JU Pijpenbewerker, 'nvak met toekomst AGENDA Aanleg van een ijsbaan zal als „vrijwerk" worden gedaan Overeenstemming C.A.O. in baggerbediijf Heeft u Vormkeur op de TV gezien? President „Papa Doe" van Haïti overleden Veertig jaar afdeling Ouwerkerk Agrarische Voedingsbond Drie militairen gedood bij autobotsing Gemeenteraad Brouwershaven Staking maandag afgelopen BROUWERSHAVEN, 22-4. De raad der gemeente Brouwershaven kwam donderdagavond in spoedei sende vergadering bijeen onder voorzitterschap van loco-burgemees ter de heer L. M. Moermond. Afwe zig was de heer J. J. Klaasse. Op de agenda stond de vaststel ling van de 6e en 7e wijziging der begroting 1971 behelzende de aanleg van een nieuwe ijsbaan te Brouwers haven. Deze winter was hieraan reeds begonnen in ACW verband, maar daar momènteel geen werk zoekenden zijn ingeschreven op het arbeidsbureau zal het werk nu als „vrijwerk" worden uitgevoerd voor de prijs van f 51.300,-. Middels de financieringsregeling Dorpsuitleg, waaronder ook de aanleg van een ijsbaan valt, kan het werk nog wor den gerealiseerd. De heer J. A. v. d. Bijl vond de baan eigenlijk maar lapwerk, daar hij z.i. veel te klein is. De voorzitter zei hierop, dat de baan groter wordt dan die van Dreischor ,en dat de schaatssport de laatste jaren sterk Jongeren helpen onderen LEIDEN, 22-4. In Rotterdam zul len huizen in de oude wijk „Croos- wijk" worden opgeknapt door de stichting „Internationale Werkkam pen." Jongeren, afkomstig uit verschil lende landen zullen op deze wijze bewoners die er zelf lichamelijk of financiëel niet toe in staat zijn, te hulp komen. Ook in Leeuwarden zullen deze jongelui de helpende hand bieden. Daar zal worden gewerkt aan.de aanleg van een speelterrein voor kinderen in de wijk „Oosthoek". Gmgekeer zullen Nederlandse jon geren in het buitenland een sociaal doel of het algemeen belang dienen. Dé bedoeling van de „kampen is. dat de jonge mensen van elkaar iedeeën opdoen en inzichten verwerven. in de belangstelling daalt. De heer v. d, Bijl vroeg zich af of met deze Dorpsuitlegregeling ook geen sport zaal in de gemeente verwezenlijkt kan worden. De vqorzitter deelde hierop mede, dat er plannen liggen voor een grote zaal te Zonnemaire. De raad besloot verder tot ver bouw van de duplexwoningen aan de Goemansstraat te Dreischor tot 8 simplexwoningen. De nieuwe huur prijs zal f 27,15 per week gaan be dragen. Verhoging opcenten De heer J. A. v. d. Bijl kwam nog eens terug op de verhoging der op centen wat bij zijn fractie nog steeds zwaar op de maag ligt. Het Rijk stelt een verhoging voor tot 220 opcenten, „maar wij gaan tot 300 opcenten". „Onze fraktie zou deze zaak graag terugdraaien" aldus de heer v. d. Bijl maar de voorzitten merkte op, dat dit pas bezien zal kunnen wor den bij de begroting 1972. De voorzitter deeld nog mede, dat voor de openbare basischool te Drei schor een derde leerkracht zal wor den aangetrokken. De heer M. Mat- thijsse tenslotte informeerde nog naar de stagnatie bij de bouw dooi de L.T.R. Hiermede zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Op een vraag of er een toegang komt in de Grachtweg naar het nieuwe plant soen achter de kerk kon de voor zitter bevestigend antwoorden. De heef lVIatthijsse merkte verder op, dat de verkiezingsplakborden in de gemeente, gezien de veelheid van partijen, veel te klein zijn. Men gaat nu over eikaars biljet plakken. Als lid van de recreatiecommissie zei de de heer MattHijsse de vergadering der watersportvereniging te hebben bijgewoond. Hoewel hier een voor uitstrevende tendens