MIJN VROUW. MIJN SUPERIEUR BLIK DOOR HET WERELD Duitse politiek wordt grover VENSTER Aanhoudingen in Turkije Enorme brand in Pforzheim Parij se politie ontzet Chinees ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vi-udae so apiu 1071 Nr. aosos De W estduilse kieswet zegt dut de partij die geen vijf procent van de stemmen krijgt geen zetels mag in nemen in de parlementen van de deelstaten of in Bonn, met slechts een geringe uitzondering. Na de ver kiezingen in Sleeswijk-Holstein is niet iedereen meer zo gelukkig met deze barrière tegen te kleine frakties en te veel partijtjes. Immers daar verdween niet alleen de neonazisti- sche N.P.D. van het toneel, door wei nigen betreurd, maar ook de liberale F.D.P. - in Bonn de coalitiepartner van Brandts socialisten. Een tendens die zich in andere deelstaten al aankondigde is dat er maar twee partijen eigenlijk toe doen: de christendemocratische groe pering, van de C.D.U. en C.S.U., en de socialisten. Van splinterpartijtjes zullen zij geen last meer hebben, lijkt het. Maar is die tweedeling nu wel zo plezierig? In het geval Sleeswijk-Holstein waren de ervaringen niet 20 heel aangenaam. In deze deelstaat met de reputatie het minst vooruitstrevend te zijn iverden de socialisten merk waardig genoeg aangevoerd door een vertegenwoordiger van de uiterst linkse vleugel, wiens bijnaam Rode Jochen hem een makkelijk doelwit maakte voor C.D.U.-propaganda en Springerpers, die met groot gemak deze meneer Steffen schilderden als een onderkruipsel uit oost-Duitsland en meer van dit fraais. Dat hij niettemin nog een winstje voor de S.P.D. eruit sleepte is ook nog curieus, al was die zege verge leken met de C.D.U.-overwinning toch nog een nederlaag. Coalitie-partner De C.D.U. meende dat voor haar veel op het spel stond, maar dat had met Sleeswijk-Holstein verder niet te maken. Het ging om de konse- kwentie van die verkiezing: het be houd van een meerderheid in de Bondsraad, zoiets als de Eerste Ka mer in Bonn, waarmee men Brandts politiek weliswaar niet kon verijde len maar wel een beetje vertragen. Dit betrekkelijk belangrijke doel moest dan kennelijk het excuus le veren voor aanvallen van het laagste niveau, op een tegenstander. (De stunt van prof. Rubin die een ont voering in scène zette om links ervan te laten verdenken en zo uit degunst van de kiezers te brengen, was nog oudermaatser. Maar Rubin is een po litiek warhoofd wiens akties zeker niet door de C.D.U. met blijdschap zijn begroet). Het nut van de kleine F.D.P. was tot dusver dat zowel D.C.U. als S.P.D. er altijd in hun campagnes rekening mee moesten houden dat ze haar als coalitiepartner nodig konden hebben. Dat hield ook in dat ze het in hun campagnes nobit zo grof konden ma ken dat de F.D.P. het voor haar fat soen niet zou kunnen verantwoorden met een van hun tweeën in zee te gaan. ISTANBUL, 29-4. Vijfenzeventig burgers en miltairen zijn in Istan bul door de militaire autoriteiten aangehouden na de afkondiging van de staat van beleg, zo meldt de Turkse radio. De bevelhebber van het eerste legerkorps, generaal Faik Turun. heeft in een communiqué meegedeeld dat de betrokkenen wor den beschuldigd van „een poging tot oprichting van een geheim genoot schap met het doel, een gewapende opstand te ontketenen en de politie ke. economische, juridische en so ciale orde van de natie te vernieti gen" Het communiqué maakt voorts melding van huiszoekingen. Een interessant overzicht van het vooroorlogse Zierikzee. We zien van