MIJN VROUW, MIJN SUPERIEUR Nederlandse pendelaars op Duitse auto haan verongelukt - Vijf mannen gedood Plechtige herdenking gevallenen te Amsterdam HULP GEVRAAGD VOOR PAKISTAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 inci 1971 Nr. 20871 KEULEN, 1-5. Vijf inzittenden van een Nederlands personenwagen busje zijn dinsdag op de autobaan Keulen-Aken, ter hoogte van de af rit naar Kerpen bij Keulen, dodelijk verongelukt. Bij het ongeval zijn op slag gedood de 55-jarige J. van Oer- le en zijn 30-jarige zoon Werner, de 46-jarige J. Stevens, de 17-jarige J. Zelisen en de 35-jarige P. Roosen daal. Allen zijn afkomstig uit de wijk Stadhoek in Sittard. Zwaar gewond werden J Meller en W. Ze- lissen, eveneens uit Sittaard en II. Simon uit Alphen aan de Rijn. De 16-jarige Tino Hernhaus liep lichte verwondingen op. Allo slachtoffers waren Neder landse bouwvakkers die hun werk in West-Duitsland naar huis terugkeer den. Volgens de politie in Sittard waren het pendelaars. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto, die voor het busje reed, meterslange op het dak bevestigde planken ver loor. Het busje week uit naar de in haalstrook, maar kwam dwars op de weg te staan. Een tankwagen greep het busje, dat op een weiland naast de autoweg werd geslingerd. Volgens de Duitse ploitie werden de inzit tenden uit het busje geslingerd en door de tankwagen overreden. Twee van de zwaargewonden werden door een toevallig langskomende Belgi sche ambulancewagen naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis vervoerd. Progressieve partijen steunen geen regeringsformateur DEN HAAG, 5-5. Het is net te verwachten, dat de combinatie van de drie progressieve partijen (PvdA, D'66 en PPR) steun zal verlenen aan een kandidaat-formateur uit de vier regeringspartijen. Dit is meegedeeld na afloop van het gezamenlijk be raad van de frakties van deze par tijen uit de Tweede Kamer. Burgemeester J bijna schoonmaker f BRUSSEL, 5-5. De burge- f f meester van het Belgische f t plaatsje Booischot is bijna tot f f gemeentelijk schoonmaker be- noemd. Dat gebeurde toen zijn (1 f gemeenteraad moest stemmen f over de aanstelling van een f gemeentelijke schoonmaakster f Voor deze junktie waren twee f j dames voorgedragen die bij f f een eerste stemming evenveel f f stemmen kregen. f t Toen daarna overgestemd f f werd bleek dat een aantal f i raadsleden zich dat niet gere- f t aliseerd hadden en dat ze hun f stem al uitgebracht hadden f t voor een volgend punt van de f f agenda: de benoeming van een f f gemeentelijke vertegenwoor-' f f diger in een overkoepelend li- f f chaam. Daarvoor was de bur- J gemeester voorgedragen. f Bleek van ontzetting vertelde de uit Keulen afkomstige chauffeur van de tankwagen korte tjjd na het on geval dat alles zich bliksemsnel had afgespeeld. Iljj kon zich alleen nog herinneren dat hjj zjjn met 30.000 li ter brandstof beladen voertuig met een ruk naar rechts had getrokken. Vervolgens reed hjj over het omge slagen personenbusje. Samen scho ten de twee wagens van de weg af door een greppel het weiland op. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT, De pendel van Ne derlandse werknemers naar de van Twente tot Vaals aan ons land gren zende Westduitse deelstaat Noord- rijn-Westfalen is in de periode 25 september 1970 tot 25 maart 1971 met zes procent toegenomen. DEN HAAG. De Rijkspolitiekapel van het korps Rijkspolitie zal van 5 tot 9 mei het Internationaal Politie Congres van de Internationale Police Assocation (IPA) te Denen opluiste ren, als enig buitenlands poliliemu- ziekgezelschap. DOETINCHEM. Pas nu is bekend geworden dat in de nacht van zater dag op zondag vijf mensen zijn ont vlucht uit de dependance in Doetin- chem van het selectie instituut voor ter beschiking van de regering ge stelden te Utrecht. DEN HAAG. Nederland, België, Frankrijk en Portugal hebben in Den Haag een verdrag gesloten dat re gelt wel nationaal recht van toepas sing is bij internationale verkeers ongelukken d.w.z. ongelukken in het buitenland of waarbij vreemdelingen zijn betrokken. ARNHEM. De politie van Arn hem heeft een 23-jarige bijrijder uit Arnhem aangehouden, die er van wordt verdacht zich aan een vier jarig meisje te heben vergrepen, en wel zodanig dat het meisje naar een ziekenhuis moest worden vervoerd, waar operatief moest worden inge grepen. