ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika houdt vast aan geleidelijke terugtrekking troepen De bijeenkomst van de ZO AVO Cholera op Madoera Oe Thant ziet lichtpunt in kwestie van het Midden-Oosten DEMOCRATEN '66 EN DE S.G.P. IN DE EERSTE KAMER De begrafenis van prinses Armgard te Detmold Premier De Jong: „Men is niet helemaal tevreden geweest" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 april 1971 127stc jaargang Nr. 208G8 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs p'er 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Vrolijke start Oranjefeest Zierikzee Persconferentie president Nixon WASHINGTON, 29-4. President Nixon heft tegen degenen die pro testeren tegen zijn Indo-China-poti- tiek verklaard, dat een overijlde te rugtrekking va nAmerikaanse troe pen uit Vietnam zou leiden tot een zeei gevaarlijke situatie in het ge bied van de Stille Oceaan en de kansen van oorlog in de toekomst zou doen toenemen. Nixon zei degenen die het niet met hem eens zijn, te eerbiedigen, maar hy herhaalde, dat hij niet zjjn koers zou wijzigen van geleidelijke terug trekking, die de Zuidvietnamezen een kans zou bieden een communis tische machtsovername te voorko men. Cp een persconferentie enkele da gen na een van de grootste anti-oorr logsdemonstraties in Washington, zei hij, dat de betogers vrede nu en be ëindiging van de oorlog willen. „Dat wil ik, dat wil iedereen in dit land". Over China zei president Nixon, dat hij geen besluiten had genomen over een lidmaatschap van Peking van de V.N. Hij waarschuwde tegen speculatie over dooi in de betrek kingen tussen China en Amerika die te ver gaan. ..Wat wij gedaan heb ben. is het ijs breken", aldus de pre sident. zinspelend op het bezoek van Amerikaanse tafeltennisspelers aan China. „Nu moeten wij onderzoeken hoe diep het water is". Advertentie iffifiiririi.riiiiifitiiiiiifffffiiiifiiiifiiiifiiiii 5 Voor artistieke E 2 bruidsreportages JAN KRAKEEL f E Nieuwe Boogerdstraat 12 E 1 Zierikzee. Tel. 01110 2691 Opnieuw zijn wens te kennen ge vend, China eens te bezoeken, zei Nixon, dat dit een hoop op lange ter mijn betrof. Nixon verklaarde nog niet te we ten in welke kwaliteit hij naar Chi na zou gaan. Hij zei, dat beëindiging van het isolement van China een van oogmerken op lange termjjn van z(jn politiek is. Hij legde er de nadruk op, dat het te vroeg is om zich over te geven aan speculaties over het ogenblik, dat de V.S. de Chinese Volksrepu bliek diplomatiek zullen kunnen er kennen en over de datum van de toelating van Peking tot de Verenig de Naties. Peking en de V.N. Cp de vraag naar zijn standpunt jegens de aanbeveling van.een pre sidentiële adviesgroep, dat Peking lid van de V.N. wordt en Taiwan zijn zetel moet behouden, antwoord de Nixon, dat deze aanbeveling wordt bestudeerd evenals aanbeve lingen in de andere richting - het geen vermoedelijk betekent voortge zette uitsluiting van Peking. In antwoord op een vraag zei de president, dat er binnen en buiten zijn regering mensen zijn die een po litiek van twee China's voorstaan, en anderen, "die de voorkeur geven aan slechts één China in de V.N.'- ofwel het bewind van Peking ofwel Taiwan. Dit is een zeer gevoelige zaak en een zeer ingewikkeld vraag stuk. „Ik zal het besluit nemen.... en wanneer ik het neem, zal ik het bekendmaken". Intussen z.ou te veel speculatie over wat hij zal besluiten, mogelijk ,.de belangrijke vorderin gen" die wij hebben gemaakt, kun nen vernietigen of ernstig in gevaar brengen". Schoolstrijd in Nigeria iTffiifiifififffiiiifiifii'ii'ifiiiiinnnjiJiifiii De vlucht van Oostduitse militairen BONN. 29-4. Sinds 1956 zijn er 10.573 leden van de Oostduitse strijd krachten naar West-Duitsland gede serteerd. zo heeft het officieuze blad „Verteidigungspoliitsche Informati- onen" in Bonn bekend gemaakte In 1956 kwam het grootste aantal - 2.170 militairen - en vorig jaar het laagste - 70 man. ENOEGOE. 