tjonge, de postgiro MIJN VROUW. MIJN SUPERIEUR College van b. en vv. wil welstandsadviezen van een stichting da's makkelijk! Nota Provinciale Zeeuwse V.V.V. - Groei van het watertoerisme Schooljeugd te Zierikzee hoorde over A.R.-politiek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 april 1971 Nr. 29896 Gemeenteraad Weslerschouwen HAAMSTEDE, 26-4. De raad van Westerschouwen zal op de maandag 3 inei, te houden vergadering: (ten gemeentehuize) een 20-tal punten te verwerken krijgen. Het college van b. en \v. is van oordeel dat de com missie welstand bouwwerken inge steld in februari 1966 en bestaande uit de heren ir. P. J. 't Hooft te Goes. ir. J, P. H. Bolk te Middelburg, de heer Z. Roseboom en de heer J. C. Ilogendoorn. beiden Rcnesse, welke alleen de belangrijke bouw plannen behandelt, te veel tijd no dig heeft om aan alle bouwplannen te kunnen voldoen. Deze commissie komt slechts zes a acht keer per jaar bijeen. De min der belangrijke bouwplannen wor den beooordeeld door de dienst Bouw- en Woningtoezicht en Ge meentewerken. Ook dit laatste wordt niet geheel bevredigend geacht en het college zou gaarne ten aanzien van alle bouwplannen één lijn gaan trekken. Ten einde sneller te gaan werken stelt het college voor de welstandsadviezen in het vervolg te gaan laten verzorgen door de Stich ting „Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland" waarbij ook Bruinisse en Middénschouwen zijn aangesloten. Advertentie. bijna de helft van alle Nederlandse gezinnen heeft al postgiro! DEN HAAG. Het defile in de tuin van paleis Soestdjjk dat 30 april zou worden gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Ju liana, zal dit jaar niet plaatshebben. Dit is besloten in verband met de ernst van de ziekte van prinses Arm gard, de moeder van prins Bernhard, zo deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mee. Elke veertien dagen Indien ook Brouwershaven en Duiveland gebruik gaan maken van deze dienst zou genoemde Stichting om de 14 dagen op Schouwen-Duive- land zitting kunnen houden. (Inmid dels hebben Brouwershaven en Dui veland reeds besloten ook deze weg te gaan bewandelen.) De kosten ko men hoger te liggen waardoor de verschuldigde leges verhoogd zal moeten worden. Naast het voorstel om het bestemmingsplan Oude Moohveg en Scholderlaan te Renesse vast te stellen, zal ook voor overleg over andere bestemmingsplannen plaats vinden. Op de voordracht voor de benoe ming van een leidster kleuterschool Renesse komen voor: 1 mej. S. W. Flohil en 2. mej. E. J. Bom. Er is tevens een voordracht voor hoofd leidster kleuterschool te Haamstede. De heer M. J. van Dongen werk zaam als magazijnbeheerder/smid bij de Dienst Gemeentewerken wordt één loongroep bevorderd. 1 De nieuw aangelegde weg tussen Toren- en Strandweg te Haamstede krijgt de naam „Klaproosweg"; ter wijl de weg tussen Hogeweg en Ho ge Hilleweg te Burgh de naam „Rodedalweg" zal gaan voeren. In verband met het periodiek af treden van de heer D. v. d. Hoeven als bestuurslid Stichting Dorpshuis Renesse is een vakature ontstaan. De aanbeveling luidt: 1. mevr. D. T. Hanse-Blom. 2. de heer P. Verton. Enkele wijzigingen zullen behan deld worden in de gemeenschappe lijke regeling tot stichting en exploi tatie van een regionaal woonwagen centrum. Overdracht grond B. en w. stellen verder voor om tot overdracht blote eigendom van grond over te gaan aan de heer P. Slager te Haamstede. Betreft 0.24.70 ha grond aan de Kloosterweg te Haamstede voor f 669,30 de massa; aan mevr. K. M. Landman-Jonker te Haamstede. Betreft hier 0.62.70 ha en 0.24.70 ha beide percelen aan de Kloosterweg voor f 1980,60 de massa; aan mevr. M. M. van Dongen-Ver- boom te Haamstede, met een per ceel grond aan de Kloosterweg groot 0.24.70 ha voor f 664,80 de massa. Enkele voorbereidingsbesluiten be stemmingsplannen zullen genomen worden voor a: het gebied Hoogen- boomlaan, b: gebied voormalige ge meente Noordwelle gelegen tussen