is waar te ne men is het toch niet altijd in het al gemeen belang. De gemeente dient een vinger in de pap te houden op dat het straks bij -de verhuur van DEN HAAG. In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag heeft H.M. de Koningin woensdagavond de voor stelling bijgewoond van „Kees de jongen" door de toneelgroep „Cen trum". boxen of steigerplaatsen niet zo is, dat men persé lid van deze vereni ging moet zijn om een ligplaats te bemachtigen. Dit moet ook voor de man met de.kleine beurs mogelijk zijn. De voorzitter zegde toe, dat de gemeente hier inderdaad rekening mee zal houden. Kleuter- en basis onderwijs in één wet DEN HAAG, 22-4. De secretaris generaal van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen, mr. M. D. van Wolferen, heeft woensdag in Berkel en Rodenrijs verklaard, dat er op het departement thans sterk over gedacht wordt het kleuter- en basisonderwijs in één wet te regelen. Nagegaan moet nu worden op welke punten het voorontwerp van wet op het basisonderwijs, zoals staatssecre taris mr. J. H. Grosheide het lan ceerde, moet worden gewijzigd. Marineduikers zoeken naar vermist kind AMSTERDAM, 22-4. De Amster- (lamse kinderpolitie kreeg hulp van een aantal Marine-duikers uit Den Helder bij het zoeken naar de sinds zaterdagmiddag verdwenen 5-jarige Marcus Ides. Het onderzoek concentreerde zich voornamelijk op de grachten in de buurt van de Jan Evertsenstraat en de Admiraal de Ruyterweg. Bij de politie waren namelijk tips binnen gekomen, dat het jongetje zaterdag middag rond twee uur nog gezien is door voorbijgangers, die hem over de leuning van de brug over de Admi- ralengracht hebben zien hangen. Inmiddels is het lijkje van de sinds 3 april vermiste en zaterdag jl. in de Kostverlorenvaart in Amster dam-West aangetroffen 4-jarige Pe ter Sschildmeijer woensdagmorgen ter aarde besteld. Doorbreken van geluids barrière veroorzaakte grote schade TEXEL, 22-4. Eerst nu is bekend geworden, dat een vliegtuig bij het doorbreken van de geluidsbarrière gróte schade heeft aangericht aan een wönirtg aan de Kikkeristraat in de Cocksdorp óp Texel. De negen meter lange zijmuur van hèt huis scheurde op een hoogte van drie meter over de gehele lengte en werd door de luchtdruk zover naar buiten geslagen, dat de houten gang vloer door de balken- zakte. Mevrouw Druif-Küil (41die zich in de kamer bevond vluchtte in paniek het huis uit. „Het lawaai deed me denken aan kruiend ijs" zei ze. Op het rhomënt van het incident (dinsdagmiddag kwart voor vier) waren ér verschei dene vliegtuigen in de lucht. De be woners van het huis, die de autori teiten op de hoogte hebben gesteld, schatten de schade op f 10.000, PORT AU PRINCE, 22-4. Presi dent Duvaiier - bijgehaamd „Papa Dcc" - van Haiti is overleden. Daar mede is althans wat zijn persoon be treft, een einde gekomen aan een tërrëurrëgime, dat de staat in een kwaad daglicht, heeft gesteld. Per decreet is een rouwperiode van 30 dagen afgekondigd. Na de be kendmaking werden de ylaggen in Port-Au-Prince halfstok gehangen, zo meldde correspondent George Nathenson uit de hoofdstad van Haiti. De zoon van Duvaiier, Jean Clau- OUWERKERK, 19-4. In het Dorps huis te Ouwerkerk vond een feest avond plaats tér gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Agrarische Voe- dings- en Genotmiddclcnbond, afde ling Ouwcikerk. Deze Bond is oor spronkelijk begonnen als Algemene Nederlandse Landarbeidcrsbond. maar per 1 januari 1971 is door fusie de huidige „A.V.B." ontstaan. De opening van de avond ge schiedde door de voorzitter, de