rrico Kansen voor een uniek recreatie- en natuurgebied in wording STREEKNIEUWS Waterschappen richten zich tot de Eerste en Tweede Kamer Voorschot voor ambtenaren per 1 juli a.s. ONZE PUZZELRUBRIEK l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 april 1971 Nr. 20864 Het Grevelingenbekken BROUWERSHAVEN, 23-4. Zodra de afsluiting van het Brouwcrsha- vense Gat een feit is - naar ver wachting cp 1 mei - komt achter de dam een uniek recreatie- en natuur gebied vry: het Grevelingenbekken. Gelegen tussen de eilanden Goeree- Ovtrflaltkee in het noorden en Schouwen-Buiveland in het zuiden, zal dit gebied van water, platen, slikken en gorzen in de toekomst op een normale zomerse dag verpozing en rust moeten schenken aan 250.000 bezoekers, verdeeld in 150.000 dagrecrejnten en 100.000 weekend- en vakantierecreanten. Dat zijn tenminste de cijfers die zijn opgesteld voor het jaar 2.000. Tegen die tijd zal men in het gehele cen trale deltagebied rekening moeten houden met een miljoen bezoekers per zomerse dag. Om al deze mensen op te kunnen vangen zal vooral het Grevelingen bekken een voorname rol spelen. Het is duidelijk, dat de slikken en gorzen hieraan moeten worden aan gepast en dat de wijde ruimte van het bekken zo" harmonisch mogelijk en met behoud van het natuurlijk karakter een nieuwe indeling zal moeten krijgen. Een indeling die de gelegenheid schept om bungalow- en kampeerterreinen, jachthavens, plas sen voor de watersport, eilandjes en rust- en broedplaatsen voor trek kende vogels aan te leggen of in stand te houden. Daarnaast zullen er ook gronden voor agrarische doeleinden komen. Terwijl verder het Grevelingenbek ken, zowel buiten als binnen de dam zich kan ontwikkelen tot een inte ressant natuurgebied. De uitgestrek te binnenwateren en de drooggeval len platen bieden hiervoor boeiende mogelijkheden. Tenslotte vervult het bekken in de waterhuishouding van Nederland een -belangrijke rol. De eerste fase van de herindeling en de inrichting van het bekken zal 10 tot 15 jaar duren. De kosten wor den globaal geraamd op 150 miljoen gulden, voor zover men aan het werk gaat in het gebied dat buiten de dij ken van de omringende eilanden ligt. Maar met deze kosten komt men er niet. In aansluiting op wat er in het bekken wordt ingericht, zullen ook bepaalde delen van de omrin gende eilanden moeten worden aan gepast en opnieuw ingericht. De Dammenweg Tot de voornaamste aanvoerlijnen waarlangs de toeristen het Greve- lingbekken (en later ook andere de len van het Deltagebied) kunnen.be- reiken, worden de Dammemveg en de Zeeuwse weg gerekend. De Dam menweg die in een aantal fasen wordt uitgevoerd, zal naar verwach ting in 1978 Walcheren hebben be reikt. Daarmee zullen de aantrekke lijke kustgebieden van Goeree en Schouwen, met die van Voorne en Walcheren zijn verbonden. Een sterk gelede kuststrook met een lengte van meer dan 90 km is dan van de Randstad uit sneller en gemakkelij ker bereikbaar dan voorheen. Een aantal toeristische parallel wegen zullen daarnaast een groot deel van het Deltagebied toeganke lijk maken. Zo zal een van deze we gen de Preekhilpolder ontsluiten, komt er een ruit van verbindings wegen rond Ouddorp op Goeree (waardoor dit dorp als centrum van wonen en vakantie-verblijf niet GRONINGEN. Uit het Reitdiep in Groningen is donderdagavond dooi de politie het lijkje van de 3-jarige Ebel Nauta opgehaald. Het jongetje werd om zes uur bij het eten gemist. Een vriendje vertelde dat het kind tijdens het spelen in het water was gevallen. Kort daarop vond de poli tie het lijkje. Levensmiddelenbedrijf te Haamstede in het nieuw HAAMSTEDE, 22-4. De