GS* 5 Dagen Brussel Vereniging „Stad en Lande" heeft weer een voltallig bestuur Schouwse sjees aanwinst voor gemeentemuseum te Zierikzee een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei Y JP van elk T13 J-station- s /-v voordelig uit met NS „Volumineus" transport van Goes naar Oostersclieldewerkhaven Jubilerende Tony Boltini werd gehuldigd Miljoen schade hij brand in Terneuzen ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 mei 1971 Nr. 20876 Brief van „Beter Wonen" naar aanleiding van rondschrijven van de heer A. S. M. Braat ZIERIKZEE, 14-5. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland heeft sedert gisteren (donderdag)-avond weer een bestuur. Een bestuur van twaalf leden, die tijdens een goed bezochte algemene ledenvergadering in de foyer van Mondragon werden gekozen uit twee kandidatenlijsten. Er was na melijk behalve de „officiële" kandidatenlijst van het bestuur door een aantal leden nog een tweede lijst met namen van belangstellenden voor een be- stuursfunktie aan de leden voorgelegd. Deze tweede lijst werd b\j aankomst in de zaal aan alle aanwezigen uitgedeeld. Bij de verkiezing werden in totaal 649 stemmen uitgebracht, waarvan 644 stemmen geldig waren, twee ongeldig en drie blanco. Na stemming werden gekozen: de heren J. Herman, J. L. Braber, mr. A. Gast, J. M. J. Lokker, N. H. Lysen, mr. W. P. Martens, M. K. Romein, W. de Vriezc, ir. J. L. van Sloten, F. K Vos, W. H. Keikes en mevrouw C. Reitsma- d'Ancona. De heren Vos en Keikes deelden mee hun benoeming nog in be raad te "willen houden. Scliu Uersz'aal kreeg hetere verlichting Voorbeeld van „een" Schouws gerijtje Bij de aanvang van de vergade ring gaf demissionair-voorzitter de heer J. L. Braber nog eens een over zicht van de gang van zaken, welke had geleid tot het aftreden van het bestuur. Hij wees daarbij op de noedzaak om de eenheid te bewaren en de naam van Stad en Lande hoog te houden en sprak de wens uit dat deze belangrijke bijeenkomst orde lijk en vooral ook democratisch zou verlopen, met als punt van uitgang het huishoudelijk reglement en de statuten. Hierna volgden op de ge bruikelijke wijze enige huishoudelij ke mededelingen. G.a. werd medegedeeld dat de ex cursie van de vereniging dit jaar zal plaatsvinden op 12 juni naar Vianen. De heer Braber herinnerde verder aan de start van de Werkgoep ge schiedenis en deelde mee dat de ve- schijning van het laatste boek van wijlen dr. J. J. Westendorp Boerma begin volgend jaar tegemoet gezien kan worden. Stad en Lande is eige naar geworden van een pandje in de Meelstraat, tegenover het Stadhuis. Het verkeert in slechte staat en be hoeft dringend restauratie. Kritische opmerkingen Na de bekendmaking van de kan didaten voor de te houden vrije stemming zei de heer J. Pomper van mening te zijn dat de naam van de heer J. Coumou niet op de gepresen teerde lijst behoefde voor te komen omdat de heer Coumou reeds als be stuurslid op de vorige vergadering, geheel reglementair, was gekozen. De heer Braber stelde dat het be stuur bij meerderheid besloten had om collectief af te treden. De heer Pomper achtte dit een onmogelijke zaak omdat collectief aftreden van het bestuur bij meerderheid in strijd is met de reglementen. De heer H.G.C. Heringa stelde de vraag of de heer Coumou, wanneer hij gekozen zou worden, bereid zou zijn de voorzittersfunktie te bezetten. De heer Braber meende dat dit niet ter zake deed. De heer Heringa: „dan weet ik genoeg. Ik voel er niets voor om Stad en Lande tot een sloepje te maken achter het slag schip Beter Wonen". Ds. J. B. Assendorp was het op gevallen dat mr. Martens niet her kiesbaar was op de „oude" kandida tenlijst, maar weer wel voorkwam op de nieuwe „oppositie" lijst. De heer Martens zei dat dit een gevolg was van het feit dat hij het met het oude bestuur niet eens was. De heer C. Kloet attendeerde op een brief van „Beter Wonen' aan het bestuur van Stad en Lande als reaktie op het bekende rondschrij ven van de heer