Ik heb al lang gezien, dat beter niet bestaat, duurder dus niet hoeft. Eéns? GTBiuag BLIK DOOR HET WERELD Glimlachtjes van de Chinese draak Grote gemeenten ontvouwen hun wensen Meer export landbouwprodukten uit V.S. Legpluimveehouders voelen zich in de steek gelaten en telegraferen minister TELEURGESTELD... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 mei 1971 Nr. 20870 Advertentie In China is het „jaar van het wil de zwijn" begonnen met glimlachjes naar de buitenwereld. Een op zich zelf niet zo belangrijke tournee van Amerikaanse tafeltennissers, com pleet met drie journalisten, is daar van het symbool geworden, opzien barend omdat zelfs dit zo heel ge wone sporttreffen al heel ongewoon was geworden door China's vrijwil lige isolement. De Ver. Staten van hun kant hadden daarvoor al enige - op zichzelf alweer niet zo belangrij ke - verruimingen van de handel toegestaan. De ene vriendelijkheid werd met de andere beantwoord. Die wederzijdse glimlachjes zijn natuurlijk niet toevallig. President Ni.von en voorzitter Mao achten ken nelijk beiden de tijd gekomen om te proberen los te komen uit de vast gelopen controverse die nu al jaren tussen hun twee landen bestaat. Niet voor het eerst. Maar voorgaande po gingen zijn voortdurend stukgelopen op ontwikkelingen die verdere toe nadering psychologisch onmogelijk maakten. Bijvoorbeeld was er al sprake van een klein beetje toenade ring vlak voordat de Amerikanen en Zuid-Vietnamezen Cambodja binnen trokken. Onder die omstandigheden was het voor China niet wel doen lijk om in de schaduw van een der gelijk vertoon van „Amerikaans im perialisme" met Amerikanen aan een tafel te gaan zitten. Omgekeerd heb ben Chinese interne beroeringen als de „culturele revolutie" ook iveife- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. - Maandagmorgen heeft generaal-majoor H. J. Amelink in de Koning Willem III kazerne in Apeldoorn het commando over het wapen der Koninklijke Marechaussee overgedragen aan brigade-generaal N. Meijer. AMSTERDAM. De voortvluchtige Duitser Karl Heinz Wiegandt (31), die verdacht wordt van de moord op de 58-jarige Amsterdame apothe kersbediende Jozef Störman is ver moedelijk in West-Duitsland aange houden. SCHIPHOL. Generaal Nasution, die op het ogenblik de functie be kleedt van voorzitter van het Indo nesische volkscongres, is maandag middag in Nederland aangekomen voor een privé bezoek van enige da gen. DEN HAAG. De Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft in haar jaarverslag over' 1970 aandacht gevraagd voor wat zij noemt de uitermate moeilijke positie van de destijds door haar opgerichte Stichting Televisie-academie Teleac. Teleac, aldus de maatschappij, is er tot nu toe niet in geslaagd tot een evenwichtige programmering van haar cursussen te komen. DEN HAAG. De regering heeft besloten f 244,6 miljoen (67.560.000 dollar) bij te dragen als Nederlands aandeel in de derde aanvulling van de middelen van de internationale ontwikkelings associatie (IDA). DEN HAAG. Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen heeft ern stige bezvvaren tegen het plan van staatssecretaris Kruisinga de finan ciering van de gehele gezondheids zorg, voor zover niet vallende onder het ziekenfondspakket, voor reke ning te doen komen van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) DEN HAAG. Nederland staat na de Verenigde Staten, Zwitserland en Engeland op de vierde plaats op de ranglijst van investeerders in de Duitse bondsrepubliek. Dit blijkt uit cijfers van het ministerie van econo mische zaken van de bondsrepubliek. We zien hier de Serooskerkseweg te Serooskerke in 1925. Het huis op de voorgrond staat er ook tegenwoordig