voorma lige Vivo-winkel in de Haamsteedse Ring, eigenaar de heer D. v. d. Wek ken is enige tijd overgegaan in han den van de heer M. J. Krijnse Lok ker te Renesse. Donderdagmorgen heeft deze, nu in Végé-verband draaiende winkel in een geheel nieu we outillage, de deuren geopend. Een ingrijpende verbouwing en een aanbouw bracht het totale vloer oppervlakte op meer dan 140 m-. De vooi'gevel is geheel vernieuwd en een dubbeldeurs- in en uitgang poodt de toekomstige klanten tot binnengaan. Het interieur is geheel nieuw en van de inventaris van de oude winkel is niets meer over. Nieuwe koopwagentjes, mandjes, nieuwe kassa's met rollende band maken deze supermarkt tot een mo dern bedrijf waar aan alle gemak ken en andere service-mogelijkhe den voor de klant is gedacht. Diepvriezer Imposant is de diepvriezer van 4 meter lengte, doch ook groenten- en fruitopstelling, bijna even lang, mag er zijn. Hetzelfde geld voor de wijn afdeling. Nieuwe gondola's en een even fraaie vleeswarenverkoopstand doen ,het bijzonder goed in deze su permarkt. In nauwe samenwerking met de heer Krijnse Lokker blijft de heer v. d. Wekken deze supermarkt lei den. De verbouwing werd uitgevoerd door Prince Bouwbedrijf uit Haam stede, de aanleg electro kwam uit handen van Techn. Bureau Soeters en het schilderwerk geschiedde door A. M. Coomans en Zn. Het was reeds zeer druk op deze eerste verkoopdag waar reeds de eerste aardbeien op kopers lagen te wachten. Dito tros sen druiven deden de aanwezigen watertanden. Vooral in het seizoen zal deze ruime supermarkt het zeer druk krijgen. wordt aangetast) en zullen tenslotte een aantal wegen de duinen van Goeree en de zeezijde van de Brou- wersdam ontsluiten. Overigens zal het nodig zijn, als gevolg van de verwachte recreatiedruk op het ge hele deltagebied de verkeersvoorzie- ningen tot in wijde omtrek nog eens nader te beschouwen. T.H. Eindhoven wil reuze-computer AMSTERDAM, 22-4. Dc Techni- sche Hogeschool in Eindhoven over weegt de aankoop van een mam moetcomputer - kosten f 30 miljoen - die voornamelijk gebruikt zal wor den voor wetenschappelijke doelein den. Het betreft hier de Borr.o.ughs B 6700, de grootste in de handel zijnde computer ter wereld. Een zelfde com puter is het eerst in Europa geïn stalleerd bij de bank/girocentrale in Amsterdam. Deze regelt daar het to tale bank/giroverkeer in ons land. Die bank/girocomputer heeft een hoofdmagneetkernengeheugen met een capaciteit van meer dan 750.000 tekens, terwijl een schijvengeheugen van maximaal 8 miljoen tekens is aangesloten. Een dergelijke installa tie zal binnenkort ook worden ge plaatst bij Scotland Yard in Enge land en krijgt dan 'de immense ge heugenbank van 4Vz miljard gege vens. ZIERIKZEE Schooljeugd en politiek Vandaag doet de A.R.-partij een politiek aanvalletje op Zierikzee en betrekt ook de schooljeugd in de ak- ties. Leerlingen van de hoogste, klas sen en Mavo-leerlingen komen bij een in het hervormd verenigingsge bouw en komen in het geweer tegen het Tweede Kamerlid mej. J. van Leeuwen, die vanavond spreektop een verkiezingsbijeenkomst in het Ger. Jeugdgebouw. Leger kapitein tijdelijk op non-aktief De kapitein van het Leger des Heils M. Knot moet op medisch ad vies enige tijd rust nemen, zodat hij tijdelijk op non-aktief komt. Ouderavond Chr. Nat. School Op dinsdag 27 april wordt in het hervormd verenigingsgebouw de ou deravond gehouden van de Chr. Nat. School. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk OUWERKERK. De in de Ned. Her vormde Kerk gehouden Paascollecte heeft f 90 opgebracht. Het verjaringsfonds heeft over maart jl. f 78,50 opgebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). niet vergeten... Frtco eten Om afsluiting Oosterschelrie ZIERIKZEE. 