A. S. M. Braat aan de leden inzake de kandidatuur van de heer Coumou. Ds Assendorp gaf het bestuur in overweging zich te distanciëren van deze brief van de heer Braat. Hierover zal het bestuur zich nader beraden. De heer Braber las de brief van „Beter Wonen" voor, welke luidt als volgt: „In onze bestuursvergadering van maandag jl. is aan de orde gesteld de stelling van één uwer leden, blijk baar gesteund door een kleine groep, nl. dat „Beter Wonen de tegenpool zóu zijn van Stad en Lande". Wij hebben gemeend hierop kommentaar onzerzijds niet achterwege te kun nen laten. Deze stelling vond zijn grond in het feit dat Beter Wonen door de bouw van woningen buiten de wallen Zierikzee zou ontvolken. Wij moeten er nadrukkelijk op wij- Advertentie (van de enkele reis) Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75.- 3-Maandakaarfc f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 45+kaart nul zen dat Beter Wonen van de ge meente Zierikzee grond krijgt aan gewezen waarop woningbouw moet worden gepleegd, Mocht deze stel ling dus waarheid bevatten, dan is het niet Beter Wonen, doch het ge meentebestuur dat dit zou bewerk stelligen. Geen mogelijkheid Men gaat echter volkomen voorbij aan de werkelijke situatie; er is na melijk momenteel geen enkele mo gelijkheid om tot de bouw van wo ningen over te gaan. Alle beschik bare grond binnen de wallen is door ons bebouwd, waarbij wij u willen wijzen op het plan Buyse en van re cente datum nog op de bouw van 6 woningen aan het Rodedorp. Reeds enkele maanden zijn wij bezig te proberen 20 bejaardenwoningen, waarvoor wij vergunning hebben gekregen, onder te brengen binnen de wallen van Zierikzee. Er is geen enkele mogelijkheid hiervoor een plaats te vinden en mocht uw be stuur of een groep van uw leden ons daartoe een plaats kunnen aan wijzen, dan zouden wij ons ten zeer ste aanbevolen houden. Dit moge als bewijs gelden dat het geen opzet, doch noodzaak is dat er door ons wordt gebouwd in plhn Malta en in plan West. Wereldstedebouwdag De woordvoerder van de opposi tiegroep in uw vereniging, de heer BRUINISSE, 13-5. Woensdagavond 12 mei arriveerden te Bruinisse, voor de tweede keer, die dag de twee bus sen met Vlaamse toeristen, die ko mend. uit Antwerpen, een tocht maakten naar de afsluiting van het Brouwerhavense Gat. Via Bergen op Zoom en Steenber gen, was men woensdagmorgen naar Willemstad gereden waar men de koffie had gedronken en de Volkerak sluizen had bezichtigd. In hotel Gre- velingendam van de heer Van der Wolk had men gedineerd, waarna in de werkhaven te Bruinisse, de Alba tros I en II van schipper W. de Graaf gereed lagen om de 80 perso nen aan boord te nemen. De werken alsmede de gondeltochten met de stortsteen werden uitvoerig bezich tigd, de voorlichtingsambtenaar de heer Linksman gaf een sublieme uitleg van de Deltawerken en hun bedoeling. Koffietafel Hongerig van de tocht over de Zeeuwse wateren, arriveerde men iets over tijd in het recreatiekamp Stoofpolder, waar men de koffieta fel alle eer aan deed. GOES, 14-5. Vanaf de N.V. Appa raten- en Ketelfabriek AKF te Goes - als HCG-dochtermaatschappü deel uitmakend van de Hollandsche Be ton Groep N.V. - zal morgen zater dag 15 mei a.s. een indrukwekkend transport beginnen. Een „crude column" van ruim 43 meter lang en 8 meter diameter, met een gewicht van 220 ton, zal in één stuk vanuit de fabriek te Goes wor den vervoerd. Deze in opdracht van Badger N.V. te Den Haag door AKF gebouwde colonne is bestemd voor de uitbreiding van de BP-raffinade- rij in Europoort. Het transport zal gedeeltelijk over de weg, gedeeltelijk per schip geschieden. Het wegvervoer - het meest spek- takulaire deel - van Goes naar Kats aan de Oostersehelde gebeurt in twee fasen op 15 en 16 mei en wordt verzorgd door Stoof N.V. te Breda. Vier wagens zullen gezamenlijk de colonne transporteren. Het hoofdbe standdeel van het konvooi is een flexibel geschakeld 6o meter lang gedeelte, waarvan twee gekoppelde wagens - die 