nog. Dat de dorpstoren scheef stond in die dagen kan men althans op deze plaat niet zien. lend begonnen besprekingen getor pedeerd. Pijnloze overgang De Ver. Staten hebben reden om te pogen hun verhouding met China te normaliseren, al was het alleen maar omdat het op de duur onhoudbaar is als twee grote naties aan weerszijden van de Stille Oceaan met elkaar geen enkel kontakt hebben. Maar daarbij komt dat wellicht nog niet dit jaar, maar dan wel volgend jaar, in de Ver. Naties eindelijk de tweederde meerderheid van de assemblee-leden zich uitspreekt voor toelating van Peking op de stoel van de „grote mo gendheid China" die nu wordt bezet door wat niet meer is dan de rege ring van het eiland Formosa. Wet gaat Peking ervan uit dat ook Formosa als deel van de Chinese volksrepubliek is en ivenst het niet dat dit zelfs maar als Taiwan in de V.N. fungeert, maar in dit opzicht verzacht ook de houding van Mao zich. Er zijn al landen die zowel met Peking als met Formosa betrekkin gen onderhouden op verschillend ni veau en er is dus hoop dat de ver huizing van Tsjiang Kai-Sjeks am bassadeur uit de Veiligheidsraad naar de grote algemene vergadering en de intocht van Mao Tse Toengs man in de Veiligheidsraad eens mo gelijk wordt, in 1973 of daaromtrent. De V.S. hebben geen lust ïn een positie te komen dat deze onafwend bare ontwikkeling tegen hun zin in wordt doorgezet. Liever bereiden ze zich erop voor om de overgang ook voor henzelf zo pijnloos mogelijk te maken. Concurrerend samenleven Omgekeerd heeft ook China zijn reden enom niet voor eeuwig in iso lement te willen blijven verkeren. Daarvoor zijn economische gronden. Ontegenzeggelijk heeft de Chinese economie vooruitgang geboekt, niet alleen door prestaties op het gebied van kernbombouw, ruimtevaart en dergelijke, maar vooral op het ge bied van voedselproduktie en ver vaardiging van gebruiksgoederen en machinerieën. Daarbij ontstaat een situatie dat bijvoorbeeld de behoefte aan staal groter wordt dan bevredigd kan worden door de eigen wat te ruggebleven produktie. Dat wil zeg gen dat handel gedreven moet wor den om het benodigde geld te verdie nen. Op de duur zal het nuchtere managersverstand - net als nu ook in de Sowjet-Unie gebeurt en bevelen dat bepaalde technologische kennis beter gekocht kan worden dan ten koste van teveel tijd zelf verwerven. De Italianen zouden zo ook wel eens na de Russische een Chinese autofabriek mogen gaan opzetten - maar dat is een blik in een al weer veel verdere toekomst. Waar het op aan komt is dat China ondanks te genvallers en tegenslagen op een economisch niveau is gekomen waar op het mee kan spreken. En ook wel mee moet spreken. In Peking zal men bijvoorbeeld niet verrukt zijn van plannen die Russen en Japanners sa men uitbroeden om Siberië ook in dustrieel te ontsluiten. Maar om in dit soort zaken een woordje mee te kunnen spreken is het nodig dat zij uit hun isolement komen. Ondanks de glimlach zal de Rode Draak daarbij geen principes opge ven. Maar de wereld heeft intussen al een tamelijk ruime ervaring hoe elkaar principieel bestrijdende syste men toch in betrekkelijke vrede con currerend kunnen samenleven. En ook met China is dit voor Chinezen en Amerikanen - en uiteraard de rest van de wereld - aantrekkelijker dan de door onbekendheid met el kaar nog gespannener verhouding van dit ogenblik. Prins Claus reikt KNVB-beker uit DEN HAAG, 3-5. Prins Claus zal woensdag 5 mei de KNVB-beker uit reiken na afloop van de wedstrijd Ajax-Sparta in h.et Feijenoord-sta- dion in Rotterdam. Dobbelman... als u gewoon bijzonder goéd wit en kleur wilt wassen... 