23-4. Dc besturen van een zestal waterschappen, w.o. het waterschap Schouwen-Duiveland, hebben zich met onderstaand schre ven gericht tot dc leden van de Eer ste en Tweede Kamer der Staten Generaal. In het schrijven wordt stelling genomen tegen een her nieuwd mogelijk onderzoek naar het al of niet leggen van een dam in de monding van dc Oosterscheldc. „Op heden, 21 april 1971, zijn wij, voorzitters van en vertegenwoordi gende besturen van dc hieronder ge noemde waterschappen tc Zierikzee in vergadering bijeen, teneinde ge meenschappelijk uitdrukking tc ge ven aan onze overtuiging van de noodzaak tot afsluiting van dc Oos- terschelde. Onze waterschappen zijn onder meer belast met het beheer en on derhoud van ruim 230 km zeedijken langs de Oosterscheldc, Kcefcn, Mastgat, Zijpe. Volkornk en Een dracht. Het gaat hier om een ge bied, omvattende Goeree-Overflak- kee, westelijk Noord-Brabant, St. Philipsland, Tholen, Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Schouwen-Dui veland. De geschiedenis heeft helaas al te vaak bewezen, dat overstromingen, dijkvallen en oeverafschuivingen met name in het gebied rondom de Oos- terschelde veelvuldig voorkomen. Bij een eventuele calamiteit zou dan ook een deel van dc bewoners van dit gebied rechtstreeks worden getroffen Wij achten een optimale veiligheid van deze streek en haar bewoners primair. In ons lage land mogen hierom trent geen concessies worden gedaan. Daarom bestaat onzes inziens geen enkele behoefte aan een nader on derzoek naar het al of niet leggen van een dam in dc monding van de Oosterscheldc. Elke twijfel hieromtrent achten wü onaanvaardbaar.. Wij zijn van Reacties op toewijzing vervangende mosselpercelen BRUINISSE, 22-4. De toewijzing van de vervangende mosselpercelen voor het verloren gaan van percelen in de Grevelingen, blijft voor veel mosselkwekers in Bruinisse een on verteerbare en onbegrijpelijke zaak. Dat blijkt o.m. uit een ingezonden stuk in „De Visserijwereld" van deze week en uit andere reacties. Het was ongetwijfeld beter geweest dat de met de verdeling belaste commissie open kaart had gespeeld, c.q. de normen, waarnaar verdeling plaats had, open baar had gemaakt. In deze tijd van inspraak en openheid of openbreken van voorheen besloten vergaderin gen, was dit toch wel het minste wat men zou kunnen verwachten. Ieder zou dan kunnen nagaan of al of niet vergissingen zijn gemaakt, inplaats van- zoals nu - de commissieleden geheimhouding op te leggen. De rentmeester van de Heerlijk heid Grijsoord gaat namens zijn prin cipaal, de graaf De Chambure, een proces voeren met de Inspectie der Visserijen over de lijn die denkbeel dig in het water is getrokken, als scheidslijn tussen de percelen van de Staat en die van de Heerlijkheid Grijsoord. DEN HAG, 22-4. In het centraal, georganiseerd overleg in ambtena renzaken is men donderdag erover eens geworden dat een loonmaatre gel per 1 juli a.s. het karakter moet dragen van een voorschot op het sa laris, zoals dat in 1972 zal worden vastgesteld op basis van de periode 1 juli '71 tot 1 juli '72. Men verwacht het overleg hierover in de vergade ring van 6 mei af te kunnen ronden, aldus het ministerie van binnenland se zaken. Op die vergadering hoopt men ook gereed te komen met de beraadsla gingen over de gevolgen voor de ge pensioneerden van deze loonmaatre gel na afloop van de loonmatigings periode. De voorzitter van het cen traal overleg, staarssecretaris Van Veen (binn. zaken) deelt mee dat op 6 mei aan de orde zal komen het bij