300 ton kunnen dragen - de kern vormen. Deze kern wordt door een trekkende motorwagen (325 pk) voorafgegaan, terwijl een duwende motorwagen (275 pk) de rij sluit. Het zijn totaal 194 wielen en 40 assen die de kolos stapvoets doen voortrollen. Poütie-escorte is gedu rende het gehele transport aanwezig. Verschillende wegafzettingen, ver plaatsen van verkeersborden, het verwijderen van lantaarnpalen en andere verkeersvoorzieningen zijn nodig om het passeren van het kon vooi mogelijk te maken. In de vroegere werkhaven (ten be hoeve van de Zeclandbrug) aan de Oostersehelde, zal de colonne met behulp van twee portaalkranen op een dekschuit worden overgeladen voor het verdere transport naar Eu ropoort. Braat, was destijds aanwezig op een bijeenkomst ter gelegenheid van de Wereldstedebouwdag in de Concert zaal te Zierikzee, alwaar het punt van bebouwing van het havenkwar tier ter sprake kwam. Onze voorzit ter bood daar tijdens de vergade ring aan dat Beter Wonen bereid was, in overleg met het gemeentebe stuur, de gehele bebouwing ter hand te nemen. Inmiddels hebben er ge sprekken plaats gehad met het ge meentebestuur en de stedebouwkun- dige, ir. Van Hezik, waarbij in prin cipe is afgesproken dat getracht zal worden een prijsvraag voor de be bouwing van dit deel binnen de wal len uit te schrijven. Wij menen hierin toch wel een krachtig bewijs te zien dat Beter Wonen alles in het werk stelt om de bebouwing binnen de wallen zoveel mogelijk te stimuleren. Uw woord voerder had dus beter kunnen weten en is bij zijn kritiek volkomen voor bijgegaan aan dit feit. Bebouwing in het oude deel van Zierikzee kan slechts plaatshebben als de overheid bereid is tot het ge ven van een extra bijdrage. In het saneringsplan bestaat deze mogelijk heid, zodat in de toekomst aan deze wensen, die ook in ons bestuur leven, gevolg kan worden gegeven. Dat dit alles langer duurt dan iedereen zou willen, is tenslotte niet de schuld ■van Beter Wonen of van het ge meentebestuur. Samenwerking Wij hadden gehoopt met inspraak van uw vereniging in dit gebied tot een verantwoorde bebouwing te kunnen geraken. Indien uw bestuur echter in onze vereniging een tegen pool ziet, dan zal in de toekomst blijken dat dit alles zal plaatsheb ben zonder uw inspraak en dat zou den wij ten zeerste betreuren. Uw streven kan slechts tot zijn volle recht komen in nauwe samenwer king met het gemeentebestuur en onze vereniging en wij hopen dat de meerderheid van uw leden dit zal onderstrepen en dat de kleine oppo sitie in uw midden tot de orde ge roepen .zal worden. Alleen kontakt tussen de drie partijen, Stad en Lan de, Gemeentebestuur en Beter Wo nen kan leiden tot een vruchtbaar eindresultaat." Hoogachtend, (w.g.) J. Coumou (voorzitter) (w.g) F. K. Vos (sekretaris) Hier waren de beide wethouders van Bruinisse aanwezig, om samen met het gemeentebestuur de Belgi sche gasten welkom te heten. De heer D. Bal sprak eerst als V.V.V.- bestuurder, terwijl daarna wethou der Van Gilst namens het gemeen tebestuur sprak. Beiden roerden in hun welkomstspeech de grotere ver anderingen aan, die de Deltawerken voor de inwoners van Bruinsse mee brengen (verlies mossel visserij, over schakeling op toerisme op de Greve- lingen). De heer Bal besloot zijn toe spraak met het aanbieden van een consumptie, de loco-burgemeester bood namens dé gemeente een boek je aan, Bruinisse met vlag en wim pel. De heer Kerstens dankte namens de aanwezigen voor de goede ont vangst en hoopte op bestendiging van de relatie. Natuurlijk was van de zijde van Bruinisse, zowel door de heer Bal als door de heer Van Gilst ook daarop aangedrongen. De heer Kerstens, sprak een speciaal dankwoord aan het adres van de eigenaars van het recreatieoord Stoofpolder. Te ruim acht uur ver trok het gezelschap weer in de rich ting Antwerpen. ZIERIKZEE, 13-5. Haast geruis loos is enkele weken geleden het museumseizoen in Zierikzee weer begonnen. De „start", die officieel steeds op 1 april plaatsvindt, had