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft in de nacht zeven jeug dige buitenlanders gearresteerd ter zake van diefstal van kledingstuk ken, een poging tot diefstal van een auto en beroving van een 40-jarige musicus van f 370. DEN HAAG. De Eerste Kamer heft de huurharmonisatie plannen van minister Schut (Volkshuisves ting) goedgekeurd. AMSTERDAM. - Tijdens het „proefconcert" dat in de Burgerzaal van het Koninklijk paleis op De Dam is gegeven hebben jeugdige be zoekers na de pauze tot twee keer toe gepoogd een discussie met de zaal op gang te brengen. DEN HAAG. Uit de resultaten van de Hannover Messe valt af te leiden, dat zich geen recessie afte kent, maar dat wel het gevecht om een plaats in de markt feller is gei worden, aldus de Nederlands-Duit se Kamer van Koophandel in een analyse van deze internationale ma nifestatie. AMSTERDAM, 5-5. Amsterdam heeft op de Dam de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Na een stille tocht door de binnen stad arriveerden omstreeks kwart voor acht een stoet van ca 1500 Am- stemdammers met aan het hoofd burgemeester en mevrouw Samkal- den - bij het Nationale Monument waar een erewacht van oud-BS-ers stond aangetreden. Na de twee minuten stilte hield de burgemeester een herdenkingstoe spraak waarin hij constateerde dat elk jaar het aantal mensen dat de jaren van duisternis en onderdruk king meemaakte kleiner wordt. „Elk SCHIPHOL. Een groep van 50 In donesische meisjes is dinsdagochtend op Schiphol gearriveerd om hier een opleiding van drie jaar te krijgen tot ziekenverzogsters. jaar verliest een deel van onze do den, zoals zij alleen in onze herinne ring voortleven, hun aanraking met een wereld, die zij niet meer gekend hebben. Elk jaar wordt achter rijen van namen het beeld van de mensen, die daarbij horen, uitgewist". Elk jaar wordt, aldus de burgemeester, „het aantal onder u dat alleen door de omschrijving: „zij die vielen" aanraking heeft met wie wij hier herdenken, groter. Wij hebben haast. Want we willen ons herinneren en willen vertellen hoe zij leefden, aan welke verlangens, aan welke moge lijkheden van menselijk geluk, hun gewelddadige dood een einde maak te. Wij hebben haast. Want in de sa menleving, waarin wij ons bevinden, in de wereld waarin wij leven en werken, zijn overal ziektekiemen van duisternis en onderdrukking aanwezig". Nadat Ton Lutz „Het lied der achttien doden" van Jan Campert had gedeclameerd plaatste burge meester Samkalden als eerste na mens het gemeentebestuur een krans bij het monument. De plechtigheid eindigde met een défilé. WASHINGTON. Een inderhaast gemaakt plakkaat geeft uitdrukking aan de gevoelens van deze anü- f Vietnam-oorlogsdemonstranten, die na hun arrestatiewerden overge bracht naar een oefenveld van een voetbalstadion. Het opschrift op het plakkaat: Het eerste concentratie kamp van de staat". Musical bij gelegenheid van jubileum Hervormd kerkkoor te Haamstede HAAMSTEDE, 6-5. Het Ncd. Hervormd Kerkoor bestond 2 april 30 jaar en om een en ander luister bij te zetten, wordt vandaag 6 mei een jaar vergadering gehouden. Door gebrek aan tonelisten zullen de kin deren van de hoogste klassen van de Chr. Nat school ol.v. de heer W. de Geus een musical opvoeren. Deze musical is geschreven en van muziek voorzien door een lid van het kerk koor, de heer Mes. Een ieder is op dit feest, dat gehouden wordt in de recreatiezaal van