DRAGON] barder is et MIJN VROUW, MIJN SUPERIEUR HET STIJGENDE ZIEKTEVERZUIM VAN HET VADERLANDSE ERF Problemen op Katendrecht te Rotterdam Doorgedraaid fruit voor schooljeugd i KORTE BERICHTEN Afgaande op het aantal ziekmel dingen zou men zich Nederland kun nen voorstellen als één reusachtige ziekenzaal. Alleen al de vier mil joen werknemers die ons land telt, zorgden in 1970 voor plusminus 3,4 miljoen ziekmeldingen, zodat de 26 bedrijfsverenigingen, die de ziekte wet uitvoeren, allerminst om werk verlegen zitten. Met een gemiddelde ziekteduur van ongeveer 14'i werkdagen deden de zieke werknemers een verwoede aanslag op de fondsen van de be- di visverenigingen en verstoorden ze de illusie dat de premie voor de ziek tewet ooit nog eens zou kunnen da len. En dat alles in een land, dat be kend staat om zijn uitstekende me dische voorzieningen en zijn voor treffelijk gezondheidszorg. Hoe valt dit stijgend ziekteverzuim te verkla ren? Verzuim in tien jaar 60 gestegen De statistieken wijzen uit dat in 1960 het ziekteverzuim nogeveer 5 pet. van de arbeidstijd bedroeg. In 1969 was dat reeds 7,8 pet. en in 1970 zal het rond de S petschommelen. De oorzaken van het stijgend ziekte verzuim laten zich niet zo gemakke lijk raden. Het is al te simplistisch om. te stellen dat steeds meer werk nemers simuleren, omdat de ziekte wet toch wel betaalt. Hiermee doen we onrecht aan de vele duizenden ziektemelders, die werkelijk ziek zijn. Anderzijds zou het van een schijn heilige struisvogelpolitiek getuigen om onze voortreffelijke sociale voor zieningen en de neiging van de mens om hiervan te profiteren, geheel bui ten beschouwing te laten. De oorzaken van het stijgend ziek teverzuim zijn wel degelijk onder werp van studie, maar een weten schappelijke verklaring bestaat er niet. Wel zijn er allerlei hypotheses gelanceerd, die wellicht het ver schijnsel niet helemaal verklaren, doch wel enkele facetten van de wer kelijkheid ontsluieren. Zo staat het wel vast, dat er een duidelijk verband bestaat tussen ar- beidsonvrede en ziekteverzuim. Des te geringer de arbeidsvrexigde van de werknemer, des te eerder meldt hij zich ziek. Vooral in bedrijven, waar de werknemer slechts iveinig verantwoordelijkheid draagt, is het ziekteverzuim onevenredig groot. Arbeidsonvrede Bedrijfssociologische faktoren spe len dus een grote rol met betrekking tot het ziekteverzuim. Naarmate de werknemers meer verantwoordelijk heid dragen, neemt het aantal ziek meldingen af. In bedrijven waar een slechte sfeer heerst, is he ziektever zuim ook groter dan in bedrijven waar het arbeidsklimaat goed is. Bij sommige bedrijven wordt getracht het verzuim te beperken door meer persoonlijke aandacht voor de per soon en de sociale (bv. gezins-)om- standigheden van de werknemer aan de dag te leggen. Zo beschikken de Nederlandse Spoorwegen al ruim 15 jaar over een sociaal team, waar o.a. enkele maat schappelijke werkers(sters) deel van uitmaken. Leden van dit team pra ten de moeilijkheden met de betrok ken werknemer door en eventueel worden ook zijn superieuren hierbij betrokken. Het vermoeden, dat het ziektever zuim van talloze mensen veeleer psy chologische dan strikt lichamelijke oorzaken heeft, lijkt alleszins gewet tigd. Dat is trouwens ook de ervaring van de meeste huis- en bedrijfsart sen. Er zijn ook talrijke lichamelijke kwalen, die vermoedelijk een psychi sche oorzaak hebben, of althans door psychische spanningen kunnen ver ergeren (asthma, maagzweer, twaalf- vingerige darmklachten en mogelijk zelfs hartklachten). Uitkering De ziektewet garandeert de zieke werknemer gedurende maximaal een jaar een uitkering, die 80 pet. van zijn laatstgenoten loon bedraagt) na één jaar bestaat aanspraak op een w.a.o.