DE ZIERIKZEESCHE COURANT Druk van „progressieven" KVP, ARP en CHU op confessionelen Aantal verkeersdoden in E.E.G.-landen Uitvaartdienst bij gelegenheid van het overlijden van prinses Armgard De kabinetsformatie Drees jr. Kamerfractievoorzitter DS'70 Hoorzittingen over Vietnam zijn geëindigd De abortuspraktijk in Engeland Rustige Koninginnedag in de hoofdstad Eigendomsrecht op Oost-Indië-vaarder Dodelijke messteek op Koninginnedag ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODES Maandag 3 inei 1971 127ste jaargang Nr. 20869 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Caissonslot. op Brouivershavense Gat „We gaan niet uittreden, maar optreden' AMERSFOORT 15. Een „toevalli ge" groep van 25 actieve progressie ve leden van de KVP, de ARP en de CHU heeft zich zaterdag in Amers foort beraden over de situatie, die na de verkiezingen is ontstaan. De progressieve confessionelen hebben allerlei denkbare formules voor een kabinetsformatie besproken Uitgangspunt bij een formatie dient volgens hen te zijn, dat de drie ver kiezingsprogramma's en het geza menlijke urgentieprogramma van KVP, ARP en CHU zo min mogelijk moet worden aangetast, de christe lijke partijen zouden naar hun oor deel ongeloofwaardig worden, als ze grote concessies doen. De radicalen hebben geen concrete voorwaarden geformuleerd, en ze zijn ook niet van plan te dreigen met uittreding uit hun partijen: „We gaan niet uittre den, maar optreden". Ze gaan binnenkort praten met de leidingen van de drie partijen. De groep voorziet grote moeilijk heden als de drie christelijke partij en gaan samenwerken met DS'70 omdat er tussen het gezamenlijke ur gentieprogramma van de confessio nelen en 't programma van DS'70 een verschil ligt van twee miljard gulden dat bestemd is voor zeer essentiële zaken en vernieuwingen. „Nooit" willen de radicalen echter niet zeggen. „We zijn bereid tot sa menwerking als de kernpunten van ons program overeind blijven". De drie progressieve partijen bieden vol- gens de groep de beste aanknopings punten, maar zij houden de deur dicht en laten partij politiek preva leren. „Als de PvdA met de drie con fessionele partijen in zee zou willen gaan, was er zo een nieuwe regering" aldus een woordvoerder van de groep, „maar de drie progressieve partijen zijn enorm halsstarrig". De progressieve confessionelen zouden eventueel, als de christelijke partijen voor een coalitie met DS'70 of VVD teveel water in de wijn moe ten doen, bereid zijn tot het vormen van een minderheidsregering. De groep zal zich de komende tijd ook zeer diep gaan beraden over de grondslag van de samenwerking tus sen de drie christelijke partijen. DEN HAAG, 30-4. In de zes lan- van de gemeenschappelijke markt zyn in de tien jaar van 1958 tot 1968 120.000 persocnn bjj verkeersonge- ukken gedood en 11,5 miljoen ge wond. Dit is meegedeeld op een bijeen komst van de commissie voor ver- GOOR, 30-4. In het Overijsselse Goor verdrong de bevolking zich vrijdagmorgen rond de Katholieke kerk, waar de uitvaartdienst werd gehouden ter gelegenheid van het overlijden van prinses Armgard. Overal elders in het land hield men zich ondertussen bezig met de voorbereiding van de festiviteiten in verband met de verjaardag van Ko ningin Juliana. In Goor hingen de vlaggen echter halfstok. De Koningin was samen met prins Bernhard aan wezig in de kerk, waar de overleden moeder van de prins regelmatig godsdienstenoefeningen bijwoonde. De kleine kerk had plaatsen te kort voor de mensen uit de omgeving van het kasteel Warmelo in het en kele kilometers verderop gelegen Diepenheim, die in de afgelopen twintig jaar gehecht waren geraakt aan de o,ude prinses. Velen konden niet in de kerk worden toegelaten. Zij bleven achter op het zonovergo ten kerkplein," waar'de plechtigheid via luidsprekers te volgen was. De plechtige uitvaartdienst, die voorts werd bijgewoon door minister -president De Jong, de broer van prins Bernhard en zijn echtgenote, het gehele koninklijke gezin met uit zondering van prins Carel Hugo en kardinaal Alfrink, werd gecele breerd door de Jezuit Pater B. Bot', de zielzorger van de overleden prin ses. voer van het Europese parlement, een van de twaalf commissies die deze week in Rome vergadert. De Commissie van Vervoer, onder voorzitterschap van de Nederlander ir. S. A. Pothumus, besloot er bij de Europese Commissie en de minister raad op aan te dringen dat een be ging wordt gemaakt met een ge- meenschappelij k vervoersbeleid. Voorts zullen op een volgende bij eenkomst van het parlement