w DE ZIERIKZEESCHE COURANT MINISTER WITTEVEEN BESPRAK MONETAIRE SITUATIE Tien gewonden bij explosie in Brussel TUINMAN - Zierikzee M Salarismaatregelen overheidspersoneel AARDSCHOKKEN ROND NAPELS Rogers in gesprek met premier Meir Ver. Staten willen in Parijs troepenterugtrekking bespreken Militaire uitgaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 mei 1971 127ste jaargang Nr. 20872 waarin opgenomen 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraag't onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer Sportbèker-uitreiking te Zierikzee TWEEDE KAMER DEN HAAG, 6-5. Minister dr H. J. Witteveen van Financiën ver wacht niet dat de Duitse Mark „zwe vend" zal worden gemaakt, het slui ten van de Duitse wisselmarkt in vend" zal worden gemaakt. Het slui- naar Duitsland ziet hy als een soort „holding operation", bedoeld om tyd te scheppen voor intern beraad, zo wel in de Bondsrepubliek als in EEG-verband. De bewinsman zei dit donderdag middag na afloop van een gesprek met de vaste Tweede-Kamercom missie van Financiën over de mone taire situatie. Over dit onderhoud kon hij, noch commissie-monetaire situatie. Over dit onderhoud kon hij, noch commissie voorzitter mr. W. Scholten (CHU) vanwege het ver trouwelijk karakter mededelingen doen. Als West-Duitsland geïsoleerde maatregelen zou nemen zou dat een negatie van de afspraken in EEG- verband betekenen, die de Europese integratie niet ten goede zou komen. Met name voor de landbouwpolitiek zouden grote moeilijkheden ont staan, aldus minister Witteveen. Wat de Nederlandse situatie be treft doet zich de merkwaardige si- Lekkende gasleiding BRUSSEL, 6-5. In dc loop van donderdagmiddag heeft een zware explosie een gebouw van vier ver diepingen te Ukkel vrijwel vernield. Het was een vry nieuw gebouw, ver deeld in appartementen. By die ex plosie werd een tiental mensen ge wond. Oorzaak van de ontploffing is een lek in de gasleiding. Het gebouw zelf is zwaar bescha digd maar ook in de wijde omgeving is veel schade aangericht. Honderden ruiten zijn gesneuveld. Het gebouw ligt recht tegenover een doofstom- meninstituut maar geen van de kin deren van dit instituut liep een ver wonding op omdat de jeugdige be volking op het moment van de ex plosie juist buiten speelde aan de achterkant. Volgens een eerste schatting zou er voor meer dan een miljoen gulden schade zijn aange richt. Volgens een van de bewoners van het gebouw werd er al gedurende vijf dagen- aan de gasleiding gewerkt en trachtte men ex-lek te ontdekken omdat de bewoners een gasreuk meenden waar te nemen. Na de ex plosie lag de straat vol met glas en naar buiten geworpen meubels. Gaat U een nieuwe woning betrekken of bent u aan de schoonmaak Mogen wij U dan eens adviseren omtrent meubelen, vloerbedekking en gordijnen? Want uw woninginrichting is in „goede handenbij Mol 17-19 - Telefoon 2887 Overeenstemming in centraal georganiseerd overleg DEN HAAG, 6-5. In het centraal gcciganiseerd overleg in ambtena renzaken. dat donderdag vergaderde onder voorzitterschap van staatsse cretaris mr. C. van Veen, is over- WASHINGTON. Noy een nagekomen foto van de anti-oorlogsdemonstra ties is Washington. Men ziet dat de demonstranten in groepjes uileenge- jaag dworden door een sterke poli tiemacht, die gebruik maakte van een chemische nevel. Hier een groep je op het kruispunt van de 23rd Street en Constitution Avenue. De beraamde afsluiting van de stad mis lukte. eenstemming bereikt over de sala rismaatregelen voor overheidsperso neel per 1 juli 1971, over het vakan tiegeld en over de kilometervergoe ding voor het gebruik van eigen au to's De salarismaatregel per 1 juli 1971 houdt in dat. met toepassing van de trendmethodiek aan het overheidspersoneel per 1 juli 1971 een salarisverhoging van 4 pet wordt toegekend. Deze verhoging is dus een voorschot op de uiteindelijke sa larisverhoging die het overheidsper soneel zal toekomen op basis van dë loonontwikkeling in het tijdvak 1 ju li 1971-1972. tuatic voor dat de lopende rekening een tekort vertoont dat echter wordt gecompenseerd, zelfs overgecompen seerd, door een belangrijke kapitaal- invoer. De totale rekening geeft een overschot tc zien als gevolg van de dcllarstroom' naar ons land. „Als we niet intervenieren zou de gulden stijgen. Door de toestromende dollars kan de monetaire politiek niet meer werken. Er is zo veel li quiditeit dat ook de restrictieve be- grotingspolitiek wordt bemoeilijkt", zostelde de minister, die hierbij wees op andere elementen zoals rentever- schillen, verwachtingen ten aanzien van wijzigingen in de wisselkoersen en de verwachting dat de gulden eens kan revalueren. Ook meende hij dat de inflatiebe- strijding door deze gang van zaken ernstig belemmerd kan worden. NAPELS. 