Subsidie van 1,- per inwoner voor Concertzaal te Zierikzee STREEKNIEUWS DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Hervormde Zeeuwse vrouwen (1200) namen bezit van Renesse Jongen zonder aanleiding doodgeslagen A RA M EN DE GULDEN STEEN Gem een teraail Du i vela nil DUIVELAND. 27-4. Op de jongste raadsvergadering, onder voorzitter schap van burgemeester De Kam, zyn nog velschillende belangrijke onderwerpen aan de orde gekomen. In verschillende regio's van de provincie worden tijdens het winter seizoen culturele evenementen ge houden, zoals toneelvoorstellingen, concerten, musicals etc. gehouden in schouwburgen enz. Voor Schouwen- Duiveland wordt dit gedaan in de „Concertzaal" in Zierikzee, waar voor zo nu en dan incidenteel sub sidie verleend werd aan enkele eve nementen, o.m. voor toneelvoorstel lingen voor de schooljeugd enz. Om een zekerstelling en continuering te verkrijgen van het winterprogram- ma zou het nodig zijn dat de geza- melijke gemeenten op Schouwen-. Duiveland aan het begin van het winterseizoen een vaste subsidie ver lenen. Het tekort voor het seizoen 1971-72 wordt geraamd op l' 21.425, voor Schouwen-Duiveland, d.w.z. het netto tekort. Het bruto tekort is 1' 57.675,waarin provincie en rijk een bijdrage verlenen van f 36.250, in totaal. Besloten werd ter dekking van dit tekort een subsidie van één gulden per inwoner van de gemeen te Duiveland te verlenen. Aan de heer P. Troost werd met ingang van 1 mei ontslag verleend als onderwij zer aan de openbare basis school te O'osterland. Uit een drietal ingeko men sollicitaties, werd mej. H. Jo- ziasse te Middelburg gekozen als on- derwijzeres aan de openbare basis school te Oosterland. De raad kon zich verder verenigen met een voor stel om aan de sportvereniging „Ou- werkerk" een vergeoding van 22 cent per kilometer te geven voor het ver voer van de jeugdleden van Ouwer- kerk naar het sportlokaal in Ooster land waar ze gymnastieklesen krij gen. Sinds januari van dit jaar be zoeken zo'n 50 leden van 4 tot 15 jaar deze lesen. Tot nog toe werden deze kinderen door bestuursleden gratis per auto gebracht wat echter niet zo kan blijven, omdat de kosten veel te hoog worden. Om een vergoe ding hiervoor té betalen ontbérekt het de vereniging aan de nodige geldmiddelen. De fa. H. van Dijk en Zonen heeft aan de gemeente ver zocht aangesloten te mogen worden op de riolering te Sirjansland. Hier voor zou nodig zijn de aanleg van ongeveer 180 m riolering langs de Lage Weg. Ten behoeve van het be stemmingsplan Sirjansland zijn maar maar 45 m nodig, zodat de resterende 135 m alleen bestemd is voor het be drijf van de fa. Van Dijk en Zonen. Deze firma is genegen de daarvoor te maken kosten terug' te betalen. De totale kosten voor de 180 m bedragen f 21.660,waarvan voor rekening van de firma Van Dijk komen f 16.245,en er voor de gemeente- nog f 5.415,overschiedt. Besloten werd dit krediet hiervoor te verle nen. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Romeijn naar de mogelijkheid om langs de Noorse woningen aan de Koningin Julianastraat te Omver- kerk een trottoir aan te brengen. De heer Stouten (SGP) wees op de bo men aan de Molenweg te Oosterland die gevaar opleverden voor voetgan gers over het trotoir, omdat door de wortels tegens worden opgelicht. Hij vroeg naar de mogelijkheid deze bo men te doen rooien. Wethouder Kuij- per zou het grote zonde vonden als dit mooie groen wegging, want „kijk maar naar de Burgem. van der Ha- vestraat te Oosterland, hoe kaal dit staat na de bomcnrooiïng", betoogde de wethouder. Wel zullen deze bo men worden bijgesnoeid dezer dagen. Verder zag de heer Stouten graag op de Molenweg te Oosterland aan één kant van deze straat een parkeerver bod ingesteld en wel van het woon huis van dokter Speelman tot aan de woning van bakker Caljouw. De heer Bakker (Arb.) vroeg naar de mogelijkheid om voor de woningwet- weningen