Hogezoom, Lagezoom en de Roe- landsweg, c: gebied omgeving Ver- tonsweg, Groenewoudswegje en het Groenoordswegje omdat de wer kingsduur vorige besluiten op 11 mei a.s. afloopt. Opccntenverordening Daar de gemeente een verruiming van middelen voorstaat en nog geen onroerendgoedbelasting wordt gehe ven kunnen opnieuw gemeentelijke opcentenverordeningen worden vast gesteld en wel voor de personele be lasting per 1 juni 1971 en voor de grondbelasting per 1 januari 1972. Het college stelt dan ook voor een nieuwe verordening opcenten perso nele belasting in te voeren met in gang van 1 juni met 230 opcenten (thans 200): een nieuwe verordening opcenten grondbelasting gebouwde eigendommen in te voeren met resp. 60 en 30 opcenten (thans eveneens 60 en 30 opcenten). In het eerste geval zal dit een meeropbrengst geven van ca. f 8500, in tweede geval f 1600. Als voorrangskruising zal aange wezen gorden kruising Laone-Mau- ritsweg in Renesse zodat het Laone- verkeer voorrang heeft. Na begrotingswijzigingen zal ook de verordening hondenbelasting worden veranderd in die zin dat het tarief van de hondenbelasting wordt opgetrokken van f 15 tot f 20 per hond per jaar, hetgeen in een meer opbrengst resulteert van f 1425. GRONINGEN. Bij een aanrijding op het kruispunt Riouwstraat-Korre- weg in Groningen is de 32-jarige heer P. A. L. Veenema uit Groningen om het leven gekomen. Hij stak in een personenauto over, maar kreeg geen voorrang van een van links ko mende bestelauto. Zierikzeese haven werd in 1970 bezocht door ongekend aantal van 4.621 pleziervaartuigen ZIERIKZEE, 26-4. De provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer heeft een nota samen gesteld over het watertoerisme in Zeeland in 1970. Ge constateerd wordt dat het watertoerisme in Zee land sinds 1963 zonder onderbreking tot en met 1970 is toegenomen. In te genstelling echter tot de ontwikke ling in andere gewesten blijkt de groei in Zeeland niet gelijkmatig over de jaren verdeeld te zyn. Zo werd van 1967 op 1968 vrijwel geen toename geconstateerd, maar van 1968 op 1969 volgde een groei van 11 procent. Vergeleken met 1969 is er in 1970 een vooruitgang geboekt van 2 proeent. Het beeld verschilt per watersportcentrum, maar specta culaire ontwikkelingen hebben zich vrijwel nergens voorgedaan, aldus wordt meedegedeeld. Voor Zeeland als watersportpro- vincie-in-opkomst kan bepaald .nog niet van een verzadiging worden ge sproken. Daarom lag een snellere groei van de pleziervaart in de lijn van de verwachting. Er is nog ruim te in de havens en er komt elk jaar nieuwe ruimte voor de stalling van jachten bij. „Ook op het water is het gelukkig nog lang niet vol". De totale groei Enkele havens bereikten in het hoogseizoen hun maximale opname- ZIERIKZEE, 24-4. Voor een groot aantal leerlingen van de Christelijke MAVO en de R\jks Scholen Gemeen schap te Zierikzee, sprak mej. Van Leeuwen, lid van de Eerste Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partg, vrijdagmiddag j.l. in het Neder lands Hervormd Verenigingsgebouw in 't Vrye te Zierikzee. Welkom ge heten door de heer J. C. Spaans, di recteur van de Christelijke MAVO, hield spreekster een korte inleiding over de politiek, waarin het accent vooral viel op de confessionele par tijen. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De jeugd stelde vele vragen, n.a.v. de meest uiteen lopende onderwerpen. Aan de orde kwam onder meer de vraag waarom er nu juist confessionele partijen zijn in de politieke wereld. Hierop ant woordde spreekster, dat de Christen over het algemeen een geheel andere kijk heeft, gebaseerd op het Evange- HELSINKI. De 25-jarige vlicgluignwnleur Eero Aikio heeft een mechanisch rendier geconstrueerd. Het motorrendier beslaat uit twee korte skilatten, een propeller en een klein motortje, afkomstig ran een motorzaag. Op de rlaklc kan de combinatie een snelheid van 40-50 km. per uur bereiken. lie, dan de niet-Christen. Voorbeeld was o.a. de