6-5. Voor dc tweede achtereenvolgende dag zijn duizen den mensen in Napels en de omlig gende plaatsen donderdag in paniek de straten op gevlucht na enkele zware aardschokken. Slachtoffers zijn er niet gevallen en voorzover kon worden nagegaan is nergens ernstige schade aangericht. De schokken hadden een kracht van ongeveer 4 punten op de 12- puntsschaal van Mei'calli. Woensdag hadden zich eveneens in Napels maar voornamelijk in Ariana Irpino en omliggende plaatsen enke le schokken voorgedaan. Ook toen was er geen sprake van slachtoffers of schade. Zanger Valentine bij verkeersongeluk gedood CARDIF, 6-5. De Britse zanger Dickie Valentine en twee musici zijn donderdag om het leven gekomen toen hun auto in de buurt van Car- dif tegen een stenen borstwering' van een brug botste. De 41-jarige zanger, die als loop jongen in theaters begon en tot een van de topsterren in Engeland op klom, keerde van een optreden in een nachtclub naar zijn hotel terug toen het ongeluk gebeurde. Cholera onder Oost- Pakistaanse vluchtelingen SJILLONG. In kampen met Oost- Pakistaanse vluchtelingen in de In diase staat A en het gebied van Meg- halaja zijn in de afgelopen week 40 mensen aan cholera bezweken. Dit nummer bestaat uil 12 pagina's f Zuinigheid, die wordt betracht als de bodem van de geldkist zichtbaar wordt, komt te laat. STUTTGART. Een boekhandel in Stuttgart (Bondsrepubliek) verkoopt het grootste boek ter aarde als facsimile-druk. Het gaat om de Atlas vav de. Grote Keurvorsten uit het jaar 1666. De enige originele uitgave wordt in de Staatsbibliotheek in Oostberlijn bewaard. Toen de kostbare Atlas onlangs voor een restauratie in Leipzig (DDR) was, liet de Stuttgartse uitgeverij Belser deze facsimileren. Het origineel is opengeslagen 222 170 cm groot en ongeveer 10 cm. dik, de facsimile-uitgave rond de helft kleiner. Om de grootte te vergelijken staat er op onze foto een normaal boek voor. De Atlas bevat 38 kaarten, daaronder twee wereld- en 17 zeekaarten uit de bloeitijd van de Nederlandse kartografie. De uitgever brengt slechts 700 genummerde exemplaren in de handel, in donkerblauw leer met koperbeslag. Bibliofielen moeten voor deze bijzondere band diep in de beurs tasten - hij kost bijna evenveel als een Volkswagen. Voornaamste doel: Heropening van liet Snezkanaal JERUZALEM, 6-5. De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, William Rogers, is donderdagmiddag na zijn komst uit Cairo in Jeruzalem besprekingen begonnen met dc Isra ëlische premier Golda Meir. Rogers werd daarbij vergezeld door zijn onderminister voor het Midden- Oosten, Joseph Sisco, en de Ameri kaanse ambassadeur in Israël, Bar bour. terwijl mevrouw Meir vice- premier Allon aan haar zijde had. Rogers' voornaamste doel in Jeru zalem is, de medewerking van Israël te verkrijgen v.oor heropening van het Suezkanaal krachtens een voor lopige regeling. In Cairo verklaarde hij dat de taak van V.N.-bemiddelaax Jarring zou worden vex-gemakkelijkl als over deze kwestie ovei'eenstem- ming werd bereikt. Er zijn echter geen aanwijzingen dat Egypte zijn voorwaarden heeft veisoepeld. Caii-o vindt dat Isi'aël de Sinai gedeelte lijk moet ontruimen en dat Egypti sche troepen het recht moeten krij gen, de oostelijke kanaaloever te be zetten. Isi'aël heeft daar tot dusver niet van willen horen. PARIJS, 6-5. Dc Verenigde Sta ten zyn bereid op het Paryse vredes overleg tc spreken over het vaststel len van een datum voor de terug trekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Victnam. Noord-Victnam zou dan ophelderingen moeten ver schaffen over zyn plannen met be trekking lot dc terugtrekking van de NocrdVietnamese troepen uit Zuid- V iet nam, Laos en Cambodja. De Amerikaanse onderhandelaar David Bruce heeft dit donderdag vooi'gesteld op de 112ste zitting van dc vredesbesprekingen. Vorige week slelde de Nooi'dvietnamese delega tieleider Xoean Thocy voor onmid dellijk onvooi-waai'delijke besprekin gen te beginnen over de terugtrek king van de Amerikaanse en gealli eerde strijdkrachten. Als het overleg positieve resultaten zou oplevei'en zouden „alle troepen die aan de oor log deelnemen snel naar huis terug keien". „Als dat betekent dat u nu bereid bent Ncordvietnamese troepen