S DE ZIERIKZEESCHE COURANT Informateur prof. Steenkamp ontvangt aantal fractie-leiders Kieskeurige mannenmode Inbrekers actief in Bergen op Zoom Veel doden bij auto-ongeluk in België De verliezen in Oost-Pakistan Meer overnachtingen buitenlandse gasten De vakbonden handelen onverantwoord" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 mei 1971 127ste jaargang Nr. 20877 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Brandweerwedstrijden te Oosterland Politieke situatie is zeer ingewikkeld DEN HAAG, 16-5. Prof. Dr P. Steenkamp, de door de koningin be noemde informateur, begint zün werk heden (maandag) met het ont vangen van de fraktie-voorzitters De Uyl (PvdA), Veringa (KVP), Bies heuvel (ARP) en Geertsema (VVD). Het nu bijna afgesloten weekeinde besteedde hij aan het doornemen van o.a. de adviezen van de fraktie-voor zitters, uitgebracht aan de koningin in verband met de kabinetsformatie. Deze adviezen zullen niet volledig worden gepubliceerd, althans niet door de informateur. Hij hoopt morgen dinsdag een ge sprek te hebben met de fraktie- voorzitters Udink (CHU) en Drees (DS'70). In deze eerste fase van zijn werkzaamheden hoopt prof. dr. Steenkamp zich voorts te kunnen oriënteren over sociaal-economische en financieel-eeonomische vraag stukken. Hij hoopt de gelegenheid te hebben om terzake te spreken met enkele ministers, met prof. dr. J. Zijlstra, presidente-directeur van de Nederlandse Bank, drs. J. W. de Pous, voorzitter van de sociaal-eco nomische Raad (SER) en met prof. dr. A. G. van der Beid, directeur van het Centraal Planbureau. De informateur, die zondagavond in het Haagse Nieuwspoort zijn eer ste persconferentie hield, zei „geen idee" te hebben over de tijdsduur, die met zijn werkzaamheden zal zijn gemoeid. Het informatie-criterium ligt, zo zei hij, by een meerderheids kabinet. Of dat ook inderdaad zal leiden tot de vorming van een vyf- partijen-kabinet zei hij niet te we ten. Advertentie DEURLQO Explosie op tanker: elf doden STOCKHOLM, 15-5. De explosie, gevolgd door brand, die zich vrijdag op de in de haven van Gothenburg liggende Noorse tanker „Samnanger" voordeed heeft aan eif mensen het leven gekost. Er zijn dertig gewon den. De ontploffing ontstond tijdens re paratiewerkzaamheden aan het 65.000 ton metende schip, waarop zich op dat moment ongeveer vijftig werfarbeiders en tien bemannings leden bevonden. Men vermoedt dót de explosie veroorzaakt is door een lekkage in de slangen van acetyleen- flessen waarmee lassers beneden- deks bezig waren. Achtentwintig mensen werden naar ziekenhuizen vervoerd. Negen tien van hen konden na behandeling naar huis. Er waren zeven zwaar ge wonden. De informateur zal „kantoor" hou den in het gebouw van de Eerste Kamer aan het Binnenhof in Den Haag. Hij heeft daar de beschikking gekregen over de zogeheten minis terkamer. Zijn werkzaamheden ge durende de eerstkomende dagen zul len een zuiver oriënterend karakter dagen, zo heeft hij meegedeeld. Prof. Steenkamp deelde mee ook gesprekken te willen voeren met ver tegenwoordigers van de vakbewe ging, van de werkgevers, en met landbouw- en middenstandskringen. Over het gesprek dat de koningin zaterdag met hem had kon de infor mateur niet veel meedelen. „Het duurde vier uur, maar er zijn ook zo veel zorgelijke zaken. De politieke situatie is zeer ingewikkeld, maar ook financiëei-economisch en so ciaal-maatschappelijk liggen er breekpunten. Ik heb heel veel zorg. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat iemand jaloers op mij is". De aanwijzing van prof. Steen kamp tot informateur is overeen komstig de adviezen van de fraktie- voorzitters Veringa, Udink en Drees jr. Aldus bleek uit de door de heer Steenkamp zelf geciteerde schrifte lijk aan de koningin uitgebrachte adviezen. BERGEN OP ZOOM, 16-5. In de nacht van zaterdag op zondag is op vier plaatsen ingebroken in Bergen op Zoom. Stijgende prijzen in de E.E.G. BRUSSEL, 15-5. De stijging van de consumptieprijzen in alle lidstaten van de E.E.G. is in de afgelopen maanden krachtig blijven voortdu ren. De kosten van levensonderhoud waren in maart in Nederland 6.6 procent, in Luxemburg 4,8 procent, in Duitsland 4,5 procent, in België 3.5 procent en in februari in Frank rijk 5,3 pi'ocent en in Italië 4,9 pro cent hoger dan een jaar tevoren. Dit staat in het jongste maandelijks con junctuuroverzicht van de Europese Commissie in Brussel. Mexico laat gevangenen vrij MEXICO, 15-5. De Mexicaanse re gering zal binnenkort allen vrijlaten die nog gevangen zitten in verband met de onlusten van 1968, die bijna tot uitstel van de Olympische Spe len deden besluiten, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. Hun aantal wordt op 45 geschat, meest leden van de communistische Partij. De ontwikkelingshulp DEN HAAG, 15-5. In het licht van de huidige becijferingen van de be hoeften der ontwikkelingslanden en de door Nederland in internationaal verband aanvaarde streefcijfers is de „Nationale raad van advies inzake hulpverlening aan minder-ontwik- kelde landen" van mening dat een jaarlijkse verhoging van de uitga ven voor publieke hulpverlening met tweehonderd miljoen gulden zal moeten worden nagestreefd. De raad meent, dat de netto Nederlandse pu blieke hulpverlening jaarlijks in ieder geval niet minder behoort te zijn dan 0,75 procent van het bruto nationaal produkt. Oudercomité Kinderhartenzorg DEN HAAG, 15-5. Zaterdag werd in het huis van de Hartstichting in Den Haag het oudercomité Kinder- harterxfonds geïnstalleerd door de voorzitter van de Nederlandse Hart stichting. jhr. P. R. Feith. De belan gengroep van ouders van kinderhart patiëntjes wordt geadviseerd door kindercardiologen en vertegenwoor digers van andere disciplines, zoals een psycholoog, een maatschappelijk werkster enz. Het bureau van de Hartstichting registreert de gevallen, waarin met name op het gebied van de vakantievoorzieningen service wordt verleend en voert het secre tariaat van het oudercomité Kinder hartenfonds. BRUSSEL. 16-5. In het afgelopen weekeinde (zaterdagmiddag) zjjn tussen Namen cn Brussel twee Bel gische auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Bjj dit ongeluk z(jn in totaal zeven mensen om het leven gekomen. De 15-jarige jongen die htt ongeval overleefde maakt het momenteel wat beter. In een van de bij het ongeluk be trokken wagens zaten een echtpaar en hun 13-jarig kind die onmiddel lijk of tijdens overbrenging naar het ziekenhuis stierven. De vierde inzit tende van deze wagen, een vriend van het echtpaar, overleed later in het ziekenhuis. In de tweede wagen zalen een man en een vrouw en twee kinderen van resp. twaalf en vijftien jaar. De man en de vrouw en het 12-jarig kind stierven meteen. Alle slachtoffers zijn Belgen. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. Wel is bekend dat de weg zeer glad was als gevolg van hevige regenval. Een storm die op het mo ment van het ongeval woedde be moeilijkte de hulpverlening. Uit een kantoorpand werd admini stratieve apparatuur ter waarde van circa f 5.000,ontvreemd. Men was het kantoor binnengedrongen door vernieling van een ruit. Ook bij een kolenhandelaar werden goederen meegenomen. Een instrumentenfa- briek kreeg eveneens bezoek van in brekers. Ze namen kostbaar materi aal mee en een geldbedrag van f 300,Tenslotte werden op het in dustrieterrein bij de haven, verschil lende kantoren en directieketen doorzocht. Hier werd veel machine materiaal ontvreemd. Van de dader ontbreekt elk spoor. Egyptische president over komplot CAIRO. 