-uitkering). Veelal past de werkgever de res terende 20 pet. bij of hij betaalt een hogere premie aan de bedrijfsver eniging, die de werknemer dan de volle 100 pet. uitkeert. De ziektewet treedt na twee verzuimdagen in wer king. Van vele zijden is de vraag ge rezen of men met deze vrijwel ideale voorzieningen de werknemer in ver leiding brengt zijn ziekteverzuim een beetje te rekken. Een verleiding die natuurlijk groter xoordt, wanneer de betrokkene niet in een plezierige sfeer werkt ofeen broertje dood heeft aan werken (want zulke men sen bestaan er ook nog!). Wijziging van de ziektewet is na tuurlijk een ingrijpende maatregel die ook werkelijke zieken treft. Toch lijkt het ons dat we zonder al te schadelijke gevolgen voor de werke lijke zieken de ziektewet wel iets on aantrekkelijker kunnen maken dan ze nu is. Zo zou het aantal verzuim dagen van 2 tot 4 kunnen worden verdubbeld. Een andere methode is om de eerste drie weken alleen SO pet. uit te betalen, dus niet de res terende 20 pet. Pas wanneer we lan ger dan drie weken ziek blijven, zou de volle 100 pet. gegeven kunnen kunnen worden. Op die manier wordt het toch wel wat minder aan trekkelijk om bij de warme kachel van een griep te genezen en het zou ons niet verbazen dat het ziektever zuim door een dergelijke maatregel zal afnemen, zonder dat gezegd kan worden dat deze regeling nu direkt een gezin in onoverkomelijke finan ciële moeilijkheden zal brengen, Spaanse dienstweigeraars VALENCIA, 25-4. Sinds vrijdag houden 18 jeugdige geweteribezwaar- de dienstweigeraars een hongersta king in de kerk van de Heilige Josef in Valencia. Ze willen daarmee er kenning van gewetensbezwaren als grond voor dienstwegiering bepleiten en protesteren tegen de veroordeling van José Luis Beunza, de eerste ka tholieke dienstweigeraar in Spanje, tot 15 maanden gevangenisstraf. On der de hongerstakers zijn ook bui tenlanders. RECHTSZAKEN Kwart miljoen voor half miljoen ROTTERDAM, 24-4. De officier van justitie bij de rechtbank te Rot terdam heeft donderdag een boete van 250.000 gulden en een gevange nisstraf van vijf maanden geëist te gen de 45-jarige J. H. van W. uit de Maasstad. Van W., die directeur is van verscheidene N.V.'s te Rotter dam en Den Haag stond terecht om- da hij in de jaren 1965, 1966 en 1967 de belasting zou hebben ontdoken voor een totaal bedrag van ongeveer een half miljoen gulden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Appelscha H. Faas te Hemelum. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Hoogeloon- Eersel Joh. Gerritsen jr. em. pred. te IJmuiden. Bedankt: voor Haarlem W. Dorre- steyn te Maarssen; voor Dordrecht D. v. d. Berg te Huizen (N.H.). Geref. Kerken Beroepen: te Rotterdam-Pendrecht H. Lijeseen te Noordwijk. Geref. Gemeenten Aangenomen: naar Sheboygan (USA) L. Kieboom te Norwich (Can.). Bedankt: voor Amsterdam-N. H. Ligtenbevg te Genemuiden. UIT HET BINNENLAND HEERLEN. Heerlen gaat de vol gende maand beginnen met de bouw van een kunstijsbaan met een volle dig overdekte baan van dertig bij zestig meter. De kosten bedragen een miljoen. Men verwacht dat de baan al in oktober kan worden geopend. ZANDVOORT. De brandweer van Zandvoort, later geassisteerd door een eenheid uit Haarlem heeft uren moeten werken om een felle duin brand te bestrijden. Ruim een hect are beplanting ging verloren. Vele jonge hazen en konijnen kwamen in het vuur om. DEN HAAG. De Israëlische am bassadeur in ons land, de heer Shim- shon Arad, heeft in het Joodse cen trum in Den Haag een twintigtal Is raëlische onderscheidingen uitgereikt aan Nederlanders. AMSTERDAM. De Amsterdamse officier van justitie heeft een belo ning van f 10.000 uitgeloofd voor de- geen die inlichtingen kan geven, wel ke leiden tot de aanhouding van de Rader(s) van de bmoaanslag op het gebouw van de Russische handels vertegenwoordiging aan het Museum plein in Amsterdam in de nacht van woensdag op donderdag jl.