r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jubileumwandeltochten SV. „Velocitas7 Kieskeurige mannenmode Slexjant Ook elders monetaire maatregelen KABINET BESLOOT DE GULDEN ZWEVEND TE MAKEN VOOR- EN TEGENSTANDERS VAN NIEUWE VERKIEZINGEN Amerikaanse bezorgdheid over Russische macht in Middellandse Zee Chaos in Rome door stakingen Revaluatie gulden hard voor landbouw Plan van de S.E.R. Paus prijst demonstranten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 mei 1971 127ste jaargang Nr. 20873 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus I, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (OHIO) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar J 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 o/o B.T.W. In dit nummer: DEN HAAG, 9-5. Minister Witteveen heeft zondag avond in een persconferentie meegedeeld, dat het ka binet besloten heeft de gulden zwevend te maken. Dit wil zeggen dat de marges, waarbinnen de koers van de gulden tegen over buitenlandse valuta's mag schommelen, tijdelijk is opgeheven. De ver wachting is, dat de zwevende gulden hierdoor een hoger koersniveau bereikt, waardoor het niet meer aantrekkelijk zal zijn dollars op korte termijn in ons land uit te zetten. De dollarstroom zal, zo is de be doeling, ophouden doordat de specu latie zal worden ontmoedigt. Op den duur zal de het in Nederland uit gezette dollarkapitaal dan weer ons land gaan verlaten. De koersafwij king van de gulden naar boven, die naar de verwachting van minister Witteveen „niet groot" zal zijn, zal vervolgens kleiner worden. De gul den gaat dan weer binnen de huidige „bandbreedte" schommelen. Een revaluatie is niet te verwach ten, zo zei de minister, de gulden zal na enige tijd te hebben gezweefd weer op het huidige niveau en bin nen de huidige marges worden vast gelegd. Dit staat ook uitdrukkelijk in het communiquedat zondagavond is uitgegeven. ^dvericiit i« DEURLOO BEB3CZEE. MAVEXPLQH 11. m. „Ter voorkoming van misverstand", zo heet het in het communique, „wordt er op gewezen, dat de pari- waarde van de gulden niet door deze maatregel (het zwevend maken van de gulden) wordt gewijzigd en dat een wijziging ook niet in het voorne men ligt". Nog andere maatregelen Minister Witteveen verklaarde, dat het hoofdmotief, dat aan het besluit om de gulden zwevend te maken ten grondslag heeft gelegen, is een einde te maken aan de dollarstroom naar Nederland. Deze dollarstroom heeft het afgelopen jaar de bestrijding van de inflatie zeer bemoeilijkt en als hij zou aanhouden, zou een beperkende monetaire politiek in Nederland on mogelijk zijn, althans geen effect sor teren. De thans genomen maatregel al leen zal niet voldoende zijn om het euvel van de dollarstroom naar Ne derland voorgoed uit de wereld te helpen. In internationaal overleg zul len maatregelen moeten worden be raamd om de internationale kapi taalbeweging te beheersen. Verder zal er in de komende maanden nader overleg met de Verenigde Staten Brezjnev naar Frankrijk MOSKOU, 8-5. De Russische par tijleider Leonid Brezjnev, heeft een uitnodiging van president Pompidou voor een bezoek aan Frankrijk aan vaard. Dit is vrijdag van gezaghebbende Franse zijde meegedeeld na afloop van het onderhoud van een half uur dat de Franse minister van buiten landse zaken, Maurice Schumann, ter afsluiting van zijn driedaags bezoek aan Moskou met Brezjnev had. Duitse mark zwevenrl EONN, 9-5. Hit Westduitse kabi net heeft zondag besloten de koers van de Duitse mark te laten „zwe ven". De regeringswoordvoerder heeft dat bekendgemaakt. Oostenrijk heeft de pariteit van zijn