Een traktatie voor Moederdag Causerie over werk Nierstichting voor Groene Kruis te Bruinisse Aldus verovert u van fóyot een ser charmant enwaatdevo! geschenk. Honderdvijftig slachtoffers in Brazilië Zuidvietnamees minister bij mr. Luns Groningen luidt de noodklok weer Het waiter brandde ONZE PUZZELRUBRIEK BRUINISSE, 29-4. Voor tie afde ling Biuinisse van het Groene Kruis, hield in het Herv. Ver. gebouw de heer I. P. Calff, directeur van het Bureau Nierstichting in Amsterdam een interessante causerie over het werk van de Stichting. De Nierstichting werd opgericht op 18 mei 1967 op initiatief van dr. W. Drukker, hoofd van de afdeling Neprolie en Dialyse van het St. Ln- casziekenhuis te Amsterdam, met medewerking van onder meer mr. L. J. Dons, ir. D. H. Douwes, dr. H. J. van der Giesen en anderen. Waarom de Nierstichting? Ongetwijfeld doet ook de regering wat zij kan, maar binnen raam van de jaarlijkse begroting, moet de koek die volksgezondheid heet in vele stukken. De Nierstichting krijgt een deel van de koek, maar dit deel is niet groot genoeg om allen te helpen. De Nierstichting nog van jonge da tum, maakte meteen gebruik van een van de meest moderne hulpmiddelen van onze tijd, de computer. In het Centrum Eurptransplantant, zijn in de computer alle patiënten uit de E.E.G.-landen ondergebracht betref fende de weefselkenmerken van de nieren. Een commisie ingesteld, onder lei ding van prof. De Graaf uit Leiden zal binnenkort een rapport geven over het aantal nierpatiënlen in Ne derland en de omringende landen. Per jaar vermindert het aantal door plaats gehad hebbende nier transplantaties. Het vermeerdert door de nieuwe ziektegevallen. Transplantaties Van de 137 niertransplantaties, die sinds de eerste in 1966 plaats vonden zijn er 70 a 75 geslaagd. Dat wil niet zeggen, dat de niet geslaagden zijn overleden, want wanneer een nier wordt afgestoten betekent dat, dat degene die dat overkomt weer aan de kunstnier moet. Advertentie O L» riCVLYt Dl UIUflNNt De wereldvermaarde schoonheidsproduktea van Dr. N. G. Payot uit Parijs zijn een weldaad voor uw huid. En Dr. Payot acht een deskundig advies van één van haar specialistes daarbij onmisbaar. Zij zal u bovendien bij aankoop vaa Payot verzorgingsprodukten gratis een beeldige trio-verpakking Amnioderm voor bad of douche overhandigen (winkelwaarde 10,-). U krijgt 3 heerlijke geurende flacons: Anmioderm schuimbad, crèmebad en na-het-bad friction. Komt u dus nu even bij ons aan. 't Zal u en uw huid bijzonder verkwikken. FA. J. W. GUDDE Parfumerie Mol 9 - Zierikzee Telefoon 2582 Dit is «lp Nederlander en dit is zijn hier AMSTERDAM. 29-1. Per hoofd van de bevolking is vorig jaar in ons land 57,4 (1969: 51,8) liter bier ge dronken, het hoogste verbruik in de laatste honderd jaar. Do bicromzct steeg met 12,2 pro cent tot 7.275.095 hl tegen 6.482.890 hl in 1969. In het woensdag versche nen jaarverslag 1970 van het pro- duktschap voor bier wordt de stij ging op zichzelf niet onbevredigend genoemd. Maar een vergelijking van het Nederlandse bierverbruik met dat in de omringende landen valt al dus het verslag nog steeds ten nadele van ons uit. Het eerste kwartaal van dit jaar geeft vergeleken met dezelfde perio de van 1970 een verdere stijging met 13,8 procent te zien. Het verbruik be droeg resp. 1.625.074 en 1.428.156 hl. Do toename wordt toegeschreven aan de doorwerking van de algemene in komensontwikkeling in 197o en de gunstige weersomstandigheden gedu rende hot carnaval. Wat gebeurt er als de nier niet meer goed werkt Vocht en afval stoffen worden opgehoopt in het li chaam, de mineraalhuishouding van het lichaam raakt in de war, de pa tiënt krijgt een overmaat van zuur. Indien