terug te trekken uit Zuid-Vietnam. Laos en Cambodja geloof ik dat wc be langrijke vooruitgang kunnen boe ken naar een eerzame en blijvende vredesiegcling". zo zei Bruce don derdag. Hij zei dat president Ni son duide lijk heeft gemaakt dat hij bereid is oen datum vast te stellen voor de te rugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam als Hanoi dat ook doet. Volgens Nixon zou 12 maanden een geschikt tijdschema kunnen zijn voor de troepenterug trekking. van alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam als Hanoi dat ook doet. Volgens Nixon zou 12 maanden oen geschikt tijdschema kunnen zijn vooor de troepenterug trekkingen. Dc Amerikaanse rege ring houdt niet vast aan starre di plomatieke formules, „als u wilt blijven volhouden dat er geen Nooi'dvietnamese strijdkrachten zijn in Zuid-Vietnam, Laos en Cam bodja zullen we daarover niet ï'ede- twisten, vooropgesteld dat deze troe pen zich zullen tei-ugtrckken en we betrouwbare garanties krijgen dat ze er niet terugkei'en. „Als Hanoi wei gert zich uit te laten over Nooi'd- vietnamese troepentcrugti'ekking en vasthoudt aan de voorwaarde dat „onredelijke eisen"' ingewilligd moe ten worden zal het duidelijk zijn dal u degene bent die ernstige onder handeling wil vermijden", aldus Bruce.- Hij herhaalde ook president Nixon's voorstel om onderhandelin gen te bginnen over een staakt-het- vui'en. GENEVE. 6-5. Dc ontwikkelings landen hebben in 1970 ongeveer 4.7 procent van hun totale bruto natio nale piodukt voor militaire doelein den gebruikt. In dc geïndustriali seerde landen was dit percentage 6.7. Deze cijfers staan in een nieuwe studie over de militaire uitgaven in 1970. ingediend door de Amerikaan se delegatie bij de ontwapeningscon ferentie in Gcnè\e. Per hoofd van de wereldbevolking - bij een gemiddeld inkomen van 873 dollar - zijn in 1970 56 dollar voor militaire uitgaven ge bruikt. Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk regen Verandei'lijke bewolking met voor namelijk in het zuiden en westen van het land plaatselijk ï-egen of onweer; overwegend matige wind uit zuid oost tot zuid; minimumtemperatux-en omstreeks 12 graden, maxima mor- geenn ongeveer 22 graden. Voor zondag: Aantal uren zon; 1 tot 7. Min.-tempei'atui'en: 1 tot 7 graden boven normaal. Max.-tempei'atui'en: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een di-oge periode van min stens 12 uur: 80 pi'ocent. Kans op een geheel di'oog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 8 mei. Zon op 4.59, onder 20.15. Maan op 18.34, onder 3.44. 9 mei. Zon op 4.57, onder 20.17. Maan op 19.49, onder 3.58. 10 mei. Zon op 4.55. onder 20.18. Maan op 21.05. onder 4.16. Volle maan: 10 mei te 12.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 mex 9 mei 10 mei 2.03 v.m. 2.36 v.m. 3.12 v.m. 14.28 n.m. 15.01 n.m. 15.35 n.m. BROUWERSHAVEN 8 rriei 1.53 v.m. 14.07 n.m. 9 mei 10 mei 2.22 v.m. 2.55 v.m. 14.39 n.m. 15.13 n.m. Springtij; 12 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 12-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het ziet er naar uit dat de standvastigheid van het weer wat gaat venninderen. Wel handhaaft zich nog steeds een krachtige hoge- di-ukgoi-del, die zich van Scandina vië tot over Groenland uitstrekt, maar een front van een vrijwel sta- tionaii'e depressie ten zuidwesten van Ierland, is er toch in geslaagd ons land geleidelijk dicht te naderen. Het front bevond zich vrijdagmor gen boven noordwestelijk Frankrijk en de Engelse oostkust en veroor zaakte in deze gebieden talrijke re gen- en onweersbuien. Over onze omgeving staat vóór het front een zuidwestelijke stroming, die warme lucht aanvoert. In deze lucht bereiken dc middagtemperaturen waarden die boven de 20 gi'adcn lig gen. Dat is vijf graden warmer dan in nooi'd westelijk Spanje, waar noordwestelijke winden koude ocea nische lucht aanvoei-en. Doordat het front nog wat verder opdringt, neemt ook in ons land de kans op een re gen- of onweersbui toe, het eerst in het zuidwesten van hel land. Advertentie .jjiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiu H: Voor artistieke bruidsreportages JAN KRAKEEL f Nieuwe Boogcrdstraat 12 Zierikzee. Tel. 01110 2691 iThiiiiiiiii minimi mm mini minium in WASHINGTON. Dc democratische senator Edmund D. Muskie heeft er donderdag bij president Nixon op aangedrongen dc verkoop van pas sagiersvliegtuigen van hel type Boc- ing-707 aan Portugal legen te gaan. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1