BLIK DOOR HET WERELD Russen doorbreken omsingeling VENSTER De Russische wapenleveranties aan Egypte nemen vooral de laatste tijd een omvang aan waarover ongerust heid groeit. Niet alleen in Israël, maar ook - en waarschijnlijk nog sterker - bij de Verenigde Staten en hun NATO-partners. Gesignaleerd zijn tal van eskaders MIG-23- straaljagers, het modernste van het modernste wat er in de Sowjet-Unie is. De streek bij de Aswan-dam is voorlopig voor toeristen verboden - dit duidt erop dat hier reeksen SAM-3-raketten worden opgetrok ken. Wat er uit de romp van de tal rijke Sowjet-schepen in de haven van Alexandrië komt is voorlopig nog een raadsel, al zullen spionnen daar snel genoeg achter zijn. In zekere zin maakt deze vloed van Russsische wapens de toestand een stuk evenwichtiger. Wat de Is raëli's tot dusver hun overwinningen op de Egyptqnaren bezorgde was hun superioriteit in de lucht, zowel door de kwaliteit van hun toestellen als door de grotere kunde van hun piloten. We mogen veilig aannemen dat de Russen zelf de super-MIGs zullen vliegen, zoals ze ook de SAM- raketten bemannen - in de eerste plaats is het te duur materiaal om toe te vertrouwen aan de militairen van geringer kaliber die Egypte heeftmaar bovendien is dit de eni ge manier om te garanderen dat ze niet anders gebruikt worden dan Moskou welgevallig is. Steeds meer invloed Intussen betekent dit wel dat de Israëli's zich niet meer kunnen per mitteren maar raak te vliegen over Egypte, dat zich daardoor veilig kan voelen. Vrees dat de Russen in hun MiGs Israël aanvallen is ook niet nodig: daarmee zouden ze de V.S. divingen i?i te grijpen en daaraan hebben ze beslist geen behoefte. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DE NHAAG. De 22-jarige Robert van S., de vermoedelijke moordenaar van twee Belgische politiemannen te Knokke. is - nu er geen bericht van verhindering is binnengekomen - se dert 12 uur woensdagmiddag onwet tig afwezig. DEN HAAG. Het Tsjechoslo waak se staatsimpressariaat Pragokoncert heeft het Nederlands centrum van het Internationaal Theater Instituut doen weten, dat het theater Achter do Poort (Divadlo za Branou) geen toestemming krijgt om tussen 8 en 13 mei de overeengekomen vijf voor stellingen in Nederland te komen spelen. DEN HAAG. In de zeventien lan den van de Raad van Europa hebben de diverse organisaties van de inter nationale Europese beweging woens dag 5 mei, de „Dag van Europa", een oproep gepubliceerd om te streven naar de totstandkoming van een Europese federatie, een Europese re gering en een rechtstreeks gekozen Europees parlement met werkelijke bevoegdheden. ASSEN. De landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee te As sen is ontsteld over de seismische onderzoekingen in het staatsnatuur- reservaat de Bosplaat (Terschelling) en op het wad langs de zuidkust van Terschelling, Ameland en Schier monnikoog. Deze onderzoekingen worden verricht voor het opsporen van Delfstoffen. SCHIPHOL. De staatssecretaris van buitenlandse zaken van Bulga rije, Gregorow, is dinsdagmiddag vergezeld van enige ambtenaren op Schiphol aangekomen voor een be zoek van dr'.c- dagen aan ons land. DELFT. Een vijftienjarige Delftse scholier heeft bekend, dit jaar on tucht te hebben gepleegd met enkele jongere jongens en meisjes. Dankzij aanwijzingen van een der slachtof fers kon de jongen worden aange houden. Nog een foto van de Nieuioe Oprit te Zonnemaire; Dijk van Bommene- de. De foto dateert uit 1933. Maar het betekent intussen wel dat Egypte thans zo'n beetje de Russen heeft gehuurd om het land te beschermen. Een situatie die - naar verluidt - al heeft geleid tot enige spanning aan de Egyptische legertop die zich meer en meer te ruggedrongen voelt tot een positie van geen belang. Maar de huur zal wel betaald moeten worden en die is dat de Russische positie in het oosten van de Middellandse Zee hoe langer hoe sterker wordt. De vloot- eenheden die hier onder de sikkel- en-hamct^vlag opereren hebben in