AGENDA Kampeeronderzoek kuststrook Walcheren Rogers in Rome China zoekt contact met Thailand Het water is geen afvalbak De Mount Everest- expeditie Dr. L. de Jong over „nut" van het verzet Rumoer rond een uitspraak in „De Vuist" MIDDELBURG, 8-5. Dezer dagen heeft de prov. raad voor de recrea tie in Zeeland een verslag uitgege ven van een in de zomer van 1970 gehouden onderzoek onder Neder landse kampeerders in de kuststrook van Walcheren. Het onderzoek werd verricht door J. A. M. Boonman, stu dent aan het Ned. Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme te Breda. Uit het ingestelde onderzoek is o.a. gebleken dat ongeveer de helft van de Nederlandse kampeerders in de Walcherse kuststrook komt uit Noord-Brabant. De Nederlandse gas ten van de Walcherse campings be horen hoofdzakelijk tot de lagere en middelbare beroepscategorieën, (de lagere en middeninkomensklassen)., aldus is' gebleken. Verder wordt ge constateerd dat veel recreanten hel peil van de secundaire voorzienin gen in het Walchefse kustgebied on voldoende vinden. Vastgesteld werd ook dat er wei- Massale vergiftiging in Madrid MADRID, 8-5. Met ernstige vergif tigingsverschijnselen zün ongeveer 150 kindei en van de Franse school in Madrid in ziekenhuizen opgeno men. Vermoed wordt, dat de vergifti gingen zijn veroorzaakt door bedor ven gebak, dat de kinderen op school gegeten hebben. Zaterdagavond heeft de Madrileen- se politie verklaard, dat vijf kinde ren in het ziekenhuis herstellen van de opgelopen voedselvergiftiging. Ongeveer 95 kinderen werden na be handeling naar huis gezonden. ROME, S-5. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Wil liam Rogers, die zaterdagmiddag na zyn reis door het Midden-Oosten in Rome aangekomen is, is in de loop van diezelfde middag besprekingen begonnen met de Italiaanse presi dent, Saragat, en met premier Co lombo. Bij Colombo vond de Amerikaanse minister bijzondere steun voor zijn pogingen, het Suez-kanaal geopend te krijgen. De sluiting van dit kanaal heeft vooral de Italiaanse economie getroffen. Rogers heeft zaterdag ook een on derhoud gehad met de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Al- do Moro en tenslotte met paus Pau- lus. Neger kandidaat presidentsverkiezingen in Amerika CHICAGO, 9-5. Aan de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van 1972 zal ook een negerkandidaat deelnemen. Dit is meegedeeld door de afgevaardigde John Conyers na afloop van een zaterdag in Chicago gehouden bijeenkomst van negerlei ders. Conyers zei dat nog geen kandi daat was aangewezen. Zelfs officieus niet. Eerst wil men trachten de bei de grote partijen - de democraten en republikeinen - over te halen een neger kandidaat te stellen. BANGKOK, 8-5. Thanat Choman, de Thailar.dsc minister van buiten landse zaken, heeft zaterdag onthuld dat de Chinese volksrepubliek „con tact met Thailand" heeft opgenomen via een derde land en dat China ver klaard heeft „belang te stellen" in het voorstel tot een samenspraak, dat herhaaldelijk door Bangkok is gedaan. Choman heeft het derde land niet genoemd. nig behoefte beslaat aan een casino en een nachtclub. De jongeren wen sen andere voorzieningen dan do gasten vanaf 25 jaar. De jeugd geeft de voorkeur aan uitbreiding van het aantal bars en dancings. De ouderen verangen uitbreiding van de speel- gelegenheden voor kinderen. Een derde deel van de bij het onderzoek betrokkenen is'van mening dat de horeca-bedrijven te vroeg sluiten. (Het betreft vooral de groep