6,15 DEN HAAG, 3-5. De Ttomende kabinetsperiode zal beslissend zijn voor de vraag, of de steden ook in de komende tientallen jaren haar funktie in en voor de Nederlandse samenleving zullen kunnen vervul len. Aldus het maandag verschenen memorandum van de colleges van burgemeesters en wethouders van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht over de problematiek van deze vier gemeenten. „De problemen van gemeentelijke zorg hebben on rustbarende vormen aangenomen", aldus het memorandum, waarin ge wezen wordt op de bestaande nood situatie en waarin gesteld wordt, dat de problemen op het gebied van de volkshuisvesting, het verkeer en vervoer, de recreatie, het milieu en de daarmee samenhangende sociale vraagstukken zullen leiden tot on houdbare situaties, als zij niet als vraagstukken van nationale beteke nis worden onderkend en krachtig en doelmatig worden aangepakt. In het memorandum wordt aange drongen op een maximale aandacht en maximale inzet voor de oplossing van deze problemen en wordt op het nieuwe kabinet en op de nieuw ge kozen Staten-Generaal een dringend beroep gedaan om de problematiek van de grote steden nu de aanpak te geven, die zij in het belang van de Nederlandse samenleving als geheel verdient. PALM SPRINGS, 3-5. President Nixon heeft plannen bekendgemaakt voor een aanzienlijke vergroting van de Amerikaanse uitvoer van land bouwprodukten. 'Hij deelde tijdens het weekeinde ook mee dat pieuwe pogingen zullen worden ondernomen de belemmerin gen te laten verdwijnen die de han del nog over de hele wereld onder vindt. In een radiotoespraak die in het hele land werd uitgezonden zei Nixon dat de regering van plan is de uitvoer van landbouwprodukten te vergroten tot tien miljard dollar per jaar. In 1971 zal waarschijnlijk voor het ongekende bedrag van 7,4 mjl- jard dollar worden uitgevoerd'. De begroting van de Foreign Agri,cultu- Ton schade bij brand, in herenhuis MEEDEN, 2-5. Zaterdagavond is in Meeden (Gr.) een groot herenhuis to taal uitgebrand. De schade bedi-aagt zeker 100.000 gulden. Van de inboe del kon weinig worden gered. De brand werd om zes uur door buren ontdekt. Op dat moment was er nie mand in huis. De brandweer van Veendam bestreed het door de sterke wind aangewakkerde vuur. Zij was de brand om negen uur meester. De oorzaak is nog onbekend. Bezwaren tegen opzet algemene hulpverlenings organisatie DEN HAAG, 3-5. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft er bezwaar tegen als de kringindeling en de organisatie van de Bescher ming Bevolking, de B.B., de basis worden voor de in de naaste toe komst op te. bouwen algemene hulp verleningsorganisatie. In een brief aan minister mr. H. K. J. Beernnik van binnenlandse zaken heeft de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (V.N.G.) gezegd, dat (gemo derniseerde) brandweer en andere bij de hulpverlening betrokken diensten zelfstandig dienen te blijven bestaan. Publiek springt zorgeloos om met aardgas DEN HAAG, 3-5. Het Nederlandse publiek vindt aardgas veilig en betrouwbaar en neemt daardoor een nogal zorgeloze houding aan ten opzichte van deze energiebron. Het gevolg is, dat men op het gebied van het onderhoud niet of nauwelijks attent is en dit kan' tot gevaarlijke situaties leiden. Het V.E.G.-gasinstituut en de Ne derlandse Gasunie hebben daarom in samenwerking met een vei ligheidsinstituut te Amsterdam een voorlichtingscampagne opgezet, om de drie miljoen op aardgas aangesloten Nederlandse gezinnen er op te attenderen, dat een goede ventilatie van de vertrekken, waar aardgasapparatuur staat opgesteld een noodzaak is en dat aardgasapparatuur regelmatig inspectie en/of vakkundig onderhoud nodig heeft. De zorgeloze houding van het publiek heeft men kunnen vast stellen bij een onderzoek onder ongeveer 10.000 Nederlanders. De neiging om het onderhoud van de apparatuur te verwaarlozen is ook riskant omdat eerder ontoelaatbare c.o.