ditmaal nogal wat voeten in aarde. Deer restauiatie van het trappen huis en dooi de aanleg van een ge heel nieuwe verlichting in de schut tel szaal kwam de openingsdatum enigszins in het gedrang. Doordat begin april derhalve nog niet alle musumruimten te bezichti gen waren, is er zoveel mogelijk ge ïmproviseerd. De eerste bezoekers hebben slechts in een gedeelte van het gemeentemuseum een kijkje kun nen nemen, maar behoefden dan ook niet te betalenOp deze wijze hoopte men te bereiken, dat velen nog eens terug zullen komen. Daar is zeker aanleiding toe, want wederom is de presentatie aanmer kelijk verbeterd, niet het minst door een architectonisch volkomen ver antwoorde, sterk verbeterde verlich ting in de monumentale Schutters- zaal. Onder auspiciën van de rijks dienst voor monumentenzorg is een groot aantal „buizen", spots en an dere verlichtingsornamenten aange bracht. De lampen zijn zoveel moge lijk verdekt opgesteld, maar zorgen met elkaar voor een bijzonder fraai effect. Schouwse sjees Tot de attractieve hoogtepunten van de gemeentelijke museale collec tie mag ongetwijfeld worden gere kend een 18de eeuwse Schouwse 'sjees, die bijna veertig jaar gelden door de heer J. B. Kooijman aan de stad ten geschenke werd aangeboden. Dit kostbare antieke rijtuig verkeer de sinds lang in zeer slechte staat van onderhoud, maar is door stadge noot A. P. Plaum op uitnemende wijze gerestaureerd. De (trouw)sjees pronkt thans weer in aloude luister; zij is een tastbaar bewijs van de vak- TERNEUZEN, 13-5. Dc fabriek van Elopak Nederland N.V. in Terneuzen is donderdagavond door brand ge teisterd. De schade zal naar schatting in de miljoenen lopen. Een opslaghal en de magazijnen waar vele tonnen papier waren op geslagen, gingen verloren. De pro- duktie-afdeling van de Noorse fa briek, die een van de belangrijkste producenten van melkkartons in West-Europa is, liep ernstige schade op. Het laboratorium, de kantoren en de cliché-afdeling konden worden behouden. N.S. tevreden UTRECHT, 14-5. N.S.concludeert uit een enquête onder 400 treinreizi gers dat het „vernieuwde N.S.-pro- dukt", de vorig jaar geïntroduceerde dienstregeling „Spoorslag 70" (hogere frequentie en snelheden, korter stop tijden) bij het publiek goed is aange slagen. 61 procent van de geënquê teerden beoordeelde de veranderin gen van vorig jaar gunstig, acht pro cent bleef het om het even, vier pro cent was ontevreden en 27 procent had geen mening. De laatste catego rie ging zelden of nooit met de trein. bekwaamheid van de heer Plaum, die als oud wagenmaker eigenlijk de enige te Zierikzee was, die in staat mocht worden geacht de restauratie uitte voeren. Voor het aanbrengen van het bladgoud werd medewerking verkregen van de beide gemeente schilders. (JuweJen)kistje Eveneens zeer deskundig hersteld, keerde een eeuwenoud (juwelen kistje in een vitrine van het muse um terug. Dit lederen koffertje met gotisch ijzerbeslag, dat uit circa 1450 De brand is 's avonds omstreeks 7 uur uitgebroken, waar kon nog niet worden vastgesteld. Gedacht wordt aan vlamvatten van zuivere alcohol in een machinehal of broei in afval- papier. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen van Terneuzen, Sluiskil, Zaamslag en Hoek. Van het begin af stond men machteloos te genover de vlammenzee, die telkens werd aangewakkerd door de felle wind. Bovendien was de druk op het water in het begin niet voldoende. Nieuw verblijf voor chimpansees in Artis AMSTERDAM, 13-5. In de Amstel- damse dierentuin Artis is donderdag morgen een nieuw gr oeps verblijf voor chimpansees en gorilla's door drs. W. F. Westerman, voorzitter van het Artisbestuur geopend. De bouw van het huisje, waarmee acht maan den gemoeid was, kón worden gere aliseerd dankzij een legaat, een bij drage van de vereniging Artis-fonds en enkele schenkingen. „Gein-lijn" AMSTERDAM, 12-5. Moppen tapper Max Tailleur heeft woensdagmorgen in de tele fooncentrale op de Amster damse Herengracht door het