links naar rechts de St. Lievens Mon stertoren, in het midden de water toren en rechts het statige stadhuis torentje. De kaart werd vanaf het Bolwerk genomen, zodat we aankij ken tegen de achtergevels van wo ningen aan de Hoofdpoortstraat. De F.D.P. bewees bovendien dat ook kleinere groepen invloed kunnen hebben - immers by coalities kon ze ook altijd erop staan dat iets van haar programma door de partner werd overgenomen. Maar dat laatste gelooft de Duitse kiezer kennelijk niet meer - de trek naar de groten is daarvoor te duidelijk. Maar of ze met de even duidelijke vergroving van het Duitse politieke leven blij moeten zijn lijkt een makkelijk met nee te beantwoorden vraag. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De NASA heeft bepaald dat ruimtevaarders die van de maan terugkeren voortaan niet meer in quarantaine behoeven. Ge bleken is dat het maanmateriaal geen enkel gevaar voor de gezond heid oplevert. WASHINGTON. De eerste ruimte vaarder van de V.S. Alan B. She- pard, is door president Nixon bevor derd tot admiraal. Tevens is voor het eerst een neger, Samuel L. Gra vely, tot admiraal benoemd. Beide benoemingen moeten nog door het' congres worden goedgekeurd. WASHINGTON. De gewezen ser geant Danny Spencer heeft voor een commisie van het Amerikaanse con gres verklaard dat op 18 april 1969 dertig ongewapende Zuidvietnamese mannen, vrouwen en kinderen door Amerikaanse soldaten zijn afge slacht. Aanleiding was het feit dat een soldaat de dag tevoren op een landmijn was gelopen. TRIPOLI. De revolutionaire raad in Libië heeft een wetsontwerp goed gekeurd, op grond waarvan hande laars in verdovende middelen tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld kunnen worden. Gebruikers van verdovende middelen kunnen veroordeeld worden tot tenminste 'een half jaar gevangenisstraf en een boete van honderd Libische ponden (ruim duizend gulden). MOSKOU. Het Russische ministe rie van buitenlandse zaken motiveer de uitwijzing van Miller met de ver klaring, dat deze zich schuldig had gemaakt aan activiteiten die onver enigbaar zijn met zijn diplomatieke status. Dit was vorige week vrijdag, aan het Britse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. WASHINGTON. In Washington zijn minstens 150 mensen gearres teerd omdat zij de toegang tot het oproepbureau voor dienstplichtigen hebben - geblokkeerd. BRUSSEL. De Belgische minister voor arbeid en tewerkstelling. Ma jor, heeft een veertien Belgische vrouwen het vakbekwaamheidsdi ploma uitgereikt voor booglassers. Deze veertien vrouwen zijn opgeleid bij „Cockerill Yards" te Hoboken bij Antwerpen. TEL AVIV. De in West-Duitsland geboren Evelyn Barge, die op het ogenblik in Israël wordt onder vraagd door twee Nederlandse Rijks rechercheurs, wist volgens eigen zeggen niet voor welk doel de wa pens en explosieven die ze van Bei roet naar Amsterdam heeft gesmok keld, gebruikt zouden worden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZEIST. De export van pluimvee- houderijprodukten is in maart weer toegenomen, maar van een normale situatie is ten gevolge van de insom- mige Europese landen nog steeds geldende invoerverboden nog geon sprake de slechte resultaten in de eerste twee maanden van dit jaar hebben het kwartaalcijfer zeer nega tief beinvloed: de uitvoerwaarde daalde ten opzichte van vorig jaar met 11,2 procent tot f 180,2 miljoen. UTRECHT. Het aantal detailhan delsvestigingen van de vrijwillige in- en verkooporganisatie Vivo is in 1970 met 