Vóór vernieuwing, tegen vernieling stem V.V.D. Lijst 3 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Werkgevers en werknemers kwamen niet tot overeenstemming Pakistan beschuldigt India Komt er een zakenkabinet Geen middenschool van een op andere dag Baggeraars gaan weer aan liet werk SOJOEZ-IO TERUG OP DE AARDE Premier De Jong biedt ontslag kabinet aan De kernbewapening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 april 1971 127ste jaargang Nr. 20865 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag .dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: „lil Ol" officieel OJICIl C.a.o.-onderhandelingen vastgelopen DEN HAAG. 24-4. Werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid zjjn het zaterdag niet eens geworden over een nieuwe cao in de bouw, die op 1 januari j.l. had moeten ingaan en zou gelden voor ruwweg geschat 300.000 werknemers. De besprekin gen zjjn afgestuit op het punt van de loonvorming, zodat de secundajre voorwaarden nog niet eens onder werp van bespreking zjjn geweest. Maandag a.s. zullen de werkne mersorganisatie elkaar in Utrecht in de bondsraad ontmoeten en daar het resultaat vernemen van de Cen trale Commissie Bouwnijverheid, waarvan de heer A. Buys voorzitter is. De bondsraad, de „wetgevende vergadering van de drie vakbonden" zal zich dan beraden over eventueel van werknemerszijde te nemen stappen. Welk advies de centrale commissie zal geven kon de heer Buys nog niet onthullen. Hij meen de niet dat de bondsraad van mening met de centrale commissie zou ver schillen. Uiterste poging De heer De Groot verklaarde na mens de werkgevers dat een uiterste poging was gedaan om tot overeen stemming te komen. Zij zijn nog steeds bereid de bemiddeling van wie ook, te aanvaarden, omdat zij menen, dat een staking niet alleen verlies van geld betekent, maar ook spanningen geeft. Ook de woning nood zou daaronder lijden. Wat het antwoord van de werkgevers op een eventuele staking zou zijn kon hij niet zeggen, maar Jiij hoopte dat het 'niet zover zal komen. „Het is nog geen maandagochtend tien uur", zo zei hij. Ook de ingeschakelde loondeskun- digen van de Stichting van de Arbeid konden geen uitkomst uit de moei lijkheden bieden. De heer De Groot deelde zaterdag avond na afloop van de'om ruim zes uur vastgelopen besprekingen mee, dat de voorstellen van hun kant voor een tweejarige cao voor het bouw bedrijf als volgt waren: de cao zou op 1 januari j.l. hebben moeten aan vangen. NIEUW DELHI, 24-4. Pakistan heeft India vrijdag verweten dat het tekortgeschoten is in de bescherming van de nieuwbenoemde vice-hoge commissaris van Pakistan in Cal cutta. De gewelddadige demonstra tie van donderdag buiten het hotel van de diplomaat. Mahdi Masoed, is volgens Pakistan een ernstige schen ding van internationale conventies en in strijd met de Indiase belofte dat hij alle noodzakelijke bescher ming zou genieten. Sinds de bestor ming van zijn hotel verblijft Masoed op een onbekende plaats. MEDEMBLIK. 24-4. Het Tweede Kamerlid Dankert (P.v.d.A.) heeft vrijdagavond op een verkiezingsbij eenkomst in Medemblik aan de hand van de verkiezingsenquête van de Telegraaf-Bureau Veldkamp voor speld dat het heel goed mogelijk is, dal na de verkiezingen de vorming van een zakenkabinet de enige uit weg is om Nederland regeerbaar te houden. ..De P.v.d.A. is bereid aan zo'n kabinet deel te nemen", aldus de heer Dankert. Een dergelijke si tuatie zal z.i. een belangrijke functie hebben bij de polarisatie van de po litiek in Nederland. Tweemaal 2,75 De werkgevers waren bereid op 1 juli