indrukken van zes knoppen zijn „geinlijn" in gebruik ge steld. Nederlanders die er be hoefte aan hebben „de mop van de dag" te horen behoeven slechts het Amsterdamse tele foonnummer 211811 te draaien Het initiatief voor deze mop- penlijn is afkomstig van Max Tailleur zelf, die zoals hij zei dag en nacht wordt opgebeld door mensen die bij wijze van opkikkertje graag een mop van hem willen horen. Tweejarig meisje van balkon gevallen ROTTERDAM, 13-5. Woensdag- middag is de twee-jarige Alida Fol- kers van het balkon van de ouder lijke woning op de tweede ptage aan de Ruigoord in Rotterdam'gevallen. Zij werd onmiddellijk naar het Zui derziekenhuis overgebracht. Bij aan komst bleek zij te zijn overleden. Het kind is vermoedelijk in een on bewaakt ogenblik op een op het bal kon staand tafeltje geklommen en over de omheining gevallen. DEN HAAG, 13-5. Tony Boltini, zijn vrouw Dicky cn hun kinderen zijn donderdag in Den Haag in dc piste gehuldigd voor het front van tal van autoriteiten, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van hun en Nederlands laatste circus. Er werden tal van geschenken aangeboden. Er was ook een fclicitatictelcgram van koningin Juliana cn prins Bcrnhard. Een van de geschenken was een mars, speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd. De voorzitter van het huldigingscomité, mr. F. J. van Thiel de voorzitter van do Tweede Kamer dateert, was dringend aan restaura tie toe. Dit riskante werk is in het afgelopen jaar aangevat en voltooid door het Centraal laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap te Amsterdam, dat geleid wordt door ir. J. Lode- wijks. Als nieuwe aanwinst wordt in de vitrine met het 19e eeuws zilver een zestal fraaie (thee)lepels uit het le gaat van mevr. Stark-van den Ende geëxposeerd. Deze lepels werden ver vaardigd door de Zievikzeese zilver smid Groenveld de Kater. K. Prijs der Nederlandse Letteren uitgereikt BRUSSEL, 13-5. In hel paleis voor schone kunsten in Brussel is donderdagmiddag een plechtige aca demische zitting gehouden t.g.v. de viering van het 25-jarig bestaan van het Belgisch-Nederlands cultureel akkoord en de uitreiking van de prijs der Nederlandse letteren 1971. Koning Boudewijn, die vergezeld was van koningin Fabiola, reikte de prijs, die aan de Nederlandse schrij ver Simon Vestdijk was toegekend, maar die inmiddels is overleden, postuum uit aan diens weduwe. Ko ningin Juliana, en prins Bernhard waren i.v.m. de rouw na het overlij den van de moeder van de prins, prinses Armgard, niet aanwezig. Scherpe winstdaling voor Philips in eerste kwartaal EINDHOVEN, 13-5. De nettowinst van de N.V. Philips Gloeilampenfa brieken is in het eerste kwartaal van 1971 vergeleken met dezelfde periode van 1970 gedaald van f 128 min. tot f 66 min. De nettowinst per gewoon aandeel van f 10 kwam uit op f 0,48 (.j. f 0,98) zo blijkt uit het kwartaalbericht. Advertentie Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België 1 Uitstekend verzorgd. Alle informaties in de brochure „Meerdaagse NS-Vakantiereizen", verkrijgbaar op de stations. NEW DELHI. Dc Indiase minis ter van Volksgezondheid heeft don derdag verklaard, dat India onmid dellijk minstens 140 miljoen pond (1,2 miljard gulden) nodig heeft voor dc verzorging van dc 2.2 miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakistan. deelde mee, dat meer dan twintig gemeenten hebben besloten het cir cus ontheffing van vermakelijk heidsbelasting te verlenen. Secretaris van hel comité Caret Enkelaar trad tijdens de ceremonie in de piste op als sprcekstahnecstcr. Mies Bouwman huldigde speciaal mevrouw Boltini en de twee doch ters. In zijn dankwoord zei de heer Bol tini dat gedurende dc gehele jubl- Icumtournee door Neder land cn Be? gië invaliden gratis de voorstellingen kunnen bezoeken. Een deel van de ..crude column". Opslaghal eu magazijnen ELOPAK verloren gegaan Officieel welkom te Bruinisse voor Vlaamse toeristen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3