de Ger. kerk wel kom. Het koor heeft momenteel twee en dertig leden en kan reeds op een rij ke historie bogen. Zeer veel dirigen ten zwaaiden de maatstok en daar onder klinken namen als S. Geleijn- se, Kuperij, Westenbrugge, mevr. Boot-Rotte, mevr. Van Liere-Saman en mej. Hoogkamp ons nog heel be kend in de oren. De laatste jaren wordt het dirigentschap beheei-st door leden van de familie Schouls te Zierikzee. Vader en zoon Schouls, opgevolgd door neef Schouls droegen zeer veel bij tol het opbouwen van een uitstekend koor dat zich niet al leen op de repetities liet horen, doch ook vaak in de kerk bij bijzondere gelegenheden zon. Hoogetpunt was elk jaar de jaarvei'gadering in de Winterkerk der Ned. Herv. kerk en daar werd naast de zang een toneel stuk opgevoerd, meestal zo drama - tisch dat het gebruik van zakdoeken onafwendbaar was. Het koor trok op deze avonden een volle zaal want ook de verloting, met werkstukken van eigen hand, was de moeite waard. Een der sleutel figuren uit het koor is de voorzitter de heer W. J. v. d. Maas, die deze funktie 29 jaar lang uitoefent. Vanavond zal de historie van het koor zeker nog wel wal op de voor grond worden gehaald. Kind driemaal overreden BERKEL en RODENRIJS. 5-5. Op de Provinciale weg in Berkel en Ro- dem-ijs is de 9-jarigè René L. var) den Bulk uit die plaats bij een ver- keersongeluk om het levengekomen. De jongen, die plotseling de rijbaan opliep, werd aangereden door een personenauto. Een hier achter rij dende wagen kon het kind evenmin ontwijken. Het slachtoffer werd daarna nog geraakt door een uit de andere richting komende auto. DE NIEUWE ECHTSCHEIDINGSWET DEN HAAG, 5-5. De nieuwe-ge- wijzigde echtscheidingswet, zal waarschijnlijk op I september en ui terlijk op 1 oktober aanstaande in werking treden. Minister mr. C. H. F. Polak van Justitie deelde dit mee in de Eerste Kamer, wgar het betreffende wets ontwerp geen enkele .weerstand on dervond en met algeméne stemmen werd aanvaard. EUROPESE HYMNE? STAATSBURG5-5. De „Ode an die Freude", de koor finale van Beethovens negen de symfonie, wordt mogelijk de toekomstige Europese hym ne. In een radio-interview verklaarde de secretaris-gene raal van de Raad van Europa. Toncic-Sorinj, dal hij. zich daarvoor geen geschikter werk kon voorstellen. In de keuze van een Europese hym ne zag hij een nieuwe belang rijke stap in de eenwordings gedachte, na de goedkeuring van een Europese vlag en de instelling van een „Dag van Europa" (5 mei). FEUILLETON door LENA SCHAGEN Doch hij was al blij, toen de tele foon ging en hij haar stem hoorde. „Luister, Erik, ik ben op het ogenblik bij meneer Kolenbrander. Zijn sekre- taresse heeft een ongeluk gehad en ligt in het ziekenhuis. Meneer belde me vanmorgen en vroeg of ik wilde invallen. Ik kon toch niet nee zeg gen, na alles wat hij voor ons gedaan heeft Al was hei enkel maar dc bemiddeling voor hel huis van Wil lem en Lientjo. En ik vind het wel fijn." ..Nu ik weet, waar je bent. is het niet erg, Dotje. Hoe laat ben je klaar?" „Half zes. Ik kom meteen naar huis; meneer brengt me met de wa gen". „Geweldig. Tot straks dan. hè? Zal ik de aardappels vast opzetten?" „Ik heb nog niets klaar, doch ik improviseer wel wat". „Hindert niets. Dotje, gaan we wel in dc stad eten". Toen ze een goed uur later in een restaurant zeten. vroeg Ria: „Vind je het werkelijk goed. Erik. dat ik hem voorlopig help? Hij maakte vanmor gen zo'n zielige indruk, ik had echt met hem te doen". ..Liefje, help jij baas Kool maar tot zijn secretaresse weer beter is. We passen ons wol aan. Desnoods eten we een uurtje latei', zo erg is dat ook niet. Het is net zoals je zegt: wie weet. hoe wij het bedrijf nog eens nodig hebben. En als je het leuk vind „Erik. het is bijna net alsof ik niet weg ben geweestik voel me weer volkomen thuis in dit werk. Binnen een week had Ria alles weer volkomen