niet wordt ingegrepen zal de patient, indien de nierfunctie daalt, onder het toelaatbaar minimum, te gronde gaan aan niervergiftiging (uraemie). Patiënten waren vroeger ten dode opgeschreven, totdat door de Nederlandse arts Kolff uit Kam pen de kunstnier werd uitgevonden. Deze kunstnier neemt de plaats van de nier over, de bloedbaan van de patiënt wordt aangesloten op de kunstnier buiten het lichaam. De uit vinding van dr. Willem Kolff dateert al uit 1943, de membramen maakte dr. Kolff van worstvellen uit een na burige fabriek van vleesconserven. De behandelingsmethode werd in Amerika veel verbeterd toen in 1960 een bepaalde kunststof aan de markt kwam. Het ziekenfondspakket zal te zijner tijd wel met deze nierbehandeling of met de kosten van de niertransplan tatie worden uitgebreid. Hoe hot in werking stellen van de kunstnier toe gaat werd uitvoerig besproken en was ook nog te zien op het vertoon de filmpje. Geldelijke steun De noodzakelijkheid van geldelijke steun van particulieren doel zich nij pend gevoelen als men uitgaat van het feit, dat nog mensen sterven aan deze ziekte, terwijl het mogelijk is een regelmatig en rustig leven te lei den, wanneer men streng zijn dieet houdt en doet wat voorgeschreven is Uitvoerig werd, naar aanleiding van vragen stil gestaan hij het do norschap. Meer dialisecentra moeten er komen, aldus de heer Calff, die aan het'slot van zijn interessant' be toog een boekenbon kreeg aangebo den. Zware overstromingen SALVADOR (BAHIA) 29-4. De overstromingen in de Braziliaanse stad Salvador en z(jn omstreken heeft een honderdvqftig mensen het leven gekost. Honderden personen zU.n gewond, 10.000 dakloos en 400 huizen zijn verwoest. De burgemeester van Salvador heeft gezegd dat men de lichamen van .80 slachtoffers heeft kunnen identificeren. Iïij voegde eraan toe, dat" het aantal doden vermoedelijk nog hoger is, omdat velen door het water zijn meegesleurd. De president van Brazilië gene raal Medici heeft woensdagavond spoedmaatregelen afgekondigd om het getroffen gebied te helpen. De materiële schade wordt al geraamd op zes miljoen dollar. SCHIPHOL, 29-4. Op een rondreis door enkele Wesleuropese landen is de Zuidvietnamese minister van bui tenlandse zaken, Tran van Lam, donderdagmiddag uit Londen op Schiphol aangekomen om laat in de middag een bezoek te brengen aan minister Luns. Hij hoopt met hem van gedachten te wisselen over diens suggstie van verleden .jaar voor een internatinolae conferentie over Indo china. Op Schiphol noemde hij dit een mooi initiatief dat er toe kan bij dragen de vrede in Indochina te her stellen. Vandaag (vrijdag) zal minister Van Lam van Den Haag uit per auto naar Brussel rijden om overleg te plegen met zijn Belgische ambtge noot. GRONINGEN, 29-4. De noodklok van Oost-Groningen is weer tevoor schijn gehaald en op de serre van hotel Yrk in Winschoten geplaatst. Het comité Noodklok Oost-Gronin- gèeri is ongerust over de gang van zaken. Op 15 januari werd dóór staatsse cretaris VanSon in Veendam een begeleidingscommissie voor Oost- Groningen ingesteld. Maar het lijkt wel of deze commissie is ingeslapen, zegt de heer J. C. Hoekstra van het comité. Wij zien hier de goede ge schoolde werkers wegtrekken. Ook de ouders zien hier geen toekomst meer voor hun kinderen. Het wordt hoogtijd dat hier; werkgelegenheid wordt gecreëerd. De bevolking van OostrGroningen heeft veel kritiek op de burgemeesters van de zeventien samenwerkende Oost-Groninger ge meenten. Wij vragen ons af waarom nu alles weer zo lang moet duren. CAPELLE A/D IJSSEL, 29-4. Een grote rookontwikkeling en een me tershoge vlammenzee waren donder dagavond in de wijde omtrek van Capelle a/d IJssel te zien