9 pet teruggelopen. Door het stichten van nieuwe, grotere ver kooppunten. bleef de totale verkoop oppervlakte echter gelijk. AMSTERDAM. De Amstelveense politie heeft de 22-jarige R. V. aan gehouden. die daags tevoren uit de Rijkspsychiatrische inrichting Eind hoven was ontsnapt. UTRECHT. De produktie-afdeling van de N.V. Tricobest in Best zal binnenkort worden opgeheven. Daar door worden 200 mensen overbodig. De overige 140 werknemers kunnen te werk worden gesteld in het bedrijf in Tilburg als zij bereid zijn te gaan pendelen. DEN HAAG. De minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal 7 mei de bijeenkomst van het zeventien landen tellende minis terscomité van de Raad van Europa bijwonen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. DEN HAAG. Naar het oordeel van de ministerraad en in het bijzonder van de ministers van verkeer en wa terstaat en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening moet omstreeks 1975 een begin worden gemaakt met de bouw van de nieuwe stad Almere in Flevoland. Dit standpunt is woensdag bekendgemaakt. AMSTERDAM. Dr. Drees j.r. heeft gezegd dat hij niets voelt voor nieu we verkiezingen binnen zes maanden zoals door de heer Van Mierlo van D'66 werd verlangd. „Nieuwe ver kiezingen zouden het aanzien van de parlementaire democratie ernstig kunnen schaden", zei dr. Drees jr. BOXMEER. Een schipper heeft in de Maas bij Oeffeit, nabij het Veer huis het lijkje van een pasgeboren baby gevonden. De Rijkspolitie te Oeffeit, die werd gewaarschuwd, haalde het lijkje, dat in een plastic- zak zat, uit het water. Het bleek een jongetje te zijn. VLAGTWEDDE. Een brand heeft de schuur van landbouwer J. Busker in de gemeente Vlagtwedde in as gelegd. Een partij hooi en stro en enig gereedschap gingen verloren. De levende have kon worden gered. De schade bedraagt ongeveer 100.000 gulden. Het woonhuis liep veel wa terschade op. STUTTGART, 29-4. In de nacht van woensdag op donderdag heeft een omvangrijke brand in de binnen stad van Pforzheim, in Baden-Würt- temberg, voor miljoenen mark scha de aangericht. Het vuur waarvan de oorzaak nog niet bekend is, ontstond in een wo ninginrichtingszaak met grote opslag ruimten en sloeg over naar een aan grenzende supermarkt. In het geheel zijn zes gebouwen door de brand getroffen. Engeland en de E.E.G. BRUSSEL, 29-4. In Britse kringen in Brussel bestaat de overtuiging dat het gesprek in mei tussen de Euro- marktministers en de onderhande laars van het Verenigd Koninkrijk de toetredingsonderhandelingen vooruit zal brengen. Komt die toe nadering in mei er niet, dan be schouwen de Britten dat als een af wijzende houding van de Euromarkt- landen. Overigens meent men in ge noemde kingen dat het veelvuldig bilateraal overleg van de laatste tijd en ook het recente overleg in de Westeuropese Unie een betere sfeer heeft geschapen. PARIJS, 29-4. Op de Parijse lucht haven Orly heeft de politie iemand uit een Chinees gezelschap gehaald die half bewusteloos leek en door an deren ondersteund werd. De groep, die uit een tiental per sonen (naar verluidt ambasasdeper- soneel) bestond, zou met een Pakis- taans lijnvliegtuig naar Sjanghai vertrekken. De overige Chinezen weigerden echter na het incident aan boord te gaan van het toestel, dat enige tijd werd vastgehouden maar tenslotte zonder het gezelschap ver trok. De uit de groep gehaalde man van omstreeks 30 jaar, die volgens een door de politie ontboden arts niet in staat was om te reizen,, is onder