AGENDA Koniiioimiefeest Zierikzee vond hoogtepunt met de avondshow Lmei-betoging in Spanje Demonstranten in Zeldzame sterrengebeurtenis op komst Carlistenprotest Kerken dringen aan op vrede in Ulster Rogers in Annam Bosbrand bij Ossendrecht Mount Everest gaf zich niet gewonnen Brandkast te Goes gekraakt - Buit f 2 cl w/„,.u: goed nummer was liét touwtrekken in „Malta" Z1EUIZEE, 30-4. De koninginnedag te Zierikzee, waarover wij op dezelfde dag nog uitvoerig konden berichten, vond in de avonduren een glanzend hoogtepunt met de „maatschappelijke show", die werd gehouden, vooral ook met het oog op de mogelijkheid het echtpaar De Meester de gelegenheid te geven een echte Zierikzeese presentatie te zien. De vlag dekte de lading, zo als ook bleek uit de woorden van de stadsomroeper, die luid over het Ha venplein zijn aankondiging uitschalde: „Zierikzee presenteert zich". Kenne lijk tot genoegen van de nieuwe burgemeester, die dit stedelijke oranje-uitje bijzonder bleek te waarderen. Dc stoet formeerde zich op de Nieuwe Haven, die door een lange „slang" geheel in beslag werd geno men, voorop de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", die een hele drukke dag had en gevolgd door de kinder tjes van Deltasport. Daarna kwam een lange stoet van groepen en ge presenteerde bedrijven, die hun- rol lend materieel hadden ingezet: Braai Nutsspaarbank. Ford, Caraco, Beun Kort. Den Hartog, Van Oeveren. de Kon. Zeelandia, Grevelingen N.V. Aannemingsbedrijf S.-D„ Kouwen- berg. De Jonge. V. d. Wekken; Au- berge Maritime. Daartussen als stukjes spek in de worst: V.V. Zie rikzee, een brokje R.K.-kolonne, de vrijwillige brandweer, inclusief de nieuwe ladderwagen (mannetje in top) en de „Rust Roesf'-bijdrage, die deze dag heel belangrijk was. De jeugd in smetteloos wit en het tam boers en majorettenkorps, dat later op de avond zich nog toonde en liet horen. En hoe Met name verenigingsbesturen stelden „hun mensen" voor aan de heer en mevrouw De Meester en de clubs zochten hierna hun weg bui ten de afheining van het Havenplein als bü zoveel feesten weer het mid delpunt van het buitengebeuren. Fleurig incident was het 'oplaten van oranje-ballonnetjes door de jeugd van „Rust Roest". De ballon netjes waren snel tot kleine stipjes verworden, want er stond vrijdag avond flink wat wind en koud was het ook. De jeugdig(er) kern van hel Z.O.V.-bestuur hield het a la prins Claus, vol zonder overjas en we vonden dat een prestatie. Touwtrekken Tevoren was in de late middag het groenterrein achter het Fina tank station „in de nieuwbouw" Malta, strijdtoneel van touwenlrekkers. De brandweer was heus per sirene op geroepen om deel te nemen aan de strijd. De eerste manche was meteen raak. De brandweer trok quitte met een groepje civilisten, die over onge dachte spierkracht bleken te beschik ken. Later trad nog een groep van de V.V. „Zierikzee" aan en een „familie groep'ook alweer bestaande uit krachtige knapen, zodat de profes sionele brandblussers de handen vol kregen en niet allepunten konden noteren. Niét in de tent - dat zou na alle rumoer nog wel interessant zijn ge weest- maar op het Havenplèin liet de Kon. Harmonie „Kunst én Eer" zich horen met een populair concert, waarna de Deltasport-jeugd op beat- les-muziek zorgde voor „de vlinder tjes", een appetijtelijk stukje Werk, Gespierde jongelui namen het „per touw" op tegen de hrandxveermannen dat heel wat handen op elkaar 'bracht. Klapstuk van het avondprogram ma vormde de lopende taptoe van liet tamboers- en majorettenkorps van „Rust Roest", dat een bewonde renswaardig stuk vakwerk op de te gels van het plein neerlegde. Het korps is dooi' aanschaffing van in strumentarium en groei in ledental tot duidelijke volwassenheid geko men. De roffels van 8 en 16, de te- genroffels en de fel stekende trom petten maken de „sound" opvallend vowassèn. Buitendien kon er alle res- pekt zijn voor de vaak ingewikkelde figuraties. „Kunst en Eer" rondde het geheel af met een kort optreden, dat beslo ten werd met het Wilhelmus. Een fraaie, zonnige, welluidende en over volle koninginnedag lag achter de rug. Het was een luister- en kijkspel, waarmede dé Z.O.V alle eer heeft ingelegd. Wie het van, begin tot eiiid meemaakte, komt moeiteloos tot deze feestelijke conclusie. 