- LANDSMEER. Op de provinciale weg Schouw-Purmerend, onder Landsmeer is de 25-jarige mevrouw Marjan Hoekstra-Kooiman uit Pur- merend om het leven gekomen toen de door haar echtgenoot bestuurde auto frontaal werd aangereden door een auto die tijdens een inhaalma noeuvre op het linkerweggedeelte reed. VENLO. Tijdens een onderhouds beurt in de Frederik Hendrik kazer ne te Venlo van achttien jeeps van de B-compagnie is gebleken, dat van de motoren van al deze auto's de dubbele V-snaar gedeeltelijk was doorgesneden. UTRECHT. Een van de eerste za ken waarmee het nieuwe kabinet zich volgens het N.V.V. in gunstige zin kan onderscheiden van de rege ring De Jong is het treffen van maat regelen, die het mogelijk maken dat vrijdom van belastingen en premies wordt gegeven voor spaarloon. ALKMAAR. In de nacht is uit het herenkledingmagazijn Alberts House in het winkelcentrum Hoefplan in Alkmaar herenkleding tot een waar de van 30- a 40.000 gulden gestolen. UTRECHT. In het eeuwenoude Ca- tharijne-convent aan de Nieuwe Gracht in Utrecht heeft Bernhard kardiaal Alfrink donderdagavond een vredeskapel ingewijd, ter nagedach tenis van wijlen kardinaal De Jong, leider van de Nederlandse Rooms Katholieke Kerkprovincie tijdens de tweede wereldoorlog. ROTTERDAM. De Rotterdamse re cherche is op zoek naar drie mannen en twee vrouwen - vermoedelijk bui tenlanders - die ervan worden ver dacht uit een vitrine van een juwe lier aan de Lijnbaan in de Maasstad sieraden ter waarde van 200.000 gul den te hebben gestolen. De buit be- stqnd uit acht witgouden ringen, acht brilpanten en een smaragd. SCHIPHOL. Met moeite een overi gens welwillende glimlach onder drukkend hebben Nederlandse toe schouwers op Schiphol het ceremoni ële schouwspel gadegslagen, waar mee een groep van tegen de 200 Zuid Molukkers in ballingschap hun mi nister van buitenlandse zaken ver welkomde, die uit de V.S. terug keerde. DORDRECHT. De 38-jarige heer J. de Block uit Clinge in Zeeuws Vlaan deren is door verdrinking om het le ven gekomen. De man was opvaren de van de Belgische zandzuiger Con corde, die werkzaamheden verricht in de Krabbe bij Dordrecht, hij viel overboord en verdronk. De rijkspo litie te water heeft na lang dreggen zijn stoffelijk overschot kunnen ber gen. AMSTERDAM. Vermoedelijk als gevolg van brandstichting is een groot deel van een houten scholen complex in Amsterdam-West uitge brand. Het complex maakt deel uit van de Osdorper scholengemeen schap, waar het afgelpoen halfjaar reeds tweemaal eerder door onbe kende oorzaak brand is ontstaan. AMSTERDAM. Eén groep van on der andere vier hoogleraren en 29 wetenschappelijke medewerkers aan de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft de studenten aan de universi- tiet opgeroepen hun stem uit te bren gen op een van de partijen, die sa men de progressieve combinatie vor men, P.v.d.A., D '66 en PPR. DEN HAAG. Staatssecretaris mr. K. Wiersma (juistitie) is van mening dat de beschikbare cijfers geen aan wijzing geven dat Amsterdam op weg is een internationaal centrum voor de illegale drughandel te worden. Hij antwoordt dit op vragen van de CH TT-Kamerleden mej. Haars en de heer Tilanus. SCHIPHOL. Vorige week heeft de Afnhaance luchtvaartmaatschappij