door een brand in een sloot langs Rijksweg 36, waarin door een vatenhandel afge werkte olie was geloosd. De vuurzee was vermoedelijk ontstaan doordat in de omgeving van de sloot afval werd verbrand. Ook de honderden meters verder liggende spoordijk vatte vlam. De brandweercorpsen uit Capelle en Rotterdam hadden het vuur snel in bedwang. In de buurt staande per celen, waaronder een schuur met kippen, konden behouden blijven. Kleuter reed auto DEN HAAG, 29-4. Een vijfjarig jongetje heeft donderdagmiddag in Den Haag een eindje gereden i?i de auto van zijn grote broer. De wagen, die In de Bakhuizenstraat stond, werd met een schroevedraaxer ge start. De auto, een Karmann-Ghia, reed de straat uit. De kleuter sloeg er mee linksaf om de Ruysdaelstraat in terijden. De wagen kwam in deze straat met rijn neus teoen een gevel van een huis tot stilstand. De auto had een vernield front, het huis een amper beschadigde muur en het jon getje de schrik in de benen. Eerste kwartaal 1971 voor I'liilips niet beter EINDHOVEN. 29-1. In de eerste drie maanden van 1971 is het bij Phi lips niet beter gegaan. Hoewel de definitieve cijfers nog niet binnen zijn, lijkt het waarschijnlijk dat het eerste kwartaal op hetzelfde vlak zal liggen als in het vierde kwartaal 1970. Ook voor het tweede kwartaal wordt een zekere verbetering voor zien. maar een nadere precisering van deze prognose is nu nog niet mo gelijk. zo werd onthuld op de jaar vergadering van Philips in Eindho ven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De lijsttrekkers en partijvoorzitters van de drie chris tendemocratische partijen zeggen in een commentaar op het jongste jaar verslag van de Nederlandse Bank, dat daaruit in ieder geval een duide lijke waarschuwing blijkt tegen het doordraaien van de inflatiespiraal. UTRECHT. In Utrecht wordt sinds vrijdag 23 april de veex'tienjarige scholiere Elisabeth Margaretha Geertruida Schrijer vermist. Het meisje verliet 's avonds om acht uur het huis van haar ouders in de Vos- straat en is sindsdien spoorloos. BREDA. De 26-jarige Turk E. Tek- göz is in het Laurensziekenhuis in Breda overleden aan de verwondin gen die hij afgelopen dinsdag opliep bij een auto-ongeluk in Breda. Hij raakte daar met zijn wagen van de weg en kwam in een sloot terecht. Een landgenoot van hem ligt zwaar gewond in hetzelfde ziekenhuis. Nederlands sehip op de Rij» gezonken DÜSSELDORF, 29-4. Na een aan varing met het Zwitserse motortank schip Allchemisl Bendorf is donder dag op de Rijn in Düsseldorf het Ne derlandse schip Truus gezonken. De schipper en zijn vier kinderen kon den zich in een roeiboot redden. De oorzaak van de aanvaring is nog niet duidelijk. Voor 35 jaar ZIERIKZEE. Deze week heeft de commissaris der koningin te Zeeland Zierikzee, Haamstede en Brouwers haven bezocht teneinde een over zicht te krijgen hetgeen in hei be lang van de burgerluchlbescherming op ons eiland gebeurt. ZIERIKZEE Dinsdagavond verga derde een aantal personen in hotel Juliana. Twee sprekers hielden een voorlichting over de geruchtmaken de Wuppertal processen. ELLEMEET. Te Ellemeet raakte een buis van de waterleiding in de Schelpweg defekt. Een dunne straal water spoot hoog in de lucht. Men slaagde er echter in cle defekte buis snel te repareren. ZIERIKZEE. Aclvetenüe. Sauslepel 14 cent, aardappellepel 25 cent, le pels en vorken 3 stuks voor 25 cent. Alles in vlekvrij tafelzilver. SIRJANSLAND. Als bijzonderheid in de dierenwereld kan wel genoemd worden dat alhier een één en twin tig jaar oud paarcl haar vijftiende veulen ter wereld heeft gebracht. De vorige veertien veulens zijn allen ■nog in leven. BROUWERSHAVEN. Alle kinde ren van de openbare lagere school alhier