's Avonds gingen tijdens de optocht vele ballonnen de lucht in. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). AUSTIN, (TEXAS), 2-5. Dit week einde zijn groepen sterrenkundigen vertrokken naar Zuid-Afrika, India en Australië om daar een zeldzame sterbedekking door de planeet Jupi ter te gaan waarnemen die meer uit sluitsel kan geven over de samen stelling van de atmosfeer van deze reuzeplanect. Jupiter bedekt op 13 mei de dub belster Beta Scorpii, een „occultatie" van groot belang. „Het is een buiten gewoon zeldzame gebeurtenis en de komende 50 jaar zal zich niets meer voordoen dat er maar enigszins mee te vergelijken is", aldus dr. David Evans, professor in de sterrenkunde aan de universiteit van Texas. Dr. Evans gaat de occultatie waarnemen aan de sterrewacht in Johannesburg. NYBORG, 2-5. De zesde algeme ne vergadering van de conferentie van Eurrpese kerken", in het Deense Syboig bijeen onder voorzitterschap van de Nederlander dr. W. A. Vis ser 't Hooft, heeft in een resolutie alle christenen in Noord-Ierland dringend voizocht de strijd tegen el kaar te staken, de voedingsbodem vcoi angst en onrust weg te nemen en steun te verlenen aan hun lei ders die zich basis van gerechtigheid voor een algehele verzoening inzet ten. In de resolutie heet het verder dat de problemen van Noord-Ierland in hun structuur eerder politiek cn economisch zijn dan religieus. Het feit dat katholieken en protestanten toch met elkaar in conflict zijn ge komen geeft de conferentie aanlei ding te verklaren dat degenen die onzekerheid verspreiden en geweld gebruiken duidelijk de geboden van Christus overtreden. Twee auto's in Rotterdam in de brand ROTTERDAM, 1-5. Een onbekcil- dc man hoeft vrijdagmorgen vroeg twee auto's van de Rotterdamse po lltic - een personenauto en een be stelwagen - in brand gestoken. De personenauto brandde geheel uit en de bestelwagen werd zwaar besctydigd. Dc wapens stonden op het parkeerterrein achter het hoofd bureau van politie in het centrum van de stad. Een spoorwegbeambte ontdekte de brand. Hij alarmeerde de politie en wist verder mee te delen dat hij een man bij de wagens had zien weglo pen. Dc politie vond later op het parkeerterrein een in benzine ge drenkte doek. ESTELLA, 2-5. Ongeveer 12.000 Spaanse Carlisten met rode baretten hebben zondag op de top van de 1.370 meter hoge berg Montejurra een niet toegestane politieke bijeen komst gehouden, waarop hun leiders afkeurend spraken over het gebrek aan politieke vrijheid in Spanje, am nestie voor politieke gevangen eisten alsmede erkenning van politieke partijen. Zij eisten ook opheffing van de speciale gevoegdheden die de po litie vorig jaar december had gekre gen. Brand richtte voor drie Ion schade aan KOOG, 1-5. Bü een autobanden- handel in Koog a. d. Zaan is door brand f 300.000 schade ontstaan. De brand is veroorzaakt door jongens van drie tot zes jaar die brandende papieren naar binnen hadden ge gooid. BEIROET JERUZALEM RIAD CAIRO, 2-5. Dc Amerikaanse minis ter van defensie, William Rogers, heeft zondag aan koning Hoessein van Jordanië in Amman een bood schap van president Nixon overge bracht. Deze behelst dat de V.S. de V.N.