29-4. De Nigeriaanse regering en de katholieke autoritei ten in dat land zijn verwikkeld in een ernstig conflict over het rege ringsbesluit om alle scholen te natio naliseren. Vier katholieke bisschop pen in de overwegend katholieke oost-centrale staat, het voormalige Biafra, hebben zich met kracht uit gesproken tegen het nieuwe onder wijsbeleid. De regering heeft beslo ten het beheer en het toezicht op alle 3600 lagere scholen en 250 scholen voor voortgezet onderwijs in deze staat over te nemen. Voor de burger oorlog van 1967-'70 tussen de fede rale regering en het afgescheiden Biafra bezat de katholieke missie meer dan de helft van de scholen in dit gebied. Hij merkte voorts op, dat de V.S. trachten de betrekkingen met Pe king op het gebied van het reizen en van de handel te verbeteren. „Over enkele weken zullen wij nieu we maatregelen op handelsgebied bekendmaken". Iiido-China Over Indo-China zei de president, dat hij op de televisie de demonstra tie van zaterdag in Washington had gezien en dat de meeste deelnemers jong waren. „Mijn verantwoordelijk heid is vrede te brengen, maar niet juist vrede in onze tijd, maar vrede' in hun tijd". Hij zei een beleid te voeren, dat de oorlog tot een einde zal brengen en voegde hieraan toe, dat hij op 15 oktober een bekendma king zal doen over verdere troepen terugtrekkingen. Bat is zes weken voor de datum (1 december), die hij bepaald had voor de beëindiging van de huidige serie terugtrekkingen die het aantal Amerikaanse militairen in Vietnam zal verminderen tot 184.000. LONDEN, 29-4. De ministerraad van de Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie (Zoavo) heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de ontwikkeling van de militaire toestand in Indo-China bemoedigend is. Dit_gebeurde in. een communiqué- dat werd uitgegeven aan het einde van een conferentie van twee dagen in Londen, die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van Engeland, Amerika. Australië, Nieuw-Zeeland. de Philippijnen, Thailan en Pakis tan. Frankrijk, het achtste lid van de organisatie, had geen afgevaar digde gestuurd. DJAKARTA. 30-4. Bijna 200 men sen zijn in drie weken tijd op het ei land Madoera aan cholera overleden. Men heeft de epidemie nu onder de knie. zo meldt het persbureau Anta- ra. Vorig jaar zijn in Indonesië ca. 3.120 mensen aan cholera gestorven. Dit nummer bestaal uil 12 pagina's tlDit besnorde laivaaimeisjenam vanmorgen deel aan de ketelmuziekop- tocht. van de Zierikzeese schooljeugd. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NEW YORK, 29-4. Secretaris-ge neraal Oe Thant verwacht in de ko mende weken „ontwikkelingen" die nieuw© consultatieve besprekingen inzake het Midden-Oosten tussen hem en VN-bemiddelaar Gunnar Jarring zouden rechtvaardigen. Ge noemde ontwikkelingen vloeien vol gens Thant voort uit de missie die minister van buitenlandse zaken van Amerika William Rogers momenteel onderneemt om met name een her opening van het Sucz-kanaal te be werkstelligen. De Amerikaanse rege ring zou Thant de verzekering heb ben gegeven dat de missie van Ro gers bedoeld is „Jarring te helpen bij zijn pogingen een vredesregeling tot stand te brengen". De secretaris-generaal zei: „Het moment is gekomen waarop de be trokken partijen tot handelen moe ten overgaan, want de tijd werkt niet in het voordeel van de vrede". Boerenpartij keert niet meer terug DEN HAAG. 29-1. Bij tic Eerste Kamerverkiezingen, die donderdag hebben plaats gevonden, zijn de po litieke party Democraten '66 en de Staatkundig Gereformeerde Party in de Senaat gekomen. De fractie van D'66 zal uit zeven leden bestaan: de S.G.P.-fractic is een eenmansfractie. De Boerenpartij, die met drie man in de Eerste Kamer vertegenwoor digd was, keert daarin niet terug. Dc uitslag van de senaatsverkie zingen wordt a.s. maandag definitief vastgesteld door het Centraal Stem bureau. Aan de hand van de bere keningen van de A.N.P.-verkiezings- dienst kan een officieuze uitslag ge geven worden. Vast staat dat de K.V.P. drie zetels heeft verloren en van 24 op 21 ge komen is. De C.TI.U. verloor één ze tel en ging van 8 naar 7. De V.V.D. en A.R.P. bleven gelijk, resp. op 8 en 7 zetels. De P.S.P. verloor twee zetels en kwam van 3 op één. De C.P.N. won twee zetels en ging van één naar 3; de P.P.R. won één zetel en steeg van één naar 2. D'66 en S.G.P. komen voor het eerst in dc Kamer met een aantal zetels van resp. 7 en één. Het resultaat van dc uitslag van de Eerste Kamerverkiezingen is een gevolg van de uitslag van dc Staten verkiezingen van vorig jaar. Zoals bekend kiezen de Provinciale Staten de 75 leden van dc Eerste Kamer. Normaal treedt om de drie jaar dc helft van de Senaat af. In verband met de aanhangig gemaakte grond wetswijzigingen treedt thans de ge hele Eerste Kamer af. De partyen. die by de Statenverkiezingen in 1970 aan de winnende hand waren, heb ben daarvan geprofiteerd bij dc Eer ste Kamerverkiezingen. ROTTERDAM, 29-4. Prinses Arm gard zal zaterdag met haar echtge noot worden begraven in het fami liegraf even buiten de Duitse plaats Detmold. Het stoffelijk overschot van haar man. die in 1934 overleed, be vond zich tot nu toe in het graf van dc kapel van het slot in Detmold. dat nog