DE ZIERIKZEESCHE COURANT BOUWBONDEN BEGINNEN STAKINGEN EN MODELACTIES Staat van beleg afgekondigd in Turkije Garnalen laten het afweten Moeder van door beren verscheurd vierjarig jongetje wordt aangeklaagd Verzet van Franse oliemaatschappijen Chauffeur onder invloed rijdt kind aan Onthulling over lugubere praktijken in Vietnam tijdens hoorzitting in Amerika Studente gewurgd DEZE WEEK WEER MASSALE STAKINGEN IN ITALIË ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 april 1971 127ste jaargang Nr. 20866 WAARJN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tei. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag ,dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Gratis etentje voor Haamsteedse bejaarden Als vóór donderdag geen oplossing gevonden wordt: UTRECHT, 26-4. Als er voordien geen oplossing van het conflict in de bouw wordt gevonden, zal donderdag a.s. op een aantal bouwwerken wor den gestaakt en dreigen andere ac ties. Dit hebben de bondsraadsvergade ringen van de drie bouwbonden maandag in Utrecht besloten. Ze ga ven hun bondsbesturen opdracht „met alle daartoe passende middelen een rechtvaardige collectieve ar beidsovereenkomst voor de bouw vakarbeiders af te dwingen". (Advertentie) De te voeren acties zullen gericht zijn op werkstakingen en tijdelijke werkonderbrekingen op aanwijzing van de bondsbesturen, het voeren van besprekingen over de ontstane situatie tijdens de werktijd, het extra aandacht schenken aan de uitvoe ring van het werk, het weigeren van overwerk, het strikt in acht nemen van de veiligheidsvoorschriften en het niet meewerken aan het tot stand komen van ondernemingsraden of het functioneren daarvan. Een algemene bcuwstaking is niet te verwachten. De bondsbesturen van de drie bouwbonden denken uit sluitend aan zgn. prikstakingen. De bondsraden hebben hun bonds besturen opdracht gegeven met alle daartoe passende middelen een rechtvaardige cao af te dwingen. De daarmee bedoelde acties zullen naar de mening van de drie organen een breed, beweeglijk en gevarieerd ka rakter moeten hebben. De acties zul len ten doel hebben „een voortdu rende druk uit te oefenen op de in dividuele werkgevers teneinde de werkgeversorganisaties te noodzaken akkoord te gaan met de eisen van de drie bouwbonden". Gevechten met studenten in Ankara ANKARA. 26-4. De regering van Turkije heeft in elf provincies de staat van beleg afgekondigd. Daar onder vallen o.m. Ankara, Istanboel en Izmir, aldus een officiële bekend making. De maatregel is op advies van de Nationale Veiligheidsraad genomen om de overheid in staat te stellen de openbare orde te herstellen. Over enkele dagen begint in Anka ra de jaarlijkse conferentie van de Cenvo, de verdedigingsorganisatie van Turkije, Iran, Pakistan, Enge land en Amerika. Voor Amerika en Engeland komen de ministers van buitenlandse zaken William Rogers en Alex Douglas Home naar de Turkse hoofdstad. Enkele uren voor de bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad de den zich felle gevechten voor tussen studenten van de universiteit van Ankara. De handen van twee stu denten werden zwaar verminkt toen een bom die zij uit het raam van een der universiteitsgebouwen wilden werpen voortijdig explodeerde. Vier anderen liepen bij onderlinge schiet partijen verwondingen op. BRUSSEL. 26-4. Belgische garna- lenvissers doen de laatste weken zul ke slechts vangsten dat ze vrezen dat de garnaal aan het uitsterven is. Van uit Oostende opereren momenteel nog maar vijf schepen die op de gra- nalenvangst gaan. De meeste vissers overwegen op de vangst van andere soorten over te schakelen. Vorig jaar al merkten de garnalen- vissers dat hun vangsten sterk terug liepen, maar toen wisten ze in de eerste 20 dagen van april nog ruim 19 ton garnalen aan wal te brengen. De vangst in dezelfde periode van dit jaar bedraagt nauwelijks 2 ton. RIIEYBT, 26-4. De 38-jarige moe der van het jongetje, dat vrijdag in een dieientuin in Rhcyüt-Odenkir- chen door drie beren verscheurd weid, wordt ervan beschuldigd, haar tceziende taak te hebben vewaar- loosd en daardoor mede aan de dood van haar kind schuldig te zijn. De vrouw zou „volkomen dronken" zijn geweest toij zij met haar 4-jarige zoontje en een jaar ouder broertje de dierentuin bezocht. Op grond daar van heeft de officier van justitie maandag een aanklacht tegen de vrouw ingediend. Het ,kind was na het beklimmen van een hek in de berenkuil gevallen. Ter gelegenheid van zijn vierde verjaardag - vandaag, 27 april - werd de re foto gemaakt van prins Willem-Alexander door zijn vader prins Claus. In het kader van de actie past het volgens de bondsbesturen van de drie bouwbonden ook besprekingen te voeren met de individuele werk gever over