in de Suzanna Maria Uonsquestraat te Oosterland een parkeerstrook aan te leggen zoals in de Burg. van der Havestraat. Dit zal worden gedaan was het antwoord, „doch niet voordat de woningen ge heel klaar zijn omdat de stroken an ders toch maar stuk gereden wor den". Verder zou de heer Bakker graag zien dat er een ander cross- terrein in Oosterland zal worden ge vonden, want hij meent dat de jeugd uit balorigheid de speelattributen op de speelweide aan de Sint Joostdijk heeft vernield, omdat een terrein om te crossen uitblijft. De heer Op 't Hoff informeerde tenslotte naar de mogelijkheid om aan de rijksweg bij Oosterland en Nieuwerkerk z.g. Staphorster kruisingen aan te bren gen, voor het steeds drukker wor dend verkeer. De Rijkswaterstaat heeft dit in behandeling, volgens de voorzitter. 'ZIERIKZEE Districtsoefening Rode Kruis-korps Op woensdag 5 mei a.s. wordt een districtsoefening van Rode Kruis- korpen gehouden, waaraan het korps van Schouwen-Duiveland deelneemt. De Lotusclub te Goes werkt mede door de rol van gewonden te spelen, De leden hebben een opleiding voor dit doel gehad. De oefening begint op het rampterrein, dat deze keer in het havenkwartier ligt, waar een veronderstelde ontploffing plaats ge vonden heeft. De gewonden worden via het „gewondennest" (Vismarkt) overgebracht naar het hervormd verenigingsgebouw, dat als verza melplaats zal worden ingericht. Hier worden de gewonden opgevangen, gesorteerd, verwerkt en afgevoerd naar de verschillende ziekenhuizen. E is zodoende weer heel wat verpakt in deze oefening, die groots van op zet is. Bejaardenmiddag N.C.V.B. De N.C.V.B.-afdeling Zierikzee or ganiseert weer een bejaarden mid dag, en wel op woensdag 5 mei a.s. In tegenstelling met andere midda gen is de aanvangstijd van de bij eenkomst op 5 mei vastgesteld op 2 uur, en dus niet 2.30 uur zoals ge bruikelijk. Ger. Vrouwenvereniging De gereformeerde vrouwenvereni ging „De Lampen Brandende" ver gadert woensdag 5 mei a.s., 's avonds in het gereformeerd .verenigingsge bouw. St. Domusstraat. Het onder werp van deze avond wordt ingeleid door mevr. A. Lakké-Zandee en is getiteld „Bij het ouder worden". Alle leden en belangstellenden van harte welkom. BROUWERSHAVEN Vismijn wordt Havenkantoor Het gemeentebestuur van Brou wershaven heeft het verbouwen van de voormalige vismijn tot havenkan toor opgedragen aan Gebr. Schilper- oort le Brouwershaven voor f 6.788,02 exclusief 14 pet. BTW. ZONNEMAIRE Kwart eeuw bij de P.T.T. Op 1 mei jl. was het 25 jaar gele den dat de heer A. J. Flikweert in dienst trad bij de PTT. De jubilaris vervult thans de funktie van bestel ler I le Zonnemaire. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale sezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SPAARBUSJES in bruikleen NOORDWEIAE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11,00-12.00 uur. OOSTERLAND Öe Sakor-cotlecte Hier ter plaatse werd gecollecteerd ten bate van SAKOR dool* een vijf tal jongedamos, t.w. Marjan Boogert, Liannc van den Houten, Mieneke de Later, Lea Rotte en Tineke Stuij, zulks onder leiding van mevr. D. Stuij-ter Heide. De opbrengst be droeg f 155,waarvoor de milde gevers en geefsters en de leiding mét de jongedames-collectante een dank woord toekomt. Bouw dubbel woonhuis Het dubbele woonhuis dat in de Van den Abeelestraat alhier ge bouwd wordt door het bouwbedrijf Bjoogert N.V., voor rekening van de heren J. van der Maas Cz. en J. F. Slingerland, is zo ver gevorderd dat men bezig is de zaak onder dak fe brengen. Met verloop van enige tijd zullen in deze nabijheid nog een tweetal dubbele woonhuizen worden gebouwd. Zoals bekend mogen op dgze plaats geen enkele of vrij staande woningen verrijzen. BRUINISSÉ Ere-medaille in goud voor D. de Koning De Ere-medaille in goud, behorend bij de Orde van Oranje Nassau werd donderdag uitgereikt aan de heer D. de Koning, oud-voorzitter van