Egypte hun basis en vandaar uit ook hun paraplu van straaljagers. Een optimist die gelooft dat de Rassen een dergelijke machtsposi tie waarmee ze door de „omsinge ling" van de NATO zijn gebroken één, tivee, drie zullen opgeven, ook al zouden Israël en de Arabieren snel tot een overeenkomst raken. De v .S. kunnen hun zesde vloot hier versterken - ivat ze doen - en Israël ook wapens leveren - wat ze doen - maar terugdraaien kunnen ze de Russische invloed niet. DEN HAAG. Nederland zal uit ontwikkelingsfondsen bijna twee mil joen gulden bijdragen aan de con structie van een gebouw voor de preklinische opleiding van studenten aan de Medische Faculteit van de Katholieke universiteit van Indone sië, die aan de rand van Djakarta staat. DEN HAAG. Ongeveer 2.200 jon geren hebben in Den Haag een de monstratie gehouden uit protest te gen de oorlog in Indo-China. Zij lie pen van het Vredespaleis naar de Amerkaanse ambassade. Zij droegen witte en rode vlaggen mee. ROERMOND. Waarschijnlijk door het roken van een sigaret is brand ontstaan op de Melickerheide onder de gemeente Melickherkenbosch. Ongeveer vijf hectare gras, heide en vliegdennen gingen verloren. GRONINGEN. Op. 1 juli vertrek ken uit Groningen 'acht studenten vcor een studiereis naar Ethiopië en Kenya. De zeven van hen zullen in Kenya sociaalgeneeskundig onder zoek doen naar de mogelijkheden van leprabestrijding. De achtste gaat zich in Ethiopië bij onderne mingen van de handelsvereniging Amsterdam (H.V.A.) oriënteren, op het economische vlak. AMERSFOORT. Na een achter volging door vier politieauto's heeft de politie van Amersfoort dinsdag middag drie mannen en een vrouw gearresteerd. Zij worden verdacht van handel op grote schaal in gesto len auto's, kentekenbewijzen en valse paspoorten. De politie ver moedt dat zij deel uitmaken van een bende. HAARLEM. Verdacht van fraude en valsheid in geschrifte, waardoor aan de belastingen een bedrag van f 132.000,- niet is opgegeven, heeft de Haarlemse politie de 40-jarige koppelbaas H. U. aangehouden. Hij vulde de loonstaten voor het perso neel, dat bij hem in dienst was, on juist is. AMSTERDAM. De Amsterdamse moordbrigade heeft op Schiphol de 29-jarige souteneur C. R. uit Amster dam gearresteerd, die ervan wordt verdacht de wapens geleverd te heb ben voor de moord op de Italiaanse restauranthouder Romano Mazzilli in de nacht van zondag 1 op maan dag 19 april in Amsterdam-zuid. DEN HAAG. Als gevolg van de ziekte en het overlijden van prinses Armgard, zullen de koningin en prins Bernhard niet aanwezig zijn b\j de uitreiking van de prijs der Nederlandse letteren door koning Boudewijn van België op donderdag 13 mei a.s. in Brussel. Dit deelt de rijksvoorlichtingsdienst in antwoord op vragen mede. DEN HAAG. Op 1 juli a.s. zal enige uitbreiding worden gegeven 'aan de liberalisatie van de huren van woningen en bedrijfspanden, heeft het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening meegedeeld. DEN HAAG. Het ziet er naar uit, dat het formatie-debat in de Tweede Kamer niet gehouden zal worden op dinsdag 11 mei, maar op woensdag 12 mei daaraanvolgend. Een uitstel van het debat met één dag is thans namelijk in overweging. AMSTERDAM. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben dinsdag middag tijdens de Nationale Her denking van alle slachtoffers van oorlog by het monument op De Dam een krans gelegd. BLERICK. Door onbekende oor- zak is brand uitgebroken in de uit gestrekte bossen, langs de Maasbre- esweg bij Blerick. Na vliegongeluk in harem... MANILLA, 5-5. De Philippijnse politie, stelt een onderzoek in naar berichten, als zou een studente uit de stad Cagayan de Ora twee jaar geleden na een vliegtuigongeluk te gen haar wil in de harem van een stamhoofd zijn opgenomen. Het meisje is er volgens kranten onlangs in geslaagd contact op te nemen met een regeringsfunctionaris. Zij was in 1969 met een vliegtuig in een afge legen deel van het eiland Mindanao neergestort en door leden van de Manobo-stam