-vorming kan optreden dan bij stadsgas. ral Service, de overheidsinstelling die de Amerikaanse boeren bij het vergroten van hun export helpt, zal met een miljoen dollar worden ver hoogd. Sigarenfabriek wil' gaan sluiten NÏEUWE PEKELA, 3-5. De siga- renfabriek Champ-Clark-Lugano in Nieuwe-Pekela heeft aan de 38 werknemers ontslag aangezegd, om dat zij de produktie wil staken. De directie heeft echter het minis terie van economise he zaken om bij stand gevraagd. Verder denkt de di- j rectie nog aan samenwerken of fusie I om de werkgelegenheid veilig te stel- f len. Flitsen uit het buitenland Onderlinge verzekeringsmaatschappij van de Z.L.M. ZIERIKZEE, 3-5. De algemene le denvergadering van de Onderlinge Verzekering Maatschappij van de Z.L.M. zal gehouden worden op dinsdag 11 mei a.s. in hotel „De Blanke Top" te Cadzand. Bij de bestuursverkiezing welke in deze vergadering zal plaatsvinden wordt voorgesteld de heer E. L. de Koeyer te Brouwershaven als be stuurslid te benoemen in de vakature J. A. van Nieuwenhuijze te Nieuwer- kerk, die wegens 70-jarige leeftijd statutair moet aftreden. In het jaarverslag van de maat schappij wordt gesproken van een zeer gelijkmatig verlopende groei. In het boekjaar 1970 kon de 25.000e po lis worden uitgereikt en werd een netto toename bereikt van 1786 ob- jekten. De totale portefeuille steeg daarmee tot 25.393 voertuigen. Gunstig boekjaar De maatschappij heeft een finan cieel gunstig boekjaar afgesloten. Het premieinkomen nam toe met rond f 500.000,of 13 procent. De schadekosten stegen met rond f 180.000,Het batig saldo over 1970 bedroeg na aftrek van de te betalen belasting, f 247.000,De algemene reserve is daarmee gestegen tot f 1.200.000,hetgeen neerkomt op 28 procent van het totale premie-in komen. LANDBOUW EN VEETEELT BRUSSEL. Om nog steeds onbe kende redenen heeft in het afgelo pen weekend een man uit Opbrakel zijn vrouw ontvoerd uit het zieken huis in Geraardsbergen. Nadat hij zijn vrouw thuis had afgezet begon de man aan een dolle rit per auto die hem tenslotte zelf in het zieken huis in Gent terecht deed komen. BELFAST. In Belfast zijn de wo ningen van twee politiefunctionaris sen door bomaanslagen zwaar be schadigd maar zonder dat zich hier bij persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. LONDEN. Het Engelse blad Daily Mail heeft maandag gemeld, dat de Britse contraspionage een geval van Russische spionage op het spoor is gekomen. Leden van de Sowjet-am bassade in Londen zouden de be schikking hebben gehad over de ge heime telefoonnummer van hoge re geringsfunctionarissen en de ge sprekken over deze lijnen met be hulp van uiterst moderne instru menten hebben afgeluisterd. LONDEN. Zeven Britse staatsse cretarissen hebben gedreigd te zul len aftreden als hun salarissen niet zullen worden verhoogd, schrijft de „Daily Mail". De staatssecretarissen, die per jaar 43.000 tot 62.000 gulden verdienen, zeggen de. eindjes niet meer aan el kaar te kunnen knopen. BELGRADO. Volgens de voorlo pige uitslag van de volkstelling in Zuid-Slavië was het aantal inwoners eind maart 1971 iets meer dan 20,5 miljoen. Dat is een toeneming van bijna twee miljoen in vergelijking met 1961. Limburgs comité tegen verwoesting van de natuur MAASTRICHT. 