leuk, OLGA de postgiro DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tussen één en anderhalf miljoen vluchtelingen in Afrika Zendingspost in Pakistan vernietigd? do's makkelijk! HULP AAN VLUCHTELINGEN Incident op Java LAATSTE NIEUWS Melkproduktie met 4 procent toegenomen DE HUREN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4- mei 1971 127ste jaargang Nr. 20870 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakfeur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6c Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W, In dit nummer: Werktentoonstelling „De Lichtboei Zwarte wereld deels op drift ZEIST, 3-5. Afrika telt tussen de één en anderhalf miljoen vluchtelin gen, afkomstig voornamelijk uit Soedan, Roeanda, Congo, Zuid-Afri- ka, Rhodesië, Mozambique en Angola Zij leven, in verreweg de meeste ge vallen doodarm, in een flink aantal Afrikaanse landen. In Congo-Kinsjasa alleen al telt men 600.000 vluchtelingen van wie er ongeveer 400.000 uit Angola zijn ge vlucht. Ook het aantal Soedanese vluchtelingen is erg hoog: 75.000. An dere Afrikaanse landen met een hoog aantal vluchtelingen binnen de gren zen zijn Oeganda met 180.000, Boe- roendi met 46.000, Tanzania met 55.000, Zambia met 13.000 en Ethio pië met 25.000 vluchtelingen. Deze cijfers zyn afkomstig van do minee Misaeri Kauma, secretagain voor de vluchtelingen van de Afri kaanse raad van kerken, gevestigd in Nairobi in Kenya. dat de postgiro al uw regelmatige betalingen gratis kan regelen, zoals abonnementen, Ds. Kauma is in Nederland waar hij maandag en dinsdag een interna tionale conferentie over de proble matiek van vluchtelingen in Afrika bijwoont. Met name voor de vluchte lingen Congo-Kinsjasa ziet de toe komst er volgens de heer Kauma somber uit. Er is te weinig geld en er zijn te weinig opgeleide mensen om de vluchtelingen te helpen een nieuw menswaardig bestaan op te bouwen. Ontwikkeling nodig Wat daarvoor in de eerste plaats nodig is, aldus de heer Kauma is ontwikkeling van de vluchtelingen zodat zij voor zichzelf kunnen zorgen bijvoorbeeld als landbouwer of als winkelier. Men is volgens zijn zeg gen niet uit de problemen door de vluchtelingen alleen maar te voor zien van voedsel en medische hulp. Wanneer er geen uitzicht bestaat op terugkeer naar het geboorteland, is de enige mogelijkheid de vluchtelin gen voor te bereiden op een bestaan in het ontvangende land. Dit is vol gens de heer Kauma een moeilijk probleem omdat de meeste Afri kaanse landen zelf nog vrij arm zijn en een hoge werkloosheid kennen. De integratie van de vreemdelingen brengt vele problemen met zich mee terwijl de vluchtelingen zelf zich be grijpelijkerwijs vastklampen aan het idee terug te kunnen keren naar hun geboortestreek. Oostduitse partijleider Ulbricht afgetreden OOST-BERLIJN, 3-5. Walter Ul bricht, de leider van de Oostduitse communistische partij is afgetreden. Ulbricht die op 30 juni 1893 in Leipzig is geboren en dus bijna 78 jaar is, heeft maandag op een bij eenkomst van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij op grond van zijn leeftijd om ontslag als eerste secretaris van de partij verzocht. Het centrale comité willigde dit verzoek met algemene stemmen in. Tot zijn opvolger is de 58-jarige Erich Honecker benoemd. Ulbricht werd „wegens zijn verdiensten" tot voorzitter van de Oostduitse partij gekozen. Hij blijft voorzitter van de Oostduitse staatsraad. DEN HAAG, 3-5. Het Nederlandse Rode Kruis heeft maandag direct ge reageerd op een oproep van de liga van Rode Kruisverenigingen in Ge- nève voor hulp aan de meer dan een miljoen OoStpakistaanse vluchtelin gen, die zich thans in India bevinden in 153 kampen langs de 2500 mijl lange grens met Oost-Pakistan. De komende dagen en weken zal uit Ne derland voor f 110.000 aan multi-vi- taminetabletten en kleutervoeding per vliegtuig en per schip naar In dia worden getransporteerd. MOSKOU. Naar schatting een mil joen mensen hebben deelgenomen aan de l-mei-parade op het Rode Plein te Moskou. NIEUW DELHI, 4-5. In Oost-Pa kistan hebben volgens het Indiase persbureau PTI regeringstroepen een protestantse zendingspost te Bhaber- para, in het distriet Koesjtia, vernie tigd. De meeste van de zendingswer kers en -werksters daar zijn volgens het persbureau gedood. Pakistan heeft India in een nota ervan beschuldigd dat het ..syste matisch een sfeer van confrontatie