luide protesten van zijn landgenoten over gebracht naar het politiekantoortje op Orly. FEUILLETON door LENA SCIIAGEN „Luister, Riaik was vanmor gen bij.Swinkel, de garagehouder. Ik heb een week of wat geleden, eigen lijk meer uit de grap, aan hem ge vraagd: Als je eens een huisje weet. mijn zwager wil trouwen. Hij ant woordde: Ik zal 't in gedachten hou den, Erik. Maar ja. zelf nam ik dat antwoord niet serieus. Tientallen jonge mensen zitten met hetzelfde probleem. Maar vanmorgen had hij een krant en wees op een adverten tie. Aan de buitenkant van de stad staan enkele arbeidershuisjes; ze moeten er tamelijk behoorlijk uit zien. Ze worden dinsdag verkocht door notaris Bensen. Dat wil zeggen, dan is de afslag. Ze zijn bijna alle maal ingezet op veertienduizend gulden rond. Alleen enkele hoekpan den staan genoteerd op zestien en zestien en een half. Zal ik er dinsdag eens heen gaan. of die notaris bellen, of ik er niet één onderhands kan ko pen?" Ria dacht na. „Ik heb er geen ver stand van. Maar waarom bel je baas Knol niet op? Die is nogal goed bevriend met notaris Bensen." Langzaam begon hij te knikken. ..Daar zit wat in. Weet je wat. ik rijd even naar hem- toe. Hij zal wel thuis zijn." 's Middags kwam het tweetal schoorvoetend de kamer in. Ria had ze binnengelaten; Erik zat op de bank te lezen. Hij keek op en zag de bange blik in de ogen van het meisje. Ria stond in de deuropening en be duidde hem met gebaren, niet boos te worden. Erik beduidde het tweetal, dat zo konden gaan zitten. „Jullie komen hier niet voor 't eerst. En ik zal maar geen boetpredikatie houden, want daarmee helpen we het nieuwe pro bleem niet uit#de wereld. Het enige wat me van 't hart moet, is dit: jul lie zijn een stel sufferds. Laten wc elkaar niet voor de gek houden dooi de feiten met zachte handschoenen aan te pakken. Lientje kan welis waar niet helpen, dat ze uit een ge zin komt. dat niet zo gunstig staan aangeschreven, maar juist daarom hadden jullie beiden moeten voorko men dat men zou kunnen zeggen: zie je wel? Hoe kun je anders verwach ten? Enzovoort. Want nu hebben jul lie bepaalde mensen, die zo heel gauw klaar staan met hun oordeel, een wapen in de handen gegeven. Geloof maar, dat ze het zullen han teren. Enfin, jullie zullen door de zure appel moeten heenbij ten. Zo. verder praat ik er niet meer over. We gaan nu eerst eten. Daarna gaan we overleggen, welke mogelijkheden er zijn, om jullie aan onderdak te helpen". Willem keek zijn zwager met grote ogen aan. „Weet jij er dan wat op?" „We gaan eerst eten. Ik wil m'n eetlust niet bederven". Na de maaltijd, toen Lientje had geholpen met afruimen en afwassen, zaten ze gevieren in de kamer. En vertelde Erik van de arbeidershuis jes aan de Randweg. ..Ze zullen er niet lang meer staan, want ik heb ge- hooi-d. dat het uitbreidingsplan voor die hoek gereed is. doch enkele jaren zal het nog wel duren, voor ze het gaan realiseren. Ga er straks maar eens langs, dan kun je ze zelf zien. Het zijn heel eenvoudige huisjes, maar er zitten behoorlijke mensen in. Twee ervan komen nog deze maand leeg. omdat die mensen een nieuw huis toegewezen hebben gekregen. In overleg met m'n baas. die gelukkig beschikt over goede relaties, heb ik een optie op één van die twee huis jes: het is nummer 28". Willems ogen lichtten op. „Bedoel je dat wijdat wij in dat huis kunnen?" Erik knikte. „Tk heb het onder hands gekocht. Niet. dat ik zo'n ka pitalist ben. want ik zal er ook een hypotheek op moeten nemen. En