1ST A Stem een partij, die weet dat je een gulden maar één keer kunt uitgeven. Stem V.V.D. lijst 3 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sowjet-Unie lanceert Sojoez-ruimteschip met drie kosmonauten Rogers naar Sadat Auto's beschoten bij Kassei Dalend geboorte-overschot in Sowjet-Unie Olievondst voor Schotse kust ZUID-AFRIKA EN ZAMBIA 6 maanden garantie. De 'Groene kustweg' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag '23 april 1971 I27ste jaargang Nr. 20861 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,—. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag ,dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In (lit nummer: Ontwikkeling Grevelingenbekken Ruimtevoertuig i» baan om de aarde MOSKOU, 23-4. De Sowjet-Unie heeft een Sojoez-ruimteschip met drie kosmonauten aan boord in een baan omde aarde gebracht. Het is de Sojoez- 10. De drie ruimtevaarders zijn commandant Vladimir Sjatalov, boordwerk tuigkundige AIcxei Jelïsejev en tcstingenieur Nikolai Roekavisjnikov. Vol gens Tass maken zij het goed. Zij zijn begonnen met de uitvoering van hun vluchtprogram. Alle instrumenten aan boord werken normaal.» Het doel van de lancering van de Sojoez-10 is, met liet vier dagen tevoren in een baan om de aarde gebrachte onbemande ruimtestation „Saljoet" ex perimenten uit te voeren, de geperfectioneerde boordsystemen van het ruim teschip uitvoerig te beproeven, evenals de apparaten voor automatische en voor handbesturing, de oriëntatie en stabilisatie van het vaartuig na te gaan onder verschillende omstandigheden en medische-biologische onderzoekingen te doen. Sjatalov is een kolonel van 43 jaar. In januari 1969 maakte hij zijn eer ste vlucht om de aarde in de Sojoez- 4. In samenwerking met de beman ning van de Sojoez-5 die in diezelfde tijd om de aarde draaide, voerde Sja talov toen een geslaagde koppelings manoeuvre uit, waardoor het eerste experimentele ruimtestation ont- Advertentie JJIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllU. E Voor artistieke E E bruidsreportages JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 E Zierikzee. Tel. 01110 2691 lïllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIMIllllllll CAIRO. 22-4. President Sadat heeft zijn instemming betuigd met een be zoek aan Egypte van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Rogers. Een Amerikaans woordvoer der deelde dit donderdag in Cairo me na een gesprek van anderhalf uur tussen de president en Michael Sterner. hoofd van de afdeling Egyp te van het State Department. Het onderhoud was hartelijk verlopen, zei hij. Rogers, die begin volgende maand in Cairo wordt verwacht, zal ook andere Arabische landen en Is raël bezoeken. stond. Aan boord van de Sojoez-5 bevond zich toen Alexei Jelisejev, die nu met Sjatalov in de Sojoez-10 zit. In oktober 1969 waren beiden ook betrokken bij een ruimte-expe- riment. Onder leiding van Sjatalov voerden toen de Sojoez-6, de Sojoez- 7 en de Sojoez-8 manoeuvres uit. Sjatalov, een zoon van een spoor wegbeambte,, kwam in 1945 bij de Sow.jet-luchtmacht. Hij heeft de naai de eerste Russische kosmonaut Ga garin genoemde luchtmachtacademie afgelopen. In 1963 kwam hij bij de kosmonautenploeg. De 36-jarige Jelisejev heeft twee maal de onderscheiding „held van de Sowjet-Unie" gekregen. Hij is kan didaat in de technische wetenschap pen en werkt op een tekenbureau. Ook hij nam als afgevaardigde deel aan het partijcongres. Zijn vrouw Larissa heeft een zelfde technische opleiding gevolgd en werkt ook op een tekenbureau. Nieuweling De derde inzittende van de Sojoez- 10, Roekavisjnikov, is in 1932 in Tomsk geboren in een spoorwegar beidersgezin. Na een opleiding van het Moskouse natuurkundig en tech nisch instituut werd hij ontwerper. Sinds 1967 maakt hij deel uit van de kosmonautenploeg. Hij heeft nog geen ruimtevluqhten gemaakt. Zijn vrouw Nina werkt als technicus in een machinefabriek. De Sojoez-10 werd vrijdagochtend 00.54 uur gelanceerd. Om 01.59 uur kwam 't ruimtevoertuig in een baan om de aarde. Door de bekendmaking hiervan enige minuten later kwam een einde aan de onzekerheid over hetgeen de Russen met de „Saljoet" van