steeds eigendom is van de familie Van Lippc. Na een korte rouwplechtigheid zul len beide doodskisten worden over gebracht naar het mausoleum, waar Ken plaatje symboliek voor het voorjaar, dat thans in volle )>raehi is uitge broken. De vogels keerden weer terug van hun winterverblijf en meeste ijn til heel druk heiig hun nesten in orde te maken. De fotograaf heztreek voor de verleiding een (mooi) plaatje te schiefeu van een reiger op zijn nest. DEN HAAG. 29-4. Minister-presi dent I'. J. S. dc Jong heeft, nadat 98,8 pioecnt van dc uitslagen ver werkt was, gezegd een ..beetje tce Icurgcstcld" te zijn over het resul taat. „Men is niet helemaal tevreden geweest over de huidige regering", aldus de minister-president. „Een beetje onvrede met het regeringsbe leid blijkt uit deze uitslag". Premier De .Jong zei een moeilijke formatie te verwachten. Volgens hem zal koningin Juliana wachten met het aanwijzen van een forma teur of informateur, totdat de nieu we Tweede Kamer op dinsdag 11 mei een uitspraak gedaan heeft. „Geen tweede ronde" Premier De Jong noemde het be treurenswaardig. als de kiezers in een tweede ronde om een uitspraak gevraagd zou worden. „De kiezers hebben nu gesproken, en zullen dc gekozen parlementariërs voor de for- Een meisjeshart is een don ker woud. Vcrwachtin tot zaterdagavond: Zonnig Nooi-dwestelijke wind; geen buien; temperaturen aan de lage kant; zon nig weer. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 mei. Zon -op 5.12, onder 20.04. Maan op 10.13, onder 2.10. 2 mei. Zon op 5.10. onder 20.05. Maan op 11.29,. onder 2.32. 3 mei. "Zon op 5.03. onder 20.07. Maan op 12.42, onder 2.48. Eerste kwartier: 2 mei (8.35). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE ,1 mei 2 friei 3 mei 7.31 v.m. 8.27 ,v.m. 9,35 v.m. BROUWERSHAVEN 1 mei 2 mei 3 mei 7.19 v.m. 8.17 v.m. 9.26 v.m. 19.48 n.m. 20.47 n.m. 22*00 n.m. 19.49 n.m. 20.51 n.m. 22.05 n.m. diverse graven en gravinnen van hel geslacht Lippe begraven liggen. Omdat het vorstelijke mausoleum Friedrichstal vol is. worden de stof felijke ovcrscholten van prins Bern- hard zur Lippe en prinses Armgard naast elkaar begraven in de tuin vóór het mausoleum. Bij de begrafenis zal het gehele Nederlandse koningshuis aanwezig zijn. De rouwplechtigheid. een ge combineerde protestants-katholieke dienst, wordt verricht door de Duitse dominee Von Hauwaerd en dc Ne derlandse jezuict pater P. Bot. Deze laatste is de voormalige zielzorger van prinses Armgard, die in 1951 ka tholiek werd. Hij diende haar het sacrament der zieken toe. Doodtij: 4 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-4. Het K.N.M.I.xdeelt mede: De temperaturen in grote de len van West-Europa zijn nog steeds iets te laag voor de tijd van het jaar. Zo bereiken de maxima waarden die rond de 12 graden variëren, terwijl ze eigenlijk 15 graden moeten zijn. Vooral 's nachts is hel te koud. Zo vermeldde Twente de afgelopen nacht nog een minimumtemperatuur van 5 graden. De oorzaak moet ge zocht worden in een ongunstige drukverdeling. De luchtdruk is na melijk in het oostelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan aan de hoge kant. De bovenstroming is dienten gevolge overwegend noordwestelijk, zodat koude van dc poolstreken af komstige lucht over Westeuropa kan uitstromen. Warmer is het in het Middellandse Zeegebied. Daar worden regelmatig maxima van 20 graden gemeld. Het is echter niet onverdeeld zonnig. Zo veroorzaakte een depressie bo ven Spanje daar meest zwaarbewolkt weer en regenachtig weer. Doordat een zwakke rug van hoge lucht druk zich naar Westeuropa uitbreidt, neemt de buiïgheid af, maar de tem peraturen blijven nog aan de lage kant. Kinderen van Zweedse premier onder bewaking STOCKHOLM. 29-1. Ilc kinderen van dc Zweedse premier Olof Palme worden al enige dagen door de Zweedse veiligheidspolitic streng bewaakt. Ze zgn telefonisch en schriftelijk bedreigd met ontvoering en moord, zo berichtte de Zweedse pers donderdag. matie moeten zorgen", aldus dc mi nister-president. Een combinatie van factoren zorg de volgens de premier voor het ver lies van de confessionele partijen. Naast het fëit, dat er geen volledige lev redenheid was met het regerings beleid - „een regering, die vier jaar geregeerd heeft, is altijd ergens im populair" - zag hij als oorzaak van dat verlies de voortgaande deconfes sionalisering. „Ik blijf van gedachte, dat godsdienst en politiek niet 1c scheiden zijn. en daarom ben ik te leurgesteld". Advertentie BRITISH Telefoon (01114) 1495 Oosterland LÊYLAND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1