uit het brandende wrak gered. Het stamhoofd had zich over haar „ontfermd" en de andere overlevenden laten doden om dit niet te laten uitlekken. Parkeercomputer AKEN. Op 40 plaatsen in Aken wordt aangegeven waar nog parkeerruimte is. De ge gevens worden langs elektro nische weg verzameld en ver spreid. De majorettes van de muziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse zijn in nieuwe uniformen gestoken, die trots aan de burgerij werden getoond. Nieuw bedrijfspand voor Bouwbedrijf Boogert N.V. OOSTERLAND, 5-5. In de be staande werk- en bergplaats van het bouwbedrijf Boogert N.V. aan de Lange Achterweg alhier wordt mo menteel de sloophamer gezet, omdat deze opstalling voor het steeds groeiende bedrjjf te klein is gewor den. Een indertijd bijgekochte tim- merwinkel van de fa. Boot aan de Neuwe Weg vermag niet de nodige ruimte te verschaffen die nodig is vcor dit bedrijf. Daarom besloot de heer Boogert tot de bouw van een geheel nieuwe werk- en bergplaats achter die, welke momenteel ge sloopt wordt. Door grondaankoop is hier een groot terrein beschikbaar gekomen waarop nu een gebouw zal verrijzen van 20 x 30 meter, gedeeltelijk met een verdieping waarop de kantoor ruimten, de cantine en dergelijke. Beneden komt de werkruimte, het machinepark, het magazijn, de toi letten, ruimte voor de centrale ver warmingsinstallatie enz. Nieuw is de afzuiginstallatie die ervoor zorgt dat alle afval zoals krullen, zaagsel, stof en verdere afval, onmiddellijk opge zogen wordt en via een leiding in een afgesloten z.g. „mothok" wordt gedeponeerd. Dit zal ongetwijfeld ten goede komen aan de gezondheid van de werklieden. Het geheel wordt afgedekt met- een plat dak en de muren, die in staalconstructies wor den ingemetseld, krijgen een hoogte van rond 7 meter. Na' gereedkoming zal deze nieuwe werk- en bergplaats ongetwijfeld een flinke aanwinst zijn voor het bedrijf, omdat ruimtege brek een der grootste moeilijkheden betekent in deze branche. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 7 MEI NED. I: Na de Fabel en het jour naal in het kort wordt het voorpro gramma verzorgd door de E.O.; al lereerst de bijbelquiz. Gelderland en de Noordoostpoldër komen tegen el kaar uit. In Nader bekeken worden de vragen gesteld aan een voormalig magnetiseur o.a. of magnetisme een goddelijke of occulte aangelegenheid is. Na het journaal en weersover- zicht de Johnny en Rijk show. Gas ten zijn The Peddlers, Manuela Her bert Kluk Joeks, Robert Sobels en 1 Jaap Stobbe. Na brandpunt de Wre kers. Steed gaat op vakantie. Net als hij met zijn koffers en bolhoed de huisdeur dichtslaat krijgt hij een mep op zijn hoofd. Een tijd later komt hij bij en bevindt zich in een cel. Ook heeft hij een hersenspoeling ondergaan. Nog zieliger wordt het als een psychiater hem zegt dat hij aan geheugenverlies lijdt. Tot slot van de avond Riskante kerk, jour naal en de eerste etappe van Olym- pia's toer. NED. II: Na de Fabel, het journaal en Ter Visie Verkeersbeeld. Hierin zien we weer autotesten en andere zaken, die direkt met het verkeer te maken hebben. Na het journaal Te- levisier Supplement. Om kwart voor negen High Chapparral. Blue wordt voor de gek gehouden. Dat gaat best zolang de sherrif er nog is, maar dan komen de moeilijkheden. Als Blue alleen is neemt iedereen hem te gra- ~en. Tot slot van de avond Willem Duys met zijn voor de vuist weg en het allerlaatste journaal. VRIJDAG 7 MEI NED. I: 13 43 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal: 19.05 Daad bij het woord; 19 30 Nader bekeken: 20.00 Journaal; 0.20 Johnny en Rijk; 21.10 Brand punt: 21.35 Dc Wrekers; 22.25 Ris kante kerk; 22.55 Journaal23.00 Olympia's tour. VFD. II: 18 45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19 05 Ter visie: 19.30 Ver- '■"rrsbceld20 00 Journaal; 20.20 Te- 'rjjfssrr Supplement: 20.45 High Chaparral; 21.35 Voor dc vuist weg; 22.45 Journaal. 