- bemiddolaar voor het Midden-Oosten Gunnar Jarring, zullen steunen bij diens poging lot het bereiken van een compromis in dit gebied op basis van de resolutie van de Veiligheids raad van 22 november 1967. BARCELONA, 1-5. Meer dan 1500 personen hebben vrijdagavond in Barcelona 1-meibetogingen gehou den. Zij riepen leuzen tegen de rege ring-Franco. De politie voerde char ges uit en arresteerde een aantal be togers. In verscheidene fabrieken is gestaakt. GSSENDRECHT, 1-5. Een felle bosbrand heeft zaterdag bij Ossen drecht 25 a 80 hectare bosachtig ter rein aangetast. Vier brandweerkorp sen bestreden omstreeks een uur het vuur, dat moeilijk was aan te pak ken, dooi dat er vrij veel wind was. MONSTER. Een felle brand bjj Monster tussen Den II ag en Hoek van Heiland beeft zaterdagmiddag giote schade aangebracht aan het duinlandschap. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Landelijk Werk- verband Huisvestingsnood heeft er bü de bouwvakorganisaties met kiem op aangedrongen te voorkomen dat woningbouwprojecten vertraagd worden door het bestaande conflict over de bouw cao. ROTTERDAM. Op 73-jarige leef tijd is zondagavond de zanger Albert de Booy in zijn woning aan de Noordsingel in Rotterdam overleden. DEN BOSCH. Provinciale Staten van Noordbrabant hebben zich za terdag akkoord verklaard met het ontwerp- besluit van G. S. om te trachten de tweede nationale lucht haven naar West-Noord-Brabant té halen. DRIEBERGEN. Op de spoordijk bij Driebergen van de lijn Utrecht- Arnhem heeft zaterdagmiddag over een lengte van ongeveer 150 m brand gewoed. Door de enorme rookont wikkeling ondervond het verkeer op Rijksweg 12 veel hinder. UTRECHT. Na een inval in een pand aan de Moreelselaan in Utrecht heeft de Utrechtse politie in de nacht van vrijdag op zaterdag vier hasj-handelaren gearresteerd en een aanzienlijke hoeveelheid verdovende middelen inbeslag genomen. DEN HAAG. Uit eén auto in een parkeergarage aan de Laan in Den Haag zijn 35 stukken nertsbont ge stolen. Volgens de gedupeerde, éen firma uit Amsterdam, bedraagt de waarde van het bont ongeveer f 35.000,— ARNHEM. Zestigtot 70 man zul len worden ontslagen van in totaal 130 werknemers die moeten, af vloei en bij Billitön Arnhem. Ongeveer de helft wil men echter vervroegd pensioneren, dan. wel herplaatsen binnen het landelijk concern. ZEIST. Prof. dr. Charles H. Best, de méde-ontdekker van insuline, heeft de eerste steen gelegd voor het nieuwe paviljoen van het kinderte huis „Bos en Duin" in Zeist. DEN HAAG. De 19-jarige Hage naar A. J. D„ die op 24 april met vijf andere gedetineerden uit het jeugdhuis van bewaring is Scheve- ningen ontsnapte, is door de politie in Den Haag aangehouden. Van de vluchtelingen is er nu nog één op vrije voeten. RIJSWIJK. Zes winkels op een rijtje in het winkelcentrum „In de Bogaard" te Rijswijk in Zuid-Hol land hebben in de nacht van donder dag op vrijdag belangstelling gehad van winkelende inbrekers. Door de winkeldeuren te forceren, kwamen zij binnen. „Flitsen,, uit het buitenland SAIGON. Zuid-Vietnam is bereid 570 ongeneeslijk zieke of invalide Noordvietnamese krijgsgevangenen vrij te laten en 1.200 krijgsgevange nen, die vier jaar of langer vastzit ten, te laten interneren in een neu traal land. CAIRO. Het 360 leden tellende Egyptische parlement heeft zich ten slotte akkoord verklaard met het sa mengaan met Libië en Syrië in een federatie, zoals de drie staatshoofden op 17 april waren overeengekomen. NEW YORK. De groep Arabische leden van de Verenigde Naties heeft als haar mening te kennen gegeven, dat alles in het werk moet gesteld orr. Oe Thant te bewegen, zich voor een derde ambtstermijn als secreta ris-generaal van de volkerenorgani satie beschikbaar te stellen, MOSKOU, President Makarios van Cyprus zal van 2 tot 4 juni een bezoek aan de Sowjet-Unie brengen, zo meldt het Russische persbureau Tass. NIEUW DELHI. Vet Indische persbureau P.T.I. heeft gemeld dat 150 van de 300 inwoners van de In dische enclave Basjpachai, bij het district Coochbehar, door Pakistaan se militairen zijn vermoord. Washington gearresteerd WASHINGTON, 1-5. Bij het mi nisterie van justitie en hel hoofd kwartier van hel federale bureau van onderzoek in Washington zijn vrijdag ca. 200 demonstranten gear resteerd. De betogers, die