schept". De Pakistaanse regering verklaarde maandag dat donderdag j.l. tweemaal vanaf Indiaas grond gebied doelen in Oost-Pakistan on der vuur waren genomen, en dat die zelfde dag Indiase infiltranten een brug in het district Dinajpoer had den beschadigd. Pakistan had steeds „in uiterste mate geduld en zelfbe heersing" betracht in de hoop dat India zichzelf bewust zou worden van de „gevaarlijke implicaties" van zo'n politiek, aldus de nota. Pakis tan hoopte in het belang van „de vrede en rust en het welzijn van de Doden door ontploffing in vuurwerkdepot PORTO ALEGRE, 4-5. In de Bra ziliaanse stad Porto- Alegre zijn maandag, zeker zes mensen om het leven gekomen toen een vuurwerk magazijn in de lucht vloog. Bijna zes tig gewonden zijn naar ziekenhuizen overgebracht. Alle huizen binnen een straal van 60 tot 80 meter van de plaats van de explosie zijn verwoest. Er zouden nog veel mensen onder het puin liggen. Vijf van de doden werden op 400 meter afstand terug gevonden, de zesde werd opgevist uit de rivier de Guaiba. volkeren van de twee landen", dat India onmiddellijk een einde zou maken aan deze „provocerende acti viteit". DJAKARTA, 4-5. In Tëmanggoeng (Midden-Java) is een mohamme daanse student door onbekenden ge marteld en vervolgens doodgeschoten zo meldden Indonesische kranten dinsdag. De student, lid van de Is lamitische studentenbeweging (P.M. I.I.) was volgens de kranten betrok ken bij een ruzie over de politiek van de door de regering gesteunde Sekber Golkar-organisatie, die deelneemt aan de algemene verkiezingen van 3 juli. De voorzitter van de P.M.I.I., Zamroni, heeft de regering verzocht streng op te treden tegen de daders wil zij het vertrouwen van het volk niet verspelen. Jacht op Knokse moordenaar BRUSSEL, 4-5. De jacht op de man die in de nacht van zondag op maandag in Knokke twee Belgische politiemannen dood schoot duurt nog onverminderd voort. Ondanks alle koortsachtige activiteiten van Belgi sche rijkswacht en politie heeft men nog geen spoor van de man kun nen ontdekken. In de afgelopen nacht kreeg de rijkswacht, die in de buurt van Schoten en Brasschaat in gevechtsuitrusting patrouilleert, ver scheidene tips die echter niets ople verden. DEN HAAG, 3-5. In het melk prijsjaar 1970/'71 heeft Nederland 8.285.000 ton melk geproduceerd, 315.000 ton of vier procent meer dan in het voorgaande jaar. Speleologen in moeilijkheden HUESCA, 3-5. Drie jonge Cata laanse grotonderzoekers zijn zondag door de was van een onderaardse ri vier verrast, toen zij de grot „Soler- gio" in de Pyreneeën verkenden. Twaalf van hun collega's konden zwemmend uit de grot komen. Voor het leven van het drietal wordt ge vreesd. Zweeds aanbod Een over het jaar gerekend gemid deld aantal koeien van 1.900.000 bracht het tot een gemiddelde pro- duktie per dier van 4.36o kilo, een nimmer tevoren bei'eikt peil. Aan fabrieken werd afgeleverd 7.780.000 ton melk, 330.000 ton of 4,5 procent meer dan in het Voorgaande jaar. Aldus mededelingen van het pro- duktschap voor zuivel. Voor het melkprijsjaar 1971/'72 (lopend van eind maart tot eind maart) geeft het produktschap de volgende prognose: een totale pro- duktie van 8.335.000 ton, dat is 50.000 ton of 0,6 procent meer dan in 1970/'71. Aflevering aan fabrieken 7.850.000 ton, 70.000 ton of 0,9 pro cent meer dan in 1970/'71. Bij deze raming gaat het produkt schap er van uit dat 1.920.000 melk en kalfkoeien gemiddeld per dier 4.340 kilo melk zullen produceren. Het aantal dieren is 20.000 stuks of een procent groter dan in 1970/'71. inzake krijgsgevangenen Amerikaanse brigade generaal beschuldigd SAN CLEMENTE, 3-5. President Nixon heeft er maandag bij Noord- Vietnam op aangedrongen om het Zweedse voorstel te aanvaarden, waarbij de Zweedse regering schepen en haar grondgebied ter beschikking stelt voor de internering van krijgs gevangenen van beide partijen bij het conflict in Vietnam. De president zei dit in zijn vakantieverblijf in San Clemente (Californië). Hij zei met grote voldoening kennis te hebben genomen van persberichten over het Zweedse voorstel. Nixon zei te ho pen dat Hanoi van dit „humanitaire aanbod" gebruitk zal maken. Belgische politie jaagt op „Billeman"- dieven BRUSSEL, 3-5. De Belgische poli tie in de provincies Oost- en West- Vlaanderen maakt de laatste dagen jacht op een, kennelijk in bende-ver- band optredende groep dieven, die vee stelen. Deze