a.s. een loonsverhoging van 2,75 procent te geven. Daar dit geen verbetering zou inhouden voor de eerste helft van 1971, die onder de Iconmaatregelen #an de regering v iel, zou een loonsverhoging van nog eens 2,75 procent, die eigenlijk op 1 januari 1972 zou ingaan, worden „•teruggehaald" naar 1 juli 1971. De ze zou dus dan ook op die datum worden betaald als compensatie voor de gemiste verhoging over het eerste half jaar. Van diezelfde datum af. 1 juli q.s, dus, zou óp de lonen een verhoging worden verstrekt van twee procent om de prijsverhogingen eerste halfjaar 1971 te compenseren. Daarnaast zou een aanpassing wor den gegeven van de werkelijke nog te volgen prijsstijgingen. Dit voorstel aldus de heer De Groot, was voor de werknemers onaanvaardbaar. „Neen" De heer Buys verklaarde nadien, dat genoemde twee procent maar een uitkering voor één keer zou zijn en in 1972 niet weer aan de orde zou komen. Volgens hem kwam het voorstel van de werkgevers er dus op neer, dat er voor het volgende jaar geen loonsverhoging uit de bus zou komen en de werknemers dan met niets naar huis zouden gaan. Hij had geen moeite gehad daarop hart grondig „neen" te zeggen zo vervolg de hij. TILBURG, 24-4. De middenschool, die als nieuw schooltype een struc tuur doorbreking vormt, is niet van de ene op de andere dag te realise ren. Kritiek op buitenlandse hulpprogramma V. S WASHINGTON. 25-4. De Ameri kaanse senator William Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft zondag ernstige kritiek laten horen op de buitenlandse hulp van de Ver enigde Staten, die volgens hem slecht beheerd wordt. De senator baseerde zijn kritiek op een rapport van de Algemene Re kenkamer (een commissie van con gresleden die controle uitoefent op regeringsuitgaven) over verspillingen en politieke invloeden bij de uitvoe ring van dè hulpprogramma's. Het rapport spreekt van verregaande bu reaucratie. wanbeheer en ondoelma tigheid, aldus Fulbright. Oud-strijders wierpen onderscheidingen weg WASHINGTON, 24-4. Honderden Amerikaanse oudstrijders hebben hun onderscheidingen uit de Vietna mese oorlog op de trappen van het Congresgebouw in Washington ge worpen uit protest tegen de voort zetting van de oorlog. In een lange rij trokken zij langs het Capitool, waarbij ze één voor één bij een microfoon stilhielden, hun naam, woonplaats en vroeger onder deel bekendmaakten en in sommige gevallen nog een kort toespraakje hielden. „Het is rommel, 't betekent niets", zei een ex-soldaat voor hij een half dozijn medailles naar het Congresgebouw gooide. Beseft dient te worden, dat dit schooltype eerst zin heeft wanneer de vormging van de jonge mens aan de basis een nieuwe opzet heeft ge kregen. Juist is, dat de overheid prioriteit geeft aan de wet op het basisonderwijs boven- invoering van de middenschool op grote schaal. Dit heeft in hotel Riche in Tilburg drs. J. J. de Wit, voorzitter van de vereniging van Katholieke leraz-en „St-Bonaventura" de jaarvergade ring voorgehouden. Hij sprak hierbij de wens uit, dat de volksvertegen woordiging met nuchtere en zake lijke blik de onderwijsproblemen be- ziét en zich daarbij niet laat beïn vloeden door verkiezingsprogram ma's alleen. „Het gestoei met de jeugd kan voor de toekomst te ernr stige gevolgen met zich meebren gen", meende hij. Dertien doden bij brand in Seattle SEATTLE, 25-4. Bij een brand in e,en woningcomplex te Seattle in de Amerikaanse staat Washington zijn zondagmorgen vroeg minstens 13 mensen om het leven gekomen, voor het merendeel mensen op leeftijd. Men vreest dat het aantal doden nog zal stijgen. Tien mensen kwamen bij de brand om en drie overleden op weg naar het ziekenhuis. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Bankoverval in Gilze Buit: 70.000 gulden GILZE. 23-4. Een onbekende man heeft vrijdagochtend om half tien een gewapende overval gepleegd op het bijkantoor van de Amrobank aan het Plein 2a in Gilze (gem. Gilze en Rijen) in de buurt van Breda. De overvaller is er met een groot bedrag aan geld vandoor gegaan. De Rijkspolitie van Gilze en Rijen is in nauwe samenwerking met de dis trictsrecherche van de Rijkspolitie in Breda een intensief onderzoek be gonnen. De buit bedroeg f 70.000. UTRECHT. 26-4. Na een staking van precies drié weken gaan de bag geraars vandaag (maandag) weer aan de slag. De 2.500 stakers hebben het akkoord tussen werkgevers en werknemersvertegenwoordigers met groot enthousiasme geaccepteerd. Belangrijkste resultaat van de drie dagen durende onderhandelingen lussen werkgevers en werknemers is zoals bekend een reële inkomensver betering van drie procent per con- tractjaar bij een tweejarige C.A.O. Volgens een woordvoerder van de bouw-bonden is de stemming bij de baggeraars uitgelaten. Op bijeen komsten in Sliedrecht. Rotterdam en Den Haag bijvoorbeeld werden de werkncmersonderhandclaars voor het bereikte resultaat beloond met donderende toejuichingen. Bij de baggerstaking waren in to taal 26 baggerobjecten betrokken. MOSKOU, 25-4. Het Russische ruimteschip Sojoez-10 is op aarde teruggekeerd. Dit heeft zondagmor gen het Russische persbureau Tass gemeld. Honden verscheurden vierjarig kind LONDEN, 26-4. Twee waakhonden hebben zondag in Londen een jon getje van vier jaar verscheurd. Het kind is in kritieke toestand naar een ziekenhuis gebracht. De kleuter had tijdens een spel letje met vriendjes zijn handje door een draadafrastering om een hout opslagplaats gestoken, die door twee honden werd bewaakt. Eén van de dieren greep het handje en trok de jongen door de afrastering op het zijn moeder door beide honden werd terrein waar hij onder de ogen van aangevallen. Twee politieagenten wisten het slachtoffertje tenslotte te ontzetten. Eén van hen verklaarde later dat de dieren stukken uit het lichaam van de jongen hadden gescheurd en dat ze hem „gedeeltelijk hadden opgege ten". De honden zijn later door de politie afgemaakt. DE NHAAG, 24-4. Minister-presi dent De Jong zal dinsdag, 27 april, het ontslag van zijn kabinet aan ko ningin Juliana aanbieden. Dit betekent dat het kabinet-De Jong met ingang van 28 april demis sionair zal zijn. Premier De Jong sprak vrijdag, na afloop van de ministerraad, de ver wachting uit dat dc koningin zich na de verkiezingen in brede kring zal oriënteren over de dan ontstane po litieke landkaart. Hij verwacht dat de koningin met de aanwijzing van een kabinetsfor mateur zal wachten tol zij het ad vies van de Tweede Kamer zal heb ben ontvangen. De Kamer komt daartoe, overeenkomstig de onlangs aanvaarde motie-Kolfschoten, begin mei bijeen. Advertentie Volgens Tass heeft de Sojoez om 02.40 Moskou tijd een zachte landing gemaakt op 120 kilometer ten noord westen van Karaganda (Kazakstan). De drie kosmonauten - Wladimir Sjatalow, Alexei Jelisejew en Niko lai Roekawisjnikow - verkeren in goede gewondheid. Het programma van wetenschap pelijke en technische experimenten is volledig uitgevoerd. Het 'door So joez-10 en het ruimtestation „Sal- joet" gedurende twee dagen uitge voerde onderzoek was gericht op het nagaan van de doeltreffendheid van het schema voor onderzoek door twee of meer ruimteschepen, het na deren op lange afstand, het bij elkaar komen', het koppelen en het weer scheiden van ruimteschip en ruim testation. aldus Tass. WASHINGTON. 