onder de knie. Er waren nieuwe klanten, die ze niet kende en er werden goederen ge kocht. verscheept en verkocht, die het bedrijf vi'oeger niet verhandelde, maar voor de rest had ze het snel door. Ze nam zodoende haar direk- teur veel werk uit handen, zodat al spoedig de normale sfeer terugkwam. Kolenbrander was een nauwgezet werker, maar hield ook wel van een grapje. Op een morgen, toen ze kof fie gehaald had en ze beiden even dronken en een sigaret rookten, zei de direkteur: „Ria. Bcp is een ju weel; ze heeft ontzettend veel van jou weg en feeling voor haar werk. Bovendien is ze zeer secuur. Toch span jij de kroon. Jammer, dat je ge trouwd bent. kind. „Dat is niet aardig, meneer. Wc zijn erg gelukkig". „O. ik gun het je van harte, dat weet je wel. Maar dat is altijd het ongclukkgie met vrouwelijk perso neel: net. als je helemaal aan ze ge wond bent. nemen ze de kuierlatten en rennen ze met een of andere jon geman naar hot stadhuis. „Nou. rennen...." „Hij glimlachte. „Bep zal ik ook zo lang niet meer hebben; ze is verloofd Gelukkig studeert haar aanstaande nog. Maar met een paar jaar zal ik wel weer een ander nodig hebben". „Zo lang Bcp niet kan werken, blijf ik bij u, hoor. U kunt op mij rekenen". „Wil je die geweldige man van je nog eens bedanken voor het feil. dal hij zo edelmoedig was om jou tijde lijk af te staan?" „Het gebeurt vanavond, meneer, zonder mankeren". „Dat is dat. En als dc koffie op is. wil je dan een paar brieven opne men? Om te beginnen die lui in Bue nos Aires. Hun reclames worden niet geaccepteerd. Ik heb het rapport van onze agent daar doorgelezen; alles was in uitstekende conditie, toen hel ontscheept werd. Sluit een afschrift van dat rapport er bij in. Ria. Mevrouw van Boot had nu plot seling een druk leven. Als Erik thuis was. moest ze al vroeg zijn ontbijt weg moest, vlug alles opruimen cn dan als de wind naar kantoor. Tus- gei'ced zetten, wanneer hij niet vroeg sen dc middag had ze vijf kwartier en reed dan vlug naar huis om wat te eten en had ze nel tijd om af te wassen, zodat ze 's avonds niet tegen de rommel opkeek. Maar 's avonds maakte ze zich niet druk, als Erik niet thuiskwam. Dan ging ze meestal de stad in. at wat in een restaurant cn beperkte zich thuis tot het klaar maken van een kop koffie. Als ze zin had. stofte ze een beetje bij. maar het grote werk bleef nu liggen tot de zaterdag, dan had ze tenminste ruim schoots tijd. Doch als Erik tijdig thuis kwam. 'moest ze meteen aan de slag voor het eten. want ze wilde niet. dat haai man tekort kwam. Hij moet nummer écn blijven in m'n leven. Werken voor baas Kool is erg leuk. maar het komt toch altijd op het tweede plan. Toen zc na de eerste maand haar salaris kreeg, zclt ze grote ogen op bij het lezen van het totaalbedrag. Met het loonzakje in haar hand liep ze naar het privékantoor. waar Ko lenbrander net gereed stond om naar huis 1c gaan. Ze legde hem het strookje voor cn zei; „Maar dat is toch veel te veel? Bijna de helft meer dan ik vroeger bij u verdiende! Dat is vast een vergissing. oledi Poolse oudstrijders in Nederland DEN HAAG, 5-5. Tezamen met een groep nabestaanden van in Ne derland gesneuvelde Polen brengen de plaatsvervangend commandant van de Poolse parachutistenbrigade die bij Arhem heft gevochten, kolo nel Jan Kaminski, en een battaljons- commandant van de eerst panser- divisie die Breda bevrijdde, luite nant-kolonel Edard Labno, een be zoek aan Nederland. Tot de groep, die op uitnodiging van de Nederlandse oorlogsgraven- stichting de vroegere slagvelden en begraafplaatsen van gesneuvelde militairen bezoekt, behoort ook een Poolse luitenant, Tadeusz Kramarz, die na zijn ontsnapping uit een Duits gevangenenkamp door Nederlanders naar Engeland werd geholpen, en la ter bij Arhhem vocht. De Midrieiistanrispartij DEN'HAAG, 5-5. De fraktie van de Nederlandse Midenstandspartij in de