vragen worden gesteld over de verkeersvei ligheid. DEN HAAG, 2-5. Het kabinet dei- Koningin deelt mede: H. M. de Ko ningin zal op maandag 3 mei op het Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangpn de heren mr. M. de Niet, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten Generaal en dr. L. J. M. Reel, vice-president van de Raad van State. UTRECHT, 1-5. Het hoofdbestuur en de fraktie van DS'70 hebben op een in Utrecht gehouden vergade ring onder meer besloten de partij raad bijeen te roepen op 15 mei a.s„ ter bespreking van de politieke si tuatie. In de vergadering werd het door de lijsttrekker van DS'70 ingenomen standpunt t.a.v. de kabinetsformatie bevestigd. In een daarna gehouden afzonder lijke vergadering van de Tweede Kamerfractie werd de heer W. Drees jr. tot voorzitter gekozen. Vice-voor- zitter wei-d de heer J. J. A. Berger. De fraktie besteedde uitvoerig aandacht aan het verslag van de president van de Nederlandse Bank en vond daarin een bevestiging van haar grote zorg om de financieel- economische en dientengevrhge so ciale situatie in ons land, aldus een mededeling van DS'70. Onderscheiden Vietnam- Treinongeluk in Oostenrijk: acht doden WASHINGTON, 1-5. De onoffi ciële hoorzittingen, door Amerikaan se congresleden gehouden in ver band met het optreden van de Ame rikaanse tioepcn in Vietnam, zijn geëindigd met een stroom verwijten over ccn weer. Zo beschuldigde Louis Wyman, re publikeins afgevaardigde van New Hampshire, in het Huis van Afge vaardigden de organisatoren en an dere voorstanders van de zittingen van opzettelijke ondermijning van de Amerikaanse strijdkrachten. De zit- De gejaagd levende en werkende hoofdstedeling ondergaat toch op verschillende plaatsen in Amsterdam de bekoring van rust en schoonheid, zoals hier aan de Blauwburgwal, waar de uitlopende bomen de jaar lijks terugkerende lenleverwondering wekken. tingen, aldus Wyman, hebben de re putatie van de V.S. zowel in Ameri ka zelf als in het buitenland een ge duchte knauw gegeven en ook de vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevangenen in Vietnam en het lot stand komen van een regeling door onderhandelingen in Zuidoost-. Azië moeilijker gemaakt. De democratisch afgevaardigde uit New York William Ryan reageerde hier direct op met de opmerking dat de zittingen zijn gehouden „uit een gevoel van verantwoordelijkheid voor ons zelf, onze kiezers en de na tie." Op de zittingen hebben oudstrij ders uit Vietnam uitvoerige verkla ringen afgelegd over gruweldaden die door Amerikaanse militairen zouden zijn begaan. Een van hen be schreef de moord op rond 30 Vietna mese burgers, die twéé jaar geleden door Amerikaanse infanteristen zou zijn gepleegd in een dorp in de pro vincie Kwang Ngai. veteraan pleegt roofoverval WASHINGTON. 1-5. Een 23-jarige Amerikaanse Vietnamveteraan, die in november 1968 op het Witte Huis door president Johnson met de hoogste Amerikaanse medaille voor heldhaftig gedrag werd onderschei den, is vrijdag in Detroit bij een roofoverval op een winkelier door deze tijdens een hevig vuurgevecht doodgeschoten. De overvaller, Dwight H. Johnson bezat de „Medal of Honor", die hem was verleend omdat hij in Vietnam bij een gevecht zeven Noordvietna- mese militairen had uitgeschakeld. LONDEN, 30-4. Twee meisje van eif, en van twaalf en 1213 onder de zestien behoren tot de 54.819 Britse vrouwen en meisjes, die zich in 1969 hebben laten aborteren, het eerste volle jaar na de aanneming van de abortuswet op grond waarvan abor tus in klinieken met officiële goed keuring toegestaan is. In 1970 zijn in Engeland 83. 851 legale abortus-ope raties verricht. WENEN, 1-5. Op het station van Fiirnitz in Karinthië (Oostenrijk) is zaterdagochtend vroeg de Oostcn- rijk-Italië-express door onbekende oorzaak op een stilstaande goederen trein gereden Acht mensen vonden de dood en ongeveer twintig werden deels ernstig, gewond. AMSTERDAM, 1-5. In tegenstel ling tot andere jaren is koninginne dag in 1971 in Amsterdam ordelijk verlopen. Vele duizenden Amsterdammers togen naar de Dam en het Damrak, die evenals het Rokin voor alle ver keer waren afgesloten. De kraamp jes en muziektenten trokken over dag grote belangstelling, 's Avonds waren het de Knokke-ploeg, die op het middenterrein van de Dam op trad en een rij draaiorgels, die voor het koninklijk paleis hun kunnen ten gehore brachten. Ongeveer 120 politieagenten wis ten 's avonds, zij het met moeite de orde te handhaven. Een ca. 10-jarig oproerkraaiertje werd ingerekend nadat hij