het loonmatigingbesluit van decem ber j.l. ingetrokken voorstel tot ver hoging van het minimum aantal ver lofdagen. Ook wordt dan opnieuw het voor gestelde percentage van de vakan tie uitkering van 6 tot .6% procent en de doorwerking daarvan in de zo genaamde vloer in de vakantieuitke ring behandeld. Redder kwam om liet leven mening dat dc Deltawerken, ter voorkoming van eventuele calamitei ten, zo snel mogelijk volgens de hui dige plannen moeten worden uitge voerd. Slechts de kustverkorting van 230 km tot 9 km biedt de optimale vei ligheid, die aan het Deltaplan ten grondslag ligt. Vanzelfsprekend verdienen vervol gens de milieu-hygiënische aspecten alle aandacht. Onzes inziens dienen de verant woordelijke instanties nader te on derzoeken op welke wijze ontoelaat bare verontreinigingen kunnen wor den voorkomen, opdat de nodige maatregelen kuncn worden getroffen Tenslotte willen wij ons respect uitspreken voor de kennis en de in zet van al diegenen, die betrokken zijn bij de uitvoering van de Delta werken." (W.g. voor het Waterschap Schou wen-Duiveland A. M. Geluk.) Metalen kleertjes. Dit is de „dernier cri" uil de harmonie van vooruit strevende techniek en mode. Uit de anders zo nuchtere grondstof edel metaal worden kleren in de nieuwste look vervaardigd. Een fabriek in Krefeld levert een weefsel van de allerdunste metaaldraden, waaruit roestvrije hot-pants en een japon in de „Gipsy-look" van zijn gemaakt. De modellen werden getoond door Miss Noordrijn-Westfalen. De puzzel van de vorige week was blijkbaar niet al te moeilijk, want het aantal goede inzendingen over trof de foute en dat is altijd een duidelijke indikatie. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: Mej. P. Berrevoets Weststraat 10 Zierikzee De tweede prijs gaat naar: De heer B. Offers Leersumstraat 114 Den Haag De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. smokkel; 5. boen was; 9. reu; 10. oor; 11. are; 14. on nodig; 16. d.a.v.; 18. mat; 19. Epe; 20. opa; 21. passaat; 25. meermin; 29. of; 30. laf; 32. lei; 33. N.N.; 34. pop; 35. kus; 37. mes; 39. bot; 40. batig; 42. kam; 44. dar; 45. baronet; 47. Lap; 49. artiest; 50. olifant; 51. mei; 52. kiespijn; 54. rit; 55. tel; 57. stiek; 58. wie; 60. rok; 62. sol; 63. les; 65. Ó.L.; 67. git; 69. zijl; 70. Ra; 71. mazelen; 74. komplot; 76. moe; 77. ode; 79. oma; 80. Oss; 81. viertal; 85. red.; 86. los; 87. ego; 88. elegant; 89. Laskaar. Verticaal: 1. shampoo; 2. K.R.O.; 3. een; 4. lunet; 5. bodem; 6. ooi; 7. erg; 8. savanne; 12. raaf; 13. ets; 15. op; 16. dom; 17. apin; 22. slot; 23. aap; 24. af; 26. el; 27. Eem; 28. riek; 31. auto; 34. portier; 35. kartets; 36. sinopel; 38. salaris; 39. baret; 40. ba sis; 41. gelijk; 43. manie; 44. dam; 45. bek; 46. tin; 48. P.T.T.; 53. Sion; 56. loge; 58. welp; 59. commode; 61. kil; 63. lijm; 64. matador; 66. Laos; 68. te; 69. zo; 70. Rome; 72. zes; 73. noest; 74. ketel; 75. lor; 78. Dr.; 81. vla; 82. ion; 83. aga; 84. los. De nieuwe puzzel OOSTERHOUT, 22-4. Hulpvaar digheid hij bet redden van een te wa ter geraakt drie-jarig meisje is don derdag voer de 75-jarige oud-ge- meentc-ontvanger J. J. Maas nood lottig geworden. Omstreeks elf uur 's morgens viel het dochtertje van de familie Broe ken in Oosterhout in het Wilhelmi- nakanaal. De heer Maas die het on geluk zag gebeuren, haastte zich naar een adres in de buurt om hulp te halen. Toen hij terugkwam was het meisje inmiddels door de 21-ja rige mejuffrouw C. Michielsen op het droge gehaald. De heer Maas wist met mond-op-mond beademing de levensgeesten bij het meisje te rug te roepen. Maar kort daanra zakte de heer Maas, die hartpatiënt