nieuwe Tweede Kamer is bereid om eerf kandidatuur van mr. B. W. Biesheuvel (ARP) als kabinetsforma teur te steunen, aldus een woord voerder van die fraktie dinsdagmid dag. De Nedei-landse Middenstands partij wenst van deze formateur dat in hel komend kabinet een onafhan kelijke minister wordt opgenomen, die zich uitsluitend zal gaan bezig houden met de econoirxische proble men rondom de zelfstandige onder nemers in het midden- en kleinbe drijf. DEN HAAG, 5-5. De regering moet bereid zijn om, zo mogelijk te zamen met andere regeringen, een beroep te doen op de regering van Pakistan om vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis en van andere Internationale Hulpor ganisaties in Oost-Pakistan toe te laten. Aldus het kamerlid mr. M. van der Stoel (PvdA) in gestelde schrif telijke vragen aan de ministers mr. J. M. A. H. Luns van buitenlandse Zaken en drs. B. J. Udink van ont- wikelingssamenwerking. Onbemande tram ging er van door DEN HAAG, 5-5. Een machinist van de Haagse tram heeft voorko men, dat een motorwagen, die zon der bemanning was gaan rijden, ern stige ongelukken veroorzaakte. De man sprong op het rijdende gevaarte dat zijn rit in een loods was begon nen, juist voor het via lijn elf in het middag spitsuur hel Hobbemaplein zou oprijden. De elektrische stroom in de loods aan de Delftselaan was tot dinsdag middag uitgeschakeld geweest. Ver moedt wordt, dat kwajongens in de dagen ervoor de loods zijn binnen geklommen na ruiten te hebben in gegooid. Waarschijnlijk hebben zij de kruk van de spaningswals en de rijgangkruk in een andere stand ge zet. De motorwagen zette zich in be weging, ramde stalen deuren en reed de loods uit om vervolgens het traject van lijn elf te volgen tol de machinist hem hollend had inge haald. Bekentenis in moordzaak op restauranthouder „Engelse ziekte Europees geworden Geulstraat in Amsterdam terwijl hij sliep door het hoofd geschoten. Als mededader c.q. medeplichtige werd aangehouden de 53-jarige bouwvak arbeider Koos C„ die de op verzoek van mevrouw Mazzilli gehuurde moordenaar met een huurauto naar de woning ï'eed. In totaal zijn in deze zaak, die een klassiek voorbeeld van móórd wordt genoemd, vier verdachten aan de of ficier van Justitie voorgeleid. Het zijn behalve „Johnny de Chi nees" en de bouwvakarbeider, de vrouw van het slachtoffer die het misdrijf uitlokte, en de 39-jarige schilder Ruud H. die als bemiddelaar optrad. Een vijfde verdachte, de 26- jarige schilder Gijs van E. werd weer vrijgelaten nadat was geble ken, dat hij zich tijdig uit de zaak had teruggetrokken. DEN HAAG, 5-5. Eens hieven de bewoners van het Eui'opese vaste land met afgrijzen de handen ten he mel bij het vernemen van de enor me loonsvei-hogingen van 15 a 20 procent in Groot Brittannië, maar nu kunnen de Britten zeggen: „Kijk naar je eigen". AMSTERDAM, 5-5. De 60-jarige Indische Nederlander Jan van der V. („Johnny de Chinees") heeft be kend de Italiaanse restauranthouder Romano Mazzilli (38) op bestelling te hebben vermoord. Hij zou voor zijn „karwei" een be drag van f 70.000.- ontvangen. Het slachtoffer werd in de nacht van 18 op 19 april in zijn woning in de De Financial Times merkt dit op in een overzicht van de looninflatie die zich over geheel Europa aan het verspreiden is. In West-Duitsland, in Frankrijk, in Italië, in België, in Ne derland en in Scandinavië is de hou ding van de vakbeweging veel mili tanter geworden. Er komen hierdoor inflatoire loonsvei-hogingen tot stand een verschijnsel dat men op het vasteland de „Engelse ziekte" placht te noeinen. Van het kleine dorpje Ellemeet zijn nooit veel prentbriefkaarten ge maakt en het is dan ook een zeld zaamheid, wanneer men er van dit dorp weer eens een tegen komt. We zien hier „Den Ouwendiek" zoals men in de volksmond nog pleegt te zeggen in 1903. t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 9