lui DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ernstige regerinscrisis in Egypte: zes ministers afgetreden Nixon dreigt met veto inzake de troepensterkte in Europa 1 Nederland onveiligste land voor kleuter I TUINMAN TUINMAN Man verdacht van mishandeling jongetje Miljoenenbrand bij textiel-bedrijf Noodweer in de Bondsrepubliek TIENTALLEN DODEN BIJ OVERSTROMINGEN IN AFRIKA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 mei 1971 127ste jaargang Nr. 20876 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, te). (01110) 2255, na 18*00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J, Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max, 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: 591 Stad en Landeheeft weer bestuur CAIRO. 13-5. Zes leden van het Egyptische kabinet zjjn donderdag afgetreden. Radio-Cairo meldde, dat de volgende ministers hun ontslag hebben ingediend: generaal Moham med Fawzi, oorlog, Sami Sjaraf, pre sidentiële zaken, Helmi el Said, ener gie, Saad Zayed, volkshuisvesting, Mohammed Fajek, voorlichting en Sjarawi Mohammed Gocma, vice- premier en minister van binnenland se zaken. Voor Goema is al een opvolger be noemd. Hij is de gouverneur van Alexandria, Madoeh Salem. Van Goema was bekend dat hij aan de kant stond van de onlangs ontslagen vice-president Aly Sabry. Deze was het niet eens met de politiek van Sa- dat inzake Israël en diens vorming van een federatie met Syrië en Libië. Radio-Cairo, die het aftreden van de ministers bekendmaakte, noemde daarvoor geen reden. Het was echter algemeen bekend dat sinds het ont slag van Aly Sabry hevige spannin gen in het kabinet heersten. Ook in het bestuur van de Arabi sche Socialistische Unie, de enige po litieke partij in Egypte, zijn ver schuivingen opgetreden. Abdel Moh- sen Abdoel Noer, secretaris-generaal van de partij, Labib Sjoekeir, voor zitter van de nationale vergadering en Diaddin Daoed, lid van het partij bestuur, legden donderdag hun func ties neer. President Sadat gelastte donder dagavond een onmiddellijke beëindi ging van inbreuk op de bux-gerlijke vrijheden makende activiteiten der Advertentie ^itfflflllllllllltlfflfllllllllllllflffllfllllllflji Voor artistieke S ■5 bruidsreportages JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 ES 5 Zierikzee. Tel. 01110 2691 politie. Er zal een commissie worden gevormd die een onderzoek moet in stellen naar gevallen waarin deze vrijheden zijn geschonden. Een van de opmex-kelijkste feiten is het vertrek van generaal Fawzi als minister van ooi-log. In 1967 werd deze veteraan uit de Palestijnse veldtocht van 1948 aangewezen om de na de nedeidaag legen Israël ge demoraliseerde stiijdkrachten te re organiseren. In juni 1970 vei'klaarde Fawzi, die sinds 1968 minister van ooi-log was, dat hij nu een nieuw le ger had gecreëerd, dat in staat zou zijn Israël te verslaan. President Sadat heeft het ontslag van de zes ministers aanvaard. Wat de opdracht van Sadat aan de politie betreft geen inbreuken meer op de burgerlijke vrijheden te be gaan, dit slaat o.a. op het afluiste ren van telefoongesprekken. De Israëlische radio besteedde veel aandacht aan de gebeurtenissen in Egypte. Een vooraanstaand deskun dige in Arabische zaken vorospelde dramatische ontwikkelingen in Cai ro, die zich naar zijn mening binnen enkele uren zouden kunnen manifes teren. Hij zei dat de groep afgetre den ministers en partijfunctionaris sen „een coalitie van pro-Russische elementen en technocraten" vormt. President Sadat heeft inmiddels een opvolger aangewezen voor mi nister van oorlog Fawzi. Het is lui tenant-generaal Mohammed Achmed Sadek, stafchef van de strijdkrach ten. Sadek kreeg tevens de post van bevelhebber. Hij werd ook tot gene raal bevorderd. Vice-premier Aziz Scdki heeft'1 don derdagavond in een communiqué ge zegd dat samenzweerders en scheur makers hun ware gezicht hebben ge toond. Pressiegroepen wilden door middel van terreur en mystificatie' het volk hun wil opleggen. President Nasser en na hem president Sadat hebben verklaard dat er in het land geen plaats is voor pressiegroepexx en dat het gezag bij het vollt moet be rusten, aldus Sedki. WASHINGTON. 