15-5. De Egyptische pre sident, Anwar Sadat heeft verklaard, dat politieke vijanden een komplot hadden georganiseerd om hem op een kritieke bijeenkomst van de po litieke leiders vorige maand te be letten, zich via de radio tot de bevol king te richten. In een toespraak tot de natie zei de president dat zijn se cretaris hem had meegedeeld dat men hem als hij die bijeenkomst van de Arabische Socialistische Unie zou verlaten om naar het radiostation te gaan, zou beletten het volk toe te spreken. Sadat noemde dit een coup. „Engeland in juni in de E.E.G." DEN HAAG, 15-5. Minister-presi dent De Jong verwacht dat Engeland in juni tot de Europese Economische Gemeenschap zal toetreden. ,Er is sprake van een doorbraak", zo zei hij vrijdag in een terugblik op de toetredingsonderhandelingen in Brussel, nadat deze in het weke lijkse kabinetsberaad aan de orde waren geweest, „De grootste kluif is achter de rug. Later in het jaar volgen nog de toe tredingsonderhandelingen met Dene marken, Noorwegen en Ierland", al dus de premier. NIEUW DELHI, 17-5. Vrijdag en zaterdag zijn 200 Pakistaanse mili tairen gesneuveld bij hevige gevech ten om een belangrijke brug tussen de Oostpakistaanse plaatsen Comilla en Chittagong. Dit heeft het Indiase persbureau P.T.I. maandag meege deeld. De Bengaalse „strijders voor de vrijheid" verloren bij de strijd om deze strategisch belangrijke weg 38 man aan doden. De regeringstroepen wisten de brug te veroveren. Kind reed truck water in GRONINGEN, 15-5. Een acht-tons tiuck is door een negenjarig Gro nings jongetje het water van het Hocndiep ingereden. Het kind wist zich nog net op tijd in veiligheid te brengen, evenals een negenjarig cn een zevenjarig meisje, die met hem in de vrachtauto waren geklommen. De kinderen hadden de truck ontdekt op hel terrein van oen benzincpompstation aan de Admi raal de Ruyterlaan in Groningen. De truck was niet afgesloten. Door wat aan het contactsleuteltje te morrelen kreeg de jongen de motor op gang. De auto. die in een versnelling stond kwam in beweging en reed het wa ter in. Een takelwagen heeft de truck weer op de kant gezet. De ouders van het jongetje zullen waarschijn lijk voor de schade aansprakelijk worden gesteld. DEN HAAG, 15-5. In 1970 is het aantal geregistreerde overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels t.o.v. 1969 toegenomen met 7,6 pro cent (1969: 5 miljoen overnachtingen, 1970: 5,38 miljoen). Het aantal gasten steeg van 2,05 miljoen in 1969 tot 2,24 miljoen in 1970 (8,8 procent), zo is berekend door het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De toeneming van het aantal over nachtingen was het grootst bij gas ten uit de Verenigde Staten van Amerika, Engeland (incl. Schotland en Ierland), en de Bondsrepubliek Duitsland (resp. 122.000, 69.000 en 63.000 nachten); daarna komen Frankrijk met 34.000, Canada met 22.000, Italië met 21.000 en Afrika met 17.000 nachten. Zeven gewonden bij verkeersongeval BREUKELEN, 15-5. Zeven mensen zijn gewond bij een autobotsing op dé weg Amsterdam-Utrecht. Er wa ren drie auto's bij betrokken, waar van er één in brand vloog. De ge wonden zijn naar een ziekenhuis te Utrecht gebracht. Schade Terneuzense fabriek: 10 milj. gulden TEKNEUZEN, 15-5. De president- directeur van de Noorse melkkar- tonfabrieken Elopak N.V., de heer Sünde heeft meegedeeld dat de scha de door de brand bij de vestiging te Terneuzen ongeveer 10 miljoen gul den bedraagt. Hij hoopt dat de produktie - hoe wel de schade dan nog niet geheel zal zijn hersteld - over twee maan den kan worden hervat. Er zullen geen ontslagen vallen. De produktie zal door Noorse en Zweedse bedrijven worden overge nomen. Het is de bedoeling twintig Terneuzense personeelsleden gedu rende twee maanden in Noorwegen te werk te stellen. Het aantal overnachtingen van gasten uit Zwitserland liep met 20.000 terug. Wat overnachtingen betreft staat de Bondsrepubliek Duitsland bo venaan (1,5 miljoen), daarna volgen de Verenigde Staten Van Amerika (1 miljoen), Engeland, Schotland, Ierland (0.75 miljoen) en Frankrijk (0.3 miljoen). Auto raakt te water: twee doden DEN BOSCH, 16-5. Twee inwoners vah Den Bosch zijn zondagavond om het leven gekomen, toen hun auto in het centrum van de stad in een slip raakte, de vangrail naast de weg overschoot en in het 'water van de brede haven trecht kwam. Kikvorsmannen van de Bossche brandweer hebben vergeefs pogin gen in het werk gesteld de inzitten den van de auto te redden. Doordat de auto op zijn kop in het water en in de modder van %je haven lag moesten zij hun reddingspogingen opgeven. De slachtoffers zijn de 24- jarige J. van Linder en de 47-jarige mevrouw M. van Esch-Biermans. Zwembad in 't Harde voortaan open op zondag DOORNSPIJK. 