3-5. Een groep Limburgers heeft een comité „Her- beplanting Zuid-Limburg" opgericht, waarin onder meer Toon Hermans zitting heeft genomen. Aanleiding tot het oprichten van het comité is de wegverbreding bij Heer in Zuid-Limburg ten behoeve rnn de „Mergellandroute". Het co mité verwijt de overheid, dat ze geen gevoel heeft voor dc natuuj en alles maar opoffert aan het toerisme. Er zijn nodeloos boomgaarden en meidoornhagen opgeruimd, terwijl de hagen juist de enige bescherming zijn tegen het lood uit uitlaatgassen van auto's, zo zegt het comité. „De mensen moeten inzien, dat ieder die een boom kapt een misdaad begaat en roofbouw pleegt op»de natuur". Het comité znl nagaan, waar hcr- bcplantingen mogelijk zijn. ALPHEN AAN DE RIJN, 3-5. De Nederlandse Vereniging van Leg pluimveehouders heeft in een tele gram aan minister Lardinois gepro testeerd tegen wat zij noemt „het in de steek laten van de legpluimvee houders". Volgens de vereniging heeft het in- legverbod voor broedeieren van slachtkipperassen de prijs van con sumptieeieren doen instorten, door dat de broedeieren nu als consumptie eieren op de markt gebracht worden. De producenten van de broedeieren, de z.g.n. vermeerderaars, krijgen een vergoeding voor de eieren die niet mogen worden ingelegd. Voor de legpluimveehouders is echter geen enkele steunmaatregel voorzien, al dus de vereniging. Het inlegverbod, berustend op een overeenkomst tussen het produkt- schap voor pluimvee en eieren en het Westduitse minister van landbouw, geldt van 1 tot en met 17 mei. Daar voor en daarna waren en zijn er be perkte inleg verboden. Volgens de vereniging worden nu in Nederland zeker tien a ^twaalf miljoen eieren extra voor consumptie aangeboden en in West-Duitsland nog wat meer. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 3-5. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 593 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paar den f 1400-2100, werkpaarden f 1350- 1725, oude paarden f 975-1350, 3-ja- rige paarden f 1200-1500, 2-jarige paarden f 875-1050, veulens f 650- 825, hitten f 875-1375. Slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 3,30-3,90, jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 3,90-4,30. De handel was redelijk. Aardappelbcurs Rotterdam ROTTERDAM, 3-5. Prijzen (excl. o.b.) vastgesteld in guldens per 100 kg af-bedrijf op auto volgens kwali teitseisen binnenland c.q. export.' Klei-aardappelen voor het binnen land: Bintje 35 mm opwaarts in twee maten f 6,50-7,50; bintje 35-55 mm f 6,50-7,50; bintje 40 mm opwaarts f 7,00-8,50; bintje 50 mm opwaarts f 7,25-8,00; bintje 55 mm opwaarts f 7,25-8,00; eigenheimers 35 mm op waarts f 16,00-18,00; eigenheimers 40 mm opwaarts f 18,00-20,00; furore 40 mm opwaarts f 12,00-14,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35-50 mm f 6,00-6,50; bintje 45 mm opw. bestemd voor Italië niet genoteerd; bintje 50 mm opwaarts f 7,25-8,00; bintje 55 mm opwaarts f 7,25-8,00. Voeraardappelen f 1,00-2,50. Stemming: binnenland flauw; ex port flauw. ASUNCION PARAGUAY. Dc re gering van Paraguay heeft voor drie maanden de staat van beleg afge kondigd in Asuncion en de provin cies Itapua en Alto Parana. Zij ver klaart, dat internationale ondermij nende organisaties in het land werk zaam zijn. FINANCIËN EN ECONOMIE Koers lening Boeren leenbank 100 procent AMSTERDAM, 3-5. De uitgifte- koers van de f 50 min, 7,25 pet. obli gaties 1971 per 1977-1979 ten laste van de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank is vastgesteld op 100 pet. De inschrijving sluit op 6 mei, aldus een bericht van emittenten. Advertentie OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? RUIL ZE IN voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij rullen alle merken in, ook vreemde I NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM BON: voor gratis folders zen den aan Pfafl ant- woordno. 102. Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 9