heer C. Zorge, die zei, dat er sinds 1931 zeer veel is gebeurd. De „hoekste nen" waren spr. en de heer C. P. Kuyper. Er werd gestart met 22 le den. die het eerste bestuur kozen, bestaande uit de heren C. B. Boogerd J. C. Smits, A. M. Boogerd. M. L. Rnamsdonk en P. W. v. d. Bos. Er was destijds een grote strijd te voe ren onder de „verdrukking" van de boeren. In de „goede tijd telde de afdeling als hoogste aantal 52 leden, thans zijn er nog 14. waarvan 4 bo ven de 65. Zevental leden- jubilarissen onderscheidon Vervolgens riep de voorzitter een zevental leden öp het podium. Uit handen van de heer De Roo. dis- tritcsbestuurder. ontvingen de heren C. B. Boogerd, P. Hendrikse, J. C. v. d. Sande en C. Zorge het gouden insigne wegens hun 40-jarlg lid- PAPEND&EClIT, 22-4. Werkge vers en werknemers in het bagger bedrijf zün het donderdag eens ge worden over een nieuwe CAO, die voor twee jaar zal gelden. De sta king op de baggerschepen zal maan dag worden beëindigd. Dit verklaar de de werkgeversdelegatles donder dagavond op een persconferentie in Papendreeht. De CAO houdt in een reëele inko mensverbetering van drie procent per contract jaar. Over een aantal se condaire arbeidsvoorwaarden is in principe overeenstemming bereikt. Men zal echter het akkoord verder moeten uitwerken. APELDOORN, 23-4. Op de Amers- foortseweg in Apeldoorn, ter hoogte van dé echoput, is in de nacht van donderdag op vrijdag een Volkswa gen, waarin zich zes militairen be vonden, uit een bocht gevlogen. Dit ongeluk hëeft aan drie militairen hèt léven gekost. Het zijn de 20-jarige W. Ronner uit Hilversum, de 20-jarige S. W. Bontekoe uit Dolckum en de 21-ja- rige J. A. Elberse uit Vlissingen. De 19-jarige P. J. Thenu uit De venter werd zwaar gewond. Hij werd met een sehëdelbasisfraetuur eerst naar het Julianaziekenhuis in Apel doorn overgebracht en vandaar naar het Sophiaziekenhuis in Zwolle. De 20'jarige- Th. Meulendijks uit Hel mond liep een beenbreuk en een hersenschudding op, terwijl de 20- jarige J. Raaymakers uit Rotterdam een gebroken been heeft. De twee laatstgenoemden werden in het Ju lianaziekenhuis in Apeldoorn opge nomen. Mislukte bankoverval GRONINGEN, 22-4. Drie mannen hebben een mislukte poging gedaan bij het kantoor van de Westlandse hypotheekbank iri Groningen geld weg te nemen. Op het moment dat zij de enige aanwezige bankbedien de naar buiten haden weten te krij gen, arriveerde de directeur achter volgde het driétal nog tot in waren huizen, maar raakte tenslotte het spoor kwijt. Tréiiiëri krijgen nieuw interieur UTRECHT. 23-4. Tot en met 1977 gaat N.S. 19 treinstellen voorzien van een- nieuw interieur. De eei-ste en tweede klas compartimenten krij gen comfortabele fauteuils (in de tweede klas nu nog banken) die ver der uit elkaar komen te staan waar door de reiziger meer beenruimte krijgt. Bovendien worden de verstel bare fauteuils in een zg. „coach-op- stelling neergezet: de reizigers zitten niet meer tegenover elkaar maar achter elkaar, net als in een vlieg tuig. In de eerste klas krijgen de rei zigers bovendien meer „armslag" doordat de stoelen in rijen van drie worden opgesteld. Nu staan er nog vier op een rij, de, is per decreet tot president van Haiti benoemd, aldus CBS. Nathensen zei dat er aanwijzingen zijn dat dr. Duvaiier al minstens sinds woensdag dood is. Duvaiier heeft het negereiland sinds 1967 be stuurd. Al maanden lang gingen er geruchten dat hij stervende was of een slechte gezondheidstoestand had. Vorige week werden deze geruchten sterker toen „Papadoc", zoals hij Haiti en