van 16 tot 30 jaar). ROTTERDAM, 8-5. De watersport commissie Rijnmond acht het voor het tegengaan van de watervervui ling in dit gebied van belang, dat de watersportliefhebbers het gebruik van boordtoiletten - vooral in de jachthavens - zoveel mogelijk beper ken. Voorts zullen afvalzakken ter beschikking moeten worden gesteld, die de bezitters van een pleziervaar tuig op bepaalde plaatsen aan wal kunnen afleveren. De kwaliteit van het water in het Rijnmondgebied is, zo schrijft de commissie in haar jaarverslag, sterk achteruitgegaan. De gemiddelde Ne derlander zal nog moeten" leren, dat het water niet moer zijn afvalbak is. Korter dienen l)ij Koninklijke Marine DEN HAAG, 8-5. De duur van de eerste oefening voor dienstplichtigen bij de koninklijke marine - met uit zondering van hen, die bestemd zijn voor de opleiding tot reserve-officier, zal van 21 tot 18 maanden worden teruggebracht. Deze wijziging geldt voor degenen, die na 30 juni 1971 bij de zeemacht hun dienstplicht gaan vervullen. Voor de dienstplichtigen, die tussen 1 april 1971 en 1 juli 1971 bij de koninklij ke marine zijn opgekomen of nog zullen opkomen, wordt een aanpas singsregeling ontworpen. Om behoud Sumatraaiis reservaat AMSTERDAM, 8-5. De actie die het Wereld Natuur Fonds Nederland dit jaar gaat voeren staat in het te ken van het reservaat Goenoeng Leuser op noord-Sumatra, waar en kele diersoorten met totale uitroeiing worden bedreigd. Om dit project van de grond te helpen, is in eerste aan leg tenminste 500.000 gulden nodig. De inzamelingactie hiervoor begon zaterdag 8 mei. Het sinds 1934 bestaande reservaat (4100 km-) werd tijdens de politiek woelige tijden op Sumatra een be langrijk toevluchtsoord voor een aan tal uiterst bedreigde diersoorten, zo als de orang oetan, de Sumatraanse neushoorn, tijger en olifant. DODELIJKE ONGELUKKEN VOLENDAM. Op het kruispunt provinciale weg E 10-Zeddeweg in Volcndam is de 38-jarige G. D. Vlee- ming uit Arnhem door onbekende oorzaak met zijn auto tegen het mid denberm-talud aangereden, een paar keer over de kop geslagen en gedood. ETTEN EN LEUR. De 54-jarige heer J. van Bragt uit Bergen op Zoom is om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de kruising rijks weg 56-Oude Bredase weg in Etten geen voorrang verleende aan een an dere personenauto. SCHIJNDEL. De 32-jarige mevr. J. F. van de Elzen-van der Herijden is om het ieven gekomen, toen ze op een kruising in Odiliapcel (N.B.) met haar auto in botsing kwam met een vrachtauto. Mevrouw van der Elzen was afkomstig uit Odiliapeel. WINKEL. De 69-jarige L. van der Bel uit Winkel (N.H.). is in een sloot gevallen en verdronken. Minister Rogers in lsraëlisehe parlement JERUZALEM, 8-5. In een uiteen zetting voor de commissie voor bui tenlandse zaken van het Israëlische parlement heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Wil liam Rogers, helemaal niets gezegd over de kwestie-Jcruzalem en slechts weinig over de wederopen- stelling va nhet Suezkanaal. Dit is van goedingelichte zijde in de Israë lische hoofdstad vernomen. Volgens een lid van de commissie heeft de minister zich in hoofdzaak beperkt tot het vorig jaar juni be kend gemaakte Amerikaanse vre desinitiatief, het zogenaamde plan- Rogers. De minister vertelde hier over echter niets nieuws. Echtpaar verongelukt MIERLO, 7-5. Het echtpaar Van de Waterlaat uit Helmond, beiden 27 jaar, is vrijdagavond bij een ver keersongeluk in de gemeente Mierlo om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op