munteenheid (de schiling) zon dag met 5,05 procent verhoogd. De nieuwe interventiepunten van de dollar in Zwitserland zijn 4,155 en 4,01 frank: de oude grenzen waren 4, 4500 en 4,2950 frank per dollar, zo heeft de directeur-generaal van de Zwitserse nationale bank, Alexander Hay, zondagavond bekendgemaakt. Hij zei verder dat de revaluatie \an de Zwitserse frank, nauwkeurig berekend op grond van de twee mid denpariteiten - de oude van 4,37 en de nieuwe van 4,08 frank per dol lar - 7,07 procent bedraagt. Middel tegen wassende dollarstroom Centraal Afrikaanse Republiek erkent Zuid-Afrika ARNHEM, 8-5. „Wij vinden dat de kiezers moeten uitmaken wie er in Nederland regeert. Wtf zouden als minderheid alleen kunnen en willen regeren ter uitvoering van ons pro gram. En daarvoor zou een nieuw beroep op de kiezers onvêrmijdelijk kunnen blijken". Aldus drs. J. M. den Uyl, de voor zitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, op de zaterdag in Arnhem gehouden partijdag, in wel ke bijeenkomst een algemene discus sie werd gehouden over de politieke situatie zoals die na de verkiezingen is ontstaan. De socialistische fractie voorzitter herhaalde, dat de progres sieve combinatie van P.v.d.A., D'66 en P.P.R. bereid is een minderheids regering te vormen. De A.R.P. DEN HAAG, 8-5. Het partijbestuur van de A.R.P. is tegenstander van nieuwe verkiezingen op korte ter mijn. Het houden van nieuwe ver kiezingen zou namelijk betekenen, dat de partijen hun ongenoegen uit spreken over de wijze waarop de kiezers hebben gestemd en hun op dragen het nóg eens te doen, maar nu op een voor de partijen welge vallige wijze, aldus het A.R.P.-be- stuur, dat in Den Haag de politieke situatie besprak. WASHINGTON, 9-5. De Ameri kaanse minister van defensie Meivin Laird, heeft- zondag in een vraagge sprek met „U.S. News en World Re port" verklaard dat het machtseven wicht in de wereld verbroken kan worden door de versterking van het Russische militaire potentieel in de Middellandse Zee. ROME. 8-5. De hopen stinkende vuilnis stapelden zich vrijdag op in de straten van Rome tydens de derde en laatste dag van de staking van de 25.000 man gemeentcpcrsoneel. In Rome sterven dagelijks zo'n 70 mensen en het merendeel van hen moest thuis of in de ziekenhuizen blijven liggen vanwege de staking van de begrafenisondernemers. Al leen de rijkeren konden zich een par ticuliere begrafenis veroorloven, doch ook zij vonden de hekken van de kerkhoven gesloten. De staking van de gemeentepolitie leidde tot een grootscheepse ver keerschaos in de stad. Rond 450 man rijksverkeerspolitie trachtte het ver keer enigszins in juiste banen te lei den. Het grondpersoneel van het vliegveld Fiumicino zette een reeks wilde stakingen voor loonsverhogin gen voort. Hij is van plan deze kwestie nog deze maand grondig te bespreken met de bondgenoten van de V.S. en wel met de ministers van defensie van de NAVO-landen in Brussel en de groep voor het bepalen van de kernwapenstrategie in West-Duits- lond. Minister Laird was van mening dat de Russen hun militair poten tieel in de Middellandse Zee ver sterken uit overwegingen die niet al leen maar betrekking hebben op het conflict tussen Israël en de Arabi sche landen. Op de vraag hoe de NAVC-bondgenoten van de V.S. de nieuwe situatie in de Middellandse Zee kunnen helpen het hoofd te bie den, antwoordde Laird: „Ik ben van mening dat zij meer dan tot nu toe moeten bijdragen aan de nationale veiligheid". BRUSSEL, 8-5. Ieder procent re valuatie van de Nederlandse gulden zou de Nederlandse landbouw op een verlies van 70 miljoen gulden komen te staan. Iedere opwaardering met één procent van de gulden betekent namelijk een directe prijsdaling van het inlerventieniveau met ook één procent en dat komt - zoals gezegd - de Nederlandse landbouw op 70 mil joen te staan, zo hebben deskundi gen in E.E.G.