24-4. De aanleg van veel nieuwe grote raketinstalla ties in de Sowjet-Unie duidt op de noodzaak in de Salt-besprekingen zo wel de offensieve als de defensieve wapens te betrekken, aldus minister Laird op zijn persconferentie. Op de vraag of uit de verhoogde raket-ac tiviteit va nde Russen moet worden afgeleid dat zij streven naar nucle aire superioriteit en niet sléchts het zelfde niveau als de Verenigde Sta ten willen bereiken, antwoordde Ro gers dat het nu nog te vroeg is om dat te beoordelen. ,.We zijn nog niet zeker van de omvang van het defini tieve raketprogramma of van de aard van de faket". Het was nog niet dui ten dienen voor een verbeterde ver- delijk of de nieuwe installaties moes- sie van de bestaande SS-9 of voor een heel nieuw type. Mededeling vóór abonnees en adverteerders Op vrydag 30 april a.s. (Konin ginnedag) zal dc Zicrikzccschc Nieuwsbode op dc gewone t(jd worden uitgegeven. Postabonnecs zullen dit nummer echter pas zaterdagmorgen in hun bezit krijgen. Dc directeur. BUENOS AIRES. Voor het eerst in vijf jaar zijn affiches met het por tret van de voormalige Argentijnse diktator Juan Peron in de straten van Buenos Aires verschenen, nu hel nieuwe regime een politieke campag ne heeft toegestaan. De tekst op de biljetten luidt: „Niets zonder Peron". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ('.on ferontie over vluchtelingen problematiek UTRECHT. 24-4. Het Intel natlonul University Fund, een organisatie die de opleiding van vluchtelingen 1 ot doel heofl en waarvan dt Stichting voor Vluchtelingcnstudcntcn U.A.F. de Nederlandse participant is. heeft he initiatief genomen lot het houden van een internationale conferentie op 3 en 4 mei in Zeist over de pro blematiek van vluchtelingen in Afri ka en speciaal over opleidingspro blemen van deze vluchtelingen Verwachting tot dinsdagavond: Vrij, koud Opklaringen en overwegend droog weer, maar vannacht in het midden en zuiden van het land nog zwaar bewolkt niet tijdelijk regen;.meest matige wind krimpend van noord oost naar noord: minimumtempera tuur van 3 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland; ma ximumtemperaturen omstreeks 9 graden. Voor woensdag: Aantal uren apn: 3 lot 10. Min.-temperaturen; 2 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 3 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 april. Zon op 5.20. onder 19.57. Maan op 5.56. onder 23.54. Eerste kwartier: 2 mei (8.35). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 april 4.34 v.m. 17.03 n.m. BROUWERSHAVEN 27 april 4.18 v.m. 16.42 n.m. Springtij: 26 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-4. Het KNMI meldt: In dc nachl van zondag op maandag trad bij heldere hemel en weinig wind een sterke uitstraling op, waar door op uitgebreide schaal zware nachtvorst optrad. In het oosten van het land daalde het kwik in de ther mometerhut tot vijf a zes graden onder nul. Over het Kanaal trok maandagochtend een kleine depres sie oostwaarts. Bijbehorend fron ten veroorzaakten toen veel bewol king en regen over Zuid-Engeland en Noordwest Frankrijk. In de nachl van maandag op dinsdag zal er vooral in het zuiden van hel land veel bewolking aanwezig zijn. waar door de kans op herhaling van de nachtvorst sterk wordt gereduceerd. Dc depressie zal ten zuiden van ons land naar hel oosten'wegtrekken zo dat de aanvoer vanrkoude lucht uit noordelijke streken zal aanhouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1