echtscheidingswet. Een niet-Christen bekijkt alles heel an ders dan de Christen, en ziet het hu welijk niet meer als een overeen komst tussen twee mensen, die ook gewoon weer ontbonden kan worden Een Christen denkt volgens het Evangelie. Het verschil is dan ook heel duidelijk. Hij ziet o.a. het abor tusprobleem ook heel anders dan de niet-gelovige mens. „Baas in eigen buik" is dan ook geen Christelijke kreet, want wat wij van God ont vangen hebben mogen we niet zo maar wegdoen. Alleen in heel bij zondere gevallen mag op deze in greep een beroep worden gedaan. Egoïstisch hiermee omspringen is dan ook tegen het Evangelie. Vele dingen kwamen aan de orde, zo ook het probleem van de inflatie. „We moeten allemaal meewerken om die te bestrijden". De inflatiebestrijding kan worden aangepakt door doelma tig te gaan bezuinigen. Drees jr. van DS '70 wil bijv. bezuinigen op de ruilverkavelingen. Hierin zag mej. Van Leeuwen echter zeer weinig, om dat men daardoor de landbouw een voudigweg in de wielen rijdt. „Men moet heel kritisch gaan zien om op wat te gaan bezuinigen". Ambtenaren Ook kwam het probleem van de centralisatie van de ambtenaren van diverse departementen ter sprake. „Elk jaar komen er ambtenaren bij. Ze zitten er heus niet voor niets", al dus spreekster, „want steeds meer werk komt op de schouders van dc overheid. Zo ressorteerde vroeger het maatschappelijk werk onder de ker ken. Tegenwoordig heeft de overheid er handen vol aan. en hiervoor zijn - uiteraard - manschappen nodig". Het oude mopje van: dat ambtenaren niets anders doen dan een hele dag zomaar te zitten, wees mej. Van Leeuwen van de hand. „De moderne top-ambtenaar werkt hard. en hier voor geldt dit gezegde helemaal niet. Over de PPR zei mej. Van Leeuwen het volgende., toegegeven zijn er niet veel verschillen tussen deze partij en de ARP. De contrasten zijn echter defensie- en de woningnoodproble- mcn. Toch heeft de PPR veel water in de wijn gedaan bij de linkse con centratie". Ook de kwestie van de hulp aan kleine zelfstandigen, een belangrijk punt op het lijstje van dc ARP, kwam ter sprake. De ARP heeft jeeds lang hieraan gewerkt en aandacht besteed en zal dat ook in dc toekomst blijven doen. In vele ge vallen wordt daarom bij de kleine zelfstandigen saneringen in het voor uitzicht gesteld. capaciteit. Dat geldt bijv. voor de havens van Zierikzee en Breskens. Door de havenmeesters wordt veel gedaan om het iedereen zoveel mo gelijk naar de zin te maken, en daar om kan er op de allerdrukste dagen toch voor elk jacht nog een ligplaats worden gevonden. De totale groei van het watertoerisme in Zeeland van 1963 tot en met 1970 bedraagt, zo wordt voorgerekend, 154 procent. Bijna 56 procent van de pleziervaart in Zeeland komt voor rekening van de Nederlandse vlag, gevolgd door de Belgische met 28 procent, die van Groot-Brittannië met 10 proc. (in 1969: 8,7 procent) en die van West- Duitsland met 4,3 pet., (in 1969: 3,7 procent). Het buitenlandse aandeel bedraagt dus ruim 44 procent. Daar mee is het internationale aandeel in Zeeland in vergelijking met 1969 nog iets gegroeid. Tevens is dit percen tage in Zeeland het hoogste van alle watrsportregio's in Nederland. De drukte in Zeeland concentreert zich in de maanden juli en augustus. Augustus is zelfs nog drukker dan juli. Daarmee blijkt de spreiding van de pleziervaart in het zomerseizoen in Zeeland groter te zijn, dan in an dere watersportgewesten. Dc drukste havens Vastgesteld wordt dat in volgorde van belangrijkheid Zierikzee, Bres kens en Veere de drukste havens zijn voor het watertoerisme. Dat betekent nog niet, dat dit ook de drukste ha vens zijn voor watersport in het al- gerr^enf Sommige jachthavens en havens herbergen een relatief groot aantal pleziervaartuigen in de stal ling, terwijl er maar weinig gast- jachten op bezoek komen. Ook het omgekeerde komt voor: in Zierikzee zijn slechts 50 a 60 jachten in de ha ven „gestationeerd", terwijl er rela tief veel watertoeristen op bezoek komen. r Uit de verstrekte cijfers over het bezoek van pleziervaartuigen aan de Zeeuwse havens in 1970 blijkt voor Zierikzee een frappante groei: na melijk van 3.444 jachten in 1969 naar 4.621 in 1970. Van het aantal van FEUILLETON 4.621 bezoekende jachten aan Zie- ikzee irn 170 waren er 4.067 afkom stig uit Nederland, 69 uit Groot- Brittannië, 462 uit België en 23 uit overige landen. De haven van Brui nisse werd in 1970 bezocht door 375 pleziervaartuigen, de haven van Brouwershaven door 12. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMERSFOORT. Tijdens een in Amersfoort door de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken (25.000 leden) - belegde buitengewone alge mene vergadering is besloten in dé naam van de vereniging het woord suikerzieken te vervangen door dia betici. Dit met het oog op internatio nale aanpassing. BEST. De bankier van de in moei lijkheden verkerende kousenfabriek Tricobest is in grote lijnen akkoord gegaan met het reorganisatieplan voor het bedrijf. De produktie van panty's en nylonkousen kan worden voortgezet wanneer het personeels bestand belangrijk zal zijn inge krompen en wijziging zal worden gebracht in het pvoduktiesysteem. HORNHUIZEN. Een felle brand heeft een landbouwschuur van de landbouwer J. Fokkens te Hornhui- zen, gemeente Kloosterburen (Gr.) totaal verwoest. De schade bedraagt enige tienduizenden guldens. De schuur was verzekerd. MAASTRICHT. De wedstrijd tus sen DBSV en VNB in de vierde klas se A Zuid II moest tien minuten ns het begin worden gestaakt doordat de scheidsrechter na een botsing met één der spelers bewusteloos geraak te. Hij kon de wedstrijd later niet voortzetten. EEMNES. De 19-jarige B. Blom uit Eemnes is in zijn woonplaats op slag gedood, nadat hij onder de wielen van een achteruitrijdende vracht auto was terechtgekomen. De jonge man probeerde vuilnis op de vracht auto te werpen, doch struikelde. Hij was op slag dood. In de toen nog stille duinen van Re nesse. Een plaatje uil 1913. DELFT. De Delftse politie heeft negen jongens in de leeftijd van 14 tot 19 jaar ingesloten. Zij hebben be kend ontucht te hebben gepleegd met twee 15-jarige meisjes, van wie er een werd verkracht. PUTTEN. De 44-jarige fabrikant T. J. Cock uit Assen is met zijn per sonenauto tijdens een inhaalmanoeu vre op Rijksweg 28 geslipt en over de kop geslagen, waarna hij in de berm terecht kwam. De heer Cock werd bij dit ongeval op slag gedood. DE BOOMGAARDEN DEN HAAG. 24-4. Voor het be houd en het veihg stellen van de vele boomgaarden, die on der meer als gevolg van de Europese fruitcrisis dreigen te verdwijnen, staan twee wegen open: aankoop van waardevol le boomgaarden door het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk of door middel van subsidies in stanties of organisaties hiertoe in staal stellen. Ook zouden beheersovereenkomsten geslo ten kunnen worden met de boomeigenaars, zonder dat de grond in andere handen over gaat. De beraadsgroep „Recre atie en Landbouwvan de Stichting Recreatie zegt dit in het zaterdag verschenen rap port Boomgaarden in Neder land". dat o.m. is toegezonden aan de minister van landbouw en visserij en de staatssecreta ris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. PARIJS. Twee Amerikaanse con gresleden hebben zaterdag in Parijs verklaard, van Noordvietnamese af gevaardigden naar de vredesconfe rentie de verzekering te hebben ge kregen dat alle krijgsgevangenen in vrijheid zullen worden gesteld zodra president Nixon een datum vaststelt voor de volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. Het drietal zat te schudden van het lachen. ..Hou' op. Willm. Zo moet jc niet praten, dan jaag je de mensen tegen je in hel harnas". „Die bestaan niet meer. of ze zul len er één moeten jatten in een mu seum". Lientje zei: „Hij weet overal ant woord op, die gele. Ze zullen op dat woningbureau ook wel eens denken: Wal zal hij de volgende keer