Ariane-Afghan Airways in haar be staande lijndienst, van Kaboel (Af ghanistan) via Teheran. Beiroet en Istanboel naar Frankfort op de heen weg Schiphol ingelast. DEN HAAG. De staatssecretaris van binnenlandse zaken. mr. C. van Veen, heeft gedeputeerde stalen van Noord-Holland een concept-vooront werp van wet Gewest Groot-Amster dam toegezonden met het verzoek, dit om advies voor te leggen aan de besturen van de gemeenten die vol gens hét concept tot het gebied van Groot-Amsterdam gerekend moeten worden. ARNHEM. De 22-jarige loodgieter H. M. uit Arnhem, die ervan wordt verdacht zijn zoontje van nog geen jaar zodanig te hebben mishandeld, dat het aan de gevolgen ervan over leed. is voorgeleid voor de officier van justitie in Arnhem en in voorlo pig arrest gesteld. ROTTERDAM, 23-4. In een scher pe open brief aan de Rotterdamse gemeenteraad heeft het „Wijkkom- mitee Katendrecht" opnieuw aan dacht gevraagd voor de leefbaar- NIEUWE PEKELA. De 180 werk nemers bij de papier- en kartonfa briek Pekel'a N.V. zijn donderdag avond om kwart voor zeven in sta king gegaan. De oorzaak van de sta king is dat de directie bij ongemoti veerd 'ziekteverzuim onbetaalde wachtdagen wil invoeren. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vol gens minister Witteveen (financiën) zal de uitvoering van het programma van P.v.d.A., D '66 en PPR 4175 mil joen gulden kosten. De drie progres sieve partijen schatten zelf de kosten op 2900 miljoen gulden. AMSTERDAM. Grote delen van de hoofdstad hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag even na drie uur korte tijd zonder licht gezeten. Oor zaak was een storing in een hoofd kabel. WIJK BIJ DUURSTEDE. Het stof felijk overschot van de vrouw dat 8 april uit de sluiskolk van de Bea- trixsluis te Wijk bij Duurstede werd opgedregd, is geïdentificeerd. Het is de 70-jarige weduwe A. E. C.-H. die 7 aprii te Amsterdam is verdronken. DEN HAAG. De minister van eco nomische zaken, mr. R. J. Nelissen heeft vrijdagmiddag omstreeks dx-ie uur, na overleg met het kabinet, zijn handtekening gezet onder het rap port dat de commissie Winsemius heeft uitgebracht over de integratie van het Rijn-Schelde concern en het Verolme concern. SOEST. „Het ontbindingsproces binnen het confessinoalisme in Ne derland schrijdt voort", zo stelde vrijdagavond VVD-senator mr. H. van Riel vast tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Soest. HILVERSUM. Het bestuur van de NOS heeft, om het tekort van 22 miljoen ip de begroting te dekken, besloten om de voorgenomen uitbrei ding van de zendtijd van de televisie en Hilversum 3 niet te laten door gaan. Het meisje keek blij verrast op na deze hartelijke toast en in een spon tane impuls liep ze op de man toe, pakte zijn gezicht met beide handen en drukte een kus op zijn wang. „Dank u wel vader, dat is ontzettend lief van u". Daarna liep ze naar de vrouw en kuste haar eveneens. „En van u ook, moeder". Mevrouw Kersberger greep aange daan de hand van het meisje en streelde die even. „Kind, je bent me al haast even lief als m'n eigen doch ter". Ria maakte er oen grapje van „Nu je geregeld thuiskomt, zul je hier niet zo vaak meer komen, of wel?" Lientje knipoogde. „Ik vind het veel te leuk bij jullie om weg te blij ven". Erik knikte voldaan. „Kijk eens aan. Altijd wel geweten dat ik nog wel wat charmes bezat en een knap pe jorigevrouw kon boeien ..O. maar ik kom niet alleen voor jou!" antwoordde het meisje on deugend. ..Wat een verbeelding hebben die mannen altijd, hè?" Ria knipoogde even naar Erik. „O. dank jc wel", mengde Willem zich in het gesprek; „ik soms ook?" „Jij bent geen