15-5. Het veelom- streden zwembal „De Hoksenberg" in Het Harde (gemeente Doornspijk) gaat binnenkort ook op zondagmid dag van 14 tot 18 uur open - dit is een beslissing van de meerderheid van het college van b. en w. De ge meente heeft eerder een voorstel voor opening op zondag met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Het zwembad is al twee zomers op zondagen gekraakt. Tot tweemaal toe zijn een tweetal krakers al van rechtsvervolging ontslagen. Het stich tingsbestuur heeft het gemeentebe stuur laten weten, niet langer de verantwoordelijkheid te kunnen dra gen als men deze niet de hele zeven dagen kreeg. Patroonsverenigingen: ROTTERDAM, 15-5. De samen werkende patroonsverenigingen voor de bouwbedrijven in Rotterdam cn omgeving (S.P.V.), waarbij 400 bouw ondernemingen zijn aangesloten, hebben een ernstige waarschuwing laten horen aan het adres van dc vakbonden met betrekking tot dc stakingsacties in dc bouw. Wanneer aan de onverantwoorde lijke eisen van de vakbonden wordt voldaan, zullen niet alleen de bouw bedrijven maar ook de bouwvakkers ernstige schade worden berokkend, 7.0 zei de voorzitter van de S.P.V., de heer J. I. van Waning. „Als wij aan de eisen toegeven, dan zullen er in de toekomst vele ontsla gen vallen. Vele bedrijven staan er financieel slecht voor en kunnen zich een verdere stijging van de loonkos ten niet permitteren." De voorzitter noemde de huidige stakingen op de bouwwerken een zinloze en onrechtvaardige zaak. voornamelijk omdat de vakbonden een arbitrage over de geschilpunten 7.onder meer van de hand wijzen. „Wij zijn nog steeds bereid om op deze wijze tot een oplossing te ko men". De heer Waning heeft het idee. dat dé vakbonden een arbitrage afwijzen omdat zij dan naar alle waarschijnlijkheid niet zullen win nen. Overigens is het volgens hem geen kwestie van winnen of verlie zen. Het is in het belang van de houden aan het ontwerp voor de C.A.O. 71-72. Volgens de S.P.V. is dit gezien de economische situatie de uiterst haalbare kaart. gezond, verkwikkend slopen DEN HAAG. Koningin Juliana con sulteerde op Huis ten Bosch te Den Haag, om te komen tot aanwijzing van een informateur. Hier ontmoe ten de vertrekkende voorzitter Van Thiel van de Tweede Kamer en de aankomende vice-president Beel van de. Raad van State elkaar op de trap pen van het paleis. Informateur werd prof. dr. P. J. A. Steehkamp. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f Een goed voornemen is net j als een paraplu: beide worden gemakkelijk vergeten. r Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk regen n het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of onweer; weinig wind; minimumtemperaturen onge veer 11 graden, maxima morgen on geveer 20 graden, maap aan zee en kele graden lager. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaluren: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 mei. Zon op 4.43. onder 20.31 Maan op 2.01, onder 12.42 Laatste kwartier: 17 mei (21.15). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 mei 8.53 v.m. 21.14 n.m. Doodtij: 19 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Van Scandinavië strekt zich via Denemarken en Nederland en verder zuidwaarts naar Frankrijk een frontale zóne uit, die de overgang vormt tussen warme kontinentale lucht boven oost en midden Europa en koelere occaanlucht. Het komende etmaal blijft dit front in de nabijheid van ons land. zodat op veel bewol king gerekend moet worden en ook de regenkansen groot zijn. De maxi mum temperaturen zullen niet veel verandering ondergaan. In de nacht van zondag op maandag kwamen in midden en zuiden van het land on weersbuien voor, waarbij op enkele waarnemingsstations ongeveer 30 mm regents gevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1