denk maar niet. dat jullie het voor niets krijgen: jullie betalen ons de huur. Hetzelfde bedrag wat de te genwoordige bewoners betalen. Ik weel wel. het is niet zo denderend, maar in dc eerste plaats groot ge noeg voor jullie twee pn ook wel voor drie. In de tweede plaats heb ben jullie nu een woning en heb je een grotere kans een ander huis te kunnen krijgen. Misschien door rui ling. Willem is een handige knutse laar. die zal er wel wat aan op te knappen hebben, maar ik neem aan. dat hij er wel zin in zal hebben. Zo. Maandag ga ik naar de notaris het koopkontrakt tekenen en ga ik naai de huisvestingscommissiae om te be pleiten. dat jullie er in mogen. Ik heb de steun van m'n bazen, dus ik neem aan. dat het wel zal gelukken. Jullie gaan vanavond naar huis en spelen daar open kaart. Dat is wel niet zo leuk. maar daar is niets aan te doen. Als je meteen vertelt, dat je een huis hebt. zal de storm misschien wal meevallen. En als ik jullie een raad mag geven: ga zo gauw moge lijk aantekenen zodat jullie over een week of drie kunnen trouwen". «Wordt vervolgdi SCHIPHOL. Een nieuwe vogel heeft di-ie keer als eresaluut rond de Fokkerfabrieken op Schiphol gecir keld: de verlengde versie van de Fokker F-28 „fellowship" officieel genaamd de F-28 mark 2000. ZONDAG 2 MEI. NED. I: 15.00 Journaal: 15.20 Week- journaal; 15.22 Verkeersinformatie: 15.25 Walt Disney: 1615 Die goede oude tijd; 17.00 Biljarten; 18.55 Fa belt jeskrant; 19.00 Woord voor ivoord 19.05 Werken op zondag: 19.30 Mars; 20.20 Journaal; 20.25 De kleine waar heid; 21.10 Herkent u deze melodie; 22.20 Dagsluiting; 22.25 Het gezin; 22.37 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.05 De vrijbuiters; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek; 20.45 Dubbeldekkers; 21.10 Studio Sport; 21.35 Video22.15 Journaal. MAANDAG 3 MEI. NED. I. Na de fabel van Jacob de Uil en het journaal vaii de nieuwsle zer Pipo op Bizarra. Het probleem waar het edel gezelschap mee wor stelt is de manier waarop het ei kan worden uitgebroed. Blauhilde zou het weten. Maar niemand weet wie het is en waar hij!zij te vinden is. De kunstschilder helpt ze echter een eind op weg maar Snuf en Snuitje luisteren mee. Tot het journaal van acht uur Coronationstreet. Hierna, dat is dus na het journaal en weer- overzicht van acht uur: Liedjes van Dirk Witte. Ze worden gezongen door Jenny Arean, Willy Alberti, Martine Bijl en Frits Lambrechts. Na de ak- tualiteiten van Brandpunt de film Hoe een Hirschberger Deens leerde" Heilman wijktHit naar Denemarken. Hij hoopt daar een visum te krijgen voor Amerika. Daar is het echter al te laat voor. Hij heeft in Denemar ken een zoon die advocaat is. Deze kan er alleen maar voor zorgen dat pa een baantjf krijgt. Moeilijkheid is dat Heilman geen Deens spreekt. De Duitsers vallen Denemarken binnen én- Heilmair moet—onderduikenr Hij probeert uit de klauwen van de Duit sers te blijven hetgeen hem gelukt. Tot slot van de avond rest ons alleen nog het laatste journaal. NED. II. Na het journaal en de fa bel „Kijken naar kinderen", waarin vanavond een vierjarige kleuter voor het eerst naar de kleuterschool gaat, een geweldige belevenis. Hierna Tan- ja Koen met Dier en vriend. Van avond worden de financiële proble men rond dierentuinen en wildpar ken belicht. Na het journaal een film Kaddisj voor een overlevende. Peri, een Israëli, bracht de oorlogsjaren door iii een cencentratiekamp. In Tel Avïv ontmoet hij Bach, een man die met hem in het kamp