hebben een plantje mee naar huis gekregen om het op te kweeken In het najaar zal er een tentoonstel ling worden gehouden en de beste resultaten zullen bekroond worden. ZIERIKZEE. Aan de Leverdijk is momenteel een model schuilkelder te- bezichtigen tegen eventuele gas aanvallen. SCHUDDEBEURS. Gelijk andere jaren zal ook dit jaar weer een ■jeugddag te Schuddebeurs met He melvaartsdag worden gehouden. En kele sprekers van de Christelijke Jeugdbeweging zullen de jeugd toe spreken terwijl verder zang, spelen eti muziek te horen en te zien zijn. HAAMSTEDE. Vorige week kwam hier een aantal personen bijeen ten einde een flora vereniging op te richten. Het is de bedoeling veel aandacht aan bloemen vn planten te gaan besteden. UTRECHT. De vakvereniging „Het zwarte Korps" heeft de raad van bestuur bouwbedrijf donderdag een telegram gestuurd met de me dedeling dat de loonvoorstellen van de werkgevers dusdanig ontoerei kend zijn, dat de vakvereniging pas verder wil onderhandelen na een herziening er van. DOLCE VITA-DESSERA (Voor 4 personen) t Voor de korst: 2 koppen Corn Flakes 30 g (2 ectl.) suiker 50 g (ruim 3 eetl.) gesmolten boter of margarine Voor de vulling: 2 blaadjes gelatine 50 g (ruim 3 eetl.) suiker mespunt zout 12 eetl. ananassap 100 g (1 pakje) Mon Chou kaas 6 fijngesneden schijven ananas 1 stijfgeklopte slagroom De korst: Maak de Corn Flakes fijn en meng ze met de suiker en de boter of mar garine. Houd 2 eetl. apart voor de Zierikzee, Koninginnedag. Dat de Zierikzeesche Oranjevereniging de zieken op deze feestdag niet vergelen is bleek uit het feit dat drie leden van deze vereniging vrijdagmorgen een bezoekje brachten aan het Rode Kruis Zieken huis te Zierikzee. In de hal van het ziekenhuis was een mikrofoon geplaatst, zodat de zieken getuige konden zijn, zij het dan per bed-radio, van het bezoek van de leden van de Oranjevereniging. De voorzitter, de heer-E. P. J. Krips merkte op, dat hel de laatste jaren een goede gewoonte is geworden op Koninginnedag de zieken en bejaarden ook bij de landelijke festiviteiten te betrekken en overhandigde de adjunkt- direktrice, zuster A. Korlleve symbolisch een fruitmand. Drs. A. J. van den Hoorn, direkteur-gerieesheér, dankte de heer Krips voor dit gebaar en was blij dat de Oranjevereniging de zieken niet is vergeten. Later op de dag zal iedere patiënt een fruitmand van dé Z.O.V. ontvangen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Een zeer grote stapel inzendingen kwam binnen op de puzzel van vo rige week, die het weer duidelijk heeft „gedaan", nder het grote aan tal, bleken de meeste inzendingen juist of bijna juist te zijn. Op de eersten kwam het natuurlijk aan. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: Mej. R. Ravia Schuttershofstraat 14 Zierikzee De tweede prijs gaar naar: André Flohil Boerenweg 3 Zierikzee De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. bajonet; 7. rede; 8. lire; 10. geer; 12. welp; 14. ka; 15. revisie; 18. op; 20. paar; 22. sloot; 23. boos; 25. alles; 27. alm; 28. hulst; 29. R.K.; 30. kou; 32. mei; 33. te; 35. pis tool; 39. Edam; 42. t.t.; 43. s.s.; 44. kano; 46. valies; 47. toeleg; 48. iris; 49. L.O.; 51. ze; 52. gier; 53. dam bord; 56. km; 58. log; 59. dor; 61. p.f.; 62. eigen; 64. die; 66. gewei; 68. reus; 69. takel; 71. mare; 72. Ru; 73. ne- gex-in; 75. N.S.; 76. riet; 78. niet; 80. dux-f; 82. pier; 83. saffier. Verticaal: 1. beer; 2. adi-es; 3. je; 4. nl.; 5. eiwit; 6. tree; 7. re; 9. el; 10. gaal; 11. violet; 13. Pool; 14. kalk; 16. vla; 17. som; 19. post; 20. parle vinker; 21. rek; 23. bui; 24. steno grafie; 26. sop; 28. hel; 31. uitslag; 32. mostei-d; 34. malie; 36. St.; 37. os; 38. zalig; 40. dar; 41. mis; 44. keg; 45. nee; 50. om; 51. zo; 53. don; 54. briket; 55. dog; 57. mier; 58. les; 60. rem; 61. pex-s; 63. guur; 64. dag; 65. eer; 67. want; 69. tetra; 70. linie; 73. neus; 74. nier; 77. id.; 79. er; 81. ff; 82. pi. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. algemene, plotse linge angst of verslagenheid; 4. laf hartig persoon; 7. voortbewegings orgaan v.e. vis; 9. trechtex-vox-mig sleepnet voor de vangst van kabel jauw, schelvis enz.; 10. roofdier; 12. punt- of spitsboog in de gotische stijl; 15 .oude lap; 16. loterijbriefje; 18. langstaai-tige Zuidamerikaanse pape gaai; 19. vooi-zetsel; 21. vrijbuiten, zeeroof plegen; 23. tijdperk of tijde lijke toestand in de ontwikkeling van iets; *25. x-echt stuk v.e. vaarwater c tussen twee bochten; 26. resultaat; 27. muzieknoot; 28. persoonlijk voor naamwoord; 30. inhoudsmaat; 32. per procuratie (afk.); 33. bovenafsluiting v.e. gebouw; 35. getekend (afk.);'36. koi-te kous; 38. op alle plaatsen; 40. dikke, kleverige vloeistof; 41. naam van twee Griekse helden vóór Troje; 42. tweestemmig gezang; 43. hoge pelsmuts als onderdeel v.e. uniform; 46. aanvoei-der; 49. touw dat ter ver sterking in de x-and v.e. zeil woi-dt vastgenaaid; 50. huisdier; 52. onder licht; 53. chemisch symbool; 55. boek dat de openbaringen van Mohammed behelst; 57. vogelprodukt; 58. water kering; 60. ulevel van gebrande sui ker; 61. lidwoord; 62. zijrivier van de Donau; 64. spijker met smalle kop 65. tijding; 66. noot die een halve toon hoger is dan a (muziek); 68. deel v.h. oor; 69. insekt; 70. periodieke be loning voor militaii-en van lagere rang; 72. wet die de ijk regelt; 74. telwoord; 75. vi-ouwelijk rund; 76. onware mededeling; 77. door studie vex-kregen bekendheid. Verticaal: 1. tabakssoort; 2. wild zwijn; 3. gezichtseinder; 4. dik en plomp; 5. lied voor één stem; 6. hoge zijden hoed; 8. onachtzaam, achte loos; 9. gebraden ribstukje v.e. var ken; 10. klein gedeelte der oppei-- vlakte dat anders van kleur is dan de oppervlakte zelf 11. gehoororgaan 13. bij een boerderij gelegen grond; 14. dwax'sbalk (wapenkunde); 17. stijloefening; 20. ambacht, beroep; 21. geul tussen twee zandbanken; 22. grappenmaker; 24. vloeibaar becsle- voer; 29. geweer mei korte loop: 31. zeer korte vuurmond; 33. lidwoord; 34. lang, smal en licht eenpersoons vaartuigje van Eskimo's; 36. stengel v.e. plant; 37. boksterm (afk.); 39. snel drogend mengsel van hars en vernis met hoge glans; 40. onnozel, doodgoed mens; 43. hoge pauselijke waardigheidsbekleder; 44. laatstle den (afk.); 45. bergplaats voor auto mobielen; 47. titel (afk.); 48. kaart v. h. kaai-tspel; 50. steenacblig, op ko raal gelijkend zeeprodukt; 51. rede lijk :54. lokspijs; 55. vaatwerk voor vloeistoffen; 56. troefnegen bij som mige kaartspelen; 57. lof. hoog aan zien; 59. Ned. rivier; 61. zetel van overtuiging; 63. verkorte naam van zekere stad in Brazilië; 65. afgemat; 67. voertuig zonder wielen; 69. tel woord; 71. naaldboom; 73. bereidcr van spijzen. garnering. Druk het mengsel gelijk matig uit op de bodem van een pan of bakvorm (10 x 10 cm) en loot het goed afkoelen (gebruik eventueel het metalen laatje van de koelkast - Vz 1 inhoud). De vulling; Doe de volgende 4 ingrediënten in een pannetje en laat op een lage warmtebron, onder voortdurend roe ren, de gelatine oplossen. Laat het mengsel iets afkoelen. Roer de Mon Chou zacht en meng er achtereenvolgens langzaam het gela- tine-mengsel en dc ananas doorheen. Spatel er dc stijfgeklopte slagroom doorheen en verdeel de massa over de korst. Bestrooi het geheel met de apart gehouden 2 eetl. van het Corn. Flakes mengsel en laat alles goed afkoelen. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4