0LGA Drie confessionele partijen werden verliezers KOFFIE MELK DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Uitslag geen afkeuring kabinetsbeleid" „Niet gelukkig met succes van DS'70" Braziliaans vliegtuig ontploft Ontploffing op Griekse tanker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 april 1971 127ste jaargang Nr. 20867 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De verkiezingen op Schouwen-Duiveland Advertentie EXCELSIOR de uitgekiende matrasudentiart Keizer Haile Selassie bezoekt Spanje MADRID. 28-4. Keizer Haile Se lassie van Ethiopië is per vliegtuig in Madrid aangekomen, waar hij door het Spaanse staatshoofd Fran cisco Franco, door de. Spaanse rege ring en door het corps diplomatique is ontvangen. Premier De Jong: DE VERKIEZINGEN Hij acht het denkbaar dat confes sionele werknemers op de Partij van de Arbeid hebben gestemd, evenals het andersom mogelijk kan zijn dat socialistische kiezers naar D.S. '70 zijn gezwenkt. „We hebben nu een regering nodig die aan de economische problemen van dit ogenblik het hoofd kan bie den, een regering die ook inderdaad kan regeren. Daar zullen alle poli tieke partijen zich op moeien bezin nen. D.S. '70 krijgt in dit verband naar mijn inzicht, een flink stuk ver antwoordelijkheid toegeschoven". rig jaar ging; de C.P.N. echter een half procent achteruit. Cnder de kleinere partijen zijn ware slachtingen aangericht. De des tijds uit de Boerenpartij afgeschei den Groep-Harmsen, die als Binding Rechts de verkiezingen inging, ver loor alle drie zetels en keert niet in de kamer terug. De Boerenpartij, na alle afschei dingen tot drie zetels gedecimeerd, verloor er opnieuw twee. Alleen lijsttrekker boer Koekoek blijft in de kamer. De P.S.P. werd ook al gehalveerd. Zat de formatie-Wiebenga tot nu toe met vier zetels in de kamer, het worden er twee. Men kan rustig stellen dat het halve procent verlies van de pacifisten ten opzichte van de statenverkiezingen van vorig jaar bijna geheel door de Kaboutergroe pering werd opgesoupeerd. De Ka bouters kregen daarmee echter geen recht op een zetel. DEN IIAAG, 29-4. Premier De Jong heeft in. een t.v.-gesprck ge zegd dat de uitslag van de verkiezing z.i. geen afkeuring inhoudt van het beleid van zijn kabinet. Hy leidt dit af uit het feit dat de stemmen niet naar do oppositie zyn gegaan, maar naar DS'70. De uitslag beeft z.i. ook duidelijk te kennen gegeven dat de mensen niet willen vooruitlopen, maar vooruit hollen. Teleurgesteld over dc uitslag, voelt premier De Jong anderzijds voldoe ning dat het kabinet-Dc Jong veel voor het land heefl kunnen doen. Als bewindsman - los van politie ke overwegingen - is de minister president verheugd over dc opkomst van de kiezers, ook van de jongeren. ..Er zit dynamiek in onze samenle ving", aldus de premier. ZON- EN MAANSTANDEN 30 april. Zon op 5.14. onder 20.02. Maan op 8.57, onder 1.40. Eerste kwartier: 2 mei (8.35). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 april 6.42 v.m. 19.04 n.m. BROUWERSHAVEN 30 april 6.31 v.m. 18.59 n.m. Doodtij4 mei. HET WEEKOVERZICHT Landbou worjjanisalies: DEN HAAG. 29-4. Enkele land- bomvvoormanncn, omstreeks half twaalf woensdagavond naar bun commentaar gevraagd, waren aller minst gelukkig met het succes van DS '70. Ir. C. s. Knottnerus. voorzitter van het Landbouwschap en van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomi- té K.N.L.C., voorzag dat men bij de kabinetsformatie wel naar DS '7o toe zal nmeten en vond dat voor land bouw niet zo n best vooruitzicht. De ze partij hceff zich immers duidelijk uitgesproken voor een heel stel be zuinigingen op dc landbouw, met na me op de ruilverkavelingen. De landbouw zal wel een punt worden waaraan bij dc formatiebe sprekingen zwaar gedokterd móet worden, voorspelde do heer Knottne rus. Dc gebruikelijke brief van hel Landbouwschap aan de kabinetsfor mateur zal meer dan bij vorige gele genheden moeten worden toegespitst op enige punten, zoals dc ruilverka veling en het rapport van door de staatssecretaris van financiën inge stelde commissie-Van