haar beter, broer. Doch als je geen ergere ondeugden hebt. valt het wel mee". „Heb ik ondeugden, Snuffie?" Lientje fronse opeens haar wenk brauwen. „Dat is er één. Wat had den we afgesproken?" „Hoe noem jc haar?" vroeg Ria geamuseerd. „Sorry, schat, ik zal het nooit meer doen", beloofde Willem lachend. „Ze hebben het nu toch al gehoord. Zo kinderachtig, dat Snuffie", mop perde het meisje. „Wat steekt daar nu achter? Ik vind het wel leuk. Sinds onze verke- heidsproblemen van wat de „nor male" bevolking van deze Rotter damse stadswijk wordt genoemd. „Het is de democratie die het op het ogenblik mogelijk maakt dat in Ka tendrecht niet meer van democratie gesproken kan worden. Een hele wijkbevolking wordt geknecht door terroriserende souteneurs en bor deelhouders. Katendrecht weigert te functioneren als openbare stort plaats van maatschappelijk kwaad en menselijk onrecht", zo schrijft het comité in de brief.Volgens het „Wijkkomittee Katendrecht" heb ben gesprekken met overheidsfunc tionarissen over de toestand op Ka tendrecht nog geen-enkel uitzicht ge boden op een normale leefsituatie in deze wijk. „Men beschouwt de pro blemen in het licht van het algemeen stedelijk belang. De hele Rotterdam se samenleving zou 'er wel bij varen als prostitutie annex onderwereld gelokaliseerd blijft op het schierei land Katendrecht" zo kritiseert het comité de houding van de Rotter damse overheid ten aanzien van de problemen op Katendrecht. De invoer van exotische (lieren DEN HAAG, 23-4. Het hoofdbe- stuur van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van dieren is zeer verontrust over de enorme in voer in ons land van exotische die- ren, zoals apen, schildpadden, vogels en ï-eptielen, en heeft dit tot uit drukking gebi*acht in een brief aan de minister van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Het gaat hier jaarlijks om vele tienduizenden dieren. Het is duidelijk, aldus het hoöfdbestuur, dat hier vanuit het oogpunt van natuurbeschex'ming po tentieel een groot gevaar bestaat, dat de fauna der tropische gebieden meer en meer leggeroofd wordt. Wat vandaag nog geen bedreigde -diersoort is, kan dat morgen reeds wel zijn. Ook kunnen er tengevolge van deze onbepeiicte en aan geen controle onderhevige invoer en dooi'- voer van dieren gevaren verbonden zijn door de volksgezondheid door het overbrengen van ziekten door sommige soorten der betrokken die- ren. ring noem ik mijn vrouw vaak Dotje". Lien keek de vrouw aan. „Vind jij dat goed?" „O ja, waarom niet? Ik hoor het liever dan helleveeg". „Zegt hij dat dan ook wel eens te gen je?" informeerde Willem liefjes. „Welnee, kindevsHet is Dotje voor en Dotje na. Geneer je dus maar niet over dat Snuffie. hoor. Zo zijn mannen". „Hoe kom jc aan dat troetelnaam pje?" vroeg Eri klachend. „Als jc hel toch vertelt.Lien tje keek haar vriend dreigend aan, zodat hij zijn handen uitspreidde en antwoordde: ..Jullie horen het. hè? Nog niet eens getrouwd en nu zit ik al onder de plak". Lientje trok hem aan z'n haren en haar stem klonk heel anders, toen ze zacht zei: ..Toch ben je wel lief, jon getje". Erik kwam overeind. „En dal is tenslotte het belangrijkste. Houden zo, jongens. Wat zal ht zijn? Cola? Ria, had jij het niet over een slaatje? Zal ik die gelijk meenemen?" Julie verwennen ons schandalig", protesteerde Lientje. ..!k ben in een half jaar acht pond aangekomen. Eerlijk. Ik doe niets anders dan jur ken vermaken". Ria bekeek het meisje eens. „Je bent nog niets te dik. hoor". „Ik ben blij. dat ze de laatste tijd wat molliger is", verklaarde Willem droog. „Heb ik wat meer houvast aan haar". Lientje keek trots