boven op een telefooncel enige tijd een show had opgevoerd. Dee mobiele eenheid was paraat, maar behoefde niet in actie te ko men. DEN HAAG. 29-4. De Britse rege ring heeft de claim van Nederland op het eigendomsrecht van de in 1749 b(j Hasting (Engeland) gestrandde Oost-Indië-vaarder „Amsterdam" er kend. Een technische commissie van Engelse en Nederlandse deskundigen gaat thans de bcrgingsmogciykhedcn bestuderen. Begin 1969 werd bij graafwerk zaamheden voor de kust bij Hasting de aandacht gevestigd op het wrak van de „Amsterdam". Op initiatief van minister Klompé werd, een inter departementale werkgroep scheeps archeologie gevormd, die zich be raadde op de juridische en financië le problemen van een eventuele KAMPEN. 1-5. In Kampen is in dc nacht van vrijdag op zaterdag dc 19-jarige R. Visser - studerend in Arnhem - door ccn messteek om het leven gekomen. De 21-jarige losar- beider J. F. G. uit Kampen, is enige uren later gearresteerd. Dc fatale steek is toegebracht na een korte woordenwisseling om streeks half één op straat in de bin nenstad van Kampen. Vrienden van het slachtoffer verklaarden dat er geen enkele reden was tot onenig heid. J. F. G. is een goede bekend-' van de politie. De heer Visser, afkomstig uit Kampen, was naai dc stad gekomen om Koninginnedag te vieren. De losarbeider sprak hem op dc hoek van de Gasthuisstraat en de Oude straat c\en aan. Toen Visser een antwoord gaf. in de geest van „loop toch door", haalde G. een dolk te voorschijn en stak hem daarmee in dc boist. Dc politie, gewaarschuwd door vrienden van dc heer visser, moest vaststellen dat hij reeds was overleden. De losarbeider is om half zes 's morgens aangctrolfen in een gepar keerd staande auto. Hij had een dolk bij zich. Vandaag (maandag) /al hij worden voorgeleid aan de officier van justitie. BONN Koning Boudewijn en konin gin Fabiola van België brachten vo rige week een staatsbezoek aan Duitsland. De Belgische gasten lunch ten op het kanselarij-paleis, samen met bondskanselier Willy Brandt en diens echtgenote Rui. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In de sneltrein, waarvan vier wa gons uit de rails liepen, zaten 300 passagiers. Fümitz ligt 15 km van de Itali aanse grens. De acht verongelukte reizigers waren Oostenrijkers en Italianen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis van Villach gebracht. claim op het eigendomsrecht van het schip. Het resultaat was dat het ver antwoord was verdere stappen te on dernemen. waarop Nederland dc claim indiende. Van de onderzoekingen, die on der meer tijdens extra laag water bij het wrak zijn verricht, maakte dc B.B.C. in samenwerking met de K.R.O. een film. Toen is ook onder meer ccn ruim 220 jaar oude fles wijn uit het wrak gehaald. Minister Klompc. aan wie de film op 4 mei op het televisienet zal worden uit gezonden, die van dc week reeds werd vertoond, heeft bij deze gele genheid de fles wijn aangeboden ge kregen. Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend droog Droog en overwegend zonnig weer; zwakke tot matige wind. in hoofd zaak tussen oost en zuid: hier en daar nachtvorst met minimumtem peraturen van 5 graden aan zee tot omstreeks 2 graden in het binnen land: maximumtemperaturen mor gen van 14 graden in het Wadden gebied tot ongeveer 18 graden elders in het land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 7 tot 13. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal lot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van 0 tot 5 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 4 mei. Zon op 5.06. onder 20.09. Maan op 13.53, onder 3.00. Volle maan: 10 mei te 12,24. HOOGWATERSTAN DEN ZIERIKZEE 4 mei 10.51 v.m. BROUWERSHAVEN 4 mei 10.41 v.m. Doodtij: 4 mei. •23.19 n.m. 23.21 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook dinsdag houdt het droge cn zonnige voorjaarsweer aan. Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren over de Golf van Biscaje cn onze omgeving naar Rusland neemt weliswaar in bete kenis af. maar oceaanstoringen kun nen dinsdag nog niet in onze omge ving doordringen. De komende 24 uur ruimt de wind naar zuidoost tot zuid cn wordt dc directe aanvoer van lucht van de Oostzee afgebogen. Voor dinsdag worden dan ook hoge re maximumtemperaturen verwacht. In Zuid-Europa geven depressies liet weer een wisselend karakter. Dc temperaturen zijn er in het alge meen normaal tol boven normaal, maar plaatselijk is er veel bewolking en hier en daar valt een bui.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1