de weg IIclmond-Eindhovcn, toen een per sonenauto, bestuurd door de heer Stalman uit Mierlohout, een andere wagen wilde inhalen en daarbij fron taal tegen de tegemoetkomende auto van het echtpaar Van de Waterlaat botste. Het echpaar was op slag dood. De heer Stalman werd zeer ernstig gewond. Duits agrarisch bedrijfsleven wordt schadeloos gesteld BONN, 8-5. Het agrarische be drijfsleven zal volledig schadeloos worden gesteld voor de verliezen die het gaat lijden als gevolg van het tij delijk zweven van de mark. Dat heeft de minister van economische zaken, prof. Karl Schiller, zondag avond medegedeeld na afloop van het eerste deel van het kabinetsbe raad. De compensatie aan de grenzen waarover de raad van ministers van de Europese Economische Gemeen schap nog moet beslissen, zal gelden voor de gehele periode waarin de koersvorming vrij wordt gelaten. Nederlandse politiekapel speelde in Wenen WENEN, 8-5. De Nederlandse ryks- polifiekapel heeft tijdens zijn Weense toernee in het kader van het congres van de International Police Associa tion in de Oostenrijkse hoofdstad, aubade gebracht aan de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken. Otto Rösch. Dit muzikaal optreden voor de Oostenrijkse bewindsman vond plaats in de Landes gendarmeriekazerne in Wenen en werd bijgewoond door een groot aantal deelnemers aan het con gres. De Oostenrijkse minister drukte zijn waardering voor het optreden van de kapel uit door het aanbieden van een Johann Straus-plaquette. De rijkspolitiemannen boden de be windsman enkele herinneringen aan, gesierd met het wapen van het rijks politiekorps. Een in Volendams kos tuum gestoken vertegenwoordigster van de Nederlandse ambassade bleef bij deze uitwisseling van souvenirs niet achter. Fatale braiul in verffabriek te Rijswijk RIJSWIJK, 8-5. De brand die vrij dag een Rijswijkse verffabriek in de as legde, heeft een schade veroor zaakt van tegen de één miljoen gul den. Volgens de Rijswijkse politie is het vuur vermoedelijk ontstaan door het overspringen van een vonk in een hoeveelheid vluchtige vloeistof, die bij de fabricage van verf wordt ge bruikt. Een 45-jarige verfmenger. Marcus Pos uit Den Haag, is bij de brand om bet leven gekomen. Hij deed het werk waarmee hij bezig was, al twaalf jaar. Dit is de man - dit is zijn krant Op de ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Hond yrm P\aDvUtndsvrouwen, afdeling Zeeland, ingerichte tentoonstelling van werken door de leden gemaakt was onder andere dit prachtige Zeeuwse tafereeltje te zien, geheel vervaardigd uit kleurige schelpen. (Foto: rik» schc KATMANDOE, 9-5: Vier leden van de internationale Mount Everest-ex- peditic hebben een kamp ingericht op 800 meter beneden de top van de nog onoverwonnen zuidwestelijke bergwand van 's werelds hoogst'e berg. Dit heeft een van de leiders van de expeditie, luitenant-kolonel James Robert zondag per radio mee gedeeld. Het was het eerste succes dat de expeditie sinds een week wist te boe ken. De alpinisten hebben tot dusver te kampen gehad met slecht weer. de dood van een der leden, het uitbre ken van klierkoorts, waardoor vijf leden terug moesten, en onenigheid onder de deelnemers over de te vol gen weg naar dc top. Zaterdag werd gemeld dat expe ditieleider Norman Dyhrcnfurth we gens ziekte naar Katmandoc moet terugkeren. DE OVERHEADS- PENSIOENEN DEN HAAG, 8-5. De vakantie-uit kering van zes procent aan A.O.W.- en A.W.W.