Soest. In ge noemd rapport wordt zoals bekend voorgesteld, aan zelfstandigen hel vormen van een pensioenreserve ten laste van de fiscale winst toe te staan. Een voorziening van deze aard is d >ov Landbouwschap cn land bouw orgnnisatics al geruime tijd be pleit DE BILT. 29-4. Hel K.N.MJ. deelt mede: Dc temperaturen in grote de len van West-Europa zijn nog steeds te laag voor de tijd van het jaar. zo bereikten de maxima waarden die rond de tien graden variëren, terwijl ze eigenlijk vijftien graden hadden moeten zijn. Dc oorzaak moet ge zocht worden in een ongunstige drukverdeling. De luchtdruk is na melijk in het westelijk gedeelte van do Atlantische Oceaan aan dc hoge kant. De stroming is dientengevolge overwegend noordwestelijk, zodat koude en onstabiele, van dc poolstre ken afkomstige lucht over deze om geving kan uitstromen. Warmer is het in het Middel landse/.eegebied daar woidcn regelmatig maxima van 20 graden gemeld. Het is er echter niet onverdeeld zonnig. Zo veroor zaakt een depressie boven Spanje daar meest zwaarbewolkt en regen achtig weer. Doordal zich een zwak ke rug van hoge luchtdruk zich naar West-Europa uitbreidt, neetni dc buiigheid af. maar de temperaturen blijven nog aan de lage kant. Winnaars: DS'70 - PvdA en D'66 DEN HAAG, 28-4. De combinatie van drie confessio nele partijen - KVP, ARP en CHU - is de grote ver liezer geworden van de woensdag gehouden verkie zing voor de Tweede Kamer. Grote winnaar was DS '70. Sterk nil de bus kwamen ook D'66 en PvdA, welke laatste partij voor liet eerst sinds 1956 weer de grootste partij van hel land is. Dc drie confessionele partijen en dc VVD, waarop het kabinet-De Jong steunde, hebben de meerderheid in het parlement verloren. Zij zullen samen geen nieuwe regering meer kunnen vormen, tenzij DS'70, de grote winnaar met 8 zetels van deze verkiezingen, in de coalitie kan w orden gehaald. De politieke leider van DS'70 stelde reeds de eis dat zijn partij in zo'n coalitie „een duidelijke inbreng krijgt in mensen en programma". De partij van de heer Jongeling, het GPV. slaagde er in van 1 op 2 zetels te komen door 0.7 proc. winst ten opzichte van 1967. De andere kleine confessionele partij, de SGP. wist zich op drie zetels te handha ven. Nieuw in de Tweede Kamer ver schijnt de Nederlandse Midden- Advertentie fles 1000 gram nu IS» PORT AU PRINCE (Haïti). Eén van de officieren schijnt de jeufjdifje pre sident Jean-Claude Duvaleir (19) op een en ander te willen wijzen tijdens een bulkonscêne in het paleis. Pre sident Jean-Claude Duvalier (19) op van zijn vader begonnen met een ze kere reorganisatie. Zo heeft hij voor het eerst de pers ten paleize ontvan gen en :<:l hij de nationale vergade ring toespreken, hetgeen zijn vader zelden deed. standspartij, die genoeg stemmen vergaarde voor twee zetels. Onvoldoende kiezers schonken hun vertrouwen aan de Groep Van Vel den (0,1 pet.). Democraten 2000 (0,1), Bejaarden en Arbeiderspartij (0,3), Kabouters (0,4). Stichting Gedupeer de Groepen 18+ t/m 65-j-, Algemene Bejaarden Partij Nederland (0,4) Nieuwe Roomse Partij (0,4), Lande lijke Partij voor Bejaarden (0,0), Be jaarden en Arbeiders Partij (0,1), Partij van het Recht (0,0), Bejaar denpartij 65+ (0,1), Nederlands Appel (0,4). Positief Sociaal Demo craten (0,0). Het kamerlid Verlaan, die voor de Boerenpartij tot de verkiezingen in de kamer zat maar daai'na op de lijst Van Velsen in het strijdperk trad, keert dus niet in de kamer te rug. Hetzelfde lot onderging mr. Kronenburg, de destijds uit de Boe renpartij getreden Bredase jurist, die nu voor Democraten 2000 uit kwam. Opvallend dat dit ook de af gescheiden heer Harmsen overkwam doordat Binding Rechts deze keer niet in de prijzen viel. Scbaduwpremier Den Uyl ver klaarde om half één vannacht dat dc veischuiving heel ingrypend is ge weest. „Er heeft een scheiding der geesten plaats gehad". De P.v.d.A.