hebben gevonden. Twee van de drie arrestanten die zondag werden gearresteerd hebben bekend. Het zijn de 24-jarige Th. van de L. en de 25-jarige J. M. P., de derde man, de 24-jarige W. H. van P. blijft nog ontkennen. De twee mannen gingen de machi nekamer in en legden daar zakken met in benzine gedrenkte poetslap pen neer, evenals springstof en ont- stekinsmateriaal. Het geheel werd verbonden met een vat olie en een olieleiding. Nadat men het aangesto ken had volgde een hevige explosie. De twee mannen hebben nog net op tijd het schip kunnen verlaten. Er brak een hevige brand uit, waardoor het achterschip geheel uitbrandde het motief is nog niet bekend. Vloer van feestzaal begaf liet BAYEUX, 16-4. Tijdens een huwe lijksfeest in Sallen in Normandic zijn dertien gasten omgekomen cn acht gewond toen de vloer van dc feestzaal het begaf en de slachtof fers in een acht meter diepe put vielen, die voor dc helft met water was gevuld. Zaterdagochtend was in het nabu rige dorp Cormolain het huwelijk gesloten lussen Eugene Fabien en Francoise Davent. Tal van vrienden kwamen de jong-gehuwden geluk wensen en waren te gast op het de jeuner. Daarop begaf het bruidspaar zich met zeventig genodigden naar Sallen, waar de feestzaal ter be schikking was gesteld. Men had na melijk na de brand in Saint Laurent Du Pont, waar veel slachtoffers tij dens een dansfeest omkwamen, geen toestemming gekregen de zaal van Cormolain te gebruiken, De gasten vermaakten zich de hele middag uitstekend op dc dansvloer, tegen negen uur maakte men zich op om terug tc keren naar Sallen, waar een diner voor hen was aangericht. Ca twintig mensen bevonden zich bij dc uitgang toen mcl veel gekraak dc vloer het begaf. Het bruidspaar cn een aantal gasten spoedden zich naar de plaats van het onheil, waar bij men ontdekte dal zich daaronder een pul bevond. Toen het water daaruit gepompt was, werden de lij ken van 13 feestgangers opgehaald. De slachtoffers zijn opgebaard in een rouwkapel in het stadhuis van het dorpje. PARIJS, Lc HAVRE, 16-5. Het joiiKc echtpaar Eugene cn Francoise Fabien. bij wiens huwelijksfeest in dc nacht van zaterdag op zondag in hel kleine Noordfransc dorpje Sal len 13 mensen om het leven kwa men, uil tegen dc verantwoordelijke autoriteiten, wie dal dan ook mogen z\jn, een aanklacht van moord we gens nalatigheid indienen. Onder dc slachtoffers die in een onder de feestzaal gelegen acht meter diepe, put verdronken, bevinden zich ook de grootmoeder en een tante van de brnld. De verwijlen die in geheel Frank rijk worden gehoord richten zich te gen de burgemeester van dit 330 in woners tellende plaatsje, de 50-ja- rige landbouwer Rcné Auvry. Hij heeft op verzoek van de vader van de bruid de zaal beschikbaar gesteld terwijl hij wist dat ze al lang niet meer gebruikt was. Door hoofd geschoten meisje overleden AMSTERDAM, 15-5. Dc 21-jarigu Hendrika Verhoef, die donderdag nacht in een eetsalon in dc Molen- steeg in Amsterdam per ongeluk door het hoofd werd geschoten, is in het Wilhclminagasthuis overleden. Het schot werd met een zogenaamde vicrloops revolver afgevuurd door dc eigenaar van hel cafetaria, de 24-ja- rige W. E. K. Het zou zijn afgegaan toen W. hel meisje tijdens een stoei partijtje op dc binnenplaats voor dc grap met het wapen bedriegde. De man werd aangehouden. Bromfietser door motorrijder overreden HELENAVEEN. 15-5. Op dc Sue- mccrsingcl in Helcnahaven is in de nacht van vrijdag op zaterdag dc 64- jarige H. Oostcrvcen uit Helcnaha ven in zeer .dichte mist op zijn brom fiets aangereden door een hem ach teropkomende motorrijder. Dc brom fietser was op slag dood, do motor rijder raakte zwaar gewond. Gift kerken voor Pakistaanse vluchtelingen UTRECHT, 15-5. Namens de Ne derlandse Protestantse en Oud-Ka tholieke Kerken heeft de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen in Utrecht een bedrag van 10.000 dollar overgemaakt aan de Wereldraad van Kerken in Genè- ve. Het geld moet worden besteed ter leniging van de nood van de on geveer 2 miljoen Oostpakistaanse vluchtelingen die zich sinds de oor log in Oost-Pakistan ir.# India be vinden. Het bedrag is geschonken op verzoek van de Wereldraad die van uit de kerken in India werd bena derd. Modeldorp werd bloedbad NIEUW DELHI, 14-5. Een model dorp van de Belgische nobelprijs- winnaar pater Dominique Pire in het district Sjittagong in Oost-Pakistan is na een bombardement door de Westpakistaanse luchtmacht in een bloedbad veranderd, zo meldt het In diase persbureau PTI. In het model dorp, dat „Eiland van de vrede" werd genoemd, stonden verscheidene scholen, colleges en ziekenhuizen. Het werd na de wervelstorm van 1960, die grote vernielingen aanricht te, opgericht door pater Pire. Belgische kritiek op premier Dc Jong BRUSSEL, 15-5. Dc Vlamingen zijn boos op onze eerste minister. Ze hebben zich bijzondei gestoord aan het feit dat premier De Jong in Brussel, een deel van zijn toespraak in het Frans heeft gehouden. De „Gazet van Antwerpen" schrijft: de Nederlanders zullen het inderdaad nooit leren. Ten alle prijze willen ze in Brussel een paar woordjes Frans praten". Teleurstelling over Belgiselie houding DEN HAAG, 15-5. Het besluit van de Belgische regering om een offi ciële en een vrije geldmarkt te hand haven en niet mcl de Belgische Frank te gaan fluctueien is in Bene- luxkring met teleurstelling ontvan gen. Dit zei minister-president Dc Jong, na afloop van de wekelijkse kabinclszitting. Geen smoes over appelmoes DEN HAAG, 15-5. Dc aanduiding Appelmoes van youdreinetlen" zal van 1 januari 1972 af taboe zijn. Op het ajjpehnoesblik of -glas mag ze niet voorkomen cn evenmin op een briefje of bordje in de buurt van die verpakkingen. Tenzij de fabrikant kan bewijzen, dat wat hij over zijn produkl beweert dc waarheid is. Aldus heeft hel bestuur van hel Produklschap voor Groenten en Fruit besloten. Dit op verzoek van de vereniging der Nederlandse groenten cn Jruitvcrwcrkende industriedie bijna een jaar geleden al schreef dat „hel gros van dc aldus aangeduide appelmoes niets mcl goudrelnelten tc maken heeft". Hc tis volgens de vereniging „een volstrekt oncontro leerbare aanduiding, waarvan enkele fabrikanten fatsoenlijk gbruik ma ken, maar die in de meeste gevallen onwaar Is". Het F roti ii kt schap geeft dc fabri kanten die hun aanduiding niet waar kunnen maken nog lot nieuwjaar respijt om hen iiief met voorraden verpakkingsmateriaal te laten zitten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2