plan zijn. Hoelang de drie kosmonauten in de ruimte zullen blijven is niet be kend. Evenmin is de vraag beant woord, of één of meer van hen di rect aan boord van het ruimtestation zullen gaan. Sjatalov, die evenals Jelisejev tweemaal „held van de So\yjet-Unie" is, herinnerde in een verklaring, die hij vóór de lancering aflegde, aan de eerste Russische bemande ruimte- vlucht, die op 12 april 1961 begon toen Joeri Gagarin met de Wostok 1 van de lanceerbasis Baikonoer ver trok. Van deze basis werd ook de Sojoez-10 gelanceerd, zoals bleek uit Sjatalovs verklaring. N u-u w lyjie In tegenstelling tot de Amerikanen hebben de Russen zich beperkt tot het verkennen van de ruimte nabij de aarde. Over de Saljoet verklaarde dezer dagen generaal Georgi Begovoi een der eerste Sowjet-ruimtevaar- ders, dat het om een nieuw type ruimteschip -gaat, dat automatisch wordt bestuurd. Hoe het station er üit ziet en wat het weegt, is niet meegedeeld. Beregovoi voorspelde dat in dit decennium een intei'natio- naal ruimtestation ver verscheidene verdiepingen in een ruime baan om aarde en maan zal worden gebracht. Anti-E.E.G.-manifestatie in Londen LONDEN, 22-4. Organisaties die tegen Britse toetreding tot de E.E.G. gekant zijn, willen op zaterdag 5 ju ni in Londen een grote manifestatie houden. Treilers zullen de Theems opvaren naar Westminster, en boe ren zullen met tractors langs White hall trekken. Uit het hele land zul len met bussen demonstranten wor den aangevoerd, zo deelden de orga nisatoren donderdag mee. De akties worden gecoördineerd door een groep onder leiding van Douglas Jay, een voormalige Labour-minister. Al enkele maanden worden ook betogingen vóór het Britse lidmaat schap gehouden, georganiseerd dooi de Europese beweging. Deze berei ken begin volgende maand een cli max met een grootscheepse demon stratie. KASSEL, 22-4. Ongeveer vijftig politiemannen hebben' in de nacht van woensdag op donderdag met speurhonden langs de autoweg bij het Westduitse Fulda-Brück, in de omgeving van Kassei, vruchteloos gezocht naar een schutter die zes auto's onder vuur had genomen waarbij drie personen gewond raak ten. De Westduitse politie zegt zoiets nog niet eerder te hebben meege maakt. Een automobilist is met een kogel in de hals en een splinter in een long naar het ziekenhuis ge bracht. Twee anderen liepen lichtere verwondingen op. Telefoon (01114) 1495 Oosteriand LEYLAND Programma van Wereldnatuurfonds MORTGES. 23-4. Het Wereldna tuurfonds heeft donderdag voor dit jaar een programma van 93 punten voor het behoud van dieren en plan ten opgesteld, waarvan de uitvoering op 1.323.289 dollar (bijna vijf miljoen gulden) wordt geschat. Hoog op de lijst staan plannen voor het behoud van de tijger, de Indische rinoceros, de reuzen-schildpad en de vicuna, een klein soort wilde lama. MOSKOU, 22-4. De in Moskou verschijnende „Literatoernaja Gaze- ta" schrijft donderdag dat het steeds kleiner wordende geboortenover- schot in de 242 miljoen inwoners tel lende Sowjet-Unie „een van de ac- tueelste problemen van het land" vormt. In 1960, aldus het blad, werden er in de Sowjet-Unie 5,3 miljoen kinde ren geboren, in 1970 echter nog maar 4,1 miljoen. I-Iet blad meent dat men in dit verband rekening moet houden met het grote aantal scheidingen. Twin tig jaar geleden kwamen er op de l.OOÓ Russen maar 0,4 echtscheidin gen voor, tien jaar geleden was dit aantal al gestegen tot 1,3 en nu is het tot .2,6 opgelopen. LONDEN. 22-4. Shell U.K. Explo ration and Production Ltd.. die werkt in opdracht van Shell en Esso, heeft bekend gemaakt dat zij olie heeft aangetroffen voor de Schotse kust bij Dundee. De vondst werd gedaan met een boring op ongeveer vierkilo- meter afstand ten zuidoosten van blok 30-16 waar men in januari olie heeft gevonden. Een woordvoerder van de werk maatschappij zei dat de resultaten van de eerste boring even bemoedi gend zijn als bij de eerder gedane vondst. Het is echter nog te vroeg om te zeggen hoe groot het olieveld is. LOESAKA. 