later over de gehele wereld werd genoemd, niet "verscheen op een massa-bijeenkomst ter gelegen heid van zijn 64ste verjaardag, on danks het feit dat was aangekondigd dal hij wel zou komen. maatschap van het N.V.V. en de he ren M. de Rijke, A. P. Lukus en P. de Jonge (25 jaar lid) hetzelfde ere teken in zilver. D toestand in 1931 In zijn huldigingstoespraak wees de heer De Roo op de vele moeilijk heden in 1931, toen 60 a 70 uur per week gewerkt moest worden voor 20 cent per uur, d.i. ongeveer f 12,- of hooguit f 15,- per week. De lange (de werkloosheidsuitkering bedroeg toen f 7,20 per week) arbeidsweek is nu teruggebracht tot 42% uur en het loon is met ruim 20 vermenigvul digd. De contributie van 20, 25 of 30 cent was dikwijls moeilijk op te brengen en spr. bracht hiervoor spe ciaal hulde aan de Vrouwen. „De verdeling is veel beter geworden en wij zijn gelukkig goed vooruitge- boerd, maar zitten nog niet op ro zen", aldus eindigde spr. en hij deed zijn hartelijke gelukwensen met het jubileum vergezeld gaan met het aanbod aan de „40-jarigen" van een gratis-vakantieweek. Eerder op de avond had de heer L. v. d. Bijl, secretaris Bestuurders- bond Sehouwen-Duiveland, ter gele genheid van het jubileum een enve- loppe-met-inhoud overhandigd. Na de huldiging door de heer De Roo geschiedde ditzelfde door de heer A. Voshol, voorzitter van hej district Sehouwen-Duiveland. Werkgevers verklaarden op de persconferentie, dat de staking mil joenen heeft gekost. „Dit was niet nodig geweest", zo zei een der on derhandelaars op de persconferentie. Stakingsleider P. de Vreeze van de bouwbedrijfsbond NVV heeft don derdagavond in Sliedrecht meege deeld, dat behalve over de reëele in komensverbetering van 3 procent per contractjaar ook overeenstem ming is bereikt over een optrekking van het garantie-inkomen (bij stile liggen) van 105 tot 135 procent van het basisloon. Boven dit garantie inkomen zullen eventuele reisuren en een onkostenvergoeding worden betaald. Door onbekende oorzaak vloog de auto met de militairen uit een bocht en 'tegen een boom. Illuminatie in Amsterdam AMSTERDAM, 22-4. Evenals vo rig jaar zal de stadsilluminatie in Amsterdam van Koninginnedag 30 april tot en met hall' september weer iedere avond van zonsondergang tot 0.30 uur worden ingeschakeld, met uitzondering van 4 mei in verband met de dodenherdenking. Aangezien de belangstelling van de toeristen vor de verlichting erg groot is zul len dit jaar niet alleen de bekende trekpleisters worden verlicht, zoals de Magere Brug en de Bloemen- scheepjes aan 't Singel, maar ook mooie gedeelten van de Herengracht, Keizersgracht en Singel. Daarnaast worden ook gedeelten geïllumineerd van de Radiaalgrachten, namelijk de Reguliersgracht, Leidsegracht, Blauwburgwal en Brouwersgracht. Bij de verlichting van gevels van grachthuizen is een optimale ver scheidenheid in gevelsoorten geko zen. Mestkalvercii verbrand WAVERVEEN, 22-4. Tien meslkal- veren zijn omgekomen toen donder dagavond een schuur van de vee houder J. de Jong te Waverveen (ge meente Vinkeveen) afbrandde. Ook een voorraad stro ging verloren. Een aantal kalveren en varkens kon wor den gered. De schade wordt geraamd op 30.000 gulden, aldus de politie, die nog geen ooi-zaak van de brand heeft kunnen ontdekken. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 24 april en zondag 25 april Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01,110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De wèekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in oji vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeindedienst Haamstede- Renesse-Brouwershaven gaat in za terdagmorgen 9.00 uur en eindigt maandagochtend 8.00 uur. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee. tel (011)0)2180 heeft dienst. De heer C. P. Kuyper wenste de gedecoreerden van harte geluk met hun onderscheiding en memoreerde de moeilijkheden, die in 1931 beston den, om een landarbeidersbond op te richten. Voor de boeren was het toen echter evenmin gemakkelijk. Er was in deze crisistijd beslist moed voor nodig, om te kunnen besluiten, lid te worden en er was veel overredings kracht voor nodig, om lot de oprich ting te geraken. Sprekers sociaal ge voel betekent, dat hij er tro|s op is, dat de bond 40 jaar bestaan heeft. Het ledental is niet zo groot meer, maar dit komt door de veranderde omstandigheden en de teruggang van het aantal inwoners. Het mense lijk gevoel, dat wij een cn ander niet alleen kunnen tot stand brengen is vandaag niet veranderd. Spr. bracht dank aan de leden, die in die moei lijke tijd hebben stand gehouden en hij bracht ook namens het gemeen tebestuur zijn gelukwensen over, hopende, dat de bond nog lange ja ren zou bestaan tot welzijn der land arbeiders. De heer De Roo zegt nog, dat N.V. V. en N.K.V. misschien wel zullen gaan samenwerken in één vakcen trale, maar het C.N.V. houdt zich er buiten en de heer De Roo gelooft er ook niet in, dat laatstgenoemd vak verbond spoedig zal willen mee doen. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. De gehouden verlo ting bracht f 48.50 op. Vrijdag 23 april Zierikzee Ger. Kerk, 7.45 uur, verkiezingsver gadering A.R.P. li u r gh Hotel Bakker, 7.30 uur. vergadering D.F.S. Zaterdag 24 april Dreischor Hotel „De Drie Schorren", 2 uur, start wandeltochten Rode Kruis, af deling Brouwershaven. Serooskerke Het dorpshuis, 7.30 uur, uitvoering k.v. „DOSKO". Dinsdag 27 april Zierikzee Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Woensdag 28 april Kerkwerve Consistorie Herv. kerk, 7.45 uur, ver gadering N.C.V.B. Donderdag 29 april Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, jaarverga dering Bestuurdersbond N.V.V. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 8 uur, feest avond WIK. Ds. Dorsman zweeg over polio VRIEZENVEEN. 22-4. Ds. P. J. Dorsman uit Staphorst heeft don derdagavond in een verkiezingstoe- spraalc van de S.G.P. in Vriezenveen - tegen veler verwachting in - met geen woord gerept over de recente polio-epidemie in Staphorst. Een overvolle zaal van het christelijk verenigingsgebouw hoorde een twee uur lang durende toespraak, waarin ds. Dorsman de zonden van deze tijd opsomde. Advertentie Dan bent u zéker benieuwd naar deze grandioze kollektie! komt u maar eens kijken bij TOESTAND Men kan zeggen wat men wil, maar de kandidaten hebben zich enorm ingespannen. Doen ze het he lemaal traditioneel dan heeft men wat" en doen ze het origineel, dan is het onmiddellijk a la Nixon en „hoeft het niet". Zo kun je nooit eens goed doen in dit kritische land! We zagen Den Uyl op de politieke vuist gaan, Geertsema zei dal hij wel tien keer zal uitkijken alvorens te zeggen met wie in zee te gaan. Biesheuvel was standwerker te Rotterdam, Wieben- ga zat voor de t.v. onder het bloot met koe; de freule streek neer bij het Dammonument en hield er een keurig vosje bij aan. Minister Udink schijnt een soort beatlepruik te heb ben opgezet. Enfin vrienden, de mal lemolen heeft gedraaid en geeft nog een paar slapjes, voordat hij woens dag lot rust komt en de cijfertjes spreken. Intussen door alle drukte