-lijsttrekker - duidelijk levrec-en over de uitslag - zei dat het de progressieve combinatie zeven a acht zetels zal winnen, terwijl de huidige combinatie zeven a acht zal verliezen. Hij noemde in dit opzicht de uitslag duidelijk, maar zei er bij, dat deze nog scherp moet worden bezien. De heer Den Uyl zei ook dat de verleiding om met D.S. '70 te gaan proten niet aanwezig is. ,,Wij zijn verplicht tegenover de kiezers te doen wat we gezegd hebben". Mening C.N.V.-voorzitter C.N.V.-voorzitter Lanser meent dat MANAUS, 28-4. Een DC-6 van de Braziliaanse luchtmacht met 80 men sen aan boord is woensdagochtend op het vliegveld Manaus ontploft. Men vreest dat 27 mensen de dood heb ben gevonden. Het toestel was van Manaus opgestegen met bestemming Rio de Janeiro, maar keerde wegens motorstoring terug. Nauwelijks ge land, ontplofte het en vloog in brand. Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Afnemende buiigheid; bewolking, maar ook zonnige perioden; lempe raturen te laag voor de tijd van het jaar. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 7 tot 14. Min.-temperaturen: 2 tot 7 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. er zo snel mogelijk een regering moet komen. Met de economische problemen die op het ogenblik de kop op steken is het niet gewenst dat er gedurende lange tijd een demis sionair kabinet optreedt, zo zei hij woensdagavond in een commentaar op de verkiezingsuitslag. Op het kasteel Warmelo te Diepénheim overleed prinses Armgard, moeder van prins Bernhard. De teraardebestelling zal zaterdag a.s. plaats vinden. SATANDER, 29-4. Twee doden. \fJAT drie vermisten en zestien gewonden is de voorlopige balans van een ex- "7fQT plosie die zich heeft voorgedaan aan t\r boord van de 15.570 ton metende Griekse tanker „Oceania". De tanker bevond zich voor repa ratiewerkzaamheden in dok in de Spaanse haven Santander. mH De deconfessionalisering die bij deze Tweede-Kamerverkiezingen aan de dag is getreden heeft er nog niet toe geleid dat de regeerbaarheid van ons land er groter op is gewor den. De zware nederlaag die het con fessionele blok woensdag te incas seren kreeg zal, ook al door de winst die de Partij van de Arbeid boekte, het de komende kabinetsformateur niet gemakkelijk maken een regering te vormen. Dil nummer bestaat uit 14 pagina's Dat was zo de opvatting die vanuit allerlei politieke kringen te belui steren viel toen tegen middernacht de einduitslag uit de computer rolde. Een zware klap voor de K.V.P. Vier zetels verlies, met daarbij de wetenschap dat A.R.P. en C.H.U. elk twee zetels moesten prijsgeven. £c K.V.P. kwam van 39 op 35 zetels, de A.R.P. viel terug van 15 naar 13. de C.H.U. zag van haar 12 zetels er slechts 10 terug. Grootste winnaar van deze dag - de Partij van de Arbeid. Vijf zetels winst liegen er bepaald niet om en partijvoorzitter Andre van der Louw constateerde dan ook niet zonder trots dat de vernieuwing kennelijk haar vruchten begint af te werpen. Het Drees-effect, dat D.S. '7o be hulpzaam was bij de stap van drie naar acht zetels, had niet de in al lerlei prognoses voorspelde invloed op het kiezersbestand van de socia listen. In de grote steden, waar D.S. '70 soms 8 tot 10 procent van het totaal aantal stemmen tot zich trok, wist ook de Partij van de Ar beid nog winst te boeken. De drie confessionele partijen za gen de vierde partner in de rege ringscoalitie-De Jong, de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie, te gen elke verwachting in eveneens verliezen. De liberalen zakten van 17 naar 16 zetels, zodat de vier tezamen thans 74 zetels in het nieuwe parle ment gaan innemen. A.R.-lijsttrekker mr. Biesheuvel merkte al woensdagavond op dat. er mogelijk met D.S. '70 gepraat zal moeten worden om tot een regeerba- re meerderheid te kunnen komen. Indien een dergelijke combinatie werkelijkheid zou kunnen worden zou het totaal van 82 zetels een zetel minder zijn dan voorheen in de oude coalitie. De C.P.N. zal in het nieuwe parle ment opnieuw een zetel meer gaan innemen. Ten opzichte van 1967 was de winst 0,3 procent. Marcus Bakker zal straks aan het hoofd van een zesmansfractie opereren. Ten opzich te van de Statenverkiezing van vo- 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1