7 ATF,RDAG 8 MEI NF-D. 1In het zaterdagmiddagpro- a-amma kunnen dc voetballiefheb bers nan hun trekken komen want er ordt ren reportage uitgezonden van de voetbalwedstrijd Arsenal-Liver pool. Daarna de belevenissen weer- -armen op een tekenfilm van pro fessor Bat ha sar en een reeks filfs over het dierenleven in Amerika, ditmaal handelend over de Eskimo's en rendieren. Na de Fabel en het journaal in het kort de rubriek Een dagje ouder. Na het journaal van acht uur „Eén van de acht" gepre senteerd door Mies BouwmanAls gasten ontvangt MiesHeintje en Adamo. Daarna uit de serie de we reld van Somerset Maugham, het te levisiespel Jane. Achter die naam verschuilt zich een provinciaal vrouwtje, een eerbare weduwe. Zij krijgt bezoek van haar schoonzusje Marion die er een stuk jonger uitziet en eigenlijk haar eeuwige rivale is. Jana vertelt dat ze van plan is te hertrouwen met een veel jongere man en dat is een trap op het hart van Marion. De spanning tussen de ze twee vrouwen is te snijden. „Ach ter het nieuws" zal aandacht schen ken aan het vertrek van de heer Broekz bij de Vara en aansluitend aan het laatste journaal een repor tage van de 2e etappe en de ploe gentijdrit van Olympia's Tour. NED. II: Na het journaal en de Fabel het programma Eenmaal an dermaal. Het is de bedoeling dat bij zondere grammofoonplaten geveild worden. Gerrit den Braber is aanwe zig als veilingmeester en hy zal bij zondere platen, die niet meer in de handel zijn proberen te verkopen. D? opbrengst komt ten goede aan gehandicapte kinderen. Na het jour naal een aflevering van de serie De regels van het spel. Het gaat over een priester die rijke huiseigenaren ertoe toil overhalen hun krotten op te knappen. Hij roept daarbij de hulp in van Dan Farrell die de zaak de nodige publiciteit zal geven. Na tuurlijk is er een aantal krachten aanwezig die het voor de huiseige naars zullen opnemen. Hierna Baas en Hond een voor de televisie be- werkte filmversie van het boek Herr und hu fid van de Duitse schrijver Thomas Mann. Het verhaal gaat over een baas en zijn hond die een goed kontakt hebben. Ze praten zelfs met elkaarTot slot van' de avond rest alleen nog de zaterdagavondzang, die komt uit de Grote kerk van Alk maar en het laatste journaal. ZATERDAG 8 'MED NED. I: 14.17 Finale FA-cup; 19.40 Professor Balthasar; 18.45 Fabeltjes- krent: 18 55 Journaal; 19.05 Dagje "••der- 20.00 Journaal; 20.20 Een van acht: 22.10 De Wereld van Sum- me~c.et Maugham; 23.00 Achter het r'rvws: "23.30 Journaal; 23.35 Olym pia's Tour: 23.40 Einde. NED. 11: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Eenmaal andermaal; 20.00 Journaal; 20.20 Regels van het spel:. 21.35 Baas en boud; 22.25 Zn- er dagavondzang22.35 Journaal. Misschien staat uw deur al opn kier (Ingezonden) Men schrijft ons: „Tientallen kin deren, zo tussen 6 en 15 jaar kunnen om de één of andere reden niet bij hun ouders zijn. Hun ouders zijn niet in staat de kinderen een prettig „thuis" te bieden. Dat is naar. Voor de ouders zelf, maar ook voor de kinderen. Het gevolg is dan ook dat veel van deze kidneren in een kin derhuis opgroeien. Ze hebben het daar niet slecht, dat niet. De ver zorging is goed, ze gaan naar school. Er is, zo lijkt het, niets bijzonders aan de hand. Of toch wel Ja, natuurlijk. Internaatskinderen, want daar hebben we het over, mis sen iets. Ze missen gewoon het ver blijf in een gezin. Een gezin met of zonder kinderen, dat als pleeggezin zou willen fungeren. Wat heeft een pleeggezin aan een pleegkind te bieden? Daar-zou een lang verhaal over te schrijven zijn, maar we zullen pro beren het u kort te vertellen. De veiligheid van een huis, waarin het kan samenwonen en samenleven met anderen, die goed voor hem zijn. Vanuit dit huis kan hij de om geving gaan verkennen en gaat hij net zoals zijn vriendjes in de buurt naar scholen, clubs, enz. Zo verliest hij gelukkig zijn stempel van „voogdij-kind" en zo krijgt hij meer zelfrespect. Dag en nacht heeft hij dezelfde opvoerders om zich heen. Pleeg ouders die hem verzorgen, zijn eten koken, zijn kleding bijhou den, hem