was, in elkaar. Hij moest met spoed naar een zie kenhuis worden overgebracht waar hij is overleden. Per jaar 24.000 «loden door hartinfaret KATWIJK, 23-4. Jaarlijks ovcrUj- den ongeveer 24.000 Nederlanders aan een hartinfarct, daarnaast wor den elk jaar ongeveer 30.000 mensen door deze ziekte tijdelijk of definitief, arbeidsongeschikt of invalide. Dit vertelde vrijdagamorgen staats secretaris Kruisinga van sociale za ken en volksgezondheid in een toe spraak bij de opening van het poli klinisch hartrevalidaticcentrum van het Rotterdams Zeehospitium te Kat wijk aan Zee. Op de één miljoen Ne derlanders komen per jaar circa 4000 nieuwe hartinfarcten voor, dat wil zeggen dat ongeveer 40000 patiënten met een vers hartinfarct in een zie kenhuis opgenomen moeten worden, aldus tie bewindsman. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. stootwapen aan de loop v. e. geweer; 7. toespraak; 8. Italiaanse munt; 10. smal toelopende baan in een rok; 12^ aspirant-verken ner van 8-11 jaar bij de padvinderij; 14 volksnaam van de kauw; 15. her ziening van een strafvonnis door de Hoge Raad; 18. voorzetsel; 20. twee tal; 22. brede en diepe greppel langs een weg; 23. nijdig, kwaad; 25. niets uitgezonderd; 27. weide in het hoog gebergte; 28. altijd groene heester; 29. behorende tot de Kerk van Rome (afk.); 30. toestand waarbij warmte ontbreekt; 32. bloeimaand; 33. voor zetsel; 35..handvuurwapen; 39. plaats in Noord-Holland; 42. geheel de uwe (afk. Latijn); 43. stoomschip (afk.); 44. rank vaartuigje; 46. reistas; 47. plan, onderneming; 48. regenboog vlies v.h. oog; 49. soort onderwijs (afk.); 51. persoonlijk voornaam woord; 52. roofvogel; 53. geruit bord waarop een bepaald spel wordt ge speeld; 56. 1000 meter (afk.); 58. plomp-langzaam; 59. saai (figuurlijk) 61. per felicitatie (afk.): 62. vertrou welijk; 64. aanwijzend voornaam woord; 66. de getande horens v.e. hert; 68. sprookjesfiguur; 69. werk tuig tot verplaatsing van lasten; 71. tijding; 72. chemisch symbool; 73. kleurlinge; 75. Ned. Spoorwegen (afk.); 76. overgewas; 78. nummer waarop in een loterij geen prijs valt; 80. onverschrokkenheid; 82. in zee vooruitstekende stenen krib; 83. edelgesteente. Verticaal: 1. zoogdier; 2. tot een bevoegde macht gericht verzoek schrift; 3. persoonlijk voornaam woord; 4. namelijk (afk.); 5. belang rijke voedingsstof; 6. sport v.e. lad der; 7. muzieknoot; 9. oude lengte eenheid; 10. kale streep in weefsels; 11. kleur; 13. Europeaan;14.hoofdbe- standdeel der metselspecie; 16. dik- vloeibade dessertspijs; 17. rekenkun dige opgave; 19. afzonderlijk bedrag op een rekening; 20. kleinhandelaar te water die in allerlei waren doet; 21. veerkracht; 23. kortstondige pe riode van slecht weer; 24. kortschrift 26. vloeibaar beestevoer; 28. onver- duisterd schijnende; 31. uitkomst, re sultaat; 32. sterk prikkelende krui derij; 34. stiftje v.e. rijgsnoer; 36. sint (afk.); 37. trekdier; 38. overheer lijk; 40 .mannetjesbij; 41. niet raak; 44. wig met slechts één schuin vlak; 45. uitdrukking van ontkenning; 50. voorzetsel; 51. op deze wijze; 53. vreemde titel; 54. langwerpig stuk geperst kolengruis; 55. sterke, kort- richt; 60. deel v.e. voertuig; 61. soort harige hond; 57. insekt; 58. onder tapijt; 63. winderig koud; 64. tijd ruimte van 24 uur; 65. alvorens; 67. grove, wollen vuisthandschoen met een duim en geen vingers; 69. vocht- opnemend dubbelweefscl (bv. voor luiers); 70. evennachtslijn; 73. reuk zintuig; 74. boonvormigc klier; 77. hetzelfde (afk. Latijn); 79. bijwoord; 81. zeer luid (afk. muziek); 82. letter v.h. Griekse alfabet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3