PILS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Politie voorkomt oplichting voor tientallen miljoenen guldens DS'70 SPREEKT VERDER MET CONFESSIONELEN EN DE V.V.D. Moeilijkheden rond de middenschool Europacup-koorts in Griekenland Kieskeurige mannenmode Landbouwschap werkt aan standpunt over structuurmaatregelen OE THANT PLEIT VOOR TOPCONFERENTIE „GROTE VIJF" deze Schrijver K. Norel omgekomen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 mei 1971 127ste jaargang Nr. 20871 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN*'ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Rode Kruis-oefeniiig ie Zierikzee binnen zes jaar een inkomen voor één of twee personen te bereiken, vergelijkbaar met het niet-agrarische inkomen in hetzelfde gebied. De vrees was nu dat bedrijven die op {iet ogenblik al zo ver zijn van ont wikkelingssteun verstoken zullen blijven. De lieren Bounia (Iv.N.L.C.) en tlrs M. L. de Heer (sociaal-economische afdeling Landbouwschap) waren, op grond van wat zij b\j de diensten der Europese Commissie hadden verno men, op dit punt niet helemaal ge rust. Dit ongerustheid werd gedeeld dooi de heer IJska (Chr. Landarbeiders). De heer Bouma zou het betreuren als de steun beperkt zou blijven tof midden-Ilalië, waar de bedrijven dan met hulp uit de algemene middelen zouden worden opgetrokken tot een grootte, die in Nederland al „achter de rug" woz'dt geacht. Overleg Drs. De Heer vertelde dat via de COPA, samenwerkingsorgaan van de landbouworganisaties in de E.E.G., overleg met de Europese Commissie wordt gevoerd over de uitvoering van de resolutie. Het Landbouwschap staat op het standpunt dat bedrijven, die nu nog buiten de Europese nor men voor de steunverlening vallen, toch bekeken moeten worden, omdat ze anders kans lopen „er onder" te geraken. Er is wel wat ruimte geko men doordat de normen van de reso- oorspronkelijke voorstellen der Eu ropese Com.: doordat het te berei ken inkomen vergelijkbaar zal moe ten zijn met niet-landbouwinkomens in de betrokken streek zal in Neder land een ander soort bedrijven voor steun in aanmerking kunnen komen dan in Italië. Sociaal fonds De heer IJska bleek grote waarde te hechten aan het nieuw te ■vormen Europese Sociale Fndos als brno voor hulp bij omscholing e.d. van afvloei- ende agrariërs. Hij hoopte dat uit de Europese Sociale Fonds als bron voor miljoenen naar dat fonds zullen gaan. Drs. De Heer had de indruk dat men bij de Europese Commissie niet wil wachten tot het fonds er is, maar hierop vooruitlopend al gelden voor deze doeleinden beschikbaar wil stellen. Knoeien met zegeltjes AMSTERDAM, 5-5. Door nauwe sa menwerking tusen Nederlandse, vooral Amstelveense, politiefunctio narissen met de gerechtspolitie van Antwerpen is dinsdagavond in Gou da de 49-jarige oud-aannemer C. I. en zijn mededader, de 29-jarige werkloze A. P. J. aangehouden. Zij worden verdacht van valsheid in geschrifte en oplichting, doordat zij bij een bona fide Antwerpse druk kerij een order hadden geplaatst voor de levering van 100.000.000 (honderd miljoen) vervalste A en O-waarde- ^zegels van 10 cent. Indien alle wensen van het tweetal in vervulling zouden zijn gegaan, dan was de totale schade, (plannen voor levering van zegels van andere be drijven waren reeds gemaakt) vol gens de Amstelveense politie, wel licht opgelopen tot circa 37 miljoen gulden. De klap, die bij invoering der vervalste A en O-zegels aan het levensmiddelenconcern A en O zou zijn toegebracht, zou desastreuse ge volgen voor dit bedrijf hebben gehad. In Nederland zijn reeds 1000 A en O- winkels. 'De kabinetsformalie DEN HAAG, 5-5. De Tweede Ka- mcrfraktic van D.S/70 heeft haar voorzitter gemachtigd de verkennen de besprekingen met de drie confes sionele partijen en de V.V.D. over de aanwijzing van een formateur voort te zetten. Dit wordt medegedeeld in een com muniqué dat woensdagavond tijdens een vergadering van de D.S.'70- Tweede Kamerfraktie in Den Haag is opgesteld. Juist terwille van de verwezenlijking van sociale eisen als verhoging van de A.O.W., uitbreiding van de woningbouw en verbetering van basis- en kleuteronderwijs is ge zondmaking van de financiële en economische situatie in ons land dringend gewenst, aldus het com muniqué. De