naar de jongen. „Hij is zo adembenemend sterk Hij kan me zo van de grond lillen on op z'n schouders zetten. Soms ben ik wel eens bang voor hem". „Werkelijk?" Ria geloofde er niet veel van. „Hij kent z'n eigen kracht niet, NEW YORK. Een van de drukste stralen ter wereld, de Madison Avenue in New York, werd voor de derde maal gedurende een paar uur voor alle verkeer afgesloten. Op de foto de straat als voetgangerspara dijs, compleet met bankjes en zelfs een complete picnic. Ooievaars in de Noordoost],older NAGELE, 24-4. De Noordoostpol- der was in ti-ek bij ooievaars. Deze vogels zoeken dikwijls broedgebieden in noord-Duitsland. In de buurt van Nagele wei-den er vier gesignaleei-d. Tegelijkertijd maakten drie ooievaai's een tussen landing in een weiland bij Rutten. Ook elders in de Noordoostpolder werden twee of meer exemplaren in luchtruim of op het land waargeno men. STRAATSBURG, 22-4. Fruit dat krachtens de interventiemaatregelen van de E.E.G. uit de markt is geno men behoeft voortaan niet langer op de mestvaalt te worden geworpen of tot alcohol te worden verwerkt, maar kan ook gratis aan schoolkinderen worden uitgereikt. Hel Europese parlement heeft don derdag een, wat werd genoemd „psy chologisch belangrijke" wijziging van de betreffende verordening goedge keurd. Ongeveer de helft van de uit de markt genomen groenten en fruit - vooral appels, peren en perziken - werd tot nu toe tot alcohol of vee voeder verwerkt. Slechts een klein deel werd uitgereikt aan liefdadige instellingen of personen die bijstand ontvangen, de rest icerd vernietigd. De landbouwcommissie van het Europese parlement meent dat spo radische uitreiking van gratis fruit aan schoolkinderen het verbruik kan doen toenemen wegens de macht der gewoonte die tot een behoefte kan uitgroeien.' Het gratis uitgereikte fruit mag niet in de plaats treden van de hoeveelheden die de school kantines gewoonlijk kopen, maar moet bijvoorbeeld tijdens het speel kwartier worden verdeeld. door LENA SCHAGEN eerlijk. Ik heb wel bekeken.... als ik later met hem getrouwd ben, zal ik niets in te brengen hebben". „Dat zal wel loslopen", meende Ria nuchter. „Als ik later met jc getrouwd ben, Snuffie", begon Willem op lijzige toon. ..dan begin ik met. „Willemals je het toch durft te zeggen, word ik woedend....!" Ria zag. dat het meisje begon te kleuren. Hij haalde rustig zijn schouders op. genietend van het sukses. „Zit ik nu onder de plak of niet? Mag ik nog niet eens wat vertellen van m'n plannetje Lientje gromde: „Het is me nog al wate moois. Houd het maar voor je, dot is veel beter". ..Nog geen huis in zicht?" infor meerde Erik, die terug kwam met glazen cola en het slaatje. ..Hou' maar op. We gaan om beur ten naar het woningbureau: de ene week Lientje. de andere week ik. Re sultaat: nihil. Mencci-, u staat nog geen jaar ingeschreven. Dat weet ik, en? Er staan zoveel paartjes al jaren ingeschreven. O juist, is dat mijn schuld? U moet sociaal denken.. O ja? Hoe doe je dat? Moet je daarvoor een tik van de molen gehad hebben? U hoeft niet iedere week terug te ko men: als wij wat voor u hebben, krijgt u wel bericht. Vreselijk aardig, meneer. *Wat denkt u. zal ik tegen m'n zilveren verloving al een briefje hebben? U moet niet zo pessimistisch zijn. wij kunnen ook geen ijzer met handen breken. Dat verlang ik ook niet. Ik vraag enkel maar een huis. wat 11 mei ijzer wilt doen. is uw zaak. U bent een grapjas, meneer. Dank u voor 't compliment, maar ik heb toch liever een huis fWordt vervolgd) Advertentie Zwaard 1 IWilll»»11).!- T~i| CDffc- ZWARE SHAG j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4