het ge bouw twee uur lang omsingeld had den en poogden het personeel tegen te houden, protesteerden tegen do oorlog in Vietnam en tegen wat zij omschreven als politieke onderdruk king. Slachtoffers van aardbevingen in Zuid-Amerika LIMA, 1-5. Aardbevingen die zich in de afgelopen tien jaar in de An- des-landen, van Venezuela tot Chili, voordeden hebben aan ongeveer tachtigduizend mensen het leven ge kost en voor meer dart twee miljard dollar schade veroorzaakt. Dit zeg gen geologen van zeven Latijnsame- rikaanse landen, die een rapport hebben uitgegeven naar aanleiding van een systematische bestudering van de bewegingen van de aardkost op hel Amerikaanse continent. Militaire parade op 1 mei in Oost-Berlijn CpST-BERLIJN, 1-5. Oost-Duits- land was zaterdag opnieuw het eni ge land van het Pact van Warschau dat op 1 mei een militaire parade hield. De andere landen schaften dat gebruik drie jaar geleden af. Alle soorten wapens werden getoond, tot grote raketten toe. Na de militaire parade was er nog een civiel défilé, dat twee uur duur de. Ontsnappende gevangenen gedood CANON CITY, 2-5. Twee gevanoe- nen, de 35-jarige John Bell en de 24- jarige Ernest Alsip, van de strafge vangenis in Canon City in dé Ame rikaanse staat Colorado zijn doodge schoten toen zij.pogden via een hoge muur de vrijheid te brèeiken. Bewa kers in uitkijktorens schoten hen •neer juist óp het moment dat zij vanaf een 4,5 meter hoge muur naar een latere buitenmuur wilden sprin gen, het laatste obstakel om buiten het gevangenisterrein te "komen. Duizenden eidereenden sterven de olie-dood REYKJAVIK, 1-5. Op de noord- westkust van IJsland zijn enige dui zenden eidereertden omgekomen door de olie van een gestrande Britse ttailer. Een strook van 30 km in een gebied waar vele duizenden vogels broeden, is bedekt met een dikke laag olie. Uit Noorwegen komen twee ber- ginsgvaartuigen om te probéren de vissersboot vlot te trekken. KATMANDOE, 1-5. Een interna tionale groep bergbeklimmers heeft de poging opgegeven de Mount Eve rest te beklimmen via de ongebrui- kelüke westelijke route. Dit heeft de Westduitse bergbeklimmer Toni Hei- beler dinsdag bü zijn terugkomst in Katmandoe verklaard. De Alpinisten hadden zes dagen geleden deze beslissing genomen omdat zij dachten geen kans te heb ben de top te bereiken voor begin van de moesson. De 40-jarige Westduitser had met een paar klimmers uit de groep die de westelijkste route volgde, ook nog getracht de met zijn 8.848 meter hoogste bergtop van de wereld, via de zuidwestelijke weg te bereiken. Hij keerde evenwel teurg omdat zijn beste vriend, het enige Indiase lid van de expeditie, tien dagen geleden om het leven was gekomen. Anti-drug-campagne in Zuid-Vietnam SAIGON, 2-5. In Zuid-Vietnam zün in twee maanden meer dan vijf honderd personen gearresteerd die verdovende middelen gebruikten of er handel in dreven. In een officiële Zuidvielnamese verklaring wordt gezegd dat een grote hoeveelheid verdovende mid delen is buitgemaakt. Een hoge Amerikaanse functiona ris zal binnenkort in Zuid-Vielnam een onderzoek naar het drug-gebruik instellen. Eerder hebben twee leden van het Amerikaanse congres na een bezoek aan Zuid-Vietnam aan presi dent Nixon gerapporteerd dat het gebruik van heroine door Ameri kaanse militairen epidemische vor men had aangenomen. Dinsdag 4 mei Zierikzee Deurloostraat 14, 7.30 uur, bestuurs vergadering k.v. AU Ready. GOES, 2-5. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag de brandkast van de apparaten- en ketelfabriek te Goes opengebroken en uit een geldkistje circa 5.00o gul den meegenomen. DU werd ontdekt door de nachtwaker van de fabriek, die zondagochtend onderaan een trap achter de kantoren een wagen tje uit de fabriek aantrof, waarin brand- en snüapparatuur lag. In de deur van de brandkast, die op de eerste verdieping in een afge sloten ruimte stond, was een groot gat gesneden. Het geldkistjó was achtergelaten. De recherche van de gmeeentepolitie te Goes meent dat het opensnijden van de brandkast wel duidde op deskundigheid van de dader om met dergelijke apparatuur om te gaan. doch niet op deskundig heid om een brandkast open te snij den. Woensdag 5 mei Herv. Verenigingsgebouw. 