jongste publicaties over de binnenlandse ontwikkelingen be- EERSTE KAMER vestigen volgens de D.S.'70-fractie, dat zonder beperking van sommige overheidsuitgaven inflatie en prijs stijgingen zullen voortgaan. Het ge volg daarvan is dat de zwakste so ciale groepen het eerst getroffen zul len worden en in minder sterke eco nomische gebieden werkloosheid zal optreden. In het kader van deze uit gangspunten heeft de D.S.'70-fractio besloten de verkennende formateurs besprekingen met de confessionele partijen en de V.V.D. voort te zetten. HANNOVER. Officieren van het Costduitse leger hebben getracht met wapengeweld een lid van de Westduitse grenswacht te ontvoeren. DEN HAAG, 5-5. Het enige expe riment met de zogenaamde midden school, dat in augustus van dit jaar zcu starten, zal geen doorgang vin den. Staatssecretaris mr. Grosheide van onderwijs en wetenschappen deelde dit dinsdag mee in de Eerste Kamer bij de behandelng van het wetsont werp tot wijziging van de leerplicht wet 1919 en van de arbeidswet van dat jaar, welk wetsontwerp zgpder hoofdelijke stemming door de kamer werd goedgekeurd. In antwoord op een vraag van de socialiste mevr. I. Vorrink zei de be windsman dat de aanmelding van "Teerlingen voor het experiment in (3e Bijlmermeer aanzienlijk klqiner was dan werd verondersteld. Dit hangt samen met de samenstelling van de bevolking van dit nieuwe woonge bied. ATHENE, 5-5. Een groot aantal Griekse studenten zal dit jaar latei- examen mogen doen vanwege de fi nale van het toernooi om. de Europa Cup I tussen Ajax en Panathinaikos Vele studenten zijn van plan naar het Londense Wembleystadion te reizen om deze, wedstrijd bij te wo nen. Hoezeer men in Griekenland mee leeft met het wel en wee van Pana thinaikos blijkt ook uit het feit dat een fanatieke supporter. Michael Grivas, heeft aangekondigd van Londen naar Athene te gaan lopen als Panathinaikos van AJax wint. De heenreis maakt hij per vliegtuig. Vrouw uit auto geslingerd MIDDELBURG, 5-5. Op de Rijks weg Middelburg-Goes ter hoogte van Arnemuidèn is woensdagmiddag de 60-jarige mevrouw S. M. L. van Dorsselaer-Vereecken uit Vlissingen uit haar auto geslingerd en ter plaatse overleden. De vrouw raakte in een bocht van de weg de macht over het stuur kwijt en begon te slinge ren. De bestuurster werd uit de auto geslingerd. Haar auto schoot door en kwam in het riviertje de Arne te recht. De procedure zal nu anders moe ten uitvallen. De beste vorm om een begin met het experiment te maken lijkt nu het samengaan van enkele onderwijsvormen, bijv. Mavo en Ha- deurlqo IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-5. Het K.N.M.I. doelt mede: Ook vandaag loopt het kwik in vrijwel het gehele land weer op tot- ongeveer 20 graden, waarbij de zon vrij spel heeft. Het fraaie weer hebben we te danken aan een hoge- drukgebied boven Zuid-Scandinavië, dat zich nu al enkele dagen in deze omgeving weet te handhaven, wat overigens in deze tijd van het jaar geen zeldzaamheid is. Wanneer de luchtdruk boven Scandinavië hoog is, treffen we in de Golf van Biskaje vaak een lagedrukgebied aan. Dat is ook nu het geval. Beide druksyste- men houden over West-Europa een zuidoostelijke stroming van vrij war me lucht in stand. Hierin komt over het algemeen nog weinig bewolking voor. maar wel komt een front van de depressie via west-Frankrijk lang zaam naderbij. Daar het bovendien in dit circulatietype vrij gemakkelijk tot onweer kan komen, ziet het er naar uit. dat de bestendigheid van het huidige weer niet meer zo groot zal zijn. „bepaalde elementaire rechten - zo als de mogelijkheid voor humanitai re organisaties om krijgsgevangenen te bezoeken - heeft geweigerd". En Oc Thant besloot met de woorden: „Ik kan geen verontschuldiging vin den voor het gebruik van sommige «ifschuwelijkc.technieken die miljoe nen onschuldigen tot invaliden of vluchtelingen maken. Vanwege dit feit,is de oorlog in Indo-China dc onmenselijkste in dc hele geschiede nis. Advertentie met alle cor"f° 1 I van een zachte^ Zorgen om 'ontwikkelingsbedrijven' DEN HAAG, 5-5. De verschillende organen van het Landbouwschap zullen met spoed gaan werken aan het formuleren van een standpunt over de wijze waarop de resolutie inzake landbouwstructuurmaatrege len, die de E.E.G.