-rcntelrekkcrs zal volgens dc huidige bepalingen in dc ambte lijke pensioenen worden ingebouwd. Dit heeft staatssecretaris Van Veen bekendgemaakt in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Boot (K.V.P.). In de maand mei zal aan de amb telijke gepensioneerden tevens een uitkering-ineens worden betaald in verband met de algemene salarisver hoging van het rijkspersoneel per 1 januari met f 33,35 per maand. BROUWERSHAVEN, 8-5. Brouwershaven staat binnenkort weer een fraaie expositie te wachten in de Stadswaag op het Marktplein door de bekende kunstenaar-schilder de heer Dies de Jonge, die hiermede in het verleden reeds grote successen boekte. De Jonge, die een landelijke bekendheid geniet met het vervaardigen van karikatuurpoppen, uitgesneden uit schuimplastic hoopt deze zomer in de Stadswaag zijn uitgebreide collectie aan inwoners en toeristen te tonen, waarbij zijn verloofde exposeert met wandtapijten. Voor zijn atelier in de Noorddijkstraat poseert momenteel in de deuropening ge zeten in een leunstoel een deftig heer, die als blikvanger met veel Interesse het regionale blad doorneemt. Uiteraard komen we later op deze expositie nog uitvoerig terug. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) Jubileum museum Overloon OVERLOON, 8-5. „Heeft ons ver zet uit de jaren '40-'45 enig nut ge had?" Deze vraag stelde dr. L. dc Jong, directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, zich zaterdag te Overloon. Hij sprak daar ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Nederlands nationaal oorlogs- en verzetsmuseum. Dr. De Jong signaleerde dat hij oud-illegalen na de oorlog een te leurstelling is ontstaan die tot ver bittering is geworden. Dit is overi gens een verschijnsel dat niet alleen van deze tijd is; maar in de geschie denis 'telkens is ontstaan nadat een oorlog was afgelopen. De heer De Jong vond het woord „nut" te zakelijk klinken. Iemand is niet in het verzet gegaan nadat hij of zij eerst een opstelling had ge maakt van het vóór en tegen, met aan de ene kant de risico's en aan de andere kant de resultaten die men zou kunnen bereiken. Spontaan Was men van zo'n zakelijke op stelling uitgegaan, dan zou. men ach teraf kunnen constateren: „nee, die risico's zijn toch veel groter geweest dan ik heb berekend en de resulta ten zijn mij tegengevallen". Het verzet .is daarentegen spon taan gegroeid. De vraag naar het nul van het verzet vind ik niet t,wense lijk bij hét beoordelen van het men selijk handelen dat zich in dat verzet heeft geuit", aldus dr. De Jong. HILVERSUM, 9-5. Een uitspraak van Willem Duys in zijn televisiepro gramma „Voor de vuist weg" tydens een gesprek met de moeder van een onlangs aangerand 4-jarig meisje heeft van verschillende zijden felle kritiek opgeroepen. Willem Duys had gezegd, dat als hij iemand op aanranding van zijn dochter zou betrappen, hij de dader zou hebben doodgeslagen, „en als hij uit cle gevangenis kwam, had ik hem nog doodgeslagen". Voorts had hij dc moeder gevraagd, óf zij oo"k niet vond dat dergelijke mannen moeten worden gecastreerd. De Rotterdamse lector in het straf- recht, mr. F. Frenkel, zei zaterdag avond in het IC.R.O.