bijna vergelen te wijzen ojf de ongehoorde toestand in de natuur. Drie druppels regen per dag en een vlaag warme wind en ineens stond alles groen. Een verrukkelijk gezicht en een dito gevoel. Overal geel en rood en de mensen knappen wat op; wat ver brand al hier cn daar en wat ge bruind. Heel veel meisjes al begin nen zich uit de maxi te pellen en schieten in de hot pants en men moet wel spijkerhard zijn om dat niet even te noteren. En allerlei autochtonen meldden koekoeken en zwaluwen en stellen er prps op de eerste te zijn geweest, die dese gevederde boden hebben gezien c.q. gehoord. De koekoekroep is enorm stérk as sociërend met zomerse gevoelens. Andere vogels ook wel, maar de drieste vogel, die eieren in ander mans nest legt, geeft een bijna vol maakt vokaal accent op een dag vol warmte en zonnigheid. Zo is er in de politiek, maar ook in de natuur, van alles aan de hand en de tijd holt maar door, want het is alweer bijna mei. We trillen de weken vasthouden, maat ze slippen mooi door de mazen van de tijd en hel schuift maar op en we moeten nog toekomen aan de goede voorne mens van de oudejaarsdag. Zo gaat dat, want een mens is maar een wils- zwak beestje als het er op aan komt. SCH1ERE1LANDMAN. Wensen Comité Natuurbeschënningsjaar 1970 DEN HAAG, 22-4. Natuurbehoud en milieubeheer (inclusièf mi lieuhygiëne) moet onder supra-departementale verantwoordelijk heid komen, hetzij via een minister van milieuzaken hetzij via een raad van advies voor milieubeheer, die direct verantwoordelijk is aan de minister-president. Tot deze conclusie komt het drie jaar geleden ingestelde en in middels ontbonden comité Europees Natuurbeschermingsjaar 1970 in zijn tweede rapport aan de regering. Verder acht het comité het tot stand komen van een nationale wetgeving en van internationale overeenkomsten noodzakelijk als mede hun uitvoering op het gebied van beheer van lucht, bodem en water (inclusief de zeeën). Ook moet de eigen identiteit in het departementale bestel van de zaken van natuurbescherming, natuurbehoud, en -beheer ten op zichte van andere aspecten van milieubeheer worden bevorderd. Er moeten volgens het comité meer geldmiddelen voor de aan koop van staatsnatuurreservaten beschikbaar komen. Daarbij moet het ministerie van C.R.M. een sterkere inspraak krijgen om té voorkomen, dat prioriteiten van besteding door activiteiten van bui ten dit ministerie worden bepaald. Er zal aanzienlijk meer finan ciële steun ter dekking van de beheerskosten van partikuliere en staatsnatuurreservaten moeten worden verleend. Voor wie zekerheid en 'n goed salaris wil is pijpenbewerker (pijpfitterj het vak met toekomst. Op de Centra voor Vakopleiding te Middelburg en Terneuzen wordt u in 3 tot 4 maanden-afhankelijk van uw vooropleiding opgeleid tot pijpenbewerker*. Tot modern vakman waar de chemische industrie, de scheeps-en de apparatenbouw dringend om verlegen zitten. Op kosten van het Rijk. Mét een redelijk inkomen gedurende de opleidingstijd. Méér weten over deze opleiding? Of over de 30 andere opleidingen voor beroepen in de bouw- of de metaalnijverheid? Ga eens praten op het arbeidsbureau in uw omgeving, of op het Centrum te Middelburg of Terneuzen. Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen, Kleverskerkseweg 17, Middelburg, tel. 01180-2889 Industrieweg 20, Terneuzen, tel. 01150-3396 Voor hen die reeds in het bedrijfsleven werkzaam 2ljn Is er een appficatfecursus pijpenbewerker. Zevental leden-jubilarissen onderscheiden Gelukwensen i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2