-ministerraad eind maart aanvaardde, dient te worden uitgevoerd. In de woensdag gehouden bestuursvergadering van het schap werd dit afgesproken. Zorgen maakte men zich in het be stuur vooral over de maatstaven, die zullen worden aangelegd aan de te subsidiëren „ontwikkelingsbedrij ven". Bedrijven die voor deze steun in aanmerking willen komen moeten volgens de resolutie in staat zijn, Advertentie MekkvKtJtl krat a 12 halve liters TröS" 495 DEN HAAG. 5-5. De schrijver K. Norel, bij een autobotsing bij Baarn om het leven gekomen - werd 9 no vember 1899 te Harlingen geboren. Hij was journalist bij „De Vrije Fries" te Enkhuizen, tijdens de oor log medewerker aan het illegale Trouw. Gedurende de oorlogsjaren schreef Klaas Norel zijn eerste boeken, vlot te, doorgaans historische romans en jeugdboeken, in protestantse geest. Zijn schrijftrant was voor alle lezers bevattelijk, zijn jeugd- en kinder- boeken zijn spannend en worden ge kenmerkt door een opvoedend ele ment. Enkele van zijn werken zijn: Aan dood water, S.O.S.. Wij komen (over zeesleepvaart), Hollanders in Canada, Zwerver op het wad. De heer Norel woonde te Amstel veen. KNOKKE. Stille getuige van drama. De door de Nederlandse militair N. van S. in België gestolen auto. Zoals bekend schoot de militair, na een pa pierencontrole, twee leden van de Belgische Rijksibacht dood en ver wondde twee anderen ernstig. Indo-China Naties en hij stonden klaar „om zo n conferentie en nieuwe bladzijde te helpen opslaan in dc geschiedenis van de mensheid". Indo-China Over Indo-China verklaarde Thant nog het te betreuren dat het conflict zich ondanks de twee jaar geleden begonnen vredesbesprekingen in Pa rijs" als een olievlek heeft uitge breid". Terwijl de Verenigde Naties en de volkeren der lidstaten zich steeds meer bekommeren om de eco logie en de milieubescherming „zien wij machteloos toe bij de systemati sche vernietiging, in Indo-China, niet alleen van onschuldige mannen, vrouwen en kinderen, maar ook. in sommige gevallen, van al het dierlijk en plantaardig leven en van de over blijfselen van enkele der briljantste beschavingen die Azic ooit heeft ge kend". Hij betreurde ook dal men ondanks zijn herhaalde oproepen MOSKOU. De Russische leiders za gen op 1 mei een menigte van een miljoen mensen langs zich heen trek ken. V.l.n.r.: Podgorny, Bresjnef, Kosygin en Soeslof. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Er wordt meer liefdadigheid bedreven om het eigen gewe ten te sussen dan om anderen wel te doen. Verwachting tot vrijdagavond: Kans op een bui Eerst vrij zonnig, maar later van het zuiden uit meer bewolking met kans op een regen- of onweersbui; over wegend matige zuidoostelijke wind: minimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima morden van onge veer 17 graden aan de kusl tol 22 graden in het binnenland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaluren: 1 tot 6 graden boven" normaal. Max.-temperaturen: 2 lot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 7 mei. Zon op 5.01, onder 20.14. Maan op 17.22, onder 3.32. Volle maan: 10 mei te 12.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 mei 1.18 v.m. 13.49 n.m. BROl' WEK S HA VEN 7 mei 1.12 v.m. 13.31 n.m. Springtij: 12 mei. Onthutst over toestand in CHICAGO. 6-5. V.N.-secretaris-gc- ncraal Oc Thant heeft woensdag in een toespraak te Chicago een beroep gedaan op dc vijf nucleaire mogend heden (Amerika. Rusland. China, En geland en Frankrijk), „profyt tc trekken van de huidige dooi in dc in ternationale situatie" door een top conferentie te houden in Genèvc. Thant wees erop dat hij zo'n voor stel al in 1964 had gedaan, en dal ook de Russische partijleider Brezj- nev kortgeleden op het 24e partijcon gres in Moskou een dergelijke confe rentie had* bepleit. Het dringendste onderwerp kon nucleaire ontwape ning zijn, maar het lag voor de hand dat de besprekingen zich ook tot an dere kwesties zouden uitstrekken. „Ik geloof stellig dat een bijeenkomst van de staatshoofden, regeringslei ders of ministers van buitenlandse zaken een belangrijke uitwerking zou hebben op pijnlijk onopgeloste kwesties als het conflict in Indo-Chi na", aldus Oe Thant. De Verenigde 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1