-programma Roemeense leider: „als lucht en water" BOEKAREST, 8-5. In een rede van vier uur Ier gelegenheid van de vijf tigste verjaardag van de Roemeense communistische partij, heeft het Roemeense staatshoofd en partijlei der, Nicolac Ceausescu, vrijdag on der meer gezegd, dat een volk net zo min „buiten onafhankelijkheid en vrijheid" kan als builen „lucht en water". Ceausescu keende zich duidelijk tegen een communistische interna tionale centrale, die de leiding over alle communistische partijen in dc gehele wereld zou krijgen. Een der gelijke centrale noemde hij „noodza kelijk noch mogelijk". Hij riep op tol een „nieuwe communistische een heid" bij de onderhandelingen, die de basis moeien leggen voor een op lossing van -dc problemen. Schandelijke toestanden bij kunstveilingen DEN HAAG. S-5. Het is voor tie directeur van hel Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie in Den Haag, de heer J. Nieuwstraten, een duidelijke zaak: er bestaan schandelijke toestanden bij bepaalde veilingen van schilderijen en teke ningen. Ideaal zou volgens hem zijn als het veilingwezen vrijwillig tot aclie zou overgaan, b.v. door het ini tiatief le nemen vooreen globaal toe zicht om ernstige fouten te voorko men. De argeloze burger wordt niet voldoende beschermd. Preventief zou hel ook werken als hel openbaar ministerie lijdelijk schilderijen in beslag neemt als ver dachte concentraties van valse sig naturen op schilderijen zijn gesigna leerd. „Echo", dat hier sprake is geweest van uitlokking van of aanzetting tot een strafbaar feit. Volgens hem zal de Officier van Justitie het initiatief moeten nemen tot het instellen van een strafvervolging, en anders de minister van Justitie. Steekpartij in Amsterdam AMSTERDAM, 10-5. In dc Paul Scholtenstraal in de tuinstad Sloter- meer hebben zondagavond een 21-ja- rige jongeman en een 24-jarige uit voerder steken opgelopen tijdens een aanval die zeven mannen op hen de den nabij en in een woning. De zeven aanvallers kwamen in twee auto's, waarvan één met een Belgisch nummerbord, bij het huis voorrijden. Zij opende de aanval door een vuilnisemmer door de ruit van de huisdeur te gooien. Bij het hierna volgende gevecht werd ook een auto- krik als wapen gebruikt. Beide slachtoffers moesten in een ziekenhuis worden verbonden, maar konden naar huis terug keren. Dodelijk ongeluk bij waterskiën ROERMOND, 9-5. De 35-jarige Er win Daurn uit Aken (Did.) is over leden na een ongeluk bij het water skiën op de Maas bij Roermond. Hij nam zaterdag in een grindgat in Ooi (gem. Herten) een te grote bocht en botste op oen stilliggende boot. De man overleed in een ziekenhuis. Ktisgiscln- oorlogsschepen naar Nederland DEN HAAG. 8-5. Russisches oor logsschepen zullen dc komende herfst Nederland bezoeken. Aldus heeft het Russische persbureau Tass bekend gemaakt. Hel wordt een tegenbezoek voor hot bezoek dat de Nederlandse marinefregatten ..Van Galen" en „Evertscn" brengen aan de Russische Zwarte Zeehaven Odessa iA het mid den van.de volgende weck. Jeugdige gevangenen ontsnapt ZEELAND. 9-5. Zondagavond rond kwart over zes zijn uit het penitaire kamp ..De Corridor" ie Zeeland Jn Noörd-llrabanl vier mannen ont vlucht Hei zijn dc 20-jarige W. van de K.. uil Breda, de 20-jarige G. H. eveneens uit Breda, de 21-jarige P. G. uit Zwanenburg en de 19-jarige J. J. uit Deventer. Maandag 10 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.3U uur, ontspanningsavond voor de bejaar den, (U.V.V.). Haamstede Gemeentehuis, vergadering raad Westerschouwen. Noordgouwc Mr. Rooshuis, 7.30 uur afd. Noord- gouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond. Dinsdag 11 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, vergadering Chr. Plattelandsvrouwen Bond. R.T.M.-station, 07.00 uur, vertrek N.C.V.B.-reis Brussel. Donderdag 13 mei Zierikzee Mondragon, foyer, 8 uur, vergadering Stad en Lande van Schouwen-Duive- land. Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur, Hervormde vrouwengroep „Wees een Zegen". Dinsdag 18 mei Zierikzee Bezoek Rode Kruisschip „Henry Du- nant", (programma N. Haven van 6.309.30 uur). Ger. Kerk, bovenzaal, 7.30 uur, Ver. tot Bevordering Chr. Schoolonder wijs. Betonwerker steekt zijn vrouw UTRECHT, 9-5, Dc 34-jarige bc- tenwerker S. uit Utrecht heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn 25-jarige vrouw, van wie hij geschei den leefde, ongeveer 20 messteken in gezicht, hals en armen toegebracht. De vrouw is zwaargewond, maar buiten levensgevaar opgenomen in een Utrechts ziekenhuis. S. he^ft zich kort na het gebeurde bij de politie gemeld. Hij is ingeslo ten, verdacht van poging tot moord, c.q. doodslag. Volgens de politie is S. de woning van zijn vrouw aan de Adenauerlaan binnengedrongen via de achterzijde en met behulp van een ladder. Bin nengekomen sneed hij eerst de draad van de telefoon door, vervolgens ging hij naar de slaapkamer waar zijn vrouw lag te slapen, pakte zijn mes en stak haar. De politie heeft het mes bij S thuis gevonden. Politic haalt in de nacht jongelui van strand DEN HAAG. Dc Haagse politic heeft in de nacht van zaterdag op zondag op het Noorderstrand bij Scheveningen 29 jongens en meisjes tussen 16 en 24 jaar aangehouden, die bij een kampvuur uit een strand tent gestolen bier, wijn, koeken en ham zaten te consumeren. Van de groep werdén er 25 om streeks half vijf aangehouden. Zij waren na een bezoek aan een socië teit in Den Haag naar het strand ge gaan. Vijf van deze 25 zijn in verze kering gesteld: twee wegens bezit van een kleine hoeveelheid hasjiesj, de anderen omdat ze ervan verdacht worden de inbraak in de strandtent te hebben gepleegd. Bij deze groep van 25, bijna allen afkomstig uit Den Haag, bevond zich een 19-jarige jon gen die uit een tehuis was weggelo pen. Van een 20-jarige Italiaan wordt nog nagegaan of hij legaal in Nederland verblijft. „Dwerg" erkent „reus" ROME. 8-5. De miniatuurstaai San Marino, bij Rimini in Italië, heeft de Volksrepubliek China erkend. In het protocol, dat in de Chinese ambassade in Parijs ondertekend werd. staal dal de republiek San Ma rino dc Volksrepubliek China als dc enige wettelijke regering van China beschouwt. Dc twee landen zijn vor der overeengekomen consuls uit tc wisselen. t r Jonge Tweede Kamer DEN HAAG, 8-5. De gemid- a a dclde leeftijd van dc 150 Twee- a de Kamer-leden, die woensdag j a 28 april gekozen zijn en dins- a a dag a.s. beëdigd worden, is i A 45,7 jaar. Dat, is precies één 4 f jaar minder dan de gemiddcl- A a de leeftijd van de 150 Kamer- a 4 leen, die vier jaar geleden zit- a a ling namen in de Tweede Ka- a j mer. Dc gemiddelde leeftijd a i vande 150 Kamerleden, die nu J l aftreden, is 49,4 jaar. In de af- j gelopen vier jaar is dc gemid- f delde leeftijd niet met vier f j jaar gestegen, omdat tussen- A f tijds een aantal „oudere." Ka- merleden aftrad en opgevolgd f i werd door „jongeren", (n (lc j) nieuwe Tweede Kamer is dc i f VVD-cr G. Koudijs met zijn i 65 jaar de senior. Het nieuwe f i P.V.d.A.-l td A. L. Ier Heek 4 4 wordt dc Benjamin". Hij is i 27 jaar, een goed half jaar jon- i ger dan het nieuwe Kamerlid f 4 H. Engwirde (D '66). In de nude 4 Kamer was de aftredende ir C N. van Dis (SGP), (he 17 4 jaar is, het oudste Kamerlid. 4 vier jaar lang was H. Wiegel i 4 (VVD) het jongste 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2