-kringen in Brussel be cijferd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men maakt alle andere vrou- t f wen een compliment als men j op één kritiek heeft. J De armoede in de V.S. WASHINGTON, 8-5. Het aantal in armoede levende Amerikanen is het afgelopen jaar met 1,2 miljoen ge stegen tot 25,5 miljoen. Dit heeft hel ministerie van handel in Washington vrijdag meegedeeld. Dit betekent dat van alle 100 Ame rikanen er 13 moeten leven beneden de officiële „armoedegrens" van on geveer 14.280 gulden per jaar voor een gezin van vier personen. Het is vooral de negerbevolking die door de armoede wordt getroffen. Van deze bevolkinsgroep valt 32.1 procent onder de „armoedegrens". Bij de blanke bevolking is dit percen tage 9,9. Tien jaar geleden waren er nog 39,8 miljoen arme Amerikanen, al dus hel ministerie van handel. Lancering „Mariner-8" mislukt KAAP KENNEDY. FLORIDA. De lancering van de ..Marincr-8" een ruimtesonde die in november van dit jaar by de rode planeet Mars had moeten aankomen, is in de nacht van zaterdag op zondag mislukt. moeten plaatsvinden om te komen tot een oplossing van het probleem van de onevenwichtigheid van de Amerikaanse betalingsbalans. Het tekort op de Amerikaanse be talingsbalans is volgens minister Witteveen de feitelijke oorzaak van de huidige situatie. Als de meest voor de hand liggende oplossing zou een devaluatie van de dollar kunnen worden beschouwd, maar o.a. van wege de functie van de dollar als reserve-valuta stuit dit op grote be zwaren. Zitting Staten-Generaal gesloten DEN HAAG, 8-5. In naam van de koningin heeft minister mr. H. K. J. Beernink (binnenlandse zaken) za terdagmiddag de zitting van de Sta ten-Generaal officieel gesloten. Dat gebeurde in een verenigde vergade ring van de beide Kamers. Goedkope sigaretten worden duurder DEN HAAG, 8-5. De ministerraad heeft vrijdag besloten tot indiening van een wetsontwerp tot herziening van de accijns op sigaretten. Deze herziening betekent een prijs verhoging voor die sigaretten welke thans liggen in de prijzen beneden f 1,75 per pakje met gemiddeld vijf a tien cent per pakje. Voor ongeveer zeventig procent van de sigaretten- omzet (f 1,75 per 25 stuks) blijft de prijs ongewijzigd. DEN HAAG, 8-5. De vergadering van de Sociaal-Economische Raad is vrijdagmiddag tegen één uur tot half twee geschorst om de drie groepe ringen waaruit de Raad is samenge steld de gelegenheid te geven zich afzonderlijk te beraden over een compromis-voorstel, dat de voorzit ter van de Raad, drs. J. W. de Pous, kort tevoren op tafel had getoverd. Het voorstel van de heer De Pous komt erop neer de standpunten van enerzijds de werkgevers - die tegen belastingverhoging zijn in de ko mende kabinetsperiode - en ander zijds de werknemers - die vóór een belastingverhoging zijn die verder gaat dan de contourennota van het Centraal Planbureau in november jl. heeft becijferd - in die zin aan el kaar gelijk te maken dat een una niem advies van de Raad zou kun nen worden bereikt. VATICAANSTAD, 9-5. Paus Pau- lus heeft zondag lovende woorden gesproken tegen ruim honderddui zend mensen die een vreedzame de monstratie hielden op 't St. Pieters plein. De tocht naar het plein was een van de 650 marsen, die het afge lopen weekeinde in de gehele wereld gehouden zijn om de aandacht te vestigen op de problemen van de derde wereld en om geld bijeen te brengen voor ontwikkelingsprojecten Vanuit het venster van zijn werk kamer prees de 73-jarige paus 't po sitieve karakter van de demonstra tie. Hij zei bewondering te hebben voor de deêlnemers, vooral voor de jongeren, omdat zij de voorkeur ga ven aan een opbouwende en onbaat zuchtige actie in plaats van „het ne gatieve, rebellerende, decadente en egoïstische protest". Op het erf van de heer N. A. Dambruin aan de Vertonsweg, werd een schuurtje door brand verwoest. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwbode). BANGUI, 8-5. Het staatshoofd van de Centraalafrikaansc Republiek, generaal Bokassa, heeft verklaard dat hij Zuid-Afrika erkent cn bereid is, diplomatieke betrekkingen met dat land aan te knopen. Hij is ook bereid naar Zuid-Afrika te gaan om daar „in het belang van de Afrikanen vreedzaam overleg te plegen". Zijn verklaring, afgelegd tegenover de pers bij zijn vertrek uit Tripoli, is zaterdag omgeroepen door de radio van de Centraalafrikaanse Republiek. Waarnemers spreken van een be langrijke stap in de toenadering tot Zuid-Afrika. President Bokassa had zich al in maart uitgesproken voor een „dialoog", maar toen niets ge zegd over de betrekkingen die hem voor ogen stonden. BONN. Hans Lemp, de 42-jarige afgevaardigde uaxl desocialdemocraten in de Duitse Bondsdag, herbergt in zijn werkkamer in de kantoorflat voor de afgevaardigden in Bonn sinds kort een sneeuwwitte hen, die voor haar heer en gebieder elke morgen een ei legt. „Eggi", aldus de naam van de montere kip uit Lemp's aan gevogelte rijke kiesdistrict, voelt zich in haar speciale hok erg op haar gemak en kakelt dikwijls door dienstgesprekken heen. De parlementori'ér wil met zijn gevleugelde medestrijder aandacht trekken voor de te hoge eindprijzen voor eieren en andere landbouwprodukten en zo een werkzame bijdrage tot de consumentenvoorlichting leveren. Verwachting tot dinsdagavond: Droog Droog en in het algemeen vrij zon nig weer; zwakke tot matige zuid westelijke wind; minimumtempera turen, ongeveer 8 graden, maxima morgen van 16 graden aan zee tot omstreeks 22 graden in het binnen land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 6 tot 13. Min.-temperaturen: 2 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 4 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 mei. Zon op 4.54, onder 20.20. Maan op 22.19, onder 4.41. Volle maan: 10 mei te 12.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 mei 3.49 v.m. 16.09 n.m. BROUWERSHAVEN 11 mei 3.30 v.m. 15.49 n.m. Springtij: 12 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-5. Het K.N.M.I. meldt: Een rug van hoge luchtdruk brengt ons maandag droog en vrij zonnig weer, waarbij de temperatu ren in het binnenland tot boven de 20 graden kunnen stijgen. In de zuidwestelijke stroming waar West- Europa zich in bevindt en die in stand gehouden wordt door een vrij diepe en weinig van plaats verande rende depressie ten zuiden van Ier land en het eerder genoemde hoge- drukgebied, bereiken de temperatu ren in de ons omringende landen vergelijkbare waarden. Een front van de depressie ver oorzaakt op de Britse eilanden ech ter somber en i'egenachtig weer, zo dat de temperaturen daar enkele graden lager zijn dan bij ons. In ons land is de aanwezigheid van het front merkbaar door wolkensluiers in de hogere niveaus. Doordat de druksystemen nog niet van zins blij ken te zijn om veel van plaats te veranderen, komt het front voorlopig nog niet dichterbij, zodat het vrij zonnige weer en de aangename tem peratuur nog zal aanhouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1