22-4. Zambia heelt be- schuldignigen van de Zuid-Afrikaan se premier, John Vorsler. aan hel adres van president Kaunda over een dubbelhartige houding in de betrek kingen met Pretoria ..als pure ver zinsels op zeer hoog niveau" van de hand gewezen. Het ministerie van buitenlandse zaken zei dat de rede van premier Vorster in hel parle ment woensdagavond, waarin hij dc beschuldigingen uitte, een bittere en persoonlijke aanval op de Zambiaan- se leider was. Zambia zal niet toe staan dat zijn president wordt ge bruikt als zondebok voor de moei lijkheden van Zuid-Afrika bij de voorgestelde dialoog inct de landen van zwart Afrika. Premier Vorster sprak over over leg tussen zijn land cn Zambia, waar bij de mogelijkheid van een ontmoe ting met president Kaocnda - een fel tegenstander van apartheid - was besproken. De „Komsomolskaja Prawda" waarschuwde nog kortgeleden voor een steeds groter wordend tekort aan arbeidskachten. Dit tekort zal nog meer stijgen, aldus dit blad, als vele gezinnen niet minstens twee of drie kinderen tellen. Gezien deze ontwikkeling heeft men in de Sowjet-Unie de titel „Hel den-Moeder" uitgevonden voor vrouwen die tien kinderen gebaard hebben. Deze' vrouwen die een premie van de staat krijgen, komen echter voor namelijk op het platteland voor. Advertentie cfJdiea DE ichoeniaA ïoor UW toelen 21(111111 Advertentie. President Francois Duvalier - bijgenaamd ..Papa Doc" - van Haiti is over leden. Per llekrcct is de '.ooit run Durolier, Jen» Claude, tot président van Haïti benoemd. HILVERSUM. In Hilversum is het heugelijke feit gevierd dat Swieber- tje en Bromsnor, nu al 121/> jaar hun malle avonturen voor jong en oud op het beeldscherm vertonen. De beide hoofdfiguren wisselden ge schenken uit. Swiebertje gaf zijn vriend een zilveren tafelaansteker met inscriptie en toont hier trots de kleurenfoto, waarvan binnenkort een affiche wordt gemaakt, die hij van Bromsnor kreeg. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HUSUM. 20-4. De werkgemeen schap* „De Groene Kustweg", waarin vertegenwoordigers uit Noorwegen. Denemarken. West-Duitsland cn Nederland zitting hebben, wil vol gende maand met 300.000 folders in zes talen propaganda gaan maken voor deze van Stavanger naar Rot terdam lopende belangrijke ver keersweg. Dit heeft de voorzitter van de werkgemeenschap, burge meester Ernst Schlueter van dc Noordduitse stad Husum. meege deeld. Zoals bekend werd enkele ja ren geleden de Groene Kustwegcon ferentie te Zierikzee gehouden. Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk regen Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen of enkele buien; zwakke tot matige wind, aanvankelijk zuid oostelijk, later uit uiteenlopende richtingen; minimumtemperaturen on gever 11 graden, maxima morgen van 15 lot 20 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: 1 lol 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 lot 6 graden boven normaal. Kans op oen droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op ccn geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 24 april. Zon op 5.26. onder 19.52. Maan op 4.39, onder 19.32. 25 april. Zon op 5.24. onder 19.53. Maan op 4.58. onder 21.05. 26 april. Zon op 5.22. onder 19.55. Maan op 5.22. onder 22.35. Nieuwe maan: 25 april te 5.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 april 2.18 v.m. 14.52 n.m. 25 april 3.05 v.m. 15.37 n.m. 26 april 3.49 v.m. 16.22 n.m. BROUWERSHAVEN 24 april 2.06 v.m. 14.28 n.m. 25 april 2.50 v.m. 15.12 n.m. 26 april 3.33-v.m. 15.58 n.m. Springtij: 26 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het droge voorjaarsweer komt nu, althans tijdelijk, een einde. Wel blijft het de komende 24 uur zacht, maar er zullen op de meeste plaatsen een aantal buien vallen. Het zuidelijk deel van een vore van lage druk boven de Britse eilanden. west- Frankrijk en het westen van de Mid dellandse zee trekt langzaam in oos telijke richting. Ons land blijft voor alsnog aan de oostzijde van de as van deze vore. hierdoor blijven wij in de aanvoer van zachte lucht. Dc genoemde vore van lagedruk bracht op hel Iberisch schiereiland en west- Frankrijk donderdag veel buien en daling vari temperatuur. In oost- Europa en op de Balkan houdt hel standvastige voorjaarsweer nog aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1