de vjsserijverentging „Algemeen Vis- sersbelang". Het gold hier de ere medaille in goud en dus niet in zil ver, zoals abusievelijk in het donder- 'dtignummer werd gemeld. uit het buitenland NEW YORK. De New York Times wpet te melden dat de Sowjet-Unie de, V.S. heeft voorgseteld een ver drag van vijf jaar te sluiten, waar- dcoi de raketdefensie in beide lau den beperkt zou worden tot 100 ra ketten rond Moskou en Washington. HAMBURG. De minister van fi nanciën en economische zaken van de zes EEG-landen gaan ernst ma ken met het coördineren van de eco nomische politiek. Driemaal per jaar zullen de betrokken ministers hier toe in een EEG-raadszitting bijeen komen. ROME. Vliegers van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia zijn donderdagmiddag voor een halve dag in staking gegaan. De staking trof de binnenlandse en Europese dien sten. Dé intercontinentale diensten bleven functioneren. Accent op •wereldwijd verband van de organisatie (Van een speciale medewerker) RENESSE, 29-4. Zelden en waar schijnlijk nog nimmer zullen zoveel vjfwcu uit geheel Zeeland (en V. <cL Biabant) in zondagse kledij en gelukkig nog betrekkelijk veel in Zeeuwse klededracht bezit van Re- nesse genomen hebben. Ze waren ten getale van ongeveer 1200 geko men voer de jaailijkse contactdag van de Hervormde Vrouwengroepen. Bovendien was het een jubileum viering, omdat de landelijke herv. vrouwengroep, waar de plaatselijke RECHTSZAKEN DEN BOSCH, 29-4. De officier van Justitie bij de rechtbank te Den Bosch, mr. W. Moors, heeft donder dagmiddag twee jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest ge- eist tegen de 20-jarige dakbedekker H. B. uit Valkenswaard, die op 27 september van het vorige jaar de jeugdige Johan van den Boom, eveneens uit Valkenswaard, zonder enige aanleiding of reden zodanig met een balk op het hoofd heeft ge slagen, dat deze aan de gevolgen er van is* overleden. Verdachte wist zich van het ge beurde maar heel weinig te herinne ren. Cp vragen als: waar hij de balk vandaan had, of hij meerdere keren had geslagen enz. moest hij het ant woord schuldig blijven. Hij weet al leen dat hij op die avond, komend uit een café in Valkenswaard, achter Van den Eoom liep en plotseling de opwelling kreeg hem pijn te willen doen. Hij verklaarde hem in ieder geval niet moedkwillig te hebben willen doden. Reeds eerder, in juni, van het vorige jaar, zou verdachte ren meisje hebben aangerand. Hij is toen echter vrijgesproken van de tenlaste gelegde verkrachting. groepen bij aangesloten zijn, 25 jaar bestaat. Uiteraard had de prov. commissie van deze vrouwengroepen er handen vol werk aan om alles vlot te doen verlopen en alle dames een goed programma te bieden. Daartoe waren de bezoeksters in drie groepen verdeeld. De eerste groep werd al betrekkelijk vroeg in de congre.szaal van „De Ark" ontvan gen, terwijl tegelijkertijd de tweede groep in de Herv Kerk werd opge wacht. 's Middags verwisselden zij van plaats, waarna de derde groep geheel in De Ark bijeen kwam. De groepen, die elk uit ongeveer 400 dames bestonden, kregen hetzelfde programma. In de pauzes werden al len in De Ark van soep en koffie voorzien, waarbij opnieuw bleek dat men daar niet voor een kleintje ver vaard is. Mevr. H. de Wit-Kuipers en mevr. C. Lely-Navis, resp. prov. presidente vqn Zeeland en van Branbant hiel den een wijdingsdienst. Als gasten konden worden welkom geheten mevr. Van Arrsen, echtgenote van de commissaris van de Koningin in Zeeland, mevr. Everwijn, echtgenote, van de burgemeester van Wester- schouwen, mevr. Assendorp, prov. presidente '-an de Vrijz. Herv. Vrou wengroepen en mej. Kooman, ver tegenwoordigster van de plaatselijke Herv. Gemeente. Feestrede De „feestrede" werd uitgesproken door mevr. M. Dikker-Hupkes- Schafer uit Loenen, hoofdbestuurs lid van de landelijke H.V.G. Bij alle drie groepen bepaalde ze haar ge- hoor bij de toekomst