bende heeft het voornamelijk voorzien op vertegen woordigers van een vrij kostbaar ras dat in de volksmond „Billeman" ge noemd wordt. Het vlees van deze koeien is be kend om zijn goede kwaliteit. De koeien brengen prijzen op die vari ëren van ongeveer 2100 tot 2500 gul den. Diefstallen zijn in de laatste da gen aangegeven in Loppem en Slal- hille. De rijkswacht stuurt 's nachts patrouilles uit. Nederlandse jongen in België gearresteerd BRUSSEL, 3-5. Een Nederlandse .jongen. Karei van K„ afkomstig uit Nieuwnamen b(j Kicldrccht (Zceuws- Vlaandcren) is in het afgelopen weckend in Gent op een popfestival gearresteerd omdat hij 300 gram has- jiesli bij zirh had. Do jongeman was zaterdag per bromfiets naar Gent gekomen om, naar men aanneemt, het verdovende middel op het popfestival te slijten. Op het moment dat hij werd aange houden rookte hij zelf. De Belgische politie heeft ook een 15-jarige Belg aangehouden die op het popfestival hasjiesh rookte. Hij moest voor be handeling naar een ziekenhuis ge bracht worden. FüRNITZ (Oostenrijk). Acht mensen zijn om het leven gekomen, toen door een seinfout een expressetrein op een goederentrein reed. Op de foto ber gers in aktie om de slachtoffers uit de wrakstukken te halen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vrouwen, die mooie benen hebben springen niet op de- -.elf^e manier over beekjes heen als vrouwen, die geen mooie benen hebben. WASHINGTON, 3-5. Het Ameri kaanse leger heeft bekend gemaakt, dat er een onderzoek gaande is naar het optreden van een Amerikaanse brigade-generaal in Zuid-Vietnam. Volgens het weekblad Time was de generaal, wiens naam niet is ge noemd, door verscheidene helikop terpiloten er van beschuldigd, dat hij drie jaar geleden een aantal Zuid- Vietnamese boeren had vermoord. De woordvoerder van het leger wilde, hangende het onderzoek, geen commentaar leveren. AMSTERDAM, 3-5. De besteding .van ons inkomen is volkomen scheef gegroeid door de huren kunstmatig laag te houden, lager dan de kost prijs nodig maakt. Het inkomen is nu 6 a 7 maal zo groot als voor de oorlog en het levensonderhoud onge veer 5 maal zo hoog. Voor het wonen geven we echter slechts 3 maal het bedrag van vroeger uit. En dat terwijl het wonen in wer kelijke kosten meer is gestegen dan vele andere goederen en bovendien beter is geworden, zo schrijft de di rectie van het beleggingsfonds onroe rende goederen in haar jaarverslag over 1970. Enige harmonisatie acht B.O.G. on vermijdelijk. Vroeg of laat, via de nu voorgestelde huurharmonisalie of op andere wijze, zullen de laag ge houden huren omhoog gaan. Aange zien de onderhoudssiluatie van alle B.O.G.-panden goed is, zal bij een vrijere huurvorming daarvan vrijwel volledig kunnen worden geprofiteerd, vooral als het doordringt, dat er in het bestedingspatroon een verschui ving naar „wonen" moet komen. Advertentie PERFOLATEX matras super oktiverende nachtrust Verwachting tot woensdagavond: Vrij zonnig Droog en vrij zonnig; overwegend matige wind uit oostelijke richtingen; minimumtemperaturen omstreeks 5 graden, morgen maxima rond 20 graden, maar aan de kust bij wind van zee ongeveer 14 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperatuur: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 mei. Zon op 5.04, onder 20.10. Maan op 15.02, onder 3.11. 6 mei. Zon op 5.02, onder 20.12. Maan op 16.12, onder 3.21. Volle maan: 10 mei te 12.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 mei 6 mei 12.07 n.m. 0.25 v.m. BROUWERSHAVEN 5 mei 6 mei 11.54 v.m. 0.24 v.m. n.m. 13.03 n.m. n.m. 12.48 n.m. Doodtij: 4 mei. TIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-5. Hot K.N.M.I. deeli mede: Ook in de nacht van maandag op dinsdag kwam op meerdere plaat sen de temperatuur bij het aardop pervlak weer onder het vriespunt: op het vliegveld Valkenburg werd op 10 cm. hoogte min 3 graden gemeten. De komende nacht is bij aanvoer van iets vochtiger lucht de kans op nacht vorst kleiner. In het drukpatroon bo ven west-Europa verandert de eerst komende 24 uur weinig. Een hoge- drukgebied boven Scandinavië neemt iets in betekenis toe. Tegelijkertijd trekt over de Oostzee een zwak front naar het zuiden. Plaatselijk kan dit boven ons land enkele wolkenvelden veroorzaken. Overigens wordt een aanhouden van het weertype van de laatste dagen venvacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1