2.00 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B.. Donderdag 6 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 10.15 en 13.45 uur, toneel werkgroep „Proloog' (jeugdvoorstelling voortg. onderwijs). Vrijdag 7 mei Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Hervormd Verenigingsgebouw, 7.45 uur, filmavond „Ziejook". Zaterdag 8 mei Serooskerke Dorpshuis, 2 uur, stort wandeltocht s.v. „Veloeitas". Prijsverlagingen in Tsjecho-Slowakije PRAAG, 1-5. Vorige week zijn in Tsjechoslowakije prijsverlagingen aangekondigd voor een groot aantal verbruiksgoederen, huishoüdelijke artikelen en kleding. Volgens het partijdagblad „Rude Pravo" heeft deze maatregel bevordering van de kleinhandelsverkopen en stimulering van de achterblijvende vraag tot doel. DE HUISARTSEN TARIEVEN DEN HAAG, 1-5. De minister van Economische Zaken heeft in overleg met de landelijke huisartsenvereni ging besloten een commissie in te stellen die zal adviseren over de ta rieven die huisartsen aan particulie re patiënten mogen vragen. De op dracht van de commissie die onder voorzitterschap staat van mr. A. M. Donner rechter in het Hof van Jus titie van de Europese gemeenschap pen in Luxemburg, is een advies uit te brengen over een door haar rede lijk geacht inkomenspeil van huis artsen en de daaruit voortvloeiende tarieven voor particuliere patiënten, die voldoende mogelijkheden moeten bieden voor sociale voorzieningen en praktijkvoering uitgaande van het dagtaak principe. Dode en drie ernstig gewonden bij botsing WOUW, 2-5. De 62-jarige mevr. C. de Pijper-Vromans uit Roosendaal is zondagavond bij een verkeersongeval op de Roosendaalsebaan in Wouw bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De vrouw was één van de vier inzittenden van een personen auto. die met grot'e snelheid achterop een optrekkende vrachtwagencombi natie reed. Zij was op slag dood. De andere drie inzittenden werden ern stig gewond naar het ziekenhuis in Roosendaal overgebracht. Gesneuvelde Amerikanen in Vietnamese oorlog SAIGON, 1-5. Het aantal Ame rikaanse militairen dat de afgelopen tien jaar tijdens de oorlog in Viet nam is gesneuveld, is deze week de 45.000 gepasseerd. Dit zijn er ruim 11.370 meer dan in de oorlog in Ko rea, maar nog ruim 8500 minder dan in de Eerste wereldoorlig. Dit is dinsdag van militaire zijde in Saigon meegedeeld. Ruim 9400 Amerikanen zijn in dezelfde periode in Zuidoost- Azië overeden als gevolg van onge vallen of ziekten. Het totale aantal Amerikaanse doden sinds begin ja nuari 1961 komt daarmee op meer dan 54.400. Noordvietnamese delegatie in Parijs verwerpt Nixon's verklaring PARIJS, 1-5. Ngoejen Thanh Li, woordvoerder vande Noordvietna mese delegatie bij het vredesoverleg in Parijs, heeft de verklaring ver worpen die president Nixon donder dagavond op een persconferentie heeft afgelegd. Hij noemde deze ver klaring een nieuw bewijs voor Nixons „oorlogophitserij. koppigheid en verraderlijkheid". Rijn is een afschuwelijk riool KEULEN, 30-4. President Heinemann heeft donderdag bij de opening van een natio nale tuinbouwtentoonstelling in Keulen gezegd dat dc rivier dc Rijn een afschuwelijk open riool geworden is. Elke dag wordt er een hoeveelheid rioolwater in geloosd die 2000 vrachtwagens zou kunnen vul len. Heinemann wees op het slui pende gevaar van de milieu verontreiniging. De mensen zien hef nief en zijn daardoor geneigd het te gaan aanvaar den. „De vooruitgang van de jaren zeventig moeten we niet kopen met een nog onbewoon- baarder omgeving in de jaren tachtig", aldus Heinemann.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2