van de H.V.G. Met enthousiasme sprak zij over dé plaats en de verantwoordelijkheid in deze tijd. Ook de betekenis van de groep als tegenhanger tegen de ver eenzaming en de individualisering van het moderne leven werd bena- diükt. Dat voorts de Vrouwengroe pen zich Hervormd noemen mag niet tot afzondering leiden, integen deel het verlangen naar de oecume ne zal voorop moeten staan. Ten slotte werd nadruk gelegd op het wereldwijde verband doordat de H. V. G. is aangesloten bij de C.J.V.F., die op haar beurt onderdeel is van de wereldorganisatie Y.W.C.A. Er is een nauw contact vanuit de Vrou- groepen met de Herv. Kerk en spreekster meende, dat de Groenen een belangrijke rol kunnen spelen, als uit geldgebrek geen predikant beroepen kan worden. De tijd van broekjes breien voor de armen is immers allang voorbij, de tijd van discussie, bijbelstudie en gemeen schapsoefening is volop aangebro ken. Het tweede gedeelte van het pro gramma omvatte een cabaretachtige berijming van het verenigings- en organisatieleven, samengesteld door mevr. Lelv. De aanwezigen amu seerden zich er best mee en beloon den de speelsters met een gul app laus. Vervolgens werd de film „En eeuwig zingen de bossen" vertoond. Ook een kollekte ontbrak niet en wel voor het Chr. Instituut in Zuid- Afrika en de studie van een theolo gisch student van Java. Opbrengst bijna f 1.000,- 60. Mot een van woede vertrokken gezicht wendde Satarin zich tot zijn krijgers. Boos aardig schitterden zijn ogen en onwillekeu rig weken de mannen terug toen zij hem zagen aankomen. De Handelaar had zich, toen hij merkte wat er gebeurde, haastig achter een der pilaren teruggetrokken. „El lendige schepsels!" brulde Satarin, die nog steeds niet precies wist wat er gebeurd was. „Gij weigert gehoorzaamheid? Ik zal u leren! Wanneer ge niet onmiddellijk aan het werk gaat zal ik u in ketenen laten slaan en u tonen dat werken is!" Doch nu trad de aanvoerder op hem toe en fluisterde hem in dat de vreemde beve len van de Handelaar de oorzaak van hun koppigheid waren. Met eèn boosaardige kreet wendde Satarin zich om en gilde: „Waar is de verrader? Grijpt hem!" Inmiddels had Aram hovèn in de tempel zijn zwaard getrokken. Met alle kracht liet hij het op de draaiende hol neerkomen en nog eens en nog eens sloeg hij, tot scher ven rinkelend in het rond spatten en de grijze massa langzaam tot stilstand kwam. Óp hetzelfde ogenblik greep in de krij gers buiten de tempel een merkwaardige verandering plaats. Plotseling verdween de z.ielloze uitdrukking uit hun blikken, om plaats .te maken voor een huiveringwek-» kende woede. Grommend en dreigend kwa men zij op Satarin af. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 11 uur ds. Van der Schee, 7 uur ds. T. D. van Soest, Rotterdam-Z.; 9.30 uur fis. Assendorp. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Van den Berg. Serooskcrke: 10 uur ds. Jansen Schoonhoven; 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur da. Van Leeuwen (gezinsdienst). Haam stede: 10 en' 7 uur ds. De Wit. Re- nesse: 11 uur ds. G. de Boer, Dub beldam. Noordwellc: 19.00 uur da. Van Leeuwen. Scharendijke: 11 uur ds. Van den Berg (Bed. H. Doop). Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feune- kes; 11.45 uur zondagsschool. Zonne maire: 11 uur ds. Feunekes; 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur de heer Van Elven, Wissenkerke. Dreischer: 11 uur de heer Van El ven. Ouwerkerk: 11 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Faber. Oosterland: 10 uur ds, J. Kwast, Vlissingen, 6 uur ds. H. J. Groene- wegen jr., Schiedam. Sirjansland: 9.30 uur ds. v. d. Schee, 6.30 uur ds. G. Post, Arnemuiden. Bruinissé: 10 en 5 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Favier, 6.30 uur ds. P. Schravendeel, Middelharnis. Haamstede: 9.30 en 5.00 uur ds. v. d. Kooij, Scliarendyke: 9.30 en 2.3Ö uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur de heer Blokland, Roozendaal. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. De Bres. Nieuwerkerky Oosterland: 10 uur ds. Roest, Rotterdam, 5 uur ds. Rienstra. Bruinissé: 10 uur ds. Rien- stra, 5 uur ds. Roest. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 en 7 uur lèes- dienst. Chr. Geref Kerken Zieiikzee:. 10 en 6.uur ds. M. den Boer, Middelburg. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Den Hertog, Harderwijk. Haamstede: 10 uur leendienst, 3 uur ds. Den Hertog. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Den Boer. KERKNIEUWS Ned, Herv. Kerk - Beroepen te St. Annaland (loez.): J, Kooien, Werkendam; te Uithuizer- meeden (toez.): W. F. .Kuil, Harlin- gen;te Bleiswijk: T.Popt, Groningen Ger. Kerken Beroepen ie Marknesse: kand. J. Greven, Amsterdam* te Borne: L. van Zuidam, Oudèmirdum. Ger. Kerken Vrijgemaakt' Aangenomen naar Zwijndrëcht- Gróo'te Limit: D. D. van Dijk, Ter* neuzen. Ger. Gemeenten Beroepen te Middelharnis: W. Ha- ge, Krabbendijke. Bedankt voor H.I. Ambacht: L. Huisman, Vlaardingen. Eigen maandblad Gereformeerde Kerken UTRECHT, 29-4. Deze week is het eerste nummer verschenen van „Kerkinformatie" een maandblad dat officieel werdt uitgegeven in op dracht van de generale synode van de Gereformeerde Kerken. Het blad bevat officiële medede lingen van de synode en van depu- taatschappen van de synode ten be hoeve van de kerkeraden en andere kerkelijke colleges, maar het is ook bestemd voor de kerkleden. Ook worden er de synoderapporten in ge publiceerd. Tot nog toe waren deze rapporten in het algemeen vertrou welijk, maar de vorige synode be sloet deze regel niet langer te hand haven, afgezien, dan van bijzondere gevallen. Behealve deze officiële berichtge ving' treft men in Kerkinformatie ook reportages, interviews en arti kelen aan over allerlei werk dat vanuit de Gereformeerde Kerken in binnen- en buitenland gebeurt en over oecumenisch werk waarbij deze kerken betrokken zijn. Prof. dr. J. Plomp, hoogleraar in Kampen, ver zorgt in het blad een kroniek. DODELIJKE ONGELUKKEN POORTUGAAL. In een ziekenhuis te Poortugaal (Z.H.) is donderdag avond de 17-jarige mej. T. C. van der Lenden uit Hoogvliet overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval ROOSENDAAL. De vijfjarige Johnny van Gastel is donderdagmid dag bij een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De fractie van de C.H.U. in de Tweede Kamer heeft hl de donderdagavond gehouden verga dering drs. B. J. Udink tot voorzitter gekozen en mr. W. Scholten tot se cretaris. UTRECHT. De vrouwenbond van het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft donderdag op een verga- dernig in Utrecht een resolutie aan genomen waarin de verontrusting wordt uitgesproken over het toene mend gebruik van drugs in Neder land, met name door jongeren. UDEN. Donderdagmiddag is de 28- jarige H. op den B. uit Oss uit het groepsbureau van dc Rijkspolitie tc Uden (N.B.) weggelopen, toen hij daar werd verhoord in verband met een aantal inbraken. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 3.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur de lieer J. M. Kleppe, theol. student, Capelle aan den iJssel. Oosterland: 10 en 2.30 uur Jeesdienst, 6.30 uur de heer J. M, Kleppe, theol. stpd. Ca- peJle aan den IJssel. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinissé: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur, de heer A. van der Meer. Bruinissé: 10 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: Poststraat 37 - 10 uur heiligingsdienst; 12 uur jeugdsamen- komst; 19.00 uur verlossingssamen komst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 10 uur. Haamstede: Strandkerk zon dag 10 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: (Meelrtraat) 10 uur dienst. Ds. G. P. Post met emeritaat (Van 1933-1937 te Serooskerkc- Kerkwerve) Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is door de provinciale kerkvergadering van Noord Brabant en Limburg met in gang van 1 mei 1971 emeritaat ver leend aan ds. G. P. Post, preses van de Centrale kerkeraad van de her vormde gmeeente van Eindhoven. Gerrit Pieter Post werd op 15 ju ni 1905 te 's-Gravenhage geboren- Hij bezocht eerst de christelijke h.b.s. in zijn geboortestad, deed na derhand in 1925 staatsexamen gym nasium A' en studeerde vervolgens aan de Rijks universiteit te Utrecht, waar hij zijn kandidaatsexamen théologie, zijn kerkelijk voorberei dend examen en in mei 1933 ook nog zijn doctoraal examen theologie af legde. Nadat de heer Post in 1931 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederland se Hervormde Kerk werd hij op 8 januari 1933 door zijn schoonvader, nu wijlen ds,. D. J. Lazonder, toen nog. predikant van de gemeente van Werkendam, bevestigd als pre dikant van de hervormde gemeente van Serooskerke en Kerkwerve op Schouwen en Diiiveland in de clas sis Zierikzee. Op 24 oktober 1937 verwisselde ds. Post deze gemeente met -'die van Nijland in de classis Sneek' en op-1 september 1946 werd hij door zijn zwager; ds. A. W. La- zonder uit 's-Gravenhage, toen nog predikant van :de hervormde ge meente van 's-Gravenhage en thans sekretaris van de Raad voor de Ere dienst en als zodanig predikant voor buitengewone werkzaamheden bij de Nederlandse Hervormde Kerk in haar geheel, bevestigd als predikant van de hei*vormde gemeente van Eindhoven. Ds. Post is te Eindhoven eerst ruim een-en-twintig jaar werkzaam geweest in de wijkge- meente Zuid Stratum. Sinds 1968 is ds. Post van het gewone wijkwerk vrijgesteld om zich als praeses van de Centrale Kerkeraad van de her vormde gemeente gheeel te kunnen wijden aan het centrale werk. OVERDENKING „Indien Christus niet is opge wekt, dan is uw geloof zonder vrucht". (1 Corinthe 15). In dit hoofdstuk getuigt Paulus van de opstanding. Dat is voor hem een vaststaand feit. Doch de feite lijkheid der opstanding wordt ver bonden met het geloof. Die twee gaan samen. Waar geloof is daar is het feit en waar het feit is daar is het geloof. Dat blijkt uit deze tekst: „In dien Christus niet is opgewekt, dan is uw geloof zonder vrucht". Paulus zegt dat de opstanding van Christus con feit is, maar een feit dat staat in de tempel van het geloof. Een feit dat alleen in die geloofstempel kan bestaan maar dat daar ook de pijler is waarop alles rust. Neem die weg, dan kan het geloof niet bestaan. Of eigénlijk i's het beeld van een tempel met pijler te uiterlijk. Laat mij een ander beeld gebruiken. Licht en glans. Zoals een licht is gehuld in zijn glans, zo is rondom Christus de opgestane, het geloof van zijn ge meente. Neem het licht weg, dan is ook de glans weg. Zo ook. - noem Christus weg dan is ook hel geloof weg. Zonder hem zakt hot geloof als een kaartenhuis ineen. Ge houdt dan niets meer over. Niets dan de we reld met haar zichtbare dingen. Met haar eindeloze keten van oorzaak en gevolg. Waar moet ge heen met uw zonden, met uw onrust? Waarheen met de dood? Hebt ge u wel eens in gedacht wat het zou zijn als het ge loof er niet meer was. Hoe leeg en verlaten de wereld zonder geloof zou zijn. Welnu, zo zou hel zijn als Chris tus niet is opgewekt. Maar Christus is opgewekt, zo jubelt Paulus in dit hoofdstuk. Die ijzingwekkende mo gelijkheid dat het geloof er niet meer zou zijn. bestaat voor hem niet. Al leen als Christus niet is opgewekt dan is het geloof zonder vrucht, d. w.z. ijdel, leeg, vergeefs. Maar Chris tus is opgewekt. Dat is zijn hoop en kracht. En wilt u ook die hoop en kracht, dan moet u het bij Jezus zoe ken. En nu is dit de taak van de christelijke gemeente om aan de we reld te laten zien de kracht van Zijn opstanding en van het nieuwe leven dal de bron van hoop en blijdschap id. L. JANSEN SCHOONHOVEN. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5