onderwerpen als winst- delingsregeling, goede schaftgelegen- heden en hygiënische voorzieningen. De bondsraden hebben de leden gevraagd masaal aan de acties deel te nemen en de aanwijzingen van de bondsbesturen te volgen. De (categorale) landelijke Federa tie van Hei- en Funderingswerkers in Nederland had zich al vóór de bondsraden in Utrecht bijeen kwa men telegrafisch volledig sollidair verklaard met de besluiten van de wetgevende organen van de drie bonden en de eventuele gevolgen. PARIJS, 26-4. Franse oliemaat schappijen heben maandag tegen maatregelen genomen tegen de re cente nationalisatie in Algerije. Zij zullen de aankopen van Algerijnse olie op de internationale markt gaan blokkeren en hebben ruwe olie uit Algerije op de zware lijst geplaatst. Rudolf Hess jarig BERLIJN, 27-4. Rudolf Hess, de voormalige „kroonprins" van Hitier, heèft maandag in de viermogendhe- dengevangenis van Spandau in Ber lijn eenzaam zijn 77ste verjaardag gevierd. Vrijdag waren zijn vrouw en zijn zoon Wolf Rtidiger Hess een uur op bezoek geweest. Zij mochten geen geschenken meebrengen. Geheime overeenkomst Japan-Ver. Staten? NEW YORK, 26-4. Op grond van een geheim akkoord met de Japanse regering zijn de Verenigde Staten al jaren gerechtigd tijdelijk kernwa pens naar Japan over te brengen, zö berichtte de New York Times zon dag. Zowel het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken als de Japanse ambassade ontkennen het bestaan van een dergelijke afspraak, maar buitenlandse diplomatieke leringen en Amerikaanse functiona rissen hebben het bestaan ervan ont huld. Niet duidelijk is wanneer de geheime overeenkomst gesloten moet zijn. Eigendommen van vermoorde Amsterdammer verkocht AMSTERDAM, 26-4. In verband met de moord op de 58-jarige apo thekersbediende Jozef Störmann zoekt de Amsterdamse moordbrigade naar de 31-jarige Duitser Carl Heinz W. uit Bochum, die vrijdagmiddag op het Waterlooplein in de hoofdstad een scheerapparaat en een fototoe stel heeft verkocht, die uit de wo ning van het slachtoffer afkomstig blijken te zijn. Hij had de opkoper zijn naam op gegeven en zich ook gelegitimeerd. De apothekersbediende werd zon dagmiddag 18 april gewurgd in zijn woning in de tweede Oosterpark straat in Amsterdam aangetroffen. Vermoedelijk werd hij twee dagen eerder om het leven gebracht. De Duitser wordt er samen met een nog onbekende circa 25-jarige man van verdacht bij de moord te zijn betrokken. Getuigen hebben het tweetal in de vroege ochtend van 16 april - de dag waarop het misdrijf moet zijn gepleegd - de woning van de apothekersbediende zien verlaten. De metgezel van de Duitser was klein en gezet, had glad sluik haar tot in de nek, en sleepte met het lin kerbeen. Een woordvoerder van de moord- tvigade noemde W. „geheid" de da der. De man was eerder wegens au todiefstallen met de politie in aan raking geweest. Poema weg uit kooi BRUSSEL. 26-4. Uit een stevige kooi bij een huis in het Belgische plaatsje Ranst is zondag een poema verdwenen. Volgens de eigenaar van het dier is het gat waardoor de poe ma uit de kooi verdween op zo'n ma nier gemaakt dat nauwelijks aange nomen kan worden dat het dier dit gat zelf gemaakt heeft. Daarom neemt men voorlopig aan dat de poe ma is gestolen hoewel er toch ook rekening mee wordt gehouden dat hot dier door do bosrijke omgeving dwaalt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Een olifant sterft niet van een verwensing. ■55 t WASHINGTON. Een beeld van de historische Pennsylvania Avenue, (op de achtergrond het Capitool), tijdens de demonstratie tegen de oorlog in Viet nam, waaraan door enige honderdduizenden mensen werd deelgenomen. DEN HAAG, 26-4. Op een kruis punt in de Loosduinseweg in Den Haag heeft de 21-jarige Hagenaar A. van O. maandagmorgen met zjjn au to een elfjarig meisje aangereden dat op een zebrapad overstak. Het kind werd honderd meter meegesleurd voor het van de wagen af viel. Ernstig gewond wei'd het meisje naar een ziekenhuis gebracht. WASHINGTON, 26-4. Het Ameri kaanse leger in Vietnam houdt er kennelijk lugubere praktijken op na om bijvoorbeeld inlichtingen van de vijand te verkrijgen of het aantal gevangen genomen tegenstanders te tellen. Zo zouden zwaargewonde Noord- vietnamezen of Vietcongstrijders niet onmiddellijk voor een medische be handeling in een hospitaal worden opgenomen maar zouden ze lang ge noeg in leven worden gehouden voor ondervraging „om ze daarna te laten sterven". Voor het tellen van het aantal krijgsgevangenen zou als een van de effektieve manieren het af snijden van de oren veelvuldig toe passing vinden. Dit laatste als uit vloeisel van het onderricht op de militaire school. Deze en andere onthullingen wer den maandag gedaan ten overstaan van een speciale commissie van hel Amerikaanse congres onder leiding van de democraat Ronald Dellums, die zich bezighoudt met een onder zoek naar de Amerikaanse oorlogs- praktijken en de verantwoordelijk- Mededeling voor abonnees en adverteerders Op vrijdag 30 april a.s. (Konin ginnedag) zal de Zierikzeesche Nieuwsbode op de gewone tijd worden uitgegeven. Postabonnces zullen dit nummer echter pas zaterdagmorgen in hun bezit krijgen. De directeur. V/AT 2ECT Dl BILT ivs' C3. Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend koud Zonnige perioden maar ook hier en daar een bui; zwakke tot matige noordwestelijke wind; op veel plaat sen nachtvorst. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temperaturen: 2 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 28 april. Zon op 5.18, onder 19.59. Maan op 6.43, onder 29 april. Zon op 5.16, onder 20.00. Maan op 7.45, onder 0.56. Eerste kwartier: 2 mei (8.35). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 april 29 april 5.16 v.m. 5.57 v.m. BROUWERSHAVEN 28 april 29 april 5.00 v.m. 5.44 v.m. 17.44 n.m. 18.21 n.m. 17.28 n.m. 18.13 n.m. Na het ongeluk reed O. met zijn wa gen tegen twee lichtmasten en tegen een gevel. Hij vluchtte een café bin nen waar de politie hem aanhield. De agenten moesten de man in be scherming nemen tegen het woeden de publiek. Vlak voor de automobi list het meisje aanreed was hij al doorgereden na een botsing met een personenwagen. De man verkeex'de volgens de politie onder invloed. heid van commandanten voor be weerde oorlogsmisdaden. Maandag was de eerste van een serie van vier dagen waaxxxp informele hoorzittin gen worden gehouden. Doodtij: 4 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-4.-Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie, die in de nacht van maandag op dinsdag over België naar West-Duitsland trok was er de ooi-zaak van, dat er in het zuiden van het land op uit gebreide schaal x-egen viel. In Noord- Brabant en Limbux-g werd de meeste neerslag afgetapt, 13 tot 20 mm. Nachtvorst werd alleen in het noor den gemeld, Leeuwarden rapporteer de een minimum temperatuur van min 1 graad. Inmiddels stroomt met noox'delijke winden koude lucht over de Noord zee naar het zuiden. In Schotland en Noord-Engeland werden sneeuwbui en gemeld. Deze stroming staat aan de oostflank van een hogedrukge- bied, dat maandagochtend nog boven Gx-oenland lag, maar dinsdagochtend al tot ten zuiden van IJsland was ge- vordex-d, daarbij in sterkte afnemend. De koude lucht zal vooral in de komende nacht van betekenis zijn, waneer bij weinig wind en opklarin gen op uitgebx-eide schaal nachtvorst moet worden verwacht. GRONINGEN, 27-4. Maandagavond rond zeven uur is in Groningen dc 19-jarige studente fysiologie L. H. den Hollander uit Katwijk aan Zee door wurging om het leven gebracht. De vermoedelijke dader, haar vriend, de 22-jax-ige student C. ,J. C. K. uil Bemmel is, nadat hij 40 pijnstillende tabletten had ingenomen, door een arts naar hel academisch ziekenhuis overgebracht. Hij is thans buiten le- vensgevaai". De politie heeft hem nog niet kunnen horen. ROME. 26-4. Italië slaat weer cen week van verscheidene stakingen te wachten, waarvan het hoogtepunt op woensdag zal vallen. Maandag leg den twaalfduizend artsen het werk neer. Zij willen met hun actie van vier dagen kracht bij zetten aan hun cis tot inspraak hij de voorgenomen hervormingen op het gebied van de volksgezondheid. Dinsdag voegt zich het personeel van de particuliere klinieken bij hen dat niet tevreden is over het verloop van dc besprekingen over een nieuw arbeidscontract. De daarop volgen de dag houden de werknemers van restaurants, café's en winkels - met uitzondering van de warenhuizen een 24 uursstaking in het gehele land uit protest tegen de voorgestel de invoering van een BTW van twaalf procent. Volgens hen is zes procent het maximum, wil de omzet niet verminderen. Woensdag leggen ook de dertienduizend mannen van de dagploegen bij de spoorwegen hel werk voor een etmaal neer, omdat zij betere arbeidsomstandigheden wensen. De vakbonden zijn van plan die dag ook door ander spoorweg personeel korte solidariteitsslakingen te laten houden. In de provincie Rome, mol uitzon dering van de hoofdstad zelf, is maandag het gemeentelijke admini stratieve personeel een staking van 24 uur begonnen om salarisverhoging af te dwingen. Hun collega's in dc rest van het land zijn van plan vol gende maand zes dagen te slaken. In Turijn hebben arbeiders in dc grote Fiat-fabrieken aangekondigd dat zij woensdag vier uur zullen sta ken als begin van een campagne voor hogere lonen, kortere werktijden en andere verbeteringen van hun po sitie. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1