troosten als hij ziek is of verdriet heeft, hem meene- naar de kerk, hem helpen met zijn huiswerk, met hem naar het zwembad gaan, enz., enz.. Dit zijn slechts een paar dingen die bij de totaal-opvoeding horen, en deze kan juist bestaan door de voortdurende aanwezigheid van dezelfde opvoerdes. Hij ervaart de huwelijksband, hij leert kennen wat liefde tus sen man en vrouw is, dat je el kander best kunt plagen en toch van elkaar kunt houden, dat je ruzie kunt hebben en het toch weer goed kunt maken. Pleegouders die daarnaast ook rekening willen houden met de gevoelens van de eigen ouders van het kind. Pleegouders die in het belang van het kind willen samenwer ken met de voogdijvereniging. Kortom: Een pleegkind in uw ge zin opnemen is een uitdaging, aan u aan het kind, aan de eigen ouders, aan de voogdij-instelling. Dat tegen over dit alles een redelijke vergoe ding staat, zal u duidelijk zijn. Om welke kinderen gaat het? Het gaat om 200 kinderen, tussen 6 en 15 jaar, die niet geadopteerd kunnen worden ,dus die u niet als „eigen" kunt beschouwen, maar die u kunt helpen, ook al zou het tijde lijk zijn. Ze kennen hun ouders en hebben veelal kontakt met hen. Het zijn „voogdij"-kinderen en ze vin den het niet leuk, dat ze onder voog dij staan. Wat gebeurt er als u „ja" zegt? U kunt kontakt met ons opnemen, telefonisch of schriftelijk, waarna wij u graag wat informatie-mate riaal zenden of wij nodigen u uit voor een informatief gesprek. Mocht uw deur, die dan reeds op een kier staat wijder opengaan, dan volgen er enkele gesprekken tussen u en onze maatschappelijk werkster. Het doel is duidelijk, samen met u bezien welke mogelijkheden er in uw gezin tot opname van een pleeg kind. De Centrale voor Pleeggezinnen Zuid-Holland en Zeeland ziet met belangstelling uw reakties tegemoet. Eventueel kunt u ons bellen, tele foon (010) - 14 96 24. (Dag en nacht bereikbaar.) Adres: Avenue Concor dia 95 te Rotterdam. Centrale voor Pleeggezinnen Zuid-Holland en Zeeland DODELIJKE ONGELUKKEN HOLLANDSCHEVELD. De 79-ja- rige H. Zomer uit Hollandscheveld is in het ziekenhuis in Hoogeveen over leden aan de verwondingen, die hij opliep bij een verkeersongeval in zijn woonplaats. De heer Zomer stak op zijn fiets plotseling de straat over en werd geschept door een passeren de personenauto. OIRSCHOT. Op de Spoordonkse- weg te Oirschot is de 42-jarige brie venbesteller P. A. van den Biggelaar uit Oirschot dodelijk verongelukt. De postbeambte werd met zijn brom fiets geschept door een achterop ko mende auto, toen hij plotseling links af sloeg. ZUIDHORN. In Zuidhom is de 2- jarige Eelke Dijkstra verdronken. Het jongetje was met een vijfjarig meisje aan het spelen en viel in een sloot. BAARN, Een verkeersongeval op rijksweg 1 (Amsterdam-Hoevelaken) onder de gemeente Baarn heeft het leven gekost aan de 71-jarige K. No- rel uit Amstelveen. Zijn even oude echtgenote raakte bij het ongeval ge wond. OUDE PEKELA. De 22-jarige W. Padhuis uit Oude Pekela is in zijn woonplaats bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op de kuising provinciale autoweg-Raadhuislaan, waar de heer Padhuis, die een motor bereed, geen voorrang kreeg van een bestelwagen. FINANCIËN EN ECONOMIE De monetaire situatie DEN HAAG, 5-5. Naar de Rijks voorlichtingsdienst en het ministerie van financiën meedelen, heeft het kabinet zich rond het middaguur tij dens een korte zitting beraden over de monetaire situatie, die is ontstaan door het zeer omvangrijke aanbod van dollars, mede als gevolg van de door de Duitse autoriteiten genomen maatregelen. Ingestemd werd met het beleid van de Nedcrlandsche Bank om tot nader bericht aan- en verkoop van dollars te staken. Het kabinet streeft er intussen naar, dat de landen van de Benelux en de Eu ropese Gemeenschap zo spoedig mo gelijk in onderling overleg tot een gezamenlijke gedragslijn komen. Het monetair comité van de gemeen schap is op korte termijn bijeenge roepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5