weer voor argumenent hebben?" ken. Ik kom enkel maar om een huis. „Zal me een zorg zijn. wat ze den- omdat we willen trouwen. Mag dat alsjeblieft? Wc zijn beiden een en twintig. Maar die woningbureau- vent zegt: Zodra u samen vijftig bent hebt u voorrang. Dat is vier jaar wachten. Je zou haast donken, dat het een misdaad is. als je pas een cn twintig bent". „Kan je baas niets voor je doen?" vroeg Erik belangstellend. „Die zak. „Willem!" Lientje keek hem be straffend aan. „Neem me niet kwalijk. Snuffie. maar soms zit het jc wel eens tot hier. Weetje, dat do antwoordt, als je het hem vraagt? Meneer, ik ben werkgever, geen huizengever. Daar voor moet u bij het woningbureau zijn. Ook een standpunt, he? Da s nog zo'n ouderwetse, weet je wel? Die mensen beschouwt als arbeiders, die blij mogen zijn. dat hij werk voor ze heeft". „Wc kijken al uit naar ander werk. waar mischicn een huis bij is", vulde Lientje aan. „Laatst was er een baan in Willems vak. Hij schreef er met- cenop. maar er waren wel vijftig sol licitanten". „Waarschijnlijk meer om 't huis dan om 't werk", dacht Erik hardop. „Vanzelfsprekend. Werk is er zat te krijgen. Zeg. Erik, is er bij jullie in het bedrijf niets voor mij?" „Waarschijnlijk wel, maar geen huizen. De direktie heeft al enkele huizen laten bouwen, maar dat is ook een druppel op een gloeiende plaat". „Ellendig, die woningnoodzei Ria, terwijl ze zich in de slaapkamer ontkleedde, nadat Erik de gasten uit geleide had gedaan cn ook binnen was gekomen. „Tja, wat zul je er aan doen? Re sultaat van oen verkeerd beleid en een verkeerde politiek sinds de be vrijding. Dat is van het begin af aan glad verkeerd aangepakt. Nu zit dc jongere generatie met de brokken". „Ik had er wel duizend gulden voor over, als ik ze kon helpen", ver klaarde Ria. haar armen om zijn hals slaand. „Dotje, ik denk er net zo over. Daarom zal ik m'n voelhorens eens uitsteken. Als er ergens eens wat tc koop is. niet te gek duur. al is het niet nieuw, moesten we eens over wegen. of we hen niet aan een hy potheek kunnen helpen. Voor er on gelukken gebeuren. Want die twee zijn stapel op elkaar, dat hoef je niet te vragen". Ze trok hem dicht tegen zich aan. „Zouden ze meer van elkaar houden, dan wij, Erik?" Hij kuste haar. „Kind. dat is geen vergelijking. Wij zijn getrouwd cn hebben een huis. En onze grote we derzijdse liefde. Wij kunnen ons vol komen uitleven, iedere keer weer opnieuw, terwijl zij zich nare beper kingen op moeten leggen. Of ben jc soms vergeten van die avond aan zee? Toen waren wij ook dicht bij de uiterste grens vrouw". door LENA SCHAGEN „Ja. Ik denk niet. dat ik ze zou kunnen veroordelen, als zc zich zou den laten gaan". Nog geen drie maanden later kreeg Ria de gelegenheid om te bewijzen, dat ze begrip op kon brengen, want op een zaterdagmorgen stond Willem onverwacht bij Ria in dc kamer. Erik was even de stad in om de auto te laten doorsmeren. Met een bedrukt gezicht zei Wil lem: „Nu is de boot aan. Ria.... Lientje is in verwachting. Wat moe ten we nu Ik durf hot thuis niet tc zeggen, want ik weet nu al. wat va ders reaktic zal zijn: Heb ik het niet gezegd Het nest, waaruil die griet vandaan komt. deugt niet. De appel valt nooit ver van de stam." HOOFDSTUK 13 Ria schrok, toen hel lot haar door drong. wat haar broer had gezegd. Ze trok hem z'n jasje uit cn zei: „Ga eerst eens rustig zitten en steek een sigaret op. En de soep wordt nooit zo heet gegeten als zc wordt opge diend." Doch in de gang. toen ze zijn jas ophing, zuchtte ze cn dachtWillem heeft gelijk; vader zal vast niet zui nig zijn met z'n reaktic. Hoe vinden we een oplossing Terug in de kamer komend, zag zr hem bij het raam zitten roken. Be drukt. met een ernstige frons in zijn voorhoofd. Ze keek op de klok. „Kom, ik zal eerst maar eens koffie maken; Erik zal zo wel komen. Zijn wagen moest nagekeken worden. Daarna gaan wc er kalm over pra ten". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7