zat. Bach was reeds in het kamp een geweldige pechvogel eh nu leurt hij met olie. Hij leeft maar is zijn geheugen kwijl geraakt. Hij is van een levende een dode geworden in geestelijk opzicht. Hierna aktualiteiten met Hier en Nu ZONDAG 2 MEI. NED. I. Na het journaal in het het kort de vaste zondagmiddagru brieken, zoals weekjournaal, ver keersinformatie, een aflevering van Walt Disney's wonderlijke wereld en de rubriek „Die goeie oude tijd". Als vanouds komt het programma uit Londen. Tot slot win het middagpro gramma een verslag van de te Val kenburg gespeelde partijen Europees kampioenschap biljarten. Het avond programma vermeldt een verhaal uit de Fabeltjeskrant, Woord voor woord en hierna weer een nieuwe beleve nis van het domineesechtpaar Van Schagen. De dominee heeft wel eens uit zijn mond laten vallen dat hij een dagsluiting op de t.v. zo.u willen ver zorgen, maar nu zijn vrouw voor die mogelijkheid gezorgd heeft, weet hij niet wat de kijkers te zeggen. Hier na een Russische film. Het is een kleurenreportage over de planeet Mars. Na het journaal de Kleine Waarheid. Marleen knapt af. Het is te druk geweest met de Donkelaar- tjes over de vloer en tevens zit het haar dwars dat ze geen kinderen krijgt. De dokter neemt Marleen eens goed onder handen. De Donkelaar- tjes gaan terug naar hun moeder en er komt een belangstellende voor de zonnewijzer die in het leven van Eppo een grote rol gaat spelen. Tot slot van de avond Herkent u deze melodieen de dagsluiting verzorgd door ds. JLangestraat. NED. II. Na het journaal en de fa bel opnieuw een aflevering van de Vrijbuiters. Sxie is ontvoerd. Ze wordt als gijzelaresse vastgehouden. Om haar vrij te krijgen speelt Sue's vader berekeningen in de handen van de ontvoerders. Deze berekenin gen zijn vals. Na het eerste deel van Studio Sport, Panoramiek, en na tuurlijk een aflevering van Dubbel dekkers. Stan en Jack hebben alvast een polaroid camera gekocht voor de reis die het buspersoneel naar Span je gaat maken. Tegenover de kontro- leur doen ze of ze voor een pin-up magazine werken en hebben al een fraai bouwwerk op het oog, namelijk een stevige conductrice. Na het twee de deel van Studio Sport Video en het laatste journaal. Zondag 2 mei, 20.24 uur: De kleine waarheid. Marleen Spaargaren teza men met Alie Donkelaar. en dan een aflevering uit de serie Memorandum van een dokter. Titel van deze aflevering „Een onmoge lijke liefde". Ian Wenster heeft ja ren geleden het dorpje de rug toe gekeerd. Hij keert in het dorp terug en is niet welkom. De bewoners doen vriendelijk tegen hem totdat ze mer ken dat hij verliefd is op Jess. Dc bevolking pruimt dat niet. Dr. Finley en Cameron gaan zich met de zaak bemoeien en dan loopt het meestal wel goed af. Tot slot van de avond „In het voorbijgaanmet ds. Bert Hoorn, en het laatste journaal. MAANDAG 3 MEI. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Pipo op Bizarra; 19.30 Coronationstreet; 20.00 Journaal: 20.30 Liedjes van Dirk Witte; 21.00 Achter het nieuws; 21.25 Hoe een Hirschbergen Deens leerde; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Kijken naar kinderen 19.30 Dier en vriend; 20.00 Journaal; 20.20 Kaddisj voor een overlevende; 21.45 Hier en nu; 22.00 Memorandum van een dokter; 22.50 In het voorbij gaan; 23.00 Journaal. Wat biedt de BEELDBUIS Advertentie voor uw gasverwarming Poslstraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. KOUWENBERG i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7