13-5. President Nixon zal van zijn recht van Veto gebruik maken, als het congres een voorstel aanvaardt om de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te verminderen. Dit heeft cle leider van de Repu blikeinse fractie in de senaat, Hugh Scott, donderdag verklaard. Hij zei contact met het Witte Huis te heb ben gehad. Volgende week woens dag gaat de senaat stemmen over een voorstel van de democratische fractieleider Mike Mansfield om te gen het einde van dit jaar het Ame rikaanse troepencontingent in Eu- ropa van 300.000 man tot de helft te verminderen. Marisfields vooi'stel is een amendement op een ontwerp tot verlenging van de wet op de dienst plicht met twee jaar. Senator Scott gaf te kennen, dat het Witte Huis het waarschijnlijk acht, dat er althans in de senaat voldoende steun voor het voorstel van Mansfield te vinden is. Volgens hem zou het amendement „zeer slecht nieuws voor de bondgenotèn l' van de V.S. zijn". Comité Kleuterbescherming: llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll AAN BOORD SIETE, 13-5. - Deze week voltooit de sleepzuiger Siete, gebouwd door Holland, voor Italiaanse rekening en straks varend onder Panamese vlag een reeks tech nische proefvaarten op de Noordzee. Donderdag was een belangrijke dag voor voor dit fraaie brok Nederlands vernuft, toen de zuiginstallaties suc cesvol werden beproefd. We maak ten deze proefvaart donderdag mee en deden daarbij een unieke collectie „vaar- en zuig"-ervaringen op. Het voor Schouwen-Duiveland bijzonde re aan dit schip is de machinekamer, waarin een tweetal 20 cilinder hoofd motoren van Smit Bolnes te Zie rikzee zijn ingebouwd. Twee bijzon der sterke „karren" van elk 4400 p.k. De foto geeft een beeld van 't schip, waarvan de officiële proefvaart eind deze maand zal plaats hebben. We komen nader terug op dit bijzondere schip met zijn „Zierikzeese hart". DEN HAAG, 13-5. Nederland is het onveiligste land voor kleuters. In ons land komen verhoudingsgewijze meer kleuters in het verkeer om dan in enig ander land van Europa en de Verenigde Staten. Dit stelt het „Comité ter bevorde ring van de kleuterbescherming" van de „Nederlandse Vereniging Be- scherming Voetgangers" aan de hand van ongevalstatistieken. Hét Comité ziet een bevestiging hiervan in de re sultaten van een enquete die het heeft gehouden over de veiligheid van kleutei's in en om de Nederland se kleuterscholen. De presidente van het Comité, me vrouw V. I. van der Does-Enthoven, heeft dondei'dagmiddag in Den Haag de enquetex-esultaten (afkomstig van 50 procent van de Nederlandse kleu terscholen) meegedeeld. Tachtig pro cent van de ondervraagde kleuter leidsters vindt de omgeving van de kleuterschool onveilig voor de kleu ters. Dc helft van de kleuters komt echter zonder geleide naar school. Volgens het Comité is een kind van jonger dan acht jaar niet rijp om zeilig zonder toezicht door het ver keer te gaan. Zwarte Panters vrij-gesproken NEW YORK. 14-5. Dertien Zwarte Panters die beschuldigd waren van pogingen politie-agenten te willen doden en verscheidene openbare (re- gerings)-gebouwen in New York te willen opblazen zijn door een.recht bank in die stad vrijgesproken. Op het hoogtepunt van het stormachtige acht maanden geleden begonnen pro ces bevond de jury hén na een be raad van slechts twee uur niet schul dig aan de tenlasteleggingen. De ju ry bestond uit zeven blanken en vijf zwarten. BREDA, 13-5. De Bredase zeden politie heeft de 19-jarige bijrijder A. van G. gearresteerd die .afgelopen zaterdagmiddag op liet stationsem placement een 7-jarig jongetje vrij ernstig zou hebben mishandeld. Het kilid begon hard te huilen, toen de man probeerde ontucht te plegen. De man raakte in paniek en sloeg het kind enkele malen hard in het gezicht, en schopte het. Het jon getje werd daarbij nog een keer in het gezicht geraakt. Na een verblijf van vijf dagen in een Breda's zie- Adverlentie Voor een mooi BANKSTEL W ANDMEUBEL EETHOEK degelijk Ook hel leggen van vloerbe- 4 dekking, hel naaien van over- gordijnen en vitrages doen wij vlug, vakkundig en voordelig. Mol 19 Zierikzee Telefoon (01110)2887 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De gevaarlijkste vijand van t waarheid en vrijheid is de p t meerderheid. t Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen HANNOVER. Bezoekers van'de Hannover-Messe 1.971 stelden verbaasd vast: een bedrijf heeft de oude pendelklok opnieuw ontdekt en ze met elektro nische besturing uitgerust. Zoh 1 chronometer loopt in het ongunstigste geval om de'drie dagen slechts een seconde voor of achter. Bij, het mode? up o« foto (boven) gaat het om een pendelmoederklok, die voor het preciese be sturen van de nevénklokken dient. Volelek.tronisch en overeenkomstig be trouwbaar functioneert ook de moderne bureauklok (onder), die de 28-jarige ingenieur Norbert Morawski uit West-Berlijn op de markt bracht. Tot tien den van seconden nauwkeurig wijst ze de tijd aan. Zij imponeert bovendien door haar geruisloosheid. Opklaringen, maar ook plaatselijk een bui, zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordoostelijk; minimum- temperaturen ongeveer 10 graden, maxima aan de kust omstreeks 16, eldei-s van 18 tot 22 graden. Voor zondag: Aantal ui'en zon: twee tot acht. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot drie graden boven nor maal. Max.-tempera turen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 pi'ocent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 mei. Zon op 4;47. onder 20.26 Maan op 0.56, onder 8.27 16 mei. Zon op 4.46, onder 20.28 Maan op 1.24, onder 9.51 17 mei. Zon op 4.44, onder 20.29 Maan op 1.45, onder 11.16 Laatste kwartier: 17 mei (21.15). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 mei 6.13 v.m. kenhuis, kon het kind donderdag- morgen naar huis. Het had geen di- rekte nadelige gevolgen van de mis handeling-ondervonden. De bijrijder, die pas enkele weken in Breda woont, zal vandaag (vrij dag) aan de officier van justitie wor den voorgeleid. BOEKELO, 13-5. Donderdagmor gen is door tot nu toe onbekende oor zaak een felle brand uitgebroken in het ruwdoekmagazijn van de fabriek in Boekelo van de N.V. Hatema-To- xoprint. Het vuur greep zo snel om zich heen dat een kwartier later het gehele ruwdoekmagazijn. waar 1V2 a 2 miljoen meter nylon was opgesla gen, een prooi der vlammen werd. De brandweer van Enschedé, die met groot materieel was uitgerukt en die assistentie kreeg van die van Haaks bergen en Hengelo en van de eigen bedrijfsbrandweer kon tegen deze vuurzee niets uitrichten, maar slaag de er wel in de brand te lokaliseren tot dit magazijn. De schade, die nog niet nauwkeu rig kan worden vastgesteld, bedraagt enkele miljoenen guldens. HAMBURG. 13-5. In delen van Nceidrün-Westfalcn en Beieren heeft het donderdag zwaar geon weerd. Wolkbreuken en bliksemin slagen richtten vernielingen aan. In het Beierse district Obcrfranken la gen dc hagelstenen hier en daar tien centimeter hoog. 16 mei 17 mei 7.01 v.m. 7.52 v.m. 18.34 n.m. 19.19 n.m. 20.12 n.m. Doodtij: 19 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-5. Het K.N.M.I. deell mede: De drukvei'deling boven West- Europa verandei't slechts weinig. Een gebied waarin vrij veel bewol king voorkwam en waaruit af en toe enkele buien vielen, lag vrijdag bo ven ons land. Plaatselijk gingen deze buien van onweer vergezeld. Inmid dels trekt over de Britse eilanden een frontensysteem naar het oosten. Achter dit front bevindt zich koele lucht. Het laat zich echter aanzien dat het fi'ont oixs land zatei'dag nog niet zal bereiken, zodat in het tern- peratuurverloop niet veel verande ring komt. Peruaanse katholieken willen „kerk van verdrukten" LIMA. 13-5. Ruim 1.500 Rooms- katholieken, onder wie priesters, vrouwelijke religieuzen. arbeidei'S. hoeren en studenten, hebben op een conferentie te Lima in Peru bestoten tc strijden voor „een kerk die met dc verdrukten en niet met de onder drukkers verbonden is". Dc christe nen. aldus een op de conferentie aan genomen resolutie, moeten zich per soonlijk en collectief geëngageerd weten, bereid zijn risico's 1c nemen en niet als toeschouwei's maar daad werkelijk deelnemen aan de vorming van een nieuwe maatschappij. NEW YORK. 11-5. Dc actrice So phia Loren moet niets meer van ju welen hebben, althans niet van ech te. Ze heeft het woord „juwelen" zelfs uit haar woordenboek ge schrapt. DURBAN. 13-5. Bij dc overstro mingen in het gebied van de. Zuid- Afrikaansc stad Durban en het meer noordelijk gelegen Zoclocland zijn zeker 60 mensen, merendeels negers, om liet leven gekomen. Ongeveer 41 mensen kwamen woensdag om toen hun bus van een brug in een buiten zijn oevers getre den rivier stortte en 45 meter werd meegesleurd. Sommige van de 22 ge redde passagiers waren totaal in pa niek omdat ze hun toevlucht hadden moeten zoeken in bomen, die ze moesten delen met slangen die ook voor het stijgende water waren ge vlucht. Een tiental mensen kwam om toen zo ccn overstroomde brug met be hulp van touwen probeerden over te steken. Ze werden door het water meegesleurd. Door de zware regenval zijn een aantal rivieren rond Durban buiten hun oevers getreden, waardoor delen van